Hy-Tek's Meet Manager 1/16/2006 03:59 PM
                         CO 2005 Montrose Masters Meet                         
                          Montrose Recreation Center                           
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulos, Callie            19 FCAT-NM                33.86      34.13   20  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulos, Callie            19 FCAT-NM                39.06      38.99   20  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulos, Callie            19 FCAT-NM              1:25.86    1:22.59   20  
                  40.84     1:22.59 (41.75)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulos, Callie            19 FCAT-NM                38.06      41.79   20  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinkson, Tetyana          25 MMM-CO                 35.00      30.41   20  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Cindy J            27 DGO-CO               2:14.42    2:15.15  
                  31.81     1:06.49 (34.68)     1:41.31 (34.82)     2:15.15 (33.84)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Cindy J            27 DGO-CO               6:15.07    5:58.72   20  
                  31.90     1:07.53 (35.63)     1:43.70 (36.17)     2:19.99 (36.29)
        2:56.65 (36.66)     3:32.93 (36.28)     4:09.77 (36.84)     4:46.56 (36.79)
        5:23.30 (36.74)     5:58.72 (35.42)                                        
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Cindy J            27 DGO-CO               1:09.89    1:08.85   20  
                  33.81     1:08.85 (35.04)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinkson, Tetyana          25 MMM-CO                 40.00      39.96   20  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Cindy J            27 DGO-CO               1:05.24    1:07.39   20  
                  31.69     1:07.39 (35.70)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinkson, Tetyana          25 MMM-CO               1:30.00    1:23.98   20  
                  40.85     1:23.98 (43.13)                                        
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moot, Lisa A              33 MMM-CO               7:50.00    7:11.15   20  
                  37.99     1:19.70 (41.71)     2:02.54 (42.84)     2:46.50 (43.96)
        3:30.87 (44.37)     4:15.15 (44.28)     4:59.19 (44.04)     5:43.31 (44.12)
        6:27.57 (44.26)     7:11.15 (43.58)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moot, Lisa A              33 MMM-CO               1:30.00    1:22.18   20  
                  38.63     1:22.18 (43.55)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moot, Lisa A              33 MMM-CO               3:20.00    2:59.96   20  
                  39.88     1:29.41 (49.53)     2:19.50 (50.09)     2:59.96 (40.46)
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurford, Theresa M        39 MMM-CO               1:10.00    1:05.72   20  
                  32.22     1:05.72 (33.50)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurford, Theresa M        39 MMM-CO                 32.14      33.64   20  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurford, Theresa M        39 MMM-CO               1:17.95    1:16.15   20  
                  35.68     1:16.15 (40.47)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Cheryl L           44 GJD-CO               2:50.00    2:25.60  
                  33.40     1:09.20 (35.80)     1:46.87 (37.67)     2:25.60 (38.73)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Cheryl L           44 GJD-CO               7:00.00    6:29.22   20  
                  36.18     1:14.46 (38.28)     1:52.43 (37.97)     2:31.06 (38.63)
        3:09.46 (38.40)     3:48.89 (39.43)     4:28.75 (39.86)     5:08.87 (40.12)
        5:49.25 (40.38)     6:29.22 (39.97)                                        
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Cheryl L           44 GJD-CO               1:45.00    1:18.32   20  
                  37.87     1:18.32 (40.45)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Cheryl L           44 GJD-CO               1:45.00    1:15.97   20  
                  34.87     1:15.97 (41.10)                                        
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          55 DGO-CO               7:50.00    7:52.60   20  
                  42.81     1:30.34 (47.53)     2:18.85 (48.51)     3:06.34 (47.49)
        3:55.70 (49.36)     4:43.94 (48.24)     5:31.70 (47.76)     6:19.86 (48.16)
        7:06.86 (47.00)     7:52.60 (45.74)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          55 DGO-CO                 40.30      42.26   20  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          55 DGO-CO               1:28.00    1:32.65   20  
                  44.30     1:32.65 (48.35)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          55 DGO-CO               1:25.50    1:28.03   20  
                  43.89     1:28.03 (44.14)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dohery, John G            33 FCAT-NM                34.06      33.82   20  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dohery, John G            33 FCAT-NM              1:16.86    1:16.26   20  
                  35.78     1:16.26 (40.48)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dohery, John G            33 FCAT-NM              1:17.06    1:12.99   20  
                  35.26     1:12.99 (37.73)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate              39 GJD-CO                 59.00      58.31   20  
                  28.09       58.31 (30.22)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate              39 GJD-CO               2:05.00    2:12.59  
                  30.58     1:04.05 (33.47)     1:38.29 (34.24)     2:12.59 (34.30)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate              39 GJD-CO                 32.50      32.27   20  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keever, Nate              39 GJD-CO               1:10.00    1:11.21   20  
                  34.04     1:11.21 (37.17)                                        
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyner, Thomas            40 DGO-CO               6:01.84    5:51.21   20  
                  32.02     1:06.75 (34.73)     1:42.23 (35.48)     2:18.22 (35.99)
        2:54.08 (35.86)     3:29.84 (35.76)     4:05.63 (35.79)     4:41.21 (35.58)
        5:16.63 (35.42)     5:51.21 (34.58)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyner, Thomas            40 DGO-CO                 30.70      31.63   20  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyner, Thomas            40 DGO-CO               1:05.68    1:06.70   20  
                  33.26     1:06.70 (33.44)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyner, Thomas            40 DGO-CO                 28.80      29.55   20  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Ralph D          45 MMM-CO                 27.50      25.42   20  
  2 Lenhart, Ed               48 GVW-CO                 30.00      31.70   17  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarty, Dave             47 GJD-CO                 56.80      56.55   20  
                  27.33       56.55 (29.22)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Ralph D          45 MMM-CO                 31.50      31.24   20  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Ralph D          45 MMM-CO               1:09.40    1:08.83   20  
                  32.39     1:08.83 (36.44)                                        
  2 Cary, Jim D               45 MMM-CO               1:15.00    1:22.14   17  
                  39.24     1:22.14 (42.90)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenhart, Ed               48 GVW-CO                 38.00      38.06   20  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarty, Dave             47 GJD-CO               1:05.80    1:05.58   20  
                  32.52     1:05.58 (33.06)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cary, Jim D               45 MMM-CO               2:50.98    2:54.76   20  
                  36.85     1:25.18 (48.33)     2:13.12 (47.94)     2:54.76 (41.64)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stehlen, Ed H             50 GVW-CO                 25.50      25.52   20  
  2 Wiesner, Paul D           52 MMM-CO                 25.39      27.09   17  
  3 Maxted, Geroge H          54 DGO-CO                 28.00      28.67   16  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxted, Geroge H          54 DGO-CO               1:02.00    1:01.01   20  
                  29.36     1:01.01 (31.65)                                        
  2 Wiesner, Paul D           52 MMM-CO                 56.57    1:02.41   17  
                  30.57     1:02.41 (31.84)                                        
  3 Curry, Kevin M            53 DGO-CO               1:10.00    1:03.68   16  
                  30.21     1:03.68 (33.47)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Kevin M            53 DGO-CO               2:30.00    2:29.42  
                                1:14.34 ( )     1:53.39 (39.05)     2:29.42 (36.03)
  2 Ryan, Dave                53 MMM-CO               3:35.00    2:30.83  
                  32.47     1:11.03 (38.56)     1:52.45 (41.42)     2:30.83 (38.38)
  3 Wiesner, Paul D           52 MMM-CO               2:05.00    2:30.85  
                  36.33     1:13.95 (37.62)     1:53.20 (39.25)     2:30.85 (37.65)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Dave                53 MMM-CO                    NT    7:15.52   20  
                  36.48     1:19.12 (42.64)     2:03.61 (44.49)     2:48.90 (45.29)
        3:33.22 (44.32)     4:17.48 (44.26)     5:03.01 (45.53)     5:46.80 (43.79)
        6:30.99 (44.19)     7:15.52 (44.53)                                        
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiesner, Paul D           52 MMM-CO               1:11.73    1:22.08   20  
                  39.67     1:22.08 (42.41)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Dave                53 MMM-CO                 45.00      41.77   20  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stehlen, Ed H             50 GVW-CO               1:17.50    1:17.08   20  
                  37.25     1:17.08 (39.83)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxted, Geroge H          54 DGO-CO                 33.00      36.05   20  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Kevin M            53 DGO-CO               1:16.00    1:14.86   20  
                  34.71     1:14.86 (40.15)                                        
 -- Maxted, Geroge H          54 DGO-CO               1:08.00         DQ  
                  39.11          DQ (44.16)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stehlen, Ed H             50 GVW-CO               2:30.50    2:28.32   20  
                  30.10     1:09.70 (39.60)     1:53.26 (43.56)     2:28.32 (35.06)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreidler, Lee W           58 GJD-CO                 38.00      37.73   20  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreidler, Lee W           58 GJD-CO                 48.00      46.74   20  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreidler, Lee W           58 GJD-CO               1:40.00    1:47.03   20  
                  49.98     1:47.03 (57.05)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreidler, Lee W           58 GJD-CO                 48.00      43.58   20  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Bill Z             60 MMM-CO                 31.17      32.58   20  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Bill Z             60 MMM-CO               2:55.84    3:02.59   20  
                  34.30     1:24.17 (49.87)     2:20.98 (56.81)     3:02.59 (41.61)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifton, Roger            70 Unattached             29.00      29.49   20  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifton, Roger            70 Unattached           1:10.00    1:04.59   20  
                  31.30     1:04.59 (33.29)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Clifton, Roger            70 Unattached           2:50.00         DQ  
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifton, Roger            70 Unattached           8:00.00    7:21.92   20  
                  38.03     1:21.16 (43.13)     2:06.40 (45.24)     2:51.82 (45.42)
        3:37.84 (46.02)     4:23.68 (45.84)     5:08.83 (45.15)     5:54.62 (45.79)
        6:39.61 (44.99)     7:21.92 (42.31)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrose Marlins Masters-CO  'B'                       NT    1:57.70   40  
     1) Wiesner, Paul D 52              2) Hinkson, Tetyana 25            
     3) Ryan, Dave 53                   4) Nance, Bill Z 60               
                  30.55     1:00.48 (29.93)     1:30.66 (30.18)     1:57.70 (27.04)
  2 Durango-CO  'A'                                        NT    1:58.04   34  
     1) Joyner, Thomas 40               2) Allen, Cindy J 27              
     3) Curry, Kevin M 53               4) Maxted, Geroge H 54            
                  34.81     1:03.63 (28.82)     1:31.23 (27.60)     1:58.04 (26.81)
 -- Montrose Marlins Masters-CO  'A'                       NT         DQ  
     1) Hayward, Ralph D 45             2) Hurford, Theresa M 39          
     3) Moot, Lisa A 33                 4) Cary, Jim D 45                 
                  29.75     1:06.71 (36.96)     1:33.06 (26.35)          DQ (24.79)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango-CO  'A'                                        NT    2:12.46   40  
     1) Joyner, Thomas 40               2) Allen, Cindy J 27              
     3) Nelson, MaryAnne 55             4) Maxted, Geroge H 54            
                  31.53     1:15.46 (43.93)     1:44.83 (29.37)     2:12.46 (27.63)
  2 Montrose Marlins Masters-CO  'B'                       NT    2:14.80   34  
     1) Wiesner, Paul D 52              2) Hinkson, Tetyana 25            
     3) Ryan, Dave 53                   4) Nance, Bill Z 60               
                  33.16     1:14.05 (40.89)     1:46.40 (32.35)     2:14.80 (28.40)
  3 Montrose Marlins Masters-CO  'A'                       NT    2:20.24   32  
     1) Hayward, Ralph D 45             2) Moot, Lisa A 33                
     3) Hurford, Theresa M 39           4) Cary, Jim D 45                 
                  35.16     1:13.88 (38.72)     1:57.26 (43.38)     2:20.24 (22.98)