Licensed to COMSA LMSC              Hy-Tek's Meet Manager 11/19/2005 04:04 PM
               DAC SCM Championships - 11/18/2005 to 11/19/2005                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Megan           24 RALLY                  30.00      31.00   20  
  1 Jackson, Corrine          23 BROOM                     NT      34.48   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Megan           24 RALLY                1:07.00    1:09.05   20  
                  32.05     1:09.05 (37.00)                                        
  1 Jackson, Corrine          23 BROOM                     NT    1:15.93   20  
                  35.48     1:15.93 (40.45)                                        
  2 Wacker, Laura             20 UN                        NT    1:10.70   17  
                  32.65     1:10.70 (38.05)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Megan           24 RALLY                2:15.00    2:33.98   20  
                  32.78     1:10.57 (37.79)     1:51.96 (41.39)     2:33.98 (42.02)
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wakefield, Katie          24 DAC                       NT      40.54   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wakefield, Katie          24 DAC                       NT    1:32.98   20  
                  40.94     1:32.98 (52.04)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Megan           24 RALLY                  35.00      34.22   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wacker, Laura             20 UN                        NT    1:22.38   20  
                  38.43     1:22.38 (43.95)                                        
  2 Wakefield, Katie          24 DAC                       NT    1:27.03   17  
                  42.80     1:27.03 (44.23)                                        
  3 Jackson, Corrine          23 BROOM                     NT    1:28.90   16  
                  40.74     1:28.90 (48.16)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Perry, Fearon             28 DAC                  1:20.00    1:16.54   17  
                  36.38     1:16.54 (40.16)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Fearon             28 DAC                       NT    2:52.07   20  
                  38.84     1:22.72 (43.88)     2:08.89 (46.17)     2:52.07 (43.18)
  2 Krause, Amanda            29 LONG                 3:46.14    3:40.24   17  
                  48.09     1:45.72 (57.63)   2:45.83 (1:00.11)     3:40.24 (54.41)
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krause, Amanda            29 LONG                16:40.80   16:32.13   20  
                  44.35     1:37.27 (52.92)     2:34.74 (57.47)     3:33.54 (58.80)
      4:35.39 (1:01.85)   5:37.34 (1:01.95)   6:40.94 (1:03.60)   7:45.57 (1:04.63)
      8:50.04 (1:04.47)   9:55.66 (1:05.62)  11:00.75 (1:05.09)  12:06.61 (1:05.86)
     13:13.55 (1:06.94)  14:19.39 (1:05.84)  15:26.46 (1:07.07)  16:32.13 (1:05.67)
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krause, Amanda            29 LONG                31:28.16   31:30.29   20  
                  48.48     1:43.75 (55.27)     2:41.81 (58.06)     3:40.80 (58.99)
      4:41.40 (1:00.60)   5:42.75 (1:01.35)   6:45.64 (1:02.89)   7:48.96 (1:03.32)
      8:52.03 (1:03.07)   9:54.62 (1:02.59)  10:57.46 (1:02.84)  12:00.97 (1:03.51)
     13:04.41 (1:03.44)  14:08.65 (1:04.24)  15:14.11 (1:05.46)  16:18.63 (1:04.52)
     17:22.93 (1:04.30)  18:27.41 (1:04.48)  19:34.07 (1:06.66)  20:41.34 (1:07.27)
     21:47.09 (1:05.75)  22:53.37 (1:06.28)  23:59.31 (1:05.94)  25:05.89 (1:06.58)
     26:12.16 (1:06.27)  27:17.27 (1:05.11)  28:22.71 (1:05.44)  29:26.79 (1:04.08)
     30:29.78 (1:02.99)  31:30.29 (1:00.51)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krause, Amanda            29 LONG                 3:47.52    3:47.13   20  
                  51.26     1:49.50 (58.24)     2:48.76 (59.26)     3:47.13 (58.37)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Fearon             28 DAC                    53.00      46.87   20  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Fearon             28 DAC                    42.00      37.64   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Fearon             28 DAC                  1:32.00    1:28.52   20  
                  42.07     1:28.52 (46.45)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Speckman, Channa          31 HRA                    29.61      29.17   20  
  2 Dravenstott, Laura        34 UN                     29.80      29.49   17  
  3 Moore, Robyn              32 DAC                       NT      36.94   16  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dravenstott, Laura        34 UN                   1:03.90    1:04.83   20  
                  30.45     1:04.83 (34.38)                                        
  2 Speckman, Channa          31 HRA                  1:03.71    1:05.04   17  
                  30.98     1:05.04 (34.06)                                        
  3 Moore, Robyn              32 DAC                       NT    1:24.36   16  
                  38.72     1:24.36 (45.64)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Bonnie              33 UN                        NT    2:47.85   20  
                  39.18     1:21.04 (41.86)     2:04.50 (43.46)     2:47.85 (43.35)
  2 Moore, Robyn              32 DAC                       NT    3:15.78   17  
                  42.76     1:31.17 (48.41)     2:23.58 (52.41)     3:15.78 (52.20)
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dravenstott, Laura        34 UN                     33.80      36.75   20  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Speckman, Channa          31 HRA                    32.39      32.54   20  
  2 Moore, Robyn              32 DAC                       NT      49.25   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Bonnie              33 UN                        NT    1:23.92   20  
                  40.00     1:23.92 (43.92)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Speckman, Channa          31 HRA                  1:09.64    1:17.51   20  
                  35.56     1:17.51 (41.95)                                        
  2 Moss, Bonnie              33 UN                        NT    1:24.67   17  
                  42.47     1:24.67 (42.20)                                        
 -- Moore, Robyn              32 DAC                       NT         DQ  
                  51.04          DQ (59.65)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Bonnie              33 UN                        NT    3:03.15   20  
                  39.54     1:27.74 (48.20)     2:19.53 (51.79)     3:03.15 (43.62)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riner, Betsy              38 INVER                  33.90      31.22   20  
  2 Crino, Heide              39 INVER                     NT      34.71   17  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly            36 INVER                1:07.00    1:04.66   20  
                  30.75     1:04.66 (33.91)                                        
  3 Riner, Betsy              38 INVER                1:11.00    1:10.57   16  
                  33.36     1:10.57 (37.21)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly            36 INVER                  37.00      34.51   20  
  2 Crino, Heide              39 INVER                     NT      40.94   17  
  3 Riner, Betsy              38 INVER                  40.00      41.26   16  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Crino, Heide              39 INVER                     NT      43.21   17  
 -- Seavall, Kelly            36 INVER                  39.00         DQ  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly            36 INVER                1:22.00    1:22.55   20  
                  39.50     1:22.55 (43.05)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seavall, Kelly            36 INVER                1:15.00    1:13.05   20  
                  33.89     1:13.05 (39.16)                                        
  3 Riner, Betsy              38 INVER                1:24.00    1:23.49   16  
                  37.79     1:23.49 (45.70)                                        
  4 Crino, Heide              39 INVER                     NT    1:27.47   15  
                  39.81     1:27.47 (47.66)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               44 RALLY                  31.00      30.04   20  
  2 Reifel, Ric               40 BROOM                     NT      30.38   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reifel, Ric               40 BROOM                     NT    1:07.94   20  
                  31.93     1:07.94 (36.01)                                        
  2 Mayer, Olivia             41 INVER                     NT    1:27.37   17  
                  40.70     1:27.37 (46.67)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           40 DAWGS                2:24.00    2:27.91   20  
                  33.87     1:10.70 (36.83)     1:49.11 (38.41)     2:27.91 (38.80)
  2 Mayer, Olivia             41 INVER                     NT    3:17.68   17  
                  44.21     1:34.72 (50.51)     2:26.88 (52.16)     3:17.68 (50.80)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           40 DAWGS                5:10.00    5:05.17   20  
                  34.91     1:12.41 (37.50)     1:50.67 (38.26)     2:29.64 (38.97)
        3:08.49 (38.85)     3:47.38 (38.89)     4:26.84 (39.46)     5:05.17 (38.33)
  2 Hagadorn, Heather         40 DU                   4:55.00    5:12.43   17  
                  36.72     1:15.92 (39.20)     1:55.79 (39.87)     2:35.85 (40.06)
        3:15.55 (39.70)     3:55.46 (39.91)     4:33.92 (38.46)     5:12.43 (38.51)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dullea, Melanie           44 SOUTH               11:30.00   11:09.18   20  
                  38.96     1:20.45 (41.49)     2:02.49 (42.04)     2:44.30 (41.81)
        3:26.06 (41.76)     4:07.89 (41.83)     4:50.06 (42.17)     5:32.20 (42.14)
        6:14.73 (42.53)     6:57.14 (42.41)     7:39.60 (42.46)     8:21.87 (42.27)
        9:04.08 (42.21)     9:46.22 (42.14)    10:28.16 (41.94)    11:09.18 (41.02)
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           40 DAWGS                1:20.00    1:15.07   20  
                  35.94     1:15.07 (39.13)                                        
  2 Hagadorn, Heather         40 DU                   1:22.00    1:20.81   17  
                  38.68     1:20.81 (42.13)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      40 UN                     34.50      33.61   20  
  2 Crouch, Kim               44 RALLY                  40.00      38.39   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      40 UN                   1:14.50    1:12.40   20  
                  34.27     1:12.40 (38.13)                                        
  2 Crouch, Kim               44 RALLY                1:26.60    1:22.85   17  
                  39.32     1:22.85 (43.53)                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           40 DAWGS                1:17.00    1:13.76   20  
                  34.40     1:13.76 (39.36)                                        
  2 Reifel, Ric               40 BROOM                     NT    1:18.05   17  
                  36.07     1:18.05 (41.98)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hagadorn, Heather         40 DU                   2:50.00         DQ  
                  38.56     1:23.19 (44.63)     1:38.93 (15.74)                    
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      40 UN                   1:07.20    1:06.69   20  
                  32.22     1:06.69 (34.47)                                        
  2 Crouch, Kim               44 RALLY                1:16.60    1:17.04   17  
                  36.80     1:17.04 (40.24)                                        
  3 Mayer, Olivia             41 INVER                     NT    1:40.07   16  
                  46.90     1:40.07 (53.17)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           40 DAWGS                     NT    2:45.85   20  
                  33.91     1:14.83 (40.92)     2:07.20 (52.37)     2:45.85 (38.65)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 INVER                  29.50      28.99   20  
  2 Velte, Beverly            46 UN                        NT      50.71   17  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 INVER                1:05.00    1:03.86   20  
                  30.84     1:03.86 (33.02)                                        
  2 Craft, Brenda             47 GREEL                1:15.00    1:11.99   17  
                  34.18     1:11.99 (37.81)                                        
  3 Pyle, Rebecca             49 SOUTH                1:15.00    1:15.33   16  
                  36.13     1:15.33 (39.20)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 INVER                2:25.00    2:22.82   20  
                  34.69     1:10.57 (35.88)     1:47.02 (36.45)     2:22.82 (35.80)
  2 Craft, Brenda             47 GREEL                2:40.00    2:48.03   17  
                  39.36     1:21.56 (42.20)     2:04.60 (43.04)     2:48.03 (43.43)
  3 Pyle, Rebecca             49 SOUTH                3:00.00    2:51.62   16  
                  40.06     1:24.66 (44.60)     2:09.06 (44.40)     2:51.62 (42.56)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 INVER                5:25.00    5:15.38   20  
                  35.57     1:14.30 (38.73)     1:54.09 (39.79)     2:34.67 (40.58)
        3:14.23 (39.56)     3:55.44 (41.21)     4:35.02 (39.58)     5:15.38 (40.36)
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fanger, Kevin             45 BROOM                     NT      34.04   20  
  2 Wiginton, Nan             48 UN                     52.00      50.84   17  
  3 Velte, Beverly            46 UN                        NT    1:03.30   16  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiginton, Nan             48 UN                   1:52.00    1:54.64   20  
                  54.14   1:54.64 (1:00.50)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiginton, Nan             48 UN                        NT    4:07.61   20  
                  55.88   2:00.56 (1:04.68)   3:04.79 (1:04.23)   4:07.61 (1:02.82)
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             49 SOUTH                1:30.00    1:26.83   20  
                  40.25     1:26.83 (46.58)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Pyle, Rebecca             49 SOUTH                3:25.00         DQ  
                  46.48     1:38.77 (52.29)     2:32.29 (53.52)          DQ (52.85)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craft, Brenda             47 GREEL                1:30.00    1:22.40   20  
                  38.97     1:22.40 (43.43)                                        
  2 Wiginton, Nan             48 UN                   1:52.00    1:49.47   17  
                  52.09     1:49.47 (57.38)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craft, Brenda             47 GREEL                3:15.00    3:04.98   20  
                  41.07     1:29.85 (48.78)     2:23.46 (53.61)     3:04.98 (41.52)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           52 SOUTH                  36.00      36.81   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            54 DAC                  1:45.00    1:36.63   20  
                  45.85     1:36.63 (50.78)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            54 DAC                  3:45.00    3:30.84   20  
                  47.93     1:40.43 (52.50)     2:35.80 (55.37)     3:30.84 (55.04)
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PUEBL               12:50.00   12:01.94   20  
                  38.86     1:21.29 (42.43)     2:05.87 (44.58)     2:51.67 (45.80)
        3:38.03 (46.36)     4:24.51 (46.48)     5:11.08 (46.57)     5:57.34 (46.26)
        6:43.89 (46.55)     7:30.56 (46.67)     8:16.73 (46.17)     9:03.24 (46.51)
        9:48.83 (45.59)    10:34.47 (45.64)    11:19.97 (45.50)    12:01.94 (41.97)
  2 Wilson, Debbie            54 DAC                 15:20.00   14:37.66   17  
                  47.66     1:40.38 (52.72)     2:35.29 (54.91)     3:30.51 (55.22)
        4:25.80 (55.29)     5:21.34 (55.54)     6:17.56 (56.22)     7:12.86 (55.30)
        8:08.28 (55.42)     9:04.23 (55.95)    10:00.19 (55.96)    10:56.25 (56.06)
       11:52.38 (56.13)    12:48.52 (56.14)    13:44.50 (55.98)    14:37.66 (53.16)
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PUEBL               24:14.43   23:27.95   20  
                  40.31     1:23.18 (42.87)     2:07.28 (44.10)     2:52.53 (45.25)
        3:38.01 (45.48)     4:24.33 (46.32)     5:11.33 (47.00)     5:57.32 (45.99)
        6:43.90 (46.58)   7:47.77 (1:03.87)     8:35.59 (47.82)     9:22.77 (47.18)
       10:11.28 (48.51)    10:59.15 (47.87)    11:46.03 (46.88)    12:33.68 (47.65)
       13:21.62 (47.94)    14:10.06 (48.44)    14:57.89 (47.83)    15:45.25 (47.36)
       16:32.30 (47.05)    17:19.24 (46.94)    18:07.12 (47.88)    18:53.66 (46.54)
       19:41.37 (47.71)    20:27.74 (46.37)    21:13.91 (46.17)    22:00.44 (46.53)
       22:45.64 (45.20)    23:27.95 (42.31)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PUEBL                  41.24      40.19   20  
  2 Slavec, Deborah           52 SOUTH                  48.00      50.04   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PUEBL                1:28.81    1:26.62   20  
                  42.51     1:26.62 (44.11)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PUEBL                3:11.04    3:08.69   20  
                  44.43     1:32.50 (48.07)     2:21.55 (49.05)     3:08.69 (47.14)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           52 SOUTH                  50.00      53.55   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            54 DAC                  1:50.00    1:47.42   20  
                  53.18     1:47.42 (54.24)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              57 DAWGS                4:10.00    4:05.31   20  
                  59.27   2:01.59 (1:02.32)   3:02.05 (1:00.46)   4:05.31 (1:03.26)
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              57 DAWGS                7:30.00    8:02.43   20  
                  55.58   1:56.72 (1:01.14)   2:57.28 (1:00.56)     3:56.98 (59.70)
      5:02.49 (1:05.51)   6:08.35 (1:05.86)     7:06.37 (58.02)     8:02.43 (56.06)
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           64 BAM                  4:04.00    3:57.36   20  
                  57.07   1:59.07 (1:02.00)   3:01.05 (1:01.98)     3:57.36 (56.31)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           60 DU                   7:20.32    7:01.74   20  
                  47.22     1:38.94 (51.72)     2:32.64 (53.70)     3:26.34 (53.70)
        4:20.03 (53.69)     5:14.30 (54.27)     6:08.94 (54.64)     7:01.74 (52.80)
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 SNOW                15:50.00   15:54.66   20  
                  57.19   1:58.29 (1:01.10)   2:58.60 (1:00.31)     3:57.88 (59.28)
      4:58.33 (1:00.45)     5:58.31 (59.98)   6:59.96 (1:01.65)     7:59.14 (59.18)
        8:59.05 (59.91)  10:00.80 (1:01.75)  11:01.76 (1:00.96)  12:01.99 (1:00.23)
     13:02.24 (1:00.25)    14:00.99 (58.75)    14:59.24 (58.25)    15:54.66 (55.42)
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           60 DU                  27:20.04   26:15.49   20  
                  49.14     1:41.22 (52.08)     2:33.92 (52.70)     3:25.30 (51.38)
        4:17.67 (52.37)     5:10.02 (52.35)     6:02.55 (52.53)     6:54.95 (52.40)
        7:47.53 (52.58)     8:40.10 (52.57)     9:33.07 (52.97)    10:25.56 (52.49)
       11:18.87 (53.31)    12:11.83 (52.96)    13:04.37 (52.54)    13:57.63 (53.26)
       14:50.51 (52.88)    15:43.28 (52.77)    16:36.34 (53.06)    17:29.60 (53.26)
       18:22.43 (52.83)    19:15.57 (53.14)    20:08.31 (52.74)    21:01.52 (53.21)
       21:55.23 (53.71)    22:48.31 (53.08)    23:41.82 (53.51)    24:34.42 (52.60)
       25:26.12 (51.70)    26:15.49 (49.37)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           64 BAM                    56.00      51.17   20  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           64 BAM                  2:02.00    1:49.52   20  
                  53.59     1:49.52 (55.93)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zentgraf, Karen           64 BAM                  4:20.00    3:52.98   20  
                  55.49     1:54.33 (58.84)   2:55.45 (1:01.12)     3:52.98 (57.53)
  2 Dyck, Grace               64 SNOW                 4:30.00    4:14.99   17  
                1:00.51   2:05.69 (1:05.18)   3:11.89 (1:06.20)   4:14.99 (1:03.10)
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 SNOW                 2:08.00    1:59.47   20  
                  58.31   1:59.47 (1:01.16)                                        
  2 Anziano, Marcia           60 DU                   2:05.30    2:11.94   17  
                1:03.55   2:11.94 (1:08.39)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 SNOW                 4:25.00    4:25.90   20  
                1:02.81   2:11.98 (1:09.17)   3:19.76 (1:07.78)   4:25.90 (1:06.14)
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 SNOW                 2:05.00    1:58.64   20  
                1:00.01     1:58.64 (58.63)                                        
  2 Zentgraf, Karen           64 BAM                  2:24.00    2:02.76   17  
                  58.23   2:02.76 (1:04.53)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, William             66 DAWGS                1:30.00    1:26.20   20  
                  41.32     1:26.20 (44.88)                                        
  2 Ryman, Donna              69 INVER                1:55.00    1:41.84   17  
                  49.46     1:41.84 (52.38)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryman, Donna              69 INVER                4:00.00    3:47.22   20  
                  54.08     1:52.80 (58.72)     2:52.32 (59.52)     3:47.22 (54.90)
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 DAC                 28:00.00   27:45.27   20  
                  46.76     1:39.78 (53.02)     2:32.01 (52.23)     3:25.03 (53.02)
        4:17.02 (51.99)     5:09.54 (52.52)     6:02.13 (52.59)     6:54.54 (52.41)
        7:47.39 (52.85)     8:40.99 (53.60)     9:35.74 (54.75)    10:31.03 (55.29)
       11:27.16 (56.13)    12:24.00 (56.84)    13:20.19 (56.19)    14:16.94 (56.75)
     15:28.61 (1:11.67)  16:35.83 (1:07.22)    17:30.78 (54.95)    18:25.89 (55.11)
       19:22.55 (56.66)    20:18.95 (56.40)    21:15.56 (56.61)    22:11.36 (55.80)
       23:07.38 (56.02)    24:02.80 (55.42)    24:58.81 (56.01)    25:54.50 (55.69)
       26:49.81 (55.31)    27:45.27 (55.46)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 DAC                  4:15.00    3:51.28   20  
                  55.23     1:53.67 (58.44)   2:53.69 (1:00.02)     3:51.28 (57.59)
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, William             66 DAWGS                  44.00      44.50   20  
  2 Ryman, Donna              69 INVER                1:00.00      53.72   17  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, William             66 DAWGS                1:42.00    1:44.62   20  
                  48.61     1:44.62 (56.01)                                        
  2 Ryman, Donna              69 INVER                2:00.00    1:59.53   17  
                  58.71   1:59.53 (1:00.82)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, William             66 DAWGS                3:55.00    3:53.87   20  
                  49.97   1:51.73 (1:01.76)   2:53.01 (1:01.28)   3:53.87 (1:00.86)
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 DAC                    48.00      48.32   20  
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 DAC                  4:30.00    4:14.51   20  
                  56.69   1:59.63 (1:02.94)   3:05.18 (1:05.55)   4:14.51 (1:09.33)
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, William             66 DAWGS                1:35.00    1:44.90   20  
                  53.28     1:44.90 (51.62)                                        
  2 Ryman, Donna              69 INVER                2:00.00    1:57.02   17  
                  58.59     1:57.02 (58.43)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 DAC                  4:15.00    3:59.58   20  
                  56.08   1:59.75 (1:03.67)   3:04.97 (1:05.22)     3:59.58 (54.61)
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         73 SUMM                 1:55.00    2:09.51   20  
                1:02.61   2:09.51 (1:06.90)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         73 SUMM                 4:20.00    4:46.74   20  
                1:08.70   2:21.48 (1:12.78)   3:36.66 (1:15.18)   4:46.74 (1:10.08)
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         73 SUMM                19:30.00   21:50.83   20  
                1:06.13   2:20.17 (1:14.04)   3:39.13 (1:18.96)   4:59.80 (1:20.67)
      6:22.21 (1:22.41)   7:45.66 (1:23.45)   9:09.93 (1:24.27)  10:33.28 (1:23.35)
     11:56.99 (1:23.71)  13:20.63 (1:23.64)  14:44.19 (1:23.56)  16:08.25 (1:24.06)
     17:31.25 (1:23.00)  18:54.57 (1:23.32)  20:18.47 (1:23.90)  21:50.83 (1:32.36)
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         73 SUMM                 1:10.00    1:43.94   20  
 
Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth S         73 SUMM                 6:45.00    7:15.65   20  
                1:33.66   3:32.03 (1:58.37)   5:27.79 (1:55.76)   7:15.65 (1:47.86)
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Nick              24 INVER                     NT    1:05.94   20  
                  31.17     1:05.94 (34.77)                                        
 
Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molina, Antonio           24 UN                  10:00.00   11:56.94   20  
                  39.38     1:22.29 (42.91)     2:06.16 (43.87)     2:51.19 (45.03)
        3:36.75 (45.56)     4:22.64 (45.89)     5:08.75 (46.11)   7:26.70 (2:17.95)
      8:58.08 (1:31.38)  10:28.36 (1:30.28)  11:56.94 (1:28.58)                    
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molina, Antonio           24 UN                  20:00.00   23:06.45   20  
                  34.05     1:10.26 (36.21)     1:47.00 (36.74)     2:24.31 (37.31)
        3:01.58 (37.27)     3:39.02 (37.44)     4:16.77 (37.75)     4:54.12 (37.35)
        5:31.57 (37.45)     6:08.91 (37.34)     6:46.60 (37.69)   8:17.10 (1:30.50)
      9:51.22 (1:34.12)    10:38.11 (46.89)    11:25.29 (47.18)    12:12.82 (47.53)
       12:59.83 (47.01)    13:46.89 (47.06)  16:57.93 (3:11.04)                    
                                                   20:54.52 ( )                    
           22:25.70 ( )    23:06.45 (40.75)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Nick              24 INVER                     NT    1:15.79   20  
                  35.25     1:15.79 (40.54)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Nick              24 INVER                     NT    3:08.44   20  
                  37.01     1:26.75 (49.74)     2:26.26 (59.51)     3:08.44 (42.18)
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gambescia, Joe            32 DAC                 22:30.00   23:04.16   20  
                  40.35     1:25.49 (45.14)     2:12.09 (46.60)     3:00.07 (47.98)
        3:47.54 (47.47)     4:35.35 (47.81)     5:25.09 (49.74)     6:13.17 (48.08)
        7:00.47 (47.30)     7:29.57 (29.10)     8:16.44 (46.87)     9:02.71 (46.27)
        9:49.26 (46.55)    10:35.95 (46.69)    11:22.33 (46.38)    12:08.23 (45.90)
       12:55.24 (47.01)    13:42.35 (47.11)    14:28.89 (46.54)    15:15.65 (46.76)
       16:02.24 (46.59)    16:49.07 (46.83)    17:36.16 (47.09)    18:23.43 (47.27)
       19:10.76 (47.33)    19:58.26 (47.50)    20:46.25 (47.99)    21:33.57 (47.32)
       22:19.20 (45.63)    23:04.16 (44.96)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, William        32 BROOM                  45.00      40.22   20  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, William        32 BROOM                  36.00      32.87   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Amos, Will                38 BROOM                1:05.00    1:08.38   17  
                  33.41     1:08.38 (34.97)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amos, Will                38 BROOM                  35.00      37.23   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Amos, Will                38 BROOM                1:18.00    1:25.36   17  
                  40.59     1:25.36 (44.77)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amos, Will                38 BROOM                3:00.00    3:05.27   20  
                  41.84     1:27.93 (46.09)     2:16.32 (48.39)     3:05.27 (48.95)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Amos, Will                38 BROOM                1:15.00    1:20.20   17  
                  39.74     1:20.20 (40.46)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cattles, Stephen          40 UN                        NT      51.75   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, Charlie          43 DAC                       NT    1:12.97   20  
                  34.85     1:12.97 (38.12)                                        
  2 Cattles, Stephen          40 UN                        NT    1:54.60   17  
                  51.04   1:54.60 (1:03.56)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, Charlie          43 DAC                       NT    2:44.10   20  
                  36.99     1:18.22 (41.23)     2:01.51 (43.29)     2:44.10 (42.59)
  2 Cattles, Stephen          40 UN                        NT    4:32.11   17  
                1:00.63   2:12.19 (1:11.56)   3:23.63 (1:11.44)   4:32.11 (1:08.48)
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                43 BAM                  9:55.00    9:51.09   20  
                  34.00     1:10.87 (36.87)     1:48.51 (37.64)     2:25.95 (37.44)
        3:03.41 (37.46)     3:40.79 (37.38)     4:18.30 (37.51)     4:55.88 (37.58)
        5:32.67 (36.79)     6:09.34 (36.67)     6:46.25 (36.91)     7:22.97 (36.72)
        7:59.70 (36.73)     8:36.96 (37.26)     9:14.48 (37.52)     9:51.09 (36.61)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               41 BROOM                  31.00      30.27   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               41 BROOM                1:08.00    1:06.14   20  
                  32.26     1:06.14 (33.88)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard            40 VORTE                2:24.00    2:20.27   20  
                  32.33     1:07.59 (35.26)     1:43.48 (35.89)     2:20.27 (36.79)
  2 Nash, Kevin               41 BROOM                2:30.00    2:24.45   17  
                  33.36     1:08.95 (35.59)     1:46.24 (37.29)     2:24.45 (38.21)
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cattles, Stephen          40 UN                        NT      42.53   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                43 BAM                  1:13.00    1:15.97   20  
                  35.71     1:15.97 (40.26)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               41 BROOM                  31.00      28.88   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                43 BAM                  1:04.00    1:07.06   20  
                  32.33     1:07.06 (34.73)                                        
  2 Nash, Kevin               41 BROOM                1:08.00    1:10.60   17  
                  31.89     1:10.60 (38.71)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                43 BAM                  2:28.00    2:30.51   20  
                  31.82     1:12.44 (40.62)     1:54.78 (42.34)     2:30.51 (35.73)
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                43 BAM                  5:17.00    5:22.53   20  
                  32.75     1:09.96 (37.21)     1:53.01 (43.05)     2:36.28 (43.27)
        3:21.21 (44.93)     4:07.37 (46.16)     4:45.56 (38.19)     5:22.53 (36.97)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            45 INVER                  28.00      27.01   20  
  2 McHugh, Jerry             48 DAC                    31.00      31.38   17  
  3 McLean, Scott             48 DAC                    36.00      31.97   16  
  4 Murphy, Jim               45 DAWGS                  29.00      33.93   15  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            45 INVER                1:01.50    1:00.84   20  
                  30.69     1:00.84 (30.15)                                        
  2 Nolte, Christopher        48 INVER                1:02.50    1:02.32   17  
                  29.55     1:02.32 (32.77)                                        
  3 McHugh, Jerry             48 DAC                  1:12.00    1:12.21   16  
                  34.93     1:12.21 (37.28)                                        
  4 McLean, Scott             48 DAC                       NT    1:13.30   15  
                  35.96     1:13.30 (37.34)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            45 INVER                2:20.00    2:17.86   20  
                  31.60     1:07.59 (35.99)     1:44.46 (36.87)     2:17.86 (33.40)
  2 Young, David              48 EVER                 2:26.00    2:23.41   17  
                  32.81     1:08.56 (35.75)     1:45.80 (37.24)     2:23.41 (37.61)
  3 Nolte, Christopher        48 INVER                2:20.00    2:25.72   16  
                  32.77     1:09.56 (36.79)     1:47.88 (38.32)     2:25.72 (37.84)
  4 Jenkins, Bill             45 DAC                  2:32.00    2:37.28   15  
                  33.98     1:12.38 (38.40)     1:54.94 (42.56)     2:37.28 (42.34)
  5 McHugh, Jerry             48 DAC                  2:44.00    2:42.60   14  
                  37.64     1:18.74 (41.10)     2:00.97 (42.23)     2:42.60 (41.63)
  6 Gimlin, Dennis R          49 PUEBL                3:02.63    3:01.13   13  
                  41.18     1:28.45 (47.27)     2:16.86 (48.41)     3:01.13 (44.27)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Howard               49 GLEN                 5:00.00    4:45.94   20  
                  32.68     1:07.96 (35.28)     1:43.87 (35.91)     2:19.98 (36.11)
        2:56.29 (36.31)     3:33.38 (37.09)     4:10.05 (36.67)     4:45.94 (35.89)
  2 Young, David              48 EVER                 5:05.00    5:06.21   17  
                  35.01     1:12.92 (37.91)     1:51.93 (39.01)     2:30.38 (38.45)
        3:08.88 (38.50)     3:48.46 (39.58)     4:27.95 (39.49)     5:06.21 (38.26)
  3 McHugh, Jerry             48 DAC                  6:00.00    6:15.18   16  
                  41.01     1:27.35 (46.34)     2:15.64 (48.29)     3:03.91 (48.27)
        3:52.29 (48.38)     4:40.65 (48.36)     5:28.81 (48.16)     6:15.18 (46.37)
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Howard               49 GLEN                11:00.00    9:42.85   20  
                  32.69     1:07.56 (34.87)     1:43.04 (35.48)     2:18.87 (35.83)
        2:54.92 (36.05)     3:31.33 (36.41)     4:07.66 (36.33)     4:44.89 (37.23)
        5:21.60 (36.71)     5:58.77 (37.17)     6:35.75 (36.98)     7:13.33 (37.58)
        7:50.98 (37.65)     8:28.85 (37.87)     9:06.25 (37.40)     9:42.85 (36.60)
  2 McHugh, Jerry             48 DAC                 13:20.00   12:43.86   17  
                  39.90     1:25.10 (45.20)     2:13.08 (47.98)     3:01.21 (48.13)
        3:50.35 (49.14)     4:38.81 (48.46)     5:27.45 (48.64)     6:16.39 (48.94)
        7:05.48 (49.09)     7:55.28 (49.80)     8:43.07 (47.79)     9:31.94 (48.87)
       10:20.79 (48.85)    11:10.04 (49.25)    11:58.60 (48.56)    12:43.86 (45.26)
  3 Sheridan, John            48 DAC                 12:52.00   12:54.87   16  
                  39.00     1:21.95 (42.95)     2:07.42 (45.47)     2:54.49 (47.07)
        3:42.90 (48.41)   5:21.95 (1:39.05)     6:12.65 (50.70)     7:03.81 (51.16)
        7:55.00 (51.19)   9:35.28 (1:40.28)    10:26.53 (51.25)    11:18.49 (51.96)
     12:55.07 (1:36.58)        12:54.87 ( )                                        
  4 Gimlin, Dennis R          49 PUEBL               14:15.58   13:44.32   15  
                  46.70     1:37.85 (51.15)     2:29.32 (51.47)     3:21.48 (52.16)
        4:14.87 (53.39)     5:06.58 (51.71)     5:58.12 (51.54)     6:51.07 (52.95)
        7:42.99 (51.92)     8:35.63 (52.64)     9:28.38 (52.75)    10:20.92 (52.54)
       11:13.52 (52.60)    12:05.67 (52.15)    12:57.45 (51.78)    13:44.32 (46.87)
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Howard               49 GLEN                20:00.00   18:39.65   20  
                  39.83     1:22.67 (42.84)     2:07.33 (44.66)   5:57.79 (3:50.46)
        6:43.88 (46.09)     7:24.38 (40.50)     8:01.74 (37.36)                    
                                8:39.29 ( )     9:16.85 (37.56)     9:54.52 (37.67)
       10:32.53 (38.01)    11:09.86 (37.33)    11:47.46 (37.60)    12:25.41 (37.95)
       13:03.00 (37.59)    13:41.32 (38.32)    14:18.61 (37.29)    14:55.91 (37.30)
       15:33.47 (37.56)    16:11.01 (37.54)    16:48.49 (37.48)    17:26.16 (37.67)
       18:03.32 (37.16)    18:39.65 (36.33)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jim               45 DAWGS                  35.00      38.33   20  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jim               45 DAWGS                1:15.00    1:19.47   20  
                  39.31     1:19.47 (40.16)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gimlin, Dennis R          49 PUEBL                  41.00      40.52   20  
  2 McLean, Scott             48 DAC                    46.00      44.61   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, David              48 EVER                 1:18.00    1:18.52   20  
                  36.25     1:18.52 (42.27)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, David              48 EVER                 2:50.00    2:51.05   20  
                  38.13     1:20.86 (42.73)     2:05.53 (44.67)     2:51.05 (45.52)
  2 Gimlin, Dennis R          49 PUEBL                3:39.01    3:31.36   17  
                  48.11     1:42.10 (53.99)     2:37.85 (55.75)     3:31.36 (53.51)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jim               45 DAWGS                  33.00      38.03   20  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        48 INVER                1:13.00    1:12.86   20  
                  33.42     1:12.86 (39.44)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gimlin, Dennis R          49 PUEBL                4:02.77    4:09.54   20  
                  53.76   1:58.65 (1:04.89)   3:07.19 (1:08.54)   4:09.54 (1:02.35)
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, David              48 EVER                 2:45.00    2:40.13   20  
                  34.08     1:17.01 (42.93)     2:01.03 (44.02)     2:40.13 (39.10)
  2 Nolte, Christopher        48 INVER                2:45.00    2:42.13   17  
                  33.57     1:16.71 (43.14)     2:04.84 (48.13)     2:42.13 (37.29)
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Howard               49 GLEN                 7:00.00    5:25.43   20  
                  33.72     1:11.07 (37.35)     1:55.59 (44.52)     2:39.76 (44.17)
        3:25.89 (46.13)     4:13.44 (47.55)     4:49.48 (36.04)     5:25.43 (35.95)
  2 Johnston, Mark            45 INVER                6:00.00    6:09.58   17  
                  33.20     1:13.64 (40.44)     2:00.35 (46.71)     2:49.25 (48.90)
        3:40.57 (51.32)     4:37.68 (57.11)     5:23.34 (45.66)     6:09.58 (46.24)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 GREEL                  26.00      26.11   20  
  2 Ellefsen, Karl            50 DAWGS                  35.00      38.25   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 GREEL                1:00.00      59.89   20  
                  28.92       59.89 (30.97)                                        
  2 McElhinney, Tom           52 GREEL                1:05.00    1:13.59   17  
                  34.56     1:13.59 (39.03)                                        
  3 Ellefsen, Karl            50 DAWGS                1:30.00    1:27.98   16  
                  40.21     1:27.98 (47.77)                                        
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holum, Charles            53 DAC                       NT    5:16.75   20  
                  35.65     1:15.64 (39.99)     1:57.27 (41.63)     2:39.19 (41.92)
        3:19.07 (39.88)     3:59.23 (40.16)     4:39.11 (39.88)     5:16.75 (37.64)
  2 Heins, Don                51 BROOM                8:20.00    8:16.63   17  
                  51.59   1:53.26 (1:01.67)   2:56.58 (1:03.32)   4:00.59 (1:04.01)
      5:05.02 (1:04.43)   6:10.50 (1:05.48)   7:16.11 (1:05.61)   8:16.63 (1:00.52)
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holum, Charles            53 DAC                       NT   11:15.57   20  
                  36.70     1:17.02 (40.32)     1:59.21 (42.19)     2:41.47 (42.26)
        3:24.52 (43.05)     4:07.98 (43.46)     4:51.51 (43.53)     5:34.93 (43.42)
        6:18.11 (43.18)     7:01.28 (43.17)     7:44.50 (43.22)     8:28.21 (43.71)
        9:11.03 (42.82)     9:53.90 (42.87)    10:36.66 (42.76)    11:15.57 (38.91)
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonough, Jim            50 UN                        NT   26:10.80   20  
                  40.19     1:26.29 (46.10)     2:16.40 (50.11)     3:08.13 (51.73)
        4:00.96 (52.83)     4:54.39 (53.43)     5:47.99 (53.60)     6:41.87 (53.88)
        7:36.39 (54.52)     8:30.58 (54.19)     9:23.85 (53.27)    10:18.39 (54.54)
       11:11.53 (53.14)    12:05.73 (54.20)    13:01.05 (55.32)    13:54.18 (53.13)
       14:47.76 (53.58)    15:42.00 (54.24)    16:35.23 (53.23)    17:28.55 (53.32)
       18:22.13 (53.58)    19:14.69 (52.56)    20:07.76 (53.07)    21:00.24 (52.48)
       21:52.95 (52.71)    22:46.06 (53.11)    23:38.35 (52.29)    24:30.85 (52.50)
       25:22.69 (51.84)    26:10.80 (48.11)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellefsen, Karl            50 DAWGS                  42.00      46.40   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElhinney, Tom           52 GREEL                1:30.00    1:34.88   20  
                  43.95     1:34.88 (50.93)                                        
  2 Ellefsen, Karl            50 DAWGS                1:40.00    1:41.53   17  
                  48.09     1:41.53 (53.44)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heins, Don                51 BROOM                  45.00      41.69   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 GREEL                1:06.00    1:06.11   20  
                  30.90     1:06.11 (35.21)                                        
  2 Heins, Don                51 BROOM                1:50.00    1:40.17   17  
                  45.78     1:40.17 (54.39)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Heins, Don                51 BROOM                4:00.00         DQ  
                  50.01   1:52.07 (1:02.06)   2:54.55 (1:02.48)          DQ (57.49)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElhinney, Tom           52 GREEL                1:20.00    1:29.76   20  
                  42.32     1:29.76 (47.44)                                        
  2 Ellefsen, Karl            50 DAWGS                1:35.00    1:36.46   17  
                  47.36     1:36.46 (49.10)                                        
  3 Heins, Don                51 BROOM                1:50.00    1:40.49   16  
                  49.30     1:40.49 (51.19)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PUEBL                  33.37      32.24   20  
  2 Slentz, Robert            57 UN                     34.00      40.19   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PUEBL                1:10.31    1:11.22   20  
                  34.09     1:11.22 (37.13)                                        
  2 Slentz, Robert            57 UN                   1:40.00    1:35.68   17  
                  45.63     1:35.68 (50.05)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PUEBL                2:38.48    2:40.76   20  
                  37.66     1:19.02 (41.36)     2:00.51 (41.49)     2:40.76 (40.25)
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PUEBL                1:33.52    1:34.34   20  
                  44.65     1:34.34 (49.69)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PUEBL                1:23.90    1:26.02   20  
                  41.18     1:26.02 (44.84)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lieb, Bob                 64 DURAN                  30.00      30.76   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lieb, Bob                 64 DURAN                1:05.00    1:09.13   20  
                  32.99     1:09.13 (36.14)                                        
  2 Chessone, Mike            64 DU                   1:26.00    1:25.90   17  
                  43.07     1:25.90 (42.83)                                        
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              60 SOUTH                5:20.00    5:44.93   20  
                  36.97     1:17.92 (40.95)     2:01.31 (43.39)     2:45.73 (44.42)
        3:30.76 (45.03)     4:15.93 (45.17)     5:01.51 (45.58)     5:44.93 (43.42)
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chessone, Mike            64 DU                  25:50.00   25:45.88   20  
                7:50.62     8:43.06 (52.44)     9:35.19 (52.13)                    
                                                   10:27.97 ( )                    
           11:20.04 ( )    12:12.16 (52.12)    13:04.35 (52.19)    13:55.78 (51.43)
       14:47.42 (51.64)    15:38.31 (50.89)    16:29.12 (50.81)    17:20.53 (51.41)
       18:11.03 (50.50)    19:02.26 (51.23)    19:53.93 (51.67)    20:44.85 (50.92)
       21:35.68 (50.83)    22:25.76 (50.08)    23:16.36 (50.60)    24:06.92 (50.56)
       24:57.25 (50.33)    25:45.88 (48.63)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chessone, Mike            64 DU                     49.00      55.35   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John               62 EVER                 1:43.00    1:40.87   20  
                  48.20     1:40.87 (52.67)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNOW                 1:35.00    1:33.65   20  
                  45.18     1:33.65 (48.47)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNOW                 3:20.00    3:15.84   20  
                  45.58     1:34.70 (49.12)     2:26.74 (52.04)     3:15.84 (49.10)
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobin, John               62 EVER                   40.00      40.59   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNOW                 2:00.00    1:40.43   20  
                  44.84     1:40.43 (55.59)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNOW                 4:10.00    3:49.00   20  
                  50.50   1:51.55 (1:01.05)   2:53.01 (1:01.46)     3:49.00 (55.99)
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              60 SOUTH                2:59.00    3:17.34   20  
                  42.05     1:35.17 (53.12)   2:35.53 (1:00.36)     3:17.34 (41.81)
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNOW                 8:00.00    7:19.72   20  
                  49.98   1:52.61 (1:02.63)   2:53.82 (1:01.21)     3:53.67 (59.85)
        4:51.61 (57.94)     5:45.90 (54.29)     6:34.50 (48.60)     7:19.72 (45.22)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INVER                  38.55      41.32   20  
  2 Eberhard, Edward          66 GREEL                  45.00      48.22   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INVER                1:28.16    1:33.18   20  
                  43.48     1:33.18 (49.70)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INVER                3:31.50    3:33.30   20  
                  48.14     1:41.08 (52.94)     2:37.87 (56.79)     3:33.30 (55.43)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberhard, Edward          66 GREEL                1:50.00    1:09.92   20  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INVER                2:05.80    2:05.50   20  
                  59.60   2:05.50 (1:05.90)                                        
  2 Eberhard, Edward          66 GREEL                2:50.00    2:36.32   17  
                1:04.97   2:36.32 (1:31.35)                                        
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INVER                1:55.25    1:58.09   20  
                  53.45   1:58.09 (1:04.64)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, James               76 UN                     36.00      42.60   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, James               76 UN                   1:55.00    1:42.08   20  
                  47.29     1:42.08 (54.79)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, James               76 UN                     53.00      55.19   20  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, James               76 UN                     53.00      52.99   20  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               81 DU                   1:35.20    1:35.06   20  
                  45.83     1:35.06 (49.23)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               81 DU                   3:55.10    3:42.95   20  
                  49.61     1:47.78 (58.17)   2:47.87 (1:00.09)     3:42.95 (55.08)
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               81 DU                   8:55.40    8:02.88   20  
                  51.07   1:51.96 (1:00.89)   2:56.47 (1:04.51)   3:57.57 (1:01.10)
      4:59.54 (1:01.97)   6:02.88 (1:03.34)   8:00.68 (1:57.80)      8:02.88 (2.20)