Montrose Marlins Masters Swim Meet - 1/30/05                  
                             Sanction #32-05-03-S                              
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theobald, Betsey          24 FCAT-NM                   NT      38.30   20  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theobald, Betsey          24 FCAT-NM                   NT    1:22.76   20  
       37.95  1:22.76                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theobald, Betsey          24 FCAT-NM                   NT    3:18.07   20  
       46.07  1:36.50  2:28.93  3:18.07                                    
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theobald, Betsey          24 FCAT-NM                   NT      46.37   20  
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theobald, Betsey          24 FCAT-NM                   NT    1:41.80   20  
       51.83  1:41.80                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Alexia            32 MMM-CO                    NT      39.28   20  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Alexia            32 MMM-CO                    NT      46.15   20  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurford, Theresa          38 MMM-CO                    NT      29.40   20  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecksel, Toni S           38 GSAM-CO              1:10.00    1:04.49   20  
       30.79  1:04.49                                                      
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Suzi Z              35 MMM-CO               2:23.00    2:20.86   20  
       33.15  1:08.78  1:45.33  2:20.86                                    
  2 Hecksel, Toni S           38 GSAM-CO              2:35.00    2:25.97   17  
       33.73  1:11.45  1:49.30  2:25.97                                    
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Suzi Z              35 MMM-CO               6:20.00    6:12.65   20  
       33.89  1:10.56  1:47.69  2:25.19  3:02.53  3:40.66  4:18.50  4:56.98
     5:35.41  6:12.65                                                      
  2 Hecksel, Toni S           38 GSAM-CO              6:30.00    6:28.33   17  
       33.90  1:11.33  1:49.88  2:29.41  3:09.53  3:49.70  4:29.72  5:10.17
     5:49.95  6:28.33                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurford, Theresa          38 MMM-CO                    NT      32.14   20  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecksel, Toni S           38 GSAM-CO              1:20.00    1:14.49   20  
       35.30  1:14.49                                                      
  2 Hurford, Theresa          38 MMM-CO                    NT    1:17.95   17  
       35.46  1:17.95                                                      
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Suzi Z              35 MMM-CO               2:55.00    2:39.85   20  
       36.43  1:19.17  2:04.03  2:39.85                                    
  2 Hecksel, Toni S           38 GSAM-CO              2:50.00    2:40.07   17  
       34.68  1:18.39  2:04.23  2:40.07                                    
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gauthier, Nancy P         42 GVW-CO               2:43.00    2:40.06   20  
       36.82  1:17.55  1:59.82  2:40.06                                    
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gauthier, Nancy P         42 GVW-CO               1:35.00    1:25.25   20  
       40.74  1:25.25                                                      
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gauthier, Nancy P         42 GVW-CO               3:18.00    3:04.17   20  
       42.36  1:29.07  2:22.13  3:04.17                                    
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Tex              32 FCAT-NM              1:20.00    1:30.04   20  
     1:29.81  1:30.04                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Tex              32 FCAT-NM                35.50      34.95   20  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Tex              32 FCAT-NM                35.00      38.47   20  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Tex              32 FCAT-NM              1:15.00    1:16.40   20  
       36.51  1:16.40                                                      
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Tex              32 FCAT-NM              3:10.00    2:50.83   20  
       37.93  1:24.10  2:08.14  2:50.83                                    
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate A            38 GJD-CO                 26.62      26.40   20  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate A            38 GJD-CO                 33.03      32.35   20  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate A            38 GJD-CO               1:10.00    1:11.86   20  
       36.12  1:11.86                                                      
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate A            38 GJD-CO               2:30.00    2:34.84   20  
       31.10  1:14.73  1:58.66  2:34.84                                    
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Ralph D          44 OURAY-CO                  NT      59.18   20  
       27.53    59.18                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cary, Jim D               44 MMM-CO                 33.00      34.59   20  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cary, Jim D               44 MMM-CO               2:50.00    2:50.98   20  
       35.70  1:23.21  2:11.41  2:50.98                                    
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stehlin, Ed H             49 GVW-CO                 25.50      25.61   20  
  2 McCarty, Dave D           46 GJD-CO                 26.80      26.30   17  
  3 Albrecht, Marc M          49 MMM-CO                    NT      28.26   16  
  4 Lenhart, Ed               47 GVW-CO                 31.00      31.47   15  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarty, Dave D           46 GJD-CO               1:01.50      58.63   20  
       28.13    58.63                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stehlin, Ed H             49 GVW-CO               2:10.00    2:08.54   20  
       30.78  1:03.05  1:35.48  2:08.54                                    
  2 Mroz, Chris               47 GJD-CO               2:20.00    2:10.86   17  
       31.57  1:04.61  1:38.02  2:10.86                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mroz, Chris               47 GJD-CO               6:30.00    6:07.27   20  
       34.08  1:10.71  1:48.05  2:25.41  3:03.54  3:40.88  4:18.46  4:55.94
     5:32.43  6:07.27                                                      
  2 Albrecht, Marc M          49 MMM-CO                    NT    7:16.42   17  
       34.20  1:12.40  1:54.93  2:40.85  3:27.24  4:15.56  5:02.03  5:49.13
     6:35.58  7:16.42                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albrecht, Marc M          49 MMM-CO                    NT      37.70   20  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarty, Dave D           46 GJD-CO                 34.50      30.71   20  
  2 Albrecht, Marc M          49 MMM-CO                    NT      32.71   17  
  3 Lenhart, Ed               47 GVW-CO                 40.00      37.60   16  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarty, Dave D           46 GJD-CO               1:17.50    1:10.24   20  
       35.26  1:10.24                                                      
  2 Albrecht, Marc M          49 MMM-CO                    NT    1:24.19   17  
       39.03  1:24.19                                                      
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stehlin, Ed H             49 GVW-CO               2:30.00    2:26.97   20  
       29.05  1:07.19  1:51.94  2:26.97                                    
  2 Lenhart, Ed               47 GVW-CO                    NT    3:20.87   17  
       39.40  1:31.52  2:31.24  3:20.87                                    
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiesner, Paul D           51 MMM-CO                 28.00      26.67   20  
  2 Ryan, Dave                52 MMM-CO                    NT      28.66   17  
  3 Curry, Kevin              52 DGO-CO                 29.00      29.68   16  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiesner, Paul D           51 MMM-CO               1:00.00      58.54   20  
       28.68    58.54                                                      
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Kevin              52 DGO-CO               7:00.00    6:50.80   20  
       36.31  1:58.53           2:40.72  3:23.18  4:05.85  4:47.75  5:29.65
     6:11.52  6:50.80                                                      
  2 Ryan, Dave                52 MMM-CO                    NT    7:07.76   17  
       32.20  1:12.14  1:56.19  2:40.37  3:23.96  4:07.83  4:51.47  5:36.38
     6:23.04  7:07.76                                                      
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiesner, Paul D           51 MMM-CO               1:15.00    1:17.12   20  
       39.96  1:17.12                                                      
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Dave                52 MMM-CO                    NT      39.81   20  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Kevin              52 DGO-CO               3:10.00    2:50.49   20  
       35.28  1:23.19  2:12.47  2:50.49                                    
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy C           56 DGO-CO                 27.00      26.59   20  
  2 Warfield, John P          58 DGO-CO                 35.00      33.52   17  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy C           56 DGO-CO                 59.00      56.89   20  
       27.25    56.89                                                      
  2 Warfield, John P          58 DGO-CO               1:25.00    1:15.01   17  
       35.72  1:15.01                                                      
  3 Selby, David              57 FCAT-NM                   NT    1:21.24   16  
       38.92  1:21.24                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warfield, John P          58 DGO-CO               3:00.00    2:55.68   20  
       38.35  1:22.40  2:08.49  2:55.68                                    
  2 Selby, David              57 FCAT-NM                   NT    3:12.99   17  
       43.01  1:31.76  2:23.73  3:12.99                                    
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy C           56 DGO-CO               6:15.00    6:04.11   20  
       33.33  1:10.06  1:46.35  2:23.82  3:01.23  3:38.46  4:15.74  4:52.79
     5:29.00  6:04.11                                                      
  2 Warfield, John P          58 DGO-CO               8:30.00    8:03.61   17  
       41.60  1:28.87  2:17.29  3:06.52  3:56.98  4:47.34  5:36.47  6:26.31
     7:15.76  8:03.61                                                      
  3 Selby, David              57 FCAT-NM                   NT    8:41.25   16  
       44.66  1:34.25  2:27.19  3:19.52  4:11.73  5:05.72  6:00.74  6:56.12
     7:50.32  8:41.25                                                      
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selby, David              57 FCAT-NM                   NT    1:52.30   20  
       57.03  1:52.30                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy C           56 DGO-CO                 30.00      30.28   20  
  2 Warfield, John P          58 DGO-CO                 50.00      39.70   17  
  3 Selby, David              57 FCAT-NM                   NT      47.12   16  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy C           56 DGO-CO               1:15.00    1:12.64   20  
       33.48  1:12.64                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morey, Gerald C           67 MMM-CO                 38.00      36.72   20  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morey, Gerald C           67 MMM-CO               1:18.00    1:33.14   20  
       42.43  1:33.14                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         69 DGO-CO               2:25.00    2:31.36   20  
       35.73  1:15.01  1:54.22  2:31.36                                    
  2 Morey, Gerald C           67 MMM-CO               3:12.00    3:46.93   17  
       47.51  1:44.85  2:47.83  3:46.93                                    
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morey, Gerald C           67 MMM-CO               8:53.00    9:54.15   20  
       46.06  1:41.44  2:42.14  3:44.17  4:47.45  5:49.85  6:54.22  7:56.77
     8:57.53  9:54.15                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         69 DGO-CO                 30.00      31.75   20  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         69 DGO-CO               2:43.00    2:50.87   20  
       34.39  1:19.93  2:10.88  2:50.87                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grand Junction Dolphin Masters-CO  'A'                 NT    1:47.86   40  
       26.70    53.47  1:04.69  1:47.86                                    
  2 Durango Masters-CO  'A'                                NT    1:59.72   34  
       27.38    55.71  1:29.35  1:59.72                                    
  3 Montrose Marlins Masters-CO  'A'                       NT    2:02.69   32  
       29.13    59.12  1:35.78  2:02.69                                    
  4 Montrose Marlins Masters-CO  'B'                       NT    2:06.04   30  
       28.45  1:13.37  1:36.48  2:06.04                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grand Junction Dolphin Masters-CO  'A'                 NT    2:01.21   40  
       31.05    41.82  1:03.91  2:01.21                                    
  2 Montrose Marlins Masters-CO  'A'                       NT    2:24.08   34  
       32.12    42.57  1:09.17  2:24.08                                    
  3 Farmington Masters-NM  'A'                             NT    2:30.69   32  
       41.78           1:24.88  2:30.69                                    
 -- Montrose Marlins Masters-CO  'B'                       NT         DQ  
       35.54    47.06  1:20.33       DQ