2003 Masters Short Course Championship - 4/11/2003 to 4/13/2003
                             Team Rankings - Through Event 44
                                   Combined Team Scores
  Place        Team                                                     Points

* * * * * * * *  L A R G E    T E A M S  * * * * * * * *
      1        DU Aquaholics                                AQUA         1,518
      2        Boulder Aquatic Masters                      BAM          1,142
      3        Inverness                                    INVR         1,004
      4        Aurora Masters                               AM             899
* * * * * * * *  M E D I U M   T E A M S  * * * * * * * *
      5        Durango Masters                              DURA           693.50
      6        Highlands Ranch                              HRM            570
      7        Thornton Masters Fitness                     TMF            450
      8        Dawgs                                        DAWGS          449
      9        South Suburban Masters                       SSM            309.50
* * * * * * * *  S M A L L   T E A M S  * * * * * * * *
     10        Greeley Guppies Masters                      GGM            302
     11        Jeffco Aquatic Masters                       JAM            299
     12        Squids Swim Team                             SQUID          253
     13        Vail Swimming                                VS             234.50
     14        Evergreen Masters                            EM             216
     15        Rally Rays Masters                           RRM            213
     16        Team Vortex                                  VORT           212
     17        Denver Athletic Club                         DAC            177
     18        Colorado Springs  Masters                    CSST           151
     19        Summit County Masters                        SUM            126
     20        Rocky Mountain Masters                       RMM            100
     21        Boulder Y Masters                            BYM             83
     22        Pueblo Masters                               PBM             77
     23        Wheat Ridge Stingrays                        WRS             75
     24        Club Monaco Masters                          CMM             67
     25        Fort Collins Club                            FCC             57
     26        Loveland Masters                             LM              53
     27        Estes Park Masters                           EPM             48
     27        Grand Junction Dolphins                      GJD             48
     29        Thompson River Masters                       TRM             45
     30        Pikes Peak YMCA                              PPY             29
     31        Total Fitness                                TF              26
     32        Peterson Masters                             PEM             20
     33        Team Cww                                     CWW             19
     33        Air Force Masters                            AFM             19
     35        Tpi                                          TPI             18
     36        Greenwood Athletic Club                      GAC             16.50
     37        Miramont Swimming                            MIRA             7
     37        Grand Valley Wave                            GVW              7
     
        2003 Masters Short Course Championship - 4/11/2003 to 4/13/2003        
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Jenn L          22 LM                            21:52.70    9  
      32.60   37.30   38.58   39.18   40.02   39.59   39.82   39.92
      40.42   40.27   40.24   41.19   40.93   40.11   40.20   39.75
      40.34   40.12   40.00   39.58   40.48   40.20   40.32   40.23
      40.29   39.94   40.35   39.67   40.63   40.14   40.09   40.34
      39.86
  2 Lanham, Lindsey L         24 GGM                           21:54.46    7  
      34.21   36.35   36.87   37.20   38.09   38.71   39.24   39.06
      39.59   40.58   40.74   40.41   40.87   40.54   40.34   40.77
      40.43   40.08   41.41   40.83   41.39   40.82   41.15   40.55
      40.86   41.11   41.94   41.32   41.04   40.75   40.10   39.42
      37.69
  3 Tirello, Danielle T       23 AQUA                          22:47.21    6  
      34.41   37.76   39.03   39.39   40.29   40.42   40.83   41.61
      41.56   41.73   41.99   42.21   42.22   42.07   42.82   42.45
      42.16   42.15   42.34   41.74   44.61   41.72   43.17   42.77
      42.96   42.79   42.88   43.62   42.22   42.00   41.79   40.51
      36.99
  4 Brug, Carolyn J           21 GGM                           22:57.45    5  
      33.44   37.58   39.66   40.44   40.97   40.92   41.22   41.68
      41.80   41.38   41.92   43.15   42.56   42.78   42.79   42.24
      42.25   42.27   42.12   42.54   42.63   43.45   42.22   43.20
      42.56   43.12   43.13   43.08   42.89   42.48   42.96   42.24
      39.78
  5 Fleming, Sara J           24 WRS                           23:43.62    4  
      38.20   42.60   43.23   43.11   43.72   42.76   43.80   43.96
      43.26   43.42   43.31   43.67   43.49   43.83   43.36   43.13
      43.48   43.51   42.87   43.48   43.28   43.35   44.02   43.42
      43.24   43.27   43.11   43.21   43.05   43.13   42.81   43.02
      42.52
  6 Greenleaf, Kristin A      24 AM                            23:49.95    3  
      38.11   40.57   41.33   41.87   42.50   42.57   43.00   43.23
      43.03   43.07   42.97   43.46   43.06   43.15   42.89   43.34
      43.93   43.63   43.79   43.65   43.23   43.06   43.35   43.32
      43.47   43.74   43.85   44.13   44.07   43.84   44.12   43.86
      52.76
 
Event 2  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richens, Kristina         29 RRM                           20:18.15    9  
  2 Presecan, Mary            28 Unattached                    23:56.51    7  
      35.37   42.08   44.11   44.04   43.95   44.08   44.96   43.18
      44.50   44.60   43.23   44.42   44.40   43.15   43.70   44.14
      44.07   43.37   44.25   44.00   43.91   44.29   44.33   44.26
      44.16   44.06   43.39   43.71   43.67   43.97   43.93   42.89
      40.34
 
Event 2  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Decon, Lori B             32 AQUA                          19:06.42    9  
      30.99   33.73   34.11   34.29   34.78   34.46   34.62   34.66
      34.86   34.86   35.01   35.01   35.07   34.88   35.18   35.37
      35.35   35.25   34.94   35.42   35.39   35.72   35.36   35.48
      35.22   35.06   34.89   34.84   34.88   34.70   34.75   34.38
      32.91
  2 Moen, Terri J             34 AQUA                          20:01.64    7  
      30.81   34.44   35.91   35.39   35.98   36.40   36.38   36.51
      36.36   36.50   36.70   36.58   36.62   36.68   36.47   36.99
      37.20   36.68   36.85   37.30   36.98   36.75   37.27   37.15
      37.25   36.32   37.07   36.70   36.96   37.05   36.58   36.82
      35.99
  3 Leetmae, Erika M          32 AQUA                          20:25.44    6  
  4 Citriglia, Audrey M       31 INVR                          21:09.09    5  
      32.75   36.36   37.42   38.28   38.44   38.92   38.94   39.05
      38.75   39.23   38.84   38.70   38.80   38.91   38.70   38.94
      38.82   38.62   38.69   38.90   38.63   38.93   38.92   38.82
      38.96   38.82   39.11   39.04   39.04   38.34   38.51   38.28
      37.63
  5 Keaten, Heather L         33 FCC                           22:37.90    4  
  6 Czaenecki, Jen R          31 DAWGS                         23:08.40    3  
 
Event 2  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                          19:40.21    9  
      32.09   33.80   34.38   34.71   34.80   34.40   34.77   34.66
      34.45   34.92   34.66   35.25   34.78   35.29   35.22   35.37
      35.51   35.71   35.92   35.60   44.09   35.26   40.21   35.65
      36.32   36.83   36.69   36.69   36.66   36.46   36.48   36.44
      36.14
  2 Copeland, Karen           36 BAM                           20:20.45    7  
      33.26   35.71   36.46   36.46   36.33   37.09   37.10   37.11
      37.17   37.67   36.66   37.40   37.14   37.76   37.69   37.72
      37.85   37.79   37.72   37.75   37.52   37.83   37.90   37.63
      37.31   36.84   37.63   37.09   37.43   37.24   36.49   36.02
      33.68
  3 Dawkins, Polly            38 AQUA                          21:42.15    6  
      35.38   38.46   39.03   39.42   39.35   39.77   39.48   40.20
      40.20   39.89   39.83   40.09   39.65   40.14   39.54   40.04
      39.60   39.85   39.57   39.74   39.73   39.57   39.73   39.66
      39.54   39.75   39.30   39.82   39.62   39.75   39.56   39.11
      37.78
  4 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                          22:00.94    5  
      31.20   34.74   36.40   37.72   38.46   39.33   39.75   39.17
      39.56   39.70   39.47   40.09   39.79   40.15   40.70   40.56
      40.83   41.04   41.24   41.18   41.32   41.31   41.53   41.48
      41.77   41.54   41.70   41.64   41.55   41.91   41.66   42.00
      40.45
  5 Plummer, Charlotte C      37 JAM                           22:59.47    4  
      36.54   39.00   39.99   40.00   41.25   41.94   42.24   41.91
      42.88   42.70   42.38   42.55   42.76   43.04   42.32   43.14
      43.08   41.86   42.19   41.99   42.82   41.83   42.18   42.04
      42.62   41.24   41.84   43.00   42.35   42.44   41.33   41.81
      40.21
  6 Lantz, Ann F              39 INVR                          23:54.45    3  
      40.55   42.01   43.68   43.65   43.77   43.55   43.94   44.14
      43.66   43.47   43.86   43.64   44.04   43.94   44.34   44.50
      44.38   44.01   43.91   43.82   42.88   44.10   44.19   43.68
      43.13   43.12   43.69   43.17   42.95   42.81   42.11   43.10
      42.66
  7 Blitz, Kathryn A          35 SSM                           24:47.31    2  
  8 Thompson, Carla L         37 INVR                          33:03.12    1  
      45.41   52.14   58.02   57.26   57.44   59.16   58.85 1:00.02
    1:00.16   58.36 1:00.09   59.24   58.73 1:00.07   59.55   59.45
    1:55.30   59.54   59.75   58.07 1:00.06 1:00.06   59.24   59.83
      59.39   59.35   57.30   58.51   59.87 1:00.78   58.86   54.46
      58.80
 
Event 2  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dullea, Melanie J         41 SSM                           20:41.50    9  
  2 Maleike, Corina M         42 TMF                           23:02.50    7  
  3 Merryman, Andrea P        41 DURA                          23:41.90    6  
  4 Dugan, Joanne             40 BAM                           24:09.41    5  
  5 Bendell, Heidi J          40 DURA                          25:06.11    4  
  6 Robinson, Dea             40 SSM                           25:16.66    3  
 
Event 2  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hull, Kathy M             46 JAM                           23:01.91    9  
  2 Pyle, Rebecca M           47 SSM                           24:06.03    7  
  3 Troeger, Susan E          49 INVR                          29:25.15    6  
  4 Neale, Susan              46 INVR                          33:58.41    5  
      49.06 1:01.87   59.78 1:03.57 1:01.03 1:01.03 1:01.79 1:01.25
    1:02.35 1:02.59 1:02.83 1:03.75 1:02.53 1:02.27 1:00.82 1:02.27
    1:02.38 1:03.18 1:02.41 1:02.62 1:02.32 1:01.48 1:02.42 1:01.91
    1:02.12 1:02.97 1:02.49 1:02.44 1:03.57 1:02.72 1:02.46 1:02.83
      59.30
 
Event 2  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fouts, Susan J            52 HRM                           23:09.53    9  
  2 Laney, Judith B           50 AQUA                          23:21.26    7  
  3 Young, Lydia L            54 DAWGS                         26:44.38    6  
  4 McGrane, Karen S          51 INVR                          37:29.35    5  
 
Event 2  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                          25:45.37    9  
      42.08   46.19   46.58   47.32   46.30   47.23   48.43   47.07
      47.73   47.98   47.75   46.94   47.86   47.09   47.39   48.05
      46.79   47.43   47.56   47.51   47.23   46.99   47.28   47.58
      46.44   47.03   46.58   46.29   46.29   46.24   46.19   45.97
      43.98
  2 Anziano, Marcia           58 INVR                          26:50.89    7  
      41.91   45.93   46.78   48.07   48.28   49.19   49.99   50.36
      48.96   50.15   49.97   49.48   50.28   50.00   49.29   49.24
      49.51   48.91   50.17   48.68   49.98   49.66   49.28   49.98
      48.67   49.06   49.00   48.82   49.29   49.31   49.41   47.05
      46.23
 
Event 2  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudie, Margery            64 JAM                           53:17.26    9  
    1:30.87                                                        
            1:38.77                                                
    1:33.18
 
Event 2  Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                           36:26.81    9  
 
Event 2  Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           75 JAM                           46:31.26    9  
 
Event 2  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jason D          28 Unattached                    34:40.97    9  
 
Event 2  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Dave                32 AQUA                          18:20.07    9  
  2 Carothers, James A        31 AQUA                          18:57.80    7  
      32.20   34.40   34.87   35.11   35.21   34.72   34.53   34.60
      34.44   34.60   34.47   34.43   34.50   34.42   34.41   34.33
      34.29   34.69   34.33   34.30   34.42   34.48   34.95   34.92
      34.73   34.68   34.35   34.47   35.25   34.77   34.17   34.34
      33.42
  3 Snowberg, Eric J          32 INVR                          19:28.57    6  
      30.87   33.48   34.09   33.86   33.18   34.04   34.71   34.53
      34.54   35.25   35.17   35.20   35.53   35.44   35.57   35.74
      36.06   36.17   36.03   36.22   36.47   36.77   36.36   36.35
      36.40   36.11   36.47   36.18   36.65   36.10   36.53   36.51
      35.99
  4 Hoftiezer, Scott          32 DAC                           20:45.80    5  
      33.28   36.66   37.20   38.61   38.25   38.79   38.56   38.39
      37.78   38.04   37.57   38.11   38.83   37.97   38.22   37.82
      37.54   37.55   37.64   37.57   38.10   37.62   38.19   38.03
      38.51   37.87   38.19   37.92   37.85   37.28   37.90   37.95
      36.01
  5 Kelley, Brett A           31 AM                            20:51.87    4  
      34.23   37.13   36.84   36.71   37.68   37.89   37.97   37.98
      38.12   38.11   38.48   38.06   38.31   38.99   38.94   38.27
      38.26   38.04   38.65   38.50   38.16   38.08   38.18   38.01
      37.92   37.61   37.92   38.40   38.16   38.27   37.96   38.06
      37.98
  6 Roseman, Garry L          31 Unattached                    28:30.41    3  
 
Event 2  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Shawn C          37 AM                            19:03.73    9  
  2 Smith, William P          37 AFM                           20:14.50    7  
      31.63   34.02   35.63   35.67   35.57   36.42   36.11   36.54
      36.32   36.50   36.69   36.56   36.48   36.83   36.55   36.69
      36.92   37.17   36.71   37.12   36.70   37.56   37.87   37.65
      37.86   38.43   38.51   38.90   38.40   38.52   38.11   38.54
      35.32
  3 Schweitz, Michael N       39 DURA                          20:48.19    6  
  4 Moseley, Matthew L        35 RRM                           22:13.86    5  
      36.08   40.26   41.92   42.24   41.81   42.09   41.93   41.69
      41.48   41.11   40.57   40.44   40.22   40.51   40.46   40.62
      40.80   40.27   40.57   40.38   40.36   40.47   40.12   40.39
      39.79   39.82   40.32   40.61   39.26   40.06   39.69   38.49
      39.03
  5 Arnold, Dan               39 CSST                          23:04.91    4  
      36.22   39.45   40.50   40.35   41.31   41.32   42.10   42.92
      42.47   41.49   42.35   41.96   42.42   42.04   43.04   42.06
      43.14   43.09   42.77   43.48   42.85   42.14   43.19   43.05
      42.18   41.67   43.28   42.67   42.83   42.51   42.74   41.45
      39.87
  6 Wolf, Joeseph M           35 INVR                          23:21.48    3  
  7 Reifel, Richard R         37 INVR                          25:11.60    2  
      35.79   40.88   43.25   45.63   46.30   47.34   46.25   46.68
      47.19   47.81   47.52   46.99   47.24   47.44   46.46   47.74
      47.38   45.78   47.07   47.74   48.10   46.78   47.22   44.98
      46.53   45.52   45.79   46.41   45.38   45.98   45.61   42.45
      42.37
 
Event 2  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          40 AQUA                          17:53.41    9  
      29.94   32.46   32.60   32.81   32.79   32.68   32.77   32.49
      32.72   32.69   32.68   32.44   32.70   32.56   32.53   32.28
      32.58   32.55   32.55   32.61   32.55   32.61   32.48   32.74
      32.83   32.74   32.72   32.55   32.78   32.83   33.03   32.63
      31.49
  2 Boettcher, Anthony J      40 EM                            18:38.35    7  
      29.59   32.74   33.64   34.60   34.71   34.39   34.47   34.26
      34.99   34.34   34.46   34.34   34.90   34.16   34.26   33.64
      34.00   33.93   34.30   34.19   33.89   33.97   34.18   33.65
      34.53   34.09   34.38   34.45   33.96   34.63   32.75   33.41
      30.55
  3 Classen, Ken A            42 AQUA                          18:46.94    6  
      30.54   32.70   32.98   32.84   33.26   33.37   33.22   33.37
      33.75   33.60   33.54   33.66   33.58   34.20   33.96   34.28
      34.17   34.59   34.55   34.30   34.50   35.58   34.65   34.41
      35.02   35.44   35.43   35.40   35.73   35.86   36.25   34.80
      33.41
  4 Moe, Stephen A            42 BAM                           18:49.98    5  
      32.49   35.30   35.50   35.30   35.27   34.94   34.51   34.61
      34.91   34.53   34.24   34.11   34.24   34.41   34.04   34.38
      34.21   34.16   34.11   34.27   34.01   33.90   33.95   33.94
      33.75   34.02   33.86   34.05   34.08   33.81   33.82   33.85
      33.41
  5 Belin, Thomas H           41 INVR                          21:08.76    4  
      33.75   37.29   37.79   38.39   37.94   37.88   38.17   38.49
      38.20   38.17   38.81   38.54   38.48   38.75   38.80   38.44
      38.78   38.72   38.81   38.74   38.82   39.03   39.03   39.15
      39.17   39.03   39.14   38.80   39.05   39.42   39.18   38.77
      37.23
  6 Ellis, Mike               44 BAM                           22:28.35    3  
      34.42   38.12   39.87   40.20   41.05   41.31   40.64   41.18
      40.60   41.51   41.49   41.14   41.11   41.23   41.58   41.29
      41.53   41.37   41.31   41.60   41.75   41.73   41.27   40.88
      40.92   40.98   40.99   40.92   41.13   41.76   42.08   41.51
      39.88
  7 Srodulski, Eric J         40 AQUA                          23:55.58    2  
      34.50   40.15   42.04   44.25   44.37   43.52   44.36   43.09
      45.34   43.76   44.69   45.32   44.22   44.27   44.25   44.15
      43.11   43.48   44.88   43.34   44.45   44.36   43.84   43.19
      44.41   44.15   44.35   43.88   43.48   43.35   43.69   43.01
      42.33
  8 McLaughlin, Neal J        43 INVR                          23:56.30    1  
      37.88   41.68   42.19   42.02   42.52   43.17   43.24   42.28
      43.15   43.56   42.83   44.92   43.27   44.04   44.10   43.69
      43.48   46.08   44.47   43.39   45.36   43.38   45.39   42.94
      44.88   45.42   43.50   45.68   43.79   44.70   43.04   43.53
      42.73
 
Event 2  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          45 AQUA                          19:51.19    9  
      32.38   35.37   35.60   35.99   35.94   35.45   36.55   35.96
      36.08   36.74   36.64   36.18   36.77   36.11   36.76   36.27
      36.83   35.90   36.37   36.72   36.68   36.08   36.35   36.88
      36.58   36.44   36.45   36.39   36.03   36.73   35.97   35.98
      34.02
  2 Reeves, William W         49 AQUA                          20:07.95    7  
      33.02   35.60   35.88   36.08   36.08   36.30   36.17   36.42
      36.32   36.58   36.58   36.74   36.49   36.68   36.76   36.68
      36.89   36.94   37.04   36.77   36.72   36.81   36.80   36.61
      36.42   37.11   37.23   37.64   37.43   37.44   37.50   37.30
      36.92
  3 Heggy, Terry A            48 DAWGS                         21:10.50    6  
  4 Henderson, James A        45 SQUID                         24:13.95    5  
  5 Hoffman, J. Russell       49 PPY                           25:06.38    4  
  6 McHugh, Jerry             45 DAC                           25:49.29    3  
      35.65   41.82   44.74   45.87   46.29   46.81   46.53   46.95
      47.74   46.89   47.52   46.95   46.99   48.00   48.34   47.71
      48.42   47.92   48.56   48.71   48.98   46.93   48.75   47.39
      48.55   48.84   48.58   49.10   47.85   48.73   45.42   45.73
      46.03
 
Event 2  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryan, Todd A             52 BAM                           17:58.32    9  
  2 Strack, Edward R          50 Unattached                    22:12.40    7  
  3 Steward, Donald T         52 SQUID                         28:46.65    6  
 
Event 2  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              58 SSM                           21:33.04    9  
      33.52   36.18   36.23   37.04   37.81   38.04   38.54   38.77
      38.79   39.09   38.92   39.13   39.93   39.50   39.84   39.71
      39.69   40.20   40.13   40.27   39.66   40.35   39.85   40.28
      40.77   40.42   40.31   40.16   40.75   40.08   40.46   40.22
      38.40
  2 Goodman, Laurence R       55 BAM                           25:02.49    7  
      36.03   41.62   44.16   45.26   45.88   45.93   46.34   46.63
      46.05   47.02   46.16   46.08   45.82   46.76   46.57   46.45
      46.19   46.62   46.49   45.61   46.83   45.51   46.12   45.97
      46.40   45.57   47.11   46.75   46.44   45.62   45.86   46.53
      40.11
  3 McDanal, Steven K         59 JAM                           26:36.12    6  
 
Event 2  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chessnoe, Michael S       61 AQUA                          26:42.84    9  
      43.47   49.25   49.99   50.09   49.63   49.51   49.21   48.92
      49.03   48.71   48.98   49.17   48.57   49.21   49.47   49.16
      47.93   48.00   48.05   48.32   48.20   48.39   48.44   48.52
      48.52   48.49   48.52   48.41   47.96   48.43   48.92   48.26
      47.11
  2 Reynolds, Bing            62 BAM                           32:09.70    7  
 
Event 4  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oraker, Jennifer B        33 CSST                          12:51.30    9  
      33.15   36.28   37.43   38.13   38.89   38.92   39.50   39.44
      39.41   39.21   39.52   39.36   39.56   39.33   39.14   38.69
      39.08   39.18   39.33   37.75                                
 
Event 4  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                          11:46.54    9  
      32.42   35.17   35.87   35.87   35.58   35.67   35.89   35.75
      35.62   36.09   35.65   35.40   35.65   35.77   35.41   34.97
      35.07   34.93   35.09   34.67                                
  2 Brieger, Lenore R         35 DURA                          14:26.12    7  
      40.08   43.11   44.36   44.51   44.38   44.57   43.79   43.65
      43.85   43.83   43.80   44.04   43.70   43.56   43.74   43.51
      42.99   43.07   41.71   39.87                                
  3 Meeks, Patti              38 DAWGS                         14:51.09    6  
  4 Gross, Michelle M         39 DAC                           18:14.89    5  
 
Event 4  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              42 HRM                           11:47.59    9  
  2 Hawkinson, Cindy S        42 INVR                          15:59.27    7  
 
Event 4  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                           12:52.64    9  
      32.83   37.54   38.76   39.06   39.14   39.13   39.19   39.07
      39.47   39.10   38.98   39.26   39.46   39.05   38.94   39.11
      39.00   39.13   38.77   37.65                                
  2 Sunie, Beverly A          50 JAM                           15:51.34    7  
  3 Nelson, Mary Anne         52 DURA                          16:01.54    6  
      40.16   46.00   47.37   47.08   48.23   48.12   47.71   47.93
      49.24   48.13   48.98   48.06   49.17   49.22   50.17   48.50
      48.04   48.71   49.38   51.34                                
 
Event 4  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                          15:44.18    9  
 
Event 4  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              60 DAWGS                         16:30.53    9  
  2 Zentgraf, Karen W         61 BYM                           18:34.91    7  
 
Event 4  Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy J        70 VS                            19:55.71    9  
 
Event 4  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ryan K             26 AM                            11:38.23    9  
      29.70   32.08   32.87   34.46   34.68   35.24   35.38   35.95
      35.12   36.10   35.77   36.16   36.00   35.55   35.83   35.99
      35.49   36.22   34.65   34.99                                
 
Event 4  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Dave                32 AQUA                          11:14.06    9  
 
Event 4  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Solheim, Perry W          35 DURA                          12:01.57    9  
      32.02   34.52   35.04   36.58   36.16   36.29   36.68   36.04
      36.21   36.58   36.14   35.99   36.20   36.32   36.73   37.25
      37.03   37.53   36.60   35.66                                
  2 Brieger, Michael H        37 DURA                          12:54.38    7  
      37.46   38.59   38.61   38.84   37.51   38.69   38.98   38.29
      38.46   38.58   39.30   40.27   40.30   40.37   40.05   39.24
      39.13   38.14   37.88   35.69                                
  3 Wolf, Joeseph M           35 INVR                          13:48.48    6  
      34.12   38.77   40.97   41.92   40.54   41.78   41.67   42.43
      42.12   43.25   42.06   42.12   43.55   41.63   42.71   43.05
      42.30   42.31   41.96   39.22                                
 
Event 4  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moe, Stephen A            42 BAM                           11:40.19    9  
  2 Hanson, Jim               40 CSST                          13:23.23    7  
      32.13   36.05 3:18.55   42.77                                
                    1:23.88   41.89   42.02   41.34                
      41.73                   36.42                                
  3 Cattles, Steven           43 GGM                           25:07.91    6  
    1:00.73 1:03.04 1:24.93 1:02.20 1:25.30 1:02.69 1:25.62 1:01.69
    1:27.08 1:04.82 1:30.53 1:03.94 1:31.45 1:26.52 1:04.37 1:28.99
    1:28.63 1:02.25 1:30.23 1:02.90                                
 
Event 4  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heggy, Terry A            48 DAWGS                         12:32.81    9  
  2 Culp, Michael E           47 SSM                           12:54.01    7  
 
Event 4  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryan, Todd A             52 BAM                           10:45.94    9  
      29.01   31.69   32.15   32.58   32.92   32.61   32.74   32.67
                      33.02   33.14   32.72   32.71   32.59   32.72
      32.53   32.41 1:02.21                                        
  2 Knopinski, Joe            53 HRM                           16:01.40    7  
      38.46   44.00   45.83   48.01   49.31   48.99   49.93   49.00
      49.93   50.29   48.91   50.14   50.57   48.84   49.42   48.93
      48.62   48.59   48.04   45.59                                
 
Event 4  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           56 BAM                           11:36.02    9  
      31.25   34.16   34.45   35.27   35.15   34.88   35.19   35.05
      34.80   35.42   34.87   35.04   35.27   34.92   35.32   35.04
      35.11   35.00   34.75   35.08                                
  2 Townsend, Cecil D         55 PBM                           13:32.54    7  
  3 Edwards, Morgan           58 INVR                          15:47.52    6  
 
Event 4  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grahm, Jim D              61 DURA                          14:48.62    9  
  2 Brittan, Michael I        62 INVR                          22:47.46    7  
 
Event 5  Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruickshanks, Anne C      22 GGM                            4:51.40    9  
      30.08   33.96   37.10   37.06   42.23   43.72   34.05   33.20
  2 Fleming, Sara J           24 WRS                            5:55.60    7  
      38.46   43.26   49.95   48.99   47.15   47.20   41.36   39.23
 
Event 5  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanslingerlandt, Mica     27 BAM                            4:51.18    9  
      29.94   33.87   36.55   36.25   43.55   44.81   33.60   32.61
  2 Richens, Kristina         29 RRM                            5:21.22    7  
      32.30   36.09   44.10   43.76   45.93   46.41   37.71   34.92
  3 Framke, Erin C            29 AQUA                           5:23.68    6  
      33.87   40.56   40.59   41.67   45.21   45.17   39.08   37.53
  4 Hawk, Katherine A         29 RRM                            5:25.52    5  
      33.67   38.89   42.66   43.50   44.21   45.94   38.76   37.89
 
Event 5  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Decon, Lori B             32 AQUA                           4:59.00    9  
      30.57   35.34   38.13   37.11   43.51   44.06   34.85   35.43
  2 Leetmae, Erika M          32 AQUA                           5:07.37    7  
      31.02   35.06   38.91   37.23   44.37   45.63   37.51   37.64
  3 Surr, Christy             32 AQUA                           5:12.05    6  
      31.17   35.60   40.40   40.41   45.86   46.15   36.55   35.91
  4 Niemann, Catherine A      32 AM                             5:17.58    5  
      31.66   36.74   41.06   40.91   45.87   46.11   38.37   36.86
  5 Platt, Marcia B           34 RRM                            5:38.78    4  
      34.59   40.62   44.24   44.20   47.86   48.53   38.20   40.54
  6 Pennington, Pam           32 TMF                            5:55.88    3  
      36.78   40.07   50.27   47.00   50.41   49.68   41.69   39.98
 
Event 5  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                           5:18.53    9  
      31.29   35.46   43.32   42.84   47.30   47.64   35.17   35.51
  2 Houlihan, Myla J          39 BAM                            5:23.21    7  
      33.39   38.39   41.35   41.33   47.55   48.38   36.58   36.24
  3 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                           5:38.67    6  
      35.13   39.43   42.31   42.80   52.21   51.35   38.85   36.59
  4 Plummer, Charlotte C      37 JAM                            5:52.46    5  
      36.74   42.81   48.37   49.45   48.17   49.22   39.68   38.02
  5 Johnson, Deanna M         39 HRM                            6:14.32    4  
      38.98   44.67   50.98   52.13   49.48   50.78   44.02   43.28
 
Event 5  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              42 HRM                            5:19.30    9  
      32.72   37.48   40.86   40.07   48.22   48.93   36.06   34.96
  2 Sallee, Cece F            41 DURA                           5:40.64    7  
      35.19   38.72   45.11   44.21   50.82   50.59   38.77   37.23
  3 Maleike, Corina M         42 TMF                            5:55.52    6  
      37.41   44.37   48.55   46.45   50.88   50.97   40.43   36.46
  4 Nolte, Susan D            42 INVR                           6:16.10    5  
      38.89   47.53   49.33   49.54   52.26   53.50   43.16   41.89
 
Event 5  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca M           47 SSM                            6:25.31    9  
      37.20   43.23   52.89   50.26   59.92   58.81   42.57   40.43
 
Event 5  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia L            54 DAWGS                          7:02.93    9  
      46.08   58.65   56.07   54.62   56.48   55.64   50.33   45.06
 
Event 5  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           7:30.03    9  
      52.09   58.58   59.80 1:00.88 1:02.31 1:01.10   48.12   47.15
 
Event 5  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudie, Margery            64 JAM                           14:25.01    9  
    1:48.50 1:58.61 3:21.25                                 1:36.04
 
Event 5  Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                          7:24.98    9  
      47.20   55.88   59.14   58.14   59.18   59.51   53.43   52.50
 
Event 5  Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                           10:57.16    9  
    1:20.11 1:37.48 1:19.13 1:16.88 1:45.01 1:34.30 1:05.04   59.21
 
Event 5  Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Holmes, Frances           75 JAM                                 DQ  
    2:15.15 2:38.34 1:41.87 1:39.12 1:59.26 2:04.74 1:25.20 1:21.94
 
Event 6  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, Wonkee              28 AQUA                           4:59.35    9  
      32.89   38.29   38.56   38.61   40.63   40.88   35.19   34.30
  2 Gair, David C             28 AQUA                           5:02.89    7  
      28.68   33.57   39.47   40.20   44.12   45.17   37.06   34.62
 
Event 6  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Dave                32 AQUA                           4:46.88    9  
      29.37   33.14   36.14   36.43   41.50   42.85   34.49   32.96
  2 Pryor, Keith T            32 SQUID                          5:16.43    7  
      32.17   37.58   41.35   41.15   46.89   46.09   36.54   34.66
  3 Hayden, John W            31 SQUID                          6:09.50    6  
      42.43   47.37   51.69   50.43   49.13   48.18   42.20   38.07
 -- Kelley, Brett A           31 AM                                  DQ  
      33.61   39.11   42.28   41.87   46.60   46.15   36.00   35.83
 
Event 6  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard B          37 VORT                           4:22.03    9  
      27.09   30.37   33.23   33.04   39.15   39.45   30.15   29.55
  2 Hildebrant, Jeff          37 RRM                            4:50.15    7  
      29.07   31.25   37.77   37.87   42.64   43.30   34.47   33.78
  3 Brieger, Michael H        37 DURA                           5:17.04    6  
      31.22   36.97   41.87   40.86   45.53   46.28   39.12   35.19
  4 Blum, Juri                36 SSM                            5:24.06    5  
      32.62   38.18   42.08   41.57   47.00   47.17   37.92   37.52
  5 Arnold, Dan               39 CSST                           6:18.88    4  
      47.29   52.95   50.51   48.56   51.18   53.10   39.04   36.25
 -- Rowland, Shawn C          37 AM                                  DQ  
      28.34   31.82   36.88   36.64   40.11   39.89   33.61   32.50
 
Event 6  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittrich, Wolfgang        41 BAM                            4:35.82    9  
      29.35   33.17   36.57   36.92   37.12   38.08   32.73   31.88
  2 Melanson, Edward          40 AQUA                           4:37.62    7  
      28.41   32.21   36.76   35.80   41.04   41.00   32.21   30.19
  3 Belin, Thomas H           41 INVR                           5:09.93    6  
      32.63   39.13   39.63   38.36   45.82   45.79   34.74   33.83
  4 Shehan, Joe K             40 DAWGS                          5:18.11    5  
      33.50   40.52   41.09   38.39   46.00   47.26   36.69   34.66
  5 Holston, JB               44 EM                             5:18.84    4  
      31.95   37.62   40.73   41.23   45.64   48.30   38.25   35.12
 
Event 6  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanback, John H          49 VORT                           5:00.96    9  
      32.76   37.42   38.59   36.34   44.67   43.92   34.38   32.88
  2 Reeves, William W         49 AQUA                           5:04.64    7  
      31.51   35.45   40.89   39.56   43.09   43.71   35.77   34.66
  3 Louie, Jamie              46 CSST                           5:07.21    6  
      31.26   37.76   39.62   39.03   41.92   43.92   37.05   36.65
  4 Di Tolla, Bob             48 HRM                            5:14.44    5  
      30.49   35.17   42.13   42.05   45.86   47.67   37.04   34.03
  5 McElhinney, Tom B         49 GGM                            6:18.95    4  
      37.58   45.05 1:47.56                   54.20   43.55   38.20
 
Event 6  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Lee H           51 VORT                           4:54.73    9  
      30.42   35.26   39.07   38.20   42.04   41.82   34.96   32.96
  2 Strack, Edward R          50 Unattached                     5:52.84    7  
      34.09   39.55   52.10   50.55   49.84   48.78   40.71   37.22
  3 Steward, Donald T         52 SQUID                          7:40.80    6  
      46.58 1:01.11 1:02.85 1:01.43 1:03.68 1:03.73   53.18   48.24
 -- Rucker, Keith W           51 TPI                                 DQ  
      41.55   46.43   53.30   54.87   54.23   53.43   42.02   42.06
 
Event 6  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Laurence R       55 BAM                            6:38.45    9  
      41.87                   53.59   57.81   56.10   42.21   40.95
  2 McDanal, Steven K         59 JAM                            7:39.94    7  
      48.20   57.33 1:03.10 1:06.90 1:02.22 1:02.03   51.73   48.43
 
Event 6  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         67 DURA                           5:54.16    9  
      37.31   43.57   47.03   46.50   49.76   51.96   39.76   38.27
 
Event 6  Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                           6:53.05    9  
      44.76   51.35   52.21   53.25   56.56   55.99   51.42   47.51
 
Event 6  Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             82 BAM                           10:09.49    9  
    1:23.31 1:42.09 1:10.64 1:09.29 1:24.45 1:21.88   59.90   57.93
 
Event 8  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Greeley Guppies Masters  'A'                                1:57.91   18  
       32.08    35.12    28.76    21.95                                    
  2 Thornton Masters Fitness  'B'                               1:59.76   14  
       31.30    34.67    26.12    27.67                                    
  3 DU Aquaholics  'D'                                          2:02.74   12  
       33.38    31.26    28.95    29.15                                    
  4 Aurora Masters  'A'                                         2:05.60   10  
       37.53    38.23    24.77    25.07                                    
  5 Aurora Masters  'C'                                         2:08.68    8  
       44.92    41.44    26.64    15.68                                    
  6 DU Aquaholics  'F'                                          2:32.58    6  
       51.43    46.60    28.66    25.89                                    
 
Event 8  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Highlands Ranch  'A'                                        1:47.69   18  
       24.30    32.54    24.37    26.48                                    
  2 DU Aquaholics  'A'                                          1:53.89   14  
       28.40    36.20    27.59    21.70                                    
  3 Aurora Masters  'B'                                         1:54.71   12  
       33.67    28.80    24.91    27.33                                    
  4 DU Aquaholics  'C'                                          1:56.34   10  
       29.84    34.97    28.91    22.62                                    
  5 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:57.22    8  
       31.14    30.49    26.71    28.88                                    
  7 Rally Rays Masters  'A'                                     1:59.87    4  
       30.54    34.26    30.13    24.94                                    
  8 DU Aquaholics  'E'                                          2:03.68    2  
       32.11    36.50    29.10    25.97                                    
  9 Durango Masters  'A'                                        2:04.47  
       32.42    40.09    26.80    25.16                                    
 10 DU Aquaholics  'B'                                          2:06.82  
       32.14    41.94    26.74    26.00                                    
 11 Thornton Masters Fitness  'C'                               2:20.11  
       39.96    39.46    30.83    29.86                                    
 12 Evergreen Masters  'A'                                      2:22.73  
       41.55    41.89    30.00    29.29                                    
 -- Club Monaco Masters  'A'                                         DQ  
       32.65    41.21    30.49    30.35                                    
 
Event 8  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  2 Thornton Masters Fitness  'A'                               1:53.89   14  
       30.59    29.79    29.10    24.41                                    
  3 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:53.94   12  
       25.71    28.60    30.13    29.50                                    
  5 South Suburban Masters  'A'                                 2:05.43    8  
       35.49    33.46    30.47    26.01                                    
  6 Boulder Aquatic Masters  'B'                                2:10.76    6  
       39.43    32.39    29.60    29.34                                    
  7 Durango Masters  'B'                                        2:11.47    4  
       32.85    42.81    26.66    29.15                                    
 
Event 8  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulder Aquatic Masters  'A'                                2:07.50   18  
       32.11    32.96    33.57    28.86                                    
  2 Highlands Ranch  'A'                                        2:12.92   14  
       32.37    42.21    28.02    30.32                                    
  3 Boulder Aquatic Masters  'B'                                2:18.13   12  
       35.97    38.48    28.76    34.92                                    
  4 Durango Masters  'C'                                        2:19.99   10  
       32.90    41.16    32.15    33.78                                    
  5 South Suburban Masters  'A'                                 2:22.52    8  
       35.34    46.35    33.84    26.99                                    
 
Event 9  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duffy, Kimberley L        23 GGM                            2:10.57    9  
      29.39   31.59   34.12   35.47                                
  2 Sunie, Marie A            24 TMF                            2:12.89    7  
      30.16   32.70   34.36   35.67                                
  3 Greenleaf, Kristin A      24 AM                             2:30.52    6  
      35.34   37.61   39.11   38.46                                
 
Event 9  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katherine J      29 AQUA                           2:04.27    9  
      28.94   31.40   32.29   31.64                                
  2 Kralik, Melissa A         29 PBM                            2:12.17    7  
      30.89   33.40   34.05   33.83                                
  3 Heilman, Katie M          25 GGM                            2:13.25    6  
      30.29   33.51   35.26   34.19                                
  4 Monahan, Wendy J          27 EM                             2:21.93    5  
      33.64   35.72   36.63   35.94                                
  5 Rawsky, Melissa L         28 Unattached                     2:28.38    4  
      30.73   35.55   39.87   42.23                                
  6 Presecan, Mary            28 CMM                            2:37.64    3  
      33.74   40.03   42.90   40.97                                
  7 Shay, Dawn D              26 PEM                            2:49.08    2  
      39.13   42.16   44.40   43.39                                
  8 Kochis, Tiffany L         28 TMF                            2:59.19    1  
      39.88   45.72   46.83   46.76                                
 
Event 9  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadd-Siegel, Cecilia E    31 AQUA                           2:00.50    9  
      27.99   30.55   31.22   30.74                                
  2 Seavall, Kelly J          34 INVR                           2:04.09    7  
      28.10   30.58   32.31   33.10                                
  3 Tobey, Stacy W            34 AQUA                           2:08.64    6  
      28.96   31.88   33.64   34.16                                
  4 Moen, Terri J             34 AQUA                           2:09.97    5  
      30.01   32.34   33.51   34.11                                
  5 Lammert, Jodi M           31 CMM                            2:21.01    4  
      31.86   35.27   37.21   36.67                                
  6 Keaten, Heather L         33 FCC                            2:21.73    3  
      31.60   34.50   37.54   38.09                                
  7 Petersen, Susan M         33 AM                             2:34.63    2  
      34.74   38.61   40.85   40.43                                
  8 Tall Bull, Brooke K       32 SSM                            2:35.82    1  
      35.95   40.62   40.68   38.57                                
  9 Baumann, Kari K           31 GGM                            2:36.37  
      35.48   39.02   41.06   40.81                                
 10 Gorell, Robin L           31 TMF                            2:39.03  
      35.78   39.22   41.92   42.11                                
 
Event 9  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      37 TRM                            1:58.10    9  
      27.80   30.46   30.31   29.53                                
  2 Potter, Kathryn           37 DAWGS                          2:06.23    7  
      28.64   31.42   32.69   33.48                                
  3 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                           2:06.92    6  
      30.07   31.71   32.53   32.61                                
  4 Smith, Laura K            37 VS                             2:09.88    5  
      30.45   32.87   33.24   33.32                                
  5 Houlihan, Myla J          39 BAM                            2:12.24    4  
      29.99   33.45   33.93   34.87                                
  6 Copeland, Karen           36 BAM                            2:18.17    3  
      32.44   35.27   35.63   34.83                                
  7 Churchfield, Jennifer K   39 Unattached                     2:19.75    2  
      32.16   34.44   36.31   36.84                                
  8 Meeks, Patti              38 DAWGS                          2:37.21    1  
      35.93   39.06   41.05   41.17                                
  9 Sauls, Catherine C        38 TMF                            2:40.62  
      35.41   40.25   42.66   42.30                                
 
Event 9  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            42 INVR                           2:04.48    9  
      29.67   31.23   31.85   31.73                                
  2 Nelson, Judy              42 HRM                            2:06.01    7  
      29.72   31.44   32.14   32.71                                
  3 Dullea, Melanie J         41 SSM                            2:10.47    6  
      29.36   32.47   33.70   34.94                                
  4 MacLaren, Kathleen A      40 Unattached                     2:12.16    5  
      30.50   33.19   34.31   34.16                                
  5 Sallee, Cece F            41 DURA                           2:22.12    4  
      34.19   36.05   36.55   35.33                                
  6 Maleike, Corina M         42 TMF                            2:23.99    3  
      33.69   37.37   37.04   35.89                                
  7 Merryman, Andrea P        41 DURA                           2:32.81    2  
      34.85   38.25   40.36   39.35                                
  8 Bendell, Heidi J          40 DURA                           2:43.16    1  
      38.92   41.59   42.02   40.63                                
  9 Dretzka, Jennifer M       40 TMF                            2:44.28  
      36.57   41.37   43.50   42.84                                
 10 Hawkinson, Cindy S        42 INVR                           2:52.81  
      38.48   44.12   46.82   43.39                                
 
Event 9  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, Jennifer C         48 BAM                            2:27.07    9  
      33.28   36.02   38.40   39.37                                
  2 Jackman, Paula D          45 INVR                           3:16.73    7  
      42.67   47.92   52.41   53.73                                
 
Event 9  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                            2:22.89    9  
      31.78   35.72   37.64   37.75                                
  2 Fouts, Susan J            52 HRM                            2:23.98    7  
      33.72   36.02   37.79   36.45                                
  3 Brunger, Cheryl A         52 HRM                            2:37.07    6  
      35.05   40.19   41.27   40.56                                
  4 Nelson, Mary Anne         52 DURA                           2:48.75    5  
      37.64   42.86   44.64   43.61                                
  5 O'Brien, Trudy            53 DURA                           2:52.99    4  
      39.82   43.50   45.53   44.14                                
  6 Rowe, Christine T         51 AM                             2:55.69    3  
      40.36   43.37   44.84   47.12                                
 
Event 9  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           58 INVR                           2:54.43    9  
      39.85   44.66   45.48   44.44                                
  2 Snyder, Jaenie K          57 GGM                            2:55.85    7  
      38.45   42.56   46.28   48.56                                
 
Event 9  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krichbaum, Barbara J      60 VS                             3:34.06    9  
      47.45   54.64   57.61   54.36                                
  2 Croissant, Eileen M       63 GGM                            3:39.20    7  
      47.81   55.06   57.93   58.40                                
  3 Travis, Victoria L        61 CWW                            4:11.97    6  
      56.04 1:05.13 1:06.54 1:04.26                                
 
Event 9  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna M            66 INVR                           3:21.44    9  
      47.27   52.10   53.84   48.23                                
  2 Stock, Liz                66 JAM                            7:55.04    7  
    2:00.70 1:55.56 2:01.05 1:57.73                                
 
Event 9  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Dena                71 DAWGS                          3:01.18    9  
      42.31   44.19   46.96   47.72                                
  2 Buchannan, Peggy J        70 VS                             3:43.23    7  
      48.32   56.36 1:00.35   58.20                                
 
Event 10  Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                             2:01.30    9  
      27.55   30.36   31.63   31.76                                
  2 Griffin, Kieran F         24 AQUA                           2:11.29    7  
      28.06   32.31   35.26   35.66                                
  3 Taggart, Chris            22 DAC                            2:35.31    6  
      30.70   32.34   34.13   58.14                                
 
Event 10  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamshidi, Ramin           27 AQUA                           2:10.69    9  
      29.87   33.17   34.62   33.03                                
 
Event 10  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Joel F            31 AQUA                           1:48.82    9  
      24.62   27.75   28.25   28.20                                
  2 Nasser, Rob               33 HRM                            1:49.68    7  
      25.53   27.20   27.88   29.07                                
  3 Glass, Tom                31 VORT                           1:51.79    6  
      26.38   28.07   28.31   29.03                                
  4 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                           1:54.51    5  
      25.30   27.91   30.24   31.06                                
  5 Snowberg, Eric J          32 INVR                           2:00.28    4  
      26.83   29.74   31.12   32.59                                
  6 Ross, Dave                32 AQUA                           2:02.23    3  
      28.55   31.60   31.32   30.76                                
  7 Pazmino, Jorge E          33 AM                             2:08.52    2  
      29.21   31.22   32.82   35.27                                
  8 Wilson, Joseph P          34 HRM                            2:09.00    1  
      30.49   32.48   33.64   32.39                                
  9 Hoftiezer, Scott          32 DAC                            2:13.54  
      30.82   33.85   35.04   33.83                                
 10 Roseman, Garry L          31 CMM                            2:54.54  
      38.12   48.78   46.61   41.03                                
 
Event 10  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, James M             38 HRM                            1:54.16    9  
      27.07   28.69   29.21   29.19                                
  2 Hildebrant, Jeff          37 RRM                            1:56.97    7  
      27.78   29.26   30.14   29.79                                
  3 Niemann, Andy             37 AM                             1:58.05    6  
      28.30   29.61   29.81   30.33                                
  4 Mather, Carl A            38 HRM                            1:58.32    5  
      26.52   28.62   30.69   32.49                                
  5 Solheim, Perry W          35 DURA                           2:03.38    4  
      28.61   31.21   31.86   31.70                                
  6 Smith, William P          37 AFM                            2:03.70    3  
      28.33   31.10   32.25   32.02                                
  7 Schweitz, Michael N       39 DURA                           2:08.08    2  
      30.37   32.52   32.98   32.21                                
  8 Knight, Roger G           39 BAM                            2:09.53    1  
      29.91   32.52   32.80   34.30                                
  9 Burlingame, Martin R      36 INVR                           2:12.22  
      29.06   32.78   33.59   36.79                                
 10 Arnold, Dan               39 CSST                           2:18.58  
      33.53   35.61   35.09   34.35                                
 11 Castellini, Rick R        36 GVW                            3:02.14  
      39.53   45.11   47.75   49.75                                
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 VS                             1:47.35    9  
      25.89   27.19   27.05   27.22                                
  2 Smith, John C             41 RMM                            1:49.39    7  
      24.75   27.62   28.83   28.19                                
  3 Jordan, Jaime             40 AQUA                           1:53.40    6  
      25.78   27.68   29.56   30.38                                
  4 Dittrich, Wolfgang        41 BAM                            1:57.78    5  
      28.38   30.05   29.99   29.36                                
  5 Classen, Ken A            42 AQUA                           1:58.96    4  
      29.33   30.83   29.78   29.02                                
  6 Boettcher, Anthony J      40 EM                             2:05.17    3  
      27.77   33.47   32.75   31.18                                
  7 Shehan, Joe K             40 DAWGS                          2:06.49    2  
      30.85   31.75   32.04   31.85                                
  8 Koehler, Jim R            43 RRM                            2:07.28    1  
      29.44   32.18   33.12   32.54                                
  9 Baker, Stephen R          44 HRM                            2:12.98  
      30.94   34.07   34.44   33.53                                
 10 Shiver, Chris L           40 RRM                            2:14.53  
      29.33   33.05   35.67   36.48                                
 11 Newcomb, Scott C          42 EM                             2:14.59  
      30.44   32.93   34.46   36.76                                
 12 Franklin, Russ            44 EPM                            2:18.81  
      30.20   33.69   36.56   38.36                                
 13 Bromley, Bud A            43 CMM                            2:20.32  
      30.31   33.60   37.21   39.20                                
 14 Laverty, David F          40 WRS                            2:50.87  
      35.42   41.66   45.88   47.91                                
 15 Keller, Christopher J     41 GVW                            3:24.36  
      44.16   50.64   53.26   56.30                                
 16 Cattles, Steven           43 GGM                            4:02.74  
      50.17   58.73 1:06.61 1:07.23                                
 
Event 10  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          45 AQUA                           1:55.01    9  
      26.53   29.09   29.94   29.45                                
  2 Nolte, Christopher        46 INVR                           2:01.15    7  
      29.01   31.20   30.60   30.34                                
  3 Waterbury, Stuart S       49 BAM                            2:05.37    6  
      28.28   31.49   32.16   33.44                                
  4 Di Tolla, Bob             48 HRM                            2:06.66    5  
      29.82   31.93   32.57   32.34                                
  5 Ghaffari, Manu            46 BAM                            2:08.99    4  
      30.39   32.15   33.53   32.92                                
  6 Reeves, William W         49 AQUA                           2:09.68    3  
      30.43   33.34   33.52   32.39                                
  7 Heggy, Terry A            48 DAWGS                          2:11.10    2  
      30.63   34.19   34.31   31.97                                
  8 Strong, James L           49 JAM                            2:16.10    1  
      31.17   33.81   35.47   35.65                                
  9 McHugh, Jerry             45 DAC                            2:33.13  
      33.17   37.06   40.52   42.38                                
 
Event 10  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tveitmoe, Bob N           50 JAM                            2:05.42    9  
      29.04   32.01   32.49   31.88                                
  2 Holum, Charles F          51 DAC                            2:08.10    7  
      29.86   32.92   32.06   33.26                                
  3 Glenesk, Neil G           50 Unattached                     2:08.21    6  
      30.58   32.09   32.84   32.70                                
  4 Wells, Lester K           51 HRM                            2:10.21    5  
      29.27   32.70   34.16   34.08                                
  5 Strack, Edward R          50 Unattached                     2:23.75    4  
      33.68   36.73   37.14   36.20                                
  6 Potekhen, George P        52 SUM                            2:29.79    3  
      33.06   37.07   39.55   40.11                                
 
Event 10  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           56 BAM                            2:03.43    9  
      28.65   31.00   31.93   31.85                                
  2 Abbott, William A         56 AM                             2:07.27    7  
      29.45   31.86   32.85   33.11                                
  3 Carney, Kent              55 EM                             2:29.83    6  
      33.79   37.13   39.49   39.42                                
  4 Edwards, Morgan           58 INVR                           2:41.55    5  
      36.33   39.63   41.66   43.93                                
  5 Moody, Bob F              59 INVR                           2:49.79    4  
      38.62   42.77   44.31   44.09                                
 
Event 10  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Jim D             61 DURA                           2:28.19    9  
      33.24   36.77   38.06   40.12                                
  2 Olden, Richard            60 CSST                           2:35.78    7  
      35.98   39.23   40.46   40.11                                
  3 Chessnoe, Michael S       61 AQUA                           2:52.44    6  
      41.20   45.09   43.42   42.73                                
  4 Heller, Ken J             64 CMM                            3:07.45    5  
      41.15   47.67   50.90   47.73                                
  5 Reynolds, Bing            62 BAM                            3:37.76    4  
      44.10   53.98   59.58 1:00.10                                
 
Event 10  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Bill                69 JAM                            2:38.66    9  
      35.62   38.81   41.51   42.72                                
  2 Dykes, James A            69 INVR                           2:45.73    7  
      35.65   41.84   45.27   42.97                                
  3 Plummer, Mark A           66 INVR                           2:59.72    6  
      39.96   44.05   47.22   48.49                                
 
Event 10  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, John D             72 BAM                            3:25.22    9  
      47.41   51.45   55.84   50.52                                
 
Event 10  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Richard H           81 AM                             4:13.40    9  
      50.75 1:04.99 1:09.18 1:08.48                                
 
Event 11  Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruickshanks, Anne C      22 GGM                            1:03.03    9  
      29.58   33.45                                                
  2 Greenleaf, Kristin A      24 AM                             1:17.60    7  
      36.79   40.81                                                
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanslingerlandt, Mica     27 BAM                            1:02.16    9  
      29.07   33.09                                                
  2 Luellen, Katherine J      29 AQUA                           1:02.88    7  
      29.28   33.60                                                
  3 Richens, Kristina         29 RRM                            1:06.16    6  
      31.37   34.79                                                
 
Event 11  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadd-Siegel, Cecilia E    31 AQUA                           1:02.24    9  
      29.34   32.90                                                
  2 Surr, Christy             32 AQUA                           1:03.19    7  
      29.32   33.87                                                
  3 Decon, Lori B             32 AQUA                           1:03.39    6  
      30.17   33.22                                                
  4 Klawon, Jeanne E          30 DAWGS                          1:05.27    5  
      30.58   34.69                                                
  5 Pennington, Pam           32 TMF                            1:16.74    4  
      36.34   40.40                                                
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           37 DAWGS                          1:03.70    9  
      29.60   34.10                                                
  2 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                           1:04.99    7  
      30.46   34.53                                                
  3 Washburn, Lynette A       39 TMF                            1:11.36    6  
      32.80   38.56                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               41 RRM                            1:05.10    9  
      31.07   34.03                                                
  2 Milberg, Ruthie           42 INVR                           1:06.13    7  
      30.44   35.69                                                
  3 Nelson, Judy              42 HRM                            1:07.17    6  
      31.78   35.39                                                
  4 MacLaren, Kathleen A      40 Unattached                     1:07.70    5  
      32.03   35.67                                                
  5 Sallee, Cece F            41 DURA                           1:09.93    4  
      34.52   35.41                                                
  6 Horn, Kris P              40 DAWGS                          1:10.70    3  
      34.03   36.67                                                
  7 Dullea, Melanie J         41 SSM                            1:11.43    2  
      32.87   38.56                                                
  8 Curci, Pam J              42 HRM                            1:14.98    1  
      34.79   40.19                                                
  9 Maleike, Corina M         42 TMF                            1:18.13  
      36.93   41.20                                                
 10 Liska, Laura A            43 INVR                           1:27.84  
      39.00   48.84                                                
 11 Hawkinson, Cindy S        42 INVR                           1:39.41  
      46.17   53.24                                                
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca M           47 SSM                            1:15.75    9  
      35.83   39.92                                                
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                            1:16.17    9  
      35.04   41.13                                                
  2 Young, Lydia L            54 DAWGS                          1:34.35    7  
      45.47   48.88                                                
  3 Yoder, Margie E           50 AQUA                           1:45.55    6  
      48.02   57.53                                                
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           1:42.74    9  
      48.33   54.41                                                
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen W         61 BYM                            2:06.54    9  
    1:00.71 1:05.83                                                
  2 Rudie, Margery            64 JAM                            3:43.45    7  
    1:46.48 1:56.97                                                
 
Event 11  Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                          1:41.56    9  
      47.77   53.79                                                
 
Event 11  Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                            2:50.70    9  
    1:16.36 1:34.34                                                
 
Event 12  Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess J      24 AM                               54.23    9  
      25.38   28.85                                                
 
Event 12  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Matt W              28 HRM                              52.47    9  
      24.76   27.71                                                
  2 Gair, David C             28 AQUA                             58.72    7  
      27.46   31.26                                                
 
Event 12  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasser, Rob               33 HRM                              57.78    9  
      26.24   31.54                                                
  2 Martin, Troy              34 TMF                              58.21    7  
      27.13   31.08                                                
  3 Lorson, Matthew E         30 DURA                           1:01.27    6  
      29.11   32.16                                                
  4 Kelley, Brett A           31 AM                             1:07.39    5  
      31.74   35.65                                                
  5 Pryor, Keith T            32 SQUID                          1:08.93    4  
      31.24   37.69                                                
  6 Hoftiezer, Scott          32 DAC                            1:09.17    3  
      32.29   36.88                                                
  7 Hayden, John W            31 SQUID                          1:24.91    2  
      39.62   45.29                                                
 
Event 12  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard B          37 VORT                             52.79    9  
      25.16   27.63                                                
  2 Gonzales, Mike            36 BAM                              55.51    7  
      25.90   29.61                                                
  3 Rowland, Shawn C          37 AM                               57.30    6  
      27.39   29.91                                                
  4 Hildebrant, Jeff          37 RRM                              59.58    5  
      28.10   31.48                                                
  5 Chaiyaroj, Patt           39 SQUID                          1:00.63    4  
      27.95   32.68                                                
  6 Niemann, Andy             37 AM                             1:00.71    3  
      28.52   32.19                                                
  7 Brieger, Michael H        37 DURA                           1:00.76    2  
      27.87   32.89                                                
  8 Wise, James M             38 HRM                            1:01.08    1  
      28.56   32.52                                                
  9 Remacle, Michael A        35 EM                             1:01.59  
      27.46   34.13                                                
 
Event 12  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kurt              43 HRM                              57.48    9  
      26.39   31.09                                                
  2 Boettcher, Anthony J      40 EM                               57.52    7  
      27.21   30.31                                                
  3 Melanson, Edward          40 AQUA                             57.63    6  
      27.31   30.32                                                
  4 Usman, Nassim             43 BAM                            1:05.31    5  
      30.66   34.65                                                
  5 Newcomb, Scott C          42 EM                             1:08.66    4  
      32.41   36.25                                                
  6 Franklin, Russ            44 EPM                            1:19.39    3  
      33.38   46.01                                                
 
Event 12  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             48 GGM                              55.54    9  
      25.67   29.87                                                
  2 Stehlin, Ed H             47 JAM                            1:01.11    7  
      27.54   33.57                                                
  3 Di Tolla, Bob             48 HRM                            1:02.83    6  
      29.28   33.55                                                
  4 Stanback, John H          49 VORT                           1:04.91    5  
      30.32   34.59                                                
  5 Lehman, Mel J             49 Unattached                     1:15.97    4  
      33.38   42.59                                                
  6 McElhinney, Tom B         49 GGM                            1:16.79    3  
      33.92   42.87                                                
 
Event 12  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strack, Edward R          50 Unattached                     1:09.84    9  
      33.11   36.73                                                
  2 Varner, Tim               52 BAM                            1:15.95    7  
      33.34   42.61                                                
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich T          58 AM                               56.23    9  
      26.07   30.16                                                
  2 Burson, Bill              58 SSM                            1:16.63    7  
      34.22   42.41                                                
  3 Goodman, Laurence R       55 BAM                            1:24.60    6  
      37.63   46.97                                                
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John C             60 EM                             1:28.48    9  
      39.20   49.28                                                
  2 King, William E           63 DAWGS                          1:40.58    7  
      44.51   56.07                                                
 
Event 12  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         67 DURA                           1:09.58    9  
      31.91   37.67                                                
 
Event 12  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, John D             72 BAM                            2:03.37    9  
      59.64 1:03.73                                                
 
Event 13  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Amanda H       23 SSM                              38.12    9  
 
Event 13  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katherine J      29 AQUA                             29.77    9  
  2 Myers, Jill               25 RRM                              30.58    7  
  3 Vanslingerlandt, Mica     27 BAM                              30.60    6  
  4 Heilman, Katie M          25 GGM                              31.96    5  
  5 Yates, Maggie O           25 CMM                              32.65    4  
  6 Woolsley, Karrie L        26 TPI                              34.40    3  
  7 Monahan, Wendy J          27 EM                               34.76    2  
  8 Kochis, Tiffany L         28 TMF                              42.82    1  
 
Event 13  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Decon, Lori B             32 AQUA                             29.07    9  
  2 Lammert, Jodi M           31 CMM                              32.71    7  
  3 Platt, Marcia B           34 RRM                              35.00    6  
  4 Petersen, Susan M         33 AM                               37.22    5  
  5 Gorell, Robin L           31 TMF                              38.93    4  
  6 Baumann, Kari K           31 GGM                              42.19    3  
 
Event 13  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Holly D          35 TMF                              30.67    9  
  2 Smith, Laura K            37 VS                               32.57    7  
  3 Lee, Julie                37 DAWGS                            32.60    6  
  4 Churchfield, Jennifer K   39 Unattached                       33.15    5  
  5 Rocke, Jennifer L         37 BAM                              34.76    4  
  6 Golding, Sandy F          39 GAC                              35.35    3  
  7 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                             36.35    2  
  8 Fotopulos, Leslie S       36 SSM                              36.62    1  
 
Event 13  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dugan, Joanne             40 BAM                              37.86    9  
  2 Nolte, Susan D            42 INVR                             38.05    7  
  3 Ryan, Monica M            42 AQUA                             40.46    6  
 
Event 13  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Cathy L             47 DURA                             32.95    9  
  2 Chidester, Victoria L     46 WRS                              36.30    7  
  3 McGarity, Maureen F       47 TF                               47.42    6  
  4 Jackman, Paula D          45 INVR                             49.18    5  
  5 True, Ann M               47 TMF                              50.80    4  
 
Event 13  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                              35.46    9  
  2 Rowe, Christine T         51 AM                               42.14    7  
  3 Young, Lydia L            54 DAWGS                            43.00    6  
  4 England, Nancy J          53 TMF                              51.32    5  
 
Event 13  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nigh, Rosemary            56 INVR                             43.70    9  
  2 Oakley, Anne              57 BAM                              48.11    7  
  3 McKim, Penny A            58 TF                             1:04.06    6  
 
Event 13  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen W         61 BYM                              47.64    9  
  2 Clapp, Mary A             64 AM                             1:05.49    7  
  3 Croissant, Eileen M       63 GGM                            1:05.50    6  
 
Event 13  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna M            66 INVR                             51.38    9  
  2 Stock, Liz                66 JAM                            1:52.59    7  
 
Event 13  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Dena                71 DAWGS                            49.64    9  
  2 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                              56.39    7  
 
Event 14  Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                               29.45    9  
 
Event 14  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          29 SQUID                            24.90    9  
  2 Eisenhuth, Matt S         28 AQUA                             26.43    7  
  3 Jones, Ryan K             26 AM                               29.10    6  
  4 Michelini, Marco          28 VORT                             37.81    5  
 
Event 14  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodland, Ed G            33 VS                               28.20    9  
  2 Gotto, Tony               31 AM                               28.33    7  
  3 Parker, Corey R           31 SQUID                            28.34    6  
  4 Martin, Troy              34 TMF                              30.11    5  
  5 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                             31.08    4  
  6 Wilson, Joseph P          34 HRM                              32.22    3  
 
Event 14  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Mike            36 BAM                              26.35    9  
  2 Wise, James M             38 HRM                              28.65    7  
  3 Phelps, Brian R           38 AM                               28.71    6  
  4 Brieger, Michael H        37 DURA                             30.65    5  
  5 Chalona, Michael W        36 VORT                             30.75    4  
  6 Hoyt, Brian K             36 TMF                              30.99    3  
  7 Harper, Charles B         36 SQUID                            43.31    2  
 
Event 14  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John C             41 RMM                              25.63    9  
  2 Smith, Paul               43 VS                               26.40    7  
  3 Belin, Thomas H           41 INVR                             29.35    6  
  4 Koehler, Jim R            43 RRM                              30.74    5  
  5 O'Brien, Mike M           41 DURA                             32.13    4  
  6 Gratz, John F             43 BAM                              34.47    3  
 
Event 14  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          45 AQUA                             27.10    9  
  2 Lehman, Mel J             49 Unattached                       30.82    7  
  3 Tolle, David L            47 PPY                              31.23    6  
  4 Van Law, Phil             45 HRM                              32.16    5  
  5 Beach, Douglas S          45 Dolphins                         35.65    4  
  6 Lee, Wayne A              49 SQUID                            35.73    3  
 
Event 14  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magnuson, Tom O           50 AM                               31.86    9  
  2 Pflum, Glenn D            53 SQUID                            42.57    7  
 
Event 14  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodge, David R            56 DURA                             32.14    9  
  2 Griffith, Bill            56 VS                               34.99    7  
  3 Carney, Kent              55 EM                               35.94    6  
  4 McDanal, Steven K         59 JAM                              45.31    5  
 
Event 14  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John C             60 EM                               41.14    9  
  2 Heller, Ken J             64 CMM                              44.97    7  
  3 Reynolds, Bing            62 BAM                              46.97    6  
 
Event 14  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark A           66 INVR                             47.50    9  
 
Event 14  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Lee B           72 Unattached                       37.07    9  
  2 Hart, James W             74 Unattached                       45.98    7  
 
Event 14  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohl, William             80 Unattached                       54.18    9  
  2 Wood, Richard H           81 AM                               55.81    7  
  3 Wrenn, John H             82 BAM                              56.79    6  
 
Event 15  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sunie, Marie A            24 TMF                            1:08.52    9  
      31.99   36.53                                                
  2 Duffy, Kimberley L        23 GGM                            1:09.51    7  
      33.06   36.45                                                
  3 Jennings, Jenn L          22 LM                             1:09.91    6  
      32.01   37.90                                                
  4 Greenleaf, Kristin A      24 AM                             1:18.23    5  
      38.48   39.75                                                
 
Event 15  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanslingerlandt, Mica     27 BAM                            1:04.74    9  
      29.91   34.83                                                
  2 Presecan, Mary            28 CMM                            1:06.04    7  
      30.25   35.79                                                
  3 Luellen, Katherine J      29 AQUA                           1:06.78    6  
      29.68   37.10                                                
  4 Heilman, Katie M          25 GGM                            1:09.52    5  
      31.87   37.65                                                
  5 Framke, Erin C            29 AQUA                           1:09.99    4  
      32.32   37.67                                                
  6 Hawk, Katherine A         29 RRM                            1:10.57    3  
      33.77   36.80                                                
  7 Kralik, Melissa A         29 PBM                            1:10.73    2  
      32.18   38.55                                                
  8 Myers, Jill               25 RRM                            1:11.30    1  
      32.09   39.21                                                
  9 Rawsky, Melissa L         28 Unattached                     1:12.61  
      33.13   39.48                                                
 10 Kochis, Tiffany L         28 TMF                            1:35.94  
      43.35   52.59                                                
 
Event 15  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly J          34 INVR                           1:03.46    9  
      29.67   33.79                                                
  2 Decon, Lori B             32 AQUA                           1:03.64    7  
      28.73   34.91                                                
  3 Tobey, Stacy W            34 AQUA                           1:06.29    6  
      31.65   34.64                                                
  4 Leetmae, Erika M          32 AQUA                           1:06.73    5  
      30.71   36.02                                                
  5 Surr, Christy             32 AQUA                           1:06.95    4  
      30.35   36.60                                                
  6 Klawon, Jeanne E          30 DAWGS                          1:08.04    3  
      32.44   35.60                                                
  7 Platt, Marcia B           34 RRM                            1:13.33    2  
      34.22   39.11                                                
  8 Shoemaker, Christy        34 BAM                            1:15.68    1  
      35.73   39.95                                                
  9 Gutmann, Michelle L       34 AFM                            1:18.50  
      37.75   40.75                                                
 10 Atkins, Julia K           32 Unattached                     1:22.99  
      36.17   46.82                                                
 11 Baumann, Kari K           31 GGM                            1:26.22  
      40.57   45.65                                                
 
Event 15  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arredondo, Shelia M       38 HRM                            1:05.62    9  
      31.41   34.21                                                
  2 Potter, Kathryn           37 DAWGS                          1:06.57    7  
      30.05   36.52                                                
  3 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                           1:07.36    6  
      31.28   36.08                                                
  4 Lee, Julie                37 DAWGS                          1:09.23    5  
      31.37   37.86                                                
  5 Houlihan, Myla J          39 BAM                            1:09.27    4  
      32.52   36.75                                                
  6 Allison, Laurie A         38 AM                             1:10.69    3  
      32.48   38.21                                                
  7 Greco, Barb               35 AQUA                           1:10.85    2  
      32.92   37.93                                                
  8 Churchfield, Jennifer K   39 Unattached                     1:13.07    1  
      33.74   39.33                                                
  9 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                           1:16.32  
      34.75   41.57                                                
 10 Rocke, Jennifer L         37 BAM                            1:16.56  
      35.42   41.14                                                
 11 Brieger, Lenore R         35 DURA                           1:18.09  
      36.10   41.99                                                
 12 Sauls, Catherine C        38 TMF                            1:19.18  
      37.55   41.63                                                
 13 Copeland, Karen           36 BAM                            1:19.76  
      39.45   40.31                                                
 
Event 15  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               41 RRM                            1:07.35    9  
      31.34   36.01                                                
  2 Drozda, Catherine M       44 TMF                            1:07.45    7  
      31.00   36.45                                                
  3 Milberg, Ruthie           42 INVR                           1:08.73    6  
      31.11   37.62                                                
  4 Garnier, Kathy            42 INVR                           1:10.17    5  
      33.19   36.98                                                
  5 Horn, Kris P              40 DAWGS                          1:12.32    4  
      34.11   38.21                                                
  6 Curci, Pam J              42 HRM                            1:13.80    3  
      34.17   39.63                                                
  7 Sallee, Cece F            41 DURA                           1:13.98    2  
      33.34   40.64                                                
  8 Shultz, Lisa J            40 INVR                           1:18.96    1  
      36.33   42.63                                                
  9 Murphy, Carina T          42 CSST                           1:19.33  
      39.71   39.62                                                
 10 Merryman, Andrea P        41 DURA                           1:20.70  
      37.45   43.25                                                
 11 Dretzka, Jennifer M       40 TMF                            1:22.78  
      39.70   43.08                                                
 12 Liska, Laura A            43 INVR                           1:24.16  
      39.93   44.23                                                
 13 Lahnert, Laurie J         40 Unattached                     1:24.37  
      39.36   45.01                                                
 14 Visel, Cyndie L           42 PEM                            1:24.82  
      39.26   45.56                                                
 15 Dugan, Joanne             40 BAM                            1:25.04  
      38.36   46.68                                                
 
Event 15  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Cathy L             47 DURA                           1:10.31    9  
      31.71   38.60                                                
  2 Rosener, Karen K          49 FCC                            1:12.41    7  
      33.57   38.84                                                
  3 Wrenn, Jennifer C         48 BAM                            1:19.64    6  
      37.53   42.11                                                
  4 Busovsky, Karen F         45 CSST                           1:20.02    5  
      39.66   40.36                                                
  5 Anderson, Cynthia         46 BAM                            1:20.62    4  
      37.32   43.30                                                
  6 Beaver, Jackie S          49 AM                             1:29.12    3  
      42.98   46.14                                                
  7 Jackman, Paula D          45 INVR                           1:39.14    2  
      46.81   52.33                                                
  8 True, Ann M               47 TMF                            1:41.72    1  
      48.93   52.79                                                
 
Event 15  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                            1:17.52    9  
      35.39   42.13                                                
  2 Nelson, Mary Anne         52 DURA                           1:27.65    7  
      43.48   44.17                                                
  3 Rowe, Christine T         51 AM                             1:34.43    6  
      44.31   50.12                                                
  4 England, Nancy J          53 TMF                            1:46.63    5  
      50.71   55.92                                                
 
Event 15  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nigh, Rosemary            56 INVR                           1:28.70    9  
      42.80   45.90                                                
  2 Snyder, Jaenie K          57 GGM                            1:29.71    7  
      44.27   45.44                                                
  3 Hashimotoa, Christine     55 INVR                           1:33.11    6  
      42.56   50.55                                                
  4 Oakley, Anne              57 BAM                            1:35.05    5  
      43.80   51.25                                                
  5 Anziano, Marcia           58 INVR                           1:38.95    4  
      49.25   49.70                                                
  6 McKim, Penny A            58 TF                             2:06.73    3  
    1:04.12 1:02.61                                                
 
Event 15  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              60 DAWGS                          1:32.21    9  
      45.77   46.44                                                
 
Event 15  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                          1:47.13    9  
      55.78   51.35                                                
 
Event 15  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy J        70 VS                             2:00.03    9  
      59.65 1:00.38                                                
 
Event 16  Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess J      24 AM                               57.58    9  
      26.56   31.02                                                
  2 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                             1:04.72    7  
      28.90   35.82                                                
  3 Maher, Sean P             23 SQUID                          1:06.75    6  
      32.02   34.73                                                
  4 Taggart, Chris            22 DAC                            1:07.91    5  
      30.31   37.60                                                
 
Event 16  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          29 SQUID                            53.58    9  
      25.04   28.54                                                
  2 Turtle, Paul              26 AQUA                           1:02.42    7  
      30.12   32.30                                                
  3 Jones, Ryan K             26 AM                             1:02.47    6  
      27.66   34.81                                                
  4 Gannon, Terry M           29 INVR                           1:15.30    5  
      34.53   40.77                                                
  5 Brady, Donald S           29 SQUID                          1:59.70    4  
      51.07 1:08.63                                                
 -- Valks, Victor P           28 AM                                  DQ  
      30.84   36.92                                                
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gotto, Tony               31 AM                               57.95    9  
      27.32   30.63                                                
  2 Martin, Troy              34 TMF                              58.81    7  
      28.01   30.80                                                
  3 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                           1:00.76    6  
      28.08   32.68                                                
  4 Woodland, Ed G            33 VS                             1:01.59    5  
      27.98   33.61                                                
  5 Reetz, Jay S              34 Unattached                     1:03.32    4  
      27.71   35.61                                                
  6 Lorson, Matthew E         30 DURA                           1:04.60    3  
      30.07   34.53                                                
  7 Kelley, Brett A           31 AM                             1:06.90    2  
      29.73   37.17                                                
  8 Pryor, Keith T            32 SQUID                          1:09.03    1  
      32.07   36.96                                                
  9 Hoftiezer, Scott          32 DAC                            1:14.95  
      36.62   38.33                                                
 10 Tsui, Raymond             34 PEM                            1:45.09  
      45.01 1:00.08                                                
 -- Siegel, Joel F            31 AQUA                                DQ  
      27.02   32.78                                                
 
Event 16  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaiyaroj, Patt           39 SQUID                            59.47    9  
      27.50   31.97                                                
  2 Allison, Mark A           35 AM                               59.82    7  
      28.12   31.70                                                
  3 Motter, Tim L             38 VORT                             59.83    6  
      27.53   32.30                                                
  4 Gonzales, Mike            36 BAM                              59.84    5  
      26.93   32.91                                                
  5 Mather, Carl A            38 HRM                            1:02.93    4  
      30.40   32.53                                                
  6 Knight, Roger G           39 BAM                            1:04.23    3  
      30.91   33.32                                                
  7 Miller, George F          37 INVR                           1:04.58    2  
      31.48   33.10                                                
  8 Chalona, Michael W        36 VORT                           1:04.85    1  
      29.97   34.88                                                
  9 Phelps, Brian R           38 AM                             1:05.21  
      28.26   36.95                                                
 10 Brieger, Michael H        37 DURA                           1:06.47  
      29.97   36.50                                                
 11 Hoyt, Brian K             36 TMF                            1:06.82  
      29.90   36.92                                                
 12 Smith, William P          37 AFM                            1:07.04  
      31.27   35.77                                                
 13 Burlingame, Martin R      36 INVR                           1:09.45  
      31.35   38.10                                                
 14 Castellini, Rick R        36 GVW                            1:29.25  
      39.02   50.23                                                
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John C             41 RMM                              54.34    9  
      24.93   29.41                                                
  2 Jordan, Jaime             40 AQUA                             58.81    7  
      28.01   30.80                                                
  3 Gray, David S             44 TMF                            1:00.81    6  
      29.21   31.60                                                
  4 Hugo, John M              42 INVR                           1:01.87    5  
      28.23   33.64                                                
  5 Burke, Pat L              41 SSM                            1:05.16    4  
      31.38   33.78                                                
  6 O'Brien, Mike M           41 DURA                           1:06.94    3  
      31.59   35.35                                                
  7 Stewart, David A          41 TMF                            1:06.95    2  
      32.09   34.86                                                
  8 Baker, Stephen R          44 HRM                            1:09.95    1  
      33.24   36.71                                                
  9 Usman, Nassim             43 BAM                            1:11.92  
      33.54   38.38                                                
 10 Franklin, Russ            44 EPM                            1:12.34  
      35.60   36.74                                                
 11 Newcomb, Scott C          42 EM                             1:12.46  
      34.33   38.13                                                
 12 Palmer, Brad              42 SQUID                          1:26.39  
      40.21   46.18                                                
 -- Nelson, Kurt              43 HRM                                 DQ  
      27.95   32.54                                                
 
Event 16  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             48 GGM                              57.82    9  
      26.85   30.97                                                
  2 Stehlin, Ed H             47 JAM                            1:02.64    7  
      28.93   33.71                                                
  3 Nolte, Christopher        46 INVR                           1:03.26    6  
      29.33   33.93                                                
  4 Ghaffari, Manu            46 BAM                            1:06.76    5  
      31.34   35.42                                                
  5 Tolle, David L            47 PPY                            1:07.15    4  
      31.28   35.87                                                
  6 Strong, James L           49 JAM                            1:08.89    3  
      33.13   35.76                                                
  7 Alvarado, Ray             46 WRS                            1:11.96    2  
      33.68   38.28                                                
  8 Taggart, Timothy E        49 DAC                            1:12.55    1  
      32.94   39.61                                                
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Lee H           51 VORT                           1:01.82    9  
      28.84   32.98                                                
  2 Magnuson, Tom O           50 AM                             1:07.19    7  
      31.15   36.04                                                
  3 Knud-Hansen, Chris F      52 BAM                            1:11.77    6  
      31.82   39.95                                                
  4 Curry, Kevin M            50 TMF                            1:11.99    5  
      34.01   37.98                                                
  5 Strack, Edward R          50 Unattached                     1:16.62    4  
      36.49   40.13                                                
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodge, David R            56 DURA                           1:08.22    9  
      31.69   36.53                                                
  2 Griffith, Bill            56 VS                             1:09.21    7  
      34.91   34.30                                                
  3 Goodman, Laurence R       55 BAM                            1:21.77    6  
      37.34   44.43                                                
  4 Black, Robert             55 PEM                            1:26.02    5  
      41.23   44.79                                                
  5 Kirkpatrick, Doug H       59 AQUA                           1:32.06    4  
      45.15   46.91                                                
 -- Abbott, William A         56 AM                                  DQ  
      30.99   35.44                                                
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Jim D             61 DURA                           1:17.80    9  
      37.58   40.22                                                
  2 King, William E           63 DAWGS                          1:23.12    7  
      40.37   42.75                                                
  3 Chessnoe, Michael S       61 AQUA                           1:38.82    6  
      48.35   50.47                                                
  4 Yost, Bob R               61 INVR                           1:48.88    5  
      48.72 1:00.16                                                
 
Event 16  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         67 DURA                           1:17.45    9  
      35.69   41.76                                                
 
Event 16  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                           1:27.05    9  
      40.95   46.10                                                
 
Event 16  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Hugh            82 Dolphins                       1:41.05    9  
      47.05   54.00                                                
  2 Wrenn, John H             82 BAM                            2:05.88    7  
    1:03.14 1:02.74                                                
  3 Wood, Richard H           81 AM                             2:20.35    6  
    1:03.47 1:16.88                                                
 
Event 17  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruickshanks, Anne C      22 GGM                              26.91    9  
  2 Lanham, Lindsey L         24 GGM                              27.55    7  
  3 Duffy, Kimberley L        23 GGM                              27.56    6  
  4 Stevenson, Amanda H       23 SSM                              31.46    5  
 
Event 17  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katherine J      29 AQUA                             26.55    9  
  2 Yates, Maggie O           25 CMM                              26.87    7  
  3 Heilman, Katie M          25 GGM                              27.27    6  
  4 Woolsley, Karrie L        26 TPI                              30.04    5  
 
Event 17  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadd-Siegel, Cecilia E    31 AQUA                             25.37    9  
  2 Seavall, Kelly J          34 INVR                             25.74    7  
  3 Klawon, Jeanne E          30 DAWGS                            25.88    6  
  4 Moen, Terri J             34 AQUA                             27.17    5  
  5 Smit, Ida-Louise G        32 BAM                              27.21    4  
  6 Tobey, Stacy W            34 AQUA                             27.49    3  
  7 Keaten, Heather L         33 FCC                              28.39    2  
  8 Shoemaker, Christy        34 BAM                              28.92    1  
  9 Lammert, Jodi M           31 CMM                              29.11  
 10 Tall Bull, Brooke K       32 SSM                              30.43  
 11 Petersen, Susan M         33 AM                               31.61  
 11 Gorell, Robin L           31 TMF                              31.61  
 
Event 17  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      37 TRM                              25.07    9  
  2 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                             26.26    7  
  3 Lee, Julie                37 DAWGS                            26.98    6  
  4 Houlihan, Myla J          39 BAM                              27.74    5  
  5 Greco, Barb               35 AQUA                             28.09    4  
  6 Allison, Laurie A         38 AM                               28.36    3  
  7 Churchfield, Jennifer K   39 Unattached                       28.95    2  
  8 Fotopulos, Leslie S       36 SSM                              29.06    0.5
  8 Smith, Laura K            37 VS                               29.06    0.5
 10 Landy, Erin K             35 AQUA                             30.61  
 11 Golding, Sandy F          39 GAC                              30.81  
 
Event 17  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Evig, Julia M         41 AQUA                             24.96    9  
  2 Garnier, Kathy            42 INVR                             25.01    7  
  3 Nelson, Judy              42 HRM                              26.92    6  
  4 MacLaren, Kathleen A      40 Unattached                       27.38    5  
  5 Dullea, Melanie J         41 SSM                              27.58    4  
  6 Shultz, Lisa J            40 INVR                             29.63    3  
  7 Dretzka, Jennifer M       40 TMF                              32.07    2  
  8 Nolte, Susan D            42 INVR                             32.51    1  
  9 Ryan, Monica M            42 AQUA                             35.40  
 10 Visel, Cyndie L           42 PEM                              37.60  
 11 O'Malley-Schott, Leeann   42 AQUA                             47.20  
 
Event 17  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen K          49 FCC                              28.01    9  
  2 Wrenn, Jennifer C         48 BAM                              30.03    7  
  3 Slavec, Deborah A         49 SSM                              33.13    6  
  4 McGarity, Maureen F       47 TF                               35.25    5  
  5 Jackman, Paula D          45 INVR                             39.39    4  
  6 True, Ann M               47 TMF                              39.63    3  
 
Event 17  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                              29.37    9  
  2 Fouts, Susan J            52 HRM                              30.14    7  
  3 Brunger, Cheryl A         52 HRM                              33.01    6  
  4 Rowe, Christine T         51 AM                               34.68    5  
  5 Yoder, Margie E           50 AQUA                             35.12    4  
  6 England, Nancy J          53 TMF                              40.92    3  
 
Event 17  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Jaenie K          57 GGM                              32.17    9  
  2 Lebsack, Linda M          56 AQUA                             34.30    7  
  3 Nigh, Rosemary            56 INVR                             34.83    6  
  4 Hashimotoa, Christine     55 INVR                             35.66    5  
  5 Oakley, Anne              57 BAM                              35.91    4  
 
Event 17  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen W         61 BYM                              39.37    9  
  2 Croissant, Eileen M       63 GGM                              43.69    7  
  3 Travis, Victoria L        61 CWW                              48.64    6  
  4 Clapp, Mary A             64 AM                               52.49    5  
 
Event 17  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna M            66 INVR                             39.72    9  
  2 Stock, Liz                66 JAM                            2:22.52    7  
 
Event 17  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Dena                71 DAWGS                            39.33    9  
  2 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                              50.90    7  
 
Event 18  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess J      24 AM                               24.27    9  
  2 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                               25.16    7  
  3 Taggart, Chris            22 DAC                              25.54    6  
  4 Maher, Sean P             23 SQUID                            26.31    5  
 
Event 18  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt S         28 AQUA                             21.65    9  
  2 Beck, Matt W              28 HRM                              22.11    7  
  3 Hughes, David R           28 Unattached                       22.48    6  
  4 Rivera, Khemo D           27 INVR                             22.61    5  
  5 Ivankovich, Zoran         29 AFM                              24.92    4  
  6 Jamshidi, Ramin           27 AQUA                             25.70    3  
  7 Valks, Victor P           28 AM                               26.21    2  
  8 Gannon, Terry M           29 INVR                             28.60    1  
  9 Michelini, Marco          28 VORT                             30.38  
 10 Brady, Donald S           29 SQUID                            39.04  
 
Event 18  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smit, Robbert-Paul        34 BAM                              22.26    9  
  2 Nasser, Rob               33 HRM                              22.44    7  
  3 Siegel, Joel F            31 AQUA                             22.52    6  
  4 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                             23.05    5  
  5 Gotto, Tony               31 AM                               23.39    4  
  6 Cassidy, Robery J         32 DAC                              23.64    3  
  7 Parker, Corey R           31 SQUID                            23.68    2  
  8 Martin, Troy              34 TMF                              24.19    1  
  9 Snowberg, Eric J          32 INVR                             24.78  
 10 Lorson, Matthew E         30 DURA                             24.85  
 11 Reetz, Jay S              34 Unattached                       25.00  
 12 Wilson, Joseph P          34 HRM                              26.52  
 13 Mendez, Mario A           32 WRS                              26.65  
 14 Roseman, Garry L          31 CMM                              31.55  
 15 Tsui, Raymond             34 PEM                              39.34  
 
Event 18  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Remacle, Michael A        35 EM                               24.31    9  
  2 Niemann, Andy             37 AM                               24.50    7  
  3 Davis, Eric               35 GAC                              24.51    6  
  4 Ruhser, Richard B         36 AQUA                             25.36    5  
  5 Solheim, Perry W          35 DURA                             25.55    4  
  6 Phelps, Brian R           38 AM                               25.69    3  
  7 Brieger, Michael H        37 DURA                             25.87    2  
  8 Burlingame, Martin R      36 INVR                             26.16    1  
  9 Chalona, Michael W        36 VORT                             26.27  
 10 Hoyt, Brian K             36 TMF                              26.46  
 11 Knight, Roger G           39 BAM                              27.41  
 12 Arnold, Dan               39 CSST                             27.86  
 13 Castellini, Rick R        36 GVW                              33.48  
 
Event 18  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John C             41 RMM                              21.55    9  
  2 Smith, Paul               43 VS                               22.03    7  
  3 Hugo, John M              42 INVR                             24.62    6  
  4 Stewart, David A          41 TMF                              25.28    5  
  5 O'Brien, Mike M           41 DURA                             26.06    4  
  6 Wright, Thomas S          44 DAC                              26.82    3  
  7 Bromley, Bud A            43 CMM                              27.04    2  
  8 Franklin, Russ            44 EPM                              27.54    1  
  9 Gratz, John F             43 BAM                              28.15  
 10 Hanson, Jim               40 CSST                             28.29  
 11 Keller, Christopher J     41 GVW                              38.46  
 
Event 18  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             48 GGM                              23.04    9  
  2 Brackett, Bill A          45 AQUA                             23.55    7  
  3 Stehlin, Ed H             47 JAM                              24.34    6  
  4 Lehman, Mel J             49 Unattached                       25.96    5  
  5 Sheridan, John F          45 DAC                              25.97    4  
  6 Van Law, Phil             45 HRM                              26.35    3  
  7 McElhinney, Tom B         49 GGM                              27.73    2  
  8 Lee, Wayne A              49 SQUID                            29.75    1  
  9 McHugh, Jerry             45 DAC                              30.27  
 
Event 18  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paxton, Jerry             54 BAM                              24.24    9  
  2 Fischer, Chuck            51 AQUA                             24.94    7  
  3 Magnuson, Tom O           50 AM                               25.45    6  
  4 Tveitmoe, Bob N           50 JAM                              25.77    5  
  5 Curry, Kevin M            50 TMF                              26.74    4  
  6 Blodgett, Bob H           52 INVR                             26.81    3  
  7 Knud-Hansen, Chris F      52 BAM                              26.96    2  
  8 Castellano, Stephen J     51 RMM                              27.35    1  
  9 Rucker, Keith W           51 TPI                              27.72  
 10 Varner, Tim               52 BAM                              28.65  
 11 Potekhen, George P        52 SUM                              29.58  
 12 Vanderpool, William A     50 INVR                             35.34  
 13 Pflum, Glenn D            53 SQUID                            36.36  
 14 Vogler, Kenneth J         51 BYM                              40.19  
 
Event 18  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich T          58 AM                               22.74    9  
  2 Brookens, Bruce R         57 SSM                              27.46    7  
  3 Burson, Bill              58 SSM                              27.56    6  
  4 Edwards, Morgan           58 INVR                             28.35    5  
  5 Carney, Kent              55 EM                               30.67    4  
  6 Kirkpatrick, Doug H       59 AQUA                             31.90    3  
  7 Moody, Bob F              59 INVR                             33.24    2  
 
Event 18  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Jim D             61 DURA                             27.93    9  
  2 Olden, Richard            60 CSST                             35.13    7  
  3 Chessnoe, Michael S       61 AQUA                             36.14    6  
  4 Yost, Bob R               61 INVR                             36.60    5  
  5 Heller, Ken J             64 CMM                              36.83    4  
  6 Reynolds, Bing            62 BAM                              40.36    3  
 
Event 18  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark A           66 INVR                             35.17    9  
 -- Dykes, James A            69 INVR                                DQ  
 
Event 18  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                             33.80    9  
  2 Hart, James W             74 Unattached                       35.00    7  
 
Event 18  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Hugh            82 Dolphins                         34.67    9  
  2 Kohl, William             80 Unattached                       46.59    7  
  3 Wood, Richard H           81 AM                               47.76    6  
 
Event 19  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanham, Lindsey L         24 GGM                            1:16.19    9  
      36.21   39.98                                                
  2 Sunie, Marie A            24 TMF                            1:19.22    7  
      37.48   41.74                                                
  3 Fleming, Sara J           24 WRS                            1:21.00    6  
      38.51   42.49                                                
  4 Greenleaf, Kristin A      24 AM                             1:23.51    5  
      39.94   43.57                                                
 -- Jennings, Jenn L          22 LM                                  DQ  
      35.27   41.77                                                
 
Event 19  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Framke, Erin C            29 AQUA                           1:17.43    9  
      36.81   40.62                                                
  2 Hawk, Katherine A         29 RRM                            1:18.63    7  
      38.16   40.47                                                
  3 Rawsky, Melissa L         28 Unattached                     1:19.98    6  
      36.85   43.13                                                
 
Event 19  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly J          34 INVR                           1:12.46    9  
      33.97   38.49                                                
  2 Niemann, Catherine A      32 AM                             1:15.24    7  
      35.59   39.65                                                
  3 Tobey, Stacy W            34 AQUA                           1:15.43    6  
      35.54   39.89                                                
  4 Gutmann, Michelle L       34 AFM                            1:23.93    5  
      39.58   44.35                                                
  5 Shoemaker, Christy        34 BAM                            1:25.81    4  
      40.70   45.11                                                
 
Event 19  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arredondo, Shelia M       38 HRM                            1:12.69    9  
      35.64   37.05                                                
  2 Washburn, Lynette A       39 TMF                            1:16.62    7  
      36.59   40.03                                                
  3 Allison, Laurie A         38 AM                             1:18.66    6  
      36.98   41.68                                                
  4 Johnson, Deanna M         39 HRM                            1:23.53    5  
      39.62   43.91                                                
  5 Plummer, Charlotte C      37 JAM                            1:23.79    4  
      40.00   43.79                                                
  6 Brieger, Lenore R         35 DURA                           1:28.01    3  
      41.97   46.04                                                
  7 Sauls, Catherine C        38 TMF                            1:28.36    2  
      41.91   46.45                                                
 
Event 19  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               41 RRM                            1:15.00    9  
      36.00   39.00                                                
  2 Drozda, Catherine M       44 TMF                            1:17.07    7  
      36.55   40.52                                                
  3 Murphy, Carina T          42 CSST                           1:22.38    6  
      39.43   42.95                                                
  4 Lahnert, Laurie J         40 Unattached                     1:28.51    5  
      42.24   46.27                                                
  5 Liska, Laura A            43 INVR                           1:28.97    4  
      42.60   46.37                                                
  6 Bendell, Heidi J          40 DURA                           1:35.79    3  
      44.72   51.07                                                
  7 O'Malley-Schott, Leeann   42 AQUA                           2:15.84    2  
    1:02.44 1:13.40                                                
 
Event 19  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Busovsky, Karen F         45 CSST                           1:19.44    9  
      38.22   41.22                                                
  2 Anderson, Cynthia         46 BAM                            1:28.29    7  
      42.26   46.03                                                
  3 Beaver, Jackie S          49 AM                             1:32.80    6  
      43.45   49.35                                                
 
Event 19  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         52 DURA                           1:29.67    9  
      42.53   47.14                                                
  2 Brunger, Cheryl A         52 HRM                            1:33.74    7  
      45.30   48.44                                                
  3 O'Brien, Trudy            53 DURA                           1:35.08    6  
      45.07   50.01                                                
  4 Young, Lydia L            54 DAWGS                          1:37.08    5  
      46.73   50.35                                                
 
Event 19  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakley, Anne              57 BAM                            1:42.51    9  
      48.38   54.13                                                
  2 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           1:43.72    7  
      51.37   52.35                                                
  3 McKim, Penny A            58 TF                             2:01.23    6  
      58.12 1:03.11                                                
 
Event 19  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              60 DAWGS                          1:41.00    9  
      49.35   51.65                                                
  2 Krichbaum, Barbara J      60 VS                             1:42.83    7  
      46.64   56.19                                                
  3 Zentgraf, Karen W         61 BYM                            1:51.84    6  
      54.26   57.58                                                
 
Event 19  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna M            66 INVR                           1:42.84    9  
      48.72   54.12                                                
 
Event 19  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy J        70 VS                             2:03.21    9  
      59.82 1:03.39                                                
 
Event 20  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          29 SQUID                            57.99    9  
      27.45   30.54                                                
  2 Moon, Wonkee              28 AQUA                           1:11.62    7  
      34.03   37.59                                                
  3 Gannon, Terry M           29 INVR                           1:22.36    6  
      39.56   42.80                                                
 
Event 20  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gotto, Tony               31 AM                             1:07.94    9  
      32.54   35.40                                                
  2 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                           1:14.49    7  
      34.49   40.00                                                
  3 Mendez, Mario A           32 WRS                            1:19.45    6  
      36.74   42.71                                                
 
Event 20  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison, Mark A           35 AM                             1:03.84    9  
      30.08   33.76                                                
  2 Chaiyaroj, Patt           39 SQUID                          1:08.05    7  
      32.31   35.74                                                
  3 Rowland, Shawn C          37 AM                             1:08.36    6  
      32.82   35.54                                                
  4 Miller, George F          37 INVR                           1:08.40    5  
      32.69   35.71                                                
  5 Motter, Tim L             38 VORT                           1:08.44    4  
      32.58   35.86                                                
  6 Gould, Tom                38 BAM                            1:08.83    3  
      32.75   36.08                                                
  7 Mather, Carl A            38 HRM                            1:09.75    2  
      32.91   36.84                                                
  8 Knight, Roger G           39 BAM                            1:11.18    1  
      33.11   38.07                                                
  9 Smith, William P          37 AFM                            1:15.49  
      35.32   40.17                                                
 
Event 20  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, David S             44 TMF                            1:04.12    9  
      30.45   33.67                                                
  2 Burke, Pat L              41 SSM                            1:10.59    7  
      33.74   36.85                                                
  3 Hugo, John M              42 INVR                           1:13.59    6  
      34.96   38.63                                                
  4 O'Brien, Mike M           41 DURA                           1:14.36    5  
      35.70   38.66                                                
  5 Holston, JB               44 EM                             1:14.99    4  
      36.06   38.93                                                
  6 Gratz, John F             43 BAM                            1:18.47    3  
      36.63   41.84                                                
  7 Baker, Stephen R          44 HRM                            1:18.59    2  
      36.99   41.60                                                
  8 Franklin, Russ            44 EPM                            1:21.93    1  
      37.94   43.99                                                
  9 Laverty, David F          40 WRS                            1:37.97  
      44.84   53.13                                                
 10 Keller, Christopher J     41 GVW                            2:03.20  
      57.58 1:05.62                                                
 
Event 20  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart S       49 BAM                            1:07.85    9  
      31.61   36.24                                                
  2 Louie, Jamie              46 CSST                           1:09.86    7  
      33.13   36.73                                                
  3 Nolte, Christopher        46 INVR                           1:13.39    6  
      33.86   39.53                                                
  4 Strong, James L           49 JAM                            1:15.34    5  
      35.41   39.93                                                
  5 Heggy, Terry A            48 DAWGS                          1:15.96    4  
      36.70   39.26                                                
  6 Ghaffari, Manu            46 BAM                            1:16.52    3  
      37.05   39.47                                                
  7 Van Law, Phil             45 HRM                            1:16.74    2  
      35.38   41.36                                                
  8 Tolle, David L            47 PPY                            1:16.82    1  
      36.55   40.27                                                
  9 Alvarado, Ray             46 WRS                            1:19.37  
      37.58   41.79                                                
 10 McElhinney, Tom B         49 GGM                            1:22.60  
      38.30   44.30                                                
 
Event 20  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Lee H           51 VORT                           1:07.96    9  
      32.38   35.58                                                
  2 Fischer, Chuck            51 AQUA                           1:10.37    7  
      33.57   36.80                                                
  3 Potekhen, George P        52 SUM                            1:17.81    6  
      36.09   41.72                                                
  4 Curry, Kevin M            50 TMF                            1:18.90    5  
      37.52   41.38                                                
  5 Blodgett, Bob H           52 INVR                           1:21.94    4  
      37.77   44.17                                                
  6 Strack, Edward R          50 Unattached                     1:23.99    3  
      39.79   44.20                                                
  7 Vogler, Kenneth J         51 BYM                            1:37.74    2  
      46.78   50.96                                                
  8 Pflum, Glenn D            53 SQUID                          1:49.12    1  
      50.62   58.50                                                
 
Event 20  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffith, Bill            56 VS                             1:12.15    9  
      33.84   38.31                                                
  2 Abbott, William A         56 AM                             1:17.15    7  
      35.67   41.48                                                
  3 Conland, Robert S         58 EPM                            1:18.34    6  
      37.19   41.15                                                
  4 Carney, Kent              55 EM                             1:19.43    5  
      37.73   41.70                                                
  5 Edwards, Morgan           58 INVR                           1:31.43    4  
      42.45   48.98                                                
  6 Kirkpatrick, Doug H       59 AQUA                           1:32.26    3  
      41.84   50.42                                                
  7 McDanal, Steven K         59 JAM                            1:36.16    2  
      45.71   50.45                                                
 
Event 20  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olden, Richard            60 CSST                           1:18.77    9  
      36.71   42.06                                                
  2 King, William E           63 DAWGS                          1:25.97    7  
      41.18   44.79                                                
 -- Graham, Jim D             61 DURA                                DQ  
      40.70   44.99                                                
 
Event 20  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patten, Bob W             68 DAC                            1:19.87    9  
      38.38   41.49                                                
  2 O'Brien, Dennis A         67 DURA                           1:22.87    7  
      38.81   44.06                                                
 
Event 20  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                           1:32.89    9  
      43.78   49.11                                                
  2 Myers, John D             72 BAM                            1:53.87    7  
      56.16   57.71                                                
 
Event 20  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             82 BAM                            2:26.02    9  
    1:08.86 1:17.16                                                
 
Event 21  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kralik, Melissa A         29 PBM                            2:25.02    9  
      34.03   36.79   37.26   36.94                                
  2 Monahan, Wendy J          27 EM                             2:37.33    7  
      38.07   39.44   40.32   39.50                                
 
Event 21  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Decon, Lori B             32 AQUA                           2:18.07    9  
      33.81   35.45   35.41   33.40                                
  2 Leetmae, Erika M          32 AQUA                           2:23.29    7  
      35.82   36.24   36.52   34.71                                
  3 Platt, Marcia B           34 RRM                            2:40.19    6  
      36.85   40.23   41.91   41.20                                
  4 Petersen, Susan M         33 AM                             2:53.01    5  
      41.27   42.99   44.99   43.76                                
  5 Baumann, Kari K           31 GGM                            3:01.71    4  
      43.57   45.67   46.01   46.46                                
 
Event 21  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura K            37 VS                             2:23.12    9  
  2 Jenkins, Holly D          35 TMF                            2:24.21    7  
      34.17   36.27   36.85   36.92                                
  3 Lee, Julie                37 DAWGS                          2:36.49    6  
      33.59   38.44   41.56   42.90                                
  4 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                           2:39.53    5  
      38.19   40.06   41.06   40.22                                
  5 Fotopulos, Leslie S       36 SSM                            2:48.06    4  
      38.65   41.03   44.13   44.25                                
  6 Golding, Sandy F          39 GAC                            2:57.80    3  
      39.57   44.20   47.63   46.40                                
 
Event 21  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Milberg, Ruthie           42 INVR                           2:31.10    9  
      34.90   37.01   39.36   39.83                                
  2 Curci, Pam J              42 HRM                            2:42.26    7  
      37.60 2:04.66                                                
  3 Merryman, Andrea P        41 DURA                           2:55.13    6  
      42.67   44.58   45.19   42.69                                
  4 Nolte, Susan D            42 INVR                           3:03.06    5  
      42.64   46.39   47.06   46.97                                
 
Event 21  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Cathy L             47 DURA                           2:31.56    9  
      34.74   37.94   39.91   38.97                                
  2 Chidester, Victoria L     46 WRS                            2:51.85    7  
      39.13   43.51   44.94   44.27                                
  3 Pyle, Rebecca M           47 SSM                            3:08.21    6  
      46.47   46.99   48.06   46.69                                
 
Event 21  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia L            54 DAWGS                          3:24.24    9  
      47.85   52.04   53.49   50.86                                
 
Event 21  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           3:55.67    9  
      55.34   59.70 1:02.12   58.51                                
 
Event 21  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen W         61 BYM                            3:38.91    9  
      52.17   55.21   57.57   53.96                                
  2 Rudie, Margery            64 JAM                            6:20.45    7  
    1:39.34 1:38.45 1:35.92 1:26.74                                
 
Event 21  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                          3:34.57    9  
      50.46   54.65   55.42   54.04                                
  2 Stock, Liz                66 JAM                            8:07.95    7  
    1:56.15 2:05.20 2:02.47 2:04.13                                
 
Event 22  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ryan K             26 AM                             2:18.58    9  
      31.56   34.27   35.96   36.79                                
  2 Framke, Kirk C            29 AQUA                           2:19.01    7  
      32.28   34.34   35.67   36.72                                
  3 Valks, Victor P           28 AM                             2:26.42    6  
      33.47   37.30   38.54   37.11                                
 
Event 22  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Dave                32 AQUA                           2:14.01    9  
      32.27   33.85   33.87   34.02                                
  2 Woodland, Ed G            33 VS                             2:14.70    7  
      32.88   33.40   34.69   33.73                                
  3 Glass, Tom                31 VORT                           2:22.49    6  
      34.32   36.26   36.27   35.64                                
  4 Kelley, Brett A           31 AM                             2:27.85    5  
      34.68   37.21   38.33   37.63                                
  5 Pazmino, Jorge E          33 AM                             2:36.77    4  
      37.42   40.81   39.82   38.72                                
 
Event 22  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blum, Juri                36 SSM                            2:34.34    9  
      35.96   38.31   40.45   39.62                                
 
Event 22  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          40 AQUA                           2:14.41    9  
      32.22   34.10   34.77   33.32                                
  2 Belin, Thomas H           41 INVR                           2:16.82    7  
      32.54   34.68   34.70   34.90                                
  3 Nelson, Kurt              43 HRM                            2:17.53    6  
      32.35   34.95   35.88   34.35                                
  4 Shehan, Joe K             40 DAWGS                          2:25.32    5  
      35.31   36.09   36.92   37.00                                
  5 Koehler, Jim R            43 RRM                            2:28.36    4  
      34.28   37.56   38.73   37.79                                
  6 Classen, Ken A            42 AQUA                           2:38.69    3  
      39.03   41.19   40.36   38.11                                
 
Event 22  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          45 AQUA                           2:10.73    9  
      29.33   31.83   36.48   33.09                                
  2 Stanback, John H          49 VORT                           2:17.51    7  
      32.29   34.99   35.43   34.80                                
  3 Beach, Douglas S          45 Dolphins                       2:23.72    6  
      38.11   43.33   46.36   15.92                                
  4 Reeves, William W         49 AQUA                           2:24.71    5  
      36.06   36.97   36.36   35.32                                
 
Event 22  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holum, Charles F          51 DAC                            2:20.20    9  
      33.41   36.00   35.97   34.82                                
  2 Fischer, Chuck            51 AQUA                           2:23.18    7  
      35.40   36.53   36.32   34.93                                
  3 Tveitmoe, Bob N           50 JAM                            2:31.66    6  
      36.73   38.80   38.63   37.50                                
 
Event 22  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodge, David R            56 DURA                           2:41.59    9  
      37.11   39.95   42.93   41.60                                
  2 Goodman, Laurence R       55 BAM                            3:21.14    7  
      47.64   51.08   51.10   51.32                                
 
Event 22  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John C             60 EM                             3:15.01    9  
      44.06   49.03   51.13   50.79                                
 
Event 22  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark A           66 INVR                           3:48.30    9  
      52.15   56.99 1:00.35   58.81                                
 
Event 22  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, James W             74 Unattached                     3:42.54    9  
      54.65   54.69   58.28   54.92                                
 
Event 22  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Richard H           81 AM                             4:10.62    9  
      57.28 1:03.27 1:05.30 1:04.77                                
  2 Wrenn, John H             82 BAM                            4:25.82    7  
      59.87 1:08.22 1:09.78 1:07.95                                
 
Event 23  Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Greeley Guppies Masters  'A'                                1:47.61   18  
       27.41    26.64    27.42    26.14                                    
  2 South Suburban Masters  'A'                                 1:58.66   14  
       29.64    30.26    31.73    27.03                                    
  3 Aurora Masters  'A'                                         1:58.89   12  
       31.88    28.23    31.49    27.29                                    
  4 Thornton Masters Fitness  'B'                               2:06.30   10  
       29.15    31.53    34.65    30.97                                    
 
Event 23  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DU Aquaholics  'A'                                          1:44.53   18  
       26.53    26.87    25.32    25.81                                    
  2 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:49.60   14  
       27.60    26.12    29.00    26.88                                    
  3 DU Aquaholics  'B'                                          1:53.02   12  
       28.36    29.53    29.42    25.71                                    
  4 DU Aquaholics  'C'                                          1:58.09   10  
       27.07    36.36    27.91    26.75                                    
 
Event 23  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                              1:50.77   18  
       27.80    29.42    29.39    24.16                                    
  2 Thornton Masters Fitness  'A'                               1:50.95   14  
       26.92    27.30    28.09    28.64                                    
  3 Highlands Ranch  'A'                                        1:59.24   12  
       26.64    30.02    32.50    30.08                                    
  4 Durango Masters  'A'                                        2:02.38   10  
       27.99    29.09    30.66    34.64                                    
  5 Inverness  'B'                                              2:17.90    8  
       33.35    38.00    33.96    32.59                                    
 
Event 23  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulder Aquatic Masters  'A'                                2:08.09   18  
       29.95    31.41    36.22    30.51                                    
 
Event 23  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                              2:27.83   18  
       36.43    39.96    36.57    34.87                                    
 
Event 24  Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Highlands Ranch  'A'                                        1:31.58   18  
       22.53    24.17    23.27    21.61                                    
  2 Squids Swim Team  'A'                                       1:34.41   14  
       22.56    23.28    25.93    22.64                                    
  3 Aurora Masters  'A'                                         1:37.75   12  
       25.48    26.19    23.23    22.85                                    
  4 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:41.20   10  
       23.73    24.14    26.92    26.41                                    
  5 Aurora Masters  'B'                                         1:42.22    8  
       26.32    25.51    25.27    25.12                                    
 
Event 24  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DU Aquaholics  'A'                                          1:30.46   18  
       24.88    22.40    22.15    21.03                                    
  2 Team Vortex  'A'                                            1:35.45   14  
       23.19    23.73    23.41    25.12                                    
  3 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:35.97   12  
       24.44    26.33    23.25    21.95                                    
  4 Thornton Masters Fitness  'A'                               1:38.85   10  
       25.65    25.76    23.61    23.83                                    
  5 Durango Masters  'A'                                        1:41.20    8  
       24.89    25.66    25.85    24.80                                    
  6 Highlands Ranch  'A'                                        1:41.79    6  
       24.41    26.15    26.24    24.99                                    
  7 Inverness  'A'                                              1:43.12    4  
       24.81    28.49    26.45    23.37                                    
  8 DU Aquaholics  'C'                                          1:43.54    2  
       25.46    25.95    26.60    25.53                                    
 
Event 24  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurora Masters  'C'                                         1:33.65   18  
       23.45    23.90    24.30    22.00                                    
  2 Inverness  'A'                                              1:42.05   14  
       25.95    25.34    26.66    24.10                                    
  3 Evergreen Masters  'A'                                      1:42.68   12  
       24.95    29.11    24.70    23.92                                    
  4 Denver Athletic Club  'A'                                   1:46.13   10  
       27.00    25.48    29.06    24.59                                    
  5 DU Aquaholics  'B'                                          1:48.34    8  
       26.36    30.54    51.53                                             
  6 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:49.17    6  
       29.22    26.75    26.74    26.46                                    
 
Event 24  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                              2:02.92   18  
       27.05    35.62    35.51    24.74                                    
 
Event 24  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'C'                                        2:00.17   18  
       27.59    29.96    33.05    29.57                                    
  2 Inverness  'A'                                              2:07.60   14  
       35.30    32.74    31.32    28.24                                    
  3 Boulder Aquatic Masters  'A'                                2:34.46   12  
       38.59    43.94    15.54    56.39                                    
 
Event 25  Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sunie, Marie A            24 TMF                            6:03.16    9  
      33.31   35.77   35.79   36.10   36.01   36.18   37.13   37.82
      37.95   37.10                                                
  2 Greenleaf, Kristin A      24 AM                             6:52.55    7  
      37.66   40.35   41.29   41.76   41.76   41.97   41.99   42.61
      42.05   41.11                                                
 
Event 25  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richens, Kristina         29 RRM                            5:51.44    9  
      32.02   34.45   35.12   35.52   35.90   35.97   36.07   36.38
      36.15   33.86                                                
  2 Kralik, Melissa A         29 PBM                            6:05.30    7  
      32.62   35.40   36.56   36.36   36.65   36.71   37.65   37.87
      38.65   36.83                                                
  3 Kozaczynski, Natazsa M    27 TMF                            6:09.36    6  
      31.99   35.05   35.95   36.80   37.79   38.41   38.84   38.80
      38.59   37.14                                                
  4 Monahan, Wendy J          27 EM                             6:17.30    5  
      34.17   36.90   37.61   38.36   38.32   38.15   38.57   39.05
      38.86   37.31                                                
  5 Kochis, Tiffany L         28 TMF                            7:58.58    4  
      41.15   46.71   47.75   48.19   48.50   49.48   49.78   50.50
      49.40   47.12                                                
 
Event 25  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobey, Stacy W            34 AQUA                           5:44.67    9  
      30.81   33.53   34.08   34.46   34.80   35.55   35.85   35.33
      35.90   34.36                                                
  2 Moen, Terri J             34 AQUA                           5:49.60    7  
      31.14   33.91   34.44   34.97   35.81   35.69   36.17   36.51
      35.99   34.97                                                
  3 Skoff, Sara W             30 Unattached                     5:55.70    6  
      31.29   34.74   35.98   36.44   36.68   36.83   36.85   36.54
      36.17   34.18                                                
  4 Decon, Lori B             32 AQUA                           5:58.65    5  
      34.86   35.54   36.22   35.97   35.59   35.62   35.70   36.25
      36.59   36.31                                                
  5 Geil, Kimberley E         33 BAM                            6:05.61    4  
      33.59   35.58   36.23   36.80   37.17   37.59   37.05   37.01
      37.89   36.70                                                
  6 Keaten, Heather L         33 FCC                            6:34.88    3  
      33.79   37.55   39.12   40.05   40.92   40.93   41.40   42.29
      40.86   37.97                                                
  7 Czaenecki, Jen R          31 DAWGS                          6:39.60    2  
      37.21   37.28   38.95   39.43   40.41   40.94   40.78   41.39
      42.16   41.05                                                
  8 Watts, Katie L            32 EM                             6:45.39    1  
      35.75   39.55   41.10   41.93   42.24   41.35   42.14   41.64
      41.63   38.06                                                
  9 Tall Bull, Brooke K       32 SSM                            7:10.46  
      37.30   42.09   43.33   44.65   44.78   43.49   44.19   44.84
      44.09   41.70                                                
 10 Gorell, Robin L           31 TMF                            7:12.66  
      38.51   43.22   44.16   45.37   44.89   44.65   43.84   43.43
      43.49   41.10                                                
 11 Crawford, Kathy           33 DAC                            9:33.30  
      46.39   52.13   56.49 1:01.63   57.62 1:01.30   58.11 1:00.80
    1:01.78   57.05                                                
 
Event 25  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                           5:30.44    9  
      30.54   32.54   33.37   33.41   33.00   33.12   32.74   33.24
      33.92   34.56                                                
  2 Houlihan, Myla J          39 BAM                            5:50.85    7  
      31.26   34.18   34.96   35.45   35.61   35.53   35.43   35.85
      36.23   36.35                                                
  3 Copeland, Karen           36 BAM                            5:56.23    6  
      32.44   36.04   35.97   36.55   36.17   36.20   36.26   36.04
      35.79   34.77                                                
  4 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                           6:05.53    5  
      33.51   35.85   36.65   36.77   37.01   37.37   37.60   37.54
      36.92   36.31                                                
  5 Dawkins, Polly            38 AQUA                           6:26.36    4  
      35.31   37.95   38.29   38.96   39.26   39.79   39.59   39.52
      38.95   38.74                                                
  6 Brieger, Lenore R         35 DURA                           6:43.92    3  
      39.01   40.32   40.90   41.74   42.03   41.40   41.23   40.55
      38.74   38.00                                                
  7 Meeks, Patti              38 DAWGS                          7:07.75    2  
      37.47   41.88   43.32   43.86   43.53   43.82   43.83   43.73
      44.31   42.00                                                
  8 Sauls, Catherine C        38 TMF                            7:22.61    1  
      39.51   43.90   45.44   44.49   44.79   45.31   46.25   45.62
      44.75   42.55                                                
  9 Morrison, Mary P          37 DAC                            8:19.70  
      44.57   48.13   49.91   51.07   51.55   50.92   51.58   50.50
      50.77   50.70                                                
 10 Gross, Michelle M         39 DAC                            8:41.93  
      40.96   48.95   50.64   53.47   53.81   53.48   56.08 1:50.01
    1:13.38                                                        
 
Event 25  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              42 HRM                            5:44.90    9  
      31.23   33.15   33.97   34.54   34.95   35.61   35.49   35.71
      35.61   34.64                                                
  2 Dullea, Melanie J         41 SSM                            5:58.68    7  
      31.53   34.06   35.09   35.76   36.48   37.01   37.25   37.52
      37.42   36.56                                                
  3 Sallee, Cece F            41 DURA                           6:19.98    6  
      36.44   39.28   38.62   38.27   38.65   38.89   38.70   38.52
      37.63   34.98                                                
  4 Horn, Kris P              40 DAWGS                          6:24.19    5  
      34.22   37.62   39.04   39.16   39.44   39.42   39.27   39.09
      38.92   38.01                                                
  5 Merryman, Andrea P        41 DURA                           6:46.71    4  
      37.24   40.22   41.58   42.18   41.81   41.20   41.58   41.34
      41.24   38.32                                                
  6 Dretzka, Jennifer M       40 TMF                            7:20.51    3  
      38.58   43.45   44.69   44.86   45.28   44.90   44.87   44.93
      45.08   43.87                                                
  7 Bendell, Heidi J          40 DURA                           7:32.62    2  
      41.55   43.54   46.18   46.90   46.79   46.81   46.11   45.92
      45.83   42.99                                                
  8 Hawkinson, Cindy S        42 INVR                           7:35.26    1  
      40.72   45.89   46.95   46.90   46.59   46.44   46.65   46.77
      46.38   41.97                                                
  9 O'Malley-Schott, Leeann   42 AQUA                          10:43.91  
      50.91   58.82 1:02.85 1:06.40 1:06.52 1:07.48 1:07.82 1:09.24
    1:07.51 1:06.36                                                
 
Event 25  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca M           47 SSM                            6:43.17    9  
      36.70   40.21   40.88   40.87   40.96   40.98   40.93   41.35
      40.96   39.33                                                
  2 Wrenn, Jennifer C         48 BAM                            6:45.12    7  
      33.76   37.56   40.12   40.50   41.93   42.67   43.06   42.38
      42.03   41.11                                                
  3 Eilenfeldt, Marie C       45 DAWGS                          7:29.86    6  
      37.07   41.79   44.25   45.81   46.95   47.40   47.72   47.52
      46.44   44.91                                                
  4 Troeger, Susan E          49 INVR                           8:37.71    5  
      40.14   49.25   52.59   53.63   53.13   54.83   53.47   54.28
      54.34   52.05                                                
 
Event 25  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                            6:15.07    9  
      32.24   35.58   37.37   37.83   38.46   38.68   38.91   38.87
      38.99   38.14                                                
  2 Fouts, Susan J            52 HRM                            6:25.81    7  
      35.62   38.27   39.51   39.63   38.95   39.38   38.92   39.04
      39.11   37.38                                                
  3 Laney, Judith B           50 AQUA                           6:52.41    6  
      34.80   38.84   42.01   42.12   42.76   42.83   42.97   43.33
      42.27   40.48                                                
  4 Brunger, Cheryl A         52 HRM                            6:59.80    5  
      37.39   41.47   41.91   42.36   42.74   42.88   43.35   43.38
      43.63   40.69                                                
  5 Weaver, Sydney L          50 AM                             7:56.41    4  
      43.77   46.79   47.52   48.65   48.88   48.74   48.59   49.03
      48.38   46.06                                                
  6 Yoder, Margie E           50 AQUA                           8:00.60    3  
      43.11   46.32   47.82   48.16   48.79   49.60   49.27   49.78
      49.98   47.77                                                
  7 Canto, Susan C            53 RRM                            8:51.40    2  
      43.30   49.17   53.90   55.51   55.65   55.27   55.19   54.64
      55.03   53.74                                                
 
Event 25  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           7:36.09    9  
      41.28   46.23   46.00   47.06   47.00   46.22   45.66   45.88
      45.69   45.07                                                
  2 Anziano, Marcia           58 INVR                           7:45.25    7  
      41.70   45.63   46.23   46.91   46.94   47.81   47.80   49.03
      47.91   45.29                                                
 
Event 25  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              60 DAWGS                          7:50.63    9  
      41.34   45.99   47.96   48.63   48.27   48.52   49.32   48.05
      47.18   45.37                                                
  2 Zentgraf, Karen W         61 BYM                            8:55.79    7  
      50.14   55.49   55.35   53.84   54.10   54.37   54.32   54.36
      52.81   51.01                                                
  3 Croissant, Eileen M       63 GGM                           10:01.87    6  
      49.97   58.28 1:02.26 1:02.56 1:02.91 1:02.85 1:02.38 1:00.84
    1:01.73   58.09                                                
 
Event 25  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                          8:17.77    9  
                                                      51.03   50.92
      51.67   50.67                                                
  2 Stock, Liz                66 JAM                           20:10.53    7  
    1:53.35 1:59.91 2:00.74 2:01.27 2:00.90 2:02.04 2:05.98 2:03.43
    2:07.18 1:55.73                                                
 
Event 25  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                           10:34.37    9  
      56.26 1:02.29 1:03.52 1:04.22 1:03.67 1:04.80 1:05.29 1:06.43
    1:04.12 1:03.77                                                
 
Event 25  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           75 JAM                           13:30.15    9  
    1:11.22 1:22.27 1:22.56 1:21.15 1:23.89 1:24.02 1:19.99 1:23.72
    1:22.65 1:18.68                                                
 
Event 26  Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Iala, William O           21 HRM                            5:34.37    9  
      31.34   33.54   32.64   32.56   33.45   33.80   34.37   34.62
      34.87   33.18                                                
  2 Taggart, Chris            22 DAC                            6:50.68    7  
      36.48   40.62   41.49   41.76   42.31   42.47   41.71   41.71
      42.21   39.92                                                
 
Event 26  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ryan K             26 AM                             5:37.15    9  
      29.69   32.31   32.14   33.01   33.24   33.96   35.21   36.39
      35.68   35.52                                                
 
Event 26  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Joel F            31 AQUA                           5:02.38    9  
      26.87   30.05   30.73   30.80   30.79   30.69   30.40   30.94
      30.98   30.13                                                
  2 Nasser, Rob               33 HRM                            5:15.23    7  
      28.28   31.20   31.31   31.33   31.59   31.59   32.07   32.04
      32.38   33.44                                                
  3 Ross, Dave                32 AQUA                           5:18.88    6  
      29.09   31.70   31.74   32.05   32.24   32.45   32.52   32.73
      32.84   31.52                                                
  4 Snowberg, Eric J          32 INVR                           5:31.15    5  
      28.93   31.83   32.02   32.98   33.57   33.86   34.41   34.47
      34.54   34.54                                                
  5 Kelley, Brett A           31 AM                             5:56.65    4  
      32.13   35.52   35.44   36.29   35.67   36.44   36.30   36.37
      36.60   35.89                                                
  6 Hoftiezer, Scott          32 DAC                            5:59.03    3  
      33.31   35.48   36.83   37.15   36.47   36.26   36.84   37.54
      35.85   33.30                                                
  7 Pazmino, Jorge E          33 AM                             6:07.89    2  
      32.83   34.84   35.32   35.59   36.02   36.50   37.54   38.62
      40.34   40.29                                                
 
Event 26  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard B          37 VORT                           5:03.72    9  
      28.75   31.21   31.11   31.11   31.10   30.67   30.38   30.03
      29.55   29.81                                                
  2 Rowland, Shawn C          37 AM                             5:08.40    7  
      28.47   30.60   30.53   30.39   30.58   31.06   31.51   31.70
      32.14   31.42                                                
  3 Wise, James M             38 HRM                            5:09.99    6  
      28.80   31.20   31.59   31.65   31.35   31.32   31.21   31.21
      31.21   30.45                                                
  4 Niemann, Andy             37 AM                             5:23.76    5  
      29.93   32.33   32.53   32.50   32.26   32.88   33.22   33.52
      33.15   31.44                                                
  5 Solheim, Perry W          35 DURA                           5:41.41    4  
      29.89   32.92   34.06   34.24   34.19   34.37   34.80   36.30
      35.82   34.82                                                
  6 Schweitz, Michael N       39 DURA                           5:50.10    3  
      31.07   33.49   34.54   35.24   35.31   35.86   35.94   35.89
      36.91   35.85                                                
  7 Moseley, Matthew L        35 RRM                            6:09.45    2  
      31.82   33.94   35.60   36.94   37.76   38.32   38.67   38.91
      39.70   37.79                                                
  8 Arnold, Dan               39 CSST                           6:24.24    1  
      34.08   36.97   39.32   39.12   39.64   40.58   42.10   38.22
      37.96   36.25                                                
  9 Gallegos, David J         36 BAM                            6:24.73  
      32.32   35.79   37.94   38.82   39.55   39.82   40.72   40.61
      41.08   38.08                                                
 
Event 26  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Jaime             40 AQUA                           5:07.15    9  
      28.40   30.80   30.75   31.10   30.88   31.13   31.07   31.17
      31.16   30.69                                                
  2 Melanson, Edward          40 AQUA                           5:11.08    7  
      29.09   31.47   31.31   31.28   31.21   31.39   31.42   31.54
      31.66   30.71                                                
  3 Dittrich, Wolfgang        41 BAM                            5:14.16    6  
      29.06   31.35   31.59   32.11   31.21   31.53   31.44   32.03
      32.39   31.45                                                
  4 Classen, Ken A            42 AQUA                           5:17.46    5  
      29.95   32.32   31.87   32.00   32.06   32.28   32.00   31.97
      31.91   31.10                                                
  5 Boettcher, Anthony J      40 EM                             5:21.78    4  
      28.63   31.34   32.87   33.28   33.09   33.26   32.94   32.68
      32.47   31.22                                                
  6 Nelson, Kurt              43 HRM                            5:23.83    3  
      27.61   31.10   31.67   33.10   33.24   33.64   33.64   33.94
      33.82   32.07                                                
  7 Newcomb, Scott C          42 EM                             6:16.54    2  
      31.97   35.60   36.72   37.16   36.75   38.22   39.15   39.41
      40.64   40.92                                                
  8 Hanson, Jim               40 CSST                           6:22.37    1  
    1:16.07                                                        
  9 Franklin, Russ            44 EPM                            6:28.03  
      32.02   35.60   37.55   38.85   39.68   39.94   41.26   40.66
      41.96   40.51                                                
 10 Shiver, Chris L           40 RRM                            6:35.45  
      34.98   38.58   40.14   39.99   39.88   40.06   41.10   40.60
      40.77   39.35                                                
 11 Cattles, Steven           43 GGM                           12:14.58  
    1:00.81 1:03.99 1:05.56 1:08.60 1:10.97 1:31.40 1:08.14 1:30.78
    1:27.39 1:06.94                                                
 
Event 26  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        46 INVR                           5:34.26    9  
      29.65   32.82   34.02   33.94   33.93   34.01   34.06   34.24
      34.40   33.19                                                
  2 Weinheimer, Andrew J      49 BAM                            5:44.78    7  
      29.78   33.42   33.77   34.22   34.13   34.51   35.09   35.84
      37.16   36.86                                                
  3 Reeves, William W         49 AQUA                           5:46.73    6  
      31.53   34.23   35.36   35.25   35.35   35.50   35.04   35.27
      34.84   34.36                                                
  4 Culp, Michael E           47 SSM                            6:02.84    5  
      32.09   35.45   36.65   36.84   37.37   37.84   37.38   37.71
      36.15   35.36                                                
  5 Ghaffari, Manu            46 BAM                            6:05.49    4  
      33.04   36.16   37.18   36.97   37.43   37.10   37.31   37.82
      37.23   35.25                                                
  6 Henderson, James A        45 SQUID                          7:03.78    3  
      35.38   40.15   41.85   43.15   44.09   44.08   43.80   44.38
      44.41   42.49                                                
  7 McHugh, Jerry             45 DAC                            7:28.99    2  
      38.31   43.71   46.28   46.94   46.09   47.87   45.75   47.02
      45.32   41.70                                                
 
Event 26  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holum, Charles F          51 DAC                            5:58.69    9  
      31.73   35.82   36.34   36.65   37.26   36.72   37.10   36.86
      35.99   34.22                                                
  2 Glenesk, Neil G           50 Unattached                     6:02.11    7  
      32.52   34.90   35.80   36.43   36.81   36.89   37.08   37.66
      37.82   36.20                                                
  3 Strack, Edward R          50 Unattached                     6:19.90    6  
      33.64   37.03   38.12   38.62   39.04   38.69   39.05   38.97
      39.17   37.57                                                
  4 Streicher, Peter H        52 MIRA                           6:24.93    5  
      33.89   37.46   37.98   38.62   39.46   39.61   39.68   40.23
      39.88   38.12                                                
  5 Knopinski, Joe            53 HRM                            7:39.60    4  
      37.82   43.19   45.67   47.36   48.43   48.17   48.10   48.11
      47.08   45.67                                                
 
Event 26  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           56 BAM                            5:33.63    9  
      30.76   33.23   33.38   33.89   34.00   33.96   33.80   33.85
      33.52   33.24                                                
  2 Burson, Bill              58 SSM                            6:00.84    7  
      31.87   34.96   35.87   36.65   36.59   36.81   37.48   37.70
      37.34   35.57                                                
  3 Townsend, Cecil D         55 PBM                            6:31.30    6  
      34.83   38.05   39.87   39.97   40.15   39.92   40.45   39.92
      40.46   37.68                                                
  4 Goodman, Laurence R       55 BAM                            7:18.04    5  
      37.07   42.83   44.28   45.22   45.52   45.29   45.06   45.15
      44.72   42.90                                                
  5 Edwards, Morgan           58 INVR                           7:36.17    4  
      38.26   42.52 1:32.54   47.84   47.15                   47.84
      46.91   45.31                                                
 
Event 26  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Jim D             61 DURA                           7:13.02    9  
      37.68   42.49   44.46   43.90   44.03   44.58   43.82   44.15
      45.05   42.86                                                
  2 Reynolds, Bing            62 BAM                            9:32.98    7  
      45.84   56.22 1:01.96 1:01.15 1:00.09   59.28   57.96   57.72
      59.35   53.41                                                
 
Event 26  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark A           66 INVR                           8:22.67    9  
      42.05   48.27   51.26   51.48   51.58   52.80   51.76   52.58
      51.83   49.06                                                
 
Event 26  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                           7:56.30    9  
      42.92   47.15   48.05   49.81   49.59   49.22   48.52   48.22
      47.07   45.75                                                
  2 Myers, John D             72 BAM                            9:36.27    7  
      47.74   53.54   58.44                                 1:00.67
    1:00.92   56.40                                                
 
Event 27  Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurora Masters  'B'                                         1:42.16   18  
       27.85    23.89    28.01    22.41                                    
  2 Greeley Guppies Masters  'A'                                1:46.07   14  
       22.87    27.39    27.23    28.58                                    
  3 Thornton Masters Fitness  'B'                               1:49.82   12  
       26.13    29.89    28.36    25.44                                    
  4 Evergreen Masters  'A'                                      1:51.93   10  
       29.69    29.59    28.26    24.39                                    
  5 Aurora Masters  'A'                                         2:00.98    8  
       25.45    33.43    30.02    32.08                                    
 
Event 27  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Highlands Ranch  'A'                                        1:35.97   18  
       21.90    26.37    25.89    21.81                                    
  2 DU Aquaholics  'C'                                          1:38.11   14  
       25.58    24.69    25.56    22.28                                    
  3 Thornton Masters Fitness  'A'                               1:40.95   12  
       24.21    25.70    27.53    23.51                                    
  4 Inverness  'A'                                              1:41.07   10  
       22.43    24.66    29.01    24.97                                    
  5 DU Aquaholics  'D'                                          1:45.58    8  
       27.19    27.20    24.77    26.42                                    
  6 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:46.99    6  
       27.64    27.32    25.81    26.22                                    
  7 DU Aquaholics  'E'                                          1:47.23    4  
       27.37    26.15    28.91    24.80                                    
  8 South Suburban Masters  'A'                                 1:48.55    2  
       26.81    29.79    27.18    24.77                                    
  9 Durango Masters  'A'                                        1:50.14  
       25.05    25.45    29.88    29.76                                    
 10 Thornton Masters Fitness  'C'                               1:58.86  
       26.38    30.18    31.50    30.80                                    
 11 Peterson Masters  'A'                                       2:10.63  
       31.83    31.89    35.58    31.33                                    
 
Event 27  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:35.45   18  
       28.48    21.81    20.90    24.26                                    
  2 DU Aquaholics  'A'                                          1:39.02   14  
       25.66    25.31    23.91    24.14                                    
  3 Inverness  'A'                                              1:41.72   12  
       24.34    25.45    26.89    25.04                                    
  4 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:44.74   10  
       30.91    27.24    23.41    23.18                                    
  5 DU Aquaholics  'B'                                          1:47.73    8  
       25.28    28.39    29.78    24.28                                    
  6 Durango Masters  'A'                                        1:50.39    6  
       28.42    29.03    25.99    26.95                                    
  7 Inverness  'B'                                              1:55.27    4  
       26.84    32.97    30.50    24.96                                    
 
Event 27  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:52.34   18  
       25.90    30.72    29.55    26.17                                    
  2 South Suburban Masters  'A'                                 1:58.02   14  
       27.13    15.45    47.73    27.71                                    
  3 Highlands Ranch  'A'                                        1:59.93   12  
       30.54    25.49    32.96    30.94                                    
  4 Boulder Aquatic Masters  'B'                                2:00.54   10  
       26.59    30.83    34.81    28.31                                    
  5 Inverness  'A'                                              2:02.28    8  
       26.70    36.49    33.86    25.23                                    
  6 Durango Masters  'A'                                        2:06.20    6  
       27.67    30.28    34.64    33.61                                    
 
Event 27  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                              2:09.59   18  
       34.32    31.91    34.81    28.55                                    
  2 Inverness  'B'                                              2:29.76   14  
       38.97    37.36    37.82    35.61                                    
 
Event 29  Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Jenn L          22 LM                             2:50.12    9  
      36.05   42.56   44.75   46.76                                
  2 Fleming, Sara J           24 WRS                            2:54.37    7  
      39.84   43.96   44.82   45.75                                
  3 Greenleaf, Kristin A      24 AM                             2:56.54    6  
      40.24   44.37   45.66   46.27                                
 
Event 29  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawk, Katherine A         29 RRM                            2:42.62    9  
      37.30   40.65   42.09   42.58                                
  2 Framke, Erin C            29 AQUA                           2:42.68    7  
      37.25   41.27   41.34   42.82                                
  3 Rawsky, Melissa L         28 Unattached                     3:00.51    6  
      37.76   44.26   48.68   49.81                                
 
Event 29  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemann, Catherine A      32 AM                             2:44.60    9  
      37.12   42.25   42.53   42.70                                
  2 Geil, Kimberley E         33 BAM                            3:03.72    7  
      42.51   46.86   47.28   47.07                                
  3 Pennington, Pam           32 TMF                            3:05.85    6  
      41.94   48.03   48.86   47.02                                
 
Event 29  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Divelbliss, Susanne       37 PBM                            2:46.14    9  
      36.94   41.20   43.76   44.24                                
  2 Allison, Laurie A         38 AM                             2:58.09    7  
      40.22   45.51   45.45   46.91                                
  3 Plummer, Charlotte C      37 JAM                            2:58.85    6  
      41.07   45.05   46.21   46.52                                
 
Event 29  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               41 RRM                            2:39.15    9  
      35.21   39.62   41.37   42.95                                
  2 Drozda, Catherine M       44 TMF                            2:47.62    7  
      38.89   41.65   42.76   44.32                                
  3 Murphy, Carina T          42 CSST                           2:57.41    6  
      41.28   45.56   45.92   44.65                                
  4 Nolte, Susan D            42 INVR                           3:09.09    5  
      43.82   48.40   48.80   48.07                                
 
Event 29  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Busovsky, Karen F         45 CSST                           2:53.05    9  
      39.54   43.57   45.10   44.84                                
  2 Haan, Mary Wohl A         49 BAM                            3:07.40    7  
      43.41   47.08   47.68   49.23                                
 
Event 29  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         52 DURA                           3:13.13    9  
      44.00   49.32   49.79   50.02                                
  2 Young, Lydia L            54 DAWGS                          3:24.77    7  
      48.64   52.06   51.98   52.09                                
  3 O'Brien, Trudy            53 DURA                           3:38.65    6  
      48.33   55.07   58.87   56.38                                
 
Event 29  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           3:54.24    9  
      54.21   59.83 1:00.68   59.52                                
 
Event 29  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              60 DAWGS                          3:31.25    9  
      50.17   53.99   54.79   52.30                                
  2 Krichbaum, Barbara J      60 VS                             3:51.08    7  
      50.90   59.83 1:01.99   58.36                                
 
Event 29  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna M            66 INVR                           3:43.53    9  
      52.57   57.31   56.91   56.74                                
 
Event 29  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy J        70 VS                             4:14.70    9  
      57.92 1:04.44 1:07.43 1:04.91                                
 
Event 30  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                           2:44.01    9  
      35.69   41.47   43.82   43.03                                
 
Event 30  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison, Mark A           35 AM                             2:20.02    9  
      31.21   35.53   35.99   37.29                                
  2 Miller, George F          37 INVR                           2:33.51    7  
      34.97   39.04   40.51   38.99                                
  3 Whiteside, Mark C         37 LM                             2:38.89    6  
      36.60   40.34   41.16   40.79                                
  4 Knight, Roger G           39 BAM                            2:39.74    5  
      34.28   39.72   42.52   43.22                                
  5 Blum, Juri                36 SSM                            2:43.36    4  
      37.68   42.29   41.76   41.63                                
  6 Harper, Charles B         36 SQUID                          3:23.09    3  
      43.66   48.44   55.35   55.64                                
 -- Gallegos, David J         36 BAM                                 DQ  
      40.91   43.30   45.17   45.37                                
 
Event 30  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, David S             44 TMF                            2:21.23    9  
      31.97   35.61   36.42   37.23                                
  2 Dittrich, Wolfgang        41 BAM                            2:24.31    7  
      33.40   36.34   37.33   37.24                                
  3 Classen, Ken A            42 AQUA                           2:57.87    6  
      40.80   46.50   46.62   43.95                                
  4 Laverty, David F          40 WRS                            3:41.18    5  
      49.40   56.17   59.04   56.57                                
 
Event 30  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart S       49 BAM                            2:29.87    9  
      33.58   38.08   39.83   38.38                                
  2 Hess, Richard             48 GGM                            2:30.51    7  
      33.79   37.66   39.09   39.97                                
  3 Louie, Jamie              46 CSST                           2:31.64    6  
      35.28   38.36   37.98   40.02                                
  4 Reeves, William W         49 AQUA                           2:40.26    5  
      36.66   40.59   41.40   41.61                                
  5 Heggy, Terry A            48 DAWGS                          2:47.93    4  
      37.73   44.61   43.72   41.87                                
  6 Ghaffari, Manu            46 BAM                            2:51.28    3  
      40.29   43.70   43.92   43.37                                
 
Event 30  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Lee H           51 VORT                           2:30.28    9  
      33.68   37.93   39.02   39.65                                
  2 Fischer, Chuck            51 AQUA                           2:41.94    7  
      36.47   41.31   42.07   42.09                                
  3 Parkinson, Bruce A        52 Unattached                     2:49.69    6  
      37.59   43.31   45.36   43.43                                
  4 Potekhen, George P        52 SUM                            2:51.31    5  
      37.89   42.38   45.87   45.17                                
  5 Curry, Kevin M            50 TMF                            2:53.73    4  
      39.46   43.00   44.92   46.35                                
  6 Strack, Edward R          50 Unattached                     2:59.17    3  
      41.51   46.41   46.11   45.14                                
  7 Colby, Curt               53 BAM                            3:01.65    2  
      37.63   43.76   49.50   50.76                                
  8 Blodgett, Bob H           52 INVR                           3:03.43    1  
      40.22   46.08   49.30   47.83                                
 
Event 30  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffith, Bill            56 VS                             2:43.47    9  
      36.61   42.05   41.25   43.56                                
  2 Carney, Kent              55 EM                             2:47.12    7  
      38.57   42.48   43.18   42.89                                
  3 Conland, Robert S         58 EPM                            2:55.91    6  
      39.55   44.97   46.98   44.41                                
  4 Goodman, Laurence R       55 BAM                            3:28.72    5  
      45.92   52.93   54.71   55.16                                
  5 McDanal, Steven K         59 JAM                            3:35.16    4  
      49.05   56.12   56.94   53.05                                
 
Event 30  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olden, Richard            60 CSST                           2:54.80    9  
      41.48   45.19   44.50   43.63                                
  2 Graham, Jim D             61 DURA                           3:10.68    7  
      42.56   47.82   50.08   50.22                                
  3 King, William E           63 DAWGS                          3:21.17    6  
      45.45   52.80   53.00   49.92                                
 -- Heller, Ken J             64 CMM                                 DQ  
      47.24   55.10   59.53   58.62                                
 
Event 30  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patten, Bob W             68 DAC                            2:56.92    9  
      41.09   45.15   44.91   45.77                                
 
Event 30  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                           3:18.55    9  
      45.58   51.23   52.07   49.67                                
  2 Myers, John D             72 BAM                            4:03.73    7  
      55.12 1:01.25 1:04.95 1:02.41                                
 
Event 30  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             82 BAM                            5:14.45    9  
    1:13.66 1:19.86 1:21.54 1:19.39                                
 
Event 31  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brug, Carolyn J           21 GGM                            1:13.21    9  
      35.31   37.90                                                
 
Event 31  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicknell, Rebecca S       27 DAC                            1:07.88    9  
      33.27   34.61                                                
  2 Kralik, Melissa A         29 PBM                            1:08.50    7  
      33.48   35.02                                                
  3 Monahan, Wendy J          27 EM                             1:12.94    6  
      35.82   37.12                                                
  4 Woolsley, Karrie L        26 TPI                            1:16.28    5  
      37.07   39.21                                                
 
Event 31  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Decon, Lori B             32 AQUA                           1:03.26    9  
      30.48   32.78                                                
  2 Niemann, Catherine A      32 AM                             1:08.72    7  
      33.54   35.18                                                
  3 Platt, Marcia B           34 RRM                            1:15.17    6  
      36.61   38.56                                                
 
Event 31  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Holly D          35 TMF                            1:05.83    9  
      31.75   34.08                                                
  2 Smith, Laura K            37 VS                             1:06.51    7  
      32.33   34.18                                                
  3 Lee, Julie                37 DAWGS                          1:09.98    6  
      32.80   37.18                                                
  4 Churchfield, Jennifer K   39 Unattached                     1:12.10    5  
      35.53   36.57                                                
  5 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                           1:12.43    4  
      35.65   36.78                                                
  6 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                           1:16.34    3  
      37.41   38.93                                                
  7 Golding, Sandy F          39 GAC                            1:19.69    2  
      38.06   41.63                                                
 
Event 31  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Milberg, Ruthie           42 INVR                           1:09.31    9  
      32.88   36.43                                                
  2 Curci, Pam J              42 HRM                            1:13.49    7  
      35.70   37.79                                                
  3 Dugan, Joanne             40 BAM                            1:20.36    6  
      38.54   41.82                                                
  4 Merryman, Andrea P        41 DURA                           1:21.41    5  
      40.39   41.02                                                
 
Event 31  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Cathy L             47 DURA                           1:08.83    9  
      34.02   34.81                                                
  2 Chidester, Victoria L     46 WRS                            1:19.29    7  
      37.23   42.06                                                
  3 Haan, Mary Wohl A         49 BAM                            1:20.62    6  
      39.29   41.33                                                
 
Event 31  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia L            54 DAWGS                          1:33.37    9  
      46.39   46.98                                                
  2 Rowe, Christine T         51 AM                             1:34.46    7  
      46.75   47.71                                                
  3 England, Nancy J          53 TMF                            1:53.33    6  
      54.72   58.61                                                
  4 Stannard, Margaret K      51 Unattached                     2:21.01    5  
    1:11.02 1:09.99                                                
 -- Weaver, Sydney L          50 AM                                  DQ  
      46.72   47.55                                                
 
Event 31  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           1:48.27    9  
      52.69   55.58                                                
 
Event 31  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen W         61 BYM                            1:36.58    9  
      48.89   47.69                                                
  2 Travis, Victoria L        61 CWW                            2:06.53    7  
      58.81 1:07.72                                                
  3 Rudie, Margery            64 JAM                            3:14.14    6  
    1:42.87 1:31.27                                                
 
Event 31  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                          1:39.34    9  
      48.22   51.12                                                
  2 Stock, Liz                66 JAM                            3:39.51    7  
    1:47.68 1:51.83                                                
 
Event 32  Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Kent G            24 SUM                              59.34    9  
      28.85   30.49                                                
  2 Maher, Sean P             23 SQUID                          1:09.73    7  
      34.27   35.46                                                
 
Event 32  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          29 SQUID                            52.39    9  
      25.70   26.69                                                
  2 Beck, Matt W              28 HRM                              52.56    7  
      25.71   26.85                                                
  3 Jones, Ryan K             26 AM                             1:02.74    6  
      30.23   32.51                                                
  4 Valks, Victor P           28 AM                             1:04.11    5  
      30.78   33.33                                                
 
Event 32  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodland, Ed G            33 VS                               59.19    9  
      28.97   30.22                                                
  2 Glass, Tom                31 VORT                           1:03.22    7  
      31.02   32.20                                                
  3 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                           1:06.91    6  
      32.28   34.63                                                
 
Event 32  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Mike            36 BAM                              55.77    9  
      26.72   29.05                                                
  2 Whiteside, Mark C         37 LM                               59.17    7  
      28.98   30.19                                                
  3 Chaiyaroj, Patt           39 SQUID                          1:00.19    6  
      29.54   30.65                                                
  4 Wise, James M             38 HRM                            1:06.34    5  
      31.56   34.78                                                
  5 Moseley, Matthew L        35 RRM                            1:10.04    4  
      33.58   36.46                                                
  6 Castellini, Rick R        36 GVW                            1:34.34    3  
      43.24   51.10                                                
 
Event 32  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          40 AQUA                           1:01.32    9  
      30.38   30.94                                                
  2 Belin, Thomas H           41 INVR                           1:02.88    7  
      30.62   32.26                                                
  3 Franklin, Russ            44 EPM                            1:26.02    6  
      42.53   43.49                                                
 
Event 32  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          45 AQUA                             58.04    9  
      28.28   29.76                                                
  2 Stanback, John H          49 VORT                           1:02.33    7  
      30.43   31.90                                                
  3 Nolte, Christopher        46 INVR                           1:05.55    6  
      31.57   33.98                                                
  4 Tolle, David L            47 PPY                            1:08.56    5  
      33.23   35.33                                                
  5 Lehman, Mel J             49 Unattached                     1:09.16    4  
    1:09.68                                                        
  6 Alvarado, Ray             46 WRS                            1:16.55    3  
      36.96   39.59                                                
  7 Beach, Douglas S          45 Dolphins                       1:18.85    2  
      37.46   41.39                                                
  8 Lee, Wayne A              49 SQUID                          1:21.19    1  
      38.20   42.99                                                
  9 Ellefsen, Karl J          47 DAWGS                          1:24.77  
      42.22   42.55                                                
 
Event 32  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tveitmoe, Bob N           50 JAM                            1:10.35    9  
      34.63   35.72                                                
  2 Pflum, Glenn D            53 SQUID                          1:39.11    7  
      48.10   51.01                                                
 
Event 32  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodge, David R            56 DURA                           1:12.97    9  
      35.71   37.26                                                
 
Event 32  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John C             60 EM                             1:30.95    9  
      43.75   47.20                                                
  2 Reynolds, Bing            62 BAM                            1:49.67    7  
      50.92   58.75                                                
 
Event 32  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Lee B           72 Unattached                     1:23.43    9  
      38.44   44.99                                                
  2 Hart, James W             74 Unattached                     1:41.62    7  
      49.76   51.86                                                
 
Event 32  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             82 BAM                            2:09.62    9  
    1:01.28 1:08.34                                                
 
Event 33  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanslingerlandt, Mica     27 BAM                              28.17    9  
  2 Luellen, Katherine J      29 AQUA                             28.20    7  
  3 Bicknell, Rebecca S       27 DAC                              28.26    6  
  4 Yates, Maggie O           25 CMM                              31.21    5  
  5 Kozaczynski, Natazsa M    27 TMF                              32.48    4  
  6 Kochis, Tiffany L         28 TMF                              40.48    3  
 
Event 33  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Decon, Lori B             32 AQUA                             27.97    9  
  2 Gadd-Siegel, Cecilia E    31 AQUA                             27.98    7  
  3 Seavall, Kelly J          34 INVR                             28.38    6  
  4 Moen, Terri J             34 AQUA                             28.98    5  
  5 Skoff, Sara W             30 Unattached                       29.27    4  
  6 Zarou, Kate               34 AQUA                             33.18    3  
  7 Keaten, Heather L         33 FCC                              33.27    2  
  8 Shoemaker, Christy        34 BAM                              34.25    1  
  9 Atkins, Julia K           32 Unattached                       34.88  
 10 Gorell, Robin L           31 TMF                              41.17  
 
Event 33  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      37 TRM                              26.13    9  
  2 Arredondo, Shelia M       38 HRM                              28.88    7  
  3 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                             29.62    6  
  4 Greco, Barb               35 AQUA                             30.80    5  
  5 Smith, Laura K            37 VS                               31.09    4  
  6 Sauls, Catherine C        38 TMF                              36.82    3  
  7 Copeland, Karen           36 BAM                              38.33    2  
 
Event 33  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               41 RRM                              29.23    9  
  2 Von Evig, Julia M         41 AQUA                             29.62    7  
  3 Garnier, Kathy            42 INVR                             30.23    6  
  4 Milberg, Ruthie           42 INVR                             30.73    5  
  5 Sallee, Cece F            41 DURA                             30.75    4  
  6 Dullea, Melanie J         41 SSM                              30.92    3  
  7 Horn, Kris P              40 DAWGS                            31.38    2  
  8 Shultz, Lisa J            40 INVR                             35.85    1  
  9 Dugan, Joanne             40 BAM                              36.59  
 10 Visel, Cyndie L           42 PEM                              39.65  
 11 Lahnert, Laurie J         40 Unattached                       39.74  
 
Event 33  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen K          49 FCC                              29.83    9  
  2 Pyle, Rebecca M           47 SSM                              34.23    7  
  3 Wrenn, Jennifer C         48 BAM                              35.49    6  
 
Event 33  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                              33.31    9  
  2 Fouts, Susan J            52 HRM                              36.74    7  
  3 Young, Lydia L            54 DAWGS                            41.57    6  
 
Event 33  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakley, Anne              57 BAM                              44.68    9  
 
Event 33  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                            43.86    9  
 
Event 33  Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                            1:08.37    9  
 
Event 34  Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess J      24 AM                               24.61    9  
  2 Walker, Kent G            24 SUM                              26.44    7  
  3 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                               27.23    6  
  4 Taggart, Chris            22 DAC                              29.13    5  
 
Event 34  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hughes, David R           28 Unattached                       24.20    9  
  2 Eisenhuth, Matt S         28 AQUA                             24.23    7  
  3 Jamshidi, Ramin           27 AQUA                             27.34    6  
  4 Valks, Victor P           28 AM                               29.81    5  
 -- Brady, Donald S           29 SQUID                               DQ  
 
Event 34  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasser, Rob               33 HRM                              25.20    9  
  2 Martin, Troy              34 TMF                              25.54    7  
  3 Gotto, Tony               31 AM                               26.00    6  
  4 Reetz, Jay S              34 Unattached                       26.34    5  
  5 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                             26.66    4  
  6 Woodland, Ed G            33 VS                               27.05    3  
  7 Lorson, Matthew E         30 DURA                             27.15    2  
  8 Kelley, Brett A           31 AM                               27.84    1  
 
Event 34  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Mike            36 BAM                              24.66    9  
  2 Remacle, Michael A        35 EM                               26.10    7  
  3 Niemann, Andy             37 AM                               26.61    6  
  4 Brieger, Michael H        37 DURA                             26.69    5  
  5 Motter, Tim L             38 VORT                             26.89    4  
  6 Phelps, Brian R           38 AM                               27.06    3  
  7 Hoyt, Brian K             36 TMF                              28.11    2  
  8 Burlingame, Martin R      36 INVR                             29.05    1  
  9 Solheim, Perry W          35 DURA                             29.09  
 10 Moseley, Matthew L        35 RRM                              29.69  
 11 Arnold, Dan               39 CSST                             36.18  
 
Event 34  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 VS                               23.54    9  
  2 Smith, John C             41 RMM                              23.65    7  
  3 Bank, Holden J            43 BAM                              25.74    6  
  4 Nelson, Kurt              43 HRM                              26.06    5  
  5 Hugo, John M              42 INVR                             26.24    4  
  6 Gray, David S             44 TMF                              26.50    3  
  7 Boettcher, Anthony J      40 EM                               26.52    2  
  8 Usman, Nassim             43 BAM                              28.50    1  
  9 O'Brien, Mike M           41 DURA                             28.97  
 10 Bromley, Bud A            43 CMM                              30.27  
 11 Franklin, Russ            44 EPM                              31.17  
 12 Hanson, Jim               40 CSST                             33.14  
 -- Stewart, David A          41 TMF                                 DQ  
 -- Palmer, Brad              42 SQUID                               DQ  
 
Event 34  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             48 GGM                              25.02    9  
  2 Stehlin, Ed H             47 JAM                              26.46    7  
  3 Erzinger, Martin J        45 AQUA                             27.02    6  
  4 Brackett, Bill A          45 AQUA                             27.09    5  
  5 McElhinney, Tom B         49 GGM                              32.38    4  
  6 Taggart, Timothy E        49 DAC                              33.22    3  
  7 Lehman, Mel J             49 Unattached                       34.67    2  
  8 Ellefsen, Karl J          47 DAWGS                            44.36    1  
 
Event 34  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fallon, Michael J         50 EPM                              28.55    9  
  2 Tveitmoe, Bob N           50 JAM                              28.56    7  
  3 Magnuson, Tom O           50 AM                               28.72    6  
  4 Knud-Hansen, Chris F      52 BAM                              28.91    5  
  5 Colby, Curt               53 BAM                              29.96    4  
  6 Curry, Kevin M            50 TMF                              30.93    3  
  7 Strack, Edward R          50 Unattached                       31.61    2  
  8 Steward, Donald T         52 SQUID                            42.05    1  
 
Event 34  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich T          58 AM                               25.06    9  
  2 Abbott, William A         56 AM                               28.74    7  
  3 Dodge, David R            56 DURA                             29.69    6  
  4 Carney, Kent              55 EM                               33.27    5  
  5 Black, Robert             55 PEM                              37.37    4  
 
Event 34  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John C             60 EM                               35.21    9  
  2 Olden, Richard            60 CSST                             35.23    7  
  3 King, William E           63 DAWGS                            43.89    6  
  4 Yost, Bob R               61 INVR                             52.53    5  
 
Event 34  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         67 DURA                             30.19    9  
  2 Plummer, Mark A           66 INVR                             46.31    7  
 
Event 34  Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Hugh            82 Dolphins                         45.94    9  
  2 Kohl, William             80 Unattached                       57.10    7  
 
Event 35  Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sunie, Marie A            24 TMF                            2:27.91    9  
      31.90   38.35   43.50   34.16                                
  2 Brug, Carolyn J           21 GGM                            2:42.59    7  
      34.73   38.98   50.47   38.41                                
  3 Greenleaf, Kristin A      24 AM                             2:51.93    6  
      37.89   46.67   46.06   41.31                                
 
Event 35  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanslingerlandt, Mica     27 BAM                            2:18.36    9  
      29.23   35.09   41.88   32.16                                
  2 Hawk, Katherine A         29 RRM                            2:30.83    7  
      31.73   38.98   43.98   36.14                                
  3 Framke, Erin C            29 AQUA                           2:31.33    6  
      33.87   38.69   42.73   36.04                                
  4 Kralik, Melissa A         29 PBM                            2:34.75    5  
      34.29   38.39   45.40   36.67                                
 
Event 35  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly J          34 INVR                           2:19.77    9  
      29.35   36.26   41.78   32.38                                
  2 Decon, Lori B             32 AQUA                           2:21.74    7  
      30.06   35.84   42.40   33.44                                
  3 Surr, Christy             32 AQUA                           2:23.97    6  
      29.97   37.35   43.56   33.09                                
  4 Tobey, Stacy W            34 AQUA                           2:27.01    5  
      30.72   38.06   43.18   35.05                                
  5 Skoff, Sara W             30 Unattached                     2:28.62    4  
      30.62   38.66   45.34   34.00                                
  6 Geil, Kimberley E         33 BAM                            2:37.36    3  
      34.32   41.73   46.33   34.98                                
  7 Platt, Marcia B           34 RRM                            2:38.71    2  
      34.13   41.12   46.64   36.82                                
 
Event 35  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      37 TRM                            2:13.13    9  
      28.85   33.55   38.56   32.17                                
  2 Smith, Laura K            37 VS                             2:26.80    7  
      31.80   36.16   44.83   34.01                                
  3 Houlihan, Myla J          39 BAM                            2:28.79    6  
      32.10   38.96   43.22   34.51                                
  4 Divelbliss, Susanne       37 PBM                            2:31.62    5  
      31.06   41.22   43.01   36.33                                
  5 Jenkins, Holly D          35 TMF                            2:34.18    4  
      34.00   37.49   46.68   36.01                                
  6 Lee, Julie                37 DAWGS                          2:37.43    3  
      32.92   38.79   48.88   36.84                                
  7 Greco, Barb               35 AQUA                           2:46.47    2  
      33.03   43.40   50.04   40.00                                
  8 Brieger, Lenore R         35 DURA                           2:54.36    1  
      37.88   47.02   51.48   37.98                                
 
Event 35  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              42 HRM                            2:27.86    9  
      31.95   38.33   45.86   31.72                                
  2 Drozda, Catherine M       44 TMF                            2:28.93    7  
      32.15   39.19   42.85   34.74                                
  3 Sallee, Cece F            41 DURA                           2:38.57    6  
      33.14   42.17   48.39   34.87                                
  4 Curci, Pam J              42 HRM                            2:43.13    5  
      35.88   39.90   48.72   38.63                                
  5 Murphy, Carina T          42 CSST                           2:50.88    4  
      40.00   46.01   44.70   40.17                                
  6 Nolte, Susan D            42 INVR                           2:54.79    3  
      38.91   46.50   49.82   39.56                                
  7 Hawkinson, Cindy S        42 INVR                           3:20.61    2  
      46.06   53.57   57.12   43.86                                
 -- Dretzka, Jennifer M       40 TMF                                 DQ  
      42.26   54.82   52.09   43.73                                
 
Event 35  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Cathy L             47 DURA                           2:32.54    9  
      32.40   37.97   45.91   36.26                                
 
Event 35  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                            2:55.27    9  
      36.59   46.25   53.43   39.00                                
  2 Young, Lydia L            54 DAWGS                          3:10.74    7  
      44.11   50.72   53.29   42.62                                
  3 Nelson, Mary Anne         52 DURA                           3:13.85    6  
      41.17   56.42   51.48   44.78                                
  4 Yoder, Margie E           50 AQUA                           3:34.86    5  
      48.62   59.64 1:01.45   45.15                                
 
Event 35  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           3:28.25    9  
      47.77   57.20   58.35   44.93                                
  2 Anziano, Marcia           58 INVR                           3:36.74    7  
      51.18   58.86 1:00.31   46.39                                
 
Event 35  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen W         61 BYM                            4:02.79    9  
    1:01.10 1:00.98 1:07.07   53.64                                
 
Event 35  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane G             65 DAWGS                          3:32.39    9  
      46.44   55.68   59.07   51.20                                
 
Event 35  Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                            4:55.11    9  
    1:14.09 1:10.46 1:30.86   59.70                                
 
Event 36  Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                             2:22.47    9  
      27.90   35.75   43.95   34.87                                
 
Event 36  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gair, David C             28 AQUA                           2:16.93    9  
      27.78   36.20   40.91   32.04                                
  2 Valks, Victor P           28 AM                             2:26.98    7  
      31.98   36.19   45.95   32.86                                
  3 Jones, Ryan K             26 AM                             2:29.38    6  
      30.05   37.49   47.11   34.73                                
 -- Commings, Jeff P          29 SQUID                               DQ  
      26.48   29.20   34.16   29.34                                
 
Event 36  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Joel F            31 AQUA                           2:09.97    9  
      26.96   33.43   38.47   31.11                                
  2 Nasser, Rob               33 HRM                            2:10.21    7  
      26.83   34.27   38.43   30.68                                
  3 Ross, Dave                32 AQUA                           2:17.03    6  
      29.05   35.99   41.11   30.88                                
  4 Kelley, Brett A           31 AM                             2:23.02    5  
      30.00   35.50   43.60   33.92                                
  5 Lorson, Matthew E         30 DURA                           2:24.19    4  
      29.14   38.55   44.27   32.23                                
  6 Pryor, Keith T            32 SQUID                          2:26.79    3  
      30.01   38.49   44.17   34.12                                
 
Event 36  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Shawn C          37 AM                             2:06.77    9  
      26.38   33.53   36.97   29.89                                
  2 Allison, Mark A           35 AM                             2:13.51    7  
      28.02   36.16   36.65   32.68                                
  3 Chaiyaroj, Patt           39 SQUID                          2:13.55    6  
      28.43   33.34   41.59   30.19                                
  4 Knight, Roger G           39 BAM                            2:24.34    5  
      29.91   37.39   41.96   35.08                                
  5 Brieger, Michael H        37 DURA                           2:29.90    4  
      29.72   37.52   46.16   36.50                                
 
Event 36  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Jaime             40 AQUA                           2:08.53    9  
      27.81   33.43   37.85   29.44                                
  2 Dittrich, Wolfgang        41 BAM                            2:12.89    7  
      29.30   34.86   37.74   30.99                                
  3 Hugo, John M              42 INVR                           2:17.51    6  
      28.43   36.44   40.92   31.72                                
  4 Holston, JB               44 EM                             2:23.02    5  
      29.38   37.28   43.06   33.30                                
  5 Franklin, Russ            44 EPM                            2:42.11    4  
      32.83   45.11   48.37   35.80                                
 
Event 36  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        46 INVR                           2:18.45    9  
      29.92   35.95   41.30   31.28                                
  2 Stanback, John H          49 VORT                           2:19.83    7  
      30.51   35.46   41.98   31.88                                
  3 Reeves, William W         49 AQUA                           2:22.17    6  
      30.52   36.68   41.78   33.19                                
  4 Ghaffari, Manu            46 BAM                            2:27.04    5  
      31.07   39.37   43.71   32.89                                
  5 Tolle, David L            47 PPY                            2:33.72    4  
      32.15   38.70   46.60   36.27                                
  6 Henderson, James A        45 SQUID                          2:47.61    3  
      34.71   44.25   48.02   40.63                                
  7 McHugh, Jerry             45 DAC                            3:12.42    2  
      42.85   54.76   53.20   41.61                                
 -- Stehlin, Ed H             47 JAM                                 DQ  
      28.22   36.18   41.81   33.36                                
 
Event 36  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Lee H           51 VORT                           2:17.30    9  
      29.56   35.86   40.00   31.88                                
  2 Fischer, Chuck            51 AQUA                           2:25.14    7  
      30.41   37.22   42.71   34.80                                
  3 Varner, Tim               52 BAM                            2:43.09    6  
      35.88   43.78   49.11   34.32                                
  4 Parkinson, Bruce A        52 Unattached                     2:43.44    5  
      34.66   44.42   45.18   39.18                                
  5 Strack, Edward R          50 Unattached                     2:46.28    4  
      34.15   47.58   47.95   36.60                                
 
Event 36  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              58 SSM                            2:36.18    9  
      34.28   41.87   45.81   34.22                                
  2 Goodman, Laurence R       55 BAM                            3:09.03    7  
      43.14   51.64   56.71   37.54                                
 
Event 36  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         67 DURA                           2:54.17    9  
      34.77   46.54   51.00   41.86                                
 
Event 36  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                           3:18.91    9  
      43.13   51.70   56.51   47.57                                
  2 Myers, John D             72 BAM                            3:55.23    7  
      55.17 1:07.68 1:01.11   51.27                                
 
Event 36  Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             82 BAM                            5:04.35    9  
    1:25.74 1:12.41 1:25.53 1:00.67                                
 
Event 37  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Jenn L          22 LM                               35.55    9  
  2 Stevenson, Amanda H       23 SSM                              44.64    7  
 
Event 37  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katherine J      29 AQUA                             36.22    9  
  2 Hawk, Katherine A         29 RRM                              36.53    7  
  3 Rawsky, Melissa L         28 Unattached                       37.17    6  
  4 Shay, Dawn D              26 PEM                              42.91    5  
 
Event 37  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly J          34 INVR                             33.56    9  
  2 Decon, Lori B             32 AQUA                             34.38    7  
  3 Niemann, Catherine A      32 AM                               35.06    6  
  4 Shoemaker, Christy        34 BAM                              39.24    5  
  5 Crawford, Kathy           33 DAC                              44.85    4  
 
Event 37  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arredondo, Shelia M       38 HRM                              32.75    9  
  2 Allison, Laurie A         38 AM                               35.07    7  
  3 Sauls, Catherine C        38 TMF                              39.69    6  
 
Event 37  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Evig, Julia M         41 AQUA                             33.71    9  
  2 Crouch, Kim               41 RRM                              34.58    7  
  3 Drozda, Catherine M       44 TMF                              35.15    6  
  4 Murphy, Carina T          42 CSST                             38.93    5  
  5 Nolte, Susan D            42 INVR                             41.08    4  
  6 Bendell, Heidi J          40 DURA                             43.78    3  
  7 O'Malley-Schott, Leeann   42 AQUA                           1:01.24    2  
 
Event 37  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen K          49 FCC                              36.85    9  
  2 Busovsky, Karen F         45 CSST                             37.19    7  
  3 Slavec, Deborah A         49 SSM                              46.03    6  
 
Event 37  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            51 BAM                              40.34    9  
  2 Nelson, Mary Anne         52 DURA                             40.91    7  
  3 O'Brien, Trudy            53 DURA                             41.54    6  
  4 Brunger, Cheryl A         52 HRM                              44.88    5  
  5 England, Nancy J          53 TMF                              52.38    4  
  6 Stannard, Margaret K      51 Unattached                       55.28    3  
 
Event 37  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakley, Anne              57 BAM                              46.50    9  
  2 Hashimotoa, Christine     55 INVR                             47.31    7  
 
Event 37  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krichbaum, Barbara J      60 VS                               46.73    9  
  2 Clapp, Mary A             64 AM                             1:10.54    7  
 
Event 37  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna M            66 INVR                             46.04    9  
 
Event 37  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           75 JAM                            1:35.41    9  
 
Event 38  Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Kent G            24 SUM                              30.23    9  
  2 Maher, Sean P             23 SQUID                            33.56    7  
  3 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                               35.56    6  
 
Event 38  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          29 SQUID                            26.65    9  
  2 Eisenhuth, Matt S         28 AQUA                             27.70    7  
  3 Gannon, Terry M           29 INVR                             36.89    6  
  4 Michelini, Marco          28 VORT                             38.91    5  
 
Event 38  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gotto, Tony               31 AM                               29.16    9  
  2 Cassidy, Robery J         32 DAC                              29.87    7  
  3 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                             33.50    6  
  4 Mendez, Mario A           32 WRS                              34.95    5  
  5 Tsui, Raymond             34 PEM                              47.28    4  
 
Event 38  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison, Mark A           35 AM                               29.95    9  
  2 Miller, George F          37 INVR                             30.95    7  
  3 Knight, Roger G           39 BAM                              31.45    6  
  4 Phelps, Brian R           38 AM                               33.70    5  
  5 Burlingame, Martin R      36 INVR                             33.72    4  
  6 Gallegos, David J         36 BAM                              37.75    3  
  7 Castellini, Rick R        36 GVW                              45.70    2  
 
Event 38  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bank, Holden J            43 BAM                              28.88    9  
  2 Gray, David S             44 TMF                              28.96    7  
  3 Burke, Pat L              41 SSM                              32.05    6  
  4 O'Brien, Mike M           41 DURA                             33.44    5  
  5 Stewart, David A          41 TMF                              33.74    4  
  6 Belin, Thomas H           41 INVR                             34.19    3  
  7 Keller, Christopher J     41 GVW                              53.89    2  
 -- Laverty, David F          40 WRS                                 DQ  
 
Event 38  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart S       49 BAM                              30.28    9  
  2 Louie, Jamie              46 CSST                             31.71    7  
  3 Heggy, Terry A            48 DAWGS                            34.77    6  
  4 Tolle, David L            47 PPY                              35.52    5  
  5 McElhinney, Tom B         49 GGM                              35.75    4  
  6 Ellefsen, Karl J          47 DAWGS                            41.90    3  
 
Event 38  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Chuck            51 AQUA                             31.69    9  
  2 McDonald, Lee H           51 VORT                             31.85    7  
  3 Colby, Curt               53 BAM                              32.60    6  
  4 Blodgett, Bob H           52 INVR                             34.79    5  
  5 Potekhen, George P        52 SUM                              35.13    4  
  6 Parkinson, Bruce A        52 Unattached                       36.06    3  
  7 Pflum, Glenn D            53 SQUID                            47.35    2  
 -- Streicher, Peter H        52 MIRA                                DQ  
 
Event 38  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffith, Bill            56 VS                               32.42    9  
  2 Abbott, William A         56 AM                               32.85    7  
  3 Carney, Kent              55 EM                               36.40    6  
  4 Conland, Robert S         58 EPM                              36.75    5  
  5 Townsend, Cecil D         55 PBM                              37.24    4  
  6 Edwards, Morgan           58 INVR                             39.02    3  
 
Event 38  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olden, Richard            60 CSST                             34.66    9  
  2 Graham, Jim D             61 DURA                             36.73    7  
  3 King, William E           63 DAWGS                            37.35    6  
  4 Yost, Bob R               61 INVR                             47.42    5  
 
Event 38  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         67 DURA                             36.40    9  
  2 Patten, Bob W             68 DAC                              36.51    7  
  3 Plummer, Mark A           66 INVR                             52.91    6  
 
Event 38  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David W           70 DURA                             42.19    9  
  2 Hart, James W             74 Unattached                       44.24    7  
 
Event 38  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Hugh            82 Dolphins                         46.64    9  
  2 Kohl, William             80 Unattached                     1:00.52    7  
  3 Wrenn, John H             82 BAM                            1:11.15    6  
 
Event 39  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Amanda H       23 SSM                            1:14.36    9  
      33.29   41.07                                                
 
Event 39  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicknell, Rebecca S       27 DAC                              54.67    9  
      26.71   27.96                                                
  2 Luellen, Katherine J      29 AQUA                             56.93    7  
      27.74   29.19                                                
  3 Yates, Maggie O           25 CMM                            1:00.38    6  
      29.13   31.25                                                
  4 Woolsley, Karrie L        26 TPI                            1:07.97    5  
      31.87   36.10                                                
 
Event 39  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadd-Siegel, Cecilia E    31 AQUA                             55.35    9  
      27.13   28.22                                                
  2 Seavall, Kelly J          34 INVR                             55.94    7  
      26.92   29.02                                                
  3 Tobey, Stacy W            34 AQUA                           1:01.31    6  
      29.18   32.13                                                
  4 Skoff, Sara W             30 Unattached                     1:03.01    5  
      29.71   33.30                                                
  5 Zarou, Kate               34 AQUA                           1:03.27    4  
      30.30   32.97                                                
  6 Shoemaker, Christy        34 BAM                            1:03.82    3  
      30.66   33.16                                                
  7 Pennington, Pam           32 TMF                            1:05.78    2  
      31.91   33.87                                                
  8 Atkins, Julia K           32 Unattached                     1:07.79    1  
      33.01   34.78                                                
  9 Tall Bull, Brooke K       32 SSM                            1:08.31  
      32.18   36.13                                                
 10 Gorell, Robin L           31 TMF                            1:11.02  
      35.40   35.62                                                
 
Event 39  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      37 TRM                              54.48    9  
      26.73   27.75                                                
  2 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                             56.07    7  
      27.24   28.83                                                
  3 Divelbliss, Susanne       37 PBM                              59.69    6  
      28.18   31.51                                                
  4 Arredondo, Shelia M       38 HRM                              59.77    5  
      29.11   30.66                                                
  5 Houlihan, Myla J          39 BAM                            1:00.25    4  
      28.73   31.52                                                
  6 Churchfield, Jennifer K   39 Unattached                     1:02.35    3  
      30.45   31.90                                                
  7 Greco, Barb               35 AQUA                           1:04.95    2  
      29.90   35.05                                                
  8 Brieger, Lenore R         35 DURA                           1:07.85    1  
      32.47   35.38                                                
  9 Meeks, Patti              38 DAWGS                          1:09.39  
      34.12   35.27                                                
 -- Landy, Erin K             35 AQUA                                DQ  
      31.34   34.56                                                
 
Event 39  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            42 INVR                             55.51    9  
      26.59   28.92                                                
  2 Nelson, Judy              42 HRM                              57.86    7  
      28.26   29.60                                                
  3 Crouch, Kim               41 RRM                              59.14    6  
      28.27   30.87                                                
  4 Dullea, Melanie J         41 SSM                            1:00.11    5  
      28.77   31.34                                                
  5 Horn, Kris P              40 DAWGS                          1:03.80    4  
      30.88   32.92                                                
  6 Sallee, Cece F            41 DURA                           1:05.93    3  
      32.41   33.52                                                
  7 Shultz, Lisa J            40 INVR                           1:06.69    2  
      31.21   35.48                                                
  8 Merryman, Andrea P        41 DURA                           1:09.01    1  
      33.12   35.89                                                
  9 Dretzka, Jennifer M       40 TMF                            1:12.85  
      34.58   38.27                                                
 10 Lahnert, Laurie J         40 Unattached                     1:13.35  
      34.40   38.95                                                
 11 O'Malley-Schott, Leeann   42 AQUA                           1:47.82  
      48.24   59.58                                                
 
Event 39  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen K          49 FCC                            1:02.58    9  
      30.66   31.92                                                
  2 Haan, Mary Wohl A         49 BAM                            1:10.96    7  
      35.06   35.90                                                
 
Event 39  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fouts, Susan J            52 HRM                            1:06.51    9  
      32.43   34.08                                                
  2 Roche, Carolyn            51 BAM                            1:10.11    7  
      33.20   36.91                                                
  3 Brunger, Cheryl A         52 HRM                            1:13.77    6  
      34.48   39.29                                                
  4 Rowe, Christine T         51 AM                             1:17.05    5  
      35.79   41.26                                                
  5 O'Brien, Trudy            53 DURA                           1:17.55    4  
      38.57   38.98                                                
  6 Yoder, Margie E           50 AQUA                           1:19.23    3  
      38.14   41.09                                                
  7 England, Nancy J          53 TMF                            1:34.23    2  
      42.94   51.29                                                
 
Event 39  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           58 INVR                           1:21.19    8  
      40.04   41.15                                                
  1 Oakley, Anne              57 BAM                            1:21.19    8  
      37.72   43.47                                                
  3 Hashimotoa, Christine     55 INVR                           1:23.63    6  
      39.71   43.92                                                
 
Event 39  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              60 DAWGS                          1:15.78    9  
      36.14   39.64                                                
  2 Zentgraf, Karen W         61 BYM                            1:30.08    7  
      44.26   45.82                                                
  3 Croissant, Eileen M       63 GGM                            1:37.66    6  
      45.40   52.26                                                
  4 Clapp, Mary A             64 AM                             2:08.90    5  
    1:02.75 1:06.15                                                
 -- Travis, Victoria L        61 CWW                                 DQ  
      54.00 1:01.88                                                
 
Event 39  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna M            66 INVR                           1:28.09    9  
      43.16   44.93                                                
  2 Stock, Liz                66 JAM                            3:37.10    7  
    1:46.86 1:50.24                                                
 
Event 39  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Dena                71 DAWGS                          1:23.00    9  
      41.36   41.64                                                
  2 Buchannan, Peggy J        70 VS                             1:42.06    7  
      49.81   52.25                                                
  3 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                            1:49.66    6  
      53.30   56.36                                                
 
Event 40  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Iala, William O           21 HRM                              55.19    9  
      26.88   28.31                                                
  2 Cliff-Tuttle, Josh G      23 AM                               56.88    7  
      26.82   30.06                                                
  3 Taggart, Chris            22 DAC                              57.66    6  
      27.16   30.50                                                
  4 Maher, Sean P             23 SQUID                            58.37    5  
      28.55   29.82                                                
 
Event 40  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivera, Khemo D           27 INVR                             50.28    9  
      24.08   26.20                                                
  2 Jamshidi, Ramin           27 AQUA                             56.05    7  
      27.21   28.84                                                
  3 Gannon, Terry M           29 INVR                           1:03.71    6  
      30.45   33.26                                                
  4 Michelini, Marco          28 VORT                           1:07.49    5  
      32.20   35.29                                                
  5 Hughes, David R           28 Unattached                     1:08.01    4  
      24.05   43.96                                                
  6 Brady, Donald S           29 SQUID                          1:32.85    3  
      42.47   50.38                                                
 
Event 40  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Joel F            31 AQUA                             49.17    9  
      23.86   25.31                                                
  2 Nasser, Rob               33 HRM                              49.29    7  
      23.53   25.76                                                
  3 Glass, Tom                31 VORT                             50.20    6  
      24.22   25.98                                                
  4 Rosinski, Thomas J        33 AQUA                             50.24    5  
      24.19   26.05                                                
  5 Gotto, Tony               31 AM                               51.12    4  
      24.06   27.06                                                
  6 Parker, Corey R           31 SQUID                            51.80    3  
      24.79   27.01                                                
  7 Martin, Troy              34 TMF                              51.92    2  
      25.30   26.62                                                
  8 Snowberg, Eric J          32 INVR                             53.24    1  
      25.67   27.57                                                
  9 Reetz, Jay S              34 Unattached                       54.92  
      25.81   29.11                                                
 10 Lorson, Matthew E         30 DURA                             55.20  
      26.84   28.36                                                
 11 Pazmino, Jorge E          33 AM                               57.09  
      26.95   30.14                                                
 12 Mendez, Mario A           32 WRS                              59.95  
      28.11   31.84                                                
 
Event 40  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaiyaroj, Patt           39 SQUID                            51.48    9  
      24.68   26.80                                                
  2 Whiteside, Mark C         37 LM                               52.16    7  
      25.87   26.29                                                
  3 Motter, Tim L             38 VORT                             52.25    6  
      24.89   27.36                                                
  4 Niemann, Andy             37 AM                               52.28    5  
      25.37   26.91                                                
  5 Remacle, Michael A        35 EM                               54.12    4  
      25.59   28.53                                                
  6 Solheim, Perry W          35 DURA                             54.42    2.5
      26.25   28.17                                                
  6 Davis, Eric               35 GAC                              54.42    2.5
      25.40   29.02                                                
  8 Ruhser, Richard B         36 AQUA                             56.05    1  
      27.11   28.94                                                
  9 Phelps, Brian R           38 AM                               56.99  
      27.34   29.65                                                
 10 Burlingame, Martin R      36 INVR                             57.81  
      27.78   30.03                                                
 11 Miller, George F          37 INVR                             58.00  
      28.39   29.61                                                
 12 Brieger, Michael H        37 DURA                             59.01  
      27.71   31.30                                                
 13 Hoyt, Brian K             36 TMF                              59.30  
      28.30   31.00                                                
 14 Knight, Roger G           39 BAM                              59.47  
      28.98   30.49                                                
 15 Arnold, Dan               39 CSST                           1:00.68  
      28.86   31.82                                                
 16 Castellini, Rick R        36 GVW                            1:16.34  
      36.28   40.06                                                
 
Event 40  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John C             41 RMM                              47.41    9  
      22.81   24.60                                                
  2 Smith, Paul               43 VS                               48.49    7  
      23.88   24.61                                                
  3 Jordan, Jaime             40 AQUA                             51.27    6  
      25.37   25.90                                                
  4 Nelson, Kurt              43 HRM                              52.55    5  
      25.09   27.46                                                
  5 Hugo, John M              42 INVR                             52.77    4  
      25.43   27.34                                                
  6 Bank, Holden J            43 BAM                              53.95    3  
      26.19   27.76                                                
  7 Classen, Ken A            42 AQUA                             54.79    2  
      26.59   28.20                                                
  8 Stewart, David A          41 TMF                              56.70    1  
      27.25   29.45                                                
  9 Usman, Nassim             43 BAM                              58.24  
      27.93   30.31                                                
 10 Shiver, Chris L           40 RRM                              58.60  
      27.51   31.09                                                
 11 Gratz, John F             43 BAM                              58.97  
      28.21   30.76                                                
 12 Baker, Stephen R          44 HRM                              59.50  
      28.47   31.03                                                
 13 Franklin, Russ            44 EPM                            1:01.50  
      29.22   32.28                                                
 14 Palmer, Brad              42 SQUID                          1:08.00  
      33.50   34.50                                                
 15 Southwick, Edward P       40 AM                             1:08.06  
      32.68   35.38                                                
 16 Laverty, David F          40 WRS                            1:13.96  
    1:14.04                                                        
 17 Keller, Christopher J     41 GVW                            1:34.86  
      40.99   53.87                                                
 
Event 40  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             48 GGM                              50.17    9  
      24.39   25.78                                                
  2 Stehlin, Ed H             47 JAM                              53.47    7  
      25.70   27.77                                                
  3 Brackett, Bill A          45 AQUA                             53.53    6  
      26.25   27.28                                                
  4 Nolte, Christopher        46 INVR                             54.39    5  
      26.39   28.00                                                
  5 Waterbury, Stuart S       49 BAM                              55.77    4  
      27.29   28.48                                                
  6 Weinheimer, Andrew J      49 BAM                              56.19    3  
      27.00   29.19                                                
  7 Erzinger, Martin J        45 AQUA                             57.73    2  
      26.44   31.29                                                
  8 Lehman, Mel J             49 Unattached                       58.77    1  
      27.93   30.84                                                
  9 McElhinney, Tom B         49 GGM                            1:00.96  
      28.79   32.17                                                
 10 Sheridan, John F          45 DAC                            1:01.74  
      28.87   32.87                                                
 11 Taggart, Timothy E        49 DAC                            1:05.08  
      31.19   33.89                                                
 12 Lee, Wayne A              49 SQUID                          1:06.99  
      30.89   36.10                                                
 13 McHugh, Jerry             45 DAC                            1:09.39  
      34.02   35.37                                                
 
Event 40  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magnuson, Tom O           50 AM                               56.43    9  
      26.51   29.92                                                
  2 Tveitmoe, Bob N           50 JAM                              56.60    7  
      27.51   29.09                                                
  3 Wells, Lester K           51 HRM                              56.72    6  
      27.56   29.16                                                
  4 Knud-Hansen, Chris F      52 BAM                              59.94    5  
      28.08   31.86                                                
  5 Curry, Kevin M            50 TMF                            1:00.74    4  
      29.00   31.74                                                
  6 Castellano, Stephen J     51 RMM                            1:00.95    3  
      29.23   31.72                                                
  7 Streicher, Peter H        52 MIRA                           1:02.25    2  
      29.79   32.46                                                
  8 Blodgett, Bob H           52 INVR                           1:03.60    1  
      30.33   33.27                                                
  9 Varner, Tim               52 BAM                            1:06.52  
      31.73   34.79                                                
 10 Potekhen, George P        52 SUM                            1:07.80  
      32.71   35.09                                                
 11 Knopinski, Joe            53 HRM                            1:08.08  
      31.72   36.36                                                
 
Event 40  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich T          58 AM                               51.40    9  
      24.36   27.04                                                
  2 Abbott, William A         56 AM                               59.55    7  
      28.44   31.11                                                
  3 Burson, Bill              58 SSM                              59.66    6  
      28.71   30.95                                                
  4 Dodge, David R            56 DURA                           1:00.01    5  
      29.41   30.60                                                
  5 Brookens, Bruce R         57 SSM                            1:02.16    4  
      30.13   32.03                                                
  6 Townsend, Cecil D         55 PBM                            1:03.03    3  
      30.27   32.76                                                
  7 Edwards, Morgan           58 INVR                           1:05.09    2  
      30.87   34.22                                                
  8 McCormick, Paul           56 BAM                            1:41.90    1  
      47.44   54.46                                                
 
Event 40  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Jim D             61 DURA                           1:06.10    9  
      31.87   34.23                                                
  2 King, William E           63 DAWGS                          1:14.25    7  
      35.60   38.65                                                
  3 Heller, Ken J             64 CMM                            1:22.63    6  
      38.86   43.77                                                
  4 Yost, Bob R               61 INVR                           1:29.42    5  
      39.90   49.52                                                
  5 Reynolds, Bing            62 BAM                            1:31.76    4  
      43.65   48.11                                                
 
Event 40  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark A           66 INVR                           1:20.28    9  
      38.25   42.03                                                
 
Event 40  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, James W             74 Unattached                     1:19.40    9  
      37.93   41.47                                                
  2 Bishop, David W           70 DURA                           1:19.50    7  
      37.41   42.09                                                
 
Event 40  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohl, William             80 Unattached                     1:37.27    9  
      45.68   51.59                                                
  2 Wrenn, John H             82 BAM                            1:44.39    7  
      50.76   53.63                                                
 
Event 41  Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Sara J           24 WRS                            2:58.25    9  
      39.90   43.47   47.74   47.14                                
 
Event 41  Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanslingerlandt, Mica     27 BAM                            2:17.74    9  
      29.95   33.96   35.68   38.15                                
  2 Luellen, Katherine J      29 AQUA                           2:25.24    7  
      32.75   37.23   37.61   37.65                                
  3 Richens, Kristina         29 RRM                            2:26.33    6  
      32.93   36.54   37.92   38.94                                
 
Event 41  Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Surr, Christy             32 AQUA                           2:26.78    9  
      31.98   36.00   38.62   40.18                                
 
Event 41  Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       38 AQUA                           2:34.75    9  
      32.83   36.34   39.20   46.38                                
  2 Vanderpoel, Nicole L      38 INVR                           2:40.02    7  
      34.75   39.92   42.45   42.90                                
  3 Plummer, Charlotte C      37 JAM                            2:53.22    6  
      35.28   41.73   47.10   49.11                                
 
Event 41  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sallee, Cece F            41 DURA                           2:40.11    9  
      35.99   40.70   42.48   40.94                                
  2 Hawkinson, Cindy S        42 INVR                           3:46.50    7  
      50.23                                                        
 
Event 41  Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca M           47 SSM                            2:58.77    9  
      39.29   45.68   47.51   46.29                                
 
Event 41  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia L            54 DAWGS                          3:32.27    9  
      46.53   53.43   55.37   56.94                                
 
Event 41  Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          56 AQUA                           3:31.17    9  
      50.00   57.00   59.12   45.05                                
 
Event 41  Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudie, Margery            64 JAM                            7:37.04    9  
    1:51.91                 1:51.02                                
 
Event 41  Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         70 SUM                            6:02.54    9  
    1:17.32 1:35.87 1:36.60 1:32.75                                
 
Event 41  Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           75 JAM                           10:39.95    9  
    2:13.31 2:46.11 2:55.12 2:45.41                                
 
Event 42  Men 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess J      24 AM                             2:10.27    9  
      30.71   35.23   32.60   31.73                                
 
Event 42  Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gair, David C             28 AQUA                           2:24.71    9  
      30.05   35.70   38.81   40.15                                
 
Event 42  Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Dave                32 AQUA                           2:18.31    9  
      30.60   35.11   36.20   36.40                                
  2 Pryor, Keith T            32 SQUID                          2:35.47    7  
      32.21   37.39   41.16   44.71                                
  3 Kelley, Brett A           31 AM                             2:52.48    6  
      36.84   45.83   48.36   41.45                                
 
Event 42  Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard B          37 VORT                           1:56.73    9  
      27.22   29.61   29.85   30.05                                
  2 Rowland, Shawn C          37 AM                             2:13.61    7  
      29.49   33.74   35.63   34.75                                
  3 Wise, James M             38 HRM                            2:20.80    6  
      30.77   36.62   37.32   36.09                                
  4 Brieger, Michael H        37 DURA                           2:22.90    5  
      32.05   35.87   38.86   36.12                                
  5 Blum, Juri                36 SSM                            3:02.17    4  
      33.08   40.63   45.48 1:02.98                                
 -- Arnold, Dan               39 CSST                                DQ  
      49.52   55.23   57.25   56.13                                
 
Event 42  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          40 AQUA                           2:06.80    9  
      29.15   31.96   32.71   32.98                                
  2 Boettcher, Anthony J      40 EM                             2:15.31    7  
      28.79   33.98   35.60   36.94                                
  3 Belin, Thomas H           41 INVR                           2:56.86    6  
      32.69   39.67   46.09   58.41                                
 
Event 42  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, William W         49 AQUA                           2:22.79    9  
      31.35   35.50   37.00   38.94                                
  2 Heggy, Terry A            48 DAWGS                          2:46.02    7  
      36.83   46.09   44.59   38.51                                
 
Event 42  Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strack, Edward R          50 Unattached                     2:38.32    9  
      34.71   40.26   42.51   40.84                                
  2 Fallon, Michael J         50 EPM                            3:04.32    7  
      33.36   39.73   46.46 1:04.77                                
 
Event 42  Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Laurence R       55 BAM                            3:30.95    9  
      46.87   54.91   55.80   53.37                                
  2 McDanal, Steven K         59 JAM                            3:56.67    7  
      49.84 1:02.58 1:01.61 1:02.64                                
 
Event 42  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John C             60 EM                             3:52.38    9  
      43.03   59.53 1:06.03 1:03.79                                
 
Event 42  Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         67 DURA                           2:58.06    9  
      37.24   44.26   52.35   44.21                                
 
Event 43  Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton Masters Fitness  'A'                               2:07.19   18  
       31.07    36.21    33.64    26.27                                    
  2 Aurora Masters  'A'                                         2:15.38   14  
       33.42    38.99    29.46    33.51                                    
  3 South Suburban Masters  'A'                                 2:21.29   12  
       37.66    41.97    34.43    27.23                                    
 
Event 43  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DU Aquaholics  'B'                                          1:57.62   18  
       29.37    35.28    28.15    24.82                                    
  2 DU Aquaholics  'A'                                          2:05.08   14  
       31.67    35.98    28.45    28.98                                    
  3 Inverness  'A'                                              2:05.54   12  
       33.74    32.50    29.52    29.78                                    
  4 Thornton Masters Fitness  'B'                               2:42.62   10  
       51.13    39.76    40.21    31.52                                    
 -- Boulder Aquatic Masters  'A'                                     DQ  
       36.87    38.39    28.31    27.46                                    
 
Event 43  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Highlands Ranch  'A'                                        2:07.03   18  
       34.62    32.59    29.58    30.24                                    
  2 Durango Masters  'A'                                        2:17.55   14  
       32.38    43.35    31.16    30.66                                    
  3 DU Aquaholics  'C'                                          2:20.00   12  
       34.98    40.33    30.08    34.61                                    
 
Event 43  Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulder Aquatic Masters  'A'                                2:25.90   18  
       36.84    46.84    33.24    28.98                                    
  2 Inverness  'A'                                              2:48.45   14  
       39.68    47.05    43.43    38.29                                    
 
Event 44  Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurora Masters  'B'                                         1:44.70   18  
       28.26    28.61    24.39    23.44                                    
  2 Highlands Ranch  'A'                                        1:44.92   14  
       24.75    30.09    25.62    24.46                                    
  3 Squids Swim Team  'A'                                       1:46.51   12  
       28.69    26.16    26.24    25.42                                    
  4 Denver Athletic Club  'A'                                   1:57.01   10  
       32.00    30.29    28.57    26.15                                    
  5 Aurora Masters  'A'                                         1:57.02    8  
       30.10    33.63    28.00    25.29                                    
 
Event 44  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DU Aquaholics  'A'                                          1:44.64   18  
       29.95    27.38    25.80    21.51                                    
  2 DU Aquaholics  'B'                                          1:58.09   14  
       29.63    35.84    27.26    25.36                                    
  3 Durango Masters  'A'                                        1:58.13   12  
       32.05    34.36    26.43    25.29                                    
  4 Thornton Masters Fitness  'A'                               2:15.13   10  
       33.38    43.11    32.64    26.00                                    
 
Event 44  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurora Masters  'C'                                         1:43.67   18  
       28.87    28.61    24.01    22.18                                    
  2 Inverness  'A'                                              1:47.57   14  
       29.66    30.14    25.52    22.25                                    
  3 Boulder Aquatic Masters  'A'                                1:47.79   12  
       25.93    31.27    25.31    25.28                                    
  4 Team Vortex  'A'                                            1:48.02   10  
       30.05    30.29    24.14    23.54                                    
  5 DU Aquaholics  'C'                                          1:50.97    8  
       28.26    31.21    28.01    23.49                                    
  6 Evergreen Masters  'A'                                      1:52.10    6  
       31.36    29.16    25.24    26.34                                    
  7 Highlands Ranch  'A'                                        2:02.55    4  
       32.15    33.47    26.87    30.06                                    
  8 Boulder Aquatic Masters  'B'                                2:13.28    2  
       33.23    40.94    30.72    28.39                                    
 
Event 44  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:57.61   18  
       29.64    29.91    32.56    25.50                                    
  2 Boulder Aquatic Masters  'A'                                2:00.61   14  
       36.18    29.40    28.84    26.19                                    
  3 Squids Swim Team  'A'                                       2:32.06   12  
       35.88    36.30    42.51    37.37                                    
 
Event 44  Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                                        2:09.01   18  
       35.60    34.04    26.93    32.44                                    
  2 Inverness  'A'                                              2:31.03   14  
       47.79    38.61    27.58    37.05