Hy-Tek's Meet Manager 4/9/2006 05:32 PM
                 2006 COMSA State  Meet - 4/7/2006 to 4/9/2006                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          23 Unattached             23.87      25.99   11  
  2 Zappa, Katie              20 Vortex                 23.87      26.74    9  
  3 Jacobson, Felissa         23 Greeley                25.32      27.25    8  
  4 Kolb, Caroline            22 Thornton               25.50      28.85    7  
 -- Schupbach, Dawn           22 Thornton               26.44         DQ  
 
Women 18-24 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          23 Unattached             52.25      57.08   11  
                  27.82       57.08 (29.26)                                        
  2 Zappa, Katie              20 Vortex                 51.80      58.04    9  
                  27.71       58.04 (30.33)                                        
  3 Jacobson, Felissa         23 Greeley                53.42      59.99    8  
                  29.82       59.99 (30.17)                                        
  4 Kolb, Caroline            22 Thornton               56.76    1:02.52    7  
                  29.91     1:02.52 (32.61)                                        
 -- Jackson, Christina        24 Greeley                58.00         DQ  
 -- McGrath, Kristin          23 Durango                52.97         DQ  
 
Women 18-24 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Christina        24 Greeley              2:05.00    2:06.15   11  
                  29.32     1:01.32 (32.00)     1:33.85 (32.53)     2:06.15 (32.30)
  2 Zappa, Katie              20 Vortex               1:52.88    2:07.89    9  
                  29.42     1:01.80 (32.38)     1:34.61 (32.81)     2:07.89 (33.28)
  3 Jacobson, Felissa         23 Greeley              1:55.50    2:10.10    8  
                  30.77     1:02.95 (32.18)     1:37.00 (34.05)     2:10.10 (33.10)
 
Women 18-24 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke         24 DU                   5:50.86    5:11.34   11  
                  27.19       57.41 (30.22)     1:28.39 (30.98)     1:59.86 (31.47)
        2:31.47 (31.61)     3:03.37 (31.90)     3:35.41 (32.04)     4:07.69 (32.28)
        4:39.86 (32.17)     5:11.34 (31.48)                                        
  2 Jacobson, Felissa         23 Greeley              6:57.14    5:47.75    9  
                  32.21     1:06.22 (34.01)     1:41.15 (34.93)     2:16.29 (35.14)
        2:51.39 (35.10)     3:26.76 (35.37)     4:02.10 (35.34)     4:38.13 (36.03)
        5:14.29 (36.16)     5:47.75 (33.46)                                        
  3 McGrath, Kristin          23 Durango              6:41.94    5:50.54    8  
                  32.74     1:08.25 (35.51)     1:44.32 (36.07)     2:20.25 (35.93)
        2:55.25 (35.00)     3:30.28 (35.03)     4:05.60 (35.32)     4:41.11 (35.51)
        5:15.87 (34.76)     5:50.54 (34.67)                                        
 
Women 18-24 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Christina        24 Greeley             11:30.00   11:29.07   11  
                  31.28     1:05.01 (33.73)     1:38.99 (33.98)     2:13.19 (34.20)
        2:47.66 (34.47)     3:22.11 (34.45)     3:56.72 (34.61)     4:31.35 (34.63)
        5:06.27 (34.92)     5:41.25 (34.98)     6:16.39 (35.14)     6:51.18 (34.79)
        7:26.42 (35.24)     8:01.79 (35.37)     8:37.07 (35.28)     9:12.24 (35.17)
        9:47.29 (35.05)    10:22.22 (34.93)    10:56.69 (34.47)    11:29.07 (32.38)
 
Women 18-24 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Christina        24 Greeley             19:30.00   19:14.17   11  
                  32.47     1:07.24 (34.77)     1:42.29 (35.05)     2:17.59 (35.30)
        2:52.93 (35.34)     3:28.28 (35.35)     4:03.71 (35.43)     4:38.97 (35.26)
        5:14.63 (35.66)     5:49.91 (35.28)     6:25.14 (35.23)     7:00.31 (35.17)
        7:35.23 (34.92)     8:10.37 (35.14)     8:45.52 (35.15)     9:20.37 (34.85)
        9:55.41 (35.04)    10:30.49 (35.08)    11:05.56 (35.07)    11:40.47 (34.91)
       12:15.55 (35.08)    12:50.58 (35.03)    13:25.45 (34.87)    14:00.45 (35.00)
       14:35.44 (34.99)    15:09.97 (34.53)    15:44.97 (35.00)    16:19.73 (34.76)
       16:54.49 (34.76)    17:29.49 (35.00)    18:04.82 (35.33)    18:39.87 (35.05)
       19:14.17 (34.30)
  2 McGrath, Kristin          23 Durango             21:03.52   19:50.65    9  
                  34.20     1:11.59 (37.39)     1:49.21 (37.62)     2:26.61 (37.40)
        3:04.24 (37.63)     3:41.74 (37.50)     4:19.19 (37.45)     4:56.41 (37.22)
        5:33.84 (37.43)     6:11.00 (37.16)     6:46.82 (35.82)     7:22.45 (35.63)
        7:58.37 (35.92)     8:34.32 (35.95)     9:09.83 (35.51)     9:45.80 (35.97)
       10:21.70 (35.90)    10:57.64 (35.94)    11:33.51 (35.87)    12:09.08 (35.57)
       12:44.79 (35.71)    13:19.78 (34.99)    13:55.79 (36.01)    14:31.65 (35.86)
       15:07.94 (36.29)    15:43.84 (35.90)    16:19.86 (36.02)    16:55.90 (36.04)
       17:31.64 (35.74)    18:07.15 (35.51)    18:42.25 (35.10)    19:17.05 (34.80)
       19:50.65 (33.60)
 
Women 18-24 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          23 Unattached             27.03      29.36   11  
 
Women 18-24 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          23 Unattached             56.76    1:04.65   11  
  2 Jackson, Christina        24 Greeley              1:08.00    1:07.68    9  
  3 Zappa, Katie              20 Vortex               1:02.88    1:08.13    8  
 
Women 18-24 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Christina        24 Greeley              2:25.00    2:27.33   11  
                  34.62     1:12.19 (37.57)     1:50.20 (38.01)     2:27.33 (37.13)
 
Women 18-24 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Felissa         23 Greeley                29.82      32.88   11  
  2 Freeman, Lynsey           18 Vortex                 30.63      34.31    9  
  3 Kolb, Caroline            22 Thornton               34.23      36.79    8  
 -- Schupbach, Dawn           22 Thornton               33.22         DQ  
 
Women 18-24 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Felissa         23 Greeley              1:06.22    1:11.75   11  
                  34.03     1:11.75 (37.72)                                        
  2 Freeman, Lynsey           18 Vortex               1:07.57    1:15.73    9  
                  35.18     1:15.73 (40.55)                                        
  3 Kolb, Caroline            22 Thornton             1:11.17    1:22.04    8  
                  37.75     1:22.04 (44.29)                                        
 
Women 18-24 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Lynsey           18 Vortex               3:22.70    2:52.85   11  
                  38.45     1:23.98 (45.53)     2:09.38 (45.40)     2:52.85 (43.47)
 
Women 18-24 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          23 Unattached             25.23      28.43   11  
  2 Zappa, Katie              20 Vortex                 27.21      29.55    9  
  3 Kolb, Caroline            22 Thornton               28.56      31.16    8  
 
Women 18-24 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Christina        24 Greeley              1:05.00    1:03.55   11  
                  30.01     1:03.55 (33.54)                                        
  2 Jacobson, Felissa         23 Greeley              1:01.71    1:07.51    9  
                  31.70     1:07.51 (35.81)                                        
  3 McGrath, Kristin          23 Durango                59.79    1:09.63    8  
                  32.82     1:09.63 (36.81)                                        
 
Women 18-24 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke         24 DU                   1:58.92    2:10.07   11  
                  28.57     1:01.22 (32.65)     1:35.12 (33.90)     2:10.07 (34.95)
  2 Jackson, Christina        24 Greeley              2:19.00    2:21.68    9  
                  31.11     1:06.56 (35.45)     1:44.23 (37.67)     2:21.68 (37.45)
 
Women 18-24 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zappa, Katie              20 Vortex                 58.56    1:08.45   11  
                  30.72     1:08.45 (37.73)                                        
  2 Freeman, Lynsey           18 Vortex               1:03.06    1:15.35    9  
                  37.37     1:15.35 (37.98)                                        
 
Women 18-24 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke         24 DU                   1:58.92    2:07.95   11  
                  28.44     1:01.40 (32.96)     1:38.16 (36.76)     2:07.95 (29.79)
  2 Zappa, Katie              20 Vortex               2:13.33    2:29.99    9  
                  31.26     1:09.07 (37.81)     1:55.86 (46.79)     2:29.99 (34.13)
 -- Jackson, Christina        24 Greeley              2:22.00         DQ  
                  31.30     1:09.22 (37.92)     1:51.78 (42.56)          DQ (34.53)
 
Women 18-24 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke         24 DU                   4:07.75    4:30.34   11  
                  28.38     1:00.51 (32.13)     1:35.52 (35.01)     2:10.15 (34.63)
        2:48.46 (38.31)     3:27.35 (38.89)     3:59.25 (31.90)     4:30.34 (31.09)
 
Women 25-29 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey            25 Ft. Collins            22.43      24.70   11  
  2 Myers, Jill               28 Rally                  23.87      27.12    9  
  3 McGrath, Jennifer         29 Durango                26.58      29.39    8  
  4 Miller, Hayley            27 Thornton               27.51      29.73    7  
 
Women 25-29 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenleaf, Kristin        27 Aurora                 55.86    1:06.65   11  
                  32.00     1:06.65 (34.65)                                        
 -- McGrath, Jennifer         29 Durango                58.11         DQ  
 -- Krause, Amanda            29 Longmont             1:21.49         DQ  
 
Women 25-29 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey            25 Ft. Collins          1:49.01    2:02.46   11  
                  28.94     1:00.10 (31.16)     1:31.91 (31.81)     2:02.46 (30.55)
  2 Greenleaf, Kristin        27 Aurora               2:01.62    2:20.12    9  
                  32.38     1:07.33 (34.95)     1:43.80 (36.47)     2:20.12 (36.32)
  3 McGrath, Jennifer         29 Durango              2:06.13    2:20.92    8  
                  32.96     1:08.26 (35.30)     1:45.02 (36.76)     2:20.92 (35.90)
  4 Jasmann, Christine        26 Ft. Collins          1:53.51    2:24.42    7  
                  32.78     1:09.29 (36.51)     1:46.42 (37.13)     2:24.42 (38.00)
  5 Burdge, Sarah             28 Broomfield           2:30.00    2:35.36    6  
                  33.91     1:12.49 (38.58)     1:53.97 (41.48)     2:35.36 (41.39)
  6 Krause, Amanda            29 Longmont             2:55.84    3:10.75    5  
                  42.07     1:31.36 (49.29)     2:22.73 (51.37)     3:10.75 (48.02)
 
Women 25-29 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenleaf, Kristin        27 Aurora               6:48.00    6:20.84   11  
                  34.28     1:11.38 (37.10)     1:49.60 (38.22)     2:28.26 (38.66)
        3:07.07 (38.81)     3:45.73 (38.66)     4:24.47 (38.74)     5:03.57 (39.10)
        5:42.61 (39.04)     6:20.84 (38.23)                                        
  2 Burdge, Sarah             28 Broomfield           7:00.00    6:58.96    9  
                  35.37     1:15.60 (40.23)     1:57.38 (41.78)     2:39.94 (42.56)
        3:22.73 (42.79)     4:05.70 (42.97)     4:49.02 (43.32)     5:32.69 (43.67)
        6:17.22 (44.53)     6:58.96 (41.74)                                        
 -- Krause, Amanda            29 Longmont            10:23.37         DQ  
 
Women 25-29 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jasmann, Christine        26 Ft. Collins         13:25.71   12:38.90   11  
                  33.16     1:09.51 (36.35)     1:47.00 (37.49)     2:25.14 (38.14)
        3:03.06 (37.92)     3:41.16 (38.10)     4:19.51 (38.35)     4:57.79 (38.28)
        5:36.18 (38.39)     6:14.97 (38.79)     6:53.38 (38.41)     7:31.73 (38.35)
        8:10.00 (38.27)     8:48.78 (38.78)     9:27.63 (38.85)    10:06.21 (38.58)
       10:44.63 (38.42)    11:23.00 (38.37)    12:01.27 (38.27)    12:38.90 (37.63)
  2 Greenleaf, Kristin        27 Aurora              14:03.43   12:42.84    9  
                  34.63     1:11.52 (36.89)     1:49.36 (37.84)     2:27.44 (38.08)
        3:05.47 (38.03)     3:43.91 (38.44)     4:22.39 (38.48)     5:00.81 (38.42)
        5:39.31 (38.50)     6:17.89 (38.58)     6:56.51 (38.62)     7:35.11 (38.60)
        8:13.86 (38.75)     8:52.41 (38.55)     9:30.93 (38.52)    10:09.35 (38.42)
       10:47.73 (38.38)    11:26.23 (38.50)    12:04.83 (38.60)    12:42.84 (38.01)
  3 Burdge, Sarah             28 Broomfield          15:00.00   14:12.25    8  
                  36.09     1:15.51 (39.42)     1:56.45 (40.94)     2:38.75 (42.30)
        3:22.43 (43.68)     4:05.76 (43.33)     4:49.27 (43.51)     5:33.49 (44.22)
        6:16.76 (43.27)     7:00.33 (43.57)     7:43.72 (43.39)     8:27.18 (43.46)
        9:10.64 (43.46)     9:54.23 (43.59)    10:37.29 (43.06)    11:20.59 (43.30)
       12:04.65 (44.06)    12:48.16 (43.51)    13:31.32 (43.16)    14:12.25 (40.93)
 
Women 25-29 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenleaf, Kristin        27 Aurora              21:04.79   21:49.23   11  
                  36.38     1:14.74 (38.36)     1:53.89 (39.15)     2:34.03 (40.14)
        3:14.12 (40.09)     3:54.34 (40.22)     4:34.37 (40.03)     5:14.62 (40.25)
        5:55.09 (40.47)     6:35.04 (39.95)     7:14.93 (39.89)     7:54.90 (39.97)
        8:35.01 (40.11)     9:14.65 (39.64)     9:54.77 (40.12)    10:34.63 (39.86)
       11:14.70 (40.07)    11:54.51 (39.81)    12:33.93 (39.42)    13:13.73 (39.80)
       13:53.70 (39.97)    14:33.17 (39.47)    15:13.12 (39.95)    15:53.04 (39.92)
       16:32.49 (39.45)    17:12.12 (39.63)    17:51.65 (39.53)    18:31.14 (39.49)
       19:11.07 (39.93)    19:51.22 (40.15)    20:30.99 (39.77)    21:10.46 (39.47)
       21:49.23 (38.77)
  2 Burdge, Sarah             28 Broomfield          27:00.00   23:55.87    9  
                  37.23     1:18.33 (41.10)     2:00.61 (42.28)     2:43.60 (42.99)
        3:27.14 (43.54)     4:11.42 (44.28)     4:55.64 (44.22)     5:39.80 (44.16)
        6:23.34 (43.54)     7:07.25 (43.91)     7:50.73 (43.48)     8:34.42 (43.69)
        9:17.91 (43.49)    10:01.97 (44.06)    10:45.91 (43.94)    11:29.36 (43.45)
       12:13.88 (44.52)    12:57.73 (43.85)    13:41.14 (43.41)    14:25.06 (43.92)
       15:09.16 (44.10)    15:52.90 (43.74)    16:37.52 (44.62)    17:21.13 (43.61)
       18:05.65 (44.52)    18:50.01 (44.36)    19:34.81 (44.80)    20:19.48 (44.67)
       21:03.53 (44.05)    21:47.53 (44.00)    22:32.04 (44.51)    23:15.23 (43.19)
       23:55.87 (40.64)
  3 Vanfossan, Jenna          27 DU                  24:13.36   24:05.25    8  
                  37.53     1:18.92 (41.39)     2:01.91 (42.99)     2:45.33 (43.42)
        3:29.76 (44.43)     4:13.33 (43.57)     4:57.68 (44.35)     5:41.89 (44.21)
        6:25.70 (43.81)     7:09.77 (44.07)     7:54.69 (44.92)     8:39.44 (44.75)
        9:23.59 (44.15)    10:07.79 (44.20)    10:53.12 (45.33)    11:37.61 (44.49)
       12:22.68 (45.07)    13:07.97 (45.29)    13:52.74 (44.77)    14:36.55 (43.81)
       15:21.04 (44.49)    16:04.60 (43.56)    16:49.40 (44.80)    17:34.08 (44.68)
       18:18.45 (44.37)    19:02.61 (44.16)    19:46.82 (44.21)    20:30.63 (43.81)
       21:14.39 (43.76)    21:58.16 (43.77)    22:41.49 (43.33)    23:24.45 (42.96)
       24:05.25 (40.80)
 
Women 25-29 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Jennifer         29 Durango                31.35      37.64   11  
  2 Miller, Hayley            27 Thornton               35.92      38.86    9  
 -- Myers, Jill               28 Rally                  27.03         DQ  
 
Women 25-29 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jill               28 Rally                  58.56    1:05.40   11  
 
Women 25-29 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Krause, Amanda            29 Longmont             3:07.54         DQ  
                  51.42     1:44.79 (53.37)     2:40.33 (55.54)          DQ (54.77)
 
Women 25-29 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schulte, Aline            27 Aurora                 32.43      33.82   11  
  2 Connally, Jessica         26 Colorado Springs       32.43      35.77    9  
  3 Greenleaf, Kristin        27 Aurora                 33.33      38.21    8  
  4 McGrath, Jennifer         29 Durango                31.80      38.66    7  
  5 Miller, Hayley            27 Thornton               37.33      40.14    6  
 
Women 25-29 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schulte, Aline            27 Aurora               1:07.57    1:15.25   11  
                  35.12     1:15.25 (40.13)                                        
  2 McGrath, Jennifer         29 Durango              1:19.28    1:22.27    9  
                  39.70     1:22.27 (42.57)                                        
  3 Miller, Hayley            27 Thornton             1:20.44    1:26.43    8  
                  40.65     1:26.43 (45.78)                                        
 -- Connally, Jessica         26 Colorado Springs     1:10.27         DQ  
 
Women 25-29 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connally, Jessica         26 Colorado Springs     2:33.15    2:45.63   11  
                  38.15     1:19.99 (41.84)     2:02.57 (42.58)     2:45.63 (43.06)
  2 Schulte, Aline            27 Aurora               2:24.14    2:48.15    9  
                  37.59     1:20.88 (43.29)     2:04.45 (43.57)     2:48.15 (43.70)
  3 Greenleaf, Kristin        27 Aurora               2:31.35    2:50.97    8  
                  39.59     1:22.63 (43.04)     2:06.55 (43.92)     2:50.97 (44.42)
  4 McGrath, Jennifer         29 Durango              2:36.49    2:54.82    7  
                  41.39     1:25.29 (43.90)     2:10.28 (44.99)     2:54.82 (44.54)
  5 Jasmann, Christine        26 Ft. Collins          2:28.65    2:55.33    6  
                  39.80     1:24.69 (44.89)     2:09.92 (45.23)     2:55.33 (45.41)
 
Women 25-29 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schulte, Aline            27 Aurora                 27.03      29.55   11  
  2 Greenleaf, Kristin        27 Aurora                 27.93      33.09    9  
  3 Miller, Hayley            27 Thornton               32.87      36.32    8  
 -- Myers, Jill               28 Rally                  27.03         DQ  
 -- McGrath, Jennifer         29 Durango                30.09         DQ  
 
Women 25-29 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey            25 Ft. Collins            55.86    1:02.45   11  
                  29.20     1:02.45 (33.25)                                        
  2 Myers, Jill               28 Rally                  58.56    1:05.43    9  
                  30.79     1:05.43 (34.64)                                        
  3 Jasmann, Christine        26 Ft. Collins            56.76    1:07.48    8  
                  32.42     1:07.48 (35.06)                                        
  4 McGrath, Jennifer         29 Durango              1:11.44    1:14.01    7  
                  35.96     1:14.01 (38.05)                                        
  5 Greenleaf, Kristin        27 Aurora               1:03.06    1:16.40    6  
                  35.97     1:16.40 (40.43)                                        
 
Women 25-29 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenleaf, Kristin        27 Aurora               2:29.55    2:52.83   11  
                  38.27     1:21.99 (43.72)     2:07.59 (45.60)     2:52.83 (45.24)
 
Women 25-29 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey            25 Ft. Collins            58.56    1:03.34   11  
                  29.27     1:03.34 (34.07)                                        
  2 Schulte, Aline            27 Aurora               1:07.57    1:08.15    9  
                  31.84     1:08.15 (36.31)                                        
  3 Connally, Jessica         26 Colorado Springs     1:07.57    1:13.38    8  
                  35.80     1:13.38 (37.58)                                        
  4 Miller, Hayley            27 Thornton             1:17.31    1:20.11    7  
                  37.11     1:20.11 (43.00)                                        
  5 Burdge, Sarah             28 Broomfield           1:24.00    1:22.36    6  
                  38.96     1:22.36 (43.40)                                        
 
Women 25-29 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schulte, Aline            27 Aurora               2:15.14    2:27.45   11  
                  31.43     1:09.03 (37.60)     1:51.94 (42.91)     2:27.45 (35.51)
  2 Greenleaf, Kristin        27 Aurora               2:23.24    2:38.34    9  
                  34.69     1:19.56 (44.87)     2:03.66 (44.10)     2:38.34 (34.68)
 -- Burdge, Sarah             28 Broomfield           2:45.00         DQ  
                  41.90     1:29.79 (47.89)     2:23.79 (54.00)          DQ (39.50)
 -- Connally, Jessica         26 Colorado Springs     2:28.65         DQ  
 
Women 25-29 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jasmann, Christine        26 Ft. Collins          4:39.28    5:29.65   11  
                  33.19     1:10.45 (37.26)     1:55.64 (45.19)     2:41.31 (45.67)
        3:26.80 (45.49)     4:13.24 (46.44)     4:51.99 (38.75)     5:29.65 (37.66)
  2 Greenleaf, Kristin        27 Aurora               4:55.50    5:34.40    9  
                  35.62     1:16.20 (40.58)     2:01.58 (45.38)     2:47.08 (45.50)
        3:32.74 (45.66)     4:18.86 (46.12)     4:57.04 (38.18)     5:34.40 (37.36)
  3 Krause, Amanda            29 Longmont                  NT    9:05.40    8  
                  53.72     1:31.71 (37.99)   2:31.92 (1:00.21)   3:33.03 (1:01.11)
                                5:49.28 ( )   8:06.11 (2:16.83)     9:05.40 (59.29)
 
Women 30-34 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri               34 DU                     22.70      24.52   11  
  2 Herrick, Laura            30 Aurora                 23.60      26.70    9  
  3 Webb, Amy                 30 Boulder                24.50      26.99    8  
  4 Fleckinger, Amy           30 Boulder                25.67      27.72    7  
  5 Dickerson, Amy            30 Broomfield             26.94      29.56    6  
 
Women 30-34 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri               34 DU                     49.01      53.86   11  
                  25.98       53.86 (27.88)                                        
  2 Luellen, Katie            32 DU                     52.25      57.61    9  
                  28.15       57.61 (29.46)                                        
  3 Herrick, Laura            30 Aurora                 51.95      59.05    8  
                  28.93       59.05 (30.12)                                        
  4 Dickerson, Amy            30 Broomfield             59.46    1:07.18    7  
                  31.78     1:07.18 (35.40)                                        
  5 Barker, Heather           32 Thornton             1:06.13    1:12.50    6  
                  34.54     1:12.50 (37.96)                                        
  6 Moore, Robyn              33 Denver Ath Club      1:04.86    1:16.60    5  
                  36.27     1:16.60 (40.33)                                        
 -- Noonan, Heather           31 DU                     53.93         DQ  
 
Women 30-34 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri               34 DU                   1:46.31    1:58.09   11  
                  27.93       57.19 (29.26)     1:27.72 (30.53)     1:58.09 (30.37)
  2 Godinez, Michelle         34 Unattached           1:52.61    2:06.06    9  
                  29.42     1:01.01 (31.59)     1:33.40 (32.39)     2:06.06 (32.66)
  3 Herrick, Laura            30 Aurora               1:54.50    2:10.88    8  
                  29.56     1:02.11 (32.55)     1:36.15 (34.04)     2:10.88 (34.73)
  4 Fleckinger, Amy           30 Boulder              2:09.73    2:13.30    7  
                  30.11     1:03.34 (33.23)     1:38.21 (34.87)     2:13.30 (35.09)
  5 Webb, Amy                 30 Boulder              1:57.12    2:19.75    6  
                  31.43     1:05.47 (34.04)     1:42.03 (36.56)     2:19.75 (37.72)
 -- Padgett, Shannon          34 Broomfield           3:36.22         DQ  
 -- Noonan, Heather           31 DU                   1:55.76         DQ  
 
Women 30-34 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Godinez, Michelle         34 Unattached           6:28.57    5:31.50   11  
                  30.12     1:02.95 (32.83)     1:35.96 (33.01)     2:09.49 (33.53)
        2:43.01 (33.52)     3:16.75 (33.74)     3:50.51 (33.76)     4:24.31 (33.80)
        4:58.13 (33.82)     5:31.50 (33.37)                                        
  2 Herrick, Laura            30 Aurora               6:41.82    6:00.67    9  
                  31.71     1:06.13 (34.42)     1:41.18 (35.05)     2:17.32 (36.14)
        2:53.83 (36.51)     3:31.13 (37.30)     4:08.65 (37.52)     4:46.07 (37.42)
        5:23.98 (37.91)     6:00.67 (36.69)                                        
  3 Moore, Robyn              33 Denver Ath Club      8:00.00    8:01.14    8  
                  39.72     1:23.43 (43.71)     2:09.84 (46.41)     2:58.80 (48.96)
        3:48.45 (49.65)     4:40.04 (51.59)     5:30.85 (50.81)     6:21.68 (50.83)
        7:12.00 (50.32)     8:01.14 (49.14)                                        
 
Women 30-34 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Amy            30 Broomfield          20:34.29   13:52.75   11  
                  35.06     1:15.63 (40.57)     1:57.48 (41.85)     2:39.46 (41.98)
        3:21.36 (41.90)     4:03.64 (42.28)     4:46.39 (42.75)     5:28.25 (41.86)
        6:11.11 (42.86)     6:53.54 (42.43)     7:35.61 (42.07)     8:17.05 (41.44)
        8:59.16 (42.11)     9:41.53 (42.37)    10:23.73 (42.20)    11:06.44 (42.71)
       11:47.85 (41.41)    12:30.56 (42.71)    13:12.68 (42.12)    13:52.75 (40.07)
 
Women 30-34 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Amy            30 Broomfield          29:05.24   22:35.53   11  
                  34.15     1:14.33 (40.18)     1:55.49 (41.16)     2:36.84 (41.35)
        3:18.26 (41.42)     4:00.37 (42.11)     4:42.14 (41.77)     5:23.93 (41.79)
        6:05.16 (41.23)     6:46.66 (41.50)     7:28.00 (41.34)     8:09.03 (41.03)
        8:49.93 (40.90)     9:30.91 (40.98)    10:11.51 (40.60)    10:53.36 (41.85)
       11:34.57 (41.21)    12:16.10 (41.53)    12:57.48 (41.38)    13:38.94 (41.46)
       14:20.69 (41.75)    15:02.75 (42.06)    15:44.20 (41.45)    16:25.96 (41.76)
       17:07.62 (41.66)    17:50.71 (43.09)    18:32.41 (41.70)    19:14.53 (42.12)
       19:55.02 (40.49)    20:35.66 (40.64)    21:17.05 (41.39)    21:58.43 (41.38)
       22:35.53 (37.10)
 
Women 30-34 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri               34 DU                     25.41      27.68   11  
  2 Luellen, Katie            32 DU                     27.48      30.37    9  
  3 Fleckinger, Amy           30 Boulder                28.92      30.85    8  
  4 Herrick, Laura            30 Aurora                 28.83      31.55    7  
  5 Dickerson, Amy            30 Broomfield             34.23      36.80    6  
  6 Barker, Heather           32 Thornton               36.95      39.33    5  
 
Women 30-34 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri               34 DU                     53.51      58.56   11  
  2 Luellen, Katie            32 DU                     59.46    1:05.85    9  
  3 Fleckinger, Amy           30 Boulder              1:03.06    1:07.76    8  
  4 Barker, Heather           32 Thornton             1:17.91    1:25.79    7  
 
Women 30-34 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri               34 DU                   1:58.47    2:09.56   11  
                  30.20     1:02.83 (32.63)     1:36.18 (33.35)     2:09.56 (33.38)
  2 Fleckinger, Amy           30 Boulder              2:15.14    2:28.43    9  
                  33.32     1:10.06 (36.74)     1:49.34 (39.28)     2:28.43 (39.09)
 
Women 30-34 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Amy                 30 Boulder                31.53      35.42   11  
  2 Luellen, Katie            32 DU                     33.33      36.33    9  
  3 Fleckinger, Amy           30 Boulder                34.36      36.38    8  
  4 Herrick, Laura            30 Aurora                 35.14      36.67    7  
  5 Barker, Heather           32 Thornton               37.59      41.22    6  
  6 Dickerson, Amy            30 Broomfield             39.64      42.39    5  
 -- Noonan, Heather           31 DU                     31.08         DQ  
 
Women 30-34 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barker, Heather           32 Thornton             1:21.17    1:27.39   11  
                  41.55     1:27.39 (45.84)                                        
 -- Noonan, Heather           31 DU                   1:09.19         DQ  
 
Women 30-34 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barker, Heather           32 Thornton             2:55.71    3:06.69   11  
                  42.93     1:30.14 (47.21)     2:18.34 (48.20)     3:06.69 (48.35)
 -- Padgett, Shannon          34 Broomfield           3:49.73         DQ  
 -- Noonan, Heather           31 DU                   2:26.40         DQ  
 
Women 30-34 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrick, Laura            30 Aurora                 27.03      29.87   11  
  2 Luellen, Katie            32 DU                     26.40      29.91    9  
  3 Fleckinger, Amy           30 Boulder                28.02      30.00    8  
  4 Dickerson, Amy            30 Broomfield             32.43      36.02    7  
 -- Moore, Robyn              33 Denver Ath Club        39.73         DQ  
 
Women 30-34 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Webb, Amy                 30 Boulder                55.56         DQ  
                  29.05          DQ (31.50)                                        
 -- Noonan, Heather           31 DU                     59.46         DQ  
 
Women 30-34 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Amy            30 Broomfield           3:00.18    3:16.10   11  
                  42.45     1:32.92 (50.47)     2:24.72 (51.80)     3:16.10 (51.38)
 
Women 30-34 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrick, Laura            30 Aurora                 59.73    1:08.03   11  
                  32.15     1:08.03 (35.88)                                        
  2 Fleckinger, Amy           30 Boulder              1:03.87    1:08.57    9  
                  31.19     1:08.57 (37.38)                                        
  3 Dickerson, Amy            30 Broomfield           1:13.87    1:20.29    8  
                  36.42     1:20.29 (43.87)                                        
 -- Barker, Heather           32 Thornton             1:16.32         DQ  
 
Women 30-34 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleckinger, Amy           30 Boulder              2:15.14    2:28.31   11  
                  30.93     1:07.89 (36.96)     1:53.55 (45.66)     2:28.31 (34.76)
 -- Noonan, Heather           31 DU                   2:13.33         DQ  
 
Women 30-34 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Amy            30 Broomfield           6:09.37    6:19.14   11  
                  40.41     1:30.96 (50.55)     2:20.52 (49.56)     3:08.14 (47.62)
        4:02.44 (54.30)     4:57.44 (55.00)     5:40.60 (43.16)     6:19.14 (38.54)
 
Women 35-39 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                37 DU                     23.40      26.10   11  
  2 Dravenstott, Laura        35 DU                     24.32      26.36    9  
  3 Riner, Betsy              39 Inverness              24.77      26.86    8  
  4 Forbes, Tiffany           39 Boulder                25.50      27.25    7  
  5 Eden, Kim                 37 Ft. Collins            25.23      27.47    6  
  6 Crino, Heide              39 Inverness              27.12      28.76    5  
  7 Beggs, Holly              39 Rally                  28.83      30.69    4  
  8 Atkins, Julia             35 Unattached             27.93      31.08    3  
  9 Lopez, Heather            39 Unattached             32.85      32.36    2  
 10 White, LeighAnn           36 Thornton               32.88      33.95    1  
 11 Rubio, Ranae              39 Dawgs                  54.05      38.33  
 -- Keaton, Heather           36 Ft. Collins            25.95         DQ  
 
Women 35-39 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                37 DU                     51.26      56.40   11  
                  26.69       56.40 (29.71)                                        
  2 Eden, Kim                 37 Ft. Collins            54.95      59.61    9  
                  28.81       59.61 (30.80)                                        
  3 Keaton, Heather           36 Ft. Collins            56.04    1:00.39    8  
                  28.62     1:00.39 (31.77)                                        
  4 Riner, Betsy              39 Inverness              56.76    1:00.82    7  
                  28.69     1:00.82 (32.13)                                        
  5 Ford, Michelle            37 Inverness              54.95    1:03.00    6  
                  29.93     1:03.00 (33.07)                                        
  6 Lopez, Heather            39 Unattached           1:14.95    1:09.92    5  
                  34.32     1:09.92 (35.60)                                        
  7 White, LeighAnn           36 Thornton             1:12.19    1:16.98    4  
                  35.07     1:16.98 (41.91)                                        
  8 Rubio, Ranae              39 Dawgs                1:48.11    1:26.55    3  
                  56.55     1:26.55 (30.00)                                        
 
Women 35-39 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                37 DU                   1:51.62    2:02.91   11  
                  28.78       59.92 (31.14)     1:31.50 (31.58)     2:02.91 (31.41)
  2 Eden, Kim                 37 Ft. Collins          1:59.82    2:12.77    9  
                  30.31     1:03.69 (33.38)     1:38.46 (34.77)     2:12.77 (34.31)
  3 Ford, Michelle            37 Inverness            2:03.42    2:18.51    8  
                  31.58     1:05.51 (33.93)     1:41.16 (35.65)     2:18.51 (37.35)
  4 Beggs, Holly              39 Rally                2:24.14    2:26.75    7  
                  34.30     1:11.20 (36.90)     1:49.31 (38.11)     2:26.75 (37.44)
  5 Atkins, Julia             35 Unattached           2:10.63    2:27.72    6  
                  33.56     1:11.50 (37.94)     1:50.65 (39.15)     2:27.72 (37.07)
  6 Rubio, Ranae              39 Dawgs                3:22.70    3:14.47    5  
                  43.08     1:33.04 (49.96)     2:26.14 (53.10)     3:14.47 (48.33)
 
Women 35-39 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                37 DU                   6:20.82    5:33.16   11  
                  29.13     1:01.64 (32.51)     1:34.98 (33.34)     2:08.43 (33.45)
        2:42.03 (33.60)     3:16.06 (34.03)     3:50.12 (34.06)     4:24.83 (34.71)
        4:59.31 (34.48)     5:33.16 (33.85)                                        
  2 Niemann, Catherine        35 Aurora               6:51.43    6:02.25    9  
                  32.84     1:08.85 (36.01)     1:45.86 (37.01)     2:22.78 (36.92)
        2:58.50 (35.72)     3:34.70 (36.20)     4:11.41 (36.71)     4:48.23 (36.82)
        5:25.61 (37.38)     6:02.25 (36.64)                                        
  3 Eden, Kim                 37 Ft. Collins          6:54.72    6:04.65    8  
                  33.06     1:09.42 (36.36)     1:46.48 (37.06)     2:23.46 (36.98)
        3:00.90 (37.44)     3:37.98 (37.08)     4:15.51 (37.53)     4:52.78 (37.27)
        5:29.52 (36.74)     6:04.65 (35.13)                                        
  4 Friedlander, Rebecca      39 DU                   6:50.73    6:09.23    7  
                  32.97     1:08.39 (35.42)     1:44.77 (36.38)     2:21.72 (36.95)
        2:59.18 (37.46)     3:36.86 (37.68)     4:14.86 (38.00)     4:53.10 (38.24)
        5:31.26 (38.16)     6:09.23 (37.97)                                        
  5 Ford, Michelle            37 Inverness            7:08.57    6:21.59    6  
                  34.24     1:11.17 (36.93)     1:49.00 (37.83)     2:27.11 (38.11)
        3:05.64 (38.53)     3:44.01 (38.37)     4:23.08 (39.07)     5:02.34 (39.26)
        5:41.95 (39.61)     6:21.59 (39.64)                                        
 
Women 35-39 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                37 DU                  20:00.76   19:22.59   11  
                  30.79     1:04.38 (33.59)     1:38.63 (34.25)     2:13.14 (34.51)
        2:48.02 (34.88)     3:23.35 (35.33)     3:58.32 (34.97)     4:33.27 (34.95)
        5:08.37 (35.10)     5:43.17 (34.80)     6:18.29 (35.12)     6:53.15 (34.86)
        7:28.77 (35.62)     8:03.81 (35.04)     8:38.98 (35.17)     9:13.59 (34.61)
        9:48.97 (35.38)    10:23.88 (34.91)    10:58.79 (34.91)    11:33.95 (35.16)
       12:10.63 (36.68)    12:46.18 (35.55)    13:21.61 (35.43)    13:57.50 (35.89)
       14:33.08 (35.58)    15:08.79 (35.71)    15:44.93 (36.14)    16:20.92 (35.99)
       16:57.97 (37.05)    17:34.10 (36.13)    18:10.72 (36.62)    18:47.32 (36.60)
       19:22.59 (35.27)
  2 Eden, Kim                 37 Ft. Collins         21:25.86   20:47.70    9  
                  33.33     1:10.49 (37.16)     1:48.16 (37.67)     2:25.76 (37.60)
        3:03.64 (37.88)     3:41.91 (38.27)     4:19.93 (38.02)     4:58.27 (38.34)
        5:36.73 (38.46)     6:15.08 (38.35)     6:53.30 (38.22)     7:31.58 (38.28)
        8:09.49 (37.91)     8:47.53 (38.04)     9:25.95 (38.42)    10:03.76 (37.81)
       10:42.19 (38.43)    11:20.70 (38.51)    11:58.81 (38.11)    12:37.83 (39.02)
       13:15.68 (37.85)    13:53.62 (37.94)    14:31.65 (38.03)    15:09.91 (38.26)
       15:47.69 (37.78)    16:25.96 (38.27)    17:04.13 (38.17)    17:42.17 (38.04)
       18:20.46 (38.29)    18:57.82 (37.36)    19:35.42 (37.60)    20:12.16 (36.74)
       20:47.70 (35.54)
  3 Friedlander, Rebecca      39 DU                  21:33.41   21:17.02    8  
                  34.01     1:10.19 (36.18)     1:47.65 (37.46)     2:25.55 (37.90)
        3:03.83 (38.28)     3:42.38 (38.55)     4:21.07 (38.69)     5:00.14 (39.07)
        5:39.16 (39.02)     6:18.13 (38.97)     6:57.23 (39.10)     7:36.26 (39.03)
        8:15.11 (38.85)     8:54.14 (39.03)     9:33.18 (39.04)    10:11.93 (38.75)
       10:50.87 (38.94)    11:29.88 (39.01)    12:08.72 (38.84)    12:47.80 (39.08)
       13:27.28 (39.48)    14:06.48 (39.20)    14:45.99 (39.51)    15:25.43 (39.44)
       16:04.78 (39.35)    16:44.30 (39.52)    17:23.59 (39.29)    18:02.83 (39.24)
       18:42.22 (39.39)    19:21.49 (39.27)    20:00.88 (39.39)    20:39.91 (39.03)
       21:17.02 (37.11)
  4 Keaton, Heather           36 Ft. Collins         22:26.16   21:53.79    7  
                  32.92     1:09.74 (36.82)     1:48.35 (38.61)     2:27.42 (39.07)
        3:07.32 (39.90)     3:47.05 (39.73)     4:26.83 (39.78)     5:07.61 (40.78)
        5:48.63 (41.02)     6:30.35 (41.72)     7:10.67 (40.32)     7:50.95 (40.28)
        8:32.18 (41.23)     9:12.43 (40.25)     9:53.08 (40.65)    10:33.39 (40.31)
       11:13.52 (40.13)    11:54.17 (40.65)    12:34.83 (40.66)    13:15.39 (40.56)
       13:55.60 (40.21)    14:36.05 (40.45)    15:16.11 (40.06)    15:55.82 (39.71)
       16:36.39 (40.57)    17:16.13 (39.74)    17:56.68 (40.55)    18:36.97 (40.29)
       19:17.76 (40.79)    19:57.58 (39.82)    20:37.00 (39.42)    21:16.54 (39.54)
       21:53.79 (37.25)
 
Women 35-39 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riner, Betsy              39 Inverness              32.43      32.53   11  
  2 Crino, Heide              39 Inverness              33.15      35.15    9  
  3 Lopez, Heather            39 Unattached             41.70      41.08    8  
 -- Beggs, Holly              39 Rally                  38.74         DQ  
 
Women 35-39 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dravenstott, Laura        35 DU                   1:02.16    1:09.13   11  
  2 Forbes, Tiffany           39 Boulder              1:08.29    1:13.21    9  
 -- Niemann, Catherine        35 Aurora               1:02.16         DQ  
 
Women 35-39 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemann, Catherine        35 Aurora                 31.08      35.08   11  
  2 Riner, Betsy              39 Inverness              36.94      38.00    8.5
  2 Forbes, Tiffany           39 Boulder                34.41      38.00    8.5
  4 Crino, Heide              39 Inverness              35.68      38.43    7  
  5 Beggs, Holly              39 Rally                  36.94      39.91    6  
  6 Keaton, Heather           36 Ft. Collins            35.95      40.07    5  
  7 Lopez, Heather            39 Unattached             43.90      42.53    4  
  8 Rubio, Ranae              39 Dawgs                1:21.08      49.70    3  
 
Women 35-39 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemann, Catherine        35 Aurora               1:07.57    1:17.84   11  
                  36.01     1:17.84 (41.83)                                        
  2 Crino, Heide              39 Inverness            1:20.45    1:26.60    9  
                  41.49     1:26.60 (45.11)                                        
  3 Rubio, Ranae              39 Dawgs                2:33.15    1:42.67    8  
                  49.08     1:42.67 (53.59)                                        
 
Women 35-39 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubio, Ranae              39 Dawgs                4:30.27    3:49.81   11  
                  50.29     1:49.37 (59.08)   2:50.66 (1:01.29)     3:49.81 (59.15)
 
Women 35-39 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                37 DU                     25.53      28.09   11  
  2 Riner, Betsy              39 Inverness              27.48      30.04    9  
  3 Niemann, Catherine        35 Aurora                 26.58      30.27    8  
  4 Keaton, Heather           36 Ft. Collins            28.65      30.98    7  
  5 Crino, Heide              39 Inverness              31.71      34.20    6  
  6 Lopez, Heather            39 Unattached             40.51      38.01    5  
  7 White, LeighAnn           36 Thornton               36.50      38.29    4  
 -- Beggs, Holly              39 Rally                  33.33         DQ  
 
Women 35-39 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                37 DU                     55.93    1:02.13   11  
                  29.00     1:02.13 (33.13)                                        
  2 Forbes, Tiffany           39 Boulder              1:03.24    1:06.29    9  
                  31.62     1:06.29 (34.67)                                        
  3 Friedlander, Rebecca      39 DU                   1:02.12    1:09.12    8  
                  32.92     1:09.12 (36.20)                                        
  4 Niemann, Catherine        35 Aurora               1:00.36    1:09.84    7  
                  32.41     1:09.84 (37.43)                                        
 
Women 35-39 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemann, Catherine        35 Aurora               1:02.16    1:08.38   11  
                  32.12     1:08.38 (36.26)                                        
  2 Dravenstott, Laura        35 DU                   1:03.96    1:09.74    9  
                  32.19     1:09.74 (37.55)                                        
  3 Riner, Betsy              39 Inverness            1:07.12    1:10.37    8  
                  31.31     1:10.37 (39.06)                                        
  4 Crino, Heide              39 Inverness            1:10.81    1:16.11    7  
                  33.52     1:16.11 (42.59)                                        
  5 Ford, Michelle            37 Inverness            1:03.96    1:17.95    6  
                  34.39     1:17.95 (43.56)                                        
  6 Beggs, Holly              39 Rally                1:14.77    1:18.05    5  
                  37.56     1:18.05 (40.49)                                        
  7 Atkins, Julia             35 Unattached           1:30.00    1:20.43    4  
                  36.84     1:20.43 (43.59)                                        
  8 Lopez, Heather            39 Unattached           1:27.03    1:20.47    3  
                  41.19     1:20.47 (39.28)                                        
 
Women 35-39 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemann, Catherine        35 Aurora               2:15.14    2:29.96   11  
                  31.96     1:11.46 (39.50)     1:55.43 (43.97)     2:29.96 (34.53)
  2 Friedlander, Rebecca      39 DU                   2:20.39    2:38.26    9  
                  32.81     1:15.60 (42.79)     2:03.30 (47.70)     2:38.26 (34.96)
 -- Ford, Michelle            37 Inverness            2:15.14         DQ  
 
Women 35-39 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemann, Catherine        35 Aurora               4:44.68    5:16.08   11  
                  31.91     1:09.59 (37.68)     1:50.82 (41.23)     2:31.06 (40.24)
        3:16.54 (45.48)     4:02.99 (46.45)     4:40.09 (37.10)     5:16.08 (35.99)
 
Women 40-44 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sappey, Collette          41 Dawgs                  22.16      24.81   11  
  2 Von der Lippe, Susan      40 Loveland               22.40      24.87    9  
  3 Lee, Julie                40 Dawgs                  24.59      26.92    8  
  4 Campbell, Ellen           43 Inverness              24.77      27.20    7  
  5 Hagadorn, Heather         41 DU                     25.23      27.29    6  
  6 Fischer, Lynn             44 Rally                  25.05      27.72    5  
  7 Paris, Jane               41 Unattached             26.13      29.08    4  
  8 Kauffman, Barbara         44 Thornton               27.93      29.61    3  
  9 Shultz, Lisa              43 Inverness              27.21      30.08    2  
 10 Bates, Penny              44 Boulder                26.58      30.36    1  
 11 Lahnert, Laurie           43 Unattached             27.93      30.57  
 12 Dretzka, Jennifer         42 Thornton               33.15      33.64  
 13 Craft, Carol              44 Thornton               31.14      34.09  
 14 Harpold, Diane            42 Rally                  33.33      36.87  
 15 Baer, Lynn                42 Inverness              40.54      37.34  
 -- Kohagen, Shelley          41 Evergreen              32.34         DQ  
 
Women 40-44 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von der Lippe, Susan      40 Loveland               48.88      54.08   11  
                  26.04       54.08 (28.04)                                        
  2 Hagadorn, Heather         41 DU                     52.25      58.52    9  
                  28.08       58.52 (30.44)                                        
  3 Lee, Julie                40 Dawgs                  54.05      59.46    8  
                  28.07       59.46 (31.39)                                        
  4 Fischer, Lynn             44 Rally                  56.17    1:00.29    7  
                  28.90     1:00.29 (31.39)                                        
  5 Steffe, Kathleen          43 Inverness              55.86    1:00.51    6  
                  29.40     1:00.51 (31.11)                                        
  6 Dullea, Melanie           44 South Suburban         54.25    1:00.93    5  
                  29.14     1:00.93 (31.79)                                        
  7 Sallee, Cece              44 Durango                58.56    1:04.16    4  
                  31.58     1:04.16 (32.58)                                        
  8 Kauffman, Barbara         44 Thornton             1:03.06    1:07.82    3  
                  32.81     1:07.82 (35.01)                                        
  9 Meeks, Patti              41 Dawgs                1:04.86    1:20.71    2  
                  37.96     1:20.71 (42.75)                                        
 10 Baer, Lynn                42 Inverness            1:29.19    1:21.23    1  
                  38.22     1:21.23 (43.01)                                        
 11 Stokoe, Jeanne            44 Thornton             1:17.14    1:21.81  
                  38.93     1:21.81 (42.88)                                        
 -- Mayer, Olivia             42 Inverness            1:10.54         DQ  
 -- Sappey, Collette          41 Dawgs                  49.19         DQ  
 
Women 40-44 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sappey, Collette          41 Dawgs                1:51.71    2:04.98   11  
                  29.17     1:00.96 (31.79)     1:33.12 (32.16)     2:04.98 (31.86)
  2 Hagadorn, Heather         41 DU                   1:52.61    2:07.02    9  
                  29.56     1:01.66 (32.10)     1:34.08 (32.42)     2:07.02 (32.94)
  3 Smith, Laura              40 Boulder              1:57.12    2:07.53    8  
                  30.35     1:02.56 (32.21)     1:35.41 (32.85)     2:07.53 (32.12)
  4 Fischer, Lynn             44 Rally                2:03.42    2:12.20    7  
                  30.68     1:04.05 (33.37)     1:38.00 (33.95)     2:12.20 (34.20)
  5 Dullea, Melanie           44 South Suburban       2:01.94    2:13.99    6  
                  30.25     1:03.41 (33.16)     1:38.65 (35.24)     2:13.99 (35.34)
  6 Iverson, Jana             40 Dawgs                2:15.00    2:16.29    5  
                  31.52     1:06.08 (34.56)     1:41.33 (35.25)     2:16.29 (34.96)
  7 Sallee, Cece              44 Durango              2:15.14    2:19.01    4  
                  33.37     1:08.99 (35.62)     1:44.64 (35.65)     2:19.01 (34.37)
  8 Bates, Penny              44 Boulder              2:06.13    2:20.15    3  
                  33.72     1:09.61 (35.89)     1:45.77 (36.16)     2:20.15 (34.38)
  9 Paris, Jane               41 Unattached           2:08.83    2:24.57    2  
                  32.23     1:08.30 (36.07)     1:45.86 (37.56)     2:24.57 (38.71)
 10 Lahnert, Laurie           43 Unattached           2:24.14    2:32.78    1  
                  34.29     1:11.86 (37.57)     1:52.41 (40.55)     2:32.78 (40.37)
 11 Kauffman, Barbara         44 Thornton             2:19.64    2:33.15  
                  33.82     1:11.40 (37.58)     1:54.08 (42.68)     2:33.15 (39.07)
 12 Dretzka, Jennifer         42 Thornton             2:42.16    2:51.47  
                  38.01     1:21.72 (43.71)     2:06.33 (44.61)     2:51.47 (45.14)
 13 Meeks, Patti              41 Dawgs                2:19.64    3:00.22  
                  41.19     1:27.34 (46.15)     2:14.25 (46.91)     3:00.22 (45.97)
 14 Baer, Lynn                42 Inverness            2:51.17    3:16.10  
                  42.59     1:30.54 (47.95)     2:23.56 (53.02)     3:16.10 (52.54)
 
Women 40-44 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         41 DU                   6:22.86    5:47.33   11  
                  32.67     1:07.55 (34.88)     1:43.03 (35.48)     2:18.35 (35.32)
        2:53.68 (35.33)     3:28.54 (34.86)     4:03.41 (34.87)     4:38.15 (34.74)
        5:12.51 (34.36)     5:47.33 (34.82)                                        
  2 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch      6:51.49    5:50.12    9  
                  33.16     1:08.64 (35.48)     1:44.21 (35.57)     2:19.54 (35.33)
        2:54.79 (35.25)     3:29.95 (35.16)     4:05.38 (35.43)     4:40.98 (35.60)
        5:16.07 (35.09)     5:50.12 (34.05)                                        
  3 Steffe, Kathleen          43 Inverness            7:02.86    5:50.38    8  
                  33.22     1:08.03 (34.81)     1:42.92 (34.89)     2:18.22 (35.30)
        2:53.28 (35.06)     3:28.81 (35.53)     4:04.60 (35.79)     4:40.12 (35.52)
        5:15.90 (35.78)     5:50.38 (34.48)                                        
  4 Dullea, Melanie           44 South Suburban       6:45.66    6:04.37    7  
                  31.61     1:06.29 (34.68)     1:42.81 (36.52)     2:19.82 (37.01)
        2:57.26 (37.44)     3:34.90 (37.64)     4:12.64 (37.74)     4:50.26 (37.62)
        5:27.63 (37.37)     6:04.37 (36.74)                                        
  5 Bates, Penny              44 Boulder              7:20.00    6:16.47    6  
                  35.78     1:12.99 (37.21)     1:50.40 (37.41)     2:28.79 (38.39)
        3:07.69 (38.90)     3:44.66 (36.97)     4:22.16 (37.50)     5:00.24 (38.08)
        5:39.11 (38.87)     6:16.47 (37.36)                                        
  6 Sallee, Cece              44 Durango              7:14.29    6:17.77    5  
                  35.39     1:13.86 (38.47)     1:52.71 (38.85)     2:31.30 (38.59)
        3:09.83 (38.53)     3:48.32 (38.49)     4:26.76 (38.44)     5:04.63 (37.87)
        5:41.87 (37.24)     6:17.77 (35.90)                                        
  7 Derr, Kirsten             41 DU                   8:00.00    6:48.53    4  
                  37.61     1:17.38 (39.77)     1:58.25 (40.87)     2:39.97 (41.72)
        3:21.75 (41.78)     4:03.55 (41.80)     4:45.90 (42.35)     5:27.55 (41.65)
        6:08.89 (41.34)     6:48.53 (39.64)                                        
  8 Meeks, Patti              41 Dawgs                8:11.43    7:56.36    3  
                  42.31     1:29.29 (46.98)     2:17.67 (48.38)     3:06.23 (48.56)
        3:55.10 (48.87)     4:43.72 (48.62)     5:32.29 (48.57)     6:20.87 (48.58)
        7:09.63 (48.76)     7:56.36 (46.73)                                        
 -- Hoftiezer, Mary           40 Denver Ath Club      9:42.86         DQ  
 
Women 40-44 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steffe, Kathleen          43 Inverness           14:17.14   12:07.37   11  
                  34.16     1:10.35 (36.19)     1:46.89 (36.54)     2:23.01 (36.12)
        2:59.54 (36.53)     3:35.85 (36.31)     4:12.50 (36.65)     4:48.96 (36.46)
        5:25.53 (36.57)     6:01.99 (36.46)     6:38.65 (36.66)     7:15.16 (36.51)
        7:51.93 (36.77)     8:28.57 (36.64)     9:05.27 (36.70)     9:42.17 (36.90)
       10:19.07 (36.90)    10:55.94 (36.87)    11:32.36 (36.42)    12:07.37 (35.01)
  2 Dullea, Melanie           44 South Suburban      14:00.00   12:36.78    9  
                  32.99     1:09.38 (36.39)     1:47.04 (37.66)     2:25.26 (38.22)
        3:03.53 (38.27)     3:41.91 (38.38)     4:20.09 (38.18)     4:58.29 (38.20)
        5:36.62 (38.33)     6:14.84 (38.22)     6:52.73 (37.89)     7:31.25 (38.52)
        8:09.77 (38.52)     8:48.41 (38.64)     9:26.63 (38.22)    10:05.08 (38.45)
       10:43.47 (38.39)    11:21.75 (38.28)    11:59.93 (38.18)    12:36.78 (36.85)
  3 Sallee, Cece              44 Durango             15:08.57   12:55.89    8  
                  38.08     1:19.53 (41.45)     2:00.23 (40.70)     2:40.72 (40.49)
        3:20.03 (39.31)     3:58.63 (38.60)     4:37.24 (38.61)     5:16.17 (38.93)
        5:54.72 (38.55)     6:33.66 (38.94)     7:12.39 (38.73)     7:50.69 (38.30)
        8:29.48 (38.79)     9:07.79 (38.31)     9:46.10 (38.31)    10:24.53 (38.43)
       11:03.03 (38.50)    11:41.79 (38.76)    12:19.20 (37.41)    12:55.89 (36.69)
  4 Horn, Kris                43 Dawgs               14:00.00   13:14.88    7  
                  36.35     1:14.94 (38.59)     1:54.07 (39.13)     2:33.34 (39.27)
        3:12.83 (39.49)     3:52.57 (39.74)     4:32.23 (39.66)     5:12.25 (40.02)
        5:52.45 (40.20)     6:32.78 (40.33)     7:13.00 (40.22)     7:53.06 (40.06)
        8:33.20 (40.14)     9:13.53 (40.33)     9:53.84 (40.31)    10:34.18 (40.34)
       11:14.83 (40.65)    11:55.03 (40.20)    12:35.46 (40.43)    13:14.88 (39.42)
  5 Dretzka, Jennifer         42 Thornton            20:00.00   16:16.92    6  
                  41.78     1:28.96 (47.18)     2:18.45 (49.49)     3:06.67 (48.22)
        3:56.03 (49.36)     4:45.38 (49.35)     5:35.27 (49.89)     6:25.03 (49.76)
        7:14.91 (49.88)     8:04.42 (49.51)     8:53.57 (49.15)     9:43.79 (50.22)
       10:33.45 (49.66)    11:23.03 (49.58)    12:13.11 (50.08)    13:02.94 (49.83)
       13:51.78 (48.84)    14:40.39 (48.61)    15:29.63 (49.24)    16:16.92 (47.29)
  6 Meeks, Patti              41 Dawgs               18:51.43   16:26.56    5  
                  41.99     1:31.07 (49.08)     2:20.72 (49.65)     3:10.73 (50.01)
        4:00.91 (50.18)     4:50.50 (49.59)     5:40.63 (50.13)     6:31.00 (50.37)
        7:21.03 (50.03)     8:11.18 (50.15)     9:00.62 (49.44)     9:50.33 (49.71)
       10:40.86 (50.53)    11:30.19 (49.33)    12:19.71 (49.52)    13:09.69 (49.98)
       13:59.48 (49.79)    14:49.30 (49.82)    15:38.73 (49.43)    16:26.56 (47.83)
  7 Caldwell, Alicia          44 DU                  23:02.86   16:47.84    4  
                  46.33     1:34.67 (48.34)     2:24.89 (50.22)     3:15.20 (50.31)
        4:03.44 (48.24)     4:54.19 (50.75)     5:45.38 (51.19)     6:37.34 (51.96)
        7:27.80 (50.46)     8:18.97 (51.17)     9:10.27 (51.30)    10:01.79 (51.52)
       10:52.90 (51.11)    11:44.62 (51.72)    12:36.92 (52.30)    13:29.54 (52.62)
       14:19.05 (49.51)    15:10.85 (51.80)    15:59.98 (49.13)    16:47.84 (47.86)
 
Women 40-44 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch     20:18.67   20:06.37   11  
                  33.24     1:08.89 (35.65)     1:45.40 (36.51)     2:21.87 (36.47)
        2:58.77 (36.90)     3:35.32 (36.55)     4:11.78 (36.46)     4:48.18 (36.40)
        5:24.76 (36.58)     6:00.67 (35.91)     6:36.78 (36.11)     7:13.28 (36.50)
        7:50.27 (36.99)     8:26.78 (36.51)     9:03.49 (36.71)     9:40.48 (36.99)
       10:16.92 (36.44)    10:53.56 (36.64)    11:30.25 (36.69)    12:06.46 (36.21)
       12:42.53 (36.07)    13:18.77 (36.24)    13:55.11 (36.34)    14:31.73 (36.62)
       15:08.24 (36.51)    15:44.81 (36.57)    16:21.61 (36.80)    16:58.81 (37.20)
       17:36.35 (37.54)    18:13.63 (37.28)    18:51.57 (37.94)    19:29.28 (37.71)
       20:06.37 (37.09)
  2 Derr, Kirsten             41 DU                  24:04.33   23:14.99    9  
                  37.39     1:18.04 (40.65)     1:59.83 (41.79)     2:42.18 (42.35)
        3:24.75 (42.57)     4:07.40 (42.65)     4:50.53 (43.13)     5:33.47 (42.94)
        6:16.35 (42.88)     6:58.99 (42.64)     7:41.75 (42.76)     8:23.78 (42.03)
        9:06.03 (42.25)     9:48.22 (42.19)    10:31.08 (42.86)    11:13.57 (42.49)
       11:56.02 (42.45)    12:38.55 (42.53)    13:21.27 (42.72)    14:04.59 (43.32)
       14:47.09 (42.50)    15:29.45 (42.36)    16:12.12 (42.67)    16:54.44 (42.32)
       17:36.42 (41.98)    18:18.64 (42.22)    19:01.24 (42.60)    19:43.65 (42.41)
       20:26.71 (43.06)    21:09.52 (42.81)    21:52.28 (42.76)    22:34.72 (42.44)
       23:14.99 (40.27)
  3 Plummer, Charlotte        40 North Jeffco        23:56.31   23:15.30    8  
                  36.40     1:16.37 (39.97)     1:58.13 (41.76)     2:40.21 (42.08)
        3:23.08 (42.87)     4:05.39 (42.31)     4:47.97 (42.58)     5:30.42 (42.45)
        6:12.91 (42.49)     6:55.55 (42.64)     7:38.28 (42.73)     8:21.45 (43.17)
        9:04.43 (42.98)     9:48.14 (43.71)    10:31.75 (43.61)    11:14.87 (43.12)
       11:58.23 (43.36)    12:41.14 (42.91)    13:23.92 (42.78)    14:06.58 (42.66)
       14:49.78 (43.20)    15:32.85 (43.07)    16:15.08 (42.23)    16:57.04 (41.96)
       17:39.19 (42.15)    18:21.67 (42.48)    19:04.19 (42.52)    19:47.01 (42.82)
       20:30.27 (43.26)    21:12.70 (42.43)    21:55.25 (42.55)    22:37.15 (41.90)
       23:15.30 (38.15)
  4 Robinson, Dea             43 South Suburban      30:05.42   24:33.26    7  
                  41.56     1:25.06 (43.50)     2:08.99 (43.93)     2:53.88 (44.89)
        3:38.80 (44.92)     4:23.06 (44.26)     5:08.51 (45.45)     5:52.98 (44.47)
        6:37.72 (44.74)     7:22.32 (44.60)     8:07.63 (45.31)     8:52.21 (44.58)
        9:37.22 (45.01)    10:22.21 (44.99)    11:07.41 (45.20)    11:52.48 (45.07)
       12:37.24 (44.76)    13:22.38 (45.14)    14:07.78 (45.40)    14:53.07 (45.29)
       15:37.68 (44.61)    16:23.17 (45.49)    17:08.56 (45.39)    17:53.37 (44.81)
       18:38.01 (44.64)    19:23.15 (45.14)    20:08.35 (45.20)    20:52.74 (44.39)
       21:37.48 (44.74)    22:21.91 (44.43)    23:06.48 (44.57)    23:50.83 (44.35)
       24:33.26 (42.43)
  5 Kauffman, Barbara         44 Thornton            32:05.78   25:21.49    6  
                  37.09     1:18.33 (41.24)     2:01.81 (43.48)     2:47.91 (46.10)
      4:23.89 (1:35.98)     5:10.74 (46.85)     5:57.73 (46.99)     6:44.37 (46.64)
                                7:31.90 ( )     8:19.04 (47.14)     9:06.50 (47.46)
        9:54.12 (47.62)    10:40.68 (46.56)    11:27.37 (46.69)    12:15.67 (48.30)
       13:02.66 (46.99)    13:49.99 (47.33)    14:36.97 (46.98)    15:24.04 (47.07)
       16:10.90 (46.86)    16:57.90 (47.00)    17:45.64 (47.74)    18:32.76 (47.12)
       19:19.68 (46.92)    20:06.99 (47.31)    20:53.12 (46.13)    21:38.48 (45.36)
       22:23.39 (44.91)    23:09.52 (46.13)    23:54.38 (44.86)    24:39.90 (45.52)
       25:21.49 (41.59)
  6 Wilkie, Fiona             42 Boulder             33:05.96   25:40.54    5  
                  39.19     1:23.30 (44.11)     2:10.42 (47.12)     2:58.31 (47.89)
        3:46.21 (47.90)     4:34.65 (48.44)     5:22.37 (47.72)     6:10.45 (48.08)
        6:57.77 (47.32)     7:45.77 (48.00)     8:33.16 (47.39)     9:20.08 (46.92)
       10:06.94 (46.86)    10:54.74 (47.80)    11:43.48 (48.74)    12:30.66 (47.18)
       13:17.79 (47.13)    14:05.09 (47.30)    14:52.58 (47.49)    15:39.40 (46.82)
       16:26.08 (46.68)    17:13.10 (47.02)    18:00.37 (47.27)    18:46.94 (46.57)
       19:34.22 (47.28)    20:21.08 (46.86)    21:07.69 (46.61)    21:54.30 (46.61)
       22:41.04 (46.74)    23:26.74 (45.70)    24:12.80 (46.06)    24:58.21 (45.41)
       25:40.54 (42.33)
  7 Mayer, Olivia             42 Inverness           27:20.52   27:08.99    4  
                  40.99     1:27.45 (46.46)     2:16.78 (49.33)     3:06.53 (49.75)
        3:56.99 (50.46)     4:47.68 (50.69)     5:38.71 (51.03)     6:29.49 (50.78)
        7:19.89 (50.40)     8:10.00 (50.11)     8:59.87 (49.87)     9:49.49 (49.62)
       10:39.45 (49.96)    11:29.46 (50.01)    12:19.35 (49.89)    13:09.00 (49.65)
       13:58.56 (49.56)    14:48.48 (49.92)    15:37.82 (49.34)    16:27.45 (49.63)
       17:15.85 (48.40)    18:05.49 (49.64)    18:55.29 (49.80)    19:45.18 (49.89)
       20:35.36 (50.18)    21:24.98 (49.62)    22:14.81 (49.83)    23:05.03 (50.22)
       23:54.99 (49.96)    24:44.28 (49.29)    25:33.59 (49.31)    26:22.37 (48.78)
       27:08.99 (46.62)
  8 Hoftiezer, Mary           40 Denver Ath Club     27:55.02   30:40.08    3  
                  50.08     1:41.65 (51.57)     2:39.40 (57.75)     3:34.73 (55.33)
        4:30.83 (56.10)     5:25.75 (54.92)     6:20.26 (54.51)     7:16.38 (56.12)
        8:13.00 (56.62)     9:09.96 (56.96)    10:06.40 (56.44)    11:02.74 (56.34)
       11:58.95 (56.21)    12:55.91 (56.96)    13:52.14 (56.23)    14:48.47 (56.33)
       15:44.74 (56.27)    16:41.00 (56.26)    17:37.88 (56.88)    18:34.80 (56.92)
       19:31.09 (56.29)    20:28.04 (56.95)    21:24.51 (56.47)    22:21.53 (57.02)
       23:17.53 (56.00)    24:13.78 (56.25)    25:09.55 (55.77)    26:05.86 (56.31)
       27:01.85 (55.99)    27:56.88 (55.03)    28:52.07 (55.19)    29:46.83 (54.76)
       30:40.08 (53.25)
 
Women 40-44 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von der Lippe, Susan      40 Loveland               25.99      29.63   11  
  2 Smith, Laura              40 Boulder                27.93      32.38    9  
  3 Lee, Julie                40 Dawgs                  29.28      32.49    8  
  4 Campbell, Ellen           43 Inverness              31.53      33.48    7  
  5 Fischer, Lynn             44 Rally                  31.53      34.07    6  
  6 Shultz, Lisa              43 Inverness              38.74      39.19    5  
  7 Kauffman, Barbara         44 Thornton               36.94      43.63    4  
 -- Kohagen, Shelley          41 Evergreen              43.24         DQ  
 
Women 40-44 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              40 Boulder              1:00.36    1:07.39   11  
  2 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch      1:06.17    1:13.04    9  
  3 Golding, Sandy            42 South Suburban       1:18.38    1:22.34    8  
 
Women 40-44 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              40 Boulder              2:07.93    2:25.22   11  
                  34.12     1:10.88 (36.76)     1:47.72 (36.84)     2:25.22 (37.50)
  2 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch      2:20.11    2:33.97    9  
                  37.67     1:16.54 (38.87)     1:55.43 (38.89)     2:33.97 (38.54)
  3 Bates, Penny              44 Boulder              2:27.75    2:42.84    8  
                  39.37     1:20.86 (41.49)     2:01.79 (40.93)     2:42.84 (41.05)
  4 Hagadorn, Heather         41 DU                   2:19.64    2:43.06    7  
                  38.06     1:18.91 (40.85)     2:01.24 (42.33)     2:43.06 (41.82)
 
Women 40-44 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von der Lippe, Susan      40 Loveland               27.39      30.28   11  
  2 Campbell, Ellen           43 Inverness              31.53      35.43    9  
  3 Lee, Julie                40 Dawgs                  34.68      36.98    8  
  4 Sappey, Collette          41 Dawgs                  32.43      37.06    7  
  5 Fischer, Lynn             44 Rally                  35.14      37.55    6  
  6 Horn, Kris                43 Dawgs                  37.00      38.45    5  
  7 Walser, Gabriele          41 Unattached             45.05      39.02    4  
  8 Sauls, Catherine          41 Thornton               35.95      39.52    3  
  9 Lahnert, Laurie           43 Unattached             36.94      40.71    2  
 10 Dretzka, Jennifer         42 Thornton               36.49      40.99    1  
 11 Shultz, Lisa              43 Inverness              40.54      41.33  
 12 Kauffman, Barbara         44 Thornton               38.74      41.88  
 13 Stokoe, Jeanne            44 Thornton               38.53      42.71  
 14 Baer, Lynn                42 Inverness              46.85      44.76  
 15 Craft, Carol              44 Thornton               42.72      45.38  
 -- Kohagen, Shelley          41 Evergreen              46.85         DQ  
 
Women 40-44 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Ellen           43 Inverness            1:09.37    1:16.10   11  
                  36.42     1:16.10 (39.68)                                        
  2 Iverson, Jana             40 Dawgs                1:18.00    1:17.61    9  
                  36.97     1:17.61 (40.64)                                        
  3 Sauls, Catherine          41 Thornton             1:18.38    1:25.89    8  
                  40.34     1:25.89 (45.55)                                        
  4 Hagadorn, Heather         41 DU                   1:16.58    1:26.72    7  
                  40.96     1:26.72 (45.76)                                        
  5 Stokoe, Jeanne            44 Thornton             1:26.37    1:34.12    6  
                  44.77     1:34.12 (49.35)                                        
 
Women 40-44 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Ellen           43 Inverness            2:30.90    2:43.98   11  
                  37.79     1:19.67 (41.88)     2:01.72 (42.05)     2:43.98 (42.26)
  2 Bates, Penny              44 Boulder              2:41.26    2:54.65    9  
                  40.88     1:24.91 (44.03)     2:09.41 (44.50)     2:54.65 (45.24)
  3 Walser, Gabriele          41 Unattached           3:31.71    3:06.24    8  
                  41.28     1:28.66 (47.38)     2:17.32 (48.66)     3:06.24 (48.92)
  4 Sauls, Catherine          41 Thornton             2:50.27    3:08.00    7  
                  41.32     1:29.10 (47.78)     2:17.64 (48.54)     3:08.00 (50.36)
  5 Stokoe, Jeanne            44 Thornton             3:01.08    3:31.74    6  
                  46.66     1:41.08 (54.42)     2:37.70 (56.62)     3:31.74 (54.04)
 
Women 40-44 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von der Lippe, Susan      40 Loveland               23.65      26.00   11  
  2 Campbell, Ellen           43 Inverness              27.48      29.77    9  
  3 Hagadorn, Heather         41 DU                     27.03      30.31    8  
  4 Lee, Julie                40 Dawgs                  28.83      30.59    7  
  5 Smith, Laura              40 Boulder                27.48      31.05    6  
  6 Dullea, Melanie           44 South Suburban         27.95      31.53    5  
  7 Sallee, Cece              44 Durango                28.83      31.81    4  
  8 Bates, Penny              44 Boulder                29.73      32.93    3  
  9 Fischer, Lynn             44 Rally                  29.82      33.31    2  
 10 Sauls, Catherine          41 Thornton               32.88      35.74    1  
 11 Kauffman, Barbara         44 Thornton               32.43      36.41  
 12 Shultz, Lisa              43 Inverness              33.14      37.53  
 -- Sappey, Collette          41 Dawgs                  25.68         DQ  
 -- Mayer, Olivia             42 Inverness              33.96         DQ  
 -- Kohagen, Shelley          41 Evergreen              31.35         DQ  
 
Women 40-44 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         41 DU                   1:04.86    1:09.12   11  
                  31.77     1:09.12 (37.35)                                        
  2 Iverson, Jana             40 Dawgs                1:10.00    1:10.20    9  
                  32.01     1:10.20 (38.19)                                        
  3 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch      1:03.91    1:11.30    8  
                  33.11     1:11.30 (38.19)                                        
  4 Sallee, Cece              44 Durango              1:02.16    1:11.81    7  
                  35.06     1:11.81 (36.75)                                        
  5 Paris, Jane               41 Unattached           1:05.77    1:12.24    6  
                  32.09     1:12.24 (40.15)                                        
  6 Dullea, Melanie           44 South Suburban       1:05.88    1:12.68    5  
                  34.11     1:12.68 (38.57)                                        
  7 Bates, Penny              44 Boulder              1:07.57    1:13.18    4  
                  34.14     1:13.18 (39.04)                                        
  8 Horn, Kris                43 Dawgs                1:12.00    1:15.46    3  
                  36.61     1:15.46 (38.85)                                        
  9 Sauls, Catherine          41 Thornton             1:19.28    1:31.96    2  
                  40.47     1:31.96 (51.49)                                        
 
Women 40-44 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch      2:24.63    2:36.12   11  
                  35.08     1:14.70 (39.62)     1:55.54 (40.84)     2:36.12 (40.58)
  2 Iverson, Jana             40 Dawgs                2:40.00    2:40.11    9  
                  35.74     1:15.77 (40.03)     1:58.30 (42.53)     2:40.11 (41.81)
  3 Steffe, Kathleen          43 Inverness            2:28.65    2:40.69    8  
                  35.33     1:15.56 (40.23)     1:57.08 (41.52)     2:40.69 (43.61)
  4 Sallee, Cece              44 Durango              2:28.65    2:44.35    7  
                  36.91     1:18.36 (41.45)     2:01.33 (42.97)     2:44.35 (43.02)
 
Women 40-44 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von der Lippe, Susan      40 Loveland               54.05    1:00.70   11  
                  28.52     1:00.70 (32.18)                                        
  2 Campbell, Ellen           43 Inverness            1:02.16    1:07.90    9  
                  31.79     1:07.90 (36.11)                                        
  3 Lee, Julie                40 Dawgs                1:01.89    1:10.05    8  
                  32.95     1:10.05 (37.10)                                        
  4 Hagadorn, Heather         41 DU                   1:05.77    1:10.14    7  
                  31.90     1:10.14 (38.24)                                        
  5 Smith, Laura              40 Boulder              1:04.86    1:10.73    6  
                  31.91     1:10.73 (38.82)                                        
  6 Fischer, Lynn             44 Rally                1:06.22    1:11.21    5  
                  33.98     1:11.21 (37.23)                                        
  7 Horn, Kris                43 Dawgs                1:13.00    1:13.72    4  
                  34.53     1:13.72 (39.19)                                        
  8 Kauffman, Barbara         44 Thornton             1:12.97    1:18.49    3  
                  38.67     1:18.49 (39.82)                                        
  9 Sauls, Catherine          41 Thornton             1:11.62    1:19.38    2  
                  37.79     1:19.38 (41.59)                                        
 10 Shultz, Lisa              43 Inverness            1:12.90    1:21.46    1  
                  40.13     1:21.46 (41.33)                                        
 11 Derr, Kirsten             41 DU                   1:21.08    1:25.22  
                  41.40     1:25.22 (43.82)                                        
 12 Craft, Carol              44 Thornton             1:21.77    1:31.01  
                  44.31     1:31.01 (46.70)                                        
 13 Stokoe, Jeanne            44 Thornton             1:25.59    1:33.59  
                  44.98     1:33.59 (48.61)                                        
 14 Harpold, Diane            42 Rally                1:30.09    1:34.27  
                  44.06     1:34.27 (50.21)                                        
 -- Dretzka, Jennifer         42 Thornton             1:30.09         DQ  
 -- Kohagen, Shelley          41 Evergreen            1:29.19         DQ  
 
Women 40-44 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              40 Boulder              2:15.14    2:29.12   11  
                  31.44     1:08.56 (37.12)     1:55.39 (46.83)     2:29.12 (33.73)
  2 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch      2:17.91    2:30.30    9  
                  32.53     1:10.73 (38.20)     1:57.20 (46.47)     2:30.30 (33.10)
  3 Steffe, Kathleen          43 Inverness            2:24.14    2:32.67    8  
                  32.17     1:13.88 (41.71)     1:58.25 (44.37)     2:32.67 (34.42)
  4 Iverson, Jana             40 Dawgs                2:35.00    2:33.92    7  
                  32.94     1:14.13 (41.19)     1:58.21 (44.08)     2:33.92 (35.71)
  5 Fischer, Lynn             44 Rally                2:27.75    2:36.43    6  
                  35.66     1:15.94 (40.28)     2:01.48 (45.54)     2:36.43 (34.95)
  6 Bates, Penny              44 Boulder              2:25.95    2:39.03    5  
                  34.94     1:17.33 (42.39)     2:03.16 (45.83)     2:39.03 (35.87)
  7 Sauls, Catherine          41 Thornton             2:38.15    2:57.09    4  
                  36.37     1:25.93 (49.56)     2:15.05 (49.12)     2:57.09 (42.04)
 -- Derr, Kirsten             41 DU                   2:42.16         DQ  
 
Women 40-44 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        41 Highlands Ranch      4:51.40    5:22.99   11  
                  34.16     1:12.21 (38.05)     1:53.25 (41.04)     2:34.20 (40.95)
        3:22.29 (48.09)     4:11.83 (49.54)     4:47.49 (35.66)     5:22.99 (35.50)
  2 Iverson, Jana             40 Dawgs                5:40.00    5:27.64    9  
                  33.13     1:12.17 (39.04)     1:55.28 (43.11)     2:38.88 (43.60)
        3:24.93 (46.05)     4:11.19 (46.26)     4:49.67 (38.48)     5:27.64 (37.97)
  3 Hagadorn, Heather         41 DU                   4:52.79    5:35.52    8  
                  31.95     1:09.79 (37.84)     1:52.79 (43.00)     2:36.61 (43.82)
        3:27.43 (50.82)     4:20.76 (53.33)     4:58.40 (37.64)     5:35.52 (37.12)
  4 Bates, Penny              44 Boulder              5:10.81    5:41.76    7  
                  34.95     1:16.65 (41.70)     2:00.75 (44.10)     2:45.16 (44.41)
        3:34.19 (49.03)     4:23.10 (48.91)     5:03.14 (40.04)     5:41.76 (38.62)
  5 Dullea, Melanie           44 South Suburban       5:28.83    5:49.53    6  
                  35.93     1:17.54 (41.61)     2:07.72 (50.18)     2:57.03 (49.31)
        3:45.14 (48.11)     4:34.11 (48.97)     5:12.61 (38.50)     5:49.53 (36.92)
 
Women 45-49 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 Inverness              22.97      25.32   11  
  2 Drozda, Cathy             47 Thornton               24.23      26.31    9  
  3 Bergen, Michelle          45 DU                     27.03      29.49    8  
  4 Fletcher, Lynne           45 Inverness              28.83      31.57    7  
  5 Doty, Anne                46 Inverness              27.48      31.71    6  
  6 O'Hair, MaryJean          45 Rally                  27.95      32.02    5  
  7 Benning, Frankie          48 Rally                  32.43      38.37    4  
  8 Mayer, Stephanie          48 Rally                  33.33      38.99    3  
 
Women 45-49 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 Inverness              50.45      56.30   11  
                  26.85       56.30 (29.45)                                        
  2 Bergen, Michelle          45 DU                     58.56    1:05.92    9  
                  31.27     1:05.92 (34.65)                                        
  3 Doty, Anne                46 Inverness            1:01.26    1:10.88    8  
                  33.48     1:10.88 (37.40)                                        
  4 Fletcher, Lynne           45 Inverness            1:06.67    1:13.79    7  
                  36.11     1:13.79 (37.68)                                        
 
Women 45-49 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 Inverness            1:54.86    2:05.41   11  
                  29.51     1:00.59 (31.08)     1:33.55 (32.96)     2:05.41 (31.86)
  2 Nelson, Judy              45 Highlands Ranch      2:08.00    2:07.64    9  
                  29.83     1:01.93 (32.10)     1:34.88 (32.95)     2:07.64 (32.76)
  3 Maleike, Corinna          45 Thornton             2:19.64    2:20.74    8  
                  33.27     1:09.96 (36.69)     1:46.04 (36.08)     2:20.74 (34.70)
  4 Craft, Brenda             47 Greeley              2:10.63    2:20.95    7  
                  31.91     1:07.11 (35.20)     1:43.79 (36.68)     2:20.95 (37.16)
  5 Doty, Anne                46 Inverness            2:24.14    2:37.59    6  
                  34.81     1:13.09 (38.28)     1:54.73 (41.64)     2:37.59 (42.86)
  6 Fletcher, Lynne           45 Inverness            2:37.66    2:42.85    5  
                  37.15     1:19.62 (42.47)     2:02.59 (42.97)     2:42.85 (40.26)
 
Women 45-49 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              45 Highlands Ranch      5:43.00    5:43.34   11  
                  31.45     1:05.05 (33.60)     1:38.81 (33.76)     2:13.43 (34.62)
        2:48.39 (34.96)     3:23.73 (35.34)     3:58.81 (35.08)     4:34.09 (35.28)
        5:09.12 (35.03)     5:43.34 (34.22)                                        
  2 Garnier, Kathy            45 Inverness            6:45.71    5:58.09    9  
                  32.51     1:07.42 (34.91)     1:43.31 (35.89)     2:19.62 (36.31)
        2:56.30 (36.68)     3:31.77 (35.47)     4:07.61 (35.84)     4:44.84 (37.23)
        5:22.34 (37.50)     5:58.09 (35.75)                                        
  3 Craft, Brenda             47 Greeley              7:37.14    6:24.55    8  
                  34.77     1:10.76 (35.99)     1:48.19 (37.43)     2:26.65 (38.46)
        3:06.02 (39.37)     3:45.34 (39.32)     4:24.98 (39.64)     5:05.21 (40.23)
        5:45.29 (40.08)     6:24.55 (39.26)                                        
  4 Maleike, Corinna          45 Thornton             7:25.71    6:38.29    7  
                  36.61     1:16.90 (40.29)     1:57.84 (40.94)     2:39.08 (41.24)
        3:19.71 (40.63)     4:00.79 (41.08)     4:39.78 (38.99)     5:19.25 (39.47)
        5:58.93 (39.68)     6:38.29 (39.36)                                        
  5 Nolte, Susan              45 Inverness            7:41.71    6:52.98    6  
                  36.79     1:17.13 (40.34)     1:58.20 (41.07)     2:39.56 (41.36)
        3:21.46 (41.90)     4:03.67 (42.21)     4:45.97 (42.30)     5:28.49 (42.52)
        6:11.09 (42.60)     6:52.98 (41.89)                                        
  6 Chidester, Victoria       49 Wheat                8:11.43    7:08.42    5  
                  36.74     1:19.36 (42.62)     2:02.96 (43.60)     2:46.69 (43.73)
        3:30.24 (43.55)     4:14.34 (44.10)     4:58.42 (44.08)     5:42.27 (43.85)
        6:25.50 (43.23)     7:08.42 (42.92)                                        
  7 Fletcher, Lynne           45 Inverness            8:34.29    7:39.99    4  
                  38.70     1:22.61 (43.91)     2:09.40 (46.79)     3:00.36 (50.96)
        3:48.88 (48.52)     4:36.53 (47.65)     5:23.46 (46.93)     6:11.15 (47.69)
        6:56.74 (45.59)     7:39.99 (43.25)                                        
  8 Bennett, Aimee            49 South Suburban      10:17.14    9:01.11    3  
                  50.17     1:42.43 (52.26)     2:37.20 (54.77)     3:32.13 (54.93)
        4:26.81 (54.68)     5:21.98 (55.17)     6:17.23 (55.25)     7:12.02 (54.79)
        8:07.42 (55.40)     9:01.11 (53.69)                                        
 
Women 45-49 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              45 Highlands Ranch     11:40.00   11:45.15   11  
                  32.46     1:06.50 (34.04)     1:40.93 (34.43)     2:15.85 (34.92)
        2:50.95 (35.10)     3:26.52 (35.57)     4:02.47 (35.95)     4:38.46 (35.99)
        5:14.28 (35.82)     5:50.09 (35.81)     6:25.92 (35.83)     7:02.02 (36.10)
        7:38.11 (36.09)     8:14.08 (35.97)     8:49.77 (35.69)     9:25.42 (35.65)
       10:00.94 (35.52)    10:36.53 (35.59)    11:11.32 (34.79)    11:45.15 (33.83)
  2 Garnier, Kathy            45 Inverness           13:31.43   13:22.18    9  
                  30.71     1:04.63 (33.92)     1:39.64 (35.01)     2:15.65 (36.01)
        2:52.35 (36.70)     3:29.43 (37.08)     4:06.72 (37.29)     4:45.48 (38.76)
        5:23.46 (37.98)     6:01.02 (37.56)     6:49.73 (48.71)     7:35.57 (45.84)
        8:21.21 (45.64)     9:06.50 (45.29)     9:51.82 (45.32)    10:34.79 (42.97)
       11:17.24 (42.45)    11:59.60 (42.36)    12:42.04 (42.44)    13:22.18 (40.14)
  3 Maleike, Corinna          45 Thornton            16:34.29   14:01.86    8  
                  36.96     1:17.97 (41.01)     2:00.02 (42.05)     2:41.74 (41.72)
        3:23.26 (41.52)     4:04.38 (41.12)     4:46.73 (42.35)     5:29.76 (43.03)
        6:12.27 (42.51)     6:54.58 (42.31)     7:36.98 (42.40)     8:19.84 (42.86)
        9:02.80 (42.96)     9:45.46 (42.66)    10:28.54 (43.08)    11:11.82 (43.28)
       11:54.80 (42.98)    12:37.90 (43.10)    13:20.77 (42.87)    14:01.86 (41.09)
 
Women 45-49 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maleike, Corinna          45 Thornton            24:04.33   23:10.89   11  
                  37.48     1:19.42 (41.94)     2:01.98 (42.56)     2:44.76 (42.78)
        3:27.27 (42.51)     4:09.54 (42.27)     4:51.81 (42.27)     5:34.21 (42.40)
        6:16.03 (41.82)     6:58.21 (42.18)     7:39.39 (41.18)     8:21.11 (41.72)
        9:03.56 (42.45)     9:45.72 (42.16)    10:28.01 (42.29)    11:10.45 (42.44)
       11:52.64 (42.19)    12:34.86 (42.22)    13:17.02 (42.16)    13:59.77 (42.75)
       14:41.38 (41.61)    15:23.13 (41.75)    16:05.28 (42.15)    16:47.50 (42.22)
       17:30.57 (43.07)    18:12.69 (42.12)    18:55.85 (43.16)    19:38.83 (42.98)
       20:22.15 (43.32)    21:05.38 (43.23)    21:47.47 (42.09)    22:29.93 (42.46)
       23:10.89 (40.96)
  2 Hull, Kathy               49 North Jeffco        23:15.00   23:27.64    9  
                  39.42     1:19.67 (40.25)     2:01.12 (41.45)     2:42.98 (41.86)
        3:24.91 (41.93)     4:07.30 (42.39)     4:49.53 (42.23)     5:31.70 (42.17)
        6:14.23 (42.53)     6:56.66 (42.43)     7:38.93 (42.27)     8:21.62 (42.69)
        9:04.34 (42.72)     9:46.85 (42.51)    10:29.73 (42.88)    11:12.34 (42.61)
       11:55.13 (42.79)    12:38.08 (42.95)    13:21.14 (43.06)    14:04.49 (43.35)
       14:47.67 (43.18)    15:30.92 (43.25)    16:14.56 (43.64)    16:57.93 (43.37)
       17:41.32 (43.39)    18:24.70 (43.38)    19:08.23 (43.53)    19:51.77 (43.54)
       20:35.45 (43.68)    21:19.02 (43.57)    22:02.58 (43.56)    22:45.95 (43.37)
       23:27.64 (41.69)
  3 Wigington, Nan            49 Unattached          32:05.78   30:06.18    8  
                  48.98     1:38.97 (49.99)     2:33.44 (54.47)     3:26.67 (53.23)
        4:20.58 (53.91)     5:16.36 (55.78)     6:11.50 (55.14)     7:05.10 (53.60)
        8:00.49 (55.39)     8:54.63 (54.14)     9:49.57 (54.94)    10:44.27 (54.70)
       11:38.65 (54.38)    12:34.47 (55.82)    13:27.67 (53.20)    14:22.60 (54.93)
       15:17.74 (55.14)    16:13.51 (55.77)    17:08.33 (54.82)    18:04.05 (55.72)
       18:59.82 (55.77)    19:55.19 (55.37)    20:51.45 (56.26)    21:47.35 (55.90)
       22:43.75 (56.40)    23:40.18 (56.43)    24:34.75 (54.57)    25:30.34 (55.59)
       26:25.26 (54.92)    27:21.60 (56.34)    28:17.59 (55.99)    29:13.63 (56.04)
       30:06.18 (52.55)
  4 Bennett, Aimee            49 South Suburban      32:05.78   31:23.26    7  
                  52.18     1:46.34 (54.16)     2:42.73 (56.39)     3:39.42 (56.69)
        4:35.56 (56.14)     5:32.04 (56.48)     6:28.96 (56.92)     7:25.93 (56.97)
        8:23.07 (57.14)     9:20.19 (57.12)    10:17.36 (57.17)    11:14.60 (57.24)
       12:12.26 (57.66)    13:09.53 (57.27)    14:07.36 (57.83)    15:05.06 (57.70)
       16:02.55 (57.49)    17:00.18 (57.63)    17:57.91 (57.73)    18:55.91 (58.00)
       19:54.20 (58.29)    20:52.60 (58.40)    21:50.46 (57.86)    22:48.42 (57.96)
       23:46.35 (57.93)    24:43.97 (57.62)    25:41.62 (57.65)    26:39.32 (57.70)
       27:36.73 (57.41)    28:34.26 (57.53)    29:31.64 (57.38)    30:28.54 (56.90)
       31:23.26 (54.72)
  5 Speck, Catherine          49 Unattached          45:08.12   36:24.51    6  
                  51.77   1:54.23 (1:02.46)   2:58.62 (1:04.39)   4:05.96 (1:07.34)
      5:12.13 (1:06.17)   6:19.36 (1:07.23)   7:27.46 (1:08.10)   8:34.72 (1:07.26)
      9:42.63 (1:07.91)  10:50.00 (1:07.37)  11:56.81 (1:06.81)  13:04.53 (1:07.72)
     14:10.98 (1:06.45)  15:17.88 (1:06.90)  16:24.61 (1:06.73)  17:30.89 (1:06.28)
     18:35.79 (1:04.90)  19:41.38 (1:05.59)  20:47.56 (1:06.18)  21:53.55 (1:05.99)
     22:59.87 (1:06.32)  24:07.40 (1:07.53)  25:13.02 (1:05.62)  26:18.48 (1:05.46)
     27:26.14 (1:07.66)  28:33.55 (1:07.41)  29:39.76 (1:06.21)  30:45.19 (1:05.43)
     31:54.53 (1:09.34)  33:00.57 (1:06.04)  34:09.37 (1:08.80)  35:17.16 (1:07.79)
     36:24.51 (1:07.35)
 
Women 45-49 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             47 Thornton               29.91      31.90   11  
  2 Garnier, Kathy            45 Inverness              30.18      32.84    9  
  3 Fletcher, Lynne           45 Inverness              35.14      38.72    8  
  4 Doty, Anne                46 Inverness              36.04      39.43    7  
 
Women 45-49 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 Inverness            1:08.47    1:13.71   11  
  2 Bergen, Michelle          45 DU                   1:12.07    1:18.68    9  
  3 Chidester, Victoria       49 Wheat                1:12.07    1:19.08    8  
  4 Maleike, Corinna          45 Thornton             1:16.58    1:26.25    7  
  5 O'Hair, MaryJean          45 Rally                1:25.81    1:29.31    6  
  6 Wigington, Nan            49 Unattached           1:42.70    1:43.95    5  
 
Women 45-49 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maleike, Corinna          45 Thornton             2:46.67    2:52.63   11  
                  42.38     1:26.59 (44.21)     2:10.59 (44.00)     2:52.63 (42.04)
  2 Chidester, Victoria       49 Wheat                2:40.36    2:54.82    9  
                  38.83     1:23.12 (44.29)     2:09.46 (46.34)     2:54.82 (45.36)
 
Women 45-49 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             47 Thornton               33.33      34.12   11  
  2 Garnier, Kathy            45 Inverness              36.04      36.86    9  
  3 Taydus, Andrea            48 Rally                  34.68      38.40    8  
  4 Nolte, Susan              45 Inverness              35.86      42.02    7  
  5 Fletcher, Lynne           45 Inverness              38.74      42.59    6  
  6 Doty, Anne                46 Inverness              38.11      43.04    5  
  7 Benning, Frankie          48 Rally                  41.44      48.57    4  
 
Women 45-49 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             47 Thornton             1:08.02    1:14.52   11  
                  34.87     1:14.52 (39.65)                                        
  2 Maleike, Corinna          45 Thornton             1:26.49    1:28.91    9  
                  42.97     1:28.91 (45.94)                                        
  3 Nolte, Susan              45 Inverness            1:20.18    1:30.46    8  
                  42.61     1:30.46 (47.85)                                        
  4 Wigington, Nan            49 Unattached           1:41.80    1:44.05    7  
                  48.89     1:44.05 (55.16)                                        
 -- Taydus, Andrea            48 Rally                1:16.58         DQ  
 
Women 45-49 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Susan              45 Inverness            2:51.17    3:13.26   11  
                  43.91     1:33.00 (49.09)     2:23.04 (50.04)     3:13.26 (50.22)
  2 Taydus, Andrea            48 Rally                3:09.19    3:14.65    9  
                  43.90     1:31.42 (47.52)     2:21.92 (50.50)     3:14.65 (52.73)
  3 Maleike, Corinna          45 Thornton             2:52.97    3:15.09    8  
                  45.34     1:35.05 (49.71)     2:26.37 (51.32)     3:15.09 (48.72)
  4 Wigington, Nan            49 Unattached           3:43.07    3:44.35    7  
                  49.57     1:47.28 (57.71)     2:44.73 (57.45)     3:44.35 (59.62)
 
Women 45-49 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             47 Thornton               26.31      28.57   11  
  2 Craft, Brenda             47 Greeley                28.65      30.87    9  
  3 Garnier, Kathy            45 Inverness              29.73      31.91    8  
  4 Fletcher, Lynne           45 Inverness              35.81      36.29    7  
 
Women 45-49 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craft, Brenda             47 Greeley              1:06.49    1:12.71   11  
                  34.19     1:12.71 (38.52)                                        
  2 Maleike, Corinna          45 Thornton             1:13.87    1:22.10    9  
                  38.98     1:22.10 (43.12)                                        
 
Women 45-49 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maleike, Corinna          45 Thornton             2:52.97    3:04.37   11  
                  38.67     1:24.01 (45.34)     2:14.95 (50.94)     3:04.37 (49.42)
 
Women 45-49 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             47 Thornton             1:00.81    1:05.77   11  
                  30.75     1:05.77 (35.02)                                        
  2 Garnier, Kathy            45 Inverness            1:04.41    1:09.42    9  
                  32.69     1:09.42 (36.73)                                        
  3 Nelson, Judy              45 Highlands Ranch      1:10.00    1:10.99    8  
                  33.59     1:10.99 (37.40)                                        
  4 Craft, Brenda             47 Greeley              1:08.20    1:13.78    7  
                  34.85     1:13.78 (38.93)                                        
  5 Fletcher, Lynne           45 Inverness            1:12.97    1:21.15    6  
                  37.46     1:21.15 (43.69)                                        
  6 Doty, Anne                46 Inverness            1:12.07    1:23.52    5  
                  40.26     1:23.52 (43.26)                                        
  7 Taydus, Andrea            48 Rally                1:16.83    1:25.37    4  
                  39.77     1:25.37 (45.60)                                        
 
Women 45-49 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             47 Thornton             2:16.94    2:27.58   11  
                  31.51     1:11.60 (40.09)     1:53.97 (42.37)     2:27.58 (33.61)
  2 Craft, Brenda             47 Greeley              2:28.65    2:38.61    9  
                  32.39     1:15.66 (43.27)     2:02.48 (46.82)     2:38.61 (36.13)
  3 Maleike, Corinna          45 Thornton             2:20.54    2:39.90    8  
                  33.85     1:18.25 (44.40)     2:06.77 (48.52)     2:39.90 (33.13)
  4 Nolte, Susan              45 Inverness            2:37.66    2:55.53    7  
                  38.43     1:25.35 (46.92)     2:16.09 (50.74)     2:55.53 (39.44)
  5 Doty, Anne                46 Inverness            2:46.67    3:00.69    6  
                  41.79     1:28.20 (46.41)     2:19.84 (51.64)     3:00.69 (40.85)
 -- Taydus, Andrea            48 Rally                3:22.70         DQ  
 -- Wigington, Nan            49 Unattached           3:43.42         DQ  
 
Women 45-49 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              45 Highlands Ranch      5:20.00    5:20.58   11  
                  33.78     1:10.37 (36.59)     1:51.58 (41.21)     2:32.11 (40.53)
        3:20.55 (48.44)     4:09.99 (49.44)     4:45.51 (35.52)     5:20.58 (35.07)
  2 Maleike, Corinna          45 Thornton             5:24.32    6:02.07    9  
                  38.27     1:22.26 (43.99)                                        
            3:48.45 ( )     4:39.99 (51.54)     5:21.17 (41.18)     6:02.07 (40.90)
  3 Nolte, Susan              45 Inverness            5:37.84    6:18.88    8  
                  40.45     1:27.56 (47.11)     2:17.44 (49.88)     3:06.61 (49.17)
        3:59.61 (53.00)     4:53.62 (54.01)     5:37.10 (43.48)     6:18.88 (41.78)
 
Women 50-54 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            52 Ft. Collins            25.77      27.67   11  
  2 Roche, Carolyn            54 Boulder                26.58      29.28    9  
  3 Pyle, Rebecca             50 South Suburban         28.15      30.41    8  
  4 Slover, Carrie            53 Pueblo                 28.24      30.64    7  
  5 Conway, Catherine         51 Dawgs                  28.83      30.89    6  
  6 Laney, Judy               53 DU                     31.53      31.88    5  
  7 Slavec, Deborah           52 Highlands Ranch        28.83      31.99    4  
  8 Ishibashi, Karen          53 Rally                  33.00      34.19    3  
  9 Rowe, Christine           54 Aurora                 34.23      35.05    2  
 10 Sunie, Beverly            53 Thornton               37.84      35.67    1  
 11 Leonard, Adrienne         52 Inverness              39.64      36.07  
 12 De Marie, Mary-Jeanne     54 Aurora                 36.04      37.09  
 13 True, Ann                 50 Thornton               34.08      38.21  
 14 Yoder, Margie             53 Total Fitness          35.14      38.63  
 15 Myers, Joan               54 Thornton               36.41      40.62  
 16 Kane, Julie               52 Inverness              36.04      45.66  
 
Women 50-54 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            52 Ft. Collins            56.94    1:00.89   11  
                  29.17     1:00.89 (31.72)                                        
  2 Slover, Carrie            53 Pueblo               1:01.86    1:06.71    9  
                  32.78     1:06.71 (33.93)                                        
  3 Pyle, Rebecca             50 South Suburban       1:01.26    1:06.99    8  
                  32.34     1:06.99 (34.65)                                        
  4 Conway, Catherine         51 Dawgs                1:03.06    1:07.37    7  
                  32.20     1:07.37 (35.17)                                        
  5 Laney, Judy               53 DU                   1:07.57    1:09.72    6  
                  34.06     1:09.72 (35.66)                                        
  6 Rowe, Christine           54 Aurora               1:22.88    1:19.56    5  
                  38.30     1:19.56 (41.26)                                        
  7 Leonard, Adrienne         52 Inverness            1:30.09    1:25.93    4  
                  39.57     1:25.93 (46.36)                                        
  8 Myers, Joan               54 Thornton             1:20.98    1:30.45    3  
                  43.18     1:30.45 (47.27)                                        
  9 Kane, Julie               52 Inverness            1:21.08    1:41.03    2  
                  48.50     1:41.03 (52.53)                                        
 
Women 50-54 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            54 Boulder              2:10.63    2:22.65   11  
                  32.77     1:09.11 (36.34)     1:46.23 (37.12)     2:22.65 (36.42)
  2 Pyle, Rebecca             50 South Suburban       2:14.23    2:27.17    9  
                  33.97     1:11.24 (37.27)     1:49.47 (38.23)     2:27.17 (37.70)
  3 Conway, Catherine         51 Dawgs                2:19.64    2:28.08    8  
                  33.28     1:11.14 (37.86)     1:50.14 (39.00)     2:28.08 (37.94)
  4 Slover, Carrie            53 Pueblo               2:18.43    2:28.75    7  
                  34.14     1:11.78 (37.64)     1:50.76 (38.98)     2:28.75 (37.99)
  5 Laney, Judy               53 DU                   2:18.74    2:29.40    6  
                  34.30     1:12.25 (37.95)     1:51.29 (39.04)     2:29.40 (38.11)
  6 Swan, Laurie              52 Highlands Ranch      2:31.35    2:51.56    5  
                  39.06     1:22.63 (43.57)     2:07.66 (45.03)     2:51.56 (43.90)
  7 Sunie, Beverly            53 Thornton             2:42.16    2:52.93    4  
                  38.31     1:21.29 (42.98)     2:07.03 (45.74)     2:52.93 (45.90)
  8 De Marie, Mary-Jeanne     54 Aurora               2:42.16    2:53.52    3  
                  39.43     1:22.54 (43.11)     2:07.90 (45.36)     2:53.52 (45.62)
  9 Wilson, Debbie            54 Denver Ath Club      3:10.00    3:09.74    2  
                  42.81     1:30.40 (47.59)     2:20.26 (49.86)     3:09.74 (49.48)
 10 Myers, Joan               54 Thornton             2:54.81    3:16.18    1  
                  43.60     1:32.17 (48.57)     2:24.05 (51.88)     3:16.18 (52.13)
 11 Kane, Julie               52 Inverness            2:51.17    4:18.49  
                  47.37     1:42.65 (55.28)   2:46.85 (1:04.20)   4:18.49 (1:31.64)
 
Women 50-54 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            54 Boulder              7:11.77    6:14.14   11  
                  32.74     1:09.26 (36.52)     1:46.73 (37.47)     2:24.56 (37.83)
        3:02.65 (38.09)     3:41.01 (38.36)     4:19.34 (38.33)     4:58.07 (38.73)
        5:36.66 (38.59)     6:14.14 (37.48)                                        
  2 Laney, Judy               53 DU                   7:42.86    6:33.99    9  
                  35.24     1:13.62 (38.38)     1:53.39 (39.77)     2:33.46 (40.07)
        3:13.39 (39.93)     3:53.75 (40.36)     4:34.47 (40.72)     5:14.75 (40.28)
        5:55.12 (40.37)     6:33.99 (38.87)                                        
  3 Slover, Carrie            53 Pueblo               7:38.10    6:42.24    8  
                  35.42     1:15.09 (39.67)     1:56.20 (41.11)     2:37.93 (41.73)
        3:19.93 (42.00)     4:01.37 (41.44)     4:42.74 (41.37)     5:23.95 (41.21)
        6:04.55 (40.60)     6:42.24 (37.69)                                        
  4 Swan, Laurie              52 Highlands Ranch      8:08.00    7:25.04    7  
                  39.83     1:23.40 (43.57)     2:08.16 (44.76)     2:53.65 (45.49)
        3:38.97 (45.32)     4:23.91 (44.94)     5:09.27 (45.36)     5:55.03 (45.76)
        6:40.86 (45.83)     7:25.04 (44.18)                                        
  5 Wilson, Debbie            54 Denver Ath Club      8:10.00    8:18.85    6  
                  43.25     1:31.67 (48.42)     2:21.79 (50.12)     3:12.55 (50.76)
        4:03.92 (51.37)     4:55.17 (51.25)     5:46.20 (51.03)     6:37.54 (51.34)
        7:28.44 (50.90)     8:18.85 (50.41)                                        
  6 Myers, Joan               54 Thornton            10:28.00    8:45.14    5  
 
Women 50-54 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            54 Boulder             14:34.29   12:45.25   11  
                  32.69     1:08.84 (36.15)     1:46.52 (37.68)     2:24.46 (37.94)
        3:02.28 (37.82)     3:40.71 (38.43)     4:19.01 (38.30)     4:57.78 (38.77)
        5:36.46 (38.68)     6:14.98 (38.52)     6:53.73 (38.75)     7:32.88 (39.15)
        8:11.84 (38.96)     8:51.44 (39.60)     9:30.54 (39.10)    10:09.80 (39.26)
       10:49.16 (39.36)    11:28.17 (39.01)    12:07.14 (38.97)    12:45.25 (38.11)
  2 Slover, Carrie            53 Pueblo              16:23.25   14:04.90    9  
                  37.19     1:18.45 (41.26)     2:01.73 (43.28)     2:44.77 (43.04)
        3:27.64 (42.87)     4:10.40 (42.76)     4:53.27 (42.87)     5:36.85 (43.58)
        6:19.74 (42.89)     7:03.04 (43.30)     7:46.60 (43.56)     8:30.32 (43.72)
        9:13.63 (43.31)     9:56.44 (42.81)    10:38.88 (42.44)    11:20.83 (41.95)
       12:02.48 (41.65)    12:44.35 (41.87)    13:25.53 (41.18)    14:04.90 (39.37)
  3 Wilson, Debbie            54 Denver Ath Club     16:24.00   16:25.88    8  
                  43.17     1:30.04 (46.87)     2:19.32 (49.28)     3:09.39 (50.07)
        3:59.72 (50.33)     4:48.83 (49.11)     5:37.78 (48.95)     6:27.62 (49.84)
        7:17.65 (50.03)     8:07.09 (49.44)     8:57.03 (49.94)     9:47.20 (50.17)
       10:37.53 (50.33)    11:27.57 (50.04)    12:17.56 (49.99)    13:07.01 (49.45)
       13:57.18 (50.17)    14:46.85 (49.67)    15:36.87 (50.02)    16:25.88 (49.01)
 
Women 50-54 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            54 Boulder             22:34.06   21:20.14   11  
                  34.72     1:12.45 (37.73)     1:51.28 (38.83)     2:30.39 (39.11)
        3:09.29 (38.90)     3:48.53 (39.24)     4:27.82 (39.29)     5:06.89 (39.07)
        5:46.09 (39.20)     6:25.52 (39.43)     7:04.88 (39.36)     7:44.09 (39.21)
        8:23.15 (39.06)     9:02.20 (39.05)     9:41.09 (38.89)    10:19.70 (38.61)
       10:58.49 (38.79)    11:37.45 (38.96)    12:16.22 (38.77)    12:55.30 (39.08)
       13:34.06 (38.76)    14:12.81 (38.75)    14:51.92 (39.11)    15:30.91 (38.99)
       16:09.63 (38.72)    16:48.40 (38.77)    17:27.43 (39.03)    18:06.16 (38.73)
       18:45.64 (39.48)    19:24.53 (38.89)    20:03.69 (39.16)    20:42.57 (38.88)
       21:20.14 (37.57)
  2 Laney, Judy               53 DU                  23:04.15   22:14.60    9  
                  35.18     1:14.60 (39.42)     1:54.81 (40.21)     2:35.54 (40.73)
        3:16.65 (41.11)     3:57.97 (41.32)     4:39.15 (41.18)     5:20.85 (41.70)
        6:02.20 (41.35)     6:43.18 (40.98)     7:24.02 (40.84)     8:05.01 (40.99)
        8:45.99 (40.98)     9:26.45 (40.46)    10:07.13 (40.68)    10:47.96 (40.83)
       11:28.90 (40.94)    12:10.41 (41.51)    12:51.71 (41.30)    13:33.07 (41.36)
       14:14.26 (41.19)    14:54.95 (40.69)    15:35.96 (41.01)    16:16.48 (40.52)
       16:57.39 (40.91)    17:38.21 (40.82)    18:18.67 (40.46)    18:59.03 (40.36)
       19:39.28 (40.25)    20:19.23 (39.95)    20:59.25 (40.02)    21:38.62 (39.37)
       22:14.60 (35.98)
  3 Slover, Carrie            53 Pueblo              24:02.51   23:14.78    8  
                  37.73     1:19.89 (42.16)     2:03.72 (43.83)     2:47.42 (43.70)
        3:30.68 (43.26)     4:14.13 (43.45)     4:56.83 (42.70)     5:39.39 (42.56)
        6:21.82 (42.43)     7:03.82 (42.00)     7:46.20 (42.38)     8:28.44 (42.24)
        9:11.53 (43.09)     9:53.97 (42.44)    10:36.70 (42.73)    11:19.35 (42.65)
       12:02.23 (42.88)    12:45.63 (43.40)    13:28.37 (42.74)    14:11.20 (42.83)
       14:54.11 (42.91)    15:36.47 (42.36)    16:19.27 (42.80)    17:01.99 (42.72)
       17:45.01 (43.02)    18:27.61 (42.60)    19:09.39 (41.78)    19:51.43 (42.04)
       20:33.17 (41.74)    21:14.76 (41.59)    21:56.41 (41.65)    22:37.50 (41.09)
       23:14.78 (37.28)
  4 Swan, Laurie              52 Highlands Ranch     24:43.45   24:47.10    7  
                  40.33     1:24.39 (44.06)     2:09.10 (44.71)     2:53.83 (44.73)
        3:38.96 (45.13)     4:24.56 (45.60)     5:10.31 (45.75)     5:55.66 (45.35)
        6:40.90 (45.24)     7:27.37 (46.47)     8:12.97 (45.60)     8:58.92 (45.95)
        9:43.96 (45.04)    10:29.51 (45.55)    11:15.24 (45.73)    12:00.23 (44.99)
       12:45.41 (45.18)    13:30.31 (44.90)    14:15.52 (45.21)    15:00.62 (45.10)
       15:45.63 (45.01)    16:30.71 (45.08)    17:16.52 (45.81)    18:01.51 (44.99)
       18:47.30 (45.79)    19:32.16 (44.86)    20:17.87 (45.71)    21:03.70 (45.83)
       21:48.23 (44.53)    22:33.83 (45.60)    23:19.50 (45.67)    24:03.62 (44.12)
       24:47.10 (43.48)
 
Women 50-54 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 Pueblo                 32.56      35.89   11  
  2 Laney, Judy               53 DU                     43.24      40.91    9  
  3 Rowe, Christine           54 Aurora                 38.74      42.67    8  
  4 Slavec, Deborah           52 Highlands Ranch        39.64      44.72    7  
  5 Leonard, Adrienne         52 Inverness              42.28      46.50    6  
  6 True, Ann                 50 Thornton               47.63      51.78    5  
  7 Myers, Joan               54 Thornton               51.35      57.36    4  
 -- Yoder, Margie             53 Total Fitness          46.85         DQ  
 
Women 50-54 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 Pueblo               1:11.09    1:17.53   11  
 
Women 50-54 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 Pueblo               2:30.63    2:54.78   11  
                  41.30     1:25.91 (44.61)     2:12.08 (46.17)     2:54.78 (42.70)
  2 Swan, Laurie              52 Highlands Ranch      3:02.88    3:15.93    9  
                  47.35     1:37.47 (50.12)     2:28.19 (50.72)     3:15.93 (47.74)
 
Women 50-54 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            52 Ft. Collins            35.23      37.96   11  
  2 Roche, Carolyn            54 Boulder                36.04      38.69    9  
  3 Slover, Carrie            53 Pueblo                 39.14      43.35    8  
  4 Laney, Judy               53 DU                     40.54      43.48    7  
  5 Ishibashi, Karen          53 Rally                  43.00      43.89    6  
  6 Slavec, Deborah           52 Highlands Ranch        40.54      44.00    5  
  7 De Marie, Mary-Jeanne     54 Aurora                 39.64      45.34    4  
  8 True, Ann                 50 Thornton               44.57      48.17    3  
  9 Leonard, Adrienne         52 Inverness              47.96      48.35    2  
 10 Sunie, Beverly            53 Thornton               49.55      48.72    1  
 11 Kane, Julie               52 Inverness              43.86      50.92  
 12 Rowe, Christine           54 Aurora                 41.44      51.77  
 13 Yoder, Margie             53 Total Fitness          45.95      52.79  
 
Women 50-54 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 Pueblo               1:21.08    1:30.44   11  
                  45.05     1:30.44 (45.39)                                        
  2 Leonard, Adrienne         52 Inverness            1:35.93    1:48.54    9  
                  51.55     1:48.54 (56.99)                                        
  3 Kane, Julie               52 Inverness            1:36.73    1:49.02    8  
                  52.34     1:49.02 (56.68)                                        
  4 Yoder, Margie             53 Total Fitness        1:39.10    1:54.03    7  
                  54.48     1:54.03 (59.55)                                        
 
Women 50-54 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 Pueblo               3:09.11    3:22.57   11  
                  46.93     1:39.28 (52.35)     2:32.87 (53.59)     3:22.57 (49.70)
  2 De Marie, Mary-Jeanne     54 Aurora               3:18.20    3:36.97    9  
                  49.57     1:43.82 (54.25)     2:41.05 (57.23)     3:36.97 (55.92)
  3 Kane, Julie               52 Inverness            3:47.23    3:56.57    8  
                  56.40     1:55.31 (58.91)   2:57.90 (1:02.59)     3:56.57 (58.67)
 
Women 50-54 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            52 Ft. Collins            27.84      30.11   11  
  2 Roche, Carolyn            54 Boulder                29.73      32.93    9  
  3 Pyle, Rebecca             50 South Suburban         31.31      33.87    8  
  4 True, Ann                 50 Thornton               40.59      43.07    7  
  5 Slavec, Deborah           52 Highlands Ranch        40.54      43.51    6  
  6 Laney, Judy               53 DU                     37.84      44.60    5  
  7 Yoder, Margie             53 Total Fitness          44.14      45.76    4  
  8 Rowe, Christine           54 Aurora                 40.54      46.04    3  
 
Women 50-54 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            54 Boulder              1:11.17    1:15.18   11  
                  35.08     1:15.18 (40.10)                                        
  2 Rosener, Karen            52 Ft. Collins          1:08.65    1:15.88    9  
                  34.98     1:15.88 (40.90)                                        
  3 Pyle, Rebecca             50 South Suburban       1:10.27    1:16.25    8  
                  35.69     1:16.25 (40.56)                                        
 
Women 50-54 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn            54 Boulder              2:37.66    2:56.20   11  
                  37.87     1:21.91 (44.04)     2:09.03 (47.12)     2:56.20 (47.17)
  2 Pyle, Rebecca             50 South Suburban       2:43.96    3:00.06    9  
                  39.19     1:25.63 (46.44)     2:13.02 (47.39)     3:00.06 (47.04)
 
Women 50-54 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            52 Ft. Collins          1:08.65    1:13.80   11  
                  34.56     1:13.80 (39.24)                                        
  2 Laney, Judy               53 DU                   1:21.08    1:24.56    9  
                  42.50     1:24.56 (42.06)                                        
  3 Slavec, Deborah           52 Highlands Ranch      1:21.08    1:34.15    8  
                  44.44     1:34.15 (49.71)                                        
  4 Leonard, Adrienne         52 Inverness            1:34.59    1:34.23    7  
                  44.33     1:34.23 (49.90)                                        
  5 Rowe, Christine           54 Aurora               1:37.30    1:34.66    6  
                  43.63     1:34.66 (51.03)                                        
  6 Wilson, Debbie            54 Denver Ath Club      1:35.00    1:37.77    5  
                  48.50     1:37.77 (49.27)                                        
  7 True, Ann                 50 Thornton             1:30.17    1:39.39    4  
                  46.30     1:39.39 (53.09)                                        
  8 Yoder, Margie             53 Total Fitness        1:30.09    1:40.90    3  
                  48.94     1:40.90 (51.96)                                        
 
Women 50-54 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Laurie              52 Highlands Ranch      2:53.87    3:22.17   11  
                  48.56     1:41.97 (53.41)     2:39.96 (57.99)     3:22.17 (42.21)
 
Women 50-54 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             50 South Suburban       5:51.35    6:30.60   11  
                  37.67     1:21.78 (44.11)     2:14.94 (53.16)     3:09.03 (54.09)
        4:08.37 (59.34)   5:08.82 (1:00.45)     5:51.18 (42.36)     6:30.60 (39.42)
  2 Swan, Laurie              52 Highlands Ranch      6:17.48    7:02.18    9  
                  47.56     1:43.13 (55.57)     2:39.08 (55.95)     3:32.32 (53.24)
      4:32.60 (1:00.28)   5:33.47 (1:00.87)     6:17.67 (44.20)     7:02.18 (44.51)
 
Women 55-59 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         55 Durango                30.00      33.14   11  
  2 Young, Lydia              57 Dawgs                  31.97      34.20    8.5
  2 O'Brien, Trudy            56 Durango                30.34      34.20    8.5
  4 Hashimoto, Christine      58 Inverness              31.51      34.71    7  
  5 Lebsack, Linda            59 DU                     34.77      39.10    6  
  6 Canto, Susan              56 Rally                  36.04      41.44    5  
  7 England, Nancy            56 Thornton               40.00      41.55    4  
 -- Prall, Winifred           58 Unattached             40.54         DQ  
 -- Raymond, Sue              57 Thornton               45.24         DQ  
 
Women 55-59 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Trudy            56 Durango              1:06.67    1:16.46   11  
                  36.61     1:16.46 (39.85)                                        
  2 Hashimoto, Christine      58 Inverness            1:13.43    1:20.80    9  
                  38.24     1:20.80 (42.56)                                        
  3 Lebsack, Linda            59 DU                   1:15.23    1:24.52    8  
                  40.58     1:24.52 (43.94)                                        
  4 England, Nancy            56 Thornton             1:34.00    1:35.25    7  
                  44.34     1:35.25 (50.91)                                        
 -- Prall, Winifred           58 Unattached           1:34.59         DQ  
 -- Raymond, Sue              57 Thornton             1:30.87         DQ  
 
Women 55-59 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fouts, Susan              55 DU                   2:19.64    2:28.41   11  
                  34.47     1:11.83 (37.36)     1:50.52 (38.69)     2:28.41 (37.89)
  2 O'Brien, Trudy            56 Durango              2:35.86    2:49.24    9  
                  39.43     1:21.57 (42.14)     2:05.80 (44.23)     2:49.24 (43.44)
  3 Lebsack, Linda            59 DU                   2:40.36    3:04.61    8  
                  42.40     1:29.14 (46.74)     2:16.59 (47.45)     3:04.61 (48.02)
  4 Prall, Winifred           58 Unattached           3:36.22    3:10.25    7  
                  41.73     1:32.76 (51.03)     2:22.20 (49.44)     3:10.25 (48.05)
 
Women 55-59 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fouts, Susan              55 DU                   7:37.14    6:40.53   11  
                  36.82     1:16.21 (39.39)     1:57.29 (41.08)     2:38.30 (41.01)
        3:19.55 (41.25)     4:00.74 (41.19)     4:41.60 (40.86)     5:22.26 (40.66)
        6:02.44 (40.18)     6:40.53 (38.09)                                        
  2 Prall, Winifred           58 Unattached          10:17.14    8:19.84    9  
                  44.06     1:33.04 (48.98)     2:24.59 (51.55)     3:14.71 (50.12)
        4:05.36 (50.65)     4:55.65 (50.29)     5:46.99 (51.34)     6:39.39 (52.40)
        7:30.53 (51.14)     8:19.84 (49.31)                                        
 
Women 55-59 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fouts, Susan              55 DU                  15:06.29   13:42.80   11  
                  38.44     1:19.03 (40.59)     1:59.82 (40.79)     2:41.52 (41.70)
        3:23.32 (41.80)     4:04.85 (41.53)     4:46.98 (42.13)     5:28.77 (41.79)
        6:10.18 (41.41)     6:51.69 (41.51)     7:33.19 (41.50)     8:14.43 (41.24)
        8:55.50 (41.07)     9:36.74 (41.24)    10:18.28 (41.54)    10:59.42 (41.14)
       11:40.52 (41.10)    12:21.71 (41.19)    13:03.18 (41.47)    13:42.80 (39.62)
  2 O'Brien, Trudy            56 Durango             17:50.86   15:50.44    9  
                  44.71     1:32.87 (48.16)     2:21.08 (48.21)     3:10.36 (49.28)
        3:58.42 (48.06)     4:48.22 (49.80)     5:37.09 (48.87)     6:25.63 (48.54)
        7:15.29 (49.66)     8:04.25 (48.96)     8:52.81 (48.56)     9:41.13 (48.32)
       10:28.60 (47.47)    11:15.81 (47.21)    12:02.46 (46.65)    12:49.21 (46.75)
       13:35.40 (46.19)    14:21.19 (45.79)    15:06.89 (45.70)    15:50.44 (43.55)
  3 Nelson, Mary Anne         55 Durango             18:11.43   16:19.95    8  
                  41.44     1:28.94 (47.50)     2:16.46 (47.52)     3:04.75 (48.29)
        3:52.88 (48.13)     4:42.27 (49.39)     5:30.66 (48.39)     6:20.24 (49.58)
        7:10.11 (49.87)     8:00.11 (50.00)     8:49.22 (49.11)     9:39.39 (50.17)
       10:30.14 (50.75)    11:19.10 (48.96)    12:09.52 (50.42)    12:59.39 (49.87)
       13:49.89 (50.50)    14:40.26 (50.37)    15:31.28 (51.02)    16:19.95 (48.67)
 
Women 55-59 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda            59 DU                  26:59.86   27:34.32   11  
                  45.16     1:35.20 (50.04)     2:25.07 (49.87)     3:15.58 (50.51)
        4:06.45 (50.87)     4:57.49 (51.04)     5:48.61 (51.12)     6:39.35 (50.74)
        7:30.27 (50.92)     8:21.93 (51.66)     9:13.09 (51.16)    10:02.95 (49.86)
       10:54.24 (51.29)    11:44.85 (50.61)    12:35.43 (50.58)    13:25.58 (50.15)
       14:16.26 (50.68)    15:07.03 (50.77)    15:56.92 (49.89)    16:47.28 (50.36)
       17:37.79 (50.51)    18:27.49 (49.70)    19:18.05 (50.56)    20:08.35 (50.30)
       20:58.07 (49.72)    21:48.23 (50.16)    22:38.82 (50.59)    23:28.39 (49.57)
       24:18.12 (49.73)    25:08.18 (50.06)    25:56.29 (48.11)    26:45.94 (49.65)
       27:34.32 (48.38)
 
Women 55-59 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         55 Durango                38.11      41.47   11  
  2 Hashimoto, Christine      58 Inverness              38.26      42.13    9  
  3 Young, Lydia              57 Dawgs                  38.74      42.25    8  
  4 Prall, Winifred           58 Unattached             54.05      49.13    7  
  5 England, Nancy            56 Thornton               51.00      53.46    6  
 -- Raymond, Sue              57 Thornton               45.72         DQ  
 
Women 55-59 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hashimoto, Christine      58 Inverness            1:22.65    1:31.75   11  
  2 Prall, Winifred           58 Unattached           1:57.12    1:47.86    9  
 -- Raymond, Sue              57 Thornton             1:44.86         DQ  
 
Women 55-59 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hashimoto, Christine      58 Inverness            3:07.01    3:16.59   11  
                  47.17     1:36.86 (49.69)     2:27.63 (50.77)     3:16.59 (48.96)
  2 Young, Lydia              57 Dawgs                3:04.00    3:18.74    9  
                  47.39     1:37.85 (50.46)     2:29.70 (51.85)     3:18.74 (49.04)
  3 Prall, Winifred           58 Unattached           3:54.23    3:42.26    8  
                  53.57     1:50.40 (56.83)     2:48.85 (58.45)     3:42.26 (53.41)
 
Women 55-59 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         55 Durango                37.21      40.52   11  
  2 O'Brien, Trudy            56 Durango                37.39      40.90    9  
  3 Hashimoto, Christine      58 Inverness              43.42      46.45    8  
  4 Young, Lydia              57 Dawgs                  42.71      49.32    7  
  5 England, Nancy            56 Thornton               50.00      49.90    6  
  6 Canto, Susan              56 Rally                  48.65      56.14    5  
  7 Prall, Winifred           58 Unattached           1:07.57      58.05    4  
 -- Raymond, Sue              57 Thornton               49.55         DQ  
 
Women 55-59 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         55 Durango              1:21.35    1:30.21   11  
                  42.57     1:30.21 (47.64)                                        
  2 O'Brien, Trudy            56 Durango              1:24.68    1:34.07    9  
                  46.65     1:34.07 (47.42)                                        
  3 England, Nancy            56 Thornton             1:49.00    1:51.17    8  
                  52.68     1:51.17 (58.49)                                        
 
Women 55-59 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         55 Durango              2:59.28    3:22.04   11  
                  46.71     1:39.68 (52.97)     2:31.38 (51.70)     3:22.04 (50.66)
 
Women 55-59 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         55 Durango                36.04      40.34   11  
  2 Young, Lydia              57 Dawgs                  37.77      40.80    9  
  3 Hashimoto, Christine      58 Inverness              38.76      44.48    8  
 -- Prall, Winifred           58 Unattached             58.56         DQ  
 
Women 55-59 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda            59 DU                   1:37.30    1:47.08   11  
                  48.63     1:47.08 (58.45)                                        
 
Women 55-59 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Mary Anne         55 Durango              1:15.95    1:27.78   11  
                  42.05     1:27.78 (45.73)                                        
  2 Hashimoto, Christine      58 Inverness            1:24.89    1:30.76    9  
                  41.43     1:30.76 (49.33)                                        
  3 Young, Lydia              57 Dawgs                1:22.32    1:34.47    8  
                  44.52     1:34.47 (49.95)                                        
  4 England, Nancy            56 Thornton             1:45.00    1:46.48    7  
                  51.01     1:46.48 (55.47)                                        
 -- Prall, Winifred           58 Unattached           1:52.61         DQ  
 
Women 55-59 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda            59 DU                   3:16.40    3:36.83   11  
                  51.03     1:49.48 (58.45)   2:51.46 (1:01.98)     3:36.83 (45.37)
 
Women 55-59 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda            59 DU                   6:55.32    7:44.36   11  
                  51.63     1:50.71 (59.08)   2:54.05 (1:03.34)   3:57.40 (1:03.35)
      5:01.86 (1:04.46)   6:07.93 (1:06.07)     6:56.03 (48.10)     7:44.36 (48.33)
 
Women 60-64 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinley, Carol           63 Aurora                 39.00      37.04   11  
  2 McKim, Penny              61 Total Fitness          43.42      43.52    9  
 
Women 60-64 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           61 DU                   1:12.52    1:20.35   11  
                  39.36     1:20.35 (40.99)                                        
  2 Wise, Louise              63 Dawgs                1:12.97    1:21.54    9  
                  38.96     1:21.54 (42.58)                                        
 
Women 60-64 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           61 DU                   2:38.74    2:54.92   11  
                  41.43     1:25.25 (43.82)     2:10.49 (45.24)     2:54.92 (44.43)
  2 Wise, Louise              63 Dawgs                2:47.57    3:08.37    9  
                  42.69     1:29.81 (47.12)     2:19.90 (50.09)     3:08.37 (48.47)
  3 Dyck, Grace               64 Snow Mountain        3:13.69    3:12.75    8  
                  44.17     1:33.19 (49.02)     2:24.06 (50.87)     3:12.75 (48.69)
 
Women 60-64 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           61 DU                   8:46.26    7:32.01   11  
                  42.85     1:27.64 (44.79)     2:14.16 (46.52)     3:00.37 (46.21)
        3:45.99 (45.62)     4:31.82 (45.83)     5:17.49 (45.67)     6:03.38 (45.89)
        6:48.91 (45.53)     7:32.01 (43.10)                                        
  2 Dyck, Grace               64 Snow Mountain       10:00.00    8:34.42    9  
                  48.00     1:40.22 (52.22)     2:32.94 (52.72)     3:26.11 (53.17)
        4:18.66 (52.55)     5:11.43 (52.77)     6:03.80 (52.37)     6:54.86 (51.06)
        7:45.97 (51.11)     8:34.42 (48.45)                                        
 
Women 60-64 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              63 Dawgs               19:34.86   16:42.51   11  
                  44.30     1:32.86 (48.56)     2:23.02 (50.16)     3:13.74 (50.72)
        4:03.99 (50.25)     4:55.58 (51.59)     5:46.43 (50.85)     6:37.14 (50.71)
        7:27.95 (50.81)     8:18.96 (51.01)     9:10.47 (51.51)    10:01.38 (50.91)
       10:52.95 (51.57)    11:44.42 (51.47)    12:35.72 (51.30)    13:26.19 (50.47)
       14:16.49 (50.30)    15:06.26 (49.77)    15:55.95 (49.69)    16:42.51 (46.56)
  2 Dyck, Grace               64 Snow Mountain       20:34.29   17:06.07    9  
                  46.98     1:36.68 (49.70)     2:27.91 (51.23)     3:19.08 (51.17)
        4:11.22 (52.14)     5:02.93 (51.71)     5:54.48 (51.55)     6:46.45 (51.97)
        7:38.69 (52.24)     8:31.00 (52.31)     9:22.98 (51.98)    10:15.29 (52.31)
       11:07.71 (52.42)    11:58.72 (51.01)    12:50.19 (51.47)    13:43.66 (53.47)
       14:35.26 (51.60)    15:26.48 (51.22)    16:16.97 (50.49)    17:06.07 (49.10)
 
Women 60-64 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           61 DU                  26:38.30   25:56.72   11  
                  42.52     1:27.98 (45.46)     2:14.05 (46.07)     3:00.08 (46.03)
        3:46.33 (46.25)     4:33.05 (46.72)     5:20.89 (47.84)     6:08.04 (47.15)
        6:55.57 (47.53)     7:42.87 (47.30)     8:30.22 (47.35)     9:17.63 (47.41)
       10:04.70 (47.07)    10:51.89 (47.19)    11:39.80 (47.91)    12:26.72 (46.92)
       13:15.58 (48.86)    14:03.39 (47.81)    14:51.15 (47.76)    15:38.63 (47.48)
       16:26.24 (47.61)    17:13.62 (47.38)    18:01.32 (47.70)    18:48.78 (47.46)
       19:36.66 (47.88)    20:24.23 (47.57)    21:11.71 (47.48)    22:00.22 (48.51)
       22:48.20 (47.98)    23:36.30 (48.10)    24:23.48 (47.18)    25:11.37 (47.89)
       25:56.72 (45.35)
 
Women 60-64 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              63 Dawgs                  45.05      49.54   11  
 -- McKim, Penny              61 Total Fitness          51.41         DQ  
 
Women 60-64 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 Snow Mountain        1:43.60    1:45.44   11  
 
Women 60-64 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 Snow Mountain        3:36.22    3:37.70   11  
                  54.63     1:49.40 (54.77)     2:45.14 (55.74)     3:37.70 (52.56)
 
Women 60-64 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              63 Dawgs                  41.44      46.40   11  
  2 Dyck, Grace               64 Snow Mountain          45.05      47.21    9  
  3 McKinley, Carol           63 Aurora                 49.00      49.85    8  
 -- McKim, Penny              61 Total Fitness          45.46         DQ  
 
Women 60-64 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              63 Dawgs                1:31.89    1:43.64   11  
                  51.00     1:43.64 (52.64)                                        
  2 Dyck, Grace               64 Snow Mountain        1:43.60    1:45.26    9  
                  51.17     1:45.26 (54.09)                                        
 
Women 60-64 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 Snow Mountain        4:10.00    3:54.46   11  
                  53.16     1:52.14 (58.98)   2:54.85 (1:02.71)     3:54.46 (59.61)
 
Women 60-64 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           61 DU                     45.30      50.20   11  
 -- McKim, Penny              61 Total Fitness          58.56         DQ  
 
Women 60-64 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           61 DU                   1:39.37    1:51.78   11  
                  52.54     1:51.78 (59.24)                                        
 
Women 60-64 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinley, Carol           63 Aurora               1:55.00    1:40.38   11  
                  47.06     1:40.38 (53.32)                                        
  2 Dyck, Grace               64 Snow Mountain        1:39.10    1:41.39    9  
                  52.53     1:41.39 (48.86)                                        
 -- McKim, Penny              61 Total Fitness        1:54.17         DQ  
 
Women 65-69 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Croissant, Eileen         66 Greeley                38.98         DQ  
 
Women 65-69 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croissant, Eileen         66 Greeley              1:30.54    1:34.73   11  
                  45.05     1:34.73 (49.68)                                        
 
Women 65-69 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croissant, Eileen         66 Greeley              3:22.30    3:42.86   11  
                  49.58     1:47.72 (58.14)     2:47.67 (59.95)     3:42.86 (55.19)
 
Women 65-69 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croissant, Eileen         66 Greeley             12:01.79    9:53.98   11  
                  18.44       37.40 (18.96)       55.20 (17.80)   9:53.98 (8:58.78)
 
Women 65-69 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club     18:51.43   16:11.75   11  
                  43.44     1:30.33 (46.89)     2:18.31 (47.98)     3:06.85 (48.54)
        3:55.20 (48.35)     4:43.68 (48.48)     5:32.98 (49.30)     6:21.93 (48.95)
        7:10.50 (48.57)     7:59.72 (49.22)     8:48.69 (48.97)     9:38.29 (49.60)
       10:27.60 (49.31)    11:16.80 (49.20)    12:05.88 (49.08)    12:55.32 (49.44)
       13:44.47 (49.15)    14:33.50 (49.03)    15:23.02 (49.52)    16:11.75 (48.73)
  2 Rudie, Margery            67 MD Masters          40:00.00   30:37.09    9  
                1:29.04   2:59.82 (1:30.78)                                        
                                                   10:45.62 ( )  13:51.66 (3:06.04)
                                                   16:54.94 ( )                    
                               27:38.34 ( )  30:37.09 (2:58.75)                    
 
Women 65-69 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croissant, Eileen         66 Greeley              1:01.78    1:02.60   11  
 -- Oberg, Jane               68 Denver Ath Club        43.24         DQ  
 
Women 65-69 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      1:30.09    1:40.56   11  
  2 Rudie, Margery            67 MD Masters           2:41.26    2:46.68    9  
 
Women 65-69 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      3:18.20    3:35.08   11  
  2 Rudie, Margery            67 MD Masters           6:04.86    5:59.32    9  
                1:35.20   3:03.90 (1:28.70)   5:59.32 (2:55.42)                    
 
Women 65-69 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      3:36.22    3:48.51   11  
                  51.95     1:50.80 (58.85)     2:49.75 (58.95)     3:48.51 (58.76)
 
Women 65-69 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club        39.64      44.20   11  
  2 Croissant, Eileen         66 Greeley              1:06.14    1:12.50    9  
 -- Rudie, Margery            67 MD Masters           1:25.59         DQ  
 
Women 65-69 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      1:34.59    1:44.05   11  
                  48.82     1:44.05 (55.23)                                        
  2 Rudie, Margery            67 MD Masters           3:22.70    4:26.24    9  
                2:11.52   4:26.24 (2:14.72)                                        
 
Women 65-69 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      3:27.21    4:07.39   11  
                  50.11     1:47.88 (57.77)   2:54.86 (1:06.98)   4:07.39 (1:12.53)
  2 Rudie, Margery            67 MD Masters           7:57.48    8:51.97    9  
                1:59.18                             4:17.27 ( )   8:51.97 (4:34.70)
 
Women 65-69 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      1:30.09    1:35.72   11  
                  45.29     1:35.72 (50.43)                                        
 -- Croissant, Eileen         66 Greeley              1:58.77         DQ  
                1:08.80        DQ (1:06.37)                                        
 
Women 65-69 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      3:22.70    3:34.46   11  
                  50.14     1:47.09 (56.95)     2:45.19 (58.10)     3:34.46 (49.27)
 
Women 65-69 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               68 Denver Ath Club      6:49.91    7:22.71   11  
                  48.12     1:43.90 (55.78)     2:42.50 (58.60)     3:41.25 (58.75)
        4:39.76 (58.51)   5:40.91 (1:01.15)     6:32.36 (51.45)     7:22.71 (50.35)
  2 Rudie, Margery            67 MD Masters          11:33.69   14:12.36    9  
                1:56.41   4:07.49 (2:11.08)                             7:17.39 ( )
      9:29.75 (2:12.36)  11:30.78 (2:01.03)  12:51.83 (1:21.05)  14:12.36 (1:20.53)
 
Women 70-74 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      70 Unattached             46.85      42.73   11  
 -- Hertzberg, Ruth           73 Summit                 43.24         DQ  
 
Women 70-74 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      70 Unattached           1:43.60    1:36.31   11  
                1:28.37      1:36.31 (7.94)                                        
 -- Hertzberg, Ruth           73 Summit               1:43.60         DQ  
 
Women 70-74 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain        3:35.43    3:47.95   11  
                  51.79     1:50.72 (58.93)   2:51.44 (1:00.72)     3:47.95 (56.51)
 
Women 70-74 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain       11:14.40   10:00.18   11  
                  38.11  10:00.18 (9:22.07)                                        
 
Women 70-74 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain       23:56.96   20:38.36   11  
                  54.76   1:56.07 (1:01.31)   2:59.01 (1:02.94)   4:02.15 (1:03.14)
      5:04.46 (1:02.31)   6:07.54 (1:03.08)   7:10.54 (1:03.00)   8:13.70 (1:03.16)
      9:15.94 (1:02.24)  10:18.60 (1:02.66)  11:20.71 (1:02.11)  12:24.00 (1:03.29)
     13:27.15 (1:03.15)  14:29.50 (1:02.35)  15:31.98 (1:02.48)  16:34.43 (1:02.45)
     17:36.86 (1:02.43)  18:39.18 (1:02.32)  19:40.36 (1:01.18)    20:38.36 (58.00)
 
Women 70-74 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           73 Summit              36:06.50   35:25.95   11  
                  58.01   2:01.45 (1:03.44)   3:03.73 (1:02.28)   4:07.88 (1:04.15)
      5:12.56 (1:04.68)   6:19.29 (1:06.73)   7:25.49 (1:06.20)   8:31.39 (1:05.90)
      9:37.11 (1:05.72)  10:43.85 (1:06.74)  11:49.97 (1:06.12)  12:57.36 (1:07.39)
     14:03.42 (1:06.06)  15:11.15 (1:07.73)  16:18.19 (1:07.04)  17:25.11 (1:06.92)
     18:31.24 (1:06.13)  19:38.78 (1:07.54)  20:45.70 (1:06.92)  21:53.20 (1:07.50)
     23:01.83 (1:08.63)  24:09.75 (1:07.92)  25:18.15 (1:08.40)                    
           26:26.08 ( )  27:32.78 (1:06.70)  28:40.05 (1:07.27)  29:47.24 (1:07.19)
     30:55.79 (1:08.55)  32:05.29 (1:09.50)  33:14.23 (1:08.94)  34:22.79 (1:08.56)
     35:25.95 (1:03.16)
 
Women 70-74 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      70 Unattached             56.76      51.46   11  
 
Women 70-74 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      70 Unattached             55.86      58.90   11  
  2 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain          56.05      59.03    9  
 
Women 70-74 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      70 Unattached           2:06.13    2:05.54   11  
                1:02.18   2:05.54 (1:03.36)                                        
  2 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain        1:53.91    2:07.27    9  
                1:02.93   2:07.27 (1:04.34)                                        
 
Women 70-74 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain        3:43.88    4:31.01   11  
                1:02.76   2:12.57 (1:09.81)   3:23.12 (1:10.55)   4:31.01 (1:07.89)
 
Women 70-74 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      70 Unattached           1:03.06      54.66   11  
 -- Hertzberg, Ruth           73 Summit               1:03.06         DQ  
 
Women 70-74 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hertzberg, Ruth           73 Summit               2:24.14         DQ  
 
Women 70-74 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hertzberg, Ruth           73 Summit               6:27.39         DQ  
 
Women 70-74 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      70 Unattached           1:52.61    1:52.67   11  
                  55.29     1:52.67 (57.38)                                        
  2 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain        1:47.51    1:57.56    9  
                  57.59     1:57.56 (59.97)                                        
 -- Hertzberg, Ruth           73 Summit               2:07.93         DQ  
 
Women 70-74 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          73 Snow Mountain        3:41.10    4:16.26   11  
                2:11.09                             3:18.98 ( )     4:16.26 (57.28)
 
Women 70-74 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           73 Summit              10:21.62   10:51.35   11  
                1:26.37   3:14.68 (1:48.31)                             4:41.38 ( )
      6:05.66 (1:24.28)   7:53.29 (1:47.63)  10:51.35 (2:58.06)                    
 
Women 75-79 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           78 North Jeffco         1:05.77    1:08.28   11  
 
Women 75-79 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           78 North Jeffco         2:29.55    2:51.48   11  
                  28.35   2:51.48 (2:23.13)                                        
 
Women 75-79 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           78 North Jeffco         5:14.41    6:54.27   11  
                                                    2:53.82 ( )   6:54.27 (4:00.45)
 
Women 75-79 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Holmes, Frances           78 North Jeffco        17:42.86         DQ  
 
Men 18-24 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ko, Scott                 22 Lafayette              20.72      23.13   11  
  2 Lanners, Bret             23 Inverness              21.17      23.37    9  
  3 Phelps, Michael           18 Aurora                 20.72      23.49    8  
  4 Gorham, David             20 Vortex                 20.82      24.15    7  
  5 Packard, Daniel           22 Greeley                22.52      24.60    6  
 
Men 18-24 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             23 Inverness              51.80      51.33   11  
                  24.45       51.33 (26.88)                                        
  2 Ko, Scott                 22 Lafayette              46.85      52.79    9  
                  24.44       52.79 (28.35)                                        
  3 Packard, Daniel           22 Greeley                50.45      54.70    7.5
  3 Gorham, David             20 Vortex                 48.09      54.70    7.5
                  25.57       54.70 (29.13)                                        
 
Men 18-24 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        19 Cheyenne             1:54.52    2:03.75   11  
                  27.93       59.08 (31.15)     1:31.56 (32.48)     2:03.75 (32.19)
  2 Ko, Scott                 22 Lafayette            1:46.31    2:04.32    9  
                  29.96     1:00.72 (30.76)     1:31.88 (31.16)     2:04.32 (32.44)
  3 Stanchak, Michael         24 Squid                1:52.94    2:05.43    8  
                  28.57     1:00.21 (31.64)     1:32.75 (32.54)     2:05.43 (32.68)
 
Men 18-24 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        19 Cheyenne             6:27.92    5:32.76   11  
                  29.17     1:01.56 (32.39)     1:35.33 (33.77)     2:09.40 (34.07)
        2:43.52 (34.12)     3:18.20 (34.68)     3:52.70 (34.50)     4:27.21 (34.51)
        5:00.68 (33.47)     5:32.76 (32.08)                                        
  2 Stanchak, Michael         24 Squid                6:25.23    5:47.56    9  
                  29.94     1:04.36 (34.42)     1:38.30 (33.94)     2:13.06 (34.76)
        2:47.93 (34.87)     3:23.26 (35.33)     3:59.42 (36.16)     4:35.87 (36.45)
        5:12.33 (36.46)     5:47.56 (35.23)                                        
 
Men 18-24 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        19 Cheyenne            20:13.68   19:27.95   11  
                  31.10     1:05.20 (34.10)     1:39.92 (34.72)     2:15.46 (35.54)
        2:51.49 (36.03)     3:27.47 (35.98)     4:02.99 (35.52)     4:38.51 (35.52)
        5:14.22 (35.71)     5:49.72 (35.50)     6:25.47 (35.75)     7:01.86 (36.39)
        7:37.34 (35.48)     8:12.75 (35.41)     8:48.47 (35.72)     9:24.35 (35.88)
       10:00.02 (35.67)    10:36.41 (36.39)    11:12.11 (35.70)    11:47.77 (35.66)
       12:22.93 (35.16)    12:58.45 (35.52)    13:34.10 (35.65)    14:09.50 (35.40)
       14:44.81 (35.31)    15:20.94 (36.13)    15:56.49 (35.55)    16:32.85 (36.36)
       17:08.39 (35.54)    17:44.49 (36.10)    18:19.41 (34.92)    18:54.73 (35.32)
       19:27.95 (33.22)
 
Men 18-24 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gorham, David             20 Vortex                 24.68      27.19   11  
  2 Ko, Scott                 22 Lafayette              24.32      27.23    9  
  3 Packard, Daniel           22 Greeley                27.03      28.36    8  
  4 Lanners, Bret             23 Inverness              27.07      28.78    7  
 
Men 18-24 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, Michael           18 Aurora                 52.25      58.56   11  
                  28.15       58.56 (30.41)                                        
  2 Gorham, David             20 Vortex                 52.03      59.49    9  
                  28.41       59.49 (31.08)                                        
  3 Ko, Scott                 22 Lafayette              52.25    1:00.36    8  
                  29.53     1:00.36 (30.83)                                        
 
Men 18-24 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, Michael           18 Aurora                 26.13      28.99   11  
  2 Lanners, Bret             23 Inverness              28.71      29.30    9  
  3 Gorham, David             20 Vortex                 26.89      30.46    8  
  4 Packard, Daniel           22 Greeley                31.53      33.91    7  
 
Men 18-24 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             23 Inverness            1:03.64    1:02.88   11  
                  29.39     1:02.88 (33.49)                                        
  2 Stanchak, Michael         24 Squid                1:08.62    1:10.77    9  
                  33.03     1:10.77 (37.74)                                        
  3 Packard, Daniel           22 Greeley              1:07.57    1:16.80    8  
                  35.64     1:16.80 (41.16)                                        
 
Men 18-24 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, Michael           18 Aurora               2:06.13    2:18.77   11  
                  31.56     1:06.48 (34.92)     1:42.73 (36.25)     2:18.77 (36.04)
  2 Stanchak, Michael         24 Squid                2:20.74    2:34.88    9  
                  33.84     1:13.22 (39.38)     1:54.00 (40.78)     2:34.88 (40.88)
 
Men 18-24 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gorham, David             20 Vortex                 23.06      25.65   11  
  2 Ko, Scott                 22 Lafayette              23.42      25.75    9  
  3 Lanners, Bret             23 Inverness              26.86      26.32    8  
  4 Packard, Daniel           22 Greeley                26.13      29.13    7  
 
Men 18-24 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             23 Inverness              58.23      57.32   11  
  2 Spackman, Nicholas        19 Cheyenne               55.23      59.25    9  
  3 Gorham, David             20 Vortex                 51.33    1:01.54    8  
  4 Packard, Daniel           22 Greeley                57.66    1:01.69    7  
 
Men 18-24 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        19 Cheyenne             2:11.59    2:16.31   11  
                  28.83     1:02.90 (34.07)     1:38.45 (35.55)     2:16.31 (37.86)
 
Men 18-24 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, Michael           18 Aurora                 52.25      57.22   11  
                  27.81       57.22 (29.41)                                        
  2 Lanners, Bret             23 Inverness            1:01.57      58.95    9  
                  28.74       58.95 (30.21)                                        
  3 Gorham, David             20 Vortex                 57.95    1:00.02    8  
                  26.99     1:00.02 (33.03)                                        
  4 Packard, Daniel           22 Greeley                58.56    1:03.29    7  
                  28.56     1:03.29 (34.73)                                        
  5 Stanchak, Michael         24 Squid                1:03.35    1:07.68    6  
                  32.01     1:07.68 (35.67)                                        
 
Men 18-24 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             23 Inverness            2:15.54    2:12.63   11  
                  27.57     1:05.59 (38.02)     1:41.24 (35.65)     2:12.63 (31.39)
  2 Spackman, Nicholas        19 Cheyenne             2:08.79    2:16.22    9  
                  28.36     1:04.73 (36.37)     1:45.33 (40.60)     2:16.22 (30.89)
  3 Packard, Daniel           22 Greeley              2:10.63    2:24.15    8  
                  29.52     1:04.22 (34.70)     1:49.91 (45.69)     2:24.15 (34.24)
  4 Stanchak, Michael         24 Squid                2:21.63    2:25.15    7  
                  32.83     1:09.14 (36.31)     1:49.77 (40.63)     2:25.15 (35.38)
 
Men 18-24 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        19 Cheyenne             4:44.61    4:54.72   11  
                  28.49     1:01.86 (33.37)     1:40.68 (38.82)     2:20.01 (39.33)
        3:02.65 (42.64)     3:46.59 (43.94)     4:21.74 (35.15)     4:54.72 (32.98)
  2 Stanchak, Michael         24 Squid                4:39.67    5:00.63    9  
                  32.77     1:11.01 (38.24)     1:49.90 (38.89)     2:28.25 (38.35)
        3:08.58 (40.33)     3:50.16 (41.58)     4:27.15 (36.99)     5:00.63 (33.48)
 
Men 25-29 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawe, William             28 Vortex                 21.21      23.66   11  
  2 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness              21.62      23.74    9  
  3 Schwartzkopf, Jess        27 Aurora                 22.07      24.29    8  
  4 Jones, Ryan               29 Aurora                 23.42      25.62    7  
  5 Schmidt, Bradley          29 Greeley                28.00      28.00    6  
 
Men 25-29 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness              45.50      50.66   11  
                  24.82       50.66 (25.84)                                        
 
Men 25-29 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness            1:40.00    1:48.91   11  
                  25.87       53.72 (27.85)     1:21.50 (27.78)     1:48.91 (27.41)
  2 Dawe, William             28 Vortex               1:52.61    1:54.71    9  
                  26.23       54.87 (28.64)     1:24.40 (29.53)     1:54.71 (30.31)
 
Men 25-29 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness            5:48.57    5:08.78   11  
                  28.35       58.67 (30.32)     1:29.15 (30.48)     2:00.20 (31.05)
        2:31.61 (31.41)     3:03.32 (31.71)     3:34.72 (31.40)     4:06.02 (31.30)
        4:37.90 (31.88)     5:08.78 (30.88)                                        
  2 Jones, Ryan               29 Aurora               6:28.57    5:38.59    9  
                  29.89     1:02.36 (32.47)     1:35.88 (33.52)     2:09.80 (33.92)
        2:44.49 (34.69)     3:19.62 (35.13)     3:55.14 (35.52)     4:30.96 (35.82)
        5:06.60 (35.64)     5:38.59 (31.99)                                        
 
Men 25-29 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ryan               29 Aurora              13:42.86   11:49.90   11  
                  30.62     1:04.89 (34.27)     1:40.55 (35.66)     2:16.19 (35.64)
        2:51.63 (35.44)     3:27.56 (35.93)     4:03.43 (35.87)     4:39.80 (36.37)
        5:15.46 (35.66)     5:51.24 (35.78)     6:27.33 (36.09)     7:03.37 (36.04)
        7:39.24 (35.87)     8:15.53 (36.29)     8:51.41 (35.88)     9:27.53 (36.12)
       10:03.59 (36.06)    10:39.85 (36.26)    11:15.86 (36.01)    11:49.90 (34.04)
 
Men 25-29 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dvorak, Marek             27 Boulder             18:18.30   18:05.09   11  
                  29.85     1:02.39 (32.54)     1:35.08 (32.69)     2:07.96 (32.88)
        2:40.92 (32.96)     3:13.96 (33.04)     3:47.07 (33.11)     4:20.16 (33.09)
        4:53.23 (33.07)     5:26.28 (33.05)     5:59.03 (32.75)     6:32.24 (33.21)
        7:05.08 (32.84)     7:38.39 (33.31)     8:11.24 (32.85)     8:44.21 (32.97)
        9:17.39 (33.18)     9:50.42 (33.03)    10:23.41 (32.99)    10:56.48 (33.07)
       11:29.48 (33.00)    12:02.74 (33.26)    12:35.68 (32.94)    13:08.94 (33.26)
       13:42.01 (33.07)    14:15.00 (32.99)    14:48.22 (33.22)    15:21.34 (33.12)
       15:54.33 (32.99)    16:27.20 (32.87)    17:00.47 (33.27)    17:33.30 (32.83)
       18:05.09 (31.79)
  2 Jones, Ryan               29 Aurora              21:53.94   20:09.21    9  
                  31.55     1:06.76 (35.21)     1:42.43 (35.67)     2:18.52 (36.09)
        2:54.58 (36.06)     3:30.67 (36.09)     4:06.88 (36.21)     4:42.67 (35.79)
        5:18.49 (35.82)     5:54.78 (36.29)     6:31.48 (36.70)     7:08.09 (36.61)
        7:45.15 (37.06)     8:22.27 (37.12)     8:59.17 (36.90)     9:36.42 (37.25)
       10:13.49 (37.07)    10:50.73 (37.24)    11:27.49 (36.76)    12:04.78 (37.29)
       12:42.30 (37.52)    13:19.87 (37.57)    13:57.55 (37.68)    14:34.94 (37.39)
       15:12.60 (37.66)    15:50.31 (37.71)    16:27.52 (37.21)    17:04.80 (37.28)
       17:42.82 (38.02)    18:20.22 (37.40)    18:58.07 (37.85)    19:35.50 (37.43)
       20:09.21 (33.71)
  3 Schwartzkopf, Jess        27 Aurora              20:03.61   20:42.88    8  
                  32.82     1:09.54 (36.72)     1:47.07 (37.53)     2:24.77 (37.70)
        3:03.23 (38.46)     3:41.25 (38.02)     4:19.53 (38.28)     4:57.80 (38.27)
        5:36.49 (38.69)     6:14.79 (38.30)     6:52.58 (37.79)     7:30.57 (37.99)
        8:08.33 (37.76)     8:46.49 (38.16)     9:25.07 (38.58)    10:02.83 (37.76)
       10:41.05 (38.22)    11:19.75 (38.70)    11:58.00 (38.25)    12:36.32 (38.32)
       13:14.60 (38.28)    13:52.97 (38.37)    14:31.04 (38.07)    15:09.62 (38.58)
       15:47.97 (38.35)    16:26.23 (38.26)    17:03.90 (37.67)    17:41.60 (37.70)
       18:19.54 (37.94)    18:56.15 (36.61)    19:33.50 (37.35)    20:10.43 (36.93)
       20:42.88 (32.45)
  4 Schmidt, Bradley          29 Greeley             24:00.00   23:25.56    7  
                  34.01     1:10.58 (36.57)     1:49.63 (39.05)     2:28.95 (39.32)
        3:08.62 (39.67)     3:49.53 (40.91)     4:31.16 (41.63)     5:13.97 (42.81)
        5:58.06 (44.09)     6:43.21 (45.15)     7:27.09 (43.88)     8:11.01 (43.92)
        8:54.96 (43.95)     9:37.84 (42.88)    10:20.59 (42.75)    11:03.58 (42.99)
       11:47.50 (43.92)    12:29.92 (42.42)    13:13.68 (43.76)    13:57.23 (43.55)
       14:40.94 (43.71)    15:25.13 (44.19)    16:10.82 (45.69)    16:53.63 (42.81)
       17:36.97 (43.34)    18:20.44 (43.47)    19:04.88 (44.44)    19:50.03 (45.15)
       20:34.29 (44.26)    21:17.94 (43.65)    22:02.10 (44.16)    22:45.93 (43.83)
       23:25.56 (39.63)
 
Men 25-29 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness              24.32      28.00   11  
  2 Jones, Ryan               29 Aurora                 27.93      29.22    9  
  3 Schmidt, Bradley          29 Greeley                30.00      32.86    8  
 
Men 25-29 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ryan               29 Aurora                 57.66    1:04.49   11  
                  30.85     1:04.49 (33.64)                                        
 
Men 25-29 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness            1:52.61    2:05.41   11  
                  30.81     1:03.07 (32.26)     1:34.66 (31.59)     2:05.41 (30.75)
  2 Jones, Ryan               29 Aurora               2:01.62    2:24.27    9  
                  33.00     1:09.88 (36.88)     1:47.90 (38.02)     2:24.27 (36.37)
 
Men 25-29 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness              27.93      30.52   11  
  2 Schmidt, Bradley          29 Greeley                34.00      35.01    9  
  3 Jones, Ryan               29 Aurora                 36.94      35.59    8  
 
Men 25-29 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawe, William             28 Vortex               1:08.48    1:08.05   11  
                  32.22     1:08.05 (35.83)                                        
 
Men 25-29 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess        27 Aurora                 22.34      25.51   11  
  2 Jones, Ryan               29 Aurora                 32.43      28.71    9  
  3 Schmidt, Bradley          29 Greeley                29.00      29.42    8  
 
Men 25-29 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess        27 Aurora                 49.10      55.79   11  
 
Men 25-29 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess        27 Aurora               1:57.12    2:08.93   11  
                  29.01     1:02.92 (33.91)     1:36.77 (33.85)     2:08.93 (32.16)
  2 Jones, Ryan               29 Aurora               2:00.72    2:46.30    9  
                  32.74     1:14.09 (41.35)     1:59.35 (45.26)     2:46.30 (46.95)
 -- Dvorak, Marek             27 Boulder              2:07.93         DQ  
 
Men 25-29 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness              52.70      58.79   11  
                  28.37       58.79 (30.42)                                        
  2 Schwartzkopf, Jess        27 Aurora               1:03.06      59.89    9  
                  26.69       59.89 (33.20)                                        
  3 Jones, Ryan               29 Aurora                 55.86    1:04.38    8  
                  28.97     1:04.38 (35.41)                                        
  4 Schmidt, Bradley          29 Greeley              1:15.00    1:10.60    7  
                  32.72     1:10.60 (37.88)                                        
 
Men 25-29 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       28 Inverness            1:53.06    2:07.58   11  
                  27.99       59.53 (31.54)     1:37.43 (37.90)     2:07.58 (30.15)
  2 Dawe, William             28 Vortex               2:01.62    2:12.14    9  
                  28.25     1:01.91 (33.66)     1:41.26 (39.35)     2:12.14 (30.88)
 -- Schwartzkopf, Jess        27 Aurora               2:05.23         DQ  
                  30.26     1:08.95 (38.69)     1:52.42 (43.47)          DQ (35.21)
 
Men 25-29 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkopf, Jess        27 Aurora               4:21.26    4:57.03   11  
                  29.21     1:03.02 (33.81)     1:41.13 (38.11)     2:18.22 (37.09)
        3:01.53 (43.31)     3:45.43 (43.90)     4:22.46 (37.03)     4:57.03 (34.57)
  2 Jones, Ryan               29 Aurora               4:21.26    5:24.31    9  
                  32.34     1:11.38 (39.04)     1:52.76 (41.38)     2:34.35 (41.59)
        3:21.25 (46.90)     4:09.33 (48.08)     4:47.60 (38.27)     5:24.31 (36.71)
 
Men 30-34 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           31 DU                     19.19      21.36   11  
  2 Hughes, David             31 Sand Diego Swim        22.90      23.97    9  
  3 Foster, Jared             30 Thornton               22.00      24.12    7.5
  3 Parker, Cory              34 Squid                  21.17      24.12    7.5
  5 Schroeder, William        32 Broomfield             22.79      24.22    6  
  6 Valks, Victor             31 Aurora                 25.39      26.11    5  
  7 Dickerson, Christian      33 Broomfield             24.77      27.39    4  
  8 de la Rosa, Mark          34 Aurora                 25.06      28.76    3  
 
Men 30-34 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           31 DU                     43.15      48.32   11  
                  23.30       48.32 (25.02)                                        
  2 Parker, Cory              34 Squid                  46.85      52.61    9  
                  25.05       52.61 (27.56)                                        
  3 Foster, Jared             30 Thornton               50.05      53.91    8  
                  25.20       53.91 (28.71)                                        
  4 Dickerson, Christian      33 Broomfield             54.95    1:04.20    7  
                  30.54     1:04.20 (33.66)                                        
 
Men 30-34 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Thomas             34 Vortex               1:48.08    2:08.11   11  
                  28.59     1:00.93 (32.34)     1:34.55 (33.62)     2:08.11 (33.56)
  2 Nicholls, Michael         34 Inverness            1:57.12    2:11.68    9  
                  28.79     1:01.28 (32.49)     1:36.16 (34.88)     2:11.68 (35.52)
 -- Parker, Cory              34 Squid                1:46.43         DQ  
 
Men 30-34 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Thomas             34 Vortex               6:28.57    5:38.24   11  
                  31.40     1:06.38 (34.98)     1:41.76 (35.38)     2:16.98 (35.22)
        2:52.07 (35.09)     3:26.59 (34.52)     4:00.94 (34.35)     4:34.47 (33.53)
        5:06.95 (32.48)     5:38.24 (31.29)                                        
  2 Nicholls, Michael         34 Inverness            6:51.43    6:18.35    9  
                  30.14     1:04.12 (33.98)     1:40.93 (36.81)     2:18.71 (37.78)
        2:57.65 (38.94)     3:36.87 (39.22)     4:16.68 (39.81)     4:57.37 (40.69)
        5:38.35 (40.98)     6:18.35 (40.00)                                        
 
Men 30-34 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Christian      33 Broomfield          19:25.71   14:23.45   11  
                  33.95   1:55.96 (1:22.01)   3:23.38 (1:27.42)     4:07.39 (44.01)
      5:36.49 (1:29.10)                                                            
                                                                       10:51.18 ( )
                               13:40.39 ( )    14:23.45 (43.06)                    
 
Men 30-34 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Christian      33 Broomfield          24:04.33   24:36.65   11  
                  34.98                                                            
                                                    8:08.27 ( )                    
                               13:26.24 ( )    14:11.64 (45.40)    14:56.17 (44.53)
       15:41.31 (45.14)                                                            
           18:42.31 ( )    19:27.32 (45.01)                            20:56.64 ( )
       21:42.58 (45.94)  23:13.38 (1:30.80)    23:58.55 (45.17)    24:36.65 (38.10)
 
Men 30-34 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           31 DU                     22.43      26.24   11  
  2 Parker, Cory              34 Squid                  25.23      27.79    9  
  3 Foster, Jared             30 Thornton               28.94      29.66    8  
  4 Valks, Victor             31 Aurora                 27.18      30.46    7  
  5 Glass, Thomas             34 Vortex                 28.38      30.89    6  
  6 Dickerson, Christian      33 Broomfield             28.83      32.05    5  
 
Men 30-34 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Cory              34 Squid                  55.14    1:00.53   11  
                  29.27     1:00.53 (31.26)                                        
  2 Foster, Jared             30 Thornton             1:04.40    1:05.36    9  
  3 Valks, Victor             31 Aurora                 57.03    1:06.89    8  
                  32.51     1:06.89 (34.38)                                        
  4 Glass, Thomas             34 Vortex                 58.56    1:07.45    7  
  5 Nicholls, Michael         34 Inverness            1:03.06    1:11.58    6  
 
Men 30-34 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valks, Victor             31 Aurora               2:11.91    2:25.31   11  
                  34.42     1:12.07 (37.65)     1:49.73 (37.66)     2:25.31 (35.58)
  2 Glass, Thomas             34 Vortex               2:09.73    2:26.72    9  
                  35.17     1:13.24 (38.07)     1:50.80 (37.56)     2:26.72 (35.92)
 
Men 30-34 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           31 DU                     25.23      28.20   11  
  2 Landin, Todd              30 Boulder                28.92      32.90    9  
  3 de la Rosa, Mark          34 Aurora                 31.55      35.40    8  
  4 Dickerson, Christian      33 Broomfield             34.23      38.63    7  
 
Men 30-34 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landin, Todd              30 Boulder              1:03.87    1:11.85   11  
                  33.40     1:11.85 (38.45)                                        
  2 de la Rosa, Mark          34 Aurora               1:07.57    1:18.16    9  
                  36.31     1:18.16 (41.85)                                        
 
Men 30-34 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de la Rosa, Mark          34 Aurora               2:16.94    3:00.32   11  
                  37.22     1:20.22 (43.00)     2:08.38 (48.16)     3:00.32 (51.94)
 
Men 30-34 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           31 DU                     20.99      23.57   11  
  2 Hughes, David             31 Sand Diego Swim        23.90      24.16    9  
  3 Wright, Caleb             30 Thornton               25.23      27.70    8  
  4 Landin, Todd              30 Boulder                25.14      27.84    7  
  5 Schroeder, William        32 Broomfield             26.85      28.36    6  
  6 Dickerson, Christian      33 Broomfield             28.83      32.50    5  
 
Men 30-34 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Thomas             34 Vortex                 57.63    1:02.80   11  
  2 Wright, Caleb             30 Thornton             1:03.06    1:03.02    9  
 
Men 30-34 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Caleb             30 Thornton             2:15.14    2:28.97   11  
                  30.13     1:06.91 (36.78)     1:47.08 (40.17)     2:28.97 (41.89)
  2 Dickerson, Christian      33 Broomfield           3:09.19    3:16.77    9  
                  38.48     1:29.85 (51.37)   3:16.77 (1:46.92)                    
 
Men 30-34 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           31 DU                     48.83      54.11   11  
                  25.02       54.11 (29.09)                                        
  2 Wright, Caleb             30 Thornton             1:04.86    1:05.49    9  
                  29.99     1:05.49 (35.50)                                        
  3 Landin, Todd              30 Boulder                59.82    1:06.21    8  
                  30.89     1:06.21 (35.32)                                        
  4 Valks, Victor             31 Aurora                 59.82    1:08.42    7  
                  31.51     1:08.42 (36.91)                                        
  5 Nicholls, Michael         34 Inverness            1:01.26    1:08.91    6  
                  31.79     1:08.91 (37.12)                                        
  6 de la Rosa, Mark          34 Aurora               1:10.27    1:13.77    5  
                  34.64     1:13.77 (39.13)                                        
  7 Dickerson, Christian      33 Broomfield           1:03.06    1:14.04    4  
                  31.71     1:14.04 (42.33)                                        
 
Men 30-34 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valks, Victor             31 Aurora               2:12.41    2:30.21   11  
                  31.78     1:08.78 (37.00)     1:55.37 (46.59)     2:30.21 (34.84)
 
Men 30-34 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valks, Victor             31 Aurora               4:50.63    5:28.96   11  
                  33.35     1:15.41 (42.06)     1:57.43 (42.02)     2:38.35 (40.92)
        3:26.20 (47.85)     4:14.56 (48.36)     4:54.20 (39.64)     5:28.96 (34.76)
  2 Dickerson, Christian      33 Broomfield           5:51.35    6:25.47    9  
                  38.70     1:27.52 (48.82)   3:00.70 (1:33.18)     4:00.60 (59.90)
      5:02.08 (1:01.48)     5:43.88 (41.80)     6:25.71 (41.83)         6:25.47 ( )
 
Men 35-39 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheldon, Paul             35 Unattached             21.75      22.97   11  
  2 Rosinski, Tom             36 DU                        NT      23.29    9  
  3 Reetz, Jay                37 DU                     22.07      24.91    8  
  4 McMillen, James           39 Aurora                 22.97      25.21    7  
  5 Chapman, Michael          37 Durango                22.48      25.25    6  
  6 Keever, Nate              39 GJDOL                  22.97      25.52    5  
  7 Pazmino, Jorge            36 Aurora                 25.00      26.70    4  
  8 Harsh, Shad               35 Inverness              24.23      26.97    3  
  9 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club        25.23      27.88    2  
 10 Amos, Will                38 Broomfield             24.38      28.90    1  
 
Men 35-39 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosinski, Tom             36 DU                        NT      50.43   11  
                  24.15       50.43 (26.28)                                        
  2 Sheldon, Paul             35 Unattached             47.95      50.89    9  
                  24.01       50.89 (26.88)                                        
  3 McMillen, James           39 Aurora                 49.82      55.48    8  
                  26.63       55.48 (28.85)                                        
  4 Chapman, Michael          37 Durango                49.91      56.50    7  
                  26.60       56.50 (29.90)                                        
  5 Pazmino, Jorge            36 Aurora                 55.00      57.09    6  
                  27.05       57.09 (30.04)                                        
  6 Keever, Nate              39 GJDOL                  52.52      57.59    5  
                  27.79       57.59 (29.80)                                        
  7 Harsh, Shad               35 Inverness              53.06      59.24    4  
                  28.86       59.24 (30.38)                                        
  8 Amos, Will                38 Broomfield             52.29    1:04.19    3  
                  31.41     1:04.19 (32.78)                                        
 
Men 35-39 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosinski, Tom             36 DU                        NT    1:54.21   11  
                  26.00       54.70 (28.70)     1:24.22 (29.52)     1:54.21 (29.99)
  2 Pazmino, Jorge            36 Aurora               2:04.00    2:03.92    9  
                  28.15       58.55 (30.40)     1:30.25 (31.70)     2:03.92 (33.67)
  3 McMillen, James           39 Aurora               1:51.71    2:05.52    8  
                  29.43     1:00.86 (31.43)     1:33.45 (32.59)     2:05.52 (32.07)
  4 Harsh, Shad               35 Inverness            1:55.32    2:12.07    7  
                  29.93     1:02.01 (32.08)     1:36.84 (34.83)     2:12.07 (35.23)
 
Men 35-39 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillen, James           39 Aurora               6:28.57    5:50.89   11  
                  33.04     1:08.67 (35.63)     1:45.00 (36.33)     2:21.59 (36.59)
        2:58.11 (36.52)     3:34.00 (35.89)     4:08.98 (34.98)     4:43.36 (34.38)
        5:17.71 (34.35)     5:50.89 (33.18)                                        
  2 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club      7:02.86    5:55.42    9  
                  34.20     1:11.69 (37.49)     1:49.03 (37.34)     2:26.53 (37.50)
        3:01.06 (34.53)     3:35.33 (34.27)     4:10.08 (34.75)     4:46.05 (35.97)
        5:21.55 (35.50)     5:55.42 (33.87)                                        
  3 Harsh, Shad               35 Inverness            6:40.00    6:12.97    8  
                  32.25     1:06.74 (34.49)     1:42.63 (35.89)     2:19.09 (36.46)
        2:56.06 (36.97)     3:33.96 (37.90)     4:13.16 (39.20)     4:53.15 (39.99)
        5:34.00 (40.85)     6:12.97 (38.97)                                        
 
Men 35-39 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillen, James           39 Aurora              14:17.14   12:07.02   11  
                  32.54     1:07.99 (35.45)     1:43.51 (35.52)     2:19.64 (36.13)
        2:56.79 (37.15)     3:33.72 (36.93)     4:10.48 (36.76)     4:47.42 (36.94)
        5:23.59 (36.17)     5:59.11 (35.52)     6:34.93 (35.82)     7:10.44 (35.51)
        7:46.01 (35.57)     8:25.17 (39.16)     9:07.87 (42.70)     9:48.01 (40.14)
       10:24.42 (36.41)    10:58.88 (34.46)    11:32.96 (34.08)    12:07.02 (34.06)
  2 Chapman, Michael          37 Durango             15:25.71   13:02.48    9  
                  36.19     1:16.50 (40.31)     1:56.20 (39.70)     2:34.89 (38.69)
        3:14.21 (39.32)     3:53.14 (38.93)     4:31.80 (38.66)     5:10.86 (39.06)
        5:49.69 (38.83)     6:28.33 (38.64)     7:07.81 (39.48)     7:46.93 (39.12)
        8:26.51 (39.58)     9:06.17 (39.66)     9:46.53 (40.36)    10:25.26 (38.73)
       11:04.87 (39.61)    11:46.29 (41.42)    12:25.73 (39.44)    13:02.48 (36.75)
  3 Harsh, Shad               35 Inverness           14:17.14   13:06.15    8  
                  33.34     1:10.01 (36.67)     1:47.64 (37.63)     2:26.16 (38.52)
        3:04.54 (38.38)     3:43.26 (38.72)     4:22.01 (38.75)     5:01.13 (39.12)
        5:40.97 (39.84)     6:20.89 (39.92)     7:00.54 (39.65)     7:40.69 (40.15)
        8:21.10 (40.41)     9:01.88 (40.78)     9:42.45 (40.57)    10:23.37 (40.92)
       11:05.23 (41.86)    11:46.38 (41.15)    12:26.85 (40.47)    13:06.15 (39.30)
  4 Amos, Will                38 Broomfield          15:41.71   14:28.61    7  
                  37.89     1:18.27 (40.38)     2:00.36 (42.09)     2:42.82 (42.46)
        3:25.26 (42.44)     4:08.62 (43.36)     4:52.44 (43.82)     5:35.76 (43.32)
        6:20.10 (44.34)     7:03.68 (43.58)     7:47.17 (43.49)     8:32.12 (44.95)
        9:16.91 (44.79)    10:01.74 (44.83)    10:45.99 (44.25)    11:30.94 (44.95)
       12:16.81 (45.87)    13:01.61 (44.80)    13:45.95 (44.34)    14:28.61 (42.66)
  5 Bennett, Dean             39 South Suburban      22:51.43   18:04.20    6  
                  48.15     1:38.28 (50.13)     2:30.14 (51.86)     3:22.49 (52.35)
        4:15.37 (52.88)     5:09.43 (54.06)     6:04.39 (54.96)     6:59.95 (55.56)
        7:55.96 (56.01)     8:51.24 (55.28)     9:46.42 (55.18)    10:42.61 (56.19)
       11:38.54 (55.93)    12:34.88 (56.34)    13:30.93 (56.05)    14:26.19 (55.26)
       15:21.09 (54.90)    16:16.17 (55.08)    17:11.56 (55.39)    18:04.20 (52.64)
 
Men 35-39 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club     20:53.76   21:00.80   11  
                  33.67     1:11.07 (37.40)     1:48.75 (37.68)     2:26.30 (37.55)
        3:04.08 (37.78)     3:42.57 (38.49)     4:21.21 (38.64)     4:59.20 (37.99)
        5:38.17 (38.97)     6:17.36 (39.19)     6:55.42 (38.06)     7:34.44 (39.02)
        8:13.22 (38.78)     8:52.61 (39.39)     9:32.00 (39.39)    10:09.90 (37.90)
       10:49.70 (39.80)    11:28.55 (38.85)    12:06.62 (38.07)    12:44.41 (37.79)
       13:24.15 (39.74)    14:02.24 (38.09)    14:40.72 (38.48)    15:18.83 (38.11)
       15:56.91 (38.08)    16:35.40 (38.49)    17:14.19 (38.79)    17:52.93 (38.74)
       18:31.57 (38.64)    19:09.86 (38.29)    19:48.15 (38.29)    20:25.33 (37.18)
       21:00.80 (35.47)
 
Men 35-39 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Michael          37 Durango                28.39      30.07   11  
  2 McMillen, James           39 Aurora                 29.73      30.10    9  
  3 Pazmino, Jorge            36 Aurora                 26.00      31.35    8  
  4 Rosinski, Tom             36 DU                        NT      31.95    7  
  5 Harsh, Shad               35 Inverness              29.64      34.57    6  
  6 Amos, Will                38 Broomfield             31.59      35.55    5  
  7 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club        28.83      39.21    4  
 -- Reetz, Jay                37 DU                     25.23         DQ  
 
Men 35-39 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillen, James           39 Aurora               1:00.36    1:05.81   11  
  2 Pazmino, Jorge            36 Aurora               1:15.00    1:08.23    9  
 
Men 35-39 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillen, James           39 Aurora               2:19.64    2:29.20   11  
                  35.80     1:12.92 (37.12)     1:51.38 (38.46)     2:29.20 (37.82)
  2 Amos, Will                38 Broomfield           2:37.66    3:10.56    9  
                  43.32     1:31.43 (48.11)     2:21.81 (50.38)     3:10.56 (48.75)
 
Men 35-39 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate              39 GJDOL                  28.83      31.77   11  
  2 Chapman, Michael          37 Durango                31.59      33.05    9  
  3 Rosinski, Tom             36 DU                        NT      33.21    8  
  4 Blum, Juri                39 South Suburban         28.83      33.53    7  
  5 Reetz, Jay                37 DU                     28.83      33.64    6  
  6 Amos, Will                38 Broomfield             28.95      33.71    5  
  7 Harsh, Shad               35 Inverness              34.23      36.48    4  
  8 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club        31.53      38.42    3  
 
Men 35-39 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate              39 GJDOL                1:03.06    1:08.61   11  
                  32.73     1:08.61 (35.88)                                        
  2 Blum, Juri                39 South Suburban       1:03.96    1:11.33    9  
                  33.96     1:11.33 (37.37)                                        
  3 Chapman, Michael          37 Durango              1:09.37    1:15.24    8  
                  35.89     1:15.24 (39.35)                                        
  4 Amos, Will                38 Broomfield           1:02.45    1:15.29    7  
                  36.04     1:15.29 (39.25)                                        
 
Men 35-39 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate              39 GJDOL                2:18.74    2:34.40   11  
                  34.25     1:12.10 (37.85)     1:52.83 (40.73)     2:34.40 (41.57)
  2 Blum, Juri                39 South Suburban       2:22.34    2:38.75    9  
                  36.50     1:15.64 (39.14)     1:56.61 (40.97)     2:38.75 (42.14)
  3 Chapman, Michael          37 Durango              2:33.88    2:47.76    8  
                  39.95     1:22.22 (42.27)     2:05.63 (43.41)     2:47.76 (42.13)
  4 Amos, Will                38 Broomfield           2:28.61    2:50.60    7  
                  39.47     1:24.43 (44.96)     2:08.30 (43.87)     2:50.60 (42.30)
  5 Harper, Charles           39 DU                   3:00.18    3:18.74    6  
                  44.09     1:34.11 (50.02)     2:26.19 (52.08)     3:18.74 (52.55)
  6 Bennett, Dean             39 South Suburban       3:22.70    3:32.33    5  
                  48.72     1:41.51 (52.79)     2:36.30 (54.79)     3:32.33 (56.03)
 -- Champlin, Pete            37 DU                   2:24.14         DQ  
 
Men 35-39 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reetz, Jay                37 DU                     23.42      26.76   11  
  2 Rosinski, Tom             36 DU                        NT      26.85    9  
  3 Chapman, Michael          37 Durango                25.35      28.91    8  
  4 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club        25.23      29.77    7  
  5 Amos, Will                38 Broomfield             27.17      31.71    6  
  6 Harsh, Shad               35 Inverness              29.64      32.75    5  
 
Men 35-39 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reetz, Jay                37 DU                     53.15    1:00.82   11  
  2 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club      1:03.06    1:07.51    9  
  3 Pryor, Keith              35 Squid                1:01.26    1:09.94    8  
 
Men 35-39 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pryor, Keith              35 Squid                2:12.34    2:32.07   11  
                  32.35     1:10.26 (37.91)     1:50.66 (40.40)     2:32.07 (41.41)
  2 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club      2:42.16    2:38.81    9  
                  35.49     1:14.74 (39.25)     1:55.54 (40.80)     2:38.81 (43.27)
 -- Champlin, Pete            37 DU                   2:07.93         DQ  
 
Men 35-39 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosinski, Tom             36 DU                        NT    1:01.89   11  
                  28.76     1:01.89 (33.13)                                        
  2 Reetz, Jay                37 DU                     55.86    1:03.58    9  
                  29.21     1:03.58 (34.37)                                        
  3 Chapman, Michael          37 Durango                58.72    1:05.63    8  
                  29.23     1:05.63 (36.40)                                        
  4 McMillen, James           39 Aurora               1:00.36    1:06.38    7  
                  30.93     1:06.38 (35.45)                                        
  5 Pryor, Keith              35 Squid                  59.91    1:07.88    6  
                  31.76     1:07.88 (36.12)                                        
  6 Pazmino, Jorge            36 Aurora               1:07.00    1:08.38    5  
                  31.73     1:08.38 (36.65)                                        
  7 Harsh, Shad               35 Inverness            1:00.36    1:11.18    4  
                  34.22     1:11.18 (36.96)                                        
  8 Amos, Will                38 Broomfield           1:00.65    1:11.29    3  
                  33.41     1:11.29 (37.88)                                        
  9 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club      1:21.08    1:12.25    2  
                  34.76     1:12.25 (37.49)                                        
 
Men 35-39 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reetz, Jay                37 DU                   2:08.83    2:25.06   11  
                  27.58     1:03.28 (35.70)     1:48.77 (45.49)     2:25.06 (36.29)
  2 Blum, Juri                39 South Suburban       2:10.63    2:26.04    9  
                  31.74     1:10.03 (38.29)     1:51.00 (40.97)     2:26.04 (35.04)
  3 Pryor, Keith              35 Squid                2:06.13    2:27.00    8  
                  31.01     1:09.22 (38.21)     1:53.81 (44.59)     2:27.00 (33.19)
  4 Chapman, Michael          37 Durango              2:10.63    2:35.86    7  
                  35.25     1:13.03 (37.78)     2:00.43 (47.40)     2:35.86 (35.43)
  5 McMillen, James           39 Aurora               2:15.14    2:39.07    6  
                  33.85     1:13.33 (39.48)     2:02.72 (49.39)     2:39.07 (36.35)
 -- Champlin, Pete            37 DU                   2:07.93         DQ  
 
Men 35-39 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pryor, Keith              35 Squid                4:43.78    5:16.17   11  
                  31.98     1:10.29 (38.31)     1:51.97 (41.68)     2:32.78 (40.81)
        3:19.01 (46.23)     4:04.78 (45.77)     4:40.69 (35.91)     5:16.17 (35.48)
  2 Blum, Juri                39 South Suburban       4:44.68    5:19.83    9  
                  32.60     1:11.26 (38.66)     1:54.12 (42.86)     2:35.60 (41.48)
        3:19.92 (44.32)     4:05.35 (45.43)     4:43.64 (38.29)     5:19.83 (36.19)
  3 Hoftiezer, Scott          35 Denver Ath Club      5:24.32    5:45.67    8  
                  32.81     1:10.29 (37.48)     2:01.76 (51.47)     2:50.44 (48.68)
        3:41.20 (50.76)     4:33.77 (52.57)     5:10.09 (36.32)     5:45.67 (35.58)
  4 Amos, Will                38 Broomfield           5:24.32    6:52.48    7  
                  41.37     1:32.48 (51.11)     2:28.22 (55.74)     3:25.76 (57.54)
        4:21.62 (55.86)     5:17.23 (55.61)     6:06.81 (49.58)     6:52.48 (45.67)
 
Men 40-44 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pond, George              40 Unattached             20.59      22.44   11  
  2 Lenneman, Tim             42 Foothills              20.72      22.90    9  
  3 Kahl, Steven              43 Inverness              23.87      23.61    8  
  4 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                  23.25      23.71    7  
  5 Nash, Kevin               42 Broomfield             21.17      23.91    6  
  6 Fuller, David             41 DU                     22.52      24.37    5  
  7 Phelps, Brian             41 Aurora                 24.32      24.74    4  
  8 Niemann, Andy             40 Aurora                 22.34      24.85    3  
  9 O'Brien, Mike             44 Durango                23.87      25.47    2  
 10 Brostuen, David           41 Unattached             23.33      25.59    1  
 11 Arnold, Dan               42 Colorado Springs       24.59      26.55  
 12 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield             24.32      27.26  
 13 Reilly, Quinn             40 DU                     27.00      27.34  
 14 Shriner, Kent             43 Cheyenne             1:39.10      28.01  
 15 Pins, Michael             40 Boulder                24.45      28.31  
 16 Southwick, Edward         43 Aurora                 28.64      30.81  
 -- Reifel, Richard           40 Inverness              24.50         DQ  
 -- Cox, Randy                43 Boulder                21.44         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               44 Greenwood              43.69      48.32   11  
                  23.18       48.32 (25.14)                                        
  2 Lenneman, Tim             42 Foothills              45.50      49.98    9  
                  24.47       49.98 (25.51)                                        
  3 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                  51.47      50.82    8  
                  24.38       50.82 (26.44)                                        
  4 Fuller, David             41 DU                     49.55      52.71    7  
                  25.52       52.71 (27.19)                                        
  5 Nash, Kevin               42 Broomfield             47.75      52.92    6  
                  25.47       52.92 (27.45)                                        
  6 Cox, Randy                43 Boulder                48.11      53.00    5  
                  25.36       53.00 (27.64)                                        
  7 Kahl, Steven              43 Inverness              53.60      53.26    4  
                  25.75       53.26 (27.51)                                        
  8 Kimbel, Mike              40 DU                     54.05      57.94    3  
                  28.33       57.94 (29.61)                                        
  9 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield             52.25      59.65    2  
                  28.47       59.65 (31.18)                                        
 10 Arnold, Dan               42 Colorado Springs       52.52      59.77    1  
                  28.42       59.77 (31.35)                                        
 11 Ramirez, Alfonso          44 Broomfield             58.81    1:03.90  
                  29.94     1:03.90 (33.96)                                        
 12 O'Keeffe, John            44 Broomfield             59.01    1:05.93  
                  31.60     1:05.93 (34.33)                                        
 -- Reifel, Richard           40 Inverness              54.11         DQ  
 -- Niemann, Andy             40 Aurora                 48.65         DQ  
 
Men 40-44 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               44 Greenwood            1:38.11    1:50.35   11  
                  25.09       52.99 (27.90)     1:21.29 (28.30)     1:50.35 (29.06)
  2 Fuller, David             41 DU                   1:49.91    1:55.99    9  
                  26.36       55.28 (28.92)     1:25.30 (30.02)     1:55.99 (30.69)
  3 Melanson, Edward          43 DU                   1:49.91    1:58.68    8  
                  28.86       59.42 (30.56)     1:29.62 (30.20)     1:58.68 (29.06)
  4 Niemann, Andy             40 Aurora               1:49.01    1:59.88    7  
                  27.26       56.94 (29.68)     1:28.02 (31.08)     1:59.88 (31.86)
  5 Nash, Kevin               42 Broomfield           1:46.31    2:01.49    6  
                  27.16       57.57 (30.41)     1:29.31 (31.74)     2:01.49 (32.18)
  6 Perriman, Scott           40 Thornton             1:52.81    2:08.45    5  
                  28.61       59.40 (30.79)     1:33.16 (33.76)     2:08.45 (35.29)
  7 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield           1:55.32    2:08.77    3.5
                  28.82     1:00.61 (31.79)     1:34.77 (34.16)     2:08.77 (34.00)
  7 Reilly, Quinn             40 DU                   2:06.00    2:08.77    3.5
                  30.55     1:02.58 (32.03)     1:36.00 (33.42)     2:08.77 (32.77)
  9 Arnold, Dan               42 Colorado Springs     1:56.22    2:08.96    2  
                  29.50     1:01.92 (32.42)     1:35.48 (33.56)     2:08.96 (33.48)
 10 Pins, Michael             40 Boulder              2:13.13    2:19.43    1  
                  30.65     1:05.64 (34.99)     1:42.07 (36.43)     2:19.43 (37.36)
 11 Ramirez, Alfonso          44 Broomfield           2:13.62    2:26.05  
                  32.52     1:08.32 (35.80)     1:46.90 (38.58)     2:26.05 (39.15)
 -- Adams, Scott              41 Squid                1:55.39         DQ  
 
Men 40-44 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          43 DU                   6:04.57    5:18.12   11  
                  30.46     1:03.18 (32.72)     1:35.70 (32.52)     2:08.15 (32.45)
        2:40.50 (32.35)     3:12.36 (31.86)     3:44.44 (32.08)     4:16.10 (31.66)
        4:47.72 (31.62)     5:18.12 (30.40)                                        
  2 Fuller, David             41 DU                   6:05.71    5:19.02    9  
                  28.12       59.30 (31.18)     1:31.11 (31.81)     2:03.61 (32.50)
        2:35.96 (32.35)     3:08.27 (32.31)     3:41.17 (32.90)     4:13.98 (32.81)
        4:47.09 (33.11)     5:19.02 (31.93)                                        
  3 Joyner, Thomas            40 Durango              6:41.60    5:35.06    8  
                  31.47     1:05.04 (33.57)     1:39.14 (34.10)     2:13.10 (33.96)
        2:47.20 (34.10)     3:21.25 (34.05)     3:55.21 (33.96)     4:29.38 (34.17)
        5:02.95 (33.57)     5:35.06 (32.11)                                        
  4 Niemann, Andy             40 Aurora               6:34.29    5:39.25    7  
                  31.04     1:05.18 (34.14)     1:38.83 (33.65)     2:13.00 (34.17)
        2:47.26 (34.26)     3:21.49 (34.23)     3:56.16 (34.67)     4:30.76 (34.60)
        5:05.07 (34.31)     5:39.25 (34.18)                                        
  5 Reilly, Quinn             40 DU                   5:55.00    5:46.25    6  
                  31.36     1:05.14 (33.78)     1:39.71 (34.57)     2:14.69 (34.98)
        2:49.72 (35.03)     3:25.28 (35.56)     4:00.60 (35.32)     4:36.28 (35.68)
        5:11.86 (35.58)     5:46.25 (34.39)                                        
  6 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield           6:40.00    5:48.14    5  
                  31.32     1:05.04 (33.72)     1:39.52 (34.48)     2:14.25 (34.73)
        2:49.27 (35.02)     3:24.15 (34.88)     4:00.05 (35.90)     4:35.87 (35.82)
        5:12.66 (36.79)     5:48.14 (35.48)                                        
  7 Shehan, Joe               43 Dawgs                6:51.43    5:57.67    4  
                  34.01     1:09.33 (35.32)     1:45.06 (35.73)     2:21.03 (35.97)
        2:56.67 (35.64)     3:32.91 (36.24)     4:09.32 (36.41)     4:45.39 (36.07)
        5:21.47 (36.08)     5:57.67 (36.20)                                        
  8 Kimbel, Mike              40 DU                   7:25.71    6:00.42    3  
                  32.41     1:07.60 (35.19)     1:44.01 (36.41)     2:22.38 (38.37)
        2:59.38 (37.00)     3:36.91 (37.53)     4:13.34 (36.43)     4:49.93 (36.59)
        5:25.90 (35.97)     6:00.42 (34.52)                                        
  9 Arnold, Dan               42 Colorado Springs     6:51.20    6:01.49    2  
                  32.29     1:07.74 (35.45)     1:44.42 (36.68)     2:21.67 (37.25)
        2:58.57 (36.90)     3:35.38 (36.81)     4:13.07 (37.69)     4:50.28 (37.21)
        5:26.57 (36.29)     6:01.49 (34.92)                                        
 10 Perriman, Scott           40 Thornton             7:02.87    6:01.84    1  
                  32.56     1:06.84 (34.28)     1:42.38 (35.54)     2:18.63 (36.25)
        2:54.77 (36.14)     3:31.06 (36.29)     4:08.91 (37.85)     4:46.54 (37.63)
        5:23.96 (37.42)     6:01.84 (37.88)                                        
 
Men 40-44 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuller, David             41 DU                  12:22.86   10:56.81   11  
                  29.32     1:01.25 (31.93)     1:33.80 (32.55)     2:07.01 (33.21)
        2:40.28 (33.27)     3:13.71 (33.43)     3:47.06 (33.35)     4:20.37 (33.31)
        4:53.85 (33.48)     5:27.61 (33.76)     6:00.71 (33.10)     6:33.42 (32.71)
        7:06.37 (32.95)     7:39.08 (32.71)     8:12.04 (32.96)     8:45.18 (33.14)
        9:18.81 (33.63)     9:51.97 (33.16)    10:25.07 (33.10)    10:56.81 (31.74)
  2 Reilly, Quinn             40 DU                  12:30.00   11:56.84    9  
                  32.30     1:06.24 (33.94)     1:40.93 (34.69)     2:15.93 (35.00)
        2:51.60 (35.67)     3:27.20 (35.60)     4:02.85 (35.65)     4:38.65 (35.80)
        5:15.04 (36.39)     5:50.98 (35.94)     6:27.46 (36.48)     7:04.15 (36.69)
        7:41.10 (36.95)     8:17.90 (36.80)     8:54.94 (37.04)     9:32.05 (37.11)
       10:08.95 (36.90)    10:45.66 (36.71)    11:21.75 (36.09)    11:56.84 (35.09)
  3 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield          13:42.86   12:04.27    8  
                  31.06     1:04.28 (33.22)     1:38.17 (33.89)     2:11.83 (33.66)
        2:46.13 (34.30)     3:20.74 (34.61)     3:55.95 (35.21)     4:31.37 (35.42)
        5:07.18 (35.81)     5:43.34 (36.16)     6:20.47 (37.13)     6:56.94 (36.47)
        7:34.49 (37.55)     8:13.59 (39.10)     8:51.52 (37.93)     9:30.44 (38.92)
       10:10.24 (39.80)    10:48.22 (37.98)    11:27.58 (39.36)    12:04.27 (36.69)
  4 Kimbel, Mike              40 DU                  14:28.57   12:27.69    7  
                  32.17     1:07.61 (35.44)     1:43.94 (36.33)     2:21.64 (37.70)
        2:59.31 (37.67)     3:37.16 (37.85)     4:15.16 (38.00)     4:53.23 (38.07)
        5:31.01 (37.78)     6:09.36 (38.35)     6:47.48 (38.12)     7:25.96 (38.48)
        8:04.28 (38.32)     8:42.50 (38.22)     9:20.64 (38.14)     9:58.43 (37.79)
       10:36.28 (37.85)    11:14.30 (38.02)    11:51.36 (37.06)    12:27.69 (36.33)
  5 Nash, Kevin               42 Broomfield          13:42.86   12:32.54    6  
                  31.85     1:07.03 (35.18)     1:43.07 (36.04)     2:19.78 (36.71)
        2:56.25 (36.47)     3:33.36 (37.11)     4:10.50 (37.14)     4:47.94 (37.44)
        5:25.20 (37.26)     6:02.83 (37.63)     6:40.96 (38.13)     7:19.07 (38.11)
        7:57.27 (38.20)     8:35.61 (38.34)     9:14.32 (38.71)     9:53.57 (39.25)
       10:33.46 (39.89)    11:13.69 (40.23)    11:53.76 (40.07)    12:32.54 (38.78)
  6 Arnold, Dan               42 Colorado Springs    14:49.14   12:55.91    5  
                  34.83     1:11.54 (36.71)     1:50.10 (38.56)     2:28.93 (38.83)
        3:07.74 (38.81)     3:46.20 (38.46)     4:24.71 (38.51)     5:03.73 (39.02)
        5:42.47 (38.74)     6:20.94 (38.47)     7:00.77 (39.83)     7:40.87 (40.10)
        8:19.84 (38.97)     8:59.15 (39.31)     9:37.85 (38.70)    10:16.27 (38.42)
       10:55.52 (39.25)    11:34.93 (39.41)    12:15.85 (40.92)    12:55.91 (40.06)
  7 Lowe, Todd                43 Greeley             17:08.57   15:20.57    4  
                  37.87     1:21.29 (43.42)     2:06.62 (45.33)     2:52.68 (46.06)
        3:38.66 (45.98)     4:25.68 (47.02)     5:12.47 (46.79)     5:59.41 (46.94)
        6:46.12 (46.71)     7:32.95 (46.83)     8:19.37 (46.42)     9:06.85 (47.48)
        9:53.70 (46.85)    10:41.07 (47.37)    11:28.01 (46.94)    12:14.94 (46.93)
       13:01.09 (46.15)    13:47.95 (46.86)    14:34.55 (46.60)    15:20.57 (46.02)
 
Men 40-44 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          43 DU                  18:05.26   18:29.59   11  
                  30.94     1:04.09 (33.15)     1:37.41 (33.32)     2:10.56 (33.15)
        2:43.69 (33.13)     3:16.90 (33.21)     3:50.21 (33.31)     4:23.34 (33.13)
        4:56.79 (33.45)     5:30.31 (33.52)     6:03.50 (33.19)     6:36.66 (33.16)
        7:09.79 (33.13)     7:43.07 (33.28)     8:16.41 (33.34)     8:49.55 (33.14)
        9:22.91 (33.36)     9:56.38 (33.47)    10:29.92 (33.54)    11:03.58 (33.66)
       11:37.80 (34.22)    12:11.90 (34.10)    12:46.10 (34.20)    13:20.23 (34.13)
       13:54.59 (34.36)    14:28.84 (34.25)    15:03.50 (34.66)    15:37.87 (34.37)
       16:12.33 (34.46)    16:46.91 (34.58)    17:21.39 (34.48)    17:55.84 (34.45)
       18:29.59 (33.75)
  2 Joyner, Thomas            40 Durango             20:45.24   19:23.54    9  
                  34.01     1:10.42 (36.41)     1:47.78 (37.36)     2:24.62 (36.84)
        3:00.84 (36.22)     3:37.09 (36.25)     4:13.47 (36.38)     4:49.60 (36.13)
        5:25.60 (36.00)     6:00.90 (35.30)     6:36.35 (35.45)     7:11.62 (35.27)
        7:46.91 (35.29)     8:21.99 (35.08)     8:57.37 (35.38)     9:32.64 (35.27)
       10:07.69 (35.05)    10:43.41 (35.72)    11:18.85 (35.44)    11:53.91 (35.06)
       12:29.01 (35.10)    13:04.25 (35.24)    13:39.19 (34.94)    14:13.98 (34.79)
       14:48.74 (34.76)    15:23.23 (34.49)    15:57.98 (34.75)    16:32.71 (34.73)
       17:07.74 (35.03)    17:42.23 (34.49)    18:17.73 (35.50)    18:51.41 (33.68)
       19:23.54 (32.13)
  3 Wells, Reed               44 Inverness           20:48.75   20:19.73    8  
                  32.81     1:07.90 (35.09)     1:43.87 (35.97)     2:20.51 (36.64)
        2:56.71 (36.20)     3:32.75 (36.04)     4:09.27 (36.52)     4:45.71 (36.44)
        5:22.21 (36.50)     5:59.11 (36.90)     6:35.31 (36.20)     7:11.80 (36.49)
        7:48.07 (36.27)     8:24.50 (36.43)     9:01.16 (36.66)     9:38.17 (37.01)
       10:15.57 (37.40)    10:52.84 (37.27)    11:29.88 (37.04)    12:06.88 (37.00)
       12:44.23 (37.35)    13:21.74 (37.51)    13:59.66 (37.92)    14:37.24 (37.58)
       15:15.27 (38.03)    15:53.69 (38.42)    16:31.86 (38.17)    17:10.12 (38.26)
       17:48.45 (38.33)    18:27.05 (38.60)    19:05.07 (38.02)    19:42.86 (37.79)
       20:19.73 (36.87)
  4 Reilly, Quinn             40 DU                  21:30.00   20:36.30    7  
                  35.75     1:13.57 (37.82)     1:50.83 (37.26)     2:28.71 (37.88)
        3:06.60 (37.89)     3:44.24 (37.64)     4:22.22 (37.98)     5:00.15 (37.93)
        5:38.26 (38.11)     6:16.22 (37.96)     6:53.63 (37.41)     7:30.74 (37.11)
        8:08.11 (37.37)     8:46.39 (38.28)     9:24.08 (37.69)    10:01.83 (37.75)
       10:39.59 (37.76)    11:17.32 (37.73)    11:55.30 (37.98)    12:33.68 (38.38)
       13:10.68 (37.00)    13:48.08 (37.40)    14:26.09 (38.01)    15:03.32 (37.23)
       15:41.09 (37.77)    16:19.11 (38.02)    16:56.85 (37.74)    17:34.87 (38.02)
       18:10.42 (35.55)    18:46.89 (36.47)    19:23.46 (36.57)    19:59.85 (36.39)
       20:36.30 (36.45)
  5 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield          20:06.62   20:36.44    6  
                  32.46     1:07.16 (34.70)     1:42.70 (35.54)     2:18.80 (36.10)
        2:54.41 (35.61)     3:30.27 (35.86)     4:06.76 (36.49)     4:43.37 (36.61)
        5:20.87 (37.50)     5:58.58 (37.71)     6:35.65 (37.07)     7:13.68 (38.03)
        7:50.99 (37.31)     8:28.44 (37.45)     9:06.16 (37.72)     9:43.24 (37.08)
       10:21.54 (38.30)    10:58.33 (36.79)    11:37.51 (39.18)    12:16.39 (38.88)
       12:54.86 (38.47)    13:33.44 (38.58)    14:11.96 (38.52)    14:51.18 (39.22)
       15:30.54 (39.36)    16:09.30 (38.76)    16:48.22 (38.92)    17:27.02 (38.80)
       18:04.41 (37.39)    18:42.83 (38.42)    19:20.84 (38.01)    19:59.42 (38.58)
       20:36.44 (37.02)
  6 Kimbel, Mike              40 DU                  24:04.33   21:26.02    5  
                  34.15     1:12.47 (38.32)     1:52.07 (39.60)     2:31.40 (39.33)
        3:10.90 (39.50)     3:50.53 (39.63)     4:29.94 (39.41)     5:09.21 (39.27)
        5:48.57 (39.36)     6:28.12 (39.55)     7:07.63 (39.51)     7:46.83 (39.20)
        8:26.33 (39.50)     9:05.89 (39.56)     9:45.31 (39.42)    10:24.89 (39.58)
       11:04.65 (39.76)    11:43.94 (39.29)    12:23.05 (39.11)    13:02.56 (39.51)
       13:41.38 (38.82)    14:20.91 (39.53)    15:00.57 (39.66)    15:39.92 (39.35)
       16:19.68 (39.76)    16:58.67 (38.99)    17:38.51 (39.84)    18:17.46 (38.95)
       18:56.80 (39.34)    19:35.23 (38.43)    20:13.24 (38.01)    20:51.23 (37.99)
       21:26.02 (34.79)
  7 Arnold, Dan               42 Colorado Springs    21:41.91   21:55.60    4  
                  34.00     1:10.85 (36.85)     1:48.37 (37.52)     2:27.18 (38.81)
        3:04.70 (37.52)     3:43.19 (38.49)     4:21.98 (38.79)     5:01.06 (39.08)
        5:40.72 (39.66)     6:19.79 (39.07)     6:58.98 (39.19)     7:40.20 (41.22)
        8:19.75 (39.55)     9:02.32 (42.57)     9:42.09 (39.77)    10:25.59 (43.50)
       11:05.06 (39.47)    11:45.12 (40.06)    12:25.76 (40.64)    13:07.03 (41.27)
       13:47.98 (40.95)    14:28.76 (40.78)    15:08.63 (39.87)    15:49.98 (41.35)
       16:30.25 (40.27)    17:11.02 (40.77)    17:54.54 (43.52)    18:36.64 (42.10)
       19:17.09 (40.45)    19:58.49 (41.40)    20:38.81 (40.32)    21:18.56 (39.75)
       21:55.60 (37.04)
  8 Lowe, Todd                43 Greeley             23:34.24   25:45.48    3  
                  41.03     1:24.22 (43.19)     2:09.84 (45.62)     2:55.34 (45.50)
        3:41.53 (46.19)     4:28.69 (47.16)     5:16.08 (47.39)     6:03.11 (47.03)
        6:49.84 (46.73)     7:37.59 (47.75)     8:25.15 (47.56)     9:11.75 (46.60)
        9:58.05 (46.30)    10:44.55 (46.50)    11:31.25 (46.70)    12:18.11 (46.86)
       13:05.17 (47.06)    13:51.95 (46.78)    14:38.91 (46.96)    15:26.34 (47.43)
       16:13.64 (47.30)    17:00.98 (47.34)    17:48.34 (47.36)    18:35.99 (47.65)
       19:23.99 (48.00)    20:11.61 (47.62)    21:00.08 (48.47)    21:47.95 (47.87)
       22:36.39 (48.44)    23:23.18 (46.79)    24:11.12 (47.94)    24:59.00 (47.88)
       25:45.48 (46.48)
  9 Clapp, Tony               40 Inverness           28:35.14   30:05.64    2  
                  47.89     1:38.53 (50.64)     2:30.99 (52.46)     3:23.70 (52.71)
        4:17.44 (53.74)     5:10.97 (53.53)     6:07.12 (56.15)     7:01.07 (53.95)
        7:56.52 (55.45)     8:51.74 (55.22)     9:47.41 (55.67)    10:41.47 (54.06)
       11:36.29 (54.82)    12:31.69 (55.40)    13:26.77 (55.08)    14:21.77 (55.00)
       15:15.83 (54.06)    16:10.76 (54.93)    17:06.75 (55.99)    18:02.80 (56.05)
       18:57.63 (54.83)    19:54.08 (56.45)    20:50.22 (56.14)    21:46.64 (56.42)
       22:42.78 (56.14)    23:38.05 (55.27)    24:33.77 (55.72)    25:31.49 (57.72)
       26:27.52 (56.03)    27:22.39 (54.87)    28:18.09 (55.70)    29:13.09 (55.00)
       30:05.64 (52.55)
 
Men 40-44 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               44 Greenwood              22.97      24.98   11  
  2 Nash, Kevin               42 Broomfield             24.77      26.84    9  
  3 Cox, Randy                43 Boulder                26.13      27.56    8  
  4 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                  28.50      27.69    7  
  5 Kahl, Steven              43 Inverness              27.48      29.55    6  
  6 Joyner, Thomas            40 Durango                26.45      29.60    5  
  7 Melanson, Edward          43 DU                     28.83      30.42    4  
  8 O'Brien, Mike             44 Durango                27.93      31.91    3  
  9 Shehan, Joe               43 Dawgs                  29.73      32.83    2  
 10 Ramirez, Alfonso          44 Broomfield             33.80      36.43    1  
 11 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield             32.43      36.75  
 12 Arnold, Dan               42 Colorado Springs       34.77      37.52  
 -- Southwick, Edward         43 Aurora                 32.43         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               42 Broomfield             53.15      59.23   11  
                  28.70       59.23 (30.53)                                        
  2 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                1:01.01      59.84    9  
  3 Wells, Reed               44 Inverness              55.86    1:02.89    8  
                  30.10     1:02.89 (32.79)                                        
  4 Joyner, Thomas            40 Durango                58.23    1:03.19    7  
  5 Melanson, Edward          43 DU                   1:03.06    1:03.74    6  
  6 Hunt, Richard             44 Vortex               1:18.00    1:06.21    5  
  7 Shehan, Joe               43 Dawgs                1:03.06    1:09.46    4  
  8 Shriner, Kent             43 Cheyenne             1:04.86    1:11.34    3  
 
Men 40-44 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               42 Broomfield           1:58.02    2:11.34   11  
                  30.78     1:03.86 (33.08)     1:37.69 (33.83)     2:11.34 (33.65)
  2 Melanson, Edward          43 DU                   2:15.14    2:21.77    9  
                  34.37     1:10.98 (36.61)     1:47.31 (36.33)     2:21.77 (34.46)
  3 Joyner, Thomas            40 Durango              2:09.19    2:24.39    8  
                  36.01     1:12.52 (36.51)     1:49.47 (36.95)     2:24.39 (34.92)
  4 Hunt, Richard             44 Vortex               2:45.00    2:32.36    7  
                  37.75     1:17.47 (39.72)     1:55.66 (38.19)     2:32.36 (36.70)
 
Men 40-44 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               44 Greenwood              26.13      29.27   11  
  2 Cox, Randy                43 Boulder                26.58      29.52    9  
  3 Miller, George            40 Inverness              27.93      30.22    8  
  4 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                  33.25      31.12    7  
  5 Nash, Kevin               42 Broomfield             28.38      31.32    6  
  6 O'Brien, Mike             44 Durango                28.20      32.75    5  
  7 Brostuen, David           41 Unattached             29.42      33.17    4  
  8 Kahl, Steven              43 Inverness              34.59      33.22    3  
  9 Phelps, Brian             41 Aurora                 32.43      33.56    2  
 10 Perriman, Scott           40 Thornton               30.72      34.54    1  
 11 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield             31.53      34.76  
 12 O'Keeffe, John            44 Broomfield             34.23      36.59  
 13 Arnold, Dan               42 Colorado Springs       31.89      38.09  
 14 Pins, Michael             40 Boulder                34.68      38.31  
 15 Ramirez, Alfonso          44 Broomfield             35.67      39.44  
 16 Southwick, Edward         43 Aurora                 32.43      45.45  
 -- Nielsen, Richard          41 Squid                  31.41         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                43 Boulder              1:00.36    1:04.96   11  
                  30.33     1:04.96 (34.63)                                        
  2 Lenneman, Tim             42 Foothills            1:00.36    1:05.34    9  
                  30.87     1:05.34 (34.47)                                        
  3 Miller, George            40 Inverness            1:02.16    1:07.83    8  
                  32.43     1:07.83 (35.40)                                        
  4 Hunt, Richard             44 Vortex               1:20.00    1:10.90    7  
                  33.75     1:10.90 (37.15)                                        
  5 Brostuen, David           41 Unattached           1:04.68    1:11.78    6  
                  33.66     1:11.78 (38.12)                                        
  6 Jensen, Rod               41 Cheyenne             1:06.27    1:12.53    5  
                  34.53     1:12.53 (38.00)                                        
  7 O'Brien, Mike             44 Durango              1:04.86    1:13.39    4  
                  34.94     1:13.39 (38.45)                                        
  8 O'Keeffe, John            44 Broomfield           1:16.13    1:22.80    3  
                  37.12     1:22.80 (45.68)                                        
  9 Ramirez, Alfonso          44 Broomfield           1:19.28    1:27.33    2  
                  39.52     1:27.33 (47.81)                                        
 -- Reifel, Richard           40 Inverness            1:07.57         DQ  
 -- Nielsen, Richard          41 Squid                1:07.13         DQ  
 
Men 40-44 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, George            40 Inverness            2:19.64    2:32.30   11  
                  34.30     1:13.40 (39.10)     1:53.56 (40.16)     2:32.30 (38.74)
  2 Hunt, Richard             44 Vortex               2:50.00    2:37.62    9  
                  36.98     1:17.38 (40.40)     1:57.79 (40.41)     2:37.62 (39.83)
  3 Shehan, Joe               43 Dawgs                2:37.66    2:50.65    8  
                  38.61     1:22.44 (43.83)     2:06.69 (44.25)     2:50.65 (43.96)
  4 Reilly, Quinn             40 DU                   3:00.00    2:55.56    7  
                  42.64     1:27.61 (44.97)     2:12.18 (44.57)     2:55.56 (43.38)
  5 O'Keeffe, John            44 Broomfield           2:53.87    3:16.67    6  
                  42.13     1:31.57 (49.44)     2:24.60 (53.03)     3:16.67 (52.07)
  6 Ramirez, Alfonso          44 Broomfield           3:00.18    3:19.08    5  
                  42.52     1:32.29 (49.77)     2:25.80 (53.51)     3:19.08 (53.28)
 -- Nielsen, Richard          41 Squid                2:29.38         DQ  
 -- Adams, Scott              41 Squid                2:22.68         DQ  
 
Men 40-44 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               44 Greenwood              21.80      24.51   11  
  2 Nash, Kevin               42 Broomfield             23.87      25.88    9  
  3 Cox, Randy                43 Boulder                23.87      26.26    8  
  4 Kahl, Steven              43 Inverness              26.58      26.73    7  
  5 Melanson, Edward          43 DU                     27.03      27.21    6  
  6 Joyner, Thomas            40 Durango                25.95      27.48    5  
  7 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                  27.25      27.80    4  
  8 Hunt, Richard             44 Vortex                 30.00      27.88    3  
  9 Pins, Michael             40 Boulder                25.50      28.14    2  
 10 Jensen, Rod               41 Cheyenne               25.01      28.29    1  
 11 O'Brien, Mike             44 Durango                25.77      28.36  
 12 Perriman, Scott           40 Thornton               27.25      30.04  
 13 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield             32.43      32.60  
 14 Arnold, Dan               42 Colorado Springs       29.46      33.56  
 -- Reifel, Richard           40 Inverness              29.73         DQ  
 -- Niemann, Andy             40 Aurora                 24.32         DQ  
 -- Fuller, David             41 DU                     25.23         DQ  
 -- Nielsen, Richard          41 Squid                  25.73         DQ  
 -- Southwick, Edward         43 Aurora                 32.43         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               42 Broomfield             52.25      57.91   11  
  2 Melanson, Edward          43 DU                     55.86      58.77    9  
  3 Cox, Randy                43 Boulder                51.80      59.47    8  
  4 Joyner, Thomas            40 Durango                58.34    1:01.22    7  
  5 Jensen, Rod               41 Cheyenne               56.86    1:01.60    6  
  6 Fuller, David             41 DU                     55.86    1:01.68    5  
  7 Niemann, Andy             40 Aurora                 55.86    1:02.28    4  
  8 Pins, Michael             40 Boulder                57.99    1:05.03    3  
 -- Hunt, Richard             44 Vortex               1:15.00         DQ  
 -- Reifel, Richard           40 Inverness            1:01.26         DQ  
 -- Adams, Scott              41 Squid                  56.78         DQ  
 
Men 40-44 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          43 DU                   1:53.51    2:07.99   11  
                  29.80     1:02.87 (33.07)     1:35.41 (32.54)     2:07.99 (32.58)
  2 Joyner, Thomas            40 Durango              2:08.06    2:26.66    9  
                  32.26     1:08.53 (36.27)     1:46.37 (37.84)     2:26.66 (40.29)
  3 Pins, Michael             40 Boulder              2:19.82    2:36.51    8  
                  34.68     1:12.42 (37.74)     1:53.09 (40.67)     2:36.51 (43.42)
  4 Arnold, Dan               42 Colorado Springs     2:41.98    3:12.70    7  
                  41.99     1:30.30 (48.31)     2:21.84 (51.54)     3:12.70 (50.86)
  5 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield           2:43.06    3:18.83    6  
                  38.89     1:29.55 (50.66)     2:27.49 (57.94)     3:18.83 (51.34)
 -- Nash, Kevin               42 Broomfield           2:06.13         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               44 Greenwood              50.27      55.33   11  
                  25.22       55.33 (30.11)                                        
  2 Lenneman, Tim             42 Foothills              52.25      57.19    9  
                  26.37       57.19 (30.82)                                        
  3 Cox, Randy                43 Boulder                54.95      59.25    8  
                  27.71       59.25 (31.54)                                        
  4 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                  59.75      59.28    7  
                  26.98       59.28 (32.30)                                        
  5 Kahl, Steven              43 Inverness              58.56    1:03.76    6  
                  29.11     1:03.76 (34.65)                                        
  6 Phelps, Brian             41 Aurora               1:03.06    1:04.45    5  
                  28.91     1:04.45 (35.54)                                        
  7 O'Brien, Mike             44 Durango                59.91    1:04.46    4  
                  30.36     1:04.46 (34.10)                                        
  8 Miller, George            40 Inverness              59.46    1:04.62    3  
                  31.64     1:04.62 (32.98)                                        
  9 Jensen, Rod               41 Cheyenne               58.56    1:04.97    2  
                  31.17     1:04.97 (33.80)                                        
 10 Hunt, Richard             44 Vortex               1:15.00    1:05.72    1  
                  30.33     1:05.72 (35.39)                                        
 11 Perriman, Scott           40 Thornton             1:02.19    1:06.50  
                  32.06     1:06.50 (34.44)                                        
 12 Brostuen, David           41 Unattached             59.99    1:07.89  
                  31.67     1:07.89 (36.22)                                        
 13 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield           1:05.77    1:11.71  
                  34.32     1:11.71 (37.39)                                        
 14 Shriner, Kent             43 Cheyenne               34.23    1:13.95  
                  32.52     1:13.95 (41.43)                                        
 15 Arnold, Dan               42 Colorado Springs     1:05.77    1:15.04  
                  35.10     1:15.04 (39.94)                                        
 16 O'Keeffe, John            44 Broomfield           1:10.72    1:20.62  
                  39.70     1:20.62 (40.92)                                        
 17 Southwick, Edward         43 Aurora               1:21.08    1:33.05  
                  45.03     1:33.05 (48.02)                                        
 -- Wells, Reed               44 Inverness              56.76         DQ  
 -- Reifel, Richard           40 Inverness            1:03.06         DQ  
 
Men 40-44 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenneman, Tim             42 Foothills            1:53.51    2:05.28   11  
                  27.66       59.70 (32.04)     1:36.66 (36.96)     2:05.28 (28.62)
  2 Cox, Randy                43 Boulder              1:58.92    2:10.01    9  
                  27.57     1:01.10 (33.53)     1:38.33 (37.23)     2:10.01 (31.68)
  3 Chaiyaroj, Patt           42 Squid                1:14.85    2:14.08    8  
                  28.90     1:04.41 (35.51)     1:44.18 (39.77)     2:14.08 (29.90)
  4 Melanson, Edward          43 DU                   2:10.63    2:17.49    7  
                  29.10     1:05.47 (36.37)     1:46.62 (41.15)     2:17.49 (30.87)
  5 Jensen, Rod               41 Cheyenne             2:10.34    2:21.67    6  
                  28.97     1:07.64 (38.67)     1:48.71 (41.07)     2:21.67 (32.96)
  6 Shehan, Joe               43 Dawgs                2:15.14    2:30.66    5  
                  33.94     1:12.80 (38.86)     1:57.65 (44.85)     2:30.66 (33.01)
  7 Brostuen, David           41 Unattached           2:17.39    2:31.33    4  
                  30.82     1:12.17 (41.35)     1:55.52 (43.35)     2:31.33 (35.81)
 -- Hunt, Richard             44 Vortex               2:45.00         DQ  
                  31.10     1:12.84 (41.74)     1:57.38 (44.54)          DQ (41.28)
 -- Nielsen, Richard          41 Squid                2:06.00         DQ  
 
Men 40-44 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenneman, Tim             42 Foothills            4:07.75    4:32.09   11  
                  29.60     1:02.68 (33.08)     1:38.14 (35.46)     2:13.63 (35.49)
        2:53.27 (39.64)     3:32.57 (39.30)     4:03.57 (31.00)     4:32.09 (28.52)
  2 Melanson, Edward          43 DU                   4:21.26    4:45.18    9  
                  29.36     1:01.94 (32.58)     1:39.24 (37.30)     2:16.15 (36.91)
        2:58.11 (41.96)     3:40.57 (42.46)     4:13.72 (33.15)     4:45.18 (31.46)
  3 Jensen, Rod               41 Cheyenne             4:57.30    5:23.37    8  
                  31.45     1:08.40 (36.95)     1:51.12 (42.72)     2:34.67 (43.55)
        3:18.33 (43.66)     4:04.64 (46.31)     4:43.64 (39.00)     5:23.37 (39.73)
  4 Reilly, Quinn             40 DU                   5:35.00    5:29.44    7  
                  36.57     1:17.56 (40.99)     2:01.46 (43.90)     2:43.78 (42.32)
        3:30.52 (46.74)     4:17.47 (46.95)     4:54.16 (36.69)     5:29.44 (35.28)
  5 Magouirk, Jeffrey         44 Broomfield           5:04.50    5:38.48    6  
                  35.49     1:19.54 (44.05)     2:05.05 (45.51)     2:49.16 (44.11)
        3:36.10 (46.94)     4:26.00 (49.90)     5:02.74 (36.74)     5:38.48 (35.74)
 -- Arnold, Dan               42 Colorado Springs     5:40.54         DQ  
                  36.32     1:21.63 (45.31)     2:14.20 (52.57)     3:04.22 (50.02)
        3:52.97 (48.75)     4:42.47 (49.50)     5:21.58 (39.11)          DQ (36.84)
 
Men 45-49 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            45 Inverness              21.89      23.90   11  
  2 Fanger, Kevin             45 Broomfield             22.52      24.80    9  
  3 McCarty, Dave             47 GJDOL                  22.65      24.90    8  
  4 Nolte, Christopher        49 Inverness              22.97      25.44    7  
  5 Spackman, Lowell          48 Cheyenne               23.69      25.87    6  
  6 Pegues, Lex               45 Inverness              24.41      25.93    4.5
  6 Furnier, Mike             47 Aurora                 22.97      25.93    4.5
  8 McHugh, Jerry             48 Denver Ath Club        25.68      29.54    3  
  9 Murphy, Jim               45 Dawgs                  35.59      29.96    2  
 10 Lenhart, Edison           48 Grand Valley           27.03      30.33    1  
 11 Cattles, Steve            46 Greeley                36.04      39.18  
 -- Long, Eric                45 Parker                 25.23         DQ  
 -- Hayward, Ralph            45 Marlins                22.90         DQ  
 -- Boysen, Eric              48 Boulder                23.42         DQ  
 -- Reetz, Eric               46 Broomfield             30.63         DQ  
 
Men 45-49 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               46 Boulder                44.14      48.29   11  
                  23.70       48.29 (24.59)                                        
  2 Scott, Greg               46 Highlands Ranch        47.30      52.13    9  
                  25.33       52.13 (26.80)                                        
  3 Johnston, Mark            45 Inverness              49.10      53.74    8  
                  25.77       53.74 (27.97)                                        
  4 Nolte, Christopher        49 Inverness              49.91      54.74    7  
                  26.46       54.74 (28.28)                                        
  5 McCarty, Dave             47 GJDOL                  50.72      55.91    6  
                  26.73       55.91 (29.18)                                        
  6 Spackman, Lowell          48 Cheyenne               51.59      57.25    5  
                  27.50       57.25 (29.75)                                        
  7 Pegues, Lex               45 Inverness              54.50      58.47    4  
                  28.36       58.47 (30.11)                                        
  8 Boysen, Eric              48 Boulder                52.25    1:03.41    3  
                  30.12     1:03.41 (33.29)                                        
  9 Lenhart, Edison           48 Grand Valley         1:03.06    1:07.40    2  
                  32.05     1:07.40 (35.35)                                        
 -- Newcomb, Scott            45 Dawgs                  54.23         DQ  
 -- Miller, Burke             46 Rally                  52.25         DQ  
                  25.95          DQ (28.75)                                        
 
Men 45-49 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               46 Boulder              1:38.20    1:46.72   11  
                  25.60       52.95 (27.35)     1:19.85 (26.90)     1:46.72 (26.87)
  2 Scott, Greg               46 Highlands Ranch      1:44.50    1:56.33    9  
                  26.17       54.30 (28.13)     1:24.48 (30.18)     1:56.33 (31.85)
  3 Johnston, Mark            45 Inverness            1:50.81    1:57.82    8  
                  27.02       57.16 (30.14)     1:27.95 (30.79)     1:57.82 (29.87)
  4 Nolte, Christopher        49 Inverness            1:51.71    2:04.27    7  
                  28.38     1:00.01 (31.63)     1:31.97 (31.96)     2:04.27 (32.30)
  5 Young, David              48 Dawgs                1:52.61    2:05.13    6  
                  27.80       58.62 (30.82)     1:31.32 (32.70)     2:05.13 (33.81)
  6 Spackman, Lowell          48 Cheyenne             1:57.13    2:07.48    5  
                  29.69     1:01.68 (31.99)     1:34.28 (32.60)     2:07.48 (33.20)
  7 Newcomb, Scott            45 Dawgs                1:57.12    2:11.40    4  
                  30.47     1:03.51 (33.04)     1:37.43 (33.92)     2:11.40 (33.97)
  8 McHugh, Jerry             48 Denver Ath Club      2:10.63    2:24.60    3  
                  33.35     1:10.74 (37.39)     1:47.95 (37.21)     2:24.60 (36.65)
  9 Alvarado, Ray             49 Wheat                2:15.14    2:25.18    2  
                  32.78     1:08.25 (35.47)     1:46.51 (38.26)     2:25.18 (38.67)
 10 Lenhart, Edison           48 Grand Valley         2:10.63    2:33.27    1  
                  34.44     1:13.26 (38.82)     1:53.35 (40.09)     2:33.27 (39.92)
 11 Cattles, Steve            46 Greeley              3:18.20    3:30.62  
                  48.75     1:41.89 (53.14)     2:35.78 (53.89)     3:30.62 (54.84)
 -- Miller, Burke             46 Rally                1:56.22         DQ  
 -- Boysen, Eric              48 Boulder              1:58.92         DQ  
 
Men 45-49 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kurt              46 Highlands Ranch      5:35.00    5:38.39   11  
                  30.15     1:03.27 (33.12)     1:37.21 (33.94)     2:11.62 (34.41)
        2:45.95 (34.33)     3:20.42 (34.47)     3:54.77 (34.35)     4:29.55 (34.78)
        5:04.52 (34.97)     5:38.39 (33.87)                                        
  2 Nolte, Christopher        49 Inverness            6:35.43    5:39.23    9  
                  30.94     1:04.64 (33.70)     1:38.69 (34.05)     2:13.47 (34.78)
        2:48.44 (34.97)     3:23.62 (35.18)     3:58.56 (34.94)     4:32.96 (34.40)
        5:06.73 (33.77)     5:39.23 (32.50)                                        
  3 Johnston, Mark            45 Inverness            6:34.29    5:42.59    8  
                  30.28     1:04.95 (34.67)     1:39.83 (34.88)     2:15.05 (35.22)
        2:50.50 (35.45)     3:25.98 (35.48)     4:01.37 (35.39)     4:36.90 (35.53)
        5:11.12 (34.22)     5:42.59 (31.47)                                        
  4 Young, David              48 Dawgs                6:34.29    5:48.60    7  
                  30.13     1:03.60 (33.47)     1:37.70 (34.10)     2:12.57 (34.87)
        2:47.81 (35.24)     3:23.46 (35.65)     3:58.72 (35.26)     4:34.84 (36.12)
        5:11.78 (36.94)     5:48.60 (36.82)                                        
  5 Spackman, Lowell          48 Cheyenne             6:49.38    5:53.07    6  
                  33.44     1:09.73 (36.29)     1:46.60 (36.87)     2:22.82 (36.22)
        2:59.06 (36.24)     3:34.20 (35.14)     4:09.30 (35.10)     4:44.56 (35.26)
        5:19.19 (34.63)     5:53.07 (33.88)                                        
  6 Newcomb, Scott            45 Dawgs                7:08.57    6:07.77    5  
                  32.07     1:07.03 (34.96)     1:43.23 (36.20)     2:20.24 (37.01)
        2:57.29 (37.05)     3:34.88 (37.59)     4:12.28 (37.40)     4:49.94 (37.66)
        5:28.71 (38.77)     6:07.77 (39.06)                                        
  7 Boysen, Eric              48 Boulder              7:05.14    6:19.91    4  
                  30.47     1:04.87 (34.40)     1:40.76 (35.89)     2:17.41 (36.65)
        2:55.06 (37.65)     3:33.63 (38.57)     4:13.37 (39.74)     4:55.13 (41.76)
        5:37.98 (42.85)     6:19.91 (41.93)                                        
  8 Cattles, Steve            46 Greeley             11:10.86    9:26.35    3  
                  47.63     1:41.29 (53.66)     2:37.75 (56.46)     3:33.90 (56.15)
        4:32.43 (58.53)                             6:28.12 ( )     7:27.82 (59.70)
        8:27.19 (59.37)     9:26.35 (59.16)                                        
 
Men 45-49 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 Highlands Ranch     13:25.71   11:18.19   11  
                  29.69     1:01.95 (32.26)     1:35.37 (33.42)     2:09.30 (33.93)
        2:43.29 (33.99)     3:17.41 (34.12)     3:51.99 (34.58)     4:26.64 (34.65)
        5:01.19 (34.55)     5:35.45 (34.26)     6:09.47 (34.02)     6:43.74 (34.27)
        7:18.39 (34.65)     7:53.04 (34.65)     8:27.74 (34.70)     9:02.28 (34.54)
        9:36.04 (33.76)    10:10.17 (34.13)    10:44.43 (34.26)    11:18.19 (33.76)
  2 Nelson, Kurt              46 Highlands Ranch     12:15.00   11:29.04    9  
                  30.29     1:03.09 (32.80)     1:36.35 (33.26)     2:10.44 (34.09)
        2:44.75 (34.31)     3:19.23 (34.48)     3:54.48 (35.25)     4:29.58 (35.10)
        5:04.69 (35.11)     5:40.53 (35.84)     6:15.35 (34.82)     6:50.76 (35.41)
        7:26.19 (35.43)     8:01.86 (35.67)     8:37.36 (35.50)     9:12.71 (35.35)
        9:48.04 (35.33)    10:23.44 (35.40)    10:57.96 (34.52)    11:29.04 (31.08)
  3 Moe, Stephen              45 Boulder             13:42.86   11:32.43    8  
                  33.31     1:08.70 (35.39)     1:44.11 (35.41)     2:19.44 (35.33)
        2:54.73 (35.29)     3:29.84 (35.11)     4:04.98 (35.14)     4:39.90 (34.92)
        5:14.87 (34.97)     5:49.78 (34.91)     6:24.84 (35.06)     6:59.51 (34.67)
        7:33.55 (34.04)     8:07.72 (34.17)     8:42.01 (34.29)     9:16.47 (34.46)
        9:50.82 (34.35)    10:25.08 (34.26)    10:59.06 (33.98)    11:32.43 (33.37)
  4 Seymour, Dag              47 North Jeffco        14:51.43   12:02.01    7  
                  31.94     1:07.15 (35.21)     1:42.88 (35.73)     2:18.52 (35.64)
        2:53.99 (35.47)     3:29.13 (35.14)     4:04.77 (35.64)     4:40.65 (35.88)
        5:17.41 (36.76)     5:54.16 (36.75)     6:31.04 (36.88)     7:08.17 (37.13)
        7:45.66 (37.49)     8:23.05 (37.39)     8:59.87 (36.82)     9:37.21 (37.34)
       10:14.45 (37.24)    10:51.55 (37.10)    11:28.04 (36.49)    12:02.01 (33.97)
  5 McDonald, Jeff            47 Evergreen           18:28.57   16:30.44    6  
                  37.47   2:53.13 (2:15.66)     3:41.90 (48.77)     4:30.04 (48.14)
        5:18.06 (48.02)   6:55.44 (1:37.38)     7:44.00 (48.56)                    
                                                   10:09.04 ( )                    
           10:56.69 ( )    11:46.90 (50.21)    12:34.32 (47.42)    13:22.21 (47.89)
       14:10.01 (47.80)    14:57.15 (47.14)    15:43.81 (46.66)    16:30.44 (46.63)
 
Men 45-49 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moe, Stephen              45 Boulder             19:33.52   18:50.22   11  
                  32.29     1:07.19 (34.90)     1:42.36 (35.17)     2:17.56 (35.20)
        2:52.82 (35.26)     3:28.33 (35.51)     4:03.31 (34.98)     4:38.27 (34.96)
        5:13.16 (34.89)     5:48.02 (34.86)     6:22.54 (34.52)     6:56.96 (34.42)
        7:31.57 (34.61)     8:05.84 (34.27)     8:40.14 (34.30)     9:14.29 (34.15)
        9:48.11 (33.82)    10:22.02 (33.91)    10:56.14 (34.12)    11:29.95 (33.81)
       12:03.78 (33.83)    12:37.82 (34.04)    13:11.76 (33.94)    13:45.47 (33.71)
       14:19.56 (34.09)    14:53.38 (33.82)    15:27.34 (33.96)    16:01.41 (34.07)
       16:35.27 (33.86)    17:09.15 (33.88)    17:42.83 (33.68)    18:16.80 (33.97)
       18:50.22 (33.42)
  2 Spackman, Lowell          48 Cheyenne            21:14.47   20:21.67    9  
                  32.89     1:08.60 (35.71)     1:44.81 (36.21)     2:21.39 (36.58)
        2:58.45 (37.06)     3:35.60 (37.15)     4:12.53 (36.93)     4:49.66 (37.13)
        5:26.76 (37.10)     6:03.53 (36.77)     6:40.68 (37.15)     7:17.89 (37.21)
        7:55.26 (37.37)     8:32.86 (37.60)     9:10.22 (37.36)     9:47.22 (37.00)
       10:24.42 (37.20)    11:01.79 (37.37)    11:39.07 (37.28)    12:16.66 (37.59)
       12:54.44 (37.78)    13:32.10 (37.66)    14:10.09 (37.99)    14:47.75 (37.66)
       15:25.63 (37.88)    16:03.60 (37.97)    16:41.04 (37.44)    17:18.65 (37.61)
       17:56.18 (37.53)    18:33.38 (37.20)    19:10.74 (37.36)    19:47.40 (36.66)
       20:21.67 (34.27)
  3 Seymour, Dag              47 North Jeffco        21:33.88   20:38.85    8  
                  32.87     1:08.68 (35.81)     1:44.99 (36.31)     2:21.61 (36.62)
        2:58.96 (37.35)     3:35.92 (36.96)     4:12.99 (37.07)     4:50.31 (37.32)
        5:27.98 (37.67)     6:05.29 (37.31)     6:42.66 (37.37)     7:20.17 (37.51)
        7:57.28 (37.11)     8:35.11 (37.83)     9:12.57 (37.46)     9:49.89 (37.32)
       10:28.09 (38.20)    11:06.11 (38.02)    11:44.50 (38.39)    12:22.02 (37.52)
       13:00.35 (38.33)    13:38.67 (38.32)    14:16.32 (37.65)    14:54.43 (38.11)
       15:32.47 (38.04)    16:10.94 (38.47)    16:49.07 (38.13)    17:27.33 (38.26)
       18:05.73 (38.40)    18:44.51 (38.78)    19:23.23 (38.72)    20:01.54 (38.31)
       20:38.85 (37.31)
  4 McLaughlin, Neal          46 Inverness           25:04.51   24:00.22    7  
                  38.26     1:19.08 (40.82)     2:01.43 (42.35)     2:44.49 (43.06)
        3:27.87 (43.38)     4:11.90 (44.03)     4:56.35 (44.45)     5:40.39 (44.04)
        6:24.30 (43.91)     7:07.98 (43.68)     7:51.67 (43.69)     8:35.57 (43.90)
        9:19.74 (44.17)    10:04.29 (44.55)    10:48.28 (43.99)    11:32.33 (44.05)
       12:16.94 (44.61)    13:01.50 (44.56)    13:46.07 (44.57)    14:30.45 (44.38)
       15:14.86 (44.41)    15:58.82 (43.96)    16:42.87 (44.05)    17:26.89 (44.02)
       18:11.18 (44.29)    18:55.38 (44.20)    19:40.38 (45.00)    20:24.81 (44.43)
       21:08.41 (43.60)    21:52.95 (44.54)    22:35.90 (42.95)    23:19.41 (43.51)
       24:00.22 (40.81)
  5 McHugh, Jerry             48 Denver Ath Club     25:44.63   25:09.59    6  
                  36.94     1:19.30 (42.36)     2:03.15 (43.85)     2:47.88 (44.73)
        3:33.01 (45.13)     4:18.02 (45.01)     5:03.61 (45.59)     5:49.53 (45.92)
        6:35.71 (46.18)     7:22.79 (47.08)     8:09.40 (46.61)     8:55.79 (46.39)
        9:44.62 (48.83)    10:31.35 (46.73)    11:18.84 (47.49)    12:03.99 (45.15)
       12:51.15 (47.16)    13:38.16 (47.01)    14:24.54 (46.38)    15:12.06 (47.52)
       15:59.32 (47.26)    16:47.47 (48.15)    17:35.14 (47.67)    18:19.94 (44.80)
       19:07.26 (47.32)    19:53.96 (46.70)    20:40.58 (46.62)    21:25.91 (45.33)
       22:10.59 (44.68)    22:56.83 (46.24)    23:43.70 (46.87)    24:28.09 (44.39)
       25:09.59 (41.50)
 -- Johnston, Mark            45 Inverness           28:10.00         DQ  
 
Men 45-49 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               46 Boulder                23.87      25.40   11  
  2 Brackett, Bill            48 DU                     27.03      26.66    9  
  3 Fanger, Kevin             45 Broomfield             27.03      29.00    8  
  4 Johnston, Mark            45 Inverness              26.67      29.69    7  
  5 Nolte, Christopher        49 Inverness              27.21      29.87    6  
  6 Pegues, Lex               45 Inverness              29.28      32.46    5  
  7 McCarty, Dave             47 GJDOL                  30.90      33.43    4  
  8 Murphy, Jim               45 Dawgs                  30.63      34.29    3  
  9 Haldeman, David           48 Broomfield             36.04      37.08    2  
 10 Lenhart, Edison           48 Grand Valley           34.23      40.62    1  
 -- Long, Eric                45 Parker                 31.53         DQ  
 
Men 45-49 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill            48 DU                     53.15      56.88   11  
                  27.59       56.88 (29.29)                                        
  2 Pegues, Lex               45 Inverness            1:02.97    1:09.01    9  
  3 Bate, Gordon              48 Unattached           1:09.32    1:11.64    8  
  4 Murphy, Jim               45 Dawgs                1:03.06    1:12.97    7  
 -- Miller, Burke             46 Rally                1:03.06         DQ  
 
Men 45-49 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill            48 DU                   1:57.12    2:07.69   11  
                  29.00     1:00.81 (31.81)     1:33.90 (33.09)     2:07.69 (33.79)
  2 Murphy, Jim               45 Dawgs                2:16.94    2:35.61    9  
                  36.55     1:15.78 (39.23)     1:57.73 (41.95)     2:35.61 (37.88)
 -- Miller, Burke             46 Rally                2:18.74         DQ  
 
Men 45-49 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 Highlands Ranch        27.57      29.87   11  
  2 Gray, David               47 Thornton               28.83      30.06    9  
  3 Fanger, Kevin             45 Broomfield             27.93      30.80    8  
  4 Hayward, Ralph            45 Marlins                28.14      31.39    7  
  5 Johnston, Mark            45 Inverness              28.47      31.67    6  
  6 McCarty, Dave             47 GJDOL                  29.06      33.10    5  
  7 Bate, Gordon              48 Unattached             28.75      33.74    4  
  8 Lenhart, Edison           48 Grand Valley           37.84      39.97    3  
  9 Cattles, Steve            46 Greeley              1:13.87    1:29.88    2  
 -- Bank, Holden              46 Boulder                28.38         DQ  
 -- Long, Eric                45 Parker                 32.43         DQ  
 
Men 45-49 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 Highlands Ranch        58.56    1:04.45   11  
                  30.43     1:04.45 (34.02)                                        
  2 Hayward, Ralph            45 Marlins              1:02.01    1:07.94    9  
                  31.71     1:07.94 (36.23)                                        
  3 Louie, Jamie              49 Colorado Springs     1:02.07    1:08.59    8  
                  32.00     1:08.59 (36.59)                                        
  4 Johnston, Mark            45 Inverness            1:03.06    1:10.11    7  
                  32.45     1:10.11 (37.66)                                        
  5 Young, David              48 Dawgs                1:03.06    1:10.70    6  
                  33.17     1:10.70 (37.53)                                        
  6 McCarty, Dave             47 GJDOL                1:05.73    1:11.89    5  
                  33.81     1:11.89 (38.08)                                        
  7 Spackman, Lowell          48 Cheyenne             1:09.28    1:16.59    4  
                  35.75     1:16.59 (40.84)                                        
  8 Alvarado, Ray             49 Wheat                1:12.07    1:18.52    3  
                  36.78     1:18.52 (41.74)                                        
  9 Lenhart, Edison           48 Grand Valley         1:21.08    1:29.30    2  
                  42.86     1:29.30 (46.44)                                        
 -- Long, Eric                45 Parker               1:12.07         DQ  
 -- Bank, Holden              46 Boulder              1:03.06         DQ  
 -- Gray, David               47 Thornton               59.01         DQ  
 
Men 45-49 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 Highlands Ranch      2:10.63    2:23.62   11  
                  32.54     1:08.47 (35.93)     1:45.69 (37.22)     2:23.62 (37.93)
  2 Gray, David               47 Thornton             2:09.28    2:29.75    9  
                  33.81     1:11.46 (37.65)     1:50.20 (38.74)     2:29.75 (39.55)
  3 Hayward, Ralph            45 Marlins              2:21.45    2:30.84    8  
                  32.01     1:08.32 (36.31)     1:49.08 (40.76)     2:30.84 (41.76)
  4 Louie, Jamie              49 Colorado Springs     2:15.41    2:34.74    7  
                  34.82     1:13.52 (38.70)     1:52.96 (39.44)     2:34.74 (41.78)
  5 Spackman, Lowell          48 Cheyenne             2:27.30    2:49.51    6  
                  39.09     1:22.29 (43.20)     2:06.41 (44.12)     2:49.51 (43.10)
 -- Bate, Gordon              48 Unattached           2:41.37         DQ  
 -- Young, David              48 Dawgs                2:16.94         DQ  
                  33.78     1:11.57 (37.79)     1:51.13 (39.56)          DQ (40.91)
 
Men 45-49 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               46 Boulder                21.53      23.64   11  
  2 Johnston, Mark            45 Inverness              24.32      26.29    9  
  3 Scott, Greg               46 Highlands Ranch        24.32      27.00    8  
  4 Nolte, Christopher        49 Inverness              25.05      28.02    7  
  5 Furnier, Mike             47 Aurora                 25.68      28.63    6  
  6 McCarty, Dave             47 GJDOL                  25.46      28.86    5  
  7 Fanger, Kevin             45 Broomfield             27.03      29.24    4  
  8 Reetz, Eric               46 Broomfield             31.53      34.20    3  
  9 Lenhart, Edison           48 Grand Valley           32.43      35.76    2  
 -- Bank, Holden              46 Boulder                25.23         DQ  
 -- Gray, David               47 Thornton               25.68         DQ  
 
Men 45-49 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               46 Boulder                48.65      53.79   11  
  2 Johnston, Mark            45 Inverness              54.95      58.47    9  
  3 Nolte, Christopher        49 Inverness              58.11    1:03.09    8  
  4 Newcomb, Scott            45 Dawgs                  59.46    1:07.61    7  
  5 Haldeman, David           48 Broomfield           1:21.08    1:13.20    6  
 
Men 45-49 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            45 Inverness              55.41    1:00.13   11  
                  27.90     1:00.13 (32.23)                                        
  2 Scott, Greg               46 Highlands Ranch        54.95    1:01.70    9  
                  29.88     1:01.70 (31.82)                                        
  3 Gray, David               47 Thornton               57.12    1:03.58    8  
                  29.92     1:03.58 (33.66)                                        
  4 McCarty, Dave             47 GJDOL                  58.83    1:03.97    7  
                  31.19     1:03.97 (32.78)                                        
  5 Pegues, Lex               45 Inverness            1:01.71    1:07.41    6  
                  33.07     1:07.41 (34.34)                                        
  6 Bate, Gordon              48 Unattached           1:01.34    1:07.96    5  
                  32.78     1:07.96 (35.18)                                        
  7 Newcomb, Scott            45 Dawgs                1:03.06    1:10.22    4  
                  34.23     1:10.22 (35.99)                                        
  8 Alvarado, Ray             49 Wheat                1:12.07    1:12.75    3  
                  35.96     1:12.75 (36.79)                                        
  9 Haldeman, David           48 Broomfield           1:08.47    1:14.86    2  
                  34.46     1:14.86 (40.40)                                        
 10 McHugh, Jerry             48 Denver Ath Club      1:13.87    1:25.74    1  
                  42.35     1:25.74 (43.39)                                        
 -- Bank, Holden              46 Boulder                57.66         DQ  
 -- Lenhart, Edison           48 Grand Valley         1:16.58         DQ  
                  40.37          DQ (44.02)                                        
 -- Long, Eric                45 Parker               1:07.57         DQ  
 
Men 45-49 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 Highlands Ranch      2:01.62    2:13.35   11  
                  28.73     1:06.21 (37.48)     1:43.03 (36.82)     2:13.35 (30.32)
  2 Louie, Jamie              49 Colorado Springs     2:07.48    2:19.07    9  
                  29.78     1:06.18 (36.40)     1:44.60 (38.42)     2:19.07 (34.47)
  3 Haldeman, David           48 Broomfield           2:39.01    2:46.81    8  
                  33.14     1:17.51 (44.37)     2:07.46 (49.95)     2:46.81 (39.35)
  4 Cattles, Steve            46 Greeley              4:30.27    6:07.14    7  
                1:16.99   2:55.26 (1:38.27)   5:06.30 (2:11.04)   6:07.14 (1:00.84)
 -- Newcomb, Scott            45 Dawgs                2:15.14         DQ  
 
Men 45-49 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Louie, Jamie              49 Colorado Springs     4:39.28    5:00.59   11  
                  32.61     1:09.01 (36.40)     1:48.25 (39.24)     2:27.18 (38.93)
        3:08.34 (41.16)     3:49.10 (40.76)     4:25.67 (36.57)     5:00.59 (34.92)
 
Men 50-54 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             51 DU                     22.52      23.38   11  
  2 Hess, Richard             51 Greeley                20.90      23.61    9  
  3 Stehlin, Edward           50 Grand Valley           22.97      24.96    8  
  4 MacDonald, Lee            54 Vortex                 22.70      24.98    7  
  5 Fischer, Chuck            54 DU                     22.70      25.77    5.5
  5 Shopes, Marty             54 Highlands Ranch        22.79      25.77    5.5
  7 Magnuson, Tom             53 Aurora                 24.32      26.34    4  
  8 Curry, Kevin              53 Durango                24.41      26.38    3  
  9 Strobel, Barney           51 Inverness              25.04      27.83    2  
 10 McElhinney, Tom           52 Greeley                24.32      28.43    1  
 -- Lehman, Melvin            52 Broomfield             23.15         DQ  
 -- Vanderpoel, William       53 Inverness              33.68         DQ  
 -- Schwab, Tommy             51 Colorado Springs       24.32         DQ  
 
Men 50-54 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 Greeley                47.66      50.99   11  
                  25.02       50.99 (25.97)                                        
  2 Waterbury, Stuart         52 Boulder                48.74      53.95    9  
                  25.73       53.95 (28.22)                                        
  3 Stehlin, Edward           50 Grand Valley           51.80      55.81    8  
                  26.56       55.81 (29.25)                                        
  4 Curry, Kevin              53 Durango                57.39      59.60    7  
                  28.23       59.60 (31.37)                                        
  5 Shopes, Marty             54 Highlands Ranch        51.80      59.62    6  
                  27.39       59.62 (32.23)                                        
 -- Vanderpoel, William       53 Inverness            1:20.23         DQ  
 -- Schwab, Tommy             51 Colorado Springs       54.05         DQ  
 
Men 50-54 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             51 DU                   1:43.60    1:52.39   11  
                  25.61       53.62 (28.01)     1:22.73 (29.11)     1:52.39 (29.66)
  2 Stehlin, Edward           50 Grand Valley         1:57.12    2:05.71    9  
                  29.66     1:01.96 (32.30)     1:33.88 (31.92)     2:05.71 (31.83)
  3 Tveitmoe, Bob             53 North Jeffco         1:59.37    2:11.69    8  
                  29.40     1:02.88 (33.48)     1:37.57 (34.69)     2:11.69 (34.12)
  4 McElhinney, Tom           52 Greeley              2:15.14    2:33.30    7  
                  32.46     1:10.68 (38.22)     1:51.13 (40.45)     2:33.30 (42.17)
 
Men 50-54 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             51 DU                   6:17.14    5:03.19   11  
                  28.29       58.68 (30.39)     1:29.36 (30.68)     2:00.09 (30.73)
        2:30.98 (30.89)     3:01.87 (30.89)     3:32.49 (30.62)     4:02.57 (30.08)
        4:32.90 (30.33)     5:03.19 (30.29)                                        
  2 Stehlin, Edward           50 Grand Valley         7:02.86    5:53.27    9  
                  31.38     1:06.09 (34.71)     1:41.89 (35.80)     2:18.14 (36.25)
        2:55.15 (37.01)     3:30.84 (35.69)     4:06.83 (35.99)     4:42.60 (35.77)
        5:18.53 (35.93)     5:53.27 (34.74)                                        
  3 Holum, Charles            54 Denver Ath Club      6:10.00    6:04.10    8  
                  32.38     1:08.20 (35.82)     1:45.74 (37.54)     2:23.45 (37.71)
        3:00.98 (37.53)     3:38.45 (37.47)     4:15.12 (36.67)     4:52.44 (37.32)
        5:28.72 (36.28)     6:04.10 (35.38)                                        
  4 Culp, Michael             50 South Suburban       7:04.00    6:06.65    7  
                  33.88     1:11.46 (37.58)     1:49.16 (37.70)     2:27.20 (38.04)
        3:04.78 (37.58)     3:42.55 (37.77)     4:19.34 (36.79)     4:55.97 (36.63)
        5:31.78 (35.81)     6:06.65 (34.87)                                        
  5 Curry, Kevin              53 Durango              7:49.71    6:29.80    6  
                  35.99     1:15.38 (39.39)     1:54.81 (39.43)     2:34.01 (39.20)
        3:12.82 (38.81)     3:52.04 (39.22)     4:31.60 (39.56)     5:11.31 (39.71)
        5:51.08 (39.77)     6:29.80 (38.72)                                        
  6 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               8:43.13    7:28.56    5  
                  40.65     1:24.84 (44.19)     2:11.06 (46.22)     2:59.36 (48.30)
        3:46.12 (46.76)     4:31.13 (45.01)     5:16.59 (45.46)     6:02.32 (45.73)
        6:46.70 (44.38)     7:28.56 (41.86)                                        
 
Men 50-54 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             51 DU                  12:28.57   10:39.81   11  
                  28.18       59.04 (30.86)     1:30.79 (31.75)     2:02.42 (31.63)
        2:34.20 (31.78)     3:05.92 (31.72)     3:38.05 (32.13)     4:10.31 (32.26)
        4:42.13 (31.82)     5:14.40 (32.27)     5:46.71 (32.31)     6:19.10 (32.39)
        6:51.69 (32.59)     7:24.56 (32.87)     7:57.01 (32.45)     8:29.76 (32.75)
        9:02.56 (32.80)     9:35.51 (32.95)    10:08.11 (32.60)    10:39.81 (31.70)
  2 Culp, Michael             50 South Suburban      14:18.29   12:32.82    9  
                  34.68     1:12.11 (37.43)     1:50.16 (38.05)     2:28.59 (38.43)
        3:07.19 (38.60)     3:45.78 (38.59)     4:24.21 (38.43)     5:02.33 (38.12)
        5:40.24 (37.91)     6:17.79 (37.55)     6:55.69 (37.90)     7:33.40 (37.71)
        8:11.18 (37.78)     8:49.07 (37.89)     9:26.36 (37.29)    10:04.00 (37.64)
       10:41.44 (37.44)    11:18.68 (37.24)    11:55.56 (36.88)    12:32.82 (37.26)
  3 Curry, Kevin              53 Durango             18:00.00   13:51.63    8  
                  36.26     1:17.06 (40.80)     1:59.35 (42.29)     2:42.14 (42.79)
        3:24.70 (42.56)     4:07.18 (42.48)     4:49.47 (42.29)     5:31.83 (42.36)
        6:14.37 (42.54)     6:56.46 (42.09)     7:38.70 (42.24)     8:20.77 (42.07)
        9:02.78 (42.01)     9:44.32 (41.54)    10:25.74 (41.42)    11:07.11 (41.37)
       11:49.48 (42.37)    12:31.01 (41.53)    13:13.18 (42.17)    13:51.63 (38.45)
  4 Gimlin, Dennis            50 Pueblo              18:46.57   15:35.29    7  
                  41.95     1:28.26 (46.31)     2:15.81 (47.55)     3:03.76 (47.95)
        3:50.89 (47.13)     4:38.19 (47.30)     5:26.29 (48.10)     6:14.36 (48.07)
        7:01.78 (47.42)     7:49.60 (47.82)     8:37.41 (47.81)     9:25.49 (48.08)
       10:12.92 (47.43)    11:00.32 (47.40)    11:47.95 (47.63)    12:35.14 (47.19)
       13:22.60 (47.46)    14:09.20 (46.60)    14:53.93 (44.73)    15:35.29 (41.36)
 
Men 50-54 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 Greeley             20:33.70   20:10.50   11  
                  31.53     1:06.44 (34.91)     1:41.81 (35.37)     2:17.16 (35.35)
        2:51.84 (34.68)     3:26.18 (34.34)     4:00.63 (34.45)     4:34.98 (34.35)
        5:09.78 (34.80)     5:45.50 (35.72)     6:21.17 (35.67)     6:57.56 (36.39)
        7:33.87 (36.31)     8:10.10 (36.23)     8:46.56 (36.46)     9:23.66 (37.10)
       10:00.59 (36.93)    10:37.55 (36.96)    11:14.91 (37.36)    11:52.50 (37.59)
       12:29.89 (37.39)    13:08.08 (38.19)    13:45.70 (37.62)    14:24.45 (38.75)
       15:03.27 (38.82)    15:41.82 (38.55)    16:20.39 (38.57)    16:59.18 (38.79)
       17:38.47 (39.29)    18:17.53 (39.06)    18:55.95 (38.42)    19:33.78 (37.83)
       20:10.50 (36.72)
  2 Tveitmoe, Bob             53 North Jeffco        20:45.74   20:50.94    9  
                  33.37     1:10.56 (37.19)     1:48.62 (38.06)     2:27.18 (38.56)
        3:05.71 (38.53)     3:44.05 (38.34)     4:22.59 (38.54)     5:01.23 (38.64)
        5:39.89 (38.66)     6:18.76 (38.87)     6:57.63 (38.87)     7:36.31 (38.68)
        8:14.98 (38.67)     8:53.55 (38.57)     9:32.23 (38.68)    10:10.76 (38.53)
       10:49.21 (38.45)    11:26.36 (37.15)    12:03.54 (37.18)    12:41.90 (38.36)
       13:19.60 (37.70)    13:57.50 (37.90)    14:35.21 (37.71)    15:13.50 (38.29)
       15:51.39 (37.89)    16:29.05 (37.66)    17:07.33 (38.28)    17:45.55 (38.22)
       18:24.02 (38.47)    19:02.22 (38.20)    19:40.05 (37.83)    20:16.85 (36.80)
       20:50.94 (34.09)
  3 McElhinney, Tom           52 Greeley             25:04.51   25:31.32    8  
                  36.78     1:20.14 (43.36)     2:05.42 (45.28)     2:50.98 (45.56)
      4:22.48 (1:31.50)     5:08.48 (46.00)     5:54.27 (45.79)     6:41.10 (46.83)
        7:26.68 (45.58)     8:12.83 (46.15)     8:59.10 (46.27)     9:45.25 (46.15)
       10:31.74 (46.49)    11:18.27 (46.53)    12:04.20 (45.93)    12:51.20 (47.00)
       13:38.45 (47.25)    14:26.09 (47.64)    15:14.79 (48.70)    16:02.28 (47.49)
                                                   18:25.84 ( )    19:13.20 (47.36)
       20:01.49 (48.29)    20:49.18 (47.69)                            22:26.22 ( )
       23:13.75 (47.53)                            24:01.13 ( )    24:48.60 (47.47)
       25:31.32 (42.72)
  4 Gimlin, Dennis            50 Pueblo              27:26.07   25:55.36    7  
                  41.13     1:28.03 (46.90)     2:16.94 (48.91)     3:05.72 (48.78)
        3:53.69 (47.97)     4:41.73 (48.04)     5:30.67 (48.94)     6:18.62 (47.95)
        7:07.87 (49.25)     7:55.90 (48.03)     8:44.29 (48.39)     9:31.81 (47.52)
       10:18.74 (46.93)    11:07.06 (48.32)    11:54.14 (47.08)    12:40.69 (46.55)
       13:28.65 (47.96)    14:15.17 (46.52)    15:01.93 (46.76)    15:48.77 (46.84)
       16:36.70 (47.93)    17:23.23 (46.53)    18:10.82 (47.59)    18:59.22 (48.40)
       19:46.49 (47.27)    20:34.02 (47.53)    21:20.97 (46.95)    22:08.00 (47.03)
       22:54.51 (46.51)    23:41.25 (46.74)    24:27.13 (45.88)    25:12.76 (45.63)
       25:55.36 (42.60)
 
Men 50-54 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 Greeley                26.94      28.47   11  
  2 Stanback, John            52 Vortex                 26.58      28.78    9  
  3 Fischer, Chuck            54 DU                     28.38      29.51    8  
  4 Lehman, Melvin            52 Broomfield             27.93      30.16    7  
  5 Shopes, Marty             54 Highlands Ranch        27.93      31.57    6  
  6 Strobel, Barney           51 Inverness              29.78      32.41    5  
  7 Magnuson, Tom             53 Aurora                 31.53      34.57    4  
  8 Gimlin, Dennis            50 Pueblo                 38.13      39.14    3  
 -- Gilbert, Jeff             50 Evergreen              27.93         DQ  
 
Men 50-54 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanback, John            52 Vortex                 56.94    1:02.64   11  
                  30.55     1:02.64 (32.09)                                        
  2 Gilbert, Jeff             50 Evergreen            1:00.36    1:04.21    9  
  3 Lehman, Melvin            52 Broomfield           1:03.96    1:08.89    8  
  4 Tveitmoe, Bob             53 North Jeffco         1:03.51    1:09.74    7  
  5 Strobel, Barney           51 Inverness            1:03.77    1:12.43    6  
  6 Ellefsen, Karl            50 Dawgs                1:16.58    1:23.62    5  
  7 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               1:14.53    1:26.16    4  
 -- Schwab, Tommy             51 Colorado Springs     1:07.57         DQ  
 -- Shopes, Marty             54 Highlands Ranch      1:04.86         DQ  
 
Men 50-54 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanback, John            52 Vortex               2:04.32    2:15.50   11  
                  32.06     1:06.38 (34.32)     1:41.46 (35.08)     2:15.50 (34.04)
  2 Holum, Charles            54 Denver Ath Club      2:24.50    2:21.61    9  
                  33.93     1:10.01 (36.08)     1:46.17 (36.16)     2:21.61 (35.44)
  3 Stehlin, Edward           50 Grand Valley         2:24.14    2:26.19    8  
                  35.64     1:12.08 (36.44)     1:49.30 (37.22)     2:26.19 (36.89)
  4 Strobel, Barney           51 Inverness            2:21.87    2:47.07    7  
                  38.25     1:19.94 (41.69)     2:03.44 (43.50)     2:47.07 (43.63)
  5 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               3:00.64    3:07.40    6  
                  44.84     1:33.06 (48.22)     2:21.07 (48.01)     3:07.40 (46.33)
  6 McElhinney, Tom           52 Greeley              2:42.16    3:12.97    5  
                  45.91     1:34.43 (48.52)     2:25.16 (50.73)     3:12.97 (47.81)
 -- Lehman, Melvin            52 Broomfield           2:23.24         DQ  
 -- Gilbert, Jeff             50 Evergreen            2:15.14         DQ  
 
Men 50-54 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart         52 Boulder                27.12      29.01   11  
  2 Goehring, Joe             51 Cheyenne               26.13      30.31    9  
  3 Hess, Richard             51 Greeley                28.38      31.35    8  
  4 Fischer, Chuck            54 DU                     30.18      32.06    7  
  5 Brown, Robert             50 Unattached             36.04      34.10    6  
  6 Curry, Kevin              53 Durango                33.42      35.50    5  
  7 Magnuson, Tom             53 Aurora                 36.04      35.54    4  
  8 Gimlin, Dennis            50 Pueblo                 32.88      36.41    3  
  9 Strobel, Barney           51 Inverness              38.52      38.91    2  
 10 Ellefsen, Karl            50 Dawgs                  38.74      42.02    1  
 
Men 50-54 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart         52 Boulder                59.91    1:05.76   11  
                  30.90     1:05.76 (34.86)                                        
  2 Mann, Michael             51 DU                   1:03.06    1:06.27    9  
                  31.33     1:06.27 (34.94)                                        
  3 Goehring, Joe             51 Cheyenne               58.56    1:08.37    8  
                  31.93     1:08.37 (36.44)                                        
  4 MacDonald, Lee            54 Vortex               1:01.26    1:08.96    7  
                  33.37     1:08.96 (35.59)                                        
  5 Fischer, Chuck            54 DU                   1:06.31    1:10.75    6  
                  33.69     1:10.75 (37.06)                                        
  6 Brown, Robert             50 Unattached           1:12.07    1:15.50    5  
                  35.99     1:15.50 (39.51)                                        
  7 Curry, Kevin              53 Durango              1:11.44    1:19.15    4  
                  37.42     1:19.15 (41.73)                                        
  8 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               1:21.52    1:25.14    3  
                  41.67     1:25.14 (43.47)                                        
 
Men 50-54 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterbury, Stuart         52 Boulder              2:19.64    2:32.92   11  
                  33.82     1:13.49 (39.67)     1:53.87 (40.38)     2:32.92 (39.05)
  2 MacDonald, Lee            54 Vortex               2:15.04    2:33.70    9  
                  35.40     1:14.49 (39.09)     1:54.42 (39.93)     2:33.70 (39.28)
  3 Fischer, Chuck            54 DU                   2:26.67    2:45.46    8  
                  38.03     1:20.65 (42.62)     2:03.95 (43.30)     2:45.46 (41.51)
  4 Curry, Kevin              53 Durango              2:42.16    2:56.37    7  
                  40.01     1:24.72 (44.71)     2:10.05 (45.33)     2:56.37 (46.32)
  5 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               2:51.54    3:13.76    6  
                  44.32     1:33.65 (49.33)     2:25.66 (52.01)     3:13.76 (48.10)
  6 McElhinney, Tom           52 Greeley              2:42.16    3:15.22    5  
                  40.10     1:29.24 (49.14)     2:23.73 (54.49)     3:15.22 (51.49)
 
Men 50-54 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 Greeley                23.33      25.33   11  
  2 Stehlin, Edward           50 Grand Valley           24.77      27.96    9  
  3 Shopes, Marty             54 Highlands Ranch        25.68      29.08    8  
  4 Magnuson, Tom             53 Aurora                 27.93      29.82    7  
  5 Strobel, Barney           51 Inverness              27.41      30.12    6  
  6 Fischer, Chuck            54 DU                     28.38      30.26    5  
  7 Curry, Kevin              53 Durango                28.83      30.37    4  
  8 McElhinney, Tom           52 Greeley                26.13      34.33    3  
 -- Schwab, Tommy             51 Colorado Springs       29.73         DQ  
 -- Gilbert, Jeff             50 Evergreen              25.23         DQ  
 
Men 50-54 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 Greeley                52.25      57.36   11  
  2 Stanback, John            52 Vortex                 58.56    1:06.25    9  
  3 Tveitmoe, Bob             53 North Jeffco         1:07.57    1:09.38    8  
  4 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               1:25.17    1:33.48    7  
 
Men 50-54 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElhinney, Tom           52 Greeley              2:42.16    3:19.24   11  
                  38.61     1:29.07 (50.46)     2:23.13 (54.06)     3:19.24 (56.11)
  2 Magnuson, Tom             53 Aurora               2:28.65    3:24.07    9  
                  37.85     1:25.59 (47.74)     2:24.27 (58.68)     3:24.07 (59.80)
  3 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               3:27.85    3:41.54    8  
                  50.88     1:47.74 (56.86)     2:45.95 (58.21)     3:41.54 (55.59)
 -- Schwab, Tommy             51 Colorado Springs     4:03.24         DQ  
 
Men 50-54 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard             51 Greeley                53.96      59.96   11  
                  27.31       59.96 (32.65)                                        
  2 Waterbury, Stuart         52 Boulder                57.48    1:02.82    9  
                  30.28     1:02.82 (32.54)                                        
  3 Gilbert, Jeff             50 Evergreen              59.46    1:03.18    8  
                  28.90     1:03.18 (34.28)                                        
  4 Fischer, Chuck            54 DU                   1:05.05    1:04.53    7  
                  30.91     1:04.53 (33.62)                                        
  5 Strobel, Barney           51 Inverness            1:03.33    1:10.65    6  
                  31.31     1:10.65 (39.34)                                        
  6 Magnuson, Tom             53 Aurora               1:10.27    1:11.17    5  
                  33.11     1:11.17 (38.06)                                        
  7 Curry, Kevin              53 Durango              1:07.57    1:11.98    4  
                  33.42     1:11.98 (38.56)                                        
  8 Lehman, Melvin            52 Broomfield           1:08.47    1:13.84    3  
                  31.62     1:13.84 (42.22)                                        
  9 Ellefsen, Karl            50 Dawgs                1:25.59    1:26.65    2  
                  41.44     1:26.65 (45.21)                                        
 
Men 50-54 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Lee            54 Vortex               2:02.97    2:19.68   11  
                  31.95     1:09.24 (37.29)     1:48.46 (39.22)     2:19.68 (31.22)
  2 Stanback, John            52 Vortex               2:07.03    2:20.05    9  
                  30.58     1:05.60 (35.02)     1:48.21 (42.61)     2:20.05 (31.84)
  3 Fischer, Chuck            54 DU                   2:12.07    2:25.99    8  
                  30.63     1:08.26 (37.63)     1:51.15 (42.89)     2:25.99 (34.84)
  4 McElhinney, Tom           52 Greeley              2:33.15    2:57.82    7  
                  36.22     1:23.60 (47.38)     2:16.69 (53.09)     2:57.82 (41.13)
 -- Holum, Charles            54 Denver Ath Club      2:35.00         DQ  
 
Men 50-54 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             51 DU                   4:16.76    4:32.21   11  
                  28.87     1:01.42 (32.55)     1:37.45 (36.03)     2:12.60 (35.15)
        2:51.66 (39.06)     3:32.23 (40.57)     4:02.92 (30.69)     4:32.21 (29.29)
  2 Stanback, John            52 Vortex               4:32.97    5:00.92    9  
                  33.01     1:10.52 (37.51)     1:49.13 (38.61)     2:25.58 (36.45)
        3:09.72 (44.14)     3:53.52 (43.80)     4:28.19 (34.67)     5:00.92 (32.73)
  3 MacDonald, Lee            54 Vortex               4:25.77    5:01.71    8  
                  30.84     1:08.30 (37.46)     1:47.37 (39.07)     2:26.27 (38.90)
        3:09.81 (43.54)     3:50.71 (40.90)     4:27.23 (36.52)     5:01.71 (34.48)
  4 Stehlin, Edward           50 Grand Valley         5:24.32    5:18.76    7  
                  31.40     1:07.26 (35.86)     1:51.59 (44.33)     2:34.64 (43.05)
        3:20.14 (45.50)     4:07.29 (47.15)     4:45.23 (37.94)     5:18.76 (33.53)
  5 McElhinney, Tom           52 Greeley              6:18.38    6:36.00    6  
                  39.29     1:27.34 (48.05)                             4:12.85 ( )
        5:07.79 (54.94)     5:54.15 (46.36)     6:36.24 (42.09)         6:36.00 ( )
  6 Gimlin, Dennis            50 Pueblo               6:14.80    6:45.41    5  
                  47.31     1:41.66 (54.35)     2:34.84 (53.18)     3:27.44 (52.60)
        4:22.06 (54.62)     5:17.46 (55.40)     6:02.86 (45.40)     6:45.41 (42.55)
 
Men 55-59 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           59 Boulder                22.70      25.50   11  
  2 Ellis, Quincy             57 Durango                24.32      25.98    9  
  3 Dodge, David              59 Durango                26.13      27.97    8  
  4 Blodgett, Bob             55 Inverness              25.68      28.13    7  
  5 Varner, Tim               55 Boulder                26.58      28.29    6  
  6 Krance, Robert            55 Unattached             29.65      28.41    5  
  7 Townsend, Cecil           58 Pueblo                 26.04      28.46    4  
  8 Carney, Kent              58 Evergreen              26.13      29.00    3  
  9 Parkinson, Bruce          55 Vortex                 25.50      29.04    2  
 10 Goodman, Larry            58 Boulder                28.83      30.42    1  
 11 Mead, William             55 Squid                  37.93      34.06  
 12 Slentz, Robert            58 Unattached             32.19      36.87  
 -- Bryan, Todd               55 Boulder                22.52         DQ  
 
Men 55-59 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy             57 Durango                51.35      56.91   11  
                  27.76       56.91 (29.15)                                        
  2 Bryan, Todd               55 Boulder                50.45      59.19    9  
                  28.76       59.19 (30.43)                                        
  3 Krance, Robert            55 Unattached             59.12    1:02.61    8  
                  30.46     1:02.61 (32.15)                                        
  4 Townsend, Cecil           58 Pueblo                 56.67    1:02.62    7  
                  30.10     1:02.62 (32.52)                                        
  5 Blodgett, Bob             55 Inverness              58.56    1:04.76    6  
                  31.31     1:04.76 (33.45)                                        
  6 Goodman, Larry            58 Boulder              1:03.06    1:06.79    5  
                  31.63     1:06.79 (35.16)                                        
  7 Mead, William             55 Squid                1:37.39    1:23.19    4  
                  40.48     1:23.19 (42.71)                                        
 -- Abbott, Bill              59 Aurora                 55.86         DQ  
 -- McCormick, Paul           59 Boulder                51.08         DQ  
 
Men 55-59 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           59 Boulder              1:50.00    2:03.16   11  
                  28.20       59.38 (31.18)     1:31.24 (31.86)     2:03.16 (31.92)
  2 Ellis, Quincy             57 Durango              1:57.12    2:06.96    9  
                  29.61     1:01.72 (32.11)     1:33.90 (32.18)     2:06.96 (33.06)
  3 Jester, Mal               56 Durango              1:57.12    2:07.12    8  
                  29.92     1:02.67 (32.75)     1:35.20 (32.53)     2:07.12 (31.92)
  4 Abbott, Bill              59 Aurora               2:01.62    2:16.26    7  
                  31.48     1:06.44 (34.96)     1:41.45 (35.01)     2:16.26 (34.81)
  5 Goodman, Larry            58 Boulder              2:42.16    2:37.22    6  
                  33.56     1:12.83 (39.27)     1:54.84 (42.01)     2:37.22 (42.38)
  6 Vogler, Ken               58 Boulder              2:55.68    3:03.45    5  
                  41.98     1:27.34 (45.36)     2:15.07 (47.73)     3:03.45 (48.38)
 -- Bryan, Todd               55 Boulder              1:45.41         DQ  
 
Men 55-59 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           59 Boulder              6:19.66    5:34.95   11  
                  31.15     1:04.77 (33.62)     1:38.46 (33.69)     2:12.59 (34.13)
        2:46.48 (33.89)     3:20.55 (34.07)     3:54.72 (34.17)     4:28.76 (34.04)
        5:02.01 (33.25)     5:34.95 (32.94)                                        
  2 Ellis, Quincy             57 Durango              6:51.43    5:47.36    9  
                  31.61     1:05.97 (34.36)     1:41.62 (35.65)     2:17.35 (35.73)
        2:53.07 (35.72)     3:28.85 (35.78)     4:04.14 (35.29)     4:39.05 (34.91)
        5:13.89 (34.84)     5:47.36 (33.47)                                        
  3 Jester, Mal               56 Durango              6:51.43    5:50.80    8  
                  31.72     1:06.70 (34.98)     1:41.94 (35.24)     2:17.83 (35.89)
        2:53.94 (36.11)     3:29.64 (35.70)     4:04.80 (35.16)     4:40.51 (35.71)
        5:15.10 (34.59)     5:50.80 (35.70)                                        
  4 Townsend, Cecil           58 Pueblo               7:28.42    6:20.20    7  
                  35.65     1:13.99 (38.34)     1:53.34 (39.35)     2:32.33 (38.99)
        3:11.42 (39.09)     3:49.94 (38.52)     4:28.46 (38.52)     5:06.67 (38.21)
        5:44.36 (37.69)     6:20.20 (35.84)                                        
  5 Goodman, Larry            58 Boulder              9:08.57    7:25.64    6  
                  37.97     1:22.48 (44.51)     2:08.12 (45.64)     2:53.48 (45.36)
        3:39.18 (45.70)     4:25.51 (46.33)     5:11.82 (46.31)     5:57.35 (45.53)
        6:42.25 (44.90)     7:25.64 (43.39)                                        
  6 Mead, William             55 Squid               11:26.97   10:05.45    5  
                  42.37     1:32.95 (50.58)     2:31.91 (58.96)   3:36.95 (1:05.04)
      4:44.63 (1:07.68)   5:50.94 (1:06.31)   6:56.92 (1:05.98)   8:01.43 (1:04.51)
      9:04.95 (1:03.52)  10:05.45 (1:00.50)                                        
 
Men 55-59 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           59 Boulder             13:09.14   11:36.94   11  
                  31.22     1:05.11 (33.89)     1:39.56 (34.45)     2:14.65 (35.09)
        2:49.74 (35.09)     3:24.87 (35.13)     4:00.35 (35.48)     4:35.48 (35.13)
        5:10.55 (35.07)     5:45.82 (35.27)     6:20.68 (34.86)     6:55.56 (34.88)
        7:30.45 (34.89)     8:05.58 (35.13)     8:40.68 (35.10)     9:16.04 (35.36)
        9:51.35 (35.31)    10:26.84 (35.49)    11:02.21 (35.37)    11:36.94 (34.73)
  2 Ellis, Quincy             57 Durango             14:34.29   12:08.14    9  
                  32.96     1:08.29 (35.33)     1:44.35 (36.06)     2:21.19 (36.84)
        2:57.56 (36.37)     3:33.69 (36.13)     4:10.04 (36.35)     4:46.19 (36.15)
        5:22.55 (36.36)     5:58.36 (35.81)     6:34.22 (35.86)     7:09.94 (35.72)
        7:46.33 (36.39)     8:23.03 (36.70)     8:59.62 (36.59)     9:37.10 (37.48)
       10:14.83 (37.73)    10:52.80 (37.97)    11:30.92 (38.12)    12:08.14 (37.22)
  3 Townsend, Cecil           58 Pueblo              15:42.07   13:20.51    8  
                  36.57     1:16.83 (40.26)     1:56.82 (39.99)     2:37.44 (40.62)
        3:17.64 (40.20)     3:57.94 (40.30)     4:38.06 (40.12)     5:18.16 (40.10)
        5:58.77 (40.61)     6:39.35 (40.58)     7:19.39 (40.04)     7:59.97 (40.58)
        8:40.66 (40.69)     9:21.29 (40.63)    10:01.44 (40.15)    10:41.67 (40.23)
       11:22.32 (40.65)    12:02.61 (40.29)    12:42.45 (39.84)    13:20.51 (38.06)
  4 Goodman, Larry            58 Boulder             20:34.29   15:35.00    7  
                  39.62     1:25.40 (45.78)     2:13.24 (47.84)     3:01.41 (48.17)
        3:49.69 (48.28)     4:37.56 (47.87)     5:24.84 (47.28)     6:13.16 (48.32)
        7:01.47 (48.31)     7:49.63 (48.16)     8:37.11 (47.48)     9:24.82 (47.71)
       10:12.43 (47.61)    11:00.69 (48.26)    11:47.65 (46.96)    12:34.62 (46.97)
       13:21.24 (46.62)    14:08.14 (46.90)    14:53.84 (45.70)    15:35.00 (41.16)
 -- Bryan, Todd               55 Boulder             12:34.29         DQ  
 
Men 55-59 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryan, Todd               55 Boulder             18:03.25   18:01.06   11  
                  29.86     1:02.50 (32.64)     1:35.20 (32.70)     2:08.10 (32.90)
        2:41.09 (32.99)     3:14.13 (33.04)     3:47.27 (33.14)     4:20.30 (33.03)
        4:53.38 (33.08)     5:26.43 (33.05)     5:59.24 (32.81)     6:32.10 (32.86)
        7:05.12 (33.02)     7:38.30 (33.18)     8:11.56 (33.26)     8:44.60 (33.04)
        9:17.64 (33.04)     9:50.61 (32.97)    10:23.61 (33.00)    10:56.71 (33.10)
       11:29.71 (33.00)    12:02.72 (33.01)    12:35.71 (32.99)    13:08.79 (33.08)
       13:41.79 (33.00)    14:14.84 (33.05)    14:47.99 (33.15)    15:20.96 (32.97)
       15:53.97 (33.01)    16:26.46 (32.49)    16:58.49 (32.03)    17:30.29 (31.80)
       18:01.06 (30.77)
  2 Ellis, Quincy             57 Durango             23:04.15   20:58.19    9  
                  35.16     1:14.42 (39.26)     1:53.82 (39.40)     2:33.27 (39.45)
        3:12.38 (39.11)     3:51.20 (38.82)     4:30.35 (39.15)     5:09.19 (38.84)
        5:47.96 (38.77)     6:26.66 (38.70)     7:05.00 (38.34)     7:43.21 (38.21)
        8:21.66 (38.45)     9:00.00 (38.34)     9:38.29 (38.29)    10:17.65 (39.36)
       10:56.21 (38.56)    11:34.49 (38.28)    12:12.72 (38.23)    12:51.13 (38.41)
       13:29.46 (38.33)    14:07.54 (38.08)    14:45.81 (38.27)    15:23.45 (37.64)
       16:01.47 (38.02)    16:39.16 (37.69)    17:17.18 (38.02)    17:55.03 (37.85)
       18:32.90 (37.87)    19:09.91 (37.01)    19:47.58 (37.67)    20:24.04 (36.46)
       20:58.19 (34.15)
  3 Townsend, Cecil           58 Pueblo              23:20.80   22:45.40    8  
                  37.64     1:19.22 (41.58)     2:01.47 (42.25)     2:44.14 (42.67)
        3:26.68 (42.54)     4:08.35 (41.67)     4:50.20 (41.85)     5:31.85 (41.65)
        6:13.29 (41.44)     6:54.42 (41.13)     7:35.46 (41.04)     8:16.70 (41.24)
        8:57.71 (41.01)     9:38.75 (41.04)    10:20.02 (41.27)    11:01.12 (41.10)
       11:42.64 (41.52)    12:24.31 (41.67)    13:05.66 (41.35)    13:47.06 (41.40)
       14:28.13 (41.07)    15:09.12 (40.99)    15:51.39 (42.27)    16:33.43 (42.04)
       17:15.65 (42.22)    17:57.36 (41.71)    18:38.87 (41.51)    19:20.51 (41.64)
       20:02.83 (42.32)    20:44.28 (41.45)    21:26.78 (42.50)    22:07.57 (40.79)
       22:45.40 (37.83)
  4 Goodman, Larry            58 Boulder             28:05.06   26:59.70    7  
                  41.51     1:28.66 (47.15)     2:17.61 (48.95)     3:06.71 (49.10)
        3:56.54 (49.83)     4:46.40 (49.86)     5:36.16 (49.76)     6:24.95 (48.79)
        7:14.89 (49.94)     8:03.33 (48.44)     8:53.78 (50.45)     9:43.13 (49.35)
       10:32.94 (49.81)    11:23.12 (50.18)    12:12.47 (49.35)    13:02.02 (49.55)
       13:51.12 (49.10)    14:39.84 (48.72)    15:30.51 (50.67)    16:19.89 (49.38)
       17:09.47 (49.58)    17:59.11 (49.64)    18:48.92 (49.81)    19:38.56 (49.64)
       20:28.67 (50.11)    21:17.66 (48.99)    22:08.06 (50.40)    22:57.59 (49.53)
       23:47.78 (50.19)    24:38.02 (50.24)    25:25.84 (47.82)    26:13.97 (48.13)
       26:59.70 (45.73)
  5 Steward, Donald           55 Squid               28:05.06   28:05.06    6  
                  42.27     1:30.41 (48.14)     2:20.31 (49.90)     3:11.59 (51.28)
        4:03.61 (52.02)     4:54.68 (51.07)     5:47.72 (53.04)     6:38.33 (50.61)
        7:31.97 (53.64)     8:25.26 (53.29)     9:16.01 (50.75)    10:06.47 (50.46)
       11:00.00 (53.53)    11:53.05 (53.05)                            13:35.90 ( )
       14:29.15 (53.25)    15:19.63 (50.48)    16:12.55 (52.92)    17:05.16 (52.61)
                               18:52.03 ( )    19:43.61 (51.58)    20:36.56 (52.95)
       21:29.01 (52.45)                            23:10.30 ( )    24:00.83 (50.53)
       24:52.25 (51.42)    25:44.43 (52.18)    26:35.80 (51.37)  28:05.06 (1:29.26)
 
Men 55-59 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Kent              58 Evergreen              30.63      33.61   11  
  2 Ellis, Quincy             57 Durango                33.33      34.22    9  
  3 Dodge, David              59 Durango                32.43      34.97    8  
  4 Krance, Robert            55 Unattached             36.97      35.22    7  
  5 Abbott, Bill              59 Aurora                 30.63      35.38    6  
  6 Townsend, Cecil           58 Pueblo                 32.09      35.86    5  
  7 Slentz, Robert            58 Unattached             44.32      45.11    4  
  8 Mead, William             55 Squid                  52.34      45.25    3  
 -- Bryan, Todd               55 Boulder                29.73         DQ  
 
Men 55-59 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Kent              58 Evergreen            1:03.96    1:10.25   11  
  2 Ellis, Quincy             57 Durango              1:10.27    1:13.34    9  
  3 Dodge, David              59 Durango              1:10.27    1:14.48    8  
  4 Krance, Robert            55 Unattached           1:10.93    1:15.64    7  
  5 Mead, William             55 Squid                1:53.60    1:40.08    6  
 -- Bryan, Todd               55 Boulder              1:03.06         DQ  
 
Men 55-59 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 Pueblo               2:28.22    2:43.44   11  
                  38.97     1:20.44 (41.47)     2:02.20 (41.76)     2:43.44 (41.24)
  2 Ellis, Quincy             57 Durango              2:26.85    2:43.82    9  
                  38.86     1:20.51 (41.65)     2:02.50 (41.99)     2:43.82 (41.32)
  3 Krance, Robert            55 Unattached           2:31.84    2:44.79    8  
                  38.03     1:19.20 (41.17)     2:03.12 (43.92)     2:44.79 (41.67)
  4 Goodman, Larry            58 Boulder              3:36.22    3:35.74    7  
                  51.41     1:46.61 (55.20)     2:42.94 (56.33)     3:35.74 (52.80)
 -- Bryan, Todd               55 Boulder              2:10.63         DQ  
 
Men 55-59 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               56 Durango                29.73      31.98   11  
  2 Carney, Kent              58 Evergreen              31.53      34.78    9  
  3 Parkinson, Bruce          55 Vortex                 31.08      34.80    8  
  4 Blodgett, Bob             55 Inverness              32.88      36.95    7  
  5 Townsend, Cecil           58 Pueblo                 33.24      37.04    6  
  6 Slentz, Robert            58 Unattached             42.52      45.09    5  
 
Men 55-59 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               56 Durango              1:07.57    1:09.96   11  
                  33.42     1:09.96 (36.54)                                        
  2 Carney, Kent              58 Evergreen            1:10.27    1:16.85    9  
                  36.51     1:16.85 (40.34)                                        
  3 Blodgett, Bob             55 Inverness            1:14.77    1:22.39    8  
                  38.49     1:22.39 (43.90)                                        
 
Men 55-59 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               56 Durango              2:28.65    2:36.05   11  
                  35.72     1:16.20 (40.48)     1:56.71 (40.51)     2:36.05 (39.34)
  2 Parkinson, Bruce          55 Vortex               2:31.80    2:45.17    9  
                  36.74     1:17.70 (40.96)     2:00.75 (43.05)     2:45.17 (44.42)
  3 Townsend, Cecil           58 Pueblo               2:48.11    3:01.84    8  
                  41.64     1:27.75 (46.11)     2:14.70 (46.95)     3:01.84 (47.14)
  4 Blodgett, Bob             55 Inverness            2:51.17    3:14.55    7  
                  42.60     1:33.52 (50.92)     2:25.75 (52.23)     3:14.55 (48.80)
  5 Vogler, Ken               58 Boulder              3:09.19    3:25.73    6  
                  46.35     1:37.84 (51.49)     2:32.16 (54.32)     3:25.73 (53.57)
  6 Goodman, Larry            58 Boulder              3:36.22    3:32.62    5  
                  49.51     1:44.32 (54.81)     2:41.73 (57.41)     3:32.62 (50.89)
 
Men 55-59 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy             57 Durango                27.93      28.58   11  
  2 Varner, Tim               55 Boulder                30.18      32.86    9  
  3 Carney, Kent              58 Evergreen              28.83      33.13    8  
  4 Townsend, Cecil           58 Pueblo                 34.95      36.56    7  
  5 Ratigan, Richard          56 Dawgs                  36.04      37.04    6  
  6 Slentz, Robert            58 Unattached             38.46      42.94    5  
 -- Abbott, Bill              59 Aurora                 27.03         DQ  
 -- Bryan, Todd               55 Boulder                26.13         DQ  
 -- McCormick, Paul           59 Boulder                25.32         DQ  
 
Men 55-59 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Quincy             57 Durango              1:03.06    1:15.57   11  
  2 Ratigan, Richard          56 Dawgs                1:30.09    1:31.64    9  
 -- Bryan, Todd               55 Boulder                58.56         DQ  
 -- Abbott, Bill              59 Aurora                 59.46         DQ  
 
Men 55-59 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ratigan, Richard          56 Dawgs                3:09.19    3:26.93   11  
                  47.68     1:41.11 (53.43)     2:35.32 (54.21)     3:26.93 (51.61)
  2 Goodman, Larry            58 Boulder              3:36.22    3:36.73    9  
                  48.93     1:43.46 (54.53)     2:39.51 (56.05)     3:36.73 (57.22)
  3 Steward, Donald           55 Squid                6:45.41    4:24.34    8  
                  46.18   1:46.28 (1:00.10)   3:02.91 (1:16.63)   4:24.34 (1:21.43)
 
Men 55-59 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodge, David              59 Durango              1:04.86    1:09.57   11  
                  32.28     1:09.57 (37.29)                                        
  2 Carney, Kent              58 Evergreen            1:03.96    1:10.70    9  
                  32.63     1:10.70 (38.07)                                        
  3 Ellis, Quincy             57 Durango              1:03.96    1:11.68    8  
                  33.57     1:11.68 (38.11)                                        
  4 Townsend, Cecil           58 Pueblo               1:07.37    1:13.63    7  
                  35.69     1:13.63 (37.94)                                        
  5 Varner, Tim               55 Boulder              1:09.82    1:15.01    6  
                  34.32     1:15.01 (40.69)                                        
  6 Ratigan, Richard          56 Dawgs                1:30.09    1:23.67    5  
                  40.08     1:23.67 (43.59)                                        
  7 Goodman, Larry            58 Boulder              1:39.10    1:27.75    4  
                  41.60     1:27.75 (46.15)                                        
  8 Slentz, Robert            58 Unattached           1:26.68    1:34.58    3  
                  44.63     1:34.58 (49.95)                                        
  9 Mead, William             55 Squid                1:57.21    1:40.97    2  
                  48.65     1:40.97 (52.32)                                        
 
Men 55-59 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               56 Durango              2:19.64    2:22.32   11  
                  31.83     1:12.06 (40.23)     1:50.85 (38.79)     2:22.32 (31.47)
  2 Dodge, David              59 Durango              2:28.65    2:35.97    9  
                  31.56     1:12.56 (41.00)     1:58.60 (46.04)     2:35.97 (37.37)
  3 Varner, Tim               55 Boulder              2:33.15    2:48.83    8  
                  37.12     1:21.51 (44.39)     2:12.28 (50.77)     2:48.83 (36.55)
  4 Ratigan, Richard          56 Dawgs                3:00.18    3:03.90    7  
                  41.88     1:31.11 (49.23)     2:20.03 (48.92)     3:03.90 (43.87)
  5 Goodman, Larry            58 Boulder              3:36.22    3:22.14    6  
                  43.85     1:40.13 (56.28)   2:40.44 (1:00.31)     3:22.14 (41.70)
 
Men 55-59 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodge, David              59 Durango              5:24.32    5:51.46   11  
                  33.12     1:12.43 (39.31)     2:00.47 (48.04)     2:48.72 (48.25)
        3:39.08 (50.36)     4:29.26 (50.18)     5:10.69 (41.43)     5:51.46 (40.77)
  2 Townsend, Cecil           58 Pueblo               5:52.34    6:03.25    9  
                  42.81     1:34.03 (51.22)     2:20.06 (46.03)     3:04.38 (44.32)
        3:55.23 (50.85)     4:46.36 (51.13)     5:26.33 (39.97)     6:03.25 (36.92)
  3 Ratigan, Richard          56 Dawgs                6:04.86    6:32.65    8  
                  41.31     1:30.54 (49.23)     2:23.44 (52.90)     3:15.15 (51.71)
        4:07.77 (52.62)     5:00.48 (52.71)     5:47.72 (47.24)     6:32.65 (44.93)
  4 Goodman, Larry            58 Boulder              7:39.46    6:57.69    7  
                  43.83     1:38.18 (54.35)     2:35.52 (57.34)     3:32.11 (56.59)
      4:33.02 (1:00.91)     5:31.05 (58.03)     6:13.83 (42.78)     6:57.69 (43.86)
  5 Steward, Donald           55 Squid                6:45.41    7:20.25    6  
                  46.99     1:45.54 (58.55)   2:46.10 (1:00.56)     3:45.75 (59.65)
      4:47.82 (1:02.07)   5:48.64 (1:00.82)     6:35.78 (47.14)     7:20.25 (44.47)
 
Men 60-64 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 Aurora                 20.54      22.91   11  
  2 West, Dennis              61 Boulder                27.12      28.16    9  
  3 Edwards, Morgan           61 Inverness              29.10      28.32    8  
  4 Tobin, John               63 Evergreen              31.44      32.85    7  
  5 Chessnoe, Michael         64 DU                     32.43      36.94    6  
 -- Dyck, Mel                 64 Snow Mountain          31.53         DQ  
 -- Cunningham, Allan         61 Unattached             27.93         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 Aurora                 46.85      50.89   11  
                  24.25       50.89 (26.64)                                        
  2 Burson, Bill              61 South Suburban         56.76    1:03.41    9  
  3 Edwards, Morgan           61 Inverness            1:07.80    1:06.24    8  
                  32.12     1:06.24 (34.12)                                        
 
Men 60-64 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 Aurora               1:52.61    1:59.27   11  
                  26.32       56.27 (29.95)     1:27.86 (31.59)     1:59.27 (31.41)
  2 Burson, Bill              61 South Suburban       2:04.32    2:18.09    9  
                  32.39     1:07.20 (34.81)     1:42.79 (35.59)     2:18.09 (35.30)
  3 Edwards, Morgan           61 Inverness            2:42.70    2:43.09    8  
                  37.84     1:18.92 (41.08)     2:00.95 (42.03)     2:43.09 (42.14)
  4 Chessnoe, Michael         64 DU                   2:32.25    2:49.74    7  
                  41.64     1:25.39 (43.75)     2:08.35 (42.96)     2:49.74 (41.39)
 
Men 60-64 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              61 South Suburban       7:14.29    6:18.61   11  
                  33.40     1:10.45 (37.05)     1:48.26 (37.81)     2:27.16 (38.90)
        3:06.28 (39.12)     3:45.45 (39.17)     4:25.16 (39.71)     5:04.36 (39.20)
        5:42.50 (38.14)     6:18.61 (36.11)                                        
  2 Edwards, Morgan           61 Inverness            7:48.30    7:36.31    9  
                  40.04     1:24.55 (44.51)     2:12.28 (47.73)     2:59.86 (47.58)
        3:46.35 (46.49)     4:33.90 (47.55)     5:19.94 (46.04)     6:06.35 (46.41)
        6:51.45 (45.10)     7:36.31 (44.86)                                        
 
Men 60-64 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Dennis              61 Boulder             14:50.29   14:32.83   11  
                  36.16     1:16.53 (40.37)     1:59.49 (42.96)     2:42.84 (43.35)
        3:27.31 (44.47)     4:11.71 (44.40)     4:56.00 (44.29)     5:40.86 (44.86)
        6:25.47 (44.61)     7:10.03 (44.56)     7:54.51 (44.48)     8:39.05 (44.54)
        9:24.05 (45.00)    10:09.21 (45.16)    10:53.95 (44.74)    11:38.53 (44.58)
       12:22.61 (44.08)    13:07.21 (44.60)    13:50.58 (43.37)    14:32.83 (42.25)
  2 Edwards, Morgan           61 Inverness           16:45.30   15:31.83    9  
                  39.01     1:24.49 (45.48)     2:14.14 (49.65)     3:00.75 (46.61)
        3:48.28 (47.53)     4:35.27 (46.99)     5:22.71 (47.44)     6:10.37 (47.66)
        6:57.48 (47.11)     7:44.91 (47.43)     8:32.19 (47.28)     9:20.03 (47.84)
       10:08.56 (48.53)    10:56.52 (47.96)    11:42.68 (46.16)    12:28.90 (46.22)
       13:15.28 (46.38)    14:01.54 (46.26)    14:47.44 (45.90)    15:31.83 (44.39)
  3 Dyck, Mel                 64 Snow Mountain       25:08.57   18:53.04    8  
                  45.99     1:43.42 (57.43)   2:45.01 (1:01.59)   3:48.13 (1:03.12)
      4:51.62 (1:03.49)   5:54.03 (1:02.41)                             6:54.96 ( )
      7:55.90 (1:00.94)     8:55.81 (59.91)   9:56.40 (1:00.59)  10:57.92 (1:01.52)
     11:58.84 (1:00.92)  12:59.67 (1:00.83)  13:59.85 (1:00.18)    14:59.79 (59.94)
     16:00.57 (1:00.78)    17:00.09 (59.52)    17:59.16 (59.07)    18:53.04 (53.88)
 
Men 60-64 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              61 South Suburban      22:44.09   22:14.74   11  
                  35.22     1:12.94 (37.72)     1:51.94 (39.00)     2:32.13 (40.19)
        3:11.89 (39.76)     3:52.22 (40.33)     4:32.70 (40.48)     5:13.51 (40.81)
        5:54.09 (40.58)     6:34.72 (40.63)     7:15.64 (40.92)     7:56.05 (40.41)
        8:36.95 (40.90)     9:18.10 (41.15)     9:58.93 (40.83)    10:39.81 (40.88)
       11:20.83 (41.02)    12:02.25 (41.42)    12:43.05 (40.80)    13:24.87 (41.82)
       14:06.52 (41.65)    14:48.29 (41.77)    15:29.61 (41.32)    16:10.79 (41.18)
       16:52.16 (41.37)    17:33.53 (41.37)    18:14.77 (41.24)    18:55.91 (41.14)
       19:36.73 (40.82)    20:17.85 (41.12)    20:58.63 (40.78)    21:38.05 (39.42)
       22:14.74 (36.69)
  2 West, Dennis              61 Boulder             25:34.60   24:51.19    9  
                  36.66     1:17.91 (41.25)     2:01.36 (43.45)     2:46.23 (44.87)
        3:32.12 (45.89)     4:18.89 (46.77)     5:05.25 (46.36)     5:51.30 (46.05)
        6:37.61 (46.31)     7:27.02 (49.41)     8:13.17 (46.15)     9:00.26 (47.09)
        9:46.72 (46.46)    10:33.32 (46.60)    11:19.89 (46.57)    12:06.10 (46.21)
       12:51.81 (45.71)    13:37.62 (45.81)    14:23.10 (45.48)    15:08.18 (45.08)
       15:53.99 (45.81)    16:39.17 (45.18)    17:24.39 (45.22)    18:10.43 (46.04)
       18:55.62 (45.19)    19:40.48 (44.86)    20:24.79 (44.31)    21:10.13 (45.34)
       21:54.82 (44.69)    22:39.42 (44.60)    23:24.56 (45.14)    24:09.17 (44.61)
       24:51.19 (42.02)
  3 McGuire, Rob              60 Boulder             24:54.48   25:10.91    8  
                  41.28     1:23.43 (42.15)     2:07.67 (44.24)     2:51.49 (43.82)
        3:36.83 (45.34)     4:21.34 (44.51)     5:07.23 (45.89)     5:53.40 (46.17)
        6:39.42 (46.02)     7:25.51 (46.09)     8:11.93 (46.42)     8:58.39 (46.46)
        9:45.04 (46.65)    10:31.43 (46.39)    11:18.58 (47.15)    12:05.03 (46.45)
       12:51.64 (46.61)    13:38.23 (46.59)    14:25.25 (47.02)    15:11.57 (46.32)
       15:58.23 (46.66)    16:44.11 (45.88)    17:30.91 (46.80)    18:16.87 (45.96)
       19:03.34 (46.47)    19:49.86 (46.52)    20:37.12 (47.26)    21:23.84 (46.72)
       22:10.09 (46.25)    22:56.86 (46.77)    23:43.12 (46.26)    24:28.31 (45.19)
       25:10.91 (42.60)
  4 Chessnoe, Michael         64 DU                  25:23.57   25:35.91    7  
                  43.29     1:30.35 (47.06)     2:18.80 (48.45)     3:06.96 (48.16)
        3:54.75 (47.79)     4:43.26 (48.51)     5:31.14 (47.88)     6:19.19 (48.05)
        7:06.34 (47.15)     7:54.35 (48.01)     8:41.28 (46.93)     9:28.22 (46.94)
       10:15.14 (46.92)    11:02.58 (47.44)    11:49.36 (46.78)    12:36.50 (47.14)
       13:23.75 (47.25)    14:10.16 (46.41)    14:56.85 (46.69)    15:43.62 (46.77)
       16:29.99 (46.37)    17:16.84 (46.85)    18:02.82 (45.98)    18:49.08 (46.26)
       19:35.07 (45.99)    20:20.56 (45.49)    21:05.34 (44.78)    21:51.29 (45.95)
       22:36.20 (44.91)    23:21.34 (45.14)    24:07.36 (46.02)    24:52.97 (45.61)
       25:35.91 (42.94)
  5 Edwards, Morgan           61 Inverness           27:50.30   26:00.72    6  
                  41.86     1:26.12 (44.26)     2:12.97 (46.85)     3:00.39 (47.42)
        3:47.66 (47.27)     4:35.08 (47.42)     5:22.30 (47.22)     6:09.47 (47.17)
        6:56.77 (47.30)     7:43.83 (47.06)     8:31.28 (47.45)     9:19.34 (48.06)
       10:07.11 (47.77)    10:55.22 (48.11)    11:43.54 (48.32)    12:31.49 (47.95)
       13:19.62 (48.13)    14:07.74 (48.12)    14:55.14 (47.40)    15:42.62 (47.48)
       16:30.21 (47.59)    17:18.24 (48.03)    18:06.79 (48.55)    18:54.86 (48.07)
       19:42.17 (47.31)    20:29.43 (47.26)    21:17.26 (47.83)    22:05.37 (48.11)
       22:53.83 (48.46)    23:42.21 (48.38)    24:29.67 (47.46)    25:16.50 (46.83)
       26:00.72 (44.22)
  6 Lanum, George             63 Unattached          30:05.42   30:04.77    5  
                  48.93     1:42.63 (53.70)     2:38.18 (55.55)     3:33.54 (55.36)
        4:28.14 (54.60)     5:23.82 (55.68)     6:17.10 (53.28)     7:12.46 (55.36)
        8:07.46 (55.00)     9:03.26 (55.80)     9:58.02 (54.76)    10:52.95 (54.93)
       11:48.73 (55.78)    12:44.64 (55.91)    13:41.17 (56.53)    14:38.15 (56.98)
       15:34.78 (56.63)    16:31.60 (56.82)    17:26.78 (55.18)    18:22.11 (55.33)
       19:16.48 (54.37)    20:11.37 (54.89)    21:05.63 (54.26)    22:01.31 (55.68)
       22:56.26 (54.95)    23:51.50 (55.24)    24:48.30 (56.80)    25:44.63 (56.33)
       26:39.90 (55.27)    27:32.99 (53.09)    28:25.39 (52.40)    29:17.16 (51.77)
       30:04.77 (47.61)
 
Men 60-64 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Dennis              61 Boulder                29.64      32.69   11  
  2 Neuls, Allen              62 Unattached             29.82      33.67    9  
  3 Tobin, John               63 Evergreen              40.45      40.91    8  
  4 Lanum, George             63 Unattached             38.76      41.67    7  
  5 Dyck, Mel                 64 Snow Mountain          54.05      41.94    6  
  6 Cunningham, Allan         61 Unattached             36.04      41.98    5  
  7 Edwards, Morgan           61 Inverness              52.70      44.00    4  
 
Men 60-64 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuls, Allen              62 Unattached           1:04.95    1:12.72   11  
  2 Lanum, George             63 Unattached           1:25.92    1:33.17    9  
  3 Cunningham, Allan         61 Unattached           1:24.68    1:35.31    8  
  4 Edwards, Morgan           61 Inverness            1:52.30    1:40.81    7  
  5 Chessnoe, Michael         64 DU                   1:32.79    1:47.01    6  
 
Men 60-64 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuls, Allen              62 Unattached           2:24.14    2:40.02   11  
                  37.06     1:17.14 (40.08)     1:58.41 (41.27)     2:40.02 (41.61)
  2 Tobin, John               63 Evergreen            2:54.77    3:10.00    9  
                  43.78     1:30.82 (47.04)     2:20.50 (49.68)     3:10.00 (49.50)
  3 Lanum, George             63 Unattached           3:22.70    3:28.91    8  
                  47.00     1:39.43 (52.43)     2:35.21 (55.78)     3:28.91 (53.70)
 -- Cunningham, Allan         61 Unattached           3:13.69         DQ  
 
Men 60-64 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Dennis              61 Boulder                30.99      34.32   11  
  2 Dyck, Mel                 64 Snow Mountain          32.43      35.83    9  
  3 Riker, Tony               61 Gold Coast             33.06      36.07    8  
  4 Edwards, Morgan           61 Inverness              39.50      37.49    7  
  5 Lanum, George             63 Unattached             39.86      43.70    6  
  6 Tobin, John               63 Evergreen              45.95      43.80    5  
 
Men 60-64 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Dennis              61 Boulder              1:10.36    1:18.04   11  
                  37.58     1:18.04 (40.46)                                        
  2 Dyck, Mel                 64 Snow Mountain        1:12.07    1:19.14    9  
                  38.44     1:19.14 (40.70)                                        
  3 Edwards, Morgan           61 Inverness            1:35.50    1:26.31    8  
                  40.71     1:26.31 (45.60)                                        
  4 Lanum, George             63 Unattached           1:33.83    1:41.92    7  
                  46.52     1:41.92 (55.40)                                        
 -- Riker, Tony               61 Gold Coast           1:13.42         DQ  
 
Men 60-64 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 Snow Mountain        2:37.66    2:54.60   11  
                  39.14     1:23.70 (44.56)     2:10.45 (46.75)     2:54.60 (44.15)
  2 West, Dennis              61 Boulder              2:27.66    2:59.01    9  
                  38.88     1:24.09 (45.21)     2:12.78 (48.69)     2:59.01 (46.23)
  3 Burson, Bill              61 South Suburban       2:52.07    3:05.97    8  
                  42.48     1:29.33 (46.85)     2:17.81 (48.48)     3:05.97 (48.16)
  4 Riker, Tony               61 Gold Coast           2:46.67    3:06.18    7  
                  40.39     1:28.15 (47.76)     2:17.26 (49.11)     3:06.18 (48.92)
  5 Edwards, Morgan           61 Inverness            4:01.70    3:34.99    6  
                  45.89     1:40.77 (54.88)     2:40.03 (59.26)     3:34.99 (54.96)
  6 Lanum, George             63 Unattached           3:22.70    3:47.99    5  
                  50.61     1:46.96 (56.35)   2:47.36 (1:00.40)   3:47.99 (1:00.63)
 
Men 60-64 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 Aurora                 22.70      25.00   11  
  2 West, Dennis              61 Boulder                27.84      31.31    9  
  3 Tobin, John               63 Evergreen              31.62      36.02    8  
  4 Dyck, Mel                 64 Snow Mountain          32.43      37.02    7  
  5 Edwards, Morgan           61 Inverness              40.10      37.11    6  
 
Men 60-64 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 Aurora                 52.25      56.87   11  
 -- Chessnoe, Michael         64 DU                   1:40.90         DQ  
 
Men 60-64 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lanum, George             63 Unattached           3:54.23         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuls, Allen              62 Unattached           1:06.76    1:13.33   11  
                  33.49     1:13.33 (39.84)                                        
  2 West, Dennis              61 Boulder              1:06.22    1:13.86    9  
                  35.00     1:13.86 (38.86)                                        
  3 Cunningham, Allan         61 Unattached           1:12.97    1:24.32    8  
                  38.98     1:24.32 (45.34)                                        
  4 Tobin, John               63 Evergreen            1:18.38    1:25.23    7  
                  39.24     1:25.23 (45.99)                                        
  5 Lanum, George             63 Unattached           1:26.25    1:33.28    6  
                  44.80     1:33.28 (48.48)                                        
 
Men 60-64 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuls, Allen              62 Unattached           2:25.95    2:47.93   11  
                  37.11     1:18.36 (41.25)     2:08.71 (50.35)     2:47.93 (39.22)
  2 Lanum, George             63 Unattached           3:13.69    3:33.83    9  
                  47.69     1:41.25 (53.56)   2:42.44 (1:01.19)     3:33.83 (51.39)
 
Men 60-64 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 Snow Mountain        6:18.38    6:26.59   11  
                  44.77     1:39.41 (54.64)     2:31.53 (52.12)     3:30.00 (58.47)
        4:17.71 (47.71)     5:06.02 (48.31)     5:47.09 (41.07)     6:26.59 (39.50)
 -- Lanum, George             63 Unattached           6:40.90         DQ  
                  57.66   2:01.21 (1:03.55)     3:00.39 (59.18)   4:00.41 (1:00.02)
      5:07.02 (1:06.61)   6:14.88 (1:07.86)     7:11.09 (56.21)          DQ (51.55)
 
Men 65-69 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 Inverness              29.77      35.57   11  
  2 Reynolds, Bing            65 Boulder                37.84      43.93    9  
 
Men 65-69 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             69 Unattached           1:07.57    1:09.62   11  
                  33.40     1:09.62 (36.22)                                        
  2 Plummer, Mark             69 Inverness            1:03.32    1:18.58    9  
                  36.85     1:18.58 (41.73)                                        
  3 Reynolds, Bing            65 Boulder              1:30.99    1:40.14    8  
                  46.68     1:40.14 (53.46)                                        
 
Men 65-69 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             69 Unattached           2:42.16    2:41.78   11  
                  36.31     1:16.90 (40.59)     1:59.44 (42.54)     2:41.78 (42.34)
  2 Plummer, Mark             69 Inverness            2:28.89    2:57.07    9  
                  37.45     1:20.77 (43.32)     2:08.18 (47.41)     2:57.07 (48.89)
  3 Reynolds, Bing            65 Boulder              3:33.51    3:50.98    8  
                  49.43   1:49.92 (1:00.49)   2:53.71 (1:03.79)     3:50.98 (57.27)
 
Men 65-69 500 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             69 Unattached           8:34.29    7:08.26   11  
                  36.58     1:18.50 (41.92)     2:01.99 (43.49)     2:46.41 (44.42)
        3:31.14 (44.73)     4:15.06 (43.92)     4:59.27 (44.21)     5:43.63 (44.36)
        6:26.78 (43.15)     7:08.26 (41.48)                                        
  2 Reynolds, Bing            65 Boulder             12:29.71   10:13.29    9  
                  49.80   1:51.43 (1:01.63)   2:57.97 (1:06.54)   4:01.55 (1:03.58)
      5:03.81 (1:02.26)   6:06.27 (1:02.46)   7:09.31 (1:03.04)   8:13.28 (1:03.97)
      9:15.90 (1:02.62)    10:13.29 (57.39)                                        
 
Men 65-69 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Bing            65 Boulder             36:06.50   34:00.39   11  
                  52.36   1:53.81 (1:01.45)   2:56.79 (1:02.98)   3:59.53 (1:02.74)
      5:01.50 (1:01.97)   6:03.78 (1:02.28)   7:06.40 (1:02.62)   8:09.56 (1:03.16)
      9:11.56 (1:02.00)  10:13.80 (1:02.24)  11:16.19 (1:02.39)  12:16.58 (1:00.39)
     13:18.64 (1:02.06)  14:20.27 (1:01.63)  15:23.35 (1:03.08)  16:26.21 (1:02.86)
     17:28.92 (1:02.71)  18:29.55 (1:00.63)  19:33.13 (1:03.58)  20:35.78 (1:02.65)
     21:37.26 (1:01.48)  22:39.65 (1:02.39)    23:39.16 (59.51)  24:40.95 (1:01.79)
     25:42.31 (1:01.36)  26:45.08 (1:02.77)  27:48.98 (1:03.90)  28:51.06 (1:02.08)
     29:54.83 (1:03.77)  30:58.30 (1:03.47)  32:00.07 (1:01.77)  33:01.47 (1:01.40)
       34:00.39 (58.92)
 -- Lieb, Bob                 65 Durango             24:04.33         DQ  
 
Men 65-69 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Bing            65 Boulder                45.95      49.89   11  
  2 Plummer, Mark             69 Inverness              42.79      51.95    9  
 
Men 65-69 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             69 Unattached           1:21.08    1:25.20   11  
  2 Reynolds, Bing            65 Boulder              1:39.10    1:50.03    9  
 
Men 65-69 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             69 Unattached           3:09.19    3:07.10   11  
                  45.00     1:32.36 (47.36)     2:21.16 (48.80)     3:07.10 (45.94)
  2 Reynolds, Bing            65 Boulder              3:45.23    4:02.07    9  
                  57.91   1:59.98 (1:02.07)   3:03.00 (1:03.02)     4:02.07 (59.07)
 
Men 65-69 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 Inverness              43.47      48.20   11  
 
Men 65-69 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 Inverness            1:33.03    1:47.96   11  
                  50.28     1:47.96 (57.68)                                        
 
Men 65-69 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 Inverness              37.99      47.94   11  
 
Men 65-69 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 Inverness            1:23.58    1:44.46   11  
 
Men 70-74 1650 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, A.R.              73 Unattached          34:06.14   33:42.13   11  
                  55.01     1:54.15 (59.14)   2:55.71 (1:01.56)   3:58.35 (1:02.64)
      5:00.78 (1:02.43)   6:03.00 (1:02.22)   7:05.03 (1:02.03)   8:06.11 (1:01.08)
      9:07.25 (1:01.14)  10:08.95 (1:01.70)  11:10.84 (1:01.89)  12:13.14 (1:02.30)
     13:15.25 (1:02.11)  14:17.33 (1:02.08)  15:17.67 (1:00.34)  16:19.53 (1:01.86)
     17:20.39 (1:00.86)  18:22.10 (1:01.71)  19:23.09 (1:00.99)  20:24.72 (1:01.63)
     21:26.01 (1:01.29)  22:29.63 (1:03.62)  23:30.92 (1:01.29)  24:32.55 (1:01.63)
     25:34.82 (1:02.27)  26:36.53 (1:01.71)  27:38.92 (1:02.39)  28:40.76 (1:01.84)
       29:40.58 (59.82)  30:43.05 (1:02.47)  31:43.28 (1:00.23)    32:42.90 (59.62)
       33:42.13 (59.23)
 
Men 70-74 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, A.R.              73 Unattached             54.05      47.16   11  
 
Men 70-74 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, A.R.              73 Unattached           1:49.91    1:43.44   11  
 
Men 70-74 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, A.R.              73 Unattached           3:45.23    3:52.52   11  
                  53.87     1:53.39 (59.52)   2:54.64 (1:01.25)     3:52.52 (57.88)
 
Men 70-74 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           70 Durango                34.23      37.35   11  
  2 Patten, Bob               71 Denver Ath Club        35.14      39.27    9  
  3 Murray, A.R.              73 Unattached             54.05      53.47    8  
 
Men 70-74 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patten, Bob               71 Denver Ath Club      1:13.87    1:26.88   11  
                  42.78     1:26.88 (44.10)                                        
 
Men 70-74 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patten, Bob               71 Denver Ath Club      2:42.16    3:08.29   11  
                  43.33     1:30.61 (47.28)     2:19.63 (49.02)     3:08.29 (48.66)
 
Men 70-74 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           70 Durango                27.93      31.45   11  
  2 Murray, A.R.              73 Unattached             55.86      58.90    9  
 -- Patten, Bob               71 Denver Ath Club        34.23         DQ  
 
Men 70-74 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           70 Durango              1:05.77    1:11.66   11  
  2 Murray, A.R.              73 Unattached           2:15.14    2:16.58    9  
 
Men 70-74 200 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           70 Durango              2:42.16    3:04.82   11  
                  43.03     1:33.15 (50.12)     2:23.63 (50.48)     3:04.82 (41.19)
  2 Murray, A.R.              73 Unattached           5:06.31    5:10.38    9  
                1:09.68   2:28.78 (1:19.10)   3:52.59 (1:23.81)   5:10.38 (1:17.79)
 
Men 70-74 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, A.R.              73 Unattached           1:51.71    1:49.63   11  
                  53.91     1:49.63 (55.72)                                        
 
Men 70-74 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           70 Durango              2:33.15    2:52.31   11  
                  33.87     1:20.36 (46.49)     2:12.07 (51.71)     2:52.31 (40.24)
  2 Murray, A.R.              73 Unattached           3:47.03    4:06.33    9  
                1:02.83   2:03.10 (1:00.27)   3:11.10 (1:08.00)     4:06.33 (55.23)
 
Men 70-74 400 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           70 Durango              5:33.33    6:39.47   11  
                  37.95     1:23.54 (45.59)     2:17.31 (53.77)     3:08.35 (51.04)
        4:01.97 (53.62)   5:03.09 (1:01.12)     5:51.33 (48.24)     6:39.47 (48.14)
  2 Murray, A.R.              73 Unattached           7:48.47    8:47.68    9  
                1:04.00   2:18.60 (1:14.60)   3:25.63 (1:07.03)   4:31.08 (1:05.45)
      5:40.30 (1:09.22)   6:48.68 (1:08.38)   7:49.19 (1:00.51)     8:47.68 (58.49)
 
Men 75-79 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, John               75 Boulder              3:31.71    3:54.46   11  
                  51.38     1:50.27 (58.89)   2:53.19 (1:02.92)   3:54.46 (1:01.27)
 
Men 75-79 1000 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ensign, George            75 Inverness           36:00.00   32:21.19   11  
                1:19.20   2:53.08 (1:33.88)   4:31.93 (1:38.85)   6:13.47 (1:41.54)
      7:51.94 (1:38.47)   9:33.73 (1:41.79)  11:09.44 (1:35.71)  12:56.65 (1:47.21)
     14:32.29 (1:35.64)  16:07.76 (1:35.47)  17:49.27 (1:41.51)  19:24.11 (1:34.84)
     21:02.01 (1:37.90)  22:41.22 (1:39.21)  24:27.42 (1:46.20)  26:04.49 (1:37.07)
     27:41.43 (1:36.94)  29:16.26 (1:34.83)  32:21.19 (3:04.93)                    
 
Men 75-79 100 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, John               75 Boulder              2:01.62    2:21.82   11  
                1:08.07   2:21.82 (1:13.75)                                        
 
Men 75-79 200 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, John               75 Boulder              4:12.25    4:48.41   11  
                1:06.34   2:19.44 (1:13.10)   3:34.54 (1:15.10)   4:48.41 (1:13.87)
 
Men 75-79 100 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, John               75 Boulder              2:15.14    1:28.06   11  
 
Men 75-79 200 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, John               75 Boulder              4:07.75    4:37.21   11  
                1:13.18   2:29.36 (1:16.18)   3:41.88 (1:12.52)     4:37.21 (55.33)
 
Men 80-84 50 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Richard             84 Aurora                 44.14      53.40   11  
 -- Kohl, V. William          83 Unattached             41.97         DQ  
 
Men 80-84 100 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohl, V. William          83 Unattached           1:27.63    1:43.57   11  
                  47.07     1:43.57 (56.50)                                        
 
Men 80-84 200 SC Yards Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               81 DU                   3:13.69    3:31.30   11  
                  47.86     1:42.99 (55.13)     2:39.71 (56.72)     3:31.30 (51.59)
  2 Wood, Richard             84 Aurora               3:49.73    4:52.03    9  
                1:02.19   2:16.21 (1:14.02)   3:33.76 (1:17.55)   4:52.03 (1:18.27)
 
Men 80-84 50 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               81 DU                     43.24      44.17   11  
  2 Kohl, V. William          83 Unattached             48.81      57.87    9  
 
Men 80-84 100 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               81 DU                   1:35.05    1:44.62   11  
  2 Wood, Richard             84 Aurora               1:57.12    2:10.55    9  
 
Men 80-84 200 SC Yards Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Truby, Jack               81 DU                   3:39.82         DQ  
 
Men 80-84 50 SC Yards Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Richard             84 Aurora               1:12.07    1:31.25   11  
 -- Kohl, V. William          83 Unattached             54.52         DQ  
 
Men 80-84 50 SC Yards Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohl, V. William          83 Unattached             51.44      58.61   11  
 
Men 80-84 100 SC Yards IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Richard             84 Aurora               2:15.14    2:39.10   11  
 
Women 18+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         1:40.00    1:42.61   22  
     1) Taflinger, Brooke 24            2) Hart, Sheri 34                 
     3) Hagadorn, Heather 41            4) Luellen, Katie 32              
                  25.70       50.16 (24.46)     1:16.49 (26.33)     1:42.61 (26.12)
  2 Greeley Guppies  'A'                              2:03.00    2:05.90   18  
     1) Jacobson, Felissa 23            2) Craft, Brenda 47               
     3) Croissant, Eileen 66            4) Jackson, Christina 24          
                  27.46       56.54 (29.08)     1:38.56 (42.02)     2:05.90 (27.34)
  3 Thornton Masters  'A'                             1:59.00    2:06.11   16  
     1) Kolb, Caroline 22               2) Miller, Hayley 27              
     3) White, LeighAnn 36              4) Barker, Heather 32             
                  30.99     1:04.00 (33.01)     1:37.66 (33.66)     2:06.11 (28.45)
 -- Durango Masters  'A'                              2:01.11         DQ  
     1) McGrath, Kristin 23             2) McGrath, Jennifer 29           
     3) Sallee, Cece 44                 4) Nelson, Mary Anne 55           
 
Women 18+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                              4:16.50    2:20.24   22  
     1) Sallee, Cece 44                 2) O'Brien, Trudy 56              
     3) McGrath, Kristin 23             4) McGrath, Jennifer 29           
                  38.23     1:19.22 (40.99)     1:51.15 (31.93)     2:20.24 (29.09)
  2 Thornton Masters  'A'                             2:36.00    2:24.62   18  
     1) Barker, Heather 32              2) Miller, Hayley 27              
     3) White, LeighAnn 36              4) Schupbach, Dawn 22             
                  39.53     1:19.18 (39.65)     1:51.10 (31.92)     2:24.62 (33.52)
 
Women 25+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurora  'A'                                       1:51.00    1:52.54   22  
     1) Niemann, Catherine 35           2) Schulte, Aline 27              
     3) Greenleaf, Kristin 27           4) Herrick, Laura 30              
                  28.00       54.97 (26.97)     1:25.76 (30.79)     1:52.54 (26.78)
 
Women 25+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         2:04.30    2:02.99   22  
     1) Hart, Sheri 34                  2) Hagadorn, Heather 41           
     3) Moen, Teri 37                   4) Friedlander, Rebecca 39        
                  27.36     1:06.10 (38.74)     1:33.81 (27.71)     2:02.99 (29.18)
  2 Aurora  'A'                                       2:04.00    2:05.60   18  
     1) Herrick, Laura 30               2) Schulte, Aline 27              
     3) Niemann, Catherine 35           4) Greenleaf, Kristin 27          
                  31.49     1:05.64 (34.15)     1:35.77 (30.13)     2:05.60 (29.83)
  3 Boulder A Masters  'A'                            2:15.00    2:08.75   16  
     1) Smith, Laura 40                 2) Webb, Amy 30                   
     3) Roche, Carolyn 54               4) Fleckinger, Amy 30             
                  32.42     1:08.93 (36.51)     1:40.89 (31.96)     2:08.75 (27.86)
 
Women 35+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            1:45.00    1:47.88   22  
     1) Steffe, Kathleen 43             2) Riner, Betsy 39                
     3) Campbell, Ellen 43              4) Garnier, Kathy 45              
                  28.13       54.81 (26.68)     1:22.78 (27.97)     1:47.88 (25.10)
  2 Thornton Masters  'A'                             1:59.00    1:57.00   18  
     1) Drozda, Cathy 47                2) Kauffman, Barbara 44           
     3) Maleike, Corinna 45             4) Sauls, Catherine 41            
                  28.52       59.21 (30.69)     1:30.20 (30.99)     1:57.00 (26.80)
  3 Inverness Masters  'B'                            2:06.00    2:03.46   16  
     1) Ford, Michelle 37               2) Baer, Lynn 42                  
     3) Shultz, Lisa 43                 4) Crino, Heide 39                
                  28.84       59.63 (30.79)     1:34.53 (34.90)     2:03.46 (28.93)
  4 University of Denver  'B'                         2:10.00    2:09.73   14  
     1) Laney, Judy 53                  2) Anziano, Marcia 61             
     3) Friedlander, Rebecca 39         4) Bergen, Michelle 45            
                  33.72     1:11.47 (37.75)     1:40.65 (29.18)     2:09.73 (29.08)
  5 Thornton Masters  'B'                             2:31.00    2:36.54   12  
     1) Stokoe, Jeanne 44               2) True, Ann 50                   
     3) Myers, Joan 54                  4) England, Nancy 56              
                  35.84     1:17.34 (41.50)     1:58.58 (41.24)     2:36.54 (37.96)
 
Women 35+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            2:02.50    2:03.73   22  
     1) Ford, Michelle 37               2) Campbell, Ellen 43             
     3) Riner, Betsy 39                 4) Garnier, Kathy 45              
                  34.49     1:09.23 (34.74)     1:38.87 (29.64)     2:03.73 (24.86)
  2 Thornton Masters  'A'                             2:12.00    2:12.48   18  
     1) Drozda, Cathy 47                2) Sauls, Catherine 41            
     3) Maleike, Corinna 45             4) Kauffman, Barbara 44           
                  33.24     1:12.02 (38.78)     1:42.99 (30.97)     2:12.48 (29.49)
  3 Unattached  'A'                                        NT    2:20.37   16  
                  35.43     1:16.49 (41.06)     1:49.67 (33.18)     2:20.37 (30.70)
  4 University of Denver  'B'                         2:27.50    2:34.78   14  
     1) Derr, Kirsten 41                2) Laney, Judy 53                 
     3) Dravenstott, Laura 35           4) Anziano, Marcia 61             
                  43.75     1:26.74 (42.99)     1:57.37 (30.63)     2:34.78 (37.41)
  5 Inverness Masters  'B'                            2:33.00    2:36.29   12  
     1) Hashimoto, Christine 58         2) Crino, Heide 39                
     3) Shultz, Lisa 43                 4) Baer, Lynn 42                  
                  41.44     1:20.76 (39.32)     1:59.98 (39.22)     2:36.29 (36.31)
 
Women 45+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            2:11.00    2:12.42   22  
     1) Doty, Anne 46                   2) Hashimoto, Christine 58        
     3) Nolte, Susan 45                 4) Fletcher, Lynne 45             
                  32.60     1:07.84 (35.24)     1:40.75 (32.91)     2:12.42 (31.67)
 
Women 45+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            2:26.00    2:38.87   22  
     1) Nolte, Susan 45                 2) Fletcher, Lynne 45             
     3) Doty, Anne 46                   4) Leonard, Adrienne 52           
                  40.19     1:22.74 (42.55)     2:03.45 (40.71)     2:38.87 (35.42)
  2 Thornton Masters  'A'                             3:18.00    2:47.92   18  
     1) True, Ann 50                    2) England, Nancy 56              
     3) Sunie, Beverly 53               4) Myers, Joan 54                 
                  53.06     1:42.41 (49.35)     2:28.59 (46.18)     2:47.92 (19.33)
 -- Rally Sport  'A'                                  2:40.00         DQ  
     1) Ishibashi, Karen 53             2) O'Hair, MaryJean 45            
     3) Benning, Frankie 48             4) Mayer, Stephanie 48            
                  40.63     1:28.74 (48.11)     2:07.82 (39.08)          DQ (37.46)
 
Men 18+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Squid  'A'                                        1:40.20    1:38.72   22  
     1) Parker, Cory 34                 2) Stanchak, Michael 24           
     3) Pryor, Keith 35                 4) Chaiyaroj, Patt 42             
                  24.15       49.03 (24.88)     1:15.41 (26.38)     1:38.72 (23.31)
  2 Inverness Masters  'A'                            1:40.50    1:40.04   18  
     1) Lanners, Bret 23                2) Nicholls, Michael 34           
     3) Harsh, Shad 35                  4) Sheremeta, Nicholas 28         
                  23.93       49.98 (26.05)     1:16.41 (26.43)     1:40.04 (23.63)
  3 Greeley Guppies  'A'                              1:56.00    2:00.34   16  
     1) Hess, Richard 51                2) Schmidt, Bradley 29            
     3) Packard, Daniel 22              4) Cattles, Steve 46              
                  24.69       53.82 (29.13)     1:21.74 (27.92)     2:00.34 (38.60)
 
Men 18+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurora  'A'                                       1:44.00    1:45.73   22  
     1) Jones, Ryan 29                  2) Phelps, Michael 18             
     3) Schwartzkopf, Jess 27           4) Abrahams, Rich 61              
                  29.16       57.71 (28.55)     1:22.48 (24.77)     1:45.73 (23.25)
  2 Team Vortex  'A'                                  1:51.41    1:50.11   18  
     1) Stanback, John 52               2) MacDonald, Lee 54              
     3) Dawe, William 28                4) Gorham, David 20               
                  29.29     1:00.45 (31.16)     1:25.81 (25.36)     1:50.11 (24.30)
  3 Inverness Masters  'A'                            1:58.50    1:53.41   16  
     1) Sheremeta, Nicholas 28          2) Lanners, Bret 23               
     3) Nicholls, Michael 34            4) Harsh, Shad 35                 
                  27.80       57.15 (29.35)     1:26.87 (29.72)     1:53.41 (26.54)
  4 Squid  'A'                                        1:38.20    1:54.43   14  
     1) Parker, Cory 34                 2) Stanchak, Michael 24           
     3) Chaiyaroj, Patt 42              4) Pryor, Keith 35                
                  28.71     1:02.93 (34.22)     1:29.19 (26.26)     1:54.43 (25.24)
  5 Greeley Guppies  'A'                              2:01.00    1:58.83   12  
     1) Packard, Daniel 22              2) McElhinney, Tom 52             
     3) Hess, Richard 51                4) Schmidt, Bradley 29            
                  28.93     1:05.86 (36.93)     1:31.45 (25.59)     1:58.83 (27.38)
 
Men 25+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broomfield Breakers  'A'                          1:38.00    1:40.05   22  
     1) Fanger, Kevin 45                2) Schroeder, William 32          
     3) Lehman, Melvin 52               4) Nash, Kevin 42                 
                  25.42       49.92 (24.50)     1:16.91 (26.99)     1:40.05 (23.14)
  2 Team Vortex  'A'                                  1:42.00    1:41.75   18  
     1) Glass, Thomas 34                2) MacDonald, Lee 54              
     3) Stanback, John 52               4) Hunt, Richard 44               
                  24.31       48.71 (24.40)     1:14.84 (26.13)     1:41.75 (26.91)
  3 Aurora  'A'                                       1:47.00    1:43.19   16  
     1) Jones, Ryan 29                  2) Valks, Victor 31               
     3) de la Rosa, Mark 34             4) Schwartzkopf, Jess 27          
                  25.79       53.54 (27.75)     1:19.07 (25.53)     1:43.19 (24.12)
  4 Broomfield Breakers  'B'                          1:55.00    1:57.07   14  
     1) Haldeman, David 48              2) Amos, Will 38                  
     3) Magouirk, Jeffrey 44            4) Dickerson, Christian 33        
                  29.11       58.65 (29.54)     1:29.06 (30.41)     1:57.07 (28.01)
 -- University of Denver  'A'                         1:32.50         DQ  
     1) Eisenhuth, Matt 31              2) Rosinski, Tom 36               
     3) Fuller, David 41                4) Fischer, Chuck 54              
                  21.99       46.62 (24.63)     1:10.07 (23.45)          DQ (22.29)
 
Men 25+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         1:48.00    1:47.42   22  
     1) Eisenhuth, Matt 31              2) Fischer, Chuck 54              
     3) Melanson, Edward 43             4) Rosinski, Tom 36               
                  26.75       58.36 (31.61)     1:25.09 (26.73)     1:47.42 (22.33)
  2 Thornton Masters  'A'                             1:58.00    1:53.55   18  
     1) Foster, Jared 30                2) Wright, Caleb 30               
     3) Perriman, Scott 40              4) Gray, David 47                 
                  31.10     1:00.88 (29.78)     1:28.02 (27.14)     1:53.55 (25.53)
  3 Broomfield Breakers  'A'                          1:45.00    1:53.76   16  
     1) Nash, Kevin 42                  2) Fanger, Kevin 45               
     3) Schroeder, William 32           4) Magouirk, Jeffrey 44           
                  27.08       57.65 (30.57)     1:26.30 (28.65)     1:53.76 (27.46)
  4 Aurora  'A'                                       1:52.00    2:03.09   14  
     1) Valks, Victor 31                2) de la Rosa, Mark 34            
     3) Furnier, Mike 47                4) Magnuson, Tom 53               
                  31.21     1:07.17 (35.96)     1:36.42 (29.25)     2:03.09 (26.67)
  5 Broomfield Breakers  'B'                          2:02.00    2:07.19   12  
     1) Dickerson, Christian 33         2) Amos, Will 38                  
     3) Haldeman, David 48              4) Ramirez, Alfonso 44            
                  32.18     1:07.24 (35.06)     1:38.61 (31.37)     2:07.19 (28.58)
 
Men 35+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            1:39.00    1:37.64   22  
     1) Johnston, Mark 45               2) Nolte, Christopher 49          
     3) Pegues, Lex 45                  4) Kahl, Steven 43                
                  24.00       47.37 (23.37)     1:12.65 (25.28)     1:37.64 (24.99)
  2 University of Denver  'B'                         1:46.50    1:41.14   18  
     1) Melanson, Edward 43             2) Kimbel, Mike 40                
     3) Mann, Michael 51                4) Reilly, Quinn 40               
                  26.06       52.36 (26.30)     1:15.14 (22.78)     1:41.14 (26.00)
  3 Aurora  'A'                                       1:47.00    1:41.19   16  
     1) Magnuson, Tom 53                2) McMillen, James 39             
     3) Furnier, Mike 47                4) Abrahams, Rich 61              
                  26.41       51.49 (25.08)     1:18.44 (26.95)     1:41.19 (22.75)
  4 Durango Masters  'A'                              1:45.00    1:42.39   14  
     1) Chapman, Michael 37             2) Joyner, Thomas 40              
     3) O'Brien, Mike 44                4) Curry, Kevin 53                
                  25.85       51.67 (25.82)     1:16.73 (25.06)     1:42.39 (25.66)
  5 Boulder A Masters  'A'                            1:39.00    1:43.19   12  
     1) Cox, Randy 43                   2) Smith, Paul 46                 
     3) Boysen, Eric 48                 4) Waterbury, Stuart 52           
                  29.80       57.58 (27.78)     1:20.77 (23.19)     1:43.19 (22.42)
 -- Green Mountain Dawgs  'A'                         1:52.00         DQ  
     1) Murphy, Jim 45                  2) Newcomb, Scott 45              
     3) Shehan, Joe 43                  4) Young, David 48                
 
Men 35+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            1:51.00    1:49.34   22  
     1) Nolte, Christopher 49           2) Miller, George 40              
     3) Johnston, Mark 45               4) Kahl, Steven 43                
                  30.04     1:00.28 (30.24)     1:25.97 (25.69)     1:49.34 (23.37)
  2 Aurora  'A'                                       1:50.00    1:54.98   18  
     1) McMillen, James 39              2) Phelps, Brian 41               
     3) Niemann, Andy 40                4) Pazmino, Jorge 36              
                  30.22     1:03.09 (32.87)     1:30.34 (27.25)     1:54.98 (24.64)
  3 Cheyenne  'A'                                     2:10.00    1:55.48   16  
     1) Shriner, Kent 43                2) Jensen, Rod 41                 
     3) Goehring, Joe 51                4) Spackman, Lowell 48            
                  32.26     1:02.53 (30.27)     1:29.95 (27.42)     1:55.48 (25.53)
  4 Durango Masters  'A'                              1:56.50    2:00.06   14  
     1) O'Brien, Mike 44                2) Curry, Kevin 53                
     3) Joyner, Thomas 40               4) Chapman, Michael 37            
                  32.97     1:07.46 (34.49)     1:35.03 (27.57)     2:00.06 (25.03)
 
Men 45+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            1:59.00    2:03.24   22  
     1) Blodgett, Bob 55                2) Edwards, Morgan 61             
     3) Plummer, Mark 69                4) Strobel, Barney 51             
                  28.70       57.57 (28.87)     1:33.46 (35.89)     2:03.24 (29.78)
 
Men 45+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulder A Masters  'A'                            1:53.00    1:53.33   22  
     1) Bryan, Todd 55                  2) Waterbury, Stuart 52           
     3) Smith, Paul 46                  4) McCormick, Paul 59             
                  26.47       56.08 (29.61)     1:25.12 (29.04)     1:53.33 (28.21)
  2 Inverness Masters  'A'                            2:21.00    2:22.03   18  
     1) Strobel, Barney 51              2) Blodgett, Bob 55               
     3) Plummer, Mark 69                4) Edwards, Morgan 61             
                  34.34     1:08.22 (33.88)     1:53.25 (45.03)     2:22.03 (28.78)
 -- Boulder A Masters  'B'                            2:00.00         DQ  
     1) Vogler, Ken 58                  2) West, Dennis 61                
     3) Goodman, Larry 58               4) Varner, Tim 55                 
 
Men 55+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                              1:40.89    1:49.40   22  
     1) Jester, Mal 56                  2) Ellis, Quincy 57               
     3) Dodge, David 59                 4) O'Brien, Dennis 70             
                  26.33       53.58 (27.25)     1:19.48 (25.90)     1:49.40 (29.92)
 -- Boulder A Masters  'A'                            2:00.00         DQ  
     1) McCormick, Paul 59              2) Goodman, Larry 58              
     3) West, Dennis 61                 4) Bryan, Todd 55                 
 
Men 55+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                              1:49.90    2:03.99   22  
     1) Ellis, Quincy 57                2) O'Brien, Dennis 70             
     3) Dodge, David 59                 4) Jester, Mal 56                 
                  34.33     1:06.72 (32.39)     1:38.22 (31.50)     2:03.99 (25.77)
 
Mixed 18+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Vortex  'A'                                  1:55.00    1:44.48   22  
     1) Glass, Thomas 34                2) Zappa, Katie 20                
     3) Gorham, David 20                4) Freeman, Lynsey 18             
                  24.60       50.79 (26.19)     1:14.15 (23.36)     1:44.48 (30.33)
  2 Inverness Masters  'A'                            1:44.00    1:45.16   18  
     1) Sheremeta, Nicholas 28          2) Lanners, Bret 23               
     3) Campbell, Ellen 43              4) Crino, Heide 39                
                  24.04       53.49 (29.45)     1:21.94 (28.45)     1:45.16 (23.22)
  3 Aurora  'C'                                       1:46.00    1:46.02   16  
     1) Greenleaf, Kristin 27           2) Niemann, Andy 40               
     3) Schulte, Aline 27               4) Phelps, Michael 18             
                  27.90       52.77 (24.87)     1:22.97 (30.20)     1:46.02 (23.05)
  4 Greeley Guppies  'A'                              1:45.00    1:46.22   14  
     1) Packard, Daniel 22              2) Jackson, Christina 24          
     3) Craft, Brenda 47                4) Hess, Richard 51               
                  26.34       53.10 (26.76)     1:22.36 (29.26)     1:46.22 (23.86)
  5 Durango Masters  'A'                              1:53.05    1:48.24   12  
     1) Chapman, Michael 37             2) O'Brien, Mike 44               
     3) McGrath, Kristin 23             4) McGrath, Jennifer 29           
                  29.52       54.93 (25.41)     1:22.92 (27.99)     1:48.24 (25.32)
 -- Thornton Masters  'A'                             1:55.00         DQ  
     1) Stokoe, Jeanne 44               2) Kolb, Caroline 22              
     3) Wright, Caleb 30                4) Foster, Jared 30               
                  28.79       59.02 (30.23)     1:24.21 (25.19)          DQ (23.89)
 
Mixed 18+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Vortex  'A'                                  2:00.00    1:54.10   22  
     1) Dawe, William 28                2) Freeman, Lynsey 18             
     3) Gorham, David 20                4) Zappa, Katie 20                
                  27.72     1:02.89 (35.17)     1:27.93 (25.04)     1:54.10 (26.17)
  2 Greeley Guppies  'A'                              1:57.00    1:56.28   18  
     1) Packard, Daniel 22              2) Hess, Richard 51               
     3) Jackson, Christina 24           4) Craft, Brenda 47               
                  28.68       58.89 (30.21)     1:28.00 (29.11)     1:56.28 (28.28)
  3 University of Denver  'A'                         2:00.00    2:00.68   16  
     1) Fischer, Chuck 54               2) Taflinger, Brooke 24           
     3) Kimbel, Mike 40                 4) Friedlander, Rebecca 39        
                  30.22     1:02.02 (31.80)     1:31.22 (29.20)     2:00.68 (29.46)
  4 Thornton Masters  'A'                             1:57.00    2:02.97   14  
     1) Drozda, Cathy 47                2) Gray, David 47                 
     3) Kolb, Caroline 22               4) Foster, Jared 30               
                  33.21     1:07.20 (33.99)     1:39.02 (31.82)     2:02.97 (23.95)
  5 Inverness Masters  'A'                            2:04.00    2:09.71   12  
     1) Sheremeta, Nicholas 28          2) Lanners, Bret 23               
     3) Shultz, Lisa 43                 4) Fletcher, Lynne 45             
                  29.21       59.96 (30.75)     1:37.92 (37.96)     2:09.71 (31.79)
 -- Durango Masters  'A'                              2:01.00         DQ  
     1) Joyner, Thomas 40               2) O'Brien, Mike 44               
     3) McGrath, Kristin 23             4) McGrath, Jennifer 29           
 
Mixed 25+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         1:35.80    1:36.29   22  
     1) Eisenhuth, Matt 31              2) Hart, Sheri 34                 
     3) Dravenstott, Laura 35           4) Fuller, David 41               
                  22.43       48.62 (26.19)     1:12.73 (24.11)     1:36.29 (23.56)
  2 Aurora  'B'                                       1:44.00    1:45.95   18  
     1) Niemann, Catherine 35           2) Schwartzkopf, Jess 27          
     3) Pazmino, Jorge 36               4) Herrick, Laura 30              
                  28.48       53.02 (24.54)     1:18.79 (25.77)     1:45.95 (27.16)
  3 Boulder A Masters  'A'                            1:52.00    1:46.41   16  
     1) Fleckinger, Amy 30              2) Webb, Amy 30                   
     3) Pins, Michael 40                4) Cox, Randy 43                  
                  23.85       51.44 (27.59)     1:19.37 (27.93)     1:46.41 (27.04)
  4 University of Denver  'B'                         1:49.00    1:47.36   14  
     1) Luellen, Katie 32               2) Fischer, Chuck 54              
     3) Reilly, Quinn 40                4) Bergen, Michelle 45            
                  26.68       52.31 (25.63)     1:18.61 (26.30)     1:47.36 (28.75)
  5 Broomfield Breakers  'A'                          1:47.00    1:54.20   12  
     1) Schroeder, William 32           2) Burdge, Sarah 28               
     3) Dickerson, Amy 30               4) Nash, Kevin 42                 
                  27.73       59.60 (31.87)     1:28.68 (29.08)     1:54.20 (25.52)
  6 Inverness Masters  'A'                            2:04.00    1:59.62   10  
     1) Nicholls, Michael 34            2) Miller, George 40              
     3) Shultz, Lisa 43                 4) Baer, Lynn 42                  
                  30.31       57.27 (26.96)     1:33.36 (36.09)     1:59.62 (26.26)
 
Mixed 25+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'B'                         1:47.80    1:48.88   22  
     1) Hart, Sheri 34                  2) Eisenhuth, Matt 31             
     3) Moen, Teri 37                   4) Fuller, David 41               
                  27.80       56.87 (29.07)     1:24.66 (27.79)     1:48.88 (24.22)
  2 Inverness Masters  'A'                            2:05.00    2:04.99   18  
     1) Ford, Michelle 37               2) Nicholls, Michael 34           
     3) Riner, Betsy 39                 4) Harsh, Shad 35                 
                  35.34     1:08.24 (32.90)     1:38.09 (29.85)     2:04.99 (26.90)
  3 Boulder A Masters  'A'                            2:05.00    2:06.52   16  
     1) Fleckinger, Amy 30              2) Cox, Randy 43                  
     3) Bates, Penny 44                 4) Bryan, Todd 55                 
                  31.73     1:09.46 (37.73)     1:37.83 (28.37)     2:06.52 (28.69)
  4 Broomfield Breakers  'A'                          1:59.00    2:06.87   14  
     1) Nash, Kevin 42                  2) Fanger, Kevin 45               
     3) Burdge, Sarah 28                4) Dickerson, Amy 30              
                  27.51       43.20 (15.69)       59.27 (16.07)   2:06.87 (1:07.60)
  5 Thornton Masters  'A'                             2:00.00    2:19.72   12  
     1) White, LeighAnn 36              2) Perriman, Scott 40             
     3) Miller, Hayley 27               4) Kauffman, Barbara 44           
                  38.59     1:20.26 (41.67)     1:48.29 (28.03)     2:19.72 (31.43)
 -- Aurora  'A'                                       1:55.00         DQ  
     1) Jones, Ryan 29                  2) Schulte, Aline 27              
     3) Schwartzkopf, Jess 27           4) Herrick, Laura 30              
                  29.06     1:02.87 (33.81)     1:28.10 (25.23)          DQ (26.96)
 
Mixed 35+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'C'                         1:37.50    1:42.06   22  
     1) Hagadorn, Heather 41            2) Moen, Teri 37                  
     3) Melanson, Edward 43             4) Mann, Michael 51               
                  27.40       52.96 (25.56)     1:18.90 (25.94)     1:42.06 (23.16)
  2 Boulder A Masters  'A'                            1:45.00    1:43.91   18  
     1) Smith, Laura 40                 2) Roche, Carolyn 54              
     3) Smith, Paul 46                  4) Waterbury, Stuart 52           
                  22.54       46.46 (23.92)     1:14.78 (28.32)     1:43.91 (29.13)
  3 Inverness Masters  'A'                            1:44.00    1:44.25   16  
     1) Harsh, Shad 35                  2) Kahl, Steven 43                
     3) Riner, Betsy 39                 4) Ford, Michelle 37              
                  27.49       54.38 (26.89)     1:20.93 (26.55)     1:44.25 (23.32)
  4 Thornton Masters  'A'                             1:53.00    1:46.56   14  
     1) Perriman, Scott 40              2) Gray, David 47                 
     3) Kauffman, Barbara 44            4) Drozda, Cathy 47               
                  25.28       51.52 (26.24)     1:21.05 (29.53)     1:46.56 (25.51)
 
Mixed 35+ 400 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         4:45.00    4:34.66   22  
     1) Hagadorn, Heather 41            2) Derr, Kirsten 41               
     3) Laney, Judy 53                  4) Fouts, Susan 55                
                  29.18   1:00.41 (1:00.41)     1:35.90 (35.49)   2:14.31 (1:13.90)
        2:48.86 (34.55)   3:25.91 (1:11.60)     3:59.30 (33.39)   4:34.66 (1:08.75)
 
Mixed 35+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulder A Masters  'A'                            1:58.00    1:55.37   22  
     1) Smith, Laura 40                 2) Smith, Paul 46                 
     3) Roche, Carolyn 54               4) Waterbury, Stuart 52           
                  32.95     1:02.61 (29.66)     1:26.20 (23.59)     1:55.37 (29.17)
  2 Inverness Masters  'A'                            1:59.00    2:03.40   18  
     1) Nolte, Christopher 49           2) Campbell, Ellen 43             
     3) Steffe, Kathleen 43             4) Kahl, Steven 43                
                  31.73     1:06.69 (34.96)     1:38.87 (32.18)     2:03.40 (24.53)
  3 Aurora  'A'                                       2:12.00    2:13.12   16  
     1) Pazmino, Jorge 36               2) Niemann, Catherine 35          
     3) Niemann, Andy 40                4) Rowe, Christine 54             
                  31.94     1:07.46 (35.52)     1:39.36 (31.90)     2:13.12 (33.76)
  4 University of Denver  'A'                         2:10.00    2:14.12   14  
     1) Melanson, Edward 43             2) Reilly, Quinn 40               
     3) Hagadorn, Heather 41            4) Anziano, Marcia 61             
                  30.88     1:06.44 (35.56)     1:36.68 (30.24)     2:14.12 (37.44)
  5 Green Mountain Dawgs  'A'                         2:25.00    2:32.31   12  
     1) Murphy, Jim 45                  2) Rubio, Ranae 39                
     3) Young, Lydia 57                 4) Ratigan, Richard 56            
                  34.12     1:22.26 (48.14)     2:05.78 (43.52)     2:32.31 (26.53)
 
Mixed 45+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            1:44.00    1:47.86   22  
     1) Johnston, Mark 45               2) Nolte, Christopher 49          
     3) Garnier, Kathy 45               4) Doty, Anne 46                  
                  24.38       49.57 (25.19)     1:21.19 (31.62)     1:47.86 (26.67)
  2 Inverness Masters  'B'                            2:01.00    2:00.18   18  
     1) Strobel, Barney 51              2) Blodgett, Bob 55               
     3) Nolte, Susan 45                 4) Fletcher, Lynne 45             
                  26.17       59.43 (33.26)     1:31.63 (32.20)     2:00.18 (28.55)
  3 Aurora  'A'                                       2:10.00    2:09.26   16  
     1) McKinley, Carol 63              2) De Marie, Mary-Jeanne 54       
     3) Furnier, Mike 47                4) Magnuson, Tom 53               
                  36.79     1:11.08 (34.29)     1:38.58 (27.50)     2:09.26 (30.68)
 -- Inverness Masters  'C'                            2:10.00         DQ  
     1) Pegues, Lex 45                  2) Edwards, Morgan 61             
     3) Leonard, Adrienne 52            4) Hashimoto, Christine 58        
                  30.24                                                            
 
Mixed 45+ 400 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rally Sport  'A'                                  5:40.00    5:40.18   22  
     1) Mayer, Stephanie 48             2) Canto, Susan 56                
     3) Benning, Frankie 48             4) Ishibashi, Karen 53            
                  39.56   1:25.20 (1:25.20)     2:09.48 (44.28)   2:56.97 (1:31.77)
        3:37.31 (40.34)   4:24.16 (1:27.19)   5:40.18 (1:16.02)                    
 
Mixed 45+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness Masters  'A'                            2:03.00    2:10.23   22  
     1) Strobel, Barney 51              2) Johnston, Mark 45              
     3) Garnier, Kathy 45               4) Doty, Anne 46                  
                  34.29     1:06.34 (32.05)     1:38.02 (31.68)     2:10.23 (32.21)
  2 Inverness Masters  'B'                            2:23.00    2:34.45   18  
     1) Hashimoto, Christine 58         2) Nolte, Susan 45                
     3) Edwards, Morgan 61              4) Blodgett, Bob 55               
                  42.00     1:24.71 (42.71)     2:04.68 (39.97)     2:34.45 (29.77)
 
Mixed 55+ 200 SC Yards Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                              1:56.60    2:01.07   22  
     1) Jester, Mal 56                  2) Ellis, Quincy 57               
     3) Nelson, Mary Anne 55            4) O'Brien, Trudy 56              
                  26.98       43.01 (16.03)       59.97 (16.96)   2:01.07 (1:01.10)
 
Mixed 55+ 200 SC Yards Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                              2:16.00    2:22.08   22  
     1) Dodge, David 59                 2) Nelson, Mary Anne 55           
     3) O'Brien, Trudy 56               4) Jester, Mal 56                 
                  34.82       50.32 (15.50)     1:17.05 (26.73)   2:22.08 (1:05.03)