Arizona LMSC 
                         Boulder Pentathlon - 1/29/05                          
                               Short  Pentathlon                               
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Amy               19 Unattached             35.00      32.00   20  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Amy               19 Unattached           1:13.00    1:07.04   20  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Amy               19 Unattached           1:20.00    1:24.34   20  
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Amy               19 Unattached           1:40.00      45.90   20  
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Amy               19 Unattached           1:35.00    1:25.48   20  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jessen, Sarah             25 LMSC                   27.00      25.73   20  
  2 Brophy Webb, Amy          29 BAM                    33.00      27.87   17  
  3 Dove, Suzanne             25 BAM                    30.00      28.53   16  
  4 Kemph, Bonnie             27 BAM                    30.00      29.41   15  
  5 Dickerson, Amy            29 FOOT                   35.00      31.59   14  
  6 Van Fossen, Jenna         25 CMS                    34.70      32.95   13  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jessen, Sarah             25 LMSC                 1:00.00      57.13   20  
  2 Kemph, Bonnie             27 BAM                  1:15.00    1:08.93   17  
  3 Greenleaf, Kristen        26 AURO                 1:15.00    1:11.57   16  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jill               27 RALLY                  29.50      30.53   20  
  2 Van Slingerlandt, Mica    28 BAM                    34.27      32.08   17  
  3 Kemph, Bonnie             27 BAM                    35.00      34.26   16  
  4 Brophy Webb, Amy          29 BAM                    43.00      35.51   15  
  5 Dove, Suzanne             25 BAM                    34.89      36.43   14  
  6 Dickerson, Amy            29 FOOT                   44.00      39.15   13  
  7 Van Fossen, Jenna         25 CMS                    38.00      39.23   12  
  8 Karnell, Mariam           26 CMS                       NT      41.27   11  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jill               27 RALLY                1:08.00    1:08.17   20  
  2 Greenleaf, Kristen        26 AURO                 1:18.00    1:28.58   17  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brophy Webb, Amy          29 BAM                    44.00      36.69   20  
  2 Dove, Suzanne             25 BAM                    40.00      38.40   17  
  3 Karnell, Mariam           26 CMS                       NT      38.77   16  
  4 Van Fossen, Jenna         25 CMS                    48.20      42.30   15  
  5 Dickerson, Amy            29 FOOT                   50.00      43.60   14  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jessen, Sarah             25 LMSC                 1:19.00    1:16.81   20  
  2 Karnell, Mariam           26 CMS                       NT    1:24.55   17  
  3 Greenleaf, Kristen        26 AURO                 1:25.00    1:25.61   16  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jill               27 RALLY                  29.50      29.17   20  
  2 Brophy Webb, Amy          29 BAM                    40.00      32.41   17  
  3 Dove, Suzanne             25 BAM                    36.00      32.61   16  
  4 Van Fossen, Jenna         25 CMS                    42.40      35.91   15  
  5 Green, Monica             28 BAM                    40.00      39.37   14  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Slingerlandt, Mica    28 BAM                  1:03.00    1:04.31   20  
  2 Jessen, Sarah             25 LMSC                 1:14.00    1:07.45   17  
  3 Myers, Jill               27 RALLY                1:10.00    1:08.09   16  
  4 Greenleaf, Kristen        26 AURO                 1:20.50    1:20.19   15  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jill               27 RALLY                1:10.00    1:09.16   20  
  2 Brophy Webb, Amy          29 BAM                  1:25.00    1:14.26   17  
  3 Dove, Suzanne             25 BAM                  1:20.00    1:14.43   16  
  4 Van Fossen, Jenna         25 CMS                  1:35.00    1:21.39   15  
  5 Dickerson, Amy            29 FOOT                 1:29.00    1:23.81   14  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Slingerlandt, Mica    28 BAM                  2:20.00    2:19.95   20  
  2 Jessen, Sarah             25 LMSC                 2:35.00    2:28.40   17  
  3 Greenleaf, Kristen        26 AURO                 2:50.10    2:48.75   16  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skoff, Sara               32 BAM                    39.96      28.81   20  
  2 Baumann, Kari             32 GREEL                  33.20      34.23   17  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Bonnie              33 Unattached                NT      56.51   20  
  2 McCann, Christy           34 BAM                    59.00      59.53   17  
  3 Barwick, Katherine        33 Unattached           1:10.00    1:00.99   16  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baumann, Kari             32 GREEL                  41.30      42.59   20  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCann, Christy           34 BAM                  1:10.00    1:09.86   20  
  2 Barwick, Katherine        33 Unattached           1:24.00    1:15.93   17  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baumann, Kari             32 GREEL                  48.00      45.17   20  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCann, Christy           34 BAM                  1:20.00    1:19.30   20  
  2 Barwick, Katherine        33 Unattached           1:40.00    1:24.27   17  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skoff, Sara               32 BAM                    30.08      30.06   20  
  2 Baumann, Kari             32 GREEL                  39.50      39.17   17  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Bonnie              33 Unattached                NT    1:01.65   20  
  2 McCann, Christy           34 BAM                  1:05.00    1:05.57   17  
  3 Skoff, Sara               32 BAM                  1:05.50    1:05.84   16  
  4 Barwick, Katherine        33 Unattached           1:14.00    1:12.53   15  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Bonnie              33 Unattached                NT    1:04.94   20  
  2 Skoff, Sara               32 BAM                  1:10.10    1:10.74   17  
  3 Baumann, Kari             32 GREEL                1:27.00    1:25.55   16  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Bonnie              33 Unattached                NT    2:19.41   20  
  2 McCann, Christy           34 BAM                  2:28.00    2:27.36   17  
  3 Skoff, Sara               32 BAM                  2:32.60    2:32.28   16  
  4 Barwick, Katherine        33 Unattached           2:44.00    2:38.57   15  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eden, Kim                 36 FCLUB                  29.10      28.02   20  
  2 Riner, Betsy              38 INVR                   29.50      28.76   17  
  3 Beggs, Holly              38 RALLY                  35.00      31.33   16  
  4 Steitz, Natalie           36 GREEL                  35.00      33.40   15  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      39 DAWGS                  55.80      54.28   20  
  2 McKeever, Laura           37 BAM                  1:02.00      59.49   17  
  3 Lee, Sarah                38 RALLY                1:08.00    1:01.77   16  
  4 Shinn, Jennifer           39 BAM                  1:07.00    1:05.10   15  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eden, Kim                 36 FCLUB                  35.20      34.24   20  
  2 Riner, Betsy              38 INVR                   39.00      36.47   17  
  3 Steitz, Natalie           36 GREEL                  43.00      43.60   16  
 -- Beggs, Holly              38 RALLY                  48.00         DQ  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeever, Laura           37 BAM                  1:09.00    1:08.94   20  
  2 Lee, Sarah                38 RALLY                1:15.00    1:13.12   17  
  3 Shinn, Jennifer           39 BAM                  1:18.00    1:16.45   16  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riner, Betsy              38 INVR                   43.00      39.75   20  
  2 Eden, Kim                 36 FCLUB                  41.00      41.83   17  
  3 Steitz, Natalie           36 GREEL                  48.00      44.30   16  
 -- Beggs, Holly              38 RALLY                  45.00         DQ  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      39 DAWGS                1:08.50    1:07.25   20  
  2 Lee, Sarah                38 RALLY                1:20.00    1:15.77   17  
  3 Shinn, Jennifer           39 BAM                  1:30.00    1:24.37   16  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riner, Betsy              38 INVR                   34.00      31.93   20  
  2 Eden, Kim                 36 FCLUB                  34.20      33.56   17  
  3 Beggs, Holly              38 RALLY                  44.00      35.97   16  
  4 Steitz, Natalie           36 GREEL                  45.00      37.23   15  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      39 DAWGS                  58.50      58.96   20  
  2 Lee, Sarah                38 RALLY                1:15.00    1:06.80   17  
  3 Shinn, Jennifer           39 BAM                  1:30.00    1:20.65   16  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeever, Laura           37 BAM                  1:06.00    1:08.14   20  
  2 Riner, Betsy              38 INVR                 1:22.00    1:14.57   17  
  3 Eden, Kim                 36 FCLUB                1:16.00    1:14.66   16  
  4 Beggs, Holly              38 RALLY                1:45.00    1:20.93   15  
  5 Steitz, Natalie           36 GREEL                4:45.00    1:22.92   14  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      39 DAWGS                2:12.50    2:11.53   20  
  2 Lee, Sarah                38 RALLY                2:40.00    2:28.29   17  
  3 McKeever, Laura           37 BAM                  2:25.00    2:28.96   16  
  4 Shinn, Jennifer           39 BAM                  2:30.00    2:38.97   15  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shieman, Dana             42 INVR                   31.50      30.79   20  
  2 Sauls, Catherine          40 THRNT                  31.00      31.50   17  
  3 Fletcher, Lynne           44 INVR                   35.00      33.69   16  
  4 Farrell, Deidre           40 BAM                    36.78      34.04   15  
  5 Mayer, Olivia             40 Unattached             34.30      34.47   14  
  6 Bracy, Nadine             42 Unattached             40.00      38.97   13  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               43 RALLY                1:02.50      59.80   20  
  2 Barrows, Lorraine         41 LMSC                 1:04.00    1:04.27   17  
  3 Vanderpool, Nicole        40 INVR                 1:04.60    1:04.46   16  
  4 Nolte, Susan              43 INVR                 1:12.00    1:12.53   15  
  5 Farrell, Deidre           40 BAM                  1:21.90    1:14.78   14  
  6 Braun, Cynthia            44 CMS                  1:20.00    1:17.74   13  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shieman, Dana             42 INVR                   40.60      40.38   20  
  2 Sauls, Catherine          40 THRNT                  41.50      40.97   17  
  3 Fletcher, Lynne           44 INVR                   42.00      41.26   16  
  4 Mayer, Olivia             40 Unattached             45.20      44.57   15  
  5 Bracy, Nadine             42 Unattached             50.00      48.82   14  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               43 RALLY                1:15.50    1:13.77   20  
  2 Barrows, Lorraine         41 LMSC                 1:14.00    1:15.43   17  
  3 Vanderpool, Nicole        40 INVR                 1:15.40    1:18.30   16  
  4 Nolte, Susan              43 INVR                 1:27.00    1:28.00   15  
  5 Braun, Cynthia            44 CMS                  1:30.00    1:35.27   14  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sauls, Catherine          40 THRNT                  40.50      40.98   20  
  2 Fletcher, Lynne           44 INVR                   45.00      43.05   17  
  3 Shieman, Dana             42 INVR                   44.40      43.41   16  
  4 Farrell, Deidre           40 BAM                    55.55      45.50   15  
  5 Mayer, Olivia             40 Unattached             48.20      45.73   14  
  6 Bracy, Nadine             42 Unattached             54.00      51.56   13  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               43 RALLY                1:17.50    1:14.81   20  
  2 Barrows, Lorraine         41 LMSC                 1:22.00    1:21.77   17  
  3 Nolte, Susan              43 INVR                 1:31.00    1:30.26   16  
  4 Vanderpool, Nicole        40 INVR                 1:40.30    1:31.56   15  
  5 Braun, Cynthia            44 CMS                  1:40.00    1:36.43   14  
  6 Bracy, Nadine             42 Unattached           1:55.00    1:49.83   13  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shieman, Dana             42 INVR                   37.50      35.52   20  
  2 Sauls, Catherine          40 THRNT                  36.00      36.15   17  
  3 Farrell, Deidre           40 BAM                    42.77      37.34   16  
  4 Mayer, Olivia             40 Unattached             41.00      38.99   15  
  5 Fletcher, Lynne           44 INVR                      NT      39.84   14  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               43 RALLY                1:09.50    1:08.06   20  
  2 Vanderpool, Nicole        40 INVR                 1:10.40    1:12.73   17  
  3 Barrows, Lorraine         41 LMSC                 1:14.00    1:13.87   16  
  4 Nolte, Susan              43 INVR                 1:25.00    1:25.56   15  
  5 Braun, Cynthia            44 CMS                  1:25.00    1:34.25   14  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sauls, Catherine          40 THRNT                1:20.00    1:21.03   20  
  2 Fletcher, Lynne           44 INVR                 1:29.00    1:23.54   17  
  3 Shieman, Dana             42 INVR                 1:26.40    1:26.27   16  
  4 Farrell, Deidre           40 BAM                  1:43.70    1:26.90   15  
  5 Mayer, Olivia             40 Unattached           1:28.00    1:30.12   14  
  6 Bracy, Nadine             42 Unattached           1:50.00    1:44.26   13  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               43 RALLY                2:32.50    2:28.22   20  
  2 Barrows, Lorraine         41 LMSC                 2:40.00    2:37.44   17  
  3 Vanderpool, Nicole        40 INVR                 2:40.50    2:40.47   16  
  4 Nolte, Susan              43 INVR                 2:56.00    2:55.04   15  
  5 Braun, Cynthia            44 CMS                  3:18.00    3:11.88   14  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             48 SSUB                   32.00      31.16   20  
  2 Griffith, Sue             48 BAM                    35.00      31.99   17  
  3 McCoy, MJ                 46 BAM                    33.78      33.37   16  
  4 Chidester, Victoria       48 Unattached             37.00      33.71   15  
  5 Velte, Beverly            45 PPY                    40.92      41.43   14  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             45 THRNT                  59.50      59.57   20  
  2 Pyle, Rebecca             48 SSUB                 1:08.00    1:07.06   17  
  3 Chidester, Victoria       48 Unattached           1:15.00    1:13.10   16  
  4 McInerney, Melissa        46 Unattached           1:10.00    1:14.63   15  
  5 Velte, Beverly            45 PPY                  1:47.30    1:35.94   14  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chidester, Victoria       48 Unattached             40.00      37.70   20  
  2 Griffith, Sue             48 BAM                    40.00      38.10   17  
  3 McCoy, MJ                 46 BAM                    38.21      39.37   16  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             45 THRNT                1:12.00    1:12.43   20  
  2 Chidester, Victoria       48 Unattached           1:23.00    1:23.84   17  
  3 Pyle, Rebecca             48 SSUB                 1:18.00    1:30.68   16  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCoy, MJ                 46 BAM                    42.00      44.04   20  
  2 Griffith, Sue             48 BAM                    45.00      44.12   17  
  3 Velte, Beverly            45 PPY                    54.21      51.46   16  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             45 THRNT                1:19.00    1:16.66   20  
  2 McInerney, Melissa        46 Unattached           1:40.00    1:38.29   17  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             48 SSUB                   34.00      33.47   20  
  2 Chidester, Victoria       48 Unattached             38.00      36.92   17  
  3 Griffith, Sue             48 BAM                    40.00      36.93   16  
  4 McCoy, MJ                 46 BAM                    39.93      38.80   15  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             48 SSUB                 1:18.00    1:18.09   20  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffith, Sue             48 BAM                  1:22.00    1:22.60   20  
  2 McCoy, MJ                 46 BAM                  1:23.10    1:23.72   17  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             45 THRNT                2:40.00    2:34.21   20  
  2 McInerney, Melissa        46 Unattached           2:40.00    3:12.13   17  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            51 Unattached             29.90      28.63   20  
  2 Slavec, Deborah           51 SSUB                   33.40      33.49   17  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaliski, Katie            50 BAM                  1:22.00    1:22.30   20  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           51 SSUB                   46.60      44.46   20  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaliski, Katie            50 BAM                  1:50.00    1:41.78   20  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            51 Unattached             38.90      38.61   20  
  2 Slavec, Deborah           51 SSUB                   46.20      44.74   17  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaliski, Katie            50 BAM                  1:43.90    1:31.91   20  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            51 Unattached             31.50      30.68   20  
  2 Kaliski, Katie            50 BAM                    45.00      46.94   17  
  3 Slavec, Deborah           51 SSUB                   47.10      47.65   16  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            51 Unattached           1:16.00    1:14.56   20  
  2 Slavec, Deborah           51 SSUB                 1:40.00    1:39.41   17  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaliski, Katie            50 BAM                  3:15.00    3:17.65   20  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              56 Unattached           1:20.30    1:24.43   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              56 Unattached           1:35.50    1:39.90   20  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              56 Unattached           1:41.60    1:44.47   20  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              56 Unattached           1:40.60    1:38.59   20  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              56 Unattached           3:24.00    3:26.56   20  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           63 BAM                    46.00      41.41   20  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           63 BAM                    48.00      47.87   20  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           63 BAM                    57.00      53.19   20  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           63 BAM                    58.00      49.87   20  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           63 BAM                  1:48.00    1:43.52   20  
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matey, Stephen            20 Unattached             30.00      26.49   20  
  2 Golaszewski, Matt         20 BAM                    27.00      29.77   17  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Nate             19 Unattached           1:05.60    1:00.81   20  
  2 Golaszewski, Matt         20 BAM                  1:05.00    1:05.31   17  
 
Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matey, Stephen            20 Unattached             40.00      37.41   20  
 
Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Nate             19 Unattached           1:12.50    1:14.75   20  
 
Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matey, Stephen            20 Unattached             40.00      36.84   20  
  2 Golaszewski, Matt         20 BAM                    38.00      40.83   17  
 
Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Nate             19 Unattached           1:10.30    1:14.96   20  
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golaszewski, Matt         20 BAM                    30.00      31.35   20  
 -- Matey, Stephen            20 Unattached             50.00         DQ  
 
Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Nate             19 Unattached           1:20.10    1:15.88   20  
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golaszewski, Matt         20 BAM                  1:35.00    1:17.56   20  
 -- Matey, Stephen            20 Unattached           1:20.00         DQ  
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Nate             19 Unattached           2:12.30    2:39.58   20  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saum, Brett               26 BAM                    25.00      23.21   20  
  2 Wong, Doug                29 BAM                    28.00      24.66   17  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Spencer          27 BAM                    55.00      50.54   20  
  2 Wong, Doug                29 BAM                  1:06.00      58.28   17  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saum, Brett               26 BAM                    27.00      25.77   20  
  2 King, Sky                 25 BAM                    29.00      28.03   17  
  3 Wong, Doug                29 BAM                    32.00      30.34   16  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Spencer          27 BAM                    59.99      56.69   20  
  2 Wong, Doug                29 BAM                  1:13.00    1:12.19   17  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Sky                 25 BAM                    32.30      31.04   20  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Spencer          27 BAM                  1:15.00    1:11.46   20  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Doug                29 BAM                    32.00      27.79   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Spencer          27 BAM                    59.99      56.72   20  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saum, Brett               26 BAM                  1:02.00    1:00.32   20  
  2 King, Sky                 25 BAM                  1:03.50    1:00.75   17  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Spencer          27 BAM                  2:10.00    2:07.93   20  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff            30 SQUID                  23.00      22.69   20  
  2 Astor, Brett              34 BAM                    25.00      24.23   17  
  3 Ivankovich, Jovan         31 AFAM                   26.00      25.81   16  
  4 Ruschak, Scott            33 GREEL                  25.00      26.59   15  
  5 Pryor, Keith              34 SQUID                  28.00      27.03   14  
  6 Dunlap, Peter             33 BAM                    29.00      28.21   13  
  7 Dickerson, Christian      31 FOOT                   30.00      29.25   12  
  8 De La Rosa, Mark          32 AURO                   30.00      29.56   11  
  9 Moss, Lee                 34 Unattached             35.00      30.25    9  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Rob               30 BAM                    53.00      51.57   20  
  2 Astor, Brett              34 BAM                    58.00      56.65   17  
  3 Ivankovich, Jovan         31 AFAM                   57.00      58.09   16  
  4 Valks, Victor             30 AURO                 1:08.00      59.76   15  
  5 Dunlap, Peter             33 BAM                  1:02.00    1:04.86   14  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff            30 SQUID                  25.50      25.47   20  
  2 Dickerson, Christian      31 FOOT                   32.00      31.72   17  
  3 Ruschak, Scott            33 GREEL                  29.00      32.73   16  
  4 Dunlap, Peter             33 BAM                    34.00      33.62   15  
  5 Pryor, Keith              34 SQUID                  34.00      34.56   14  
  6 De La Rosa, Mark          32 AURO                   35.00      36.84   13  
  7 Moss, Lee                 34 Unattached             40.00      41.50   12  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Rob               30 BAM                    56.00      55.09   20  
  2 Valks, Victor             30 AURO                 1:08.00    1:06.80   17  
  3 Dunlap, Peter             33 BAM                  1:10.00    1:14.90   16  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff            30 SQUID                  26.70      26.66   20  
  2 Astor, Brett              34 BAM                    30.00      30.04   17  
  3 De La Rosa, Mark          32 AURO                   35.00      36.87   16  
  4 Pryor, Keith              34 SQUID                  36.00      37.29   15  
  5 Dickerson, Christian      31 FOOT                   40.00      40.95   14  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Rob               30 BAM                  1:10.00    1:07.13   20  
  2 Astor, Brett              34 BAM                  1:10.00    1:09.25   17  
  3 Valks, Victor             30 AURO                 1:28.00    1:22.40   16  
  4 Moss, Lee                 34 Unattached           1:45.00    1:33.16   15  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff            30 SQUID                  25.50      24.25   20  
  2 Ruschak, Scott            33 GREEL                  27.50      27.58   17  
  3 Ivankovich, Jovan         31 AFAM                   28.00      29.23   16  
  4 Dickerson, Christian      31 FOOT                   34.00      31.31   15  
  5 Pryor, Keith              34 SQUID                  32.00      31.59   14  
  6 De La Rosa, Mark          32 AURO                   35.00      32.66   13  
  7 Dunlap, Peter             33 BAM                    34.00      34.64   12  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Rob               30 BAM                    55.00      53.29   20  
  2 Valks, Victor             30 AURO                 1:18.00    1:19.17   17  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff            30 SQUID                  53.00      53.62   20  
  2 Ivankovich, Jovan         31 AFAM                 1:25.00    1:10.64   17  
  3 Pryor, Keith              34 SQUID                1:12.00    1:12.64   16  
  4 Dickerson, Christian      31 FOOT                 1:25.00    1:16.60   15  
  5 Moss, Lee                 34 Unattached           2:00.00    1:23.46   14  
 -- De La Rosa, Mark          32 AURO                 1:20.00         DQ  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Rob               30 BAM                  2:05.00    2:06.37   20  
  2 Valks, Victor             30 AURO                 2:45.00    2:33.47   17  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Todd             37 BAM                    30.00      25.47   20  
  2 Stratman, Gary            39 GREEL                  26.50      25.97   17  
  3 Blum, Juri                38 Unattached             27.00      26.80   16  
  4 Moseley, Matt             37 RALLY                  27.00      27.15   15  
  5 Hoyt, Brian               38 THRNT                  27.00      27.21   14  
  6 Pins, Michael             39 BAM                    28.60      27.40   13  
  7 Miller, George            39 INVR                   27.00      27.43   12  
  8 Kelly, Patrick            38 BAM                    29.00      27.77   11  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahl, Matt                35 RALLY                  53.00      52.83   20  
  2 Seibold, Wolfgang         35 BAM                    59.99      56.76   17  
  3 Gardner, Todd             37 BAM                  1:02.00      57.61   16  
  4 Blum, Juri                38 Unattached           1:01.00      59.71   15  
  5 Moseley, Matt             37 RALLY                  59.07      59.88   14  
  6 Miller, George            39 INVR                   59.00      59.89   13  
  7 Kelly, Patrick            38 BAM                  1:07.00    1:01.55   12  
  8 Victor, Ed                36 BAM                  1:10.00    1:06.02   11  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Michael         38 BAM                    27.00      26.25   20  
  2 Moseley, Matt             37 RALLY                  35.50      32.13   17  
  3 Hoyt, Brian               38 THRNT                  32.00      32.98   16  
  4 Gardner, Todd             37 BAM                    38.00      33.10   15  
  5 Stratman, Gary            39 GREEL                  32.00      33.46   14  
  6 Pins, Michael             39 BAM                       NT      36.49   13  
  7 Victor, Ed                36 BAM                    45.00      40.09   12  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Michael         38 BAM                  1:00.00      57.33   20  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, George            39 INVR                   31.50      31.37   20  
  2 Seibold, Wolfgang         35 BAM                    34.16      32.42   17  
  3 Blum, Juri                38 Unattached             33.00      33.28   16  
  4 Stratman, Gary            39 GREEL                  35.50      36.30   15  
  5 Hoyt, Brian               38 THRNT                  34.00      37.53   14  
  6 Pins, Michael             39 BAM                       NT      38.93   13  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, George            39 INVR                 1:09.50    1:09.22   20  
  2 Blum, Juri                38 Unattached           1:13.00    1:13.18   17  
 -- Victor, Ed                36 BAM                  1:52.20         DQ  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Michael         38 BAM                    27.00      25.03   20  
  2 Dahl, Matt                35 RALLY                  28.00      26.63   17  
  3 Gardner, Todd             37 BAM                    34.00      28.40   16  
  4 Pins, Michael             39 BAM                    29.01      28.51   15  
  5 Stratman, Gary            39 GREEL                  28.50      29.03   14  
  6 Seibold, Wolfgang         35 BAM                    32.23      29.65   13  
  7 Moseley, Matt             37 RALLY                  31.00      29.80   12  
  8 Hoyt, Brian               38 THRNT                  28.00      29.81   11  
  9 Blum, Juri                38 Unattached             32.00      29.84    9  
 10 Kelly, Patrick            38 BAM                    32.00      30.22    7  
 11 Victor, Ed                36 BAM                    37.00      31.35    6  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Michael         38 BAM                  1:00.00      57.01   20  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, George            39 INVR                 1:07.00    1:07.00   20  
  2 Seibold, Wolfgang         35 BAM                  1:09.00    1:07.41   17  
  3 Gardner, Todd             37 BAM                  1:18.00    1:09.15   16  
  4 Stratman, Gary            39 GREEL                1:07.00    1:09.57   15  
  5 Moseley, Matt             37 RALLY                1:08.00    1:11.43   14  
  6 Hoyt, Brian               38 THRNT                1:06.00    1:11.62   13  
  7 Pins, Michael             39 BAM                       NT    1:13.00   12  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Victor, Ed                36 BAM                  3:15.00    2:52.56   20  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaiyaroj, Pat            41 SQUID                  24.50      23.79   20  
  2 Stewart, Dave             43 THRNT                  26.00      25.33   17  
  3 Duey, Mark                41 AURO                   27.50      25.40   16  
  4 Bunevich, Steven          44 FOOT                   29.00      26.69   15  
  5 Gratz, John               44 BAM                    32.00      28.62   14  
  6 Ramirez, Alfonso          42 BRMF                   28.93      29.08   13  
  7 Mica, Roman               41 RALLY                  36.00      30.16   12  
  8 Mauldin, Lee              43 BAM                    42.00      30.69   11  
  9 Schardt, Stefan           40 BAM                    50.00      33.72    9  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                42 BAM                    55.00      53.44   20  
  2 Johnston, Mark            44 INVR                   56.00      54.62   17  
  3 Dittrich, Wolfgang        42 BAM                    53.00      55.33   16  
  4 Nash, Kevin               40 BRMF                   54.00      56.87   15  
  5 Magouirk, Jeff            43 BRMF                 1:00.00      59.09   14  
  6 Knight, Roger             40 BAM                  1:04.10    1:00.46   13  
  7 Gratz, John               44 BAM                  1:06.00    1:03.72   12  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaiyaroj, Pat            41 SQUID                  27.50      28.12   20  
  2 Duey, Mark                41 AURO                   31.50      30.49   17  
  3 Bunevich, Steven          44 FOOT                   35.00      34.47   16  
  4 Stewart, Dave             43 THRNT                  33.00      36.62   15  
  5 Ramirez, Alfonso          42 BRMF                   39.42      37.25   14  
  6 Mauldin, Lee              43 BAM                    50.00      38.98   13  
 -- Mica, Roman               41 RALLY                  47.00         DQ  
 -- Schardt, Stefan           40 BAM                  1:00.00         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               40 BRMF                 1:00.00    1:00.60   20  
  2 Cox, Randy                42 BAM                  1:02.00    1:02.03   17  
  3 Johnston, Mark            44 INVR                 1:20.00    1:07.37   16  
  4 Knight, Roger             40 BAM                  1:14.20    1:11.71   15  
  5 Magouirk, Jeff            43 BRMF                 1:25.00    1:20.96   14  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaiyaroj, Pat            41 SQUID                  32.00      30.99   20  
  2 Stewart, Dave             43 THRNT                  34.00      33.34   17  
  3 Duey, Mark                41 AURO                   39.00      33.51   16  
  4 Gratz, John               44 BAM                    40.00      34.06   15  
  5 Bunevich, Steven          44 FOOT                   40.00      36.90   14  
  6 Ramirez, Alfonso          42 BRMF                   41.20      39.44   13  
  7 Schardt, Stefan           40 BAM                  1:00.00      41.80   12  
  8 Mica, Roman               41 RALLY                  51.00      42.97   11  
  9 Mauldin, Lee              43 BAM                  1:00.00      47.12    9  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                42 BAM                  1:07.00    1:05.09   20  
  2 Dittrich, Wolfgang        42 BAM                  1:07.00    1:07.70   17  
  3 Nash, Kevin               40 BRMF                 1:10.00    1:11.97   16  
  4 Knight, Roger             40 BAM                  1:17.10    1:13.36   15  
  5 Johnston, Mark            44 INVR                 1:20.00    1:13.95   14  
  6 Magouirk, Jeff            43 BRMF                 1:20.00    1:18.54   13  
  7 Gratz, John               44 BAM                  1:24.00    1:19.59   12  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaiyaroj, Pat            41 SQUID                  27.50      26.63   20  
  2 Duey, Mark                41 AURO                   30.50      28.07   17  
  3 Bunevich, Steven          44 FOOT                   32.00      28.58   16  
  4 Stewart, Dave             43 THRNT                  29.00      28.88   15  
  5 Ramirez, Alfonso          42 BRMF                   35.05      35.45   14  
  6 Mica, Roman               41 RALLY                  43.30      38.16   13  
  7 Schardt, Stefan           40 BAM                  1:00.00      48.46   12  
 -- Mauldin, Lee              43 BAM                    49.00         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               40 BRMF                 1:00.00      57.97   20  
  2 Cox, Randy                42 BAM                    57.00      58.03   17  
  3 Dittrich, Wolfgang        42 BAM                  1:00.00    1:01.24   16  
  4 Johnston, Mark            44 INVR                 1:06.00    1:01.98   15  
  5 Knight, Roger             40 BAM                  1:09.90    1:07.95   14  
  6 Magouirk, Jeff            43 BRMF                 1:25.00    1:18.83   13  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaiyaroj, Pat            41 SQUID                1:02.00      59.97   20  
  2 Stewart, Dave             43 THRNT                1:08.00    1:06.47   17  
  3 Duey, Mark                41 AURO                 1:11.00    1:06.63   16  
  4 Bunevich, Steven          44 FOOT                 1:12.00    1:07.67   15  
  5 Ramirez, Alfonso          42 BRMF                 1:20.00    1:17.87   14  
  6 Mauldin, Lee              43 BAM                  2:00.00    1:27.18   13  
  7 Mica, Roman               41 RALLY                1:45.00    1:28.31   12  
  8 Schardt, Stefan           40 BAM                  2:00.00    1:37.90   11  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                42 BAM                  2:12.00    2:09.86   20  
  2 Dittrich, Wolfgang        42 BAM                  2:15.00    2:13.35   17  
  3 Nash, Kevin               40 BRMF                 2:15.00    2:14.63   16  
  4 Johnston, Mark            44 INVR                 2:30.00    2:25.53   15  
  5 Knight, Roger             40 BAM                  2:33.60    2:34.15   14  
  6 Magouirk, Jeff            43 BRMF                 2:55.00    2:35.64   13  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenry, Robert           46 FOOT                   28.00      25.97   20  
  2 Tolle, David              49 PPY                    26.80      26.12   17  
  3 Miller, Burke             45 RALLY                  26.50      26.17   16  
  4 Boysen, Eric              47 BAM                    26.30      26.65   15  
  5 Humphrey, Stephen         46 BRMF                   30.00      27.09   14  
  6 McCoy, Chuck              45 BAM                    29.00      27.21   13  
  7 Usman, Nassim             45 BAM                    27.50      27.53   12  
  8 Strobel, Barney           49 INVR                   28.32      28.33   11  
  9 Saunders, Mark            45 RALLY                  28.00      28.99    9  
 10 Cattles, Steve            45 GREEL                  48.00      43.75    7  
 -- Grey, David               46 THRNT                  24.80         DQ  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        48 INVR                   56.50      55.25   20  
  2 Miller, Burke             45 RALLY                  57.50      57.04   17  
  3 Boysen, Eric              47 BAM                    59.90      59.06   16  
  4 Louie, Jamie              47 CSST                   59.20      59.93   15  
  5 Usman, Nassim             45 BAM                    58.50    1:00.58   14  
  6 Hawley, Gary              45 AURO                 1:03.70    1:01.68   13  
  7 Saunders, Mark            45 RALLY                1:10.00    1:09.77   12  
  8 Cattles, Steve            45 GREEL                1:40.00    1:39.30   11  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolle, David              49 PPY                    31.60      30.86   20  
  2 McKenry, Robert           46 FOOT                   32.00      31.43   17  
  3 Humphrey, Stephen         46 BRMF                   35.00      32.83   16  
  4 Strobel, Barney           49 INVR                   33.26      33.36   15  
  5 Grey, David               46 THRNT                  31.50      33.65   14  
  6 Saunders, Mark            45 RALLY                  33.00      34.83   13  
  7 McCoy, Chuck              45 BAM                    38.50      36.31   12  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        48 INVR                 1:07.50    1:06.69   20  
  2 Louie, Jamie              47 CSST                 1:08.50    1:07.72   17  
  3 Miller, Burke             45 RALLY                1:10.00    1:09.34   16  
  4 Hawley, Gary              45 AURO                 1:20.00    1:19.02   15  
 -- Saunders, Mark            45 RALLY                1:25.00         DQ  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grey, David               46 THRNT                  30.50      30.56   20  
  2 Humphrey, Stephen         46 BRMF                   38.00      33.37   17  
  3 Tolle, David              49 PPY                    35.40      34.63   16  
  4 McKenry, Robert           46 FOOT                   39.00      35.21   15  
  5 McCoy, Chuck              45 BAM                    38.50      36.26   14  
  6 Boysen, Eric              47 BAM                    44.00      36.63   13  
  7 Strobel, Barney           49 INVR                   38.34      37.59   12  
  8 Cattles, Steve            45 GREEL                1:30.00    1:38.43   11  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Louie, Jamie              47 CSST                 1:10.70    1:11.13   20  
  2 Nolte, Christopher        48 INVR                 1:14.50    1:13.53   17  
  3 Hawley, Gary              45 AURO                 1:27.80    1:22.00   16  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grey, David               46 THRNT                  27.50      27.13   20  
  2 Usman, Nassim             45 BAM                    28.50      28.76   17  
  3 Miller, Burke             45 RALLY                  30.00      29.03   16  
  4 Tolle, David              49 PPY                    30.40      29.44   15  
  5 McKenry, Robert           46 FOOT                   30.50      29.59   14  
  6 Strobel, Barney           49 INVR                   31.03      30.75   13  
  7 McCoy, Chuck              45 BAM                    34.50      30.97   12  
  8 Humphrey, Stephen         46 BRMF                   35.00      31.10   11  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        48 INVR                 1:05.00    1:03.91   20  
  2 Usman, Nassim             45 BAM                  1:04.00    1:05.49   17  
  3 Louie, Jamie              47 CSST                 1:07.30    1:05.83   16  
  4 Miller, Burke             45 RALLY                1:08.00    1:06.39   15  
  5 Hawley, Gary              45 AURO                 1:15.50    1:13.10   14  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grey, David               46 THRNT                1:01.70    1:04.75   20  
  2 Tolle, David              49 PPY                  1:08.00    1:05.99   17  
  3 McKenry, Robert           46 FOOT                 1:09.00    1:07.83   16  
  4 Humphrey, Stephen         46 BRMF                 1:09.00    1:08.63   15  
  5 Boysen, Eric              47 BAM                  1:09.30    1:10.12   14  
  6 Strobel, Barney           49 INVR                 1:12.50    1:11.65   13  
  7 McCoy, Chuck              45 BAM                  1:20.00    1:16.09   12  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        48 INVR                 2:20.00    2:20.21   20  
  2 Louie, Jamie              47 CSST                 2:20.40    2:22.59   17  
  3 Boysen, Eric              47 BAM                  2:36.40    2:36.99   16  
  4 Hawley, Gary              45 AURO                 2:43.00    2:40.87   15  
 -- Cattles, Steve            45 GREEL                4:00.00         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             50 GREEL                  23.60      23.43   20  
  2 Waterbury, Stuart         51 BAM                    25.50      24.70   17  
  3 Bryan, Todd               54 BAM                    24.00      25.60   16  
  4 Weinheimer, Andy          51 BAM                    26.00      26.31   15  
  5 Heggy, Terry              50 FOOT                   27.50      26.84   14  
  6 McElhinney, Tom           51 GREEL                  27.00      29.64   13  
  7 Howland, Bill             53 BAM                    40.00      31.22   12  
  8 Pflum, Glenn              54 SQUID                  39.00      38.05   11  
  9 Vogler, Ken               52 RALLY                  38.67      40.73    9  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart         51 BAM                    58.00      53.99   20  
  2 Bryan, Todd               54 BAM                    54.00      55.81   17  
  3 Weinheimer, Andy          51 BAM                    57.00      57.15   16  
  4 Dallow, Kurt              52 GREEL                1:40.00    1:22.09   15  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryan, Todd               54 BAM                    30.00      29.57   20  
  2 Hess, Richard             50 GREEL                  29.00      29.83   17  
  3 Heggy, Terry              50 FOOT                   38.20      35.74   16  
  4 McElhinney, Tom           51 GREEL                  35.00      40.08   15  
  5 Howland, Bill             53 BAM                    50.00      40.46   14  
  6 Pflum, Glenn              54 SQUID                  48.00      45.17   13  
  7 Vogler, Ken               52 RALLY                  49.00      50.09   12  
  8 Dallow, Kurt              52 GREEL                     NT      51.98   11  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryan, Todd               54 BAM                  1:08.00    1:04.63   20  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart         51 BAM                    30.50      30.44   20  
  2 Hess, Richard             50 GREEL                  33.00      31.26   17  
  3 Heggy, Terry              50 FOOT                   36.90      34.62   16  
  4 McElhinney, Tom           51 GREEL                  36.00      37.52   15  
  5 Howland, Bill             53 BAM                    45.00      39.57   14  
  6 Vogler, Ken               52 RALLY                  42.73      42.62   13  
  7 Heins, Don                50 BRMF                 1:00.00      43.93   12  
  8 Pflum, Glenn              54 SQUID                  53.00      49.31   11  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart         51 BAM                  1:06.00    1:07.61   20  
  2 Dallow, Kurt              52 GREEL                2:00.00    1:39.19   17  
  3 Heins, Don                50 BRMF                 2:00.00    1:41.07   16  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             50 GREEL                  26.00      25.49   20  
  2 Bryan, Todd               54 BAM                    28.00      27.56   17  
  3 Heggy, Terry              50 FOOT                   31.30      29.99   16  
  4 McElhinney, Tom           51 GREEL                  30.00      34.24   15  
  5 Dallow, Kurt              52 GREEL                1:30.00      37.73   14  
  6 Howland, Bill             53 BAM                    45.00      38.56   13  
  7 Heins, Don                50 BRMF                   50.00      42.08   12  
  8 Vogler, Ken               52 RALLY                  47.00      43.18   11  
  9 Pflum, Glenn              54 SQUID                  50.00      44.21    9  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heins, Don                50 BRMF                 1:50.00    1:36.68   20  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             50 GREEL                  59.90    1:00.80   20  
  2 Waterbury, Stuart         51 BAM                  1:08.00    1:04.06   17  
  3 Heggy, Terry              50 FOOT                 1:10.00    1:09.96   16  
  4 McElhinney, Tom           51 GREEL                1:15.00    1:17.57   15  
  5 Howland, Bill             53 BAM                  1:25.00    1:21.19   14  
  6 Vogler, Ken               52 RALLY                1:44.00    1:41.40   13  
  7 Pflum, Glenn              54 SQUID                1:46.00    1:42.99   12  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dallow, Kurt              52 GREEL                     NT    3:21.83   20  
 -- Heins, Don                50 BRMF                 4:00.00         DQ  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            59 Unattached             23.00      22.97   20  
  2 Colby, Curt               55 BAM                    28.64      27.97   17  
  3 Carney, Kent              57 EVGN                   30.00      29.55   16  
  4 Goodman, Larry            57 BAM                    30.00      30.09   15  
 -- Abbot, Bill               58 Unattached             26.10         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            59 Unattached             53.00      52.67   20  
  2 Colby, Curt               55 BAM                  1:03.60    1:02.13   17  
  3 Goodman, Larry            57 BAM                  1:04.00    1:07.56   16  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abbot, Bill               58 Unattached             35.00      34.41   20  
  2 Carney, Kent              57 EVGN                   35.00      34.78   17  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Curt               55 BAM                    33.42      32.96   20  
  2 Abbot, Bill               58 Unattached             33.30      33.61   17  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            59 Unattached             25.50      25.29   20  
  2 Abbot, Bill               58 Unattached             29.00      28.69   17  
  3 Colby, Curt               55 BAM                    28.05      29.33   16  
  4 Goodman, Larry            57 BAM                    33.00      36.21   15  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abbot, Bill               58 Unattached           1:07.00    1:13.31   20  
  2 Goodman, Larry            57 BAM                  1:25.00    1:22.07   17  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Kent              57 EVGN                 2:45.00    2:41.36   20  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, Tim              62 RALLY                  30.00      28.89   20  
  2 Johson, David             63 SQUID                  40.00      36.07   17  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johson, David             63 SQUID                1:35.00    1:26.07   20  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, Tim              62 RALLY                  50.00      46.48   20  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, Tim              62 RALLY                  40.00      41.96   20  
  2 Johson, David             63 SQUID                  55.00      47.29   17  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johson, David             63 SQUID                2:00.00    1:50.63   20  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, Tim              62 RALLY                  32.00      32.43   20  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, Tim              62 RALLY                1:25.00    1:21.81   20  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platter, Sandy            66 BAM                    45.00      41.27   20  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platter, Sandy            66 BAM                    48.00      42.21   20  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John               84 BAM                  1:45.00    1:50.03   20  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John               84 BAM                  2:25.00    2:13.64   20  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John               84 BAM                  2:45.00    2:42.89   20  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John               84 BAM                  2:15.00    2:19.49   20  
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John               84 BAM                  5:30.00    4:57.54   20