Hy-Tek's Meet Manager 1/19/2006 03:49 PM
                      2006 HRCA Masters Invite - 1/7/2006                      
                                    Results                                    
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxwell, Beverlty         31 HR-CO                  28.00      27.30  
  2 Barker, Heather           32 THOR-CO                   NT      33.29  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxwell, Beverlty         31 HR-CO                  58.00    1:00.73  
                  29.37     1:00.73 (31.36)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barker, Heather           32 THOR-CO                   NT      42.35  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxwell, Beverlty         31 HR-CO                1:15.00    1:10.64  
                  34.38     1:10.64 (36.26)                                        
  2 Barker, Heather           32 THOR-CO                   NT    1:26.73  
                  42.91     1:26.73 (43.82)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeBever, Alexandra        37 HR-CO                  33.00      32.75  
  2 Lopez, Heather            38 Unattached-CO             NT      32.85  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Heather            38 Unattached-CO             NT    1:14.95  
                  37.15     1:14.95 (37.80)                                        
  2 DeBever, Alexandra        37 HR-CO                1:15.00    1:18.08  
                  36.03     1:18.08 (42.05)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              39 BAM-CO               2:25.00    2:28.60  
                  35.82     1:13.51 (37.69)     1:51.21 (37.70)     2:28.60 (37.39)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              39 BAM-CO                 42.00      40.55  
  2 DeBever, Alexandra        37 HR-CO                  43.00      43.33  
  3 Lopez, Heather            38 Unattached-CO             NT      43.90  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Heather            38 Unattached-CO             NT    1:33.64  
                  45.06     1:33.64 (48.58)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              39 BAM-CO                 34.00      30.91  
  2 DeBever, Alexandra        37 HR-CO                  39.00      37.54  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Heather            38 Unattached-CO             NT    1:27.03  
                  43.54     1:27.03 (43.49)                                        
  2 DeBever, Alexandra        37 HR-CO                1:35.00    1:27.22  
                  41.26     1:27.22 (45.96)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shieman, Dana             43 INV                    31.00      33.17  
  2 Golding, Sandy            42 SS-CO                  44.00      34.28  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         40 DU                     59.00    1:00.36  
                  29.52     1:00.36 (30.84)                                        
  2 Nolte, Susan              44 INV                  1:12.00    1:14.61  
                  36.19     1:14.61 (38.42)                                        
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        41 HR-CO                6:03.05    6:00.22  
                  34.18     1:10.81 (36.63)     1:47.45 (36.64)     2:23.75 (36.30)
        2:59.94 (36.19)     3:36.11 (36.17)     4:12.53 (36.42)     4:49.10 (36.57)
        5:25.19 (36.09)     6:00.22 (35.03)                                        
  2 Dullea, Melanie           44 SS                   6:08.21    6:07.71  
                  33.28     1:09.45 (36.17)     1:46.48 (37.03)     2:23.71 (37.23)
        3:01.06 (37.35)     3:38.36 (37.30)     4:15.69 (37.33)     4:52.99 (37.30)
        5:30.62 (37.63)     6:07.71 (37.09)                                        
  3 Johnson, Deanna           42 HR                   7:30.00    7:13.23  
                  32.66     1:07.19 (34.53)     1:42.06 (34.87)     2:17.11 (35.05)
        2:52.61 (35.50)     3:28.21 (35.60)     4:03.82 (35.61)     4:39.61 (35.79)
        5:14.89 (35.28)   7:13.23 (1:58.34)                                        
  4 Hawkinson, Cindy          44 HR-CO                8:00.00    7:50.15  
                  33.28     1:09.45 (36.17)     1:46.48 (37.03)     2:23.71 (37.23)
        3:01.06 (37.35)     3:38.36 (37.30)     4:15.69 (37.33)     4:52.99 (37.30)
        5:30.62 (37.63)   7:50.15 (2:19.53)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shieman, Dana             43 INV                    38.00      40.72  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         40 DU                   1:12.00    1:11.32  
                  34.99     1:11.32 (36.33)                                        
  2 Golding, Sandy            42 SS-CO                1:40.00    1:25.40  
                  42.17     1:25.40 (43.23)                                        
  3 Nolte, Susan              44 INV                  1:26.00    1:26.47  
                  41.79     1:26.47 (44.68)                                        
  4 Shieman, Dana             43 INV                  1:22.00    1:27.41  
                  41.57     1:27.41 (45.84)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        41 HR-CO                2:35.34    2:38.60  
                  38.93     1:18.70 (39.77)     1:59.16 (40.46)     2:38.60 (39.44)
  2 Nolte, Susan              44 INV                  3:02.00    3:09.60  
                  43.30     1:30.61 (47.31)     2:20.01 (49.40)     3:09.60 (49.59)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shieman, Dana             43 INV                    40.00      42.89  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Deanna           42 HR                   1:25.00    1:24.51  
                  40.52     1:24.51 (43.99)                                        
  2 Hagadorn, Heather         40 DU                   1:24.00    1:28.77  
                  42.45     1:28.77 (46.32)                                        
  3 Nolte, Susan              44 INV                  1:31.00    1:32.22  
                  44.27     1:32.22 (47.95)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Deanna           42 HR                        NT    3:04.31  
                  41.46     1:28.06 (46.60)     2:16.26 (48.20)     3:04.31 (48.05)
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dullea, Melanie           44 SS                   1:13.13    1:15.06  
                  34.81     1:15.06 (40.25)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        41 HR-CO                2:38.56    2:41.70  
                  36.77     1:16.83 (40.06)     1:59.56 (42.73)     2:41.70 (42.14)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         40 DU                   1:10.00    1:13.34  
                  33.75     1:13.34 (39.59)                                        
  2 Shieman, Dana             43 INV                  1:25.00    1:29.57  
                  41.49     1:29.57 (48.08)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        41 HR-CO                2:35.75    2:36.88  
                  34.67     1:15.46 (40.79)     2:02.00 (46.54)     2:36.88 (34.88)
  2 Johnson, Deanna           42 HR                   3:00.00    2:56.85  
                  37.99     1:24.68 (46.69)     2:14.50 (49.82)     2:56.85 (42.35)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 INV                    26.50      26.43  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            45 INV                    57.50      57.88  
                  28.70       57.88 (29.18)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              45 HR-CO                2:10.00    2:09.50  
                  31.39     1:04.54 (33.15)     1:37.46 (32.92)     2:09.50 (32.04)
  2 Garnier, Kathy            45 INV                  2:10.00    2:11.54  
                  31.40     1:04.42 (33.02)     1:37.37 (32.95)     2:11.54 (34.17)
  3 Pyle, Rebecca             49 SS                   2:35.00    2:33.96  
                  35.62     1:15.76 (40.14)     1:55.63 (39.87)     2:33.96 (38.33)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              45 HR-CO                5:45.00    5:49.28  
                  32.66     1:07.19 (34.53)     1:42.06 (34.87)     2:17.11 (35.05)
        2:52.61 (35.50)     3:28.21 (35.60)     4:03.82 (35.61)     4:39.61 (35.79)
        5:14.89 (35.28)     5:49.28 (34.39)                                        
  2 Garnier, Kathy            45 INV                  6:00.00    5:59.52  
                  33.14     1:09.26 (36.12)     1:45.64 (36.38)     2:22.72 (37.08)
        2:59.02 (36.30)     3:35.89 (36.87)     4:12.47 (36.58)     4:49.31 (36.84)
        5:25.27 (35.96)     5:59.52 (34.25)                                        
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              45 HR-CO                1:12.00    1:13.06  
                  36.20     1:13.06 (36.86)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             49 SS                     37.00      34.99  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             49 SS                   1:20.00    1:19.07  
                  37.29     1:19.07 (41.78)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             49 SS                   3:05.00    3:03.89  
                  40.61     1:27.72 (47.11)     2:16.62 (48.90)     3:03.89 (47.27)
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              45 HR-CO                2:35.00    2:33.78  
                  33.55     1:13.01 (39.46)     1:59.17 (46.16)     2:33.78 (34.61)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           52 HR-CO                  32.00      32.89  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Laurie              52 HR-CO                2:49.00    2:50.05  
                  39.17     1:21.85 (42.68)     2:06.32 (44.47)     2:50.05 (43.73)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PM                   7:00.60    6:40.84  
                  35.53     1:14.71 (39.18)     1:55.36 (40.65)     2:36.73 (41.37)
        3:17.66 (40.93)     3:59.86 (42.20)     4:41.34 (41.48)     5:22.32 (40.98)
        6:03.17 (40.85)     6:40.84 (37.67)                                        
  2 Swan, Laurie              52 HR-CO                7:35.00    7:14.64  
                  33.14     1:09.26 (36.12)     1:45.64 (36.38)     2:22.72 (37.08)
        2:59.02 (36.30)     3:35.89 (36.87)     4:12.47 (36.58)     4:49.31 (36.84)
        5:25.27 (35.96)   7:14.64 (1:49.37)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PM                     36.56      36.14  
  2 Slavec, Deborah           52 HR-CO                  44.00      43.86  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PM                   1:19.33    1:18.91  
                  39.28     1:18.91 (39.63)                                        
  2 Swan, Laurie              52 HR-CO                1:32.00    1:29.84  
                  43.75     1:29.84 (46.09)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slover, Carrie            53 PM                   2:53.54    2:47.20  
                  40.11     1:21.53 (41.42)     2:04.65 (43.12)     2:47.20 (42.55)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slavec, Deborah           52 HR-CO                  44.00      45.01  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Laurie              52 HR-CO                3:20.00    3:15.47  
                  46.45     1:35.84 (49.39)     2:32.24 (56.40)     3:15.47 (43.23)
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           60 DU-CO                2:58.30    2:59.44  
                  42.52     1:27.92 (45.40)     2:14.47 (46.55)     2:59.44 (44.97)
  2 Dyck, Grace               64 SNM-CO               3:50.00    3:18.33  
                  47.02     1:37.57 (50.55)     2:28.74 (51.17)     3:18.33 (49.59)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           60 DU-CO                7:45.05    7:48.46  
                  34.18     1:10.81 (36.63)     1:47.45 (36.64)     2:23.75 (36.30)
        2:59.94 (36.19)     3:36.11 (36.17)     4:12.53 (36.42)     4:49.10 (36.57)
        5:25.19 (36.09)   7:48.46 (2:23.27)                                        
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           60 DU-CO                1:50.03    1:54.94  
                  54.51   1:54.94 (1:00.43)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 SNM-CO                 50.00      49.18  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 SNM-CO               1:50.00    1:48.43  
                  52.16     1:48.43 (56.27)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               64 SNM-CO               1:55.00    1:45.55  
                  54.14     1:45.55 (51.41)                                        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albert, Alex              29 HR-CO                  55.00      54.60  
                  25.98       54.60 (28.62)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coyne, Brendan M          25 HR-CO                  23.89      22.17  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coyne, Brendan M          25 HR-CO                     NT    1:08.86  
                  22.09     1:08.86 (46.77)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albert, Alex              29 HR-CO                1:03.00    1:01.27  
                  28.79     1:01.27 (32.48)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albert, Alex              29 HR-CO                2:15.00    2:14.48  
                  28.22     1:02.88 (34.66)     1:43.13 (40.25)     2:14.48 (31.35)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Matt W              31 HR-CO                  23.90      23.60  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, David             38 CSST-CO                25.00      26.70  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, David             38 CSST-CO              1:08.00    1:05.18  
                  31.97     1:05.18 (33.21)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, David             38 CSST-CO              1:14.00    1:16.09  
                  36.31     1:16.09 (39.78)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, David             38 CSST-CO              1:06.00    1:05.80  
                  30.72     1:05.80 (35.08)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeder, David             38 CSST-CO              2:20.00    2:29.41  
                  33.72     1:10.03 (36.31)     1:53.69 (43.66)     2:29.41 (35.72)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               43 GAC-CO                 21.90      21.98  
  2 Brostuen, David           41 Unattached-CO          26.00      26.65  
  3 Magouirk, Jeffrey         44 BB                     27.00      27.54  
  4 Barber, Jeff              44 INV-CO                 33.00      33.52  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               43 GAC-CO                 49.50      48.95  
                  23.72       48.95 (25.23)                                        
  2 Brostuen, David           41 Unattached-CO          59.00      58.61  
                  27.37       58.61 (31.24)                                        
  3 Magouirk, Jeffrey         44 BB                     58.00    1:01.76  
                  29.20     1:01.76 (32.56)                                        
  4 Arnold, Daniel J          41 CSST-CO                59.00    1:03.30  
                  30.37     1:03.30 (32.93)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magouirk, Jeffrey         44 BB                   2:08.00    2:15.91  
                  30.08     1:03.61 (33.53)     1:40.12 (36.51)     2:15.91 (35.79)
  2 Arnold, Daniel J          41 CSST-CO              2:11.00    2:18.17  
                  31.65     1:06.69 (35.04)     1:42.46 (35.77)     2:18.17 (35.71)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magouirk, Jeffrey         44 BB                   5:46.01    5:52.69  
                  31.06     1:04.15 (33.09)     1:38.58 (34.43)     2:13.96 (35.38)
        2:50.05 (36.09)     3:26.75 (36.70)     4:03.52 (36.77)     4:40.21 (36.69)
        5:16.55 (36.34)     5:52.69 (36.14)                                        
  2 Arnold, Daniel J          41 CSST-CO              6:08.00    6:18.30  
                  33.86     1:11.55 (37.69)     1:50.15 (38.60)     2:28.45 (38.30)
        3:07.85 (39.40)     3:45.77 (37.92)     4:24.54 (38.77)     5:02.93 (38.39)
        5:42.09 (39.16)     6:18.30 (36.21)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Jeff              44 INV-CO                 32.50      32.70  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               43 GAC-CO                 24.20      24.48  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Daniel J          41 CSST-CO              1:23.00    1:19.94  
                  36.46     1:19.94 (43.48)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brostuen, David           41 Unattached-CO        1:10.00    1:08.80  
                  32.14     1:08.80 (36.66)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magouirk, Jeffrey         44 BB                        NT    2:39.79  
                  35.21     1:18.54 (43.33)     2:04.62 (46.08)     2:39.79 (35.17)
  2 Arnold, Daniel J          41 CSST-CO              2:49.00    2:50.81  
                  37.50     1:24.52 (47.02)     2:14.08 (49.56)     2:50.81 (36.73)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            45 INV                    24.50      25.01  
  2 Nolte, Christopher        48 INV-CO                 26.00      25.55  
  3 Pegues, Lex               45 INV-CO                    NT      27.10  
  4 Gimlin, Dennis Ray        49 PM                     29.96      30.16  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            45 INV                    54.50      54.37  
                  26.50       54.37 (27.87)                                        
  2 Gimlin, Dennis Ray        49 PM                   1:10.52    1:09.59  
                  33.72     1:09.59 (35.87)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               46 BAM-CO               1:58.00    1:54.39  
                  27.40       56.63 (29.23)     1:25.66 (29.03)     1:54.39 (28.73)
  2 Nelson, Kurt              46 HR                   2:01.00    2:00.51  
                  28.43       59.04 (30.61)     1:30.08 (31.04)     2:00.51 (30.43)
  3 Johnston, Mark            45 INV                  2:05.00    2:03.40  
                  28.25       59.41 (31.16)     1:31.87 (32.46)     2:03.40 (31.53)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               46 BAM-CO               5:20.00    5:16.00  
                  29.71     1:01.68 (31.97)     1:33.38 (31.70)     2:05.21 (31.83)
        2:36.60 (31.39)     3:08.32 (31.72)     3:40.32 (32.00)     4:12.55 (32.23)
        4:44.51 (31.96)     5:16.00 (31.49)                                        
  2 Nelson, Kurt              46 HR                   5:35.00    5:32.85  
                  29.89     1:02.47 (32.58)     1:36.02 (33.55)     2:10.23 (34.21)
        2:44.45 (34.22)     3:19.05 (34.60)     3:53.02 (33.97)     4:26.91 (33.89)
        5:01.08 (34.17)     5:32.85 (31.77)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher        48 INV-CO                 30.50      30.79  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               45 INV-CO                    NT    1:11.02  
                  35.17     1:11.02 (35.85)                                        
  2 Gimlin, Dennis Ray        49 PM                   1:22.73    1:24.44  
                  41.64     1:24.44 (42.80)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 HR-CO                  31.00      30.67  
  2 Nolte, Christopher        48 INV-CO                 33.50      33.28  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gimlin, Dennis Ray        49 PM                        NT    1:24.49  
                  40.49     1:24.49 (44.00)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 HR-CO                  28.00      26.99  
  2 Nolte, Christopher        48 INV-CO                 28.50      28.13  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kurt              46 HR                     59.00      59.13  
                  27.64       59.13 (31.49)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Greg               46 HR-CO                1:02.00    1:01.65  
                  29.90     1:01.65 (31.75)                                        
  2 Nolte, Christopher        48 INV-CO               1:05.00    1:05.30  
                  30.76     1:05.30 (34.54)                                        
  3 Gimlin, Dennis Ray        49 PM                   1:24.25    1:24.36  
                  42.37     1:24.36 (41.99)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Larry             51 RMM                    30.00      28.90  
  2 Orendorff, Michael        54 PM                     32.00      30.39  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hughes, John              52 HR                   5:20.00    5:22.98  
                  29.26     1:01.64 (32.38)     1:34.00 (32.36)     2:06.60 (32.60)
        2:39.13 (32.53)     3:11.97 (32.84)     3:45.14 (33.17)     4:17.95 (32.81)
        4:50.76 (32.81)     5:22.98 (32.22)                                        
  2 Orendorff, Michael        54 PM                   7:20.00    7:06.39  
                  37.56     1:19.29 (41.73)     2:01.98 (42.69)     2:46.51 (44.53)
        3:30.50 (43.99)     4:13.92 (43.42)     4:57.73 (43.81)     5:41.59 (43.86)
        6:24.89 (43.30)     7:06.39 (41.50)                                        
  3 Heins, Don                51 BB                  10:00.00   10:01.27  
                  47.47     1:44.53 (57.06)   2:45.07 (1:00.54)   3:47.19 (1:02.12)
      4:49.64 (1:02.45)   5:52.87 (1:03.23)   6:55.12 (1:02.25)   7:57.30 (1:02.18)
      9:01.02 (1:03.72)  10:01.27 (1:00.25)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hughes, John              52 HR                     29.50      29.85  
  2 Orendorff, Michael        54 PM                     42.80      39.66  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Larry             51 RMM                  1:18.00    1:13.44  
                  36.28     1:13.44 (37.16)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Larry             51 RMM                    37.00      38.31  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heins, Don                51 BB                   1:50.00    1:41.45  
                  48.02     1:41.45 (53.43)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Larry             51 RMM                    33.00      32.08  
  2 Orendorff, Michael        54 PM                     33.70      33.60  
  3 Heins, Don                51 BB                     40.00      40.73  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hughes, John              52 HR                   1:01.00    1:03.56  
                  30.07     1:03.56 (33.49)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heins, Don                51 BB                   4:00.00    3:43.51  
                  45.07     1:42.92 (57.85)   2:43.13 (1:00.21)   3:43.51 (1:00.38)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Larry             51 RMM                  1:11.00    1:12.63  
                  33.97     1:12.63 (38.66)                                        
  2 Orendorff, Michael        54 PM                   1:21.00    1:20.93  
                  38.24     1:20.93 (42.69)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Kent              58 EVER                   30.00      29.11  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PM                   1:03.10    1:04.33  
                  31.24     1:04.33 (33.09)                                        
  2 Krance, Chris C           55 Unattached-CO        1:12.09    1:05.62  
                  32.71     1:05.62 (32.91)                                        
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PM                   6:39.20    6:38.48  
                  35.85     1:14.77 (38.92)     1:54.65 (39.88)     2:35.10 (40.45)
        3:16.27 (41.17)     3:56.16 (39.89)     4:36.82 (40.66)   5:59.10 (1:22.28)
        6:38.55 (39.45)         6:38.48 ( )                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Kent              58 EVER                   36.00      34.01  
  2 Krance, Chris C           55 Unattached-CO          41.04      35.58  
  3 Basanez, Craig            55 Unattached-CO          47.76      45.08  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krance, Chris C           55 Unattached-CO        1:24.59    1:18.73  
                  38.90     1:18.73 (39.83)                                        
  2 Basanez, Craig            55 Unattached-CO        1:48.43    1:36.92  
                  44.43     1:36.92 (52.49)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krance, Chris C           55 Unattached-CO        3:08.89    2:48.54  
                  39.79     1:22.73 (42.94)     2:06.93 (44.20)     2:48.54 (41.61)
  2 Townsend, Cecil           58 PM                   2:49.70    2:49.12  
                1:22.83   2:49.23 (1:26.40)         2:49.12 ( )                    
  3 Basanez, Craig            55 Unattached-CO        3:57.25    3:45.54  
                  47.43     1:42.62 (55.19)   2:44.42 (1:01.80)   3:45.54 (1:01.12)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Kent              58 EVER                   37.00      36.23  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PM                   3:05.01    3:06.85  
                  42.89     1:31.30 (48.41)     2:19.36 (48.06)     3:06.85 (47.49)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           58 PM                   1:18.90    1:15.50  
                  36.41     1:15.50 (39.09)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chessnoe, Michael         64 DU-CO                  36.00      38.36  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chessnoe, Michael         64 DU-CO                1:18.00    1:18.23  
                  39.65     1:18.23 (38.58)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              60 SS-CO                2:18.00    2:19.40  
                  33.06     1:08.48 (35.42)     1:44.62 (36.14)     2:19.40 (34.78)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              60 SS-CO                6:20.00    6:21.83  
                  34.70     1:11.52 (36.82)     1:49.42 (37.90)     2:27.61 (38.19)
        3:06.61 (39.00)     3:45.79 (39.18)     4:25.40 (39.61)     5:05.00 (39.60)
        5:44.51 (39.51)     6:21.83 (37.32)                                        
  2 Chessnoe, Michael         64 DU-CO                7:34.00    7:35.51  
                  44.00     1:31.97 (47.97)     2:19.75 (47.78)     3:05.53 (45.78)
        3:52.40 (46.87)     4:36.59 (44.19)     5:24.07 (47.48)     6:08.68 (44.61)
        6:52.84 (44.16)     7:35.51 (42.67)                                        
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chessnoe, Michael         64 DU-CO                1:49.00    1:43.84  
                  51.65     1:43.84 (52.19)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNM-CO                 37.00      36.21  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNM-CO               1:25.00    1:19.89  
                  38.36     1:19.89 (41.53)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              60 SS-CO                3:20.00    3:11.39  
                  45.43     1:33.77 (48.34)     2:22.93 (49.16)     3:11.39 (48.46)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNM-CO                 35.00      35.02  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNM-CO               1:35.00    1:29.31  
                  42.21     1:29.31 (47.10)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 64 SNM-CO               1:30.00    1:21.59  
                  41.03     1:21.59 (40.56)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           68 BAM-CO                 33.00      30.54  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           68 BAM-CO               1:10.00    1:07.28  
                  32.43     1:07.28 (34.85)                                        
  2 Plummer, Mark             69 INV-CO               1:22.07    1:19.63  
                  38.39     1:19.63 (41.24)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           68 BAM-CO               2:40.00    2:43.91  
                  37.38     1:18.92 (41.54)     2:02.11 (43.19)     2:43.91 (41.80)
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INV-CO               1:50.85    1:48.25  
                  52.66     1:48.25 (55.59)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INV-CO               1:53.22    1:51.50  
                  53.30     1:51.50 (58.20)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           68 BAM-CO                 40.00      34.32  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             69 INV-CO               1:47.27    1:43.24  
                  47.40     1:43.24 (55.84)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           68 BAM-CO               1:25.00    1:29.79  
                  38.77     1:29.79 (51.02)                                        
  2 Plummer, Mark             69 INV-CO               1:36.88    1:39.46  
                  48.17     1:39.46 (51.29)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strom, Bengt              72 THOR-CO                39.00      42.47  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strom, Bengt              72 THOR-CO                48.00      47.31  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strom, Bengt              72 THOR-CO                48.00    1:56.11  
                  50.69   1:56.11 (1:05.42)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Strom, Bengt              72 THOR-CO              3:45.00         DQ  
                  56.24   1:59.55 (1:03.31)   3:08.46 (1:08.91)        DQ (1:08.05)