Cheyenne Mountain Masters Challenge 2003                    
                 Co. Springs, CO  Elevation of Pool 6210 Feet                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Beth              27 PETE                          25:25.58   20  
      40.67   42.68   44.16   44.41   45.02   45.01   45.65   46.62
      46.21   45.66   45.54   46.07   45.83   45.69   45.65   45.71
      46.05   46.44   45.59   46.90   47.92   46.98   47.26   46.65
      46.63   47.40   47.54   48.92   48.95   49.30   48.46   47.67
      46.34
 
Event 1  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fatianow-Hibbitts, Ingri  37 Unattached                    24:05.58   20  
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Susan              42 INV                           23:08.40   20  
  2 Van Haverbeke, Karen      41 PUEBL                         24:56.74   17  
      40.74   42.37   44.36   44.10   45.06   45.02   46.36   43.67
      47.00   46.67   46.33   45.46   45.71   45.61   44.42   46.64
      45.89   45.76   45.61   46.02   45.08   46.30   46.99   45.11
      45.35   46.46   45.72   46.24   46.91   45.27   45.10   47.74
      41.67
 
Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rhue, Lynn                51 Unattached                    24:46.72   20  
      43.53   43.53   44.69   45.22   45.19   45.13   45.04   45.63
      45.30   45.13   45.62   45.13   44.94   44.86   44.87   45.03
      45.65   44.99   45.26   45.27   45.32   45.81   45.28   45.56
      45.92   45.38   45.39   45.98   44.94   44.70   45.15   44.06
      43.22
 
Event 1  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard            38 VORTX                         18:18.87   20  
  2 Amos, Will                36 Unattached                    24:15.89   17  
 
Event 1  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Dan               40 Unattached                    24:00.41   20  
 
Event 1  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gimlin, Dennis R          47 PUEBL                         28:27.78   20  
      44.60   49.83   50.65   52.19   51.77   51.42   52.21   53.86
      52.43   53.41   52.27   53.07   52.06   52.29   52.24   52.36
      52.02   52.35   52.47   53.57   52.52   52.21   52.64   53.40
      51.86   51.03   51.70   52.15   52.22   51.49   52.15   51.73
      45.61
 
Event 1  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, J. Russell       50 PPY                           25:31.56   20  
      39.27   45.48   46.76   46.56   46.69   46.88   47.11   46.46
      46.16   46.27   46.79   45.61   47.04   46.63   46.48   47.96
      47.74   46.84   46.98   45.65   46.78   46.04   46.85   46.98
      47.21   46.71   47.05   47.23   47.60   47.37   46.04   45.75
      44.59
 
Event 1  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           56 PUEBL                         23:37.60   20  
  2 Franchi, Gary             55 PUEBL                         25:12.68   17  
      37.56   40.47   42.08   43.07   44.45   45.19   45.12   45.93
      45.93   46.07   46.26   46.26   45.98   46.37   46.92   46.76
      46.80   46.36   46.68   46.49   46.48   46.93   46.44   46.24
      46.67   47.18   47.73   47.84   47.35   47.81   48.17   47.49
      45.60
 
Event 2  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDill, Farah             24 TPI                            2:16.10   20  
 
Event 2  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Rachael          28 TPI                            2:18.98   20  
 
Event 2  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Julie            31 Unattached                     2:13.33   20  
      30.08   33.26   34.76   35.23                                
  2 Kralik, Melissa           30 PUEBL                          2:16.11   17  
  3 Cefus, Kathleen           33 TPI                            2:36.21   16  
  4 Tall Bull, Brooke         33 SSM                            2:36.35   15  
 
Event 2  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         38 DU                             2:06.41   20  
      30.25   31.68   31.76   32.72                                
  2 Fatianow-Hibbitts, Ingri  37 Unattached                     2:36.83   17  
 
Event 2  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, Karen             41 AFAM                           2:25.63   20  
 -- Von Evig, Julie           41 DU                                  DQ  
 
Event 2  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chidester, Victoria       47 WHEAT                          2:57.24   20  
 
Event 2  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           58 INV                            2:56.03   20  
 
Event 2  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Liz                66 JAM                            8:23.55   20  
 
Event 2  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           71 SUMT                           3:56.74   20  
 
Event 2  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Rick               38 AFAM                           2:05.08   20  
      29.20   30.97   31.86   33.05                                
  2 Fuller, David             38 DU                             2:07.23   17  
      29.91   32.07   32.93   32.32                                
  3 Fowler, Andrew            39 TPI                            2:23.11   16  
 
Event 2  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Gunnar           45 CSST                           2:01.97   20  
      28.63   30.52   31.37   31.45                                
  2 Nolte, Chris              46 INV                            2:03.86   17  
      29.00   32.11   32.19   30.56                                
  3 Louie, Jamie              46 CSST                           3:36.64   16  
 
Event 2  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rucker, Keith             52 Unattached                          DQ  
 
Event 2  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             67 INV                            2:59.05   20  
 
Event 2  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- King, Bill                70 NJEF                                DQ  
 
Event 3  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bremer, Cami              22 Unattached                     1:19.22   20  
  2 McDill, Farah             24 TPI                            1:27.07   17  
      40.83   46.24                                                
 
Event 3  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Eagye, CB                 34 TPI                                 DQ  
 
Event 3  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            43 INV                            1:23.70   20  
 
Event 3  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Busovsky, Karen           45 CSST                           1:21.31   20  
 
Event 3  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Kevin               30 TPI                            1:23.32   20  
 
Event 3  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whiteside, Mark           38 CSST                           1:12.02   20  
      34.36   37.66                                                
  2 Amos, Will                36 Unattached                     1:15.21   17  
  3 Duening, Lars             37 Unattached                     1:34.73   16  
      42.19   52.54                                                
 
Event 3  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morin, Joe                42 Unattached                     1:11.33   20  
 
Event 3  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolle, David              48 PPY                            1:17.60   20  
  2 Alvarado, Ray             46 WHEAT                          1:21.03   17  
  3 Gimlin, Dennis R          47 PUEBL                          1:27.50   16  
 
Event 4  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Rachael          28 TPI                              34.79   20  
  2 Psinas, Whitney           26 PETE                             41.07   17  
 
Event 4  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quaratino, Aimee          33 NJEF                             31.89   20  
  2 Sullivan, Jennifer        30 BAM                              32.77   17  
 
Event 4  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            43 INV                              35.23   20  
  2 Nolte, Susan              42 INV                              39.10   17  
 
Event 4  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chidester, Victoria       47 WHEAT                            36.55   20  
 
Event 4  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           50 SSM                              43.65   20  
 
Event 4  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clapp, Mary               64 AUR                              59.32   20  
 
Event 4  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Liz                66 JAM                            2:06.30   20  
 
Event 4  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           71 SUMT                             57.73   20  
 
Event 4  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Kevin               30 TPI                              35.91   20  
 
Event 4  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whiteside, Mark           38 CSST                             27.66   20  
  2 Reeder, David             36 AFAM                             30.31   17  
 
Event 4  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Orendorff, Michael        52 PUEBL                            41.04   20  
 
Event 4  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Truby, Jack               79 DU                                  DQ  
 
Event 5  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Julie            31 Unattached                     1:10.05   20  
      31.89   38.16                                                
  2 Becker, Natalie           33 PPY                            1:26.73   17  
      37.62   49.11                                                
 
Event 5  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, Karen             41 AFAM                           1:05.78   20  
      31.68   34.10                                                
 
Event 5  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           58 INV                            1:51.09   20  
      52.46   58.63                                                
 
Event 5  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuller, David             38 DU                             1:05.83   20  
      31.14   34.69                                                
 
Event 5  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             67 INV                            1:39.59   20  
      46.23   53.36                                                
 

Event 6  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDill, Farah             24 TPI                              27.49   20  
  2 Bremer, Cami              22 Unattached                       27.56   17  
  3 Hawley, Teri              20 TPI                              29.01   16  
 
Event 6  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Rachael          28 TPI                              27.33   20  
  2 Psinas, Whitney           26 PETE                             33.44   17  
 
Event 6  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quaratino, Aimee          33 NJEF                             27.37   20  
  2 Sullivan, Jennifer        30 BAM                              29.55   17  
  3 Cefus, Kathleen           33 TPI                              31.01   16  
  4 Tall Bull, Brooke         33 SSM                              31.18   15  
 
Event 6  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         38 DU                               27.23   20  
 
Event 6  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            43 INV                              26.26   20  
  2 Von Evig, Julie           41 DU                               26.42   17  
  3 Nolte, Susan              42 INV                              32.91   16  
 
Event 6  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           50 SSM                              33.07   20  
 
Event 6  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clapp, Mary               64 AUR                              51.41   20  
 
Event 6  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Liz                66 JAM                            2:19.99   20  
 
Event 6  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mabry, Travis             25 Unattached                       25.02   20  
 
Event 6  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivankovich, Zoran         30 AFAM                             25.74   20  
  2 King, Kevin               30 TPI                              26.22   17  
 
Event 6  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whiteside, Mark           38 CSST                             24.54   20  
  2 Smith, Rick               38 AFAM                             25.89   17  
  3 Fuller, David             38 DU                               25.94   16  
  4 Fowler, Andrew            39 TPI                              27.40   15  
  5 Amos, Will                36 Unattached                       28.28   14  
 
Event 6  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Jim               40 CSST                             29.34   20  
 
Event 6  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Gunnar           45 CSST                             25.36   20  
  2 Alvarado, Ray             46 WHEAT                            28.97   17  
 
Event 6  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rucker, Keith             52 Unattached                          DQ  
 
Event 6  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rambo, Buddy              56 PUEBL                            31.49   20  
 
Event 6  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olden, Richard            61 CSST                             29.75   20  
 
Event 6  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yorgason, Robert          68 Unattached                     1:00.47   20  
 
Event 6  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Truby, Jack               79 DU                                  DQ  
 
Event 7  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Julie            31 Unattached                     2:32.74   20  
      32.88   40.66   44.04   35.16                                
  2 Kralik, Melissa           30 PUEBL                          2:34.45   17  
      33.92   37.66   46.49   36.38                                
  3 Quaratino, Aimee          33 NJEF                           2:44.79   16  
      35.43   41.23   47.03   41.10                                
 
Event 7  Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           71 SUMT                           5:06.50   20  
    1:17.99 1:13.62 1:34.99   59.90                                
 
Event 7  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, David             36 AFAM                           2:19.10   20  
      31.52   35.22   39.99   32.37                                
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morin, Joe                42 Unattached                     2:16.02   20  
      30.79   35.68   38.64   30.91                                
  2 Arnold, Dan               40 Unattached                     2:56.59   17  
      35.34   48.09   52.34   40.82                                
 
Event 7  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Chris              46 INV                            2:23.22   20  
      30.56   36.61   42.92   33.13                                
  2 Tolle, David              48 PPY                            2:33.07   17  
      32.68   39.48   45.01   35.90                                
 
Event 8  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDill, Farah             24 TPI                            1:11.59   20  
      34.98   36.61                                                
 
Event 8  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Psinas, Whitney           26 PETE                                DQ  
    1:30.78                                                        
 
Event 8  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kralik, Melissa           30 PUEBL                          1:10.37   20  
      34.34   36.03                                                
  2 Quaratino, Aimee          33 NJEF                           1:13.98   17  
      35.63   38.35                                                
 
Event 8  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chidester, Victoria       47 WHEAT                          1:20.02   20  
      38.04   41.98 1:06.95                                        
 
Event 8  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Liz                66 JAM                            4:18.19   20  
    2:07.68 2:10.68 1:00.04                                        
 
Event 8  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           71 SUMT                           2:13.68   20  
    1:05.67 1:07.79    0.22                                        
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whiteside, Mark           38 CSST                             59.58   20  
      29.68   29.86   24.08                                        
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Alvarado, Ray             46 WHEAT                          1:18.41   20  
      38.04   40.37                                                
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           56 PUEBL                          1:19.70   20  
      38.78   40.92                                                
 
Event 8  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Truby, Jack               79 DU                                  DQ  
 
Event 9  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bremer, Cami              22 Unattached                       36.57   20  
 
Event 9  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Evig, Julie           41 DU                               37.00   20  
 
Event 9  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Busovsky, Karen           45 CSST                                DQ  
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           50 SSM                              45.06   20  
 
Event 9  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clapp, Mary               64 AUR                            1:12.50   20  
 
Event 9  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mabry, Travis             25 Unattached                       30.79   20  
 
Event 9  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amos, Will                36 Unattached                       32.91   20  
  2 Reeder, David             36 AFAM                             38.08   17  
  3 Duening, Lars             37 Unattached                       41.89   16  
 
Event 9  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morin, Joe                42 Unattached                       31.88   20  
 
Event 9  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gimlin, Dennis R          47 PUEBL                            37.46   20  
 
Event 9  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rambo, Buddy              56 PUEBL                            39.15   20  
 
Event 9  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olden, Richard            61 CSST                             34.89   20  
 
Event 10  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDill, Farah             24 TPI                            1:02.04   20  
      30.00   32.04                                                
  2 Hawley, Teri              20 TPI                            1:04.04   17  
      30.45   33.59                                                
 
Event 10  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Rachael          28 TPI                            1:03.01   20  
      29.52   33.49                                                
  2 Psinas, Whitney           26 PETE                           1:19.58   17  
      36.93   42.65                                                
 
Event 10  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quaratino, Aimee          33 NJEF                           1:03.09   20  
      29.73   33.36                                                
  2 Becker, Natalie           33 PPY                            1:08.46   17  
      32.62   35.84                                                
  3 Tall Bull, Brooke         33 SSM                            1:10.45   16  
      34.10   36.35                                                
 -- O'Neill, Julie            31 Unattached                          DQ  
 
Event 10  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         38 DU                               59.56   20  
      28.54   31.02                                                
 
Event 10  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            43 INV                              57.12   20  
      28.03   29.09                                                
  2 Von Evig, Julie           41 DU                             1:02.98   17  
      30.14   32.84                                                
  3 Reeder, Karen             41 AFAM                           1:09.68   16  
      32.95   36.73                                                
 
Event 10  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           58 INV                            1:22.28   20  
      40.43   41.85                                                
 
Event 10  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clapp, Mary               64 AUR                            2:03.88   20  
    1:01.35 1:02.53                                                
 
Event 10  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Liz                66 JAM                            4:28.14   20  
    2:13.95 2:14.19                                                
 
Event 10  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mabry, Travis             25 Unattached                       56.38   20  
      26.89   29.49                                                
 
Event 10  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Kevin               30 TPI                              56.87   20  
      27.55   29.32                                                
 
Event 10  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuller, David             38 DU                               57.10   20  
      27.95   29.15                                                
  2 Fowler, Andrew            39 TPI                            1:01.90   17  
      29.52   32.38                                                
 -- Whiteside, Mark           38 CSST                                DQ  
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Dan               40 Unattached                     1:03.33   20  
      30.80   32.53                                                
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Gunnar           45 CSST                             55.45   20  
      26.88   28.57                                                
  2 Nolte, Chris              46 INV                              56.12   17  
      27.44   28.68                                                
  3 Tolle, David              48 PPY                            1:00.18   16  
      29.77   30.41                                                
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rucker, Keith             52 Unattached                          DQ  
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           56 PUEBL                          1:05.72   20  
      31.33   34.39                                                
 
Event 10  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             67 INV                            1:17.60   20  
      37.59   40.01                                                
 
Event 10  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- King, Bill                70 NJEF                                DQ  
 
Event 11  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bremer, Cami              22 Unattached                       30.07   20  
 
Event 11  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Rachael          28 TPI                              33.88   20  
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Jennifer        30 BAM                              33.45   20  
  2 Kralik, Melissa           30 PUEBL                            34.42   17  
  3 Cefus, Kathleen           33 TPI                              35.59   16  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         38 DU                               31.17   20  
 
Event 11  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Kevin               30 TPI                              33.45   20  
 
Event 11  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuller, David             38 DU                               28.93   20  
 
Event 11  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morin, Joe                42 Unattached                       27.84   20  
  2 Hanson, Jim               40 CSST                             33.37   17  
  3 Arnold, Dan               40 Unattached                       36.04   16  
 
Event 11  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gimlin, Dennis R          47 PUEBL                            41.50   20  
 
Event 11  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Orendorff, Michael        52 PUEBL                            33.39   20  
  2 Hoffman, J. Russell       50 PPY                              37.41   17  
 
Event 11  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rambo, Buddy              56 PUEBL                            34.21   20  
 
Event 11  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Olden, Richard            61 CSST                                DQ  
 
Event 12  Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Csstmasters  'A'                                            1:50.16   40  
     1) Paulsen, Gunnar 45              2) Sullivan, Jennifer 30          
     3) Arnold, Dan 40                  4) Bremer, Cami 22                
       25.81    28.85    28.20    27.30                                    
  2 Total Performance Masters  'A'                              1:51.39   34  
     1) Bernard, Rachael 28             2) Hawley, Teri 20                
     3) King, Kevin 30                  4) McDill, Farah 24               
       28.50    27.46    29.31    26.12                                    
  3 Pikes Peak YMCA  'A'                                        1:58.67   32  
     1) Reeder, Karen 41                2) Becker, Natalie 33             
     3) Hoffman, J. Russell 50          4) Tolle, David 48                
       29.85    32.05    30.15    26.62                                    
 
Event 13  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tall Bull, Brooke         33 SSM                            7:15.72   20  
      38.75   42.33   44.31   44.62   45.57   45.11   45.81   45.31
      43.82   40.09                                                
 -- O'Neill, Julie            31 Unattached                          DQ  
 
Event 13  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hagadorn, Heather         38 DU                                  DQ  
 
Event 13  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, Karen             41 AFAM                           5:42.38   20  
      31.98   34.71   35.32   35.61   34.73   34.36   34.04   34.47
      33.75   33.41                                                
  2 Garnier, Kathy            43 INV                            6:14.64   17  
      33.70   36.29   37.24   37.61   37.94   37.64   38.41   39.47
      39.60   36.74                                                
  3 Van Haverbeke, Karen      41 PUEBL                          7:19.87   16  
      39.92   40.12   43.18   44.52   44.58   44.51   45.21   45.92
      46.64   45.27                                                
 
Event 13  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           58 INV                            7:57.05   20  
      43.83   47.00   48.51   49.87   49.18   48.19   48.41   47.87
      48.18   46.01                                                
 
Event 13  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           71 SUMT                          10:35.00   20  
      58.40 1:02.01 1:04.34 1:05.13 1:03.59 1:05.18 1:06.01 1:05.03
    1:04.23 1:01.08                                                
 
Event 13  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivankovich, Zoran         30 AFAM                           6:33.30   20  
      35.19   37.71   39.05   39.73   38.60   40.05   40.70   41.92
      40.66   39.69                                                
 
Event 13  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Rick               38 AFAM                           5:51.48   20  
      32.84   33.75   35.44   35.88   35.71   35.30   35.33   35.89
      35.89   35.45                                                
  2 Reeder, David             36 AFAM                           5:55.50   17  
      31.50   34.84   35.22   36.43   36.20   36.07   36.06   36.39
      36.88   35.91                                                
  3 Amos, Will                36 Unattached                     6:49.07   16  
      34.64   38.87   39.58   41.04   42.71   44.27   42.93   44.00
      41.93   39.10                                                
 
Event 13  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morin, Joe                42 Unattached                     5:28.36   20  
      30.90   32.75   33.49   33.52   33.48   33.19   33.33   33.47
      32.94   31.29                                                
  2 Hanson, Jim               40 CSST                           6:27.11   17  
    5:07.56                   37.69                                
 
Event 13  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Louie, Jamie              46 CSST                           7:17.03   20  
      32.39   35.88   40.84   41.50   43.15   44.06   38.67   37.75
    1:14.20   48.59                                                
  2 Gimlin, Dennis R          47 PUEBL                          8:05.88   17  
      41.40   47.13   50.30   50.23   50.86   50.27   50.69   50.77
      49.91   44.32                                                
 
Event 13  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Orendorff, Michael        52 PUEBL                          7:17.39   20  
      38.78   40.97   42.60   43.85   44.97   45.88   46.59   45.99
      45.37   42.39                                                
  2 Hoffman, J. Russell       50 PPY                            7:31.08   17  
      39.52   46.25   45.59   47.49   46.50   46.84   45.38   44.84
      44.51   44.16                                                
 
Event 13  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           56 PUEBL                          6:54.40   20  
      36.46   41.04 1:25.46   42.95   42.83   42.33   42.35   41.98
      39.09                                                        
  2 Franchi, Gary             55 PUEBL                          7:08.46   17  
      37.59   40.93   43.18   43.48   43.61   44.26   44.06   44.65
      44.41   42.29                                                
 
Event 13  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Plummer, Mark             67 INV                                 DQ  
 
Event 13  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- King, Bill                70 NJEF                                DQ  
 
Event 14  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Total Performance Masters  'A'                              2:12.36   40  
     1) McDill, Farah 24                2) Hawley, Teri 20                
     3) King, Kevin 30                  4) Fowler, Andrew 39              
       32.73    40.51    32.66    26.46                                    
  2 Pueblo Masters  'A'                                         2:18.50   34  
     1) Kralik, Melissa 30              2) Gimlin, Dennis R 47            
     3) Rambo, Buddy 56                 4) Townsend, Cecil 56             
       34.23    38.52    35.76    29.99                                    
  3 Pikes Peak YMCA  'A'                                        2:20.11   32  
     1) Tolle, David 48                 2) Ivankovich, Zoran 30           
     3) Becker, Natalie 33              4) Hoffman, J. Russell 50         
       32.96    37.35    41.29    28.51                                    
  4 Pueblo Masters  'B'                                         2:28.98   30  
     1) Van Haverbeke, Karen 41         2) Franchi, Gary 55               
     3) Orendorff, Michael 52           4) Rhue, Lynn 51                  
       41.57    42.87    33.94    30.60