Licensed to Colorado Masters Swim Team Hy-Tek's Meet Manager 4/16/2007 04:17 PM
               Masters 2007 State Meet - 4/13/2007 to 4/15/2007                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          24 Unattached             26.30      26.10   11  
  2 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees               28.30      27.75    9  
  3 Parkinson, Lily           19 DU                     29.20      28.50    8  
  4 Hastings, Jennifer        24 Bee Gees               30.00      29.30    7  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          24 Unattached             58.00      57.84   11  
                  28.24       57.84 (29.60)                                        
  2 Parkinson, Lily           19 DU                   1:05.36    1:03.31    9  
                  30.21     1:03.31 (33.10)                                        
  3 Hastings, Jennifer        24 Bee Gees             1:09.00    1:03.78    8  
                  30.44     1:03.78 (33.34)                                        
  4 Dixon, Laurie L           19 Colorado Springs     1:05.00    1:09.38    7  
                  32.94     1:09.38 (36.44)                                        
  5 Pretz, Lisa               23 Jeffco               1:12.00    1:10.23    6  
                  33.61     1:10.23 (36.62)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees             2:10.00    2:13.55   11  
                  31.15     1:05.01 (33.86)     1:40.03 (35.02)     2:13.55 (33.52)
  2 Shethar, Anna E           21 Colorado Springs     4:25.68    4:07.99    9  
                  52.06   1:57.13 (1:05.07)   2:59.27 (1:02.14)   4:07.99 (1:08.72)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shethar, Anna E           21 Colorado Springs     8:31.77   10:40.93   11  
                7:17.39  10:40.93 (3:23.54)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          24 Unattached             30.00      29.24   11  
  2 Hastings, Jennifer        24 Bee Gees               34.00      35.08    9  
  3 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees               38.00      35.40    8  
  4 Pretz, Lisa               23 Jeffco                 35.00      39.34    7  
  5 Shethar, Anna E           21 Colorado Springs     1:24.66    1:08.29    6  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          24 Unattached           1:05.00    1:04.86   11  
                  31.09     1:04.86 (33.77)                                        
  2 Hastings, Jennifer        24 Bee Gees             1:21.00    1:18.42    9  
                  38.63     1:18.42 (39.79)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees               32.90      33.69   11  
  2 Dixon, Laurie L           19 Colorado Springs       41.00      40.43    9  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees             1:14.50    1:14.39   11  
                  35.30     1:14.39 (39.09)                                        
  2 Dixon, Laurie L           19 Colorado Springs     1:26.00    1:27.17    9  
                  41.00     1:27.17 (46.17)                                        
  3 Pretz, Lisa               23 Jeffco               1:33.00    1:29.00    8  
                  42.09     1:29.00 (46.91)                                        
  4 Shethar, Anna E           21 Colorado Springs     1:56.70    2:31.11    7  
                1:10.00   2:31.11 (1:21.11)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Laurie L           19 Colorado Springs     3:00.00    3:05.13   11  
                  41.99     1:29.26 (47.27)     2:16.81 (47.55)     3:05.13 (48.32)
  2 Shethar, Anna E           21 Colorado Springs     4:02.86    5:30.73    9  
                1:15.33   2:40.98 (1:25.65)   4:08.61 (1:27.63)   5:30.73 (1:22.12)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruspakka, Shelly          24 Unattached             29.00      28.97   11  
  2 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees               31.00      30.66    9  
  3 Parkinson, Lily           19 DU                     34.32      32.14    8  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Laurie L           19 Colorado Springs     1:20.00    1:26.45   11  
                  40.56     1:26.45 (45.89)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees             1:09.00    1:08.91   11  
                  34.03     1:08.91 (34.88)                                        
  2 Parkinson, Lily           19 DU                   1:30.12    1:15.64    9  
                  32.69     1:15.64 (42.95)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Felissa D       24 Bee Gees             2:20.00    2:28.76   11  
                  32.61     1:13.77 (41.16)     1:53.75 (39.98)     2:28.76 (35.01)
  2 Shethar, Anna E           21 Colorado Springs          NT    4:56.44    9  
                1:10.61   2:30.23 (1:19.62)   3:55.36 (1:25.13)   4:56.44 (1:01.08)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey M          26 Fort Collins           24.70      24.64   11  
  2 Matz, Kim E               25 Colorado Springs       25.79      25.08    9  
  3 Mills, Courtney           28 Denver Athletic        26.97      25.85    8  
  4 Deery, Kelsey             26 Durango                27.00      26.24    7  
  5 Zeman, Meredith           26 DU                     29.00      27.44    6  
  6 Einberger, Susan M        25 Rsport                 28.77      28.34    5  
  7 McNaught, Amber R         29 Aurora                 29.54      29.53    4  
  8 Marschner, Marie          28 Thornton               29.00      29.54    3  
  9 Miller, Hayley M          28 Thornton               30.80      30.73    2  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey M          26 Fort Collins           54.90      53.84   11  
                  26.07       53.84 (27.77)                                        
  2 Matz, Kim E               25 Colorado Springs       57.50      55.89    9  
                  26.88       55.89 (29.01)                                        
  3 Mills, Courtney           28 Denver Athletic        58.39      56.24    8  
                  27.26       56.24 (28.98)                                        
  4 Deery, Kelsey             26 Durango                59.00      56.86    7  
                  27.22       56.86 (29.64)                                        
  5 Zeman, Meredith           26 DU                   1:00.00    1:00.77    6  
                  28.93     1:00.77 (31.84)                                        
  6 Marschner, Marie          28 Thornton             1:05.61    1:03.07    5  
                  30.68     1:03.07 (32.39)                                        
  7 Connally, Jessica         27 Colorado Springs     1:06.50    1:04.85    4  
                  31.48     1:04.85 (33.37)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke N       25 DU                   1:59.00    1:56.12   11  
                  27.25       56.64 (29.39)     1:26.56 (29.92)     1:56.12 (29.56)
  2 Linke, Lyndsey M          26 Fort Collins         2:00.00    1:59.72    9  
                  27.48       57.50 (30.02)     1:28.49 (30.99)     1:59.72 (31.23)
  3 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      2:05.90    2:03.62    8  
                  27.61       57.96 (30.35)     1:30.94 (32.98)     2:03.62 (32.68)
  4 Silleck, Sonya            29 Unattached           2:21.00    2:12.37    7  
                  30.25     1:03.51 (33.26)     1:38.08 (34.57)     2:12.37 (34.29)
  5 Einberger, Susan M        25 Rsport               2:13.43    2:14.30    6  
                  30.99     1:05.07 (34.08)     1:40.13 (35.06)     2:14.30 (34.17)
  6 Menzie, Kristin R         29 DU                   2:30.00    2:22.08    5  
                  32.62     1:08.05 (35.43)     1:45.13 (37.08)     2:22.08 (36.95)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke N       25 DU                   5:12.00    5:17.05   11  
                  28.30       59.56 (31.26)     1:31.69 (32.13)     2:04.07 (32.38)
        2:36.45 (32.38)     3:08.92 (32.47)     3:40.80 (31.88)     4:13.18 (32.38)
        4:45.39 (32.21)     5:17.05 (31.66)                                        
  2 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      5:34.90    5:24.21    9  
                  29.25     1:00.58 (31.33)     1:33.34 (32.76)     2:06.00 (32.66)
        2:38.98 (32.98)     3:12.14 (33.16)     3:45.50 (33.36)     4:18.92 (33.42)
        4:52.15 (33.23)     5:24.21 (32.06)                                        
  3 Greenleaf, Kristin        28 Aurora               6:30.00    6:11.46    8  
                  34.05     1:10.36 (36.31)     1:47.07 (36.71)     2:24.62 (37.55)
        3:02.37 (37.75)     3:40.02 (37.65)     4:17.89 (37.87)     4:56.05 (38.16)
        5:34.07 (38.02)     6:11.46 (37.39)                                        
  4 Menzie, Kristin R         29 DU                   6:23.49    6:17.43    7  
                  33.16     1:09.30 (36.14)     1:47.42 (38.12)     2:25.14 (37.72)
        3:03.39 (38.25)     3:42.10 (38.71)     4:20.92 (38.82)     4:59.90 (38.98)
        5:39.01 (39.11)     6:17.43 (38.42)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenleaf, Kristin        28 Aurora              13:00.00   12:57.07   11  
                  35.24     1:12.50 (37.26)     1:50.59 (38.09)     2:28.99 (38.40)
        3:07.67 (38.68)     3:46.55 (38.88)     4:25.75 (39.20)     5:05.14 (39.39)
        5:44.62 (39.48)     6:24.34 (39.72)     7:03.70 (39.36)     7:43.35 (39.65)
        8:22.69 (39.34)     9:01.98 (39.29)     9:41.16 (39.18)    10:20.64 (39.48)
       11:00.47 (39.83)    11:39.55 (39.08)    12:18.71 (39.16)    12:57.07 (38.36)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Courtney           28 Denver Athletic     18:53.90   18:28.71   11  
                  29.81     1:02.34 (32.53)     1:35.21 (32.87)     2:07.93 (32.72)
        2:40.88 (32.95)     3:14.29 (33.41)     3:47.69 (33.40)     4:21.14 (33.45)
        4:54.72 (33.58)     5:28.76 (34.04)     6:02.87 (34.11)     6:36.69 (33.82)
        7:10.28 (33.59)     7:44.21 (33.93)     8:18.23 (34.02)     8:51.85 (33.62)
        9:25.71 (33.86)     9:59.75 (34.04)    10:33.66 (33.91)    11:07.88 (34.22)
       11:41.95 (34.07)    12:16.04 (34.09)    12:49.82 (33.78)    13:24.03 (34.21)
       13:58.25 (34.22)    14:32.39 (34.14)    15:06.73 (34.34)    15:40.97 (34.24)
       16:15.03 (34.06)    16:48.67 (33.64)    17:22.59 (33.92)    17:56.85 (34.26)
       18:28.71 (31.86)
  2 Greenleaf, Kristin        28 Aurora              25:00.00   22:08.59    9  
                  39.03     1:19.25 (40.22)     1:58.94 (39.69)     2:38.76 (39.82)
        3:19.00 (40.24)     3:59.76 (40.76)     4:40.10 (40.34)     5:20.70 (40.60)
        6:01.44 (40.74)     6:41.89 (40.45)     7:22.62 (40.73)     8:03.49 (40.87)
        8:44.41 (40.92)     9:25.31 (40.90)    10:05.97 (40.66)    10:46.63 (40.66)
       11:27.33 (40.70)    12:08.05 (40.72)    12:49.48 (41.43)    13:30.69 (41.21)
       14:09.91 (39.22)    14:49.95 (40.04)    15:30.07 (40.12)    16:10.50 (40.43)
       16:51.02 (40.52)    17:31.15 (40.13)    18:11.06 (39.91)    18:50.91 (39.85)
       19:30.81 (39.90)    20:10.55 (39.74)    20:50.54 (39.99)    21:29.71 (39.17)
       22:08.59 (38.88)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey M          26 Fort Collins           29.50      28.86   11  
  2 Zeman, Meredith           26 DU                     34.00      30.50    9  
  3 Matz, Kim E               25 Colorado Springs       30.62      30.51    8  
  4 Connally, Jessica         27 Colorado Springs       39.00      35.73    7  
  5 Miller, Hayley M          28 Thornton               40.14      38.92    6  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deery, Kelsey             26 Durango              1:07.00    1:05.94   11  
                  31.57     1:05.94 (34.37)                                        
  2 Zeman, Meredith           26 DU                   1:10.00    1:07.63    9  
                  33.13     1:07.63 (34.50)                                        
  3 Marschner, Marie          28 Thornton             1:15.02    1:11.90    8  
                  35.27     1:11.90 (36.63)                                        
  4 McNaught, Amber R         29 Aurora               1:09.26    1:14.80    7  
                  35.64     1:14.80 (39.16)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      2:55.99    2:33.38   11  
                  38.00     1:17.07 (39.07)     1:56.23 (39.16)     2:33.38 (37.15)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matz, Kim E               25 Colorado Springs       36.00      33.66   11  
  2 Connally, Jessica         27 Colorado Springs       36.00      36.17    9  
  3 Schneider, Jenn           26 Bee Gees               36.50      36.90    8  
  4 McNaught, Amber R         29 Aurora                 37.19      39.73    7  
  5 Miller, Hayley M          28 Thornton               41.75      40.41    6  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke N       25 DU                   1:15.00    1:09.06   11  
                  32.94     1:09.06 (36.12)                                        
  2 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      1:16.10    1:12.67    9  
                  34.73     1:12.67 (37.94)                                        
  3 Deery, Kelsey             26 Durango              1:18.00    1:14.70    8  
                  35.83     1:14.70 (38.87)                                        
  4 Connally, Jessica         27 Colorado Springs     1:17.00    1:15.93    7  
                  35.98     1:15.93 (39.95)                                        
  5 Marschner, Marie          28 Thornton             1:20.61    1:20.85    6  
                  38.46     1:20.85 (42.39)                                        
  6 Schneider, Jenn           26 Bee Gees             1:21.98    1:21.39    5  
                  37.71     1:21.39 (43.68)                                        
  7 Menzie, Kristin R         29 DU                   1:25.00    1:23.63    4  
                  39.33     1:23.63 (44.30)                                        
  8 Miller, Hayley M          28 Thornton             1:31.05    1:28.63    3  
                  41.07     1:28.63 (47.56)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke N       25 DU                   2:39.00    2:24.27   11  
                  32.61     1:09.53 (36.92)     1:46.88 (37.35)     2:24.27 (37.39)
  2 Fischer, Lissa            25 DU                   2:29.40    2:33.09    9  
                  34.47     1:12.57 (38.10)     1:52.57 (40.00)     2:33.09 (40.52)
  3 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      2:51.20    2:37.41    8  
                  36.36     1:15.59 (39.23)     1:56.30 (40.71)     2:37.41 (41.11)
  4 Connally, Jessica         27 Colorado Springs     2:48.00    2:46.18    7  
                  38.01     1:19.66 (41.65)     2:03.32 (43.66)     2:46.18 (42.86)
  5 Greenleaf, Kristin        28 Aurora               3:00.00    2:53.34    6  
                  39.98     1:24.07 (44.09)     2:08.83 (44.76)     2:53.34 (44.51)
  6 Schneider, Jenn           26 Bee Gees             3:00.00    3:00.59    5  
                  39.12     1:24.72 (45.60)     2:11.84 (47.12)     3:00.59 (48.75)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey M          26 Fort Collins           26.70      25.95   11  
  2 Matz, Kim E               25 Colorado Springs       28.20      27.66    9  
  3 Zeman, Meredith           26 DU                     32.00      31.31    8  
  4 Miller, Hayley M          28 Thornton               36.57      36.99    7  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linke, Lyndsey M          26 Fort Collins         1:01.27    1:00.34   11  
                  28.13     1:00.34 (32.21)                                        
  2 Deery, Kelsey             26 Durango              1:05.00    1:04.52    9  
                  29.78     1:04.52 (34.74)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenleaf, Kristin        28 Aurora               3:30.00    2:59.15   11  
                  39.59     1:24.84 (45.25)     2:12.41 (47.57)     2:59.15 (46.74)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke N       25 DU                   1:03.00    1:00.34   11  
                  28.39     1:00.34 (31.95)                                        
  2 Linke, Lyndsey M          26 Fort Collins         1:02.30    1:01.57    9  
                  28.06     1:01.57 (33.51)                                        
  3 Fischer, Lissa            25 DU                   1:07.12    1:04.88    8  
                  31.29     1:04.88 (33.59)                                        
  4 Deery, Kelsey             26 Durango              1:09.00    1:05.02    6.5
                  29.98     1:05.02 (35.04)                                        
  4 Matz, Kim E               25 Colorado Springs     1:06.06    1:05.02    6.5
                  29.56     1:05.02 (35.46)                                        
  6 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      1:08.15    1:06.40    5  
                  31.75     1:06.40 (34.65)                                        
  7 Silleck, Sonya            29 Unattached           1:14.00    1:07.44    4  
                  31.71     1:07.44 (35.73)                                        
  8 Zeman, Meredith           26 DU                   1:25.00    1:09.33    3  
                  31.73     1:09.33 (37.60)                                        
  9 Marschner, Marie          28 Thornton             1:10.94    1:10.57    2  
                  32.59     1:10.57 (37.98)                                        
 10 Einberger, Susan M        25 Rsport               1:12.75    1:11.14    1  
                  32.70     1:11.14 (38.44)                                        
 11 Menzie, Kristin R         29 DU                   1:17.00    1:15.76  
                  36.44     1:15.76 (39.32)                                        
 12 McNaught, Amber R         29 Aurora               1:18.32    1:17.17  
                  37.19     1:17.17 (39.98)                                        
 13 Miller, Hayley M          28 Thornton             1:23.43    1:22.22  
                  37.46     1:22.22 (44.76)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke N       25 DU                   2:08.00    2:08.50   11  
                  27.97     1:00.77 (32.80)     1:38.28 (37.51)     2:08.50 (30.22)
  2 Deery, Kelsey             26 Durango              2:25.00    2:22.55    9  
                  30.04     1:06.62 (36.58)     1:49.41 (42.79)     2:22.55 (33.14)
  3 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      2:26.28    2:23.60    8  
                  32.52     1:11.14 (38.62)     1:52.39 (41.25)     2:23.60 (31.21)
  4 Greenleaf, Kristin        28 Aurora               3:00.00    2:40.49    7  
                  34.78     1:18.91 (44.13)     2:03.31 (44.40)     2:40.49 (37.18)
  5 Menzie, Kristin R         29 DU                   2:40.00    2:43.00    6  
                  35.80     1:19.76 (43.96)     2:05.19 (45.43)     2:43.00 (37.81)
  6 Schneider, Jenn           26 Bee Gees                  NT    2:44.88    5  
                  35.26     1:18.79 (43.53)     2:04.32 (45.53)     2:44.88 (40.56)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taflinger, Brooke N       25 DU                   4:30.00    4:31.41   11  
                  28.39     1:00.80 (32.41)     1:35.82 (35.02)     2:10.37 (34.55)
        2:49.08 (38.71)     3:28.57 (39.49)     4:00.37 (31.80)     4:31.41 (31.04)
  2 Fischer, Lissa            25 DU                   5:15.21    5:04.96    9  
                  31.25     1:08.09 (36.84)     1:47.14 (39.05)     2:26.03 (38.89)
        3:07.59 (41.56)     3:51.21 (43.62)     4:28.95 (37.74)     5:04.96 (36.01)
  3 Mills, Courtney           28 Denver Athletic      5:20.00    5:05.23    8  
                  32.15     1:09.75 (37.60)     1:49.81 (40.06)     2:30.11 (40.30)
        3:14.77 (44.66)     3:59.07 (44.30)     4:33.92 (34.85)     5:05.23 (31.31)
  4 Einberger, Susan M        25 Rsport               5:00.00    5:27.84    7  
                  34.25     1:13.89 (39.64)     1:56.35 (42.46)     2:38.87 (42.52)
        3:27.12 (48.25)     4:16.38 (49.26)     4:53.03 (36.65)     5:27.84 (34.81)
  5 Greenleaf, Kristin        28 Aurora               6:00.00    5:37.16    6  
                  46.88     1:37.98 (51.10)   2:49.67 (1:11.69)     3:30.33 (40.66)
        3:48.62 (18.29)     4:07.06 (18.44)     4:46.71 (39.65)     5:37.16 (50.45)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                     26.50      26.57   11  
  2 Fostvedt, Alishia         30 Aurora                 27.00      26.59    9  
  3 Fleckinger, Amy           31 Rsport                 27.50      27.42    8  
  4 Peck, Julie               30 DU                     29.00      29.90    7  
  5 Barker, Heather           33 Thornton               33.21      32.48    6  
  6 Blevins, Noell A          33 Inverness              38.00      37.94    5  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                     57.20      57.20   11  
                  27.79       57.20 (29.41)                                        
  2 Fostvedt, Alishia         30 Aurora               1:00.00      57.84    9  
                  27.46       57.84 (30.38)                                        
  3 Fleckinger, Amy           31 Rsport               1:00.00    1:02.01    8  
                  29.23     1:02.01 (32.78)                                        
  4 Peck, Julie               30 DU                   1:06.00    1:05.46    7  
                  31.42     1:05.46 (34.04)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacMullan, Alyson         32 DU                   2:06.00    2:07.30   11  
                  29.50     1:01.65 (32.15)     1:34.16 (32.51)     2:07.30 (33.14)
  2 Fostvedt, Alishia         30 Aurora               2:05.00    2:09.99    9  
                  29.63     1:01.63 (32.00)     1:35.23 (33.60)     2:09.99 (34.76)
  3 Peck, Julie               30 DU                   2:26.00    2:21.19    8  
                  32.94     1:08.72 (35.78)     1:46.40 (37.68)     2:21.19 (34.79)
  4 Blevins, Noell A          33 Inverness            3:11.00    3:07.29    7  
                  40.61     1:28.08 (47.47)     2:18.47 (50.39)     3:07.29 (48.82)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacMullan, Alyson         32 DU                   5:48.00    5:41.18   11  
                7:23.32         5:41.18 ( )                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacMullan, Alyson         32 DU                  12:00.00   11:49.90   11  
                  31.29     1:05.38 (34.09)     1:39.61 (34.23)     2:14.32 (34.71)
        2:48.80 (34.48)     3:23.58 (34.78)     3:58.47 (34.89)     4:33.73 (35.26)
        5:09.48 (35.75)     5:45.28 (35.80)     6:21.23 (35.95)     6:57.38 (36.15)
        7:34.10 (36.72)     8:10.92 (36.82)     8:47.60 (36.68)     9:24.02 (36.42)
       10:01.11 (37.09)    10:37.89 (36.78)    11:14.27 (36.38)    11:49.90 (35.63)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                     30.00      29.90   11  
  2 Fleckinger, Amy           31 Rsport                 30.80      30.89    9  
  3 Fostvedt, Alishia         30 Aurora                 34.90      32.68    8  
  4 Peck, Julie               30 DU                     36.00      35.20    7  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                   1:06.00    1:05.60   11  
                  32.12     1:05.60 (33.48)                                        
  2 Fleckinger, Amy           31 Rsport               1:05.70    1:08.12    9  
                  32.44     1:08.12 (35.68)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacMullan, Alyson         32 DU                   2:20.00    2:23.93   11  
                  34.28     1:10.20 (35.92)     1:46.95 (36.75)     2:23.93 (36.98)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fostvedt, Alishia         30 Aurora                 40.00      34.39   11  
  2 Luellen, Katie            33 DU                     36.60      35.77    9  
  3 Fleckinger, Amy           31 Rsport                 36.00      36.11    8  
  4 Webb, Amy                 31 BAM                    35.00      36.95    7  
  5 Peck, Julie               30 DU                     38.00      39.05    6  
  6 Barker, Heather           33 Thornton               40.29      40.08    5  
  7 Blevins, Noell A          33 Inverness              47.00      45.23    4  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fostvedt, Alishia         30 Aurora               1:20.03    1:13.95   11  
                  34.84     1:13.95 (39.11)                                        
  2 Fleckinger, Amy           31 Rsport               1:20.00    1:19.91    9  
                  37.59     1:19.91 (42.32)                                        
  3 Peck, Julie               30 DU                   1:23.00    1:23.30    8  
                  39.55     1:23.30 (43.75)                                        
  4 Barker, Heather           33 Thornton             1:25.02    1:25.33    7  
                  40.98     1:25.33 (44.35)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barker, Heather           33 Thornton             3:04.17    3:07.26   11  
                  40.98     1:27.48 (46.50)     2:15.46 (47.98)     3:07.26 (51.80)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleckinger, Amy           31 Rsport                 29.50      29.99   11  
  2 Luellen, Katie            33 DU                     28.10      30.09    9  
  3 Fostvedt, Alishia         30 Aurora                 34.00      30.76    8  
  4 Peck, Julie               30 DU                     35.00      33.43    7  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                   1:03.80    1:04.95   11  
                  30.33     1:04.95 (34.62)                                        
  2 MacMullan, Alyson         32 DU                   1:10.00    1:07.69    9  
                  31.62     1:07.69 (36.07)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                   2:25.00    2:28.61   11  
                  32.86     1:10.37 (37.51)     1:49.04 (38.67)     2:28.61 (39.57)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                   1:06.50    1:06.74   11  
                  29.66     1:06.74 (37.08)                                        
  2 Fostvedt, Alishia         30 Aurora               1:15.04    1:07.17    9  
                  32.19     1:07.17 (34.98)                                        
  3 Fleckinger, Amy           31 Rsport               1:06.50    1:08.26    8  
                  30.75     1:08.26 (37.51)                                        
  4 Peck, Julie               30 DU                   1:14.00    1:15.49    7  
                  34.71     1:15.49 (40.78)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luellen, Katie            33 DU                   2:26.00    2:27.48   11  
                  30.77     1:08.03 (37.26)     1:53.27 (45.24)     2:27.48 (34.21)
  2 Barker, Heather           33 Thornton             3:00.00    2:57.81    9  
                  42.03     1:30.55 (48.52)     2:18.14 (47.59)     2:57.81 (39.67)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                     24.90      24.22   11  
  2 Moen, Teri                38 DU                     26.10      26.38    9  
  3 Walker, Anne              36 DU                     29.50      27.18    8  
  4 Eden, Kim                 38 Fort Collins           28.00      27.31    7  
  5 Ford, Michelle M          38 Inverness              28.80      28.59    6  
  6 King, Suzi                37 Montrose               31.00      29.93    4.5
  6 White, LeighAnn           37 Thornton               30.71      29.93    4.5
  8 Dodrill, Donna            37 Bee Gees               30.50      30.48    3  
  9 DeBever, Alexandra        38 Highlands Ranch        30.50      31.70    2  
 10 Sands, Amy                36 Bee Gees               37.32      36.48    1  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                     55.50      52.99   11  
                  25.61       52.99 (27.38)                                        
  2 Gadd-Siegel, Cecilia E    35 DU                     56.50      55.31    9  
                  26.63       55.31 (28.68)                                        
  3 Moen, Teri                38 DU                     56.40      57.26    8  
                  27.42       57.26 (29.84)                                        
  4 Tobey, Stacey             38 BAM                  1:00.00      59.25    7  
                  28.42       59.25 (30.83)                                        
  5 Walker, Anne              36 DU                     59.50      59.41    6  
                  28.44       59.41 (30.97)                                        
  6 Eden, Kim                 38 Fort Collins         1:00.00    1:00.04    5  
                  28.78     1:00.04 (31.26)                                        
  7 Keaten, Heather L         37 Fort Collins         1:04.43    1:01.15    4  
                  29.06     1:01.15 (32.09)                                        
  8 White, LeighAnn           37 Thornton             1:07.73    1:06.62    3  
                  31.08     1:06.62 (35.54)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                   2:00.50    1:56.84   11  
                  27.27       56.66 (29.39)     1:26.81 (30.15)     1:56.84 (30.03)
  2 Gadd-Siegel, Cecilia E    35 DU                   2:02.10    1:59.77    9  
                  28.42       58.42 (30.00)     1:29.40 (30.98)     1:59.77 (30.37)
  3 Moen, Teri                38 DU                   2:02.91    2:02.53    8  
                  28.49       59.18 (30.69)     1:30.51 (31.33)     2:02.53 (32.02)
  4 Leetmae, Erika M          36 DU                   2:05.00    2:09.88    7  
                  30.90     1:03.53 (32.63)     1:36.68 (33.15)     2:09.88 (33.20)
  5 Eden, Kim                 38 Fort Collins         2:13.49    2:11.67    6  
                  29.23     1:01.65 (32.42)     1:36.75 (35.10)     2:11.67 (34.92)
  6 Walker, Anne              36 DU                   2:05.00    2:12.41    5  
                  29.41     1:02.36 (32.95)     1:36.85 (34.49)     2:12.41 (35.56)
  7 Ford, Michelle M          38 Inverness            2:18.00    2:18.31    4  
                  32.69     1:07.58 (34.89)     1:42.80 (35.22)     2:18.31 (35.51)
  8 Keaten, Heather L         37 Fort Collins         2:23.59    2:21.04    3  
                  31.15     1:05.49 (34.34)     1:42.81 (37.32)     2:21.04 (38.23)
  9 King, Suzi                37 Montrose             2:20.00    2:21.47    2  
                  32.76     1:08.04 (35.28)     1:44.66 (36.62)     2:21.47 (36.81)
 10 Penington, Pam            36 Thornton             2:20.00    2:22.52    1  
                  32.24     1:07.59 (35.35)     1:44.83 (37.24)     2:22.52 (37.69)
 11 DeBever, Alexandra        38 Highlands Ranch      2:45.00    2:41.58  
                  34.47     1:14.57 (40.10)     1:57.88 (43.31)     2:41.58 (43.70)
 12 Natarajan, Sandy          36 Colorado Springs     2:58.00    2:50.10  
                  39.50     1:23.36 (43.86)     2:07.68 (44.32)     2:50.10 (42.42)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadd-Siegel, Cecilia E    35 DU                   5:32.75    5:28.17   11  
                  29.05     1:01.22 (32.17)     1:34.16 (32.94)     2:07.95 (33.79)
        2:41.81 (33.86)   3:48.87 (1:07.06)     4:22.45 (33.58)     4:55.79 (33.34)
        5:28.38 (32.59)         5:28.17 ( )                                        
  2 Moen, Teri                38 DU                   5:33.16    5:34.96    9  
                  29.42     1:02.30 (32.88)     1:35.47 (33.17)     2:09.32 (33.85)
        2:43.70 (34.38)     3:17.78 (34.08)     3:51.80 (34.02)     4:26.46 (34.66)
        5:00.91 (34.45)     5:34.96 (34.05)                                        
  3 Tobey, Stacey             38 BAM                  5:53.00    5:49.48    8  
                  30.52     1:04.01 (33.49)     1:38.49 (34.48)     2:13.36 (34.87)
        2:48.92 (35.56)     3:24.51 (35.59)     4:00.67 (36.16)     4:36.93 (36.26)
        5:13.27 (36.34)     5:49.48 (36.21)                                        
  4 Eden, Kim                 38 Fort Collins         6:03.00    5:59.85    7  
                  31.50     1:06.26 (34.76)     1:41.98 (35.72)     2:18.63 (36.65)
        2:55.68 (37.05)     3:32.75 (37.07)     4:10.04 (37.29)     4:47.05 (37.01)
        5:23.96 (36.91)     5:59.85 (35.89)                                        
  5 King, Suzi                37 Montrose             6:12.00    6:20.96    6  
                  33.95     1:10.39 (36.44)     1:48.16 (37.77)     2:26.17 (38.01)
        3:04.67 (38.50)     3:43.17 (38.50)     4:21.88 (38.71)     5:01.81 (39.93)
        5:41.82 (40.01)     6:20.96 (39.14)                                        
  6 Zarou, Kate               38 DU                   6:15.00    6:22.12    5  
                  33.40     1:10.18 (36.78)     1:48.13 (37.95)     2:26.53 (38.40)
        3:05.61 (39.08)     3:44.97 (39.36)     4:24.39 (39.42)     5:03.74 (39.35)
        5:43.39 (39.65)     6:22.12 (38.73)                                        
  7 Natarajan, Sandy          36 Colorado Springs     7:58.00    7:31.50    4  
                  40.91     1:25.04 (44.13)     2:11.24 (46.20)     2:57.74 (46.50)
        3:43.87 (46.13)     4:30.57 (46.70)     5:16.82 (46.25)     6:02.75 (45.93)
        6:47.78 (45.03)     7:31.50 (43.72)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moen, Teri                38 DU                  11:33.95   11:33.62   11  
                  30.56     1:04.13 (33.57)     1:38.08 (33.95)     2:12.04 (33.96)
        2:46.24 (34.20)     3:21.11 (34.87)     3:55.63 (34.52)     4:30.77 (35.14)
        5:05.61 (34.84)     5:40.74 (35.13)     6:15.86 (35.12)     6:51.14 (35.28)
        7:26.20 (35.06)     8:01.92 (35.72)     8:37.17 (35.25)     9:12.64 (35.47)
        9:47.82 (35.18)    10:23.61 (35.79)    10:59.03 (35.42)    11:33.62 (34.59)
  2 King, Suzi                37 Montrose            13:40.00   13:18.41    9  
                  35.01     1:12.92 (37.91)     1:51.55 (38.63)     2:30.40 (38.85)
        3:09.47 (39.07)     3:48.90 (39.43)     4:28.78 (39.88)     5:08.83 (40.05)
        5:49.22 (40.39)     6:29.46 (40.24)     7:09.86 (40.40)     7:50.79 (40.93)
        8:31.95 (41.16)     9:13.04 (41.09)     9:54.41 (41.37)    10:35.43 (41.02)
       11:16.23 (40.80)    11:57.28 (41.05)    12:38.69 (41.41)    13:18.41 (39.72)
  3 Grimm, Heidi              39 Colorado Springs    13:30.00   13:31.75    8  
                  37.38     1:16.99 (39.61)     1:57.01 (40.02)     2:37.21 (40.20)
        3:17.46 (40.25)     3:58.31 (40.85)     4:39.13 (40.82)     5:20.07 (40.94)
        6:01.40 (41.33)     6:42.53 (41.13)     7:23.40 (40.87)     8:04.68 (41.28)
        8:45.82 (41.14)     9:26.81 (40.99)    10:08.05 (41.24)    10:49.17 (41.12)
       11:30.12 (40.95)    12:11.28 (41.16)    12:51.96 (40.68)    13:31.75 (39.79)
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eden, Kim                 38 Fort Collins        20:45.00   20:36.94   11  
                  32.39     1:07.75 (35.36)     1:44.51 (36.76)     2:21.92 (37.41)
        2:59.45 (37.53)     3:36.88 (37.43)     4:14.43 (37.55)     4:52.17 (37.74)
        5:30.09 (37.92)     6:08.13 (38.04)     6:45.78 (37.65)     7:23.93 (38.15)
        8:02.05 (38.12)     8:40.16 (38.11)     9:18.25 (38.09)     9:56.34 (38.09)
       10:34.35 (38.01)    11:12.43 (38.08)    11:50.34 (37.91)    12:28.23 (37.89)
       13:05.88 (37.65)    13:43.98 (38.10)    14:22.31 (38.33)    15:00.06 (37.75)
       15:37.98 (37.92)    16:15.71 (37.73)    16:53.69 (37.98)    17:31.70 (38.01)
       18:09.68 (37.98)    18:47.10 (37.42)    19:24.29 (37.19)    20:01.48 (37.19)
       20:36.94 (35.46)
  2 Bennett, Lisa             35 South Suburban      22:25.98   22:11.37    9  
                  33.80     1:11.41 (37.61)     1:50.15 (38.74)     2:29.41 (39.26)
        3:08.98 (39.57)     3:49.23 (40.25)     4:29.29 (40.06)     5:09.46 (40.17)
        5:50.52 (41.06)     6:34.08 (43.56)     7:14.05 (39.97)     7:54.95 (40.90)
        8:36.12 (41.17)     9:17.56 (41.44)     9:59.08 (41.52)    10:39.45 (40.37)
       11:19.93 (40.48)    12:00.26 (40.33)    12:40.71 (40.45)    13:21.41 (40.70)
       14:01.91 (40.50)    14:42.50 (40.59)    15:23.30 (40.80)    16:04.36 (41.06)
       16:45.05 (40.69)    17:25.83 (40.78)    18:07.57 (41.74)    18:49.01 (41.44)
       19:30.35 (41.34)    20:12.19 (41.84)    20:52.82 (40.63)    21:32.69 (39.87)
       22:11.37 (38.68)
  3 Keaten, Heather L         37 Fort Collins        22:02.58   22:24.28    8  
                  32.55     1:08.40 (35.85)     1:46.23 (37.83)     2:25.46 (39.23)
        3:05.13 (39.67)     3:45.79 (40.66)     4:26.50 (40.71)     5:08.08 (41.58)
        5:49.22 (41.14)     6:30.64 (41.42)     7:12.03 (41.39)     7:53.79 (41.76)
        8:35.68 (41.89)     9:16.24 (40.56)     9:58.54 (42.30)    10:40.09 (41.55)
       11:21.27 (41.18)    12:02.75 (41.48)    12:44.17 (41.42)    13:25.63 (41.46)
       14:06.50 (40.87)    14:48.10 (41.60)    15:29.48 (41.38)    16:10.91 (41.43)
       16:52.12 (41.21)    17:34.43 (42.31)    18:16.14 (41.71)    18:58.18 (42.04)
       19:40.64 (42.46)    20:22.66 (42.02)    21:03.97 (41.31)  22:24.28 (1:20.31)
  4 Grimm, Heidi              39 Colorado Springs    21:30.00   22:36.54    7  
                  37.80     1:17.79 (39.99)     1:58.28 (40.49)     2:39.32 (41.04)
        3:20.53 (41.21)     4:02.14 (41.61)     4:43.87 (41.73)     5:25.20 (41.33)
        6:06.71 (41.51)     6:48.31 (41.60)     7:29.67 (41.36)     8:11.48 (41.81)
        8:53.18 (41.70)     9:34.98 (41.80)    10:16.41 (41.43)    10:57.71 (41.30)
       11:38.92 (41.21)    12:19.95 (41.03)    13:01.53 (41.58)    13:42.53 (41.00)
       14:23.56 (41.03)    15:05.09 (41.53)    15:46.43 (41.34)    16:27.69 (41.26)
       17:08.99 (41.30)    17:50.40 (41.41)    18:31.51 (41.11)    19:12.54 (41.03)
       19:53.76 (41.22)    20:34.59 (40.83)    21:15.65 (41.06)    21:56.49 (40.84)
       22:36.54 (40.05)
  5 Leetmae, Erika M          36 DU                  20:15.00   23:31.73    6  
                  34.17     1:13.86 (39.69)     1:53.71 (39.85)     2:34.72 (41.01)
        3:16.02 (41.30)     3:57.41 (41.39)     4:38.90 (41.49)     5:20.89 (41.99)
        6:02.98 (42.09)     6:46.01 (43.03)     7:29.43 (43.42)     8:12.81 (43.38)
        8:56.54 (43.73)     9:40.31 (43.77)    10:24.13 (43.82)    11:08.74 (44.61)
       11:53.33 (44.59)    12:37.00 (43.67)    13:20.40 (43.40)    14:04.19 (43.79)
       14:48.10 (43.91)    15:31.78 (43.68)    16:16.08 (44.30)    16:59.48 (43.40)
       17:43.59 (44.11)    18:27.25 (43.66)    19:11.02 (43.77)    19:55.12 (44.10)
       20:39.07 (43.95)    21:22.78 (43.71)    22:06.12 (43.34)    22:49.23 (43.11)
       23:31.73 (42.50)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                     27.90      26.94   11  
  2 Eden, Kim                 38 Fort Collins           33.00      33.37    9  
  3 Ford, Michelle M          38 Inverness              34.00      34.86    8  
  4 Dodrill, Donna            37 Bee Gees               36.50      35.38    7  
  5 King, Suzi                37 Montrose               38.00      35.46    6  
  6 White, LeighAnn           37 Thornton               39.44      38.84    5  
  7 Sands, Amy                36 Bee Gees               46.15      43.46    4  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                     59.50      57.65   11  
                  28.26       57.65 (29.39)                                        
  2 Dodrill, Donna            37 Bee Gees             1:17.24    1:16.89    9  
                  37.25     1:16.89 (39.64)                                        
  3 Natarajan, Sandy          36 Colorado Springs     1:30.00    1:28.76    8  
                  43.71     1:28.76 (45.05)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                   2:12.50    2:07.52   11  
                  30.21     1:02.57 (32.36)     1:35.17 (32.60)     2:07.52 (32.35)
  2 Natarajan, Sandy          36 Colorado Springs     3:14.00    3:12.95    9  
                  47.34     1:37.27 (49.93)     2:26.37 (49.10)     3:12.95 (46.58)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leetmae, Erika M          36 DU                     40.00      35.61   11  
  2 Eden, Kim                 38 Fort Collins           40.00      38.94    9  
  3 DeBever, Alexandra        38 Highlands Ranch        43.00      41.73    8  
  4 White, LeighAnn           37 Thornton               46.09      46.98    7  
  5 Sands, Amy                36 Bee Gees               49.09      48.07    6  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                     28.50      27.68   11  
  2 Moen, Teri                38 DU                     28.09      28.05    9  
  3 O'Connor, Dana            37 DU                     30.50      31.50    8  
  4 Dodrill, Donna            37 Bee Gees               33.22      32.11    7  
  5 Eden, Kim                 38 Fort Collins           33.00      32.50    6  
  6 Keaten, Heather L         37 Fort Collins           33.31      32.59    5  
  7 White, LeighAnn           37 Thornton               34.20      33.02    4  
  8 Sands, Amy                36 Bee Gees               39.18      38.31    3  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                   1:03.50      59.89   11  
                  28.22       59.89 (31.67)                                        
  2 Moen, Teri                38 DU                   1:02.13    1:03.44    9  
                  29.07     1:03.44 (34.37)                                        
  3 Dodrill, Donna            37 Bee Gees             1:16.00    1:20.84    8  
                  36.44     1:20.84 (44.40)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                   1:03.50    1:00.42   11  
                  27.28     1:00.42 (33.14)                                        
  2 Leetmae, Erika M          36 DU                   1:03.00    1:07.83    9  
                  30.73     1:07.83 (37.10)                                        
  3 Eden, Kim                 38 Fort Collins         1:13.00    1:12.63    8  
                  33.72     1:12.63 (38.91)                                        
  4 Dodrill, Donna            37 Bee Gees             1:15.20    1:15.05    7  
                  33.79     1:15.05 (41.26)                                        
  5 Penington, Pam            36 Thornton             1:15.00    1:17.79    6  
                  37.22     1:17.79 (40.57)                                        
  6 White, LeighAnn           37 Thornton             1:22.61    1:18.02    5  
                  34.97     1:18.02 (43.05)                                        
  7 DeBever, Alexandra        38 Highlands Ranch      1:28.00    1:22.74    4  
                  37.90     1:22.74 (44.84)                                        
  8 Sands, Amy                36 Bee Gees             1:31.50    1:31.97    3  
                  43.27     1:31.97 (48.70)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Sheri L             36 DU                   2:16.50    2:18.27   11  
                  29.13     1:02.35 (33.22)     1:45.18 (42.83)     2:18.27 (33.09)
  2 Tobey, Stacey             38 BAM                  2:30.00    2:29.97    9  
                  32.17     1:11.92 (39.75)     1:54.86 (42.94)     2:29.97 (35.11)
  3 King, Suzi                37 Montrose             2:39.00    2:40.63    8  
                  34.78     1:17.09 (42.31)     2:04.04 (46.95)     2:40.63 (36.59)
  4 Zarou, Kate               38 DU                   2:50.00    2:42.91    7  
                  36.35     1:17.83 (41.48)     2:05.69 (47.86)     2:42.91 (37.22)
  5 Sands, Amy                36 Bee Gees             3:26.70    3:18.92    6  
                  40.84     1:34.69 (53.85)     2:34.19 (59.50)     3:18.92 (44.73)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Suzi                37 Montrose             6:00.00    5:45.04   11  
                  50.56     1:37.09 (46.53)   2:37.35 (1:00.26)     3:30.62 (53.27)
        4:23.44 (52.82)   5:23.68 (1:00.24)     5:41.58 (17.90)      5:45.04 (3.46)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Sarah                40 Rsport                 27.00      26.45   11  
  2 Potter, Kathryn           41 Foothills              27.00      26.52    9  
  3 Lee, Julie                41 DAWGS                  27.50      26.92    8  
  4 Campbell, Ellen           44 Inverness              27.80      27.36    7  
  5 Forbes, Tiffany           40 BAM                    28.28      27.82    6  
  6 Kriz, Lisa                40 Highlands Ranch        29.01      28.06    5  
  7 Hagadorn, Heather         42 DU                     28.65      28.37    4  
  8 Waeschle, Karen           44 Snow Mountain          29.50      28.50    3  
  9 Riner, Betsy              40 Inverness              29.50      28.91    2  
 10 Fotopulos, Leslie         40 South Suburban         31.00      28.95    1  
 11 Crino, Heide              40 Inverness              28.76      30.07  
 12 Frost, Cindy              43 Fort Collins           31.00      30.79  
 13 Dobler, Julie J           40 Inverness              32.00      31.33  
 14 McKinsey, Judy            42 Bee Gees               33.00      31.56  
 15 Meeks, Patti              42 DAWGS                  32.00      34.16  
 16 Kennedy, Elizabeth        40 Inverness              50.00      37.72  
 17 Clapp, Christine          40 Inverness                 NT      38.75  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      41 Bee Gees               54.50      52.83   11  
                  25.50       52.83 (27.33)                                        
  2 Steffe, Kathleen          44 Inverness            1:00.50      57.43    9  
                  28.15       57.43 (29.28)                                        
  3 Hagadorn, Heather         42 DU                   1:01.76    1:00.50    8  
                  29.29     1:00.50 (31.21)                                        
  4 Lee, Julie                41 DAWGS                  59.80    1:01.12    7  
                  28.59     1:01.12 (32.53)                                        
  5 Dobler, Julie J           40 Inverness            1:13.00    1:12.41    6  
                  32.15     1:12.41 (40.26)                                        
  6 Peters, Leigh             43 Highlands Ranch      1:15.00    1:13.21    5  
                  34.39     1:13.21 (38.82)                                        
  7 Mayer, Olivia             43 Inverness            1:18.60    1:16.81    4  
                  36.87     1:16.81 (39.94)                                        
  8 Miller, Shelley           44 Thornton             1:14.99    1:18.74    3  
                  36.67     1:18.74 (42.07)                                        
  9 Meeks, Patti              42 DAWGS                1:18.00    1:18.79    2  
                  37.68     1:18.79 (41.11)                                        
 10 Clapp, Christine          40 Inverness            1:40.00    1:33.35    1  
                  43.76     1:33.35 (49.59)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           41 Foothills            2:06.50    2:07.70   11  
                  30.56     1:03.26 (32.70)     1:35.84 (32.58)     2:07.70 (31.86)
  2 Lee, Julie                41 DAWGS                2:13.54    2:12.64    9  
                  29.59     1:02.44 (32.85)     1:37.07 (34.63)     2:12.64 (35.57)
  3 Kriz, Lisa                40 Highlands Ranch      2:15.61    2:12.76    8  
                  31.73     1:05.32 (33.59)     1:39.57 (34.25)     2:12.76 (33.19)
  4 Davis, Lori               43 DAWGS                2:10.00    2:12.98    7  
                  31.37     1:04.80 (33.43)     1:38.95 (34.15)     2:12.98 (34.03)
  5 Hagadorn, Heather         42 DU                   2:09.00    2:14.48    6  
                  30.99     1:04.28 (33.29)     1:39.50 (35.22)     2:14.48 (34.98)
  6 Waeschle, Karen           44 Snow Mountain        2:20.00    2:15.35    5  
                  32.08     1:06.80 (34.72)     1:41.58 (34.78)     2:15.35 (33.77)
  7 Horn, Kris                44 DAWGS                2:27.00    2:27.57    4  
                  34.16     1:11.38 (37.22)     1:49.61 (38.23)     2:27.57 (37.96)
  8 Sauls, Catherine          42 Thornton             2:40.00    2:40.22    3  
                  35.17     1:15.40 (40.23)     1:57.80 (42.40)     2:40.22 (42.42)
  9 Kennedy, Elizabeth        40 Inverness            3:00.00    3:01.63    2  
                  41.06     1:26.07 (45.01)     2:14.32 (48.25)     3:01.63 (47.31)
 10 Clapp, Christine          40 Inverness            3:30.10    3:25.45    1  
                                                    2:29.16 ( )     3:25.45 (56.29)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steffe, Kathleen          44 Inverness            5:50.90    5:42.54   11  
                  32.98     1:07.34 (34.36)     1:41.94 (34.60)     2:16.62 (34.68)
        2:50.39 (33.77)     3:24.43 (34.04)     3:58.70 (34.27)     4:33.36 (34.66)
        5:08.29 (34.93)     5:42.54 (34.25)                                        
  2 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch      5:54.45    5:52.87    9  
                  33.24     1:08.50 (35.26)     1:43.91 (35.41)     2:19.05 (35.14)
        2:54.40 (35.35)     3:30.15 (35.75)     4:05.98 (35.83)     4:41.94 (35.96)
        5:17.74 (35.80)     5:52.87 (35.13)                                        
  3 Friedlander, Rebecca L    40 DU                   6:05.03    6:05.12    8  
                  33.03     1:08.32 (35.29)     1:44.89 (36.57)     2:21.86 (36.97)
        2:59.13 (37.27)     3:36.77 (37.64)     4:14.20 (37.43)     4:51.64 (37.44)
        5:28.80 (37.16)     6:05.12 (36.32)                                        
  4 Waeschle, Karen           44 Snow Mountain        6:20.00    6:09.29    7  
                  32.18     1:08.35 (36.17)     1:46.46 (38.11)     2:24.68 (38.22)
        3:02.44 (37.76)     3:40.31 (37.87)     4:18.14 (37.83)     4:55.83 (37.69)
        5:33.20 (37.37)     6:09.29 (36.09)                                        
  5 Derr, Kirsten L           42 DU                   7:00.00    6:38.99    6  
                  37.32     1:16.59 (39.27)     1:56.40 (39.81)     2:36.76 (40.36)
        3:17.29 (40.53)     3:58.26 (40.97)     4:39.47 (41.21)     5:20.40 (40.93)
        6:01.00 (40.60)     6:38.99 (37.99)                                        
  6 Horn, Kris                44 DAWGS                6:27.00    6:45.11    5  
                  36.91     1:16.42 (39.51)     1:56.31 (39.89)     2:36.84 (40.53)
        3:17.87 (41.03)     3:58.83 (40.96)     4:40.01 (41.18)     5:22.07 (42.06)
        6:03.63 (41.56)     6:45.11 (41.48)                                        
  7 Mayer, Olivia             43 Inverness            8:00.15    7:56.89    4  
                6:36.22   7:56.89 (1:20.67)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steffe, Kathleen          44 Inverness           12:07.50   11:55.14   11  
                  32.68     1:08.24 (35.56)     1:44.18 (35.94)     2:19.99 (35.81)
        2:55.54 (35.55)     3:31.03 (35.49)     4:07.12 (36.09)     4:43.26 (36.14)
        5:19.45 (36.19)     5:55.76 (36.31)     6:31.65 (35.89)     7:07.81 (36.16)
        7:43.82 (36.01)     8:20.14 (36.32)     8:56.31 (36.17)     9:32.38 (36.07)
       10:08.49 (36.11)    10:44.48 (35.99)    11:19.91 (35.43)    11:55.14 (35.23)
  2 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch     12:15.00   12:06.25    9  
                  33.96     1:10.55 (36.59)     1:47.77 (37.22)     2:24.30 (36.53)
        3:00.76 (36.46)     3:37.66 (36.90)     4:14.36 (36.70)     4:51.23 (36.87)
        5:27.96 (36.73)     6:04.87 (36.91)     6:41.10 (36.23)     7:17.63 (36.53)
        7:54.11 (36.48)     8:30.71 (36.60)     9:07.43 (36.72)     9:43.33 (35.90)
       10:19.22 (35.89)    10:55.23 (36.01)    11:30.85 (35.62)    12:06.25 (35.40)
  3 Horn, Kris                44 DAWGS               11:40.00   14:06.89    8  
                  37.63     1:18.14 (40.51)     1:59.66 (41.52)     2:41.74 (42.08)
        3:24.15 (42.41)     4:06.81 (42.66)     4:49.56 (42.75)     5:32.39 (42.83)
        6:15.61 (43.22)     6:58.91 (43.30)     7:41.53 (42.62)     8:24.61 (43.08)
        9:07.38 (42.77)     9:49.77 (42.39)    10:32.94 (43.17)    11:15.91 (42.97)
       11:58.77 (42.86)    12:42.16 (43.39)    13:25.13 (42.97)    14:06.89 (41.76)
  4 Hoftiezer, Mary P         41 Denver Athletic     14:10.00   18:01.20    7  
                  48.97     1:41.74 (52.77)     2:35.68 (53.94)     3:30.75 (55.07)
        4:24.81 (54.06)     5:20.11 (55.30)     6:14.93 (54.82)     7:10.54 (55.61)
        8:06.24 (55.70)     9:02.04 (55.80)     9:56.38 (54.34)    10:50.95 (54.57)
       11:46.69 (55.74)    12:40.98 (54.29)    13:34.11 (53.13)    14:28.01 (53.90)
       15:21.64 (53.63)    16:15.38 (53.74)    17:09.07 (53.69)    18:01.20 (52.13)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch     20:06.43   19:55.02   11  
                  33.25     1:09.48 (36.23)     1:45.87 (36.39)     2:22.32 (36.45)
        2:58.93 (36.61)     3:35.70 (36.77)     4:12.42 (36.72)     4:49.48 (37.06)
        5:26.57 (37.09)     6:03.46 (36.89)     6:40.03 (36.57)     7:16.86 (36.83)
        7:53.28 (36.42)     8:29.97 (36.69)     9:06.69 (36.72)     9:43.15 (36.46)
       10:19.53 (36.38)    10:56.14 (36.61)    11:32.75 (36.61)    12:09.06 (36.31)
       12:45.40 (36.34)    13:21.80 (36.40)    13:58.46 (36.66)    14:34.91 (36.45)
       15:10.79 (35.88)    15:46.89 (36.10)    16:22.79 (35.90)    16:58.37 (35.58)
       17:33.91 (35.54)    18:09.73 (35.82)    18:45.45 (35.72)    19:20.77 (35.32)
       19:55.02 (34.25)
  2 Friedlander, Rebecca L    40 DU                  21:02.00   20:59.31    9  
                  33.22     1:09.12 (35.90)     1:46.13 (37.01)     2:23.63 (37.50)
        3:01.48 (37.85)     3:39.43 (37.95)     4:17.43 (38.00)     4:55.63 (38.20)
        5:33.99 (38.36)     6:12.88 (38.89)     6:51.59 (38.71)     7:30.25 (38.66)
        8:09.03 (38.78)     8:47.80 (38.77)     9:26.46 (38.66)    10:04.93 (38.47)
       10:43.15 (38.22)    11:21.52 (38.37)    11:59.67 (38.15)    12:37.99 (38.32)
       13:16.36 (38.37)    13:54.92 (38.56)    14:33.58 (38.66)    15:12.09 (38.51)
       15:50.53 (38.44)    16:29.42 (38.89)    17:07.93 (38.51)    17:46.57 (38.64)
       18:25.64 (39.07)    19:04.66 (39.02)    19:43.24 (38.58)    20:21.54 (38.30)
       20:59.31 (37.77)
  3 Iverson, Jana L           41 DAWGS               22:32.00   21:43.50    8  
                  35.10     1:13.03 (37.93)     1:51.64 (38.61)     2:30.76 (39.12)
        3:09.73 (38.97)     3:49.23 (39.50)     4:28.87 (39.64)     5:08.19 (39.32)
        5:47.41 (39.22)     6:27.04 (39.63)     7:06.29 (39.25)     7:45.89 (39.60)
        8:25.31 (39.42)     9:04.98 (39.67)     9:44.66 (39.68)    10:24.21 (39.55)
       11:03.94 (39.73)    11:44.23 (40.29)    12:24.16 (39.93)    13:04.20 (40.04)
       13:43.86 (39.66)    14:23.79 (39.93)    15:04.25 (40.46)    15:44.52 (40.27)
       16:24.66 (40.14)    17:04.49 (39.83)    17:44.52 (40.03)    18:25.17 (40.65)
       19:05.11 (39.94)    19:45.00 (39.89)    20:25.26 (40.26)    21:05.01 (39.75)
       21:43.50 (38.49)
  4 Derr, Kirsten L           42 DU                  23:30.00   22:44.49    7  
                  37.41     1:17.29 (39.88)     1:57.93 (40.64)     2:39.31 (41.38)
        3:20.63 (41.32)     4:01.80 (41.17)     4:43.12 (41.32)     5:24.81 (41.69)
        6:05.94 (41.13)     6:47.01 (41.07)     7:28.34 (41.33)     8:09.78 (41.44)
        8:50.81 (41.03)     9:32.17 (41.36)    10:13.70 (41.53)    10:55.32 (41.62)
       11:36.72 (41.40)    12:18.09 (41.37)    12:59.48 (41.39)    13:41.13 (41.65)
       14:22.71 (41.58)    15:04.43 (41.72)    15:46.50 (42.07)    16:28.85 (42.35)
       17:10.39 (41.54)    17:51.54 (41.15)    18:33.54 (42.00)    19:15.61 (42.07)
       19:57.97 (42.36)    20:40.14 (42.17)    21:22.35 (42.21)    22:03.97 (41.62)
       22:44.49 (40.52)
  5 Robinson, Dea             44 South Suburban      24:33.00   24:19.39    6  
                  41.47     1:23.89 (42.42)     2:06.88 (42.99)     2:50.35 (43.47)
        3:34.00 (43.65)     4:18.11 (44.11)     5:02.35 (44.24)     5:46.70 (44.35)
        6:31.32 (44.62)     7:16.06 (44.74)     8:01.00 (44.94)     8:45.71 (44.71)
        9:30.24 (44.53)    10:14.54 (44.30)    10:59.31 (44.77)    11:43.96 (44.65)
       12:28.58 (44.62)    13:13.17 (44.59)    13:57.48 (44.31)    14:42.05 (44.57)
       15:26.60 (44.55)    16:11.26 (44.66)    16:55.71 (44.45)    17:40.53 (44.82)
       18:25.00 (44.47)    19:09.05 (44.05)    19:52.91 (43.86)    20:37.23 (44.32)
       21:22.13 (44.90)    22:06.63 (44.50)    22:51.17 (44.54)    23:36.09 (44.92)
       24:19.39 (43.30)
  6 Peters, Leigh             43 Highlands Ranch     28:00.00   25:57.17    5  
                  40.10     1:24.74 (44.64)     2:10.89 (46.15)     2:58.04 (47.15)
        3:44.80 (46.76)     4:31.48 (46.68)     5:19.22 (47.74)     6:07.25 (48.03)
        6:55.57 (48.32)     7:42.96 (47.39)     8:30.47 (47.51)     9:19.36 (48.89)
       10:07.53 (48.17)    10:55.51 (47.98)    11:42.44 (46.93)    12:30.02 (47.58)
       13:17.61 (47.59)    14:05.86 (48.25)    14:52.51 (46.65)    15:40.98 (48.47)
       16:27.58 (46.60)    17:15.65 (48.07)    18:03.74 (48.09)    18:51.82 (48.08)
       19:39.78 (47.96)    20:28.53 (48.75)    21:16.67 (48.14)    22:04.54 (47.87)
       22:52.08 (47.54)    23:38.82 (46.74)    24:26.48 (47.66)    25:14.16 (47.68)
       25:57.17 (43.01)
  7 Mayer, Olivia             43 Inverness           27:08.00   27:27.49    4  
                  43.78     1:32.85 (49.07)     2:22.83 (49.98)     3:13.44 (50.61)
        4:04.63 (51.19)     4:56.39 (51.76)     5:47.34 (50.95)     6:38.35 (51.01)
        7:28.93 (50.58)     8:20.07 (51.14)     9:09.98 (49.91)    10:00.73 (50.75)
       10:50.67 (49.94)    11:41.38 (50.71)    12:30.98 (49.60)    13:20.83 (49.85)
       14:10.73 (49.90)    15:01.94 (51.21)    15:52.47 (50.53)    16:42.89 (50.42)
       17:33.06 (50.17)    18:23.04 (49.98)    19:13.19 (50.15)    20:02.83 (49.64)
       20:52.77 (49.94)    21:43.03 (50.26)    22:32.76 (49.73)    23:22.67 (49.91)
       24:12.37 (49.70)    25:02.13 (49.76)    25:50.81 (48.68)    26:40.73 (49.92)
       27:27.49 (46.76)
  8 Hoftiezer, Mary P         41 Denver Athletic     29:30.00   29:05.19    3  
                  46.18     1:36.09 (49.91)     2:28.10 (52.01)     3:21.15 (53.05)
        4:14.96 (53.81)     5:07.81 (52.85)     6:01.21 (53.40)     6:54.20 (52.99)
        7:47.13 (52.93)     8:39.14 (52.01)     9:32.96 (53.82)    10:26.62 (53.66)
       11:20.85 (54.23)    12:14.15 (53.30)    13:07.52 (53.37)    14:00.95 (53.43)
       14:54.18 (53.23)    15:47.42 (53.24)    16:40.77 (53.35)    17:34.00 (53.23)
       18:27.71 (53.71)    19:20.91 (53.20)    20:14.36 (53.45)    21:08.00 (53.64)
       22:01.83 (53.83)    22:55.04 (53.21)    23:48.65 (53.61)    24:42.45 (53.80)
       25:36.18 (53.73)    26:29.60 (53.42)    27:23.10 (53.50)    28:15.84 (52.74)
       29:05.19 (49.35)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      41 Bee Gees               29.69      29.31   11  
  2 Lee, Julie                41 DAWGS                  31.50      32.84    9  
  3 Hagadorn, Heather         42 DU                     34.00      33.38    8  
  4 Campbell, Ellen           44 Inverness              34.00      34.06    7  
  5 Crino, Heide              40 Inverness              35.15      35.57    6  
  6 Waeschle, Karen           44 Snow Mountain          33.50      35.65    5  
  7 Golding, Sandy            43 South Suburban         34.00      35.90    4  
  8 Riner, Betsy              40 Inverness              37.00      37.20    3  
  9 McKinsey, Judy            42 Bee Gees               40.70      39.01    2  
 10 Peters, Leigh             43 Highlands Ranch        39.00      39.09    1  
 11 Miller, Shelley           44 Thornton               39.56      39.25  
 12 Meeks, Patti              42 DAWGS                  48.00      46.94  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           41 Foothills            1:08.90    1:05.75   11  
                  31.98     1:05.75 (33.77)                                        
  2 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch      1:12.54    1:12.73    9  
                  35.64     1:12.73 (37.09)                                        
  3 Davis, Lori               43 DAWGS                1:20.00    1:17.22    8  
                  37.50     1:17.22 (39.72)                                        
 -- Miller, Shelley           44 Thornton             1:33.00         DQ  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch      2:35.43    2:34.84   11  
                  38.14     1:17.28 (39.14)     1:56.41 (39.13)     2:34.84 (38.43)
  2 Golding, Sandy            43 South Suburban       2:50.00    2:56.66    9  
                  40.29     1:24.72 (44.43)     2:11.15 (46.43)     2:56.66 (45.51)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      41 Bee Gees               30.25      30.40   11  
  2 Lee, Sarah                40 Rsport                 34.00      33.44    9  
  3 Campbell, Ellen           44 Inverness              35.00      34.83    8  
  4 Lee, Julie                41 DAWGS                  37.50      38.06    7  
  5 Frost, Cindy              43 Fort Collins           38.20      38.29    6  
  6 Sauls, Catherine          42 Thornton               39.90      38.68    5  
  7 Crino, Heide              40 Inverness              38.43      39.01    4  
  8 Riner, Betsy              40 Inverness              41.00      41.55    3  
  9 Hagadorn, Heather         42 DU                     44.40      41.73    2  
 10 McKinsey, Judy            42 Bee Gees               44.00      43.46    1  
 11 Meeks, Patti              42 DAWGS                  49.00      46.78  
 12 Clapp, Christine          40 Inverness              52.00      49.49  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Ellen           44 Inverness            1:16.50    1:15.77   11  
                  36.43     1:15.77 (39.34)                                        
  2 Iverson, Jana L           41 DAWGS                1:18.00    1:18.07    9  
                  37.30     1:18.07 (40.77)                                        
  3 Crino, Heide              40 Inverness            1:26.60    1:25.44    8  
                  40.79     1:25.44 (44.65)                                        
  4 Sauls, Catherine          42 Thornton             1:27.00    1:26.18    7  
                  40.83     1:26.18 (45.35)                                        
  5 Bunevich, Stephanie       40 Foothills            1:29.00    1:28.05    6  
                  42.59     1:28.05 (45.46)                                        
  6 Clapp, Christine          40 Inverness            2:00.00    1:48.98    5  
                  52.88     1:48.98 (56.10)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      41 Bee Gees             2:26.81    2:22.78   11  
                  33.12     1:10.08 (36.96)     1:45.95 (35.87)     2:22.78 (36.83)
  2 Campbell, Ellen           44 Inverness            2:47.00    2:46.12    9  
                  37.62     1:19.74 (42.12)     2:02.45 (42.71)     2:46.12 (43.67)
  3 Iverson, Jana L           41 DAWGS                2:55.00    2:51.86    8  
                  39.70     1:22.98 (43.28)     2:08.64 (45.66)     2:51.86 (43.22)
  4 Johnson, Deanna           43 Highlands Ranch      3:08.00    3:04.65    7  
                  42.82     1:29.64 (46.82)     2:17.54 (47.90)     3:04.65 (47.11)
  5 Crino, Heide              40 Inverness            3:08.00    3:09.45    6  
                  41.17     1:29.88 (48.71)     2:19.77 (49.89)     3:09.45 (49.68)
  6 Sauls, Catherine          42 Thornton             3:08.00    3:12.67    5  
                  42.55     1:31.06 (48.51)     2:21.52 (50.46)     3:12.67 (51.15)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Der Lippe, Susan      41 Bee Gees               26.05      25.98   11  
  2 Campbell, Ellen           44 Inverness              31.50      29.13    9  
  3 Lee, Julie                41 DAWGS                  31.50      31.51    8  
  4 Hagadorn, Heather         42 DU                     32.94      32.09    7  
  5 Riner, Betsy              40 Inverness              33.00      32.63    6  
  6 Crino, Heide              40 Inverness              34.20      34.35    5  
  7 McKinsey, Judy            42 Bee Gees               39.00      36.14    4  
  8 Miller, Shelley           44 Thornton               38.76      38.30    3  
  9 Meeks, Patti              42 DAWGS                  43.00      41.06    2  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Kathryn           41 Foothills            1:06.30    1:03.99   11  
                  30.05     1:03.99 (33.94)                                        
  2 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch      1:10.21    1:09.00    9  
                  32.79     1:09.00 (36.21)                                        
  3 Kriz, Lisa                40 Highlands Ranch      1:10.82    1:10.37    8  
                  33.30     1:10.37 (37.07)                                        
  4 Iverson, Jana L           41 DAWGS                1:11.00    1:11.60    7  
                  33.53     1:11.60 (38.07)                                        
  5 Horn, Kris                44 DAWGS                1:16.00    1:18.40    6  
                  37.49     1:18.40 (40.91)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steffe, Kathleen          44 Inverness            2:40.80    2:28.15   11  
                  32.49     1:08.18 (35.69)     1:45.94 (37.76)     2:28.15 (42.21)
  2 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch      2:35.25    2:37.25    9  
                  35.07     1:15.31 (40.24)     1:56.65 (41.34)     2:37.25 (40.60)
  3 Iverson, Jana L           41 DAWGS                2:41.00    2:41.16    8  
                  36.13     1:16.00 (39.87)     1:58.57 (42.57)     2:41.16 (42.59)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Sarah                40 Rsport               1:06.00    1:06.03   11  
                  31.10     1:06.03 (34.93)                                        
  2 Campbell, Ellen           44 Inverness            1:10.00    1:07.68    9  
                  32.19     1:07.68 (35.49)                                        
  3 Lee, Julie                41 DAWGS                1:10.50    1:10.36    8  
                  32.21     1:10.36 (38.15)                                        
  4 Waeschle, Karen           44 Snow Mountain        1:15.00    1:12.63    7  
                  34.14     1:12.63 (38.49)                                        
  5 Davis, Lori               43 DAWGS                1:12.00    1:13.07    6  
                  34.77     1:13.07 (38.30)                                        
  6 Hagadorn, Heather         42 DU                   1:09.00    1:14.46    5  
                  33.66     1:14.46 (40.80)                                        
  7 Frost, Cindy              43 Fort Collins         1:15.00    1:16.14    4  
                  36.45     1:16.14 (39.69)                                        
  8 Horn, Kris                44 DAWGS                1:15.00    1:17.02    3  
                  37.53     1:17.02 (39.49)                                        
  9 Crino, Heide              40 Inverness            1:16.11    1:17.16    2  
                  34.48     1:17.16 (42.68)                                        
 10 Fotopulos, Leslie         40 South Suburban       1:12.00    1:17.21    1  
                  34.77     1:17.21 (42.44)                                        
 11 Riner, Betsy              40 Inverness            1:20.00    1:17.25  
                  34.17     1:17.25 (43.08)                                        
 12 McKinsey, Judy            42 Bee Gees             1:25.00    1:24.14  
                  38.04     1:24.14 (46.10)                                        
 13 Derr, Kirsten L           42 DU                   1:25.00    1:25.01  
                  41.74     1:25.01 (43.27)                                        
 14 Miller, Shelley           44 Thornton             1:28.36    1:27.26  
                  38.74     1:27.26 (48.52)                                        
 15 Meeks, Patti              42 DAWGS                1:39.00    1:33.09  
                  43.40     1:33.09 (49.69)                                        
 16 Kennedy, Elizabeth        40 Inverness            2:15.00    1:58.38  
                  48.31   1:58.38 (1:10.07)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steffe, Kathleen          44 Inverness            2:33.50    2:28.62   11  
                  31.47     1:11.95 (40.48)     1:54.99 (43.04)     2:28.62 (33.63)
  2 Iverson, Jana L           41 DAWGS                2:35.00    2:35.12    9  
                  32.94     1:13.82 (40.88)     1:59.72 (45.90)     2:35.12 (35.40)
  3 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch      2:33.45    2:36.18    8  
                  33.03     1:12.77 (39.74)     2:02.14 (49.37)     2:36.18 (34.04)
  4 Sauls, Catherine          42 Thornton             2:58.00    2:59.18    7  
                  36.49     1:25.46 (48.97)     2:15.72 (50.26)     2:59.18 (43.46)
  5 Derr, Kirsten L           42 DU                   3:20.00    3:00.92    6  
                  42.10     1:29.89 (47.79)     2:20.82 (50.93)     3:00.92 (40.10)
  6 Bunevich, Stephanie       40 Foothills            2:59.00    3:02.65    5  
                  39.50     1:29.03 (49.53)     2:19.24 (50.21)     3:02.65 (43.41)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderpoel, Nicole        42 Highlands Ranch      5:25.34    5:28.89   11  
                  33.30     1:11.68 (38.38)     1:53.24 (41.56)     2:34.21 (40.97)
        3:24.76 (50.55)     4:15.83 (51.07)     4:53.39 (37.56)     5:28.89 (35.50)
  2 Kriz, Lisa                40 Highlands Ranch      5:57.03    5:32.75    9  
                  51.60     1:50.00 (58.40)     2:33.09 (43.09)     3:18.71 (45.62)
        4:15.48 (56.77)     5:00.27 (44.79)     5:45.51 (45.24)         5:32.75 ( )
  3 Iverson, Jana L           41 DAWGS                5:30.00    5:33.87    8  
                  34.26     1:14.54 (40.28)     1:58.39 (43.85)     2:42.34 (43.95)
        3:29.88 (47.54)     4:18.70 (48.82)     4:56.23 (37.53)     5:33.87 (37.64)
  4 Friedlander, Rebecca L    40 DU                   5:20.34    5:37.04    7  
                  34.39     1:15.54 (41.15)     1:59.57 (44.03)     2:43.97 (44.40)
        3:33.23 (49.26)     4:23.88 (50.65)     5:00.87 (36.99)     5:37.04 (36.17)
  5 Johnson, Deanna           43 Highlands Ranch      6:50.00    6:23.69    6  
                  43.84     1:43.45 (59.61)     2:21.07 (37.62)     2:59.94 (38.87)
        3:38.44 (38.50)     4:16.75 (38.31)     4:54.83 (38.08)   6:23.69 (1:28.86)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            46 Inverness              26.19      25.84   10  
  1 Crouch, Kim               45 Rsport                 26.80      25.84   10  
  3 Tatnall, Susan C          47 HRCA                   29.45      28.94    8  
  4 Bergen, Michelle          46 DU                     29.49      29.56    7  
  5 Craft, Brenda             49 Bee Gees               29.00      30.61    6  
  6 Fletcher, Lynn            46 Inverness              33.00      31.90    5  
  7 Larson, Stephanie         47 Thornton               34.00      33.85    4  
  8 Sortwell, Andrea          47 Bee Gees               35.47      35.59    3  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            46 Inverness              56.90      56.40   11  
                  27.01       56.40 (29.39)                                        
  2 Crouch, Kim               45 Rsport                 59.80      57.66    9  
                  27.47       57.66 (30.19)                                        
  3 Nelson, Judy              46 Highlands Ranch        59.00      59.29    8  
                  28.80       59.29 (30.49)                                        
  4 Olson, Cheryl             45 Grand Junction       1:04.00    1:00.37    7  
                  29.18     1:00.37 (31.19)                                        
  5 Dullea, Melanie           45 South Suburban       1:01.50    1:01.08    6  
                  29.02     1:01.08 (32.06)                                        
  6 Craft, Brenda             49 Bee Gees             1:06.00    1:03.94    5  
                  31.23     1:03.94 (32.71)                                        
  7 Stokoe, Jeanne            45 Thornton             1:22.00    1:21.86    4  
                  39.28     1:21.86 (42.58)                                        
  8 Sortwell, Andrea          47 Bee Gees             1:22.84    1:24.23    3  
                  39.35     1:24.23 (44.88)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy            46 Inverness            2:07.50    2:05.23   11  
                  30.36     1:01.93 (31.57)     1:33.31 (31.38)     2:05.23 (31.92)
  2 Olson, Cheryl             45 Grand Junction       2:15.00    2:11.99    9  
                  31.39     1:04.50 (33.11)     1:38.55 (34.05)     2:11.99 (33.44)
  3 Dullea, Melanie           45 South Suburban       2:16.00    2:12.86    8  
                  30.58     1:03.87 (33.29)     1:38.29 (34.42)     2:12.86 (34.57)
  4 Craft, Brenda             49 Bee Gees             2:21.00    2:22.65    7  
                  32.56     1:08.30 (35.74)     1:45.65 (37.35)     2:22.65 (37.00)
  5 Sortwell, Andrea          47 Bee Gees             3:12.00    3:18.43    6  
                  42.36     1:32.55 (50.19)     2:26.55 (54.00)     3:18.43 (51.88)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              46 Highlands Ranch      5:42.00    5:42.19   11  
                  31.73     1:05.00 (33.27)     1:38.89 (33.89)     2:13.28 (34.39)
        2:47.79 (34.51)     3:22.50 (34.71)     3:57.33 (34.83)     4:32.59 (35.26)
        5:07.70 (35.11)     5:42.19 (34.49)                                        
  2 Najjar, Ellie S           45 DU                   5:40.00    5:44.46    9  
                  30.46     1:03.22 (32.76)     1:36.93 (33.71)     2:11.69 (34.76)
        2:47.03 (35.34)     3:22.31 (35.28)     3:58.04 (35.73)     4:33.77 (35.73)
        5:09.20 (35.43)     5:44.46 (35.26)                                        
  3 Olson, Cheryl             45 Grand Junction       5:59.00    5:59.42    8  
                  32.78     1:09.03 (36.25)     1:44.21 (35.18)     2:20.05 (35.84)
        2:56.27 (36.22)     3:32.75 (36.48)     4:09.42 (36.67)     4:46.00 (36.58)
        5:22.78 (36.78)     5:59.42 (36.64)                                        
  4 Dullea, Melanie           45 South Suburban       6:06.63    6:10.57    7  
                  32.10     1:08.00 (35.90)     1:45.09 (37.09)     2:22.63 (37.54)
        3:00.56 (37.93)     3:38.75 (38.19)     4:17.20 (38.45)     4:55.36 (38.16)
        5:33.49 (38.13)     6:10.57 (37.08)                                        
  5 Bates, Penny S            45 BAM                  6:15.00    6:13.10    6  
                  34.51     1:11.36 (36.85)     1:48.43 (37.07)     2:26.23 (37.80)
        3:04.39 (38.16)     3:42.44 (38.05)     4:20.18 (37.74)     4:58.27 (38.09)
        5:36.35 (38.08)     6:13.10 (36.75)                                        
  6 Craft, Brenda             49 Bee Gees             6:25.00    6:35.27    5  
                  36.56     1:15.79 (39.23)     1:55.92 (40.13)     2:35.94 (40.02)
        3:16.14 (40.20)     3:56.40 (40.26)     4:36.54 (40.14)     5:16.50 (39.96)
        5:56.26 (39.76)     6:35.27 (39.01)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              46 Highlands Ranch     11:45.00   11:47.19   11  
                  32.28     1:07.09 (34.81)     1:42.20 (35.11)     2:17.59 (35.39)
        2:53.25 (35.66)     3:29.07 (35.82)     4:05.22 (36.15)     4:41.50 (36.28)
        5:17.74 (36.24)     5:53.90 (36.16)     6:29.97 (36.07)     7:05.92 (35.95)
        7:41.42 (35.50)     8:16.95 (35.53)     8:52.63 (35.68)     9:27.95 (35.32)
       10:02.79 (34.84)    10:37.88 (35.09)    11:12.72 (34.84)    11:47.19 (34.47)
  2 Najjar, Ellie S           45 DU                  11:30.00   11:56.96    9  
                  32.62     1:06.55 (33.93)     1:41.07 (34.52)     2:16.13 (35.06)
        2:51.89 (35.76)     3:27.96 (36.07)     4:03.51 (35.55)     4:39.39 (35.88)
        5:15.70 (36.31)     5:52.23 (36.53)     6:28.58 (36.35)     7:04.96 (36.38)
        7:41.41 (36.45)     8:17.66 (36.25)     8:54.00 (36.34)     9:30.47 (36.47)
       10:07.29 (36.82)    10:43.98 (36.69)    11:20.55 (36.57)    11:56.96 (36.41)
  3 Bates, Penny S            45 BAM                 12:40.00   12:41.09    8  
                  34.76     1:11.77 (37.01)     1:49.07 (37.30)     2:26.62 (37.55)
        3:04.24 (37.62)     3:41.93 (37.69)     4:20.32 (38.39)     4:58.95 (38.63)
        5:37.58 (38.63)     6:16.33 (38.75)     6:55.41 (39.08)     7:33.34 (37.93)
        8:12.14 (38.80)     8:50.75 (38.61)     9:29.21 (38.46)    10:08.15 (38.94)
       10:46.86 (38.71)    11:25.58 (38.72)    12:04.14 (38.56)    12:41.09 (36.95)
  4 Sortwell, Andrea          47 Bee Gees            18:30.00   18:18.43    7  
                  48.52     1:40.19 (51.67)     2:33.09 (52.90)     3:26.55 (53.46)
        4:20.73 (54.18)     5:15.85 (55.12)     6:11.53 (55.68)     7:08.17 (56.64)
        8:04.76 (56.59)     9:01.22 (56.46)     9:57.34 (56.12)    10:53.24 (55.90)
       11:49.83 (56.59)    12:46.34 (56.51)    13:43.24 (56.90)    14:39.81 (56.57)
       15:35.58 (55.77)    16:31.53 (55.95)    17:27.27 (55.74)    18:18.43 (51.16)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Najjar, Ellie S           45 DU                  19:30.00   19:45.86   11  
                  32.16     1:05.43 (33.27)     1:39.82 (34.39)     2:14.78 (34.96)
        2:50.08 (35.30)     3:25.53 (35.45)     4:01.24 (35.71)     4:37.20 (35.96)
        5:13.17 (35.97)     5:49.24 (36.07)     6:25.20 (35.96)     7:01.20 (36.00)
        7:37.30 (36.10)     8:13.24 (35.94)     8:49.32 (36.08)     9:25.70 (36.38)
       10:02.06 (36.36)    10:38.30 (36.24)    11:14.77 (36.47)    11:51.05 (36.28)
       12:27.27 (36.22)    13:03.21 (35.94)    13:39.86 (36.65)    14:16.36 (36.50)
       14:53.02 (36.66)    15:29.44 (36.42)    16:06.09 (36.65)    16:42.79 (36.70)
       17:19.41 (36.62)    17:56.52 (37.11)    18:33.25 (36.73)    19:09.77 (36.52)
       19:45.86 (36.09)
  2 Dullea, Melanie           45 South Suburban      20:40.00   21:16.71    9  
                  32.77     1:09.21 (36.44)     1:47.22 (38.01)     2:30.07 (42.85)
        3:07.84 (37.77)     3:46.21 (38.37)     4:24.55 (38.34)     5:03.06 (38.51)
        5:41.40 (38.34)     6:19.83 (38.43)     6:58.57 (38.74)     7:37.30 (38.73)
        8:15.94 (38.64)     8:54.67 (38.73)     9:33.45 (38.78)    10:12.60 (39.15)
       10:51.46 (38.86)    11:30.88 (39.42)    12:10.30 (39.42)    12:49.25 (38.95)
       13:28.54 (39.29)    14:07.85 (39.31)    14:47.30 (39.45)    15:26.68 (39.38)
       16:05.92 (39.24)    16:44.91 (38.99)    17:23.95 (39.04)    18:03.55 (39.60)
       18:42.61 (39.06)    19:21.84 (39.23)    20:00.78 (38.94)    20:39.22 (38.44)
       21:16.71 (37.49)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             48 Thornton               33.10      32.41   11  
  2 Crouch, Kim               45 Rsport                 33.80      32.73    9  
  3 Garnier, Kathy            46 Inverness              35.00      36.23    8  
  4 Fletcher, Lynn            46 Inverness              39.00      38.81    7  
  5 Larson, Stephanie         47 Thornton               41.00      39.37    6  
  6 Nolte, Susan D            46 Inverness              39.50      40.75    5  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drozda, Cathy             48 Thornton             1:10.00    1:12.06   11  
                  34.95     1:12.06 (37.11)                                        
  2 Bates, Penny S            45 BAM                  1:17.00    1:16.19    9  
                  37.11     1:16.19 (39.08)                                        
  3 Tatnall, Susan C          47 HRCA                 1:14.00    1:16.24    8  
                  35.45     1:16.24 (40.79)                                        
  4 Bergen, Michelle          46 DU                   1:18.68    1:18.85    7  
                  38.64     1:18.85 (40.21)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Judy              46 Highlands Ranch      2:32.40    2:32.66   11  
                  37.75     1:16.01 (38.26)     1:54.70 (38.69)     2:32.66 (37.96)
  2 Bates, Penny S            45 BAM                  2:40.00    2:44.57    9  
                  38.72     1:20.48 (41.76)     2:02.52 (42.04)     2:44.57 (42.05)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               45 Rsport                 34.80      32.84   11  
  2 Drozda, Cathy             48 Thornton               35.80      36.05    9  
  3 Garnier, Kathy            46 Inverness              40.00      37.89    8  
  4 Stokoe, Jeanne            45 Thornton               42.71      41.63    7  
  5 Nolte, Susan D            46 Inverness              42.00      42.17    6  
  6 Fletcher, Lynn            46 Inverness              43.00      43.72    5  
  7 Larson, Stephanie         47 Thornton               45.00      44.73    4  
  8 Sortwell, Andrea          47 Bee Gees               49.47      49.42    3  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               45 Rsport               1:14.70    1:11.67   11  
                  34.17     1:11.67 (37.50)                                        
  2 Drozda, Cathy             48 Thornton             1:16.50    1:16.03    9  
                  35.73     1:16.03 (40.30)                                        
  3 Bates, Penny S            45 BAM                  1:23.00    1:24.02    8  
                  40.41     1:24.02 (43.61)                                        
  4 Nolte, Susan D            46 Inverness            1:32.00    1:31.32    7  
                  44.22     1:31.32 (47.10)                                        
  5 Stokoe, Jeanne            45 Thornton             1:34.50    1:31.76    6  
                  43.87     1:31.76 (47.89)                                        
  6 Sortwell, Andrea          47 Bee Gees             1:52.00    1:48.05    5  
                  49.50     1:48.05 (58.55)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               45 Rsport               2:43.30    2:38.07   11  
                  36.05     1:16.30 (40.25)     1:56.93 (40.63)     2:38.07 (41.14)
  2 Bates, Penny S            45 BAM                  2:55.00    2:56.21    9  
                  40.73     1:25.20 (44.47)     2:10.44 (45.24)     2:56.21 (45.77)
  3 Nolte, Susan D            46 Inverness            3:15.00    3:17.05    8  
                  45.65     1:35.92 (50.27)     2:26.89 (50.97)     3:17.05 (50.16)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               45 Rsport                 29.30      28.62   11  
  2 Drozda, Cathy             48 Thornton               29.50      29.07    9  
  3 Garnier, Kathy            46 Inverness              33.00      31.29    8  
  4 Craft, Brenda             49 Bee Gees               31.00      31.32    7  
  5 Fletcher, Lynn            46 Inverness              38.50      38.74    6  
  6 Larson, Stephanie         47 Thornton               41.00      40.48    5  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Cheryl             45 Grand Junction       1:10.00    1:05.57   11  
                  31.23     1:05.57 (34.34)                                        
  2 Craft, Brenda             49 Bee Gees             1:12.00    1:10.53    9  
                  33.32     1:10.53 (37.21)                                        
  3 Dullea, Melanie           45 South Suburban       1:14.00    1:11.25    8  
                  32.87     1:11.25 (38.38)                                        
  4 Bates, Penny S            45 BAM                  1:14.00    1:13.85    7  
                  35.33     1:13.85 (38.52)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Cheryl             45 Grand Junction       2:38.00    2:31.16   11  
                  34.65     1:13.23 (38.58)     1:52.45 (39.22)     2:31.16 (38.71)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Kim               45 Rsport               1:06.80    1:05.78   11  
                  31.43     1:05.78 (34.35)                                        
  2 Drozda, Cathy             48 Thornton             1:08.00    1:07.05    9  
                  31.06     1:07.05 (35.99)                                        
  3 Garnier, Kathy            46 Inverness            1:12.00    1:11.52    8  
                  34.08     1:11.52 (37.44)                                        
  4 Craft, Brenda             49 Bee Gees             1:14.00    1:13.30    7  
                  34.26     1:13.30 (39.04)                                        
  5 Fletcher, Lynn            46 Inverness            1:23.50    1:22.84    6  
                  40.45     1:22.84 (42.39)                                        
  6 Larson, Stephanie         47 Thornton             1:27.00    1:24.56    5  
                  39.50     1:24.56 (45.06)                                        
  7 Nolte, Susan D            46 Inverness            1:25.70    1:25.43    4  
                  40.75     1:25.43 (44.68)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates, Penny S            45 BAM                  2:40.00    2:41.62   11  
                  35.07     1:17.14 (42.07)     2:04.17 (47.03)     2:41.62 (37.45)
  2 Nolte, Susan D            46 Inverness            2:58.00    3:01.86    9  
                  38.94     1:27.63 (48.69)     2:20.26 (52.63)     3:01.86 (41.60)
  3 Fletcher, Lynn            46 Inverness            3:15.00    3:21.39    8  
                  41.34     1:34.71 (53.37)   2:36.90 (1:02.19)     3:21.39 (44.49)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Cheryl             45 Grand Junction       5:40.00    5:27.15   11  
                  34.01     1:12.43 (38.42)     1:54.60 (42.17)     2:37.14 (42.54)
        3:25.57 (48.43)     4:13.98 (48.41)     4:50.59 (36.61)     5:27.15 (36.56)
  2 Bates, Penny S            45 BAM                  5:40.00    5:35.82    9  
                  35.69     1:16.48 (40.79)     2:00.68 (44.20)     2:44.67 (43.99)
        3:31.71 (47.04)     4:19.82 (48.11)     4:58.84 (39.02)     5:35.82 (36.98)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Catherine           51 Durango                28.00      27.26   11  
  2 Rosener, Karen            53 Fort Collins           27.99      27.67    9  
  3 Conway, Catherine         52 DAWGS                  32.00      31.55    8  
  4 Laney, Judy               54 DU                     37.00      32.45    7  
  5 Slavec, Deborah           53 Highlands Ranch        33.00      33.28    6  
  6 McGarity, Maureen         51 Total Fitness          31.50      35.70    5  
  7 Leonard, Adrienne         53 Inverness              55.00      36.75    4  
  8 Kane, Julie K             53 Inverness              45.07      45.05    3  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Catherine           51 Durango              1:03.00    1:00.39   11  
                  29.32     1:00.39 (31.07)                                        
  2 Rosener, Karen            53 Fort Collins         1:01.30    1:00.87    9  
                  29.59     1:00.87 (31.28)                                        
  3 Pyle, Rebecca             51 South Suburban       1:09.00    1:07.48    8  
                  32.65     1:07.48 (34.83)                                        
  4 Laney, Judy               54 DU                   1:10.00    1:09.20    7  
                  33.13     1:09.20 (36.07)                                        
  5 Conway, Catherine         52 DAWGS                1:15.00    1:09.57    6  
                  33.59     1:09.57 (35.98)                                        
  6 Sunie, Beverly            54 Thornton             1:25.00    1:19.04    5  
                  37.25     1:19.04 (41.79)                                        
  7 Yoder, Margie E           54 Aurora               1:25.00    1:25.60    4  
                  41.11     1:25.60 (44.49)                                        
  8 Kane, Julie K             53 Inverness            1:40.65    1:33.12    3  
                  45.29     1:33.12 (47.83)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             51 South Suburban       2:32.00    2:25.13   11  
                  33.89     1:10.76 (36.87)     1:48.18 (37.42)     2:25.13 (36.95)
  2 Conway, Catherine         52 DAWGS                2:45.00    2:29.79    9  
                  33.80     1:11.78 (37.98)     1:51.66 (39.88)     2:29.79 (38.13)
  3 Laney, Judy               54 DU                   2:35.00    2:30.64    8  
                  34.02     1:12.29 (38.27)     1:51.68 (39.39)     2:30.64 (38.96)
  4 Sunie, Beverly            54 Thornton             3:00.00    2:54.56    7  
                  37.93     1:20.85 (42.92)     2:07.37 (46.52)     2:54.56 (47.19)
  5 Simons, Bonnie            54 Durango              3:10.00    3:00.23    6  
                  40.30     1:25.03 (44.73)     2:13.09 (48.06)     3:00.23 (47.14)
  6 Kane, Julie K             53 Inverness            4:05.00    3:44.12    5  
                  47.16   1:49.45 (1:02.29)   2:49.91 (1:00.46)     3:44.12 (54.21)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laney, Judy               54 DU                   6:45.00    6:38.03   11  
                  35.30     1:14.07 (38.77)     1:54.29 (40.22)     2:34.71 (40.42)
        3:15.60 (40.89)     3:56.45 (40.85)     4:37.52 (41.07)     5:18.54 (41.02)
        5:58.93 (40.39)     6:38.03 (39.10)                                        
  2 Swan, Laurie              53 Highlands Ranch      7:11.00    7:05.30    9  
                  38.28     1:19.81 (41.53)     2:01.64 (41.83)     2:44.45 (42.81)
        3:27.49 (43.04)     4:10.63 (43.14)     4:54.82 (44.19)     5:38.35 (43.53)
        6:22.39 (44.04)     7:05.30 (42.91)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Laurie              53 Highlands Ranch     14:40.00   14:29.34   11  
                  39.02     1:22.22 (43.20)     2:06.50 (44.28)     2:49.85 (43.35)
        3:34.11 (44.26)     4:17.33 (43.22)     5:01.11 (43.78)     5:44.86 (43.75)
        6:28.75 (43.89)     7:12.55 (43.80)     7:56.56 (44.01)     8:40.74 (44.18)
        9:24.62 (43.88)    10:08.98 (44.36)    10:52.77 (43.79)    11:35.87 (43.10)
       12:20.64 (44.77)    13:03.72 (43.08)    13:47.40 (43.68)    14:29.34 (41.94)
  2 McGarity, Maureen         51 Total Fitness       15:30.00   17:10.30    9  
                  40.30     1:27.49 (47.19)     2:16.92 (49.43)     3:07.64 (50.72)
        4:01.26 (53.62)     4:54.31 (53.05)     5:48.46 (54.15)     6:42.65 (54.19)
        7:36.42 (53.77)     8:29.13 (52.71)     9:21.26 (52.13)    10:14.20 (52.94)
       11:06.05 (51.85)    11:58.09 (52.04)    12:51.29 (53.20)    13:42.88 (51.59)
       14:36.35 (53.47)    15:29.47 (53.12)    16:21.00 (51.53)    17:10.30 (49.30)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laney, Judy               54 DU                  23:00.00   22:20.82   11  
                  35.91     1:15.42 (39.51)     1:55.66 (40.24)     2:36.60 (40.94)
        3:17.61 (41.01)     3:58.45 (40.84)     4:39.67 (41.22)     5:20.74 (41.07)
        6:02.08 (41.34)     6:43.07 (40.99)     7:24.57 (41.50)     8:05.53 (40.96)
        8:46.57 (41.04)     9:27.20 (40.63)    10:08.18 (40.98)    10:48.98 (40.80)
       11:30.43 (41.45)    12:10.85 (40.42)    12:52.02 (41.17)    13:33.02 (41.00)
       14:14.35 (41.33)    14:55.56 (41.21)    15:36.71 (41.15)    16:17.58 (40.87)
       16:58.42 (40.84)    17:39.42 (41.00)    18:20.58 (41.16)    19:01.63 (41.05)
       19:42.58 (40.95)    20:23.24 (40.66)    21:03.35 (40.11)    21:42.98 (39.63)
       22:20.82 (37.84)
  2 Simons, Bonnie            54 Durango             28:00.00   26:05.98    9  
                  43.17     1:30.16 (46.99)     2:17.20 (47.04)     3:05.13 (47.93)
        3:53.11 (47.98)     4:40.80 (47.69)     5:28.31 (47.51)     6:16.04 (47.73)
        7:04.31 (48.27)     7:51.74 (47.43)     8:40.10 (48.36)     9:28.50 (48.40)
       10:16.21 (47.71)    11:04.60 (48.39)    11:52.88 (48.28)    12:40.70 (47.82)
       13:28.40 (47.70)    14:16.60 (48.20)    15:04.62 (48.02)    15:52.48 (47.86)
       16:39.82 (47.34)    17:27.77 (47.95)    18:16.60 (48.83)    19:03.68 (47.08)
       19:51.77 (48.09)    20:39.06 (47.29)    21:26.21 (47.15)    22:14.38 (48.17)
       23:01.23 (46.85)    23:48.08 (46.85)    24:35.16 (47.08)    25:21.47 (46.31)
       26:05.98 (44.51)
  3 Bennett, Aimee            50 South Suburban      31:30.00   30:58.03    8  
                  51.35     1:45.19 (53.84)     2:38.64 (53.45)     3:34.22 (55.58)
        4:30.11 (55.89)     5:26.26 (56.15)     6:22.54 (56.28)     7:19.22 (56.68)
        8:16.33 (57.11)     9:13.10 (56.77)    10:09.29 (56.19)    11:06.51 (57.22)
       12:03.06 (56.55)    12:59.66 (56.60)    13:56.16 (56.50)    14:53.13 (56.97)
       15:50.53 (57.40)    16:47.89 (57.36)    17:44.74 (56.85)    18:41.63 (56.89)
       19:39.09 (57.46)    20:35.93 (56.84)    21:33.52 (57.59)    22:29.35 (55.83)
       23:26.16 (56.81)    24:23.16 (57.00)    25:20.06 (56.90)    26:16.90 (56.84)
       27:13.69 (56.79)    28:10.66 (56.97)    29:07.39 (56.73)    30:03.41 (56.02)
       30:58.03 (54.62)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Catherine           51 Durango                33.00      31.76   11  
  2 Wohl Haan, Mary           53 BAM                    37.00      36.05    9  
  3 Laney, Judy               54 DU                     45.00      41.10    8  
  4 Slavec, Deborah           53 Highlands Ranch        46.00      42.67    7  
  5 Leonard, Adrienne         53 Inverness            1:10.00      51.02    6  
  6 Yoder, Margie E           54 Aurora                 57.00      56.41    5  
 -- Kane, Julie K             53 Inverness                 NT         DQ  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Catherine           51 Durango              1:10.00    1:10.67   11  
                  35.37     1:10.67 (35.30)                                        
  2 McGarity, Maureen         51 Total Fitness        1:31.80    1:35.58    9  
                  45.87     1:35.58 (49.71)                                        
  3 Simons, Bonnie            54 Durango              2:00.00    1:47.77    8  
                  50.97     1:47.77 (56.80)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Catherine           51 Durango              2:34.00    2:32.72   11  
                  36.07     1:15.02 (38.95)     1:54.78 (39.76)     2:32.72 (37.94)
  2 Wohl Haan, Mary           53 BAM                  3:05.00    3:00.20    9  
                  43.61     1:29.98 (46.37)     2:15.80 (45.82)     3:00.20 (44.40)
 -- Swan, Laurie              53 Highlands Ranch      3:06.00         DQ  
                  43.88     1:30.67 (46.79)     2:18.56 (47.89)          DQ (47.10)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Catherine           51 Durango                37.00      37.08   11  
  2 Rosener, Karen            53 Fort Collins           38.20      37.35    9  
  3 Laney, Judy               54 DU                     44.00      43.92    8  
  4 Slavec, Deborah           53 Highlands Ranch        46.00      44.52    7  
  5 Sunie, Beverly            54 Thornton               53.00      48.48    6  
  6 Leonard, Adrienne         53 Inverness            1:05.00      49.14    5  
  7 Kane, Julie K             53 Inverness              51.91      49.70    4  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            53 Fort Collins         1:24.50    1:24.77   11  
                  39.84     1:24.77 (44.93)                                        
  2 Laney, Judy               54 DU                   1:40.00    1:35.00    9  
                  45.23     1:35.00 (49.77)                                        
  3 Sunie, Beverly            54 Thornton             1:55.00    1:45.92    8  
                  48.97     1:45.92 (56.95)                                        
  4 Kane, Julie K             53 Inverness            1:49.02    1:47.44    7  
                  52.91     1:47.44 (54.53)                                        
  5 Yoder, Margie E           54 Aurora               1:55.00    1:54.11    6  
                  54.64     1:54.11 (59.47)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wohl Haan, Mary           53 BAM                  3:13.00    3:12.36   11  
                  44.36     1:33.65 (49.29)     2:23.84 (50.19)     3:12.36 (48.52)
 -- Kane, Julie K             53 Inverness            3:36.97         DQ  
                  57.09   2:00.70 (1:03.61)   3:02.27 (1:01.57)          DQ (58.56)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosener, Karen            53 Fort Collins           30.30      29.92   11  
  2 Metz, Catherine           51 Durango                31.00      30.65    9  
  3 Pyle, Rebecca             51 South Suburban         34.00      33.16    8  
  4 Wohl Haan, Mary           53 BAM                    34.50      33.68    7  
  5 Laney, Judy               54 DU                     45.00      45.71    6  
  6 Leonard, Adrienne         53 Inverness            1:30.00      46.24    5  
  7 Kane, Julie K             53 Inverness                 NT    1:01.74    4  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             51 South Suburban       1:18.00    1:14.84   11  
                  34.81     1:14.84 (40.03)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Rebecca             51 South Suburban       3:03.00    2:59.09   11  
                  40.48     1:26.84 (46.36)     2:13.91 (47.07)     2:59.09 (45.18)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metz, Catherine           51 Durango              1:09.00    1:09.51   11  
                  31.95     1:09.51 (37.56)                                        
  2 Rosener, Karen            53 Fort Collins         1:14.50    1:14.09    9  
                  36.29     1:14.09 (37.80)                                        
  3 Laney, Judy               54 DU                   1:30.00    1:27.74    8  
                  43.55     1:27.74 (44.19)                                        
  4 Leonard, Adrienne         53 Inverness            1:35.00    1:37.43    7  
                  49.26     1:37.43 (48.17)                                        
  5 Kane, Julie K             53 Inverness            2:08.48    1:55.27    6  
                1:00.21     1:55.27 (55.06)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fouts, Susan              56 DU                     33.00      31.43   11  
  2 Nelson, MaryAnne          56 Durango                33.30      33.54    9  
  3 O'Brien, Trudy            57 Durango                34.20      34.48    8  
  4 Hashimoto, Christine      59 Inverness              34.80      34.60    7  
  5 Prall, Winifred           59 DU                     37.35      36.22    6  
  6 Hakala, Laurie            55 DAWGS                  55.00      39.72    5  
  7 Raymond, Susan            58 Thornton               43.81      46.66    4  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Trudy            57 Durango              1:16.00    1:17.26   11  
                  37.21     1:17.26 (40.05)                                        
  2 Hashimoto, Christine      59 Inverness            1:22.00    1:22.20    9  
                  39.00     1:22.20 (43.20)                                        
  3 Prall, Winifred           59 DU                   1:25.46    1:23.32    8  
                  41.20     1:23.32 (42.12)                                        
  4 England, Nancy            57 Thornton             1:36.00    1:37.71    7  
                  46.53     1:37.71 (51.18)                                        
  5 Raymond, Susan            58 Thornton             1:40.97    1:47.30    6  
                  48.12     1:47.30 (59.18)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn M          55 BAM                  2:30.00    2:24.53   11  
                  33.21     1:09.80 (36.59)     1:47.63 (37.83)     2:24.53 (36.90)
  2 Fouts, Susan              56 DU                   2:35.00    2:30.71    9  
                  34.93     1:13.13 (38.20)     1:52.85 (39.72)     2:30.71 (37.86)
  3 O'Brien, Trudy            57 Durango              2:49.00    2:51.89    8  
                  37.98     1:20.62 (42.64)     2:05.82 (45.20)     2:51.89 (46.07)
  4 Raymond, Susan            58 Thornton             3:42.73    3:44.59    7  
                  46.46     1:41.36 (54.90)   2:43.68 (1:02.32)   3:44.59 (1:00.91)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn M          55 BAM                  6:30.00    6:18.79   11  
                  33.45     1:10.64 (37.19)     1:48.69 (38.05)     2:26.89 (38.20)
        3:05.42 (38.53)     3:43.99 (38.57)     4:22.79 (38.80)     5:01.75 (38.96)
        5:40.99 (39.24)     6:18.79 (37.80)                                        
  2 Fouts, Susan              56 DU                   6:42.00    6:38.27    9  
                  37.21     1:16.97 (39.76)     1:56.87 (39.90)     2:37.41 (40.54)
        3:18.37 (40.96)     3:58.74 (40.37)     4:39.11 (40.37)     5:20.17 (41.06)
        6:00.75 (40.58)     6:38.27 (37.52)                                        
  3 King, Kristina V          59 WCM                  6:45.50    7:22.06    8  
                  37.75     1:19.35 (41.60)     2:02.83 (43.48)     2:47.58 (44.75)
        3:32.95 (45.37)     4:18.76 (45.81)     5:04.44 (45.68)     5:50.62 (46.18)
        6:36.85 (46.23)     7:22.06 (45.21)                                        
  4 O'Brien, Trudy            57 Durango              8:00.00    7:49.54    7  
                  40.79     1:25.96 (45.17)     2:13.44 (47.48)     2:59.76 (46.32)
        3:47.19 (47.43)     4:36.34 (49.15)     5:25.42 (49.08)     6:14.24 (48.82)
        7:02.91 (48.67)     7:49.54 (46.63)                                        
  5 Wilson, Debbie            55 Denver Athletic      8:05.00    8:20.58    6  
                4:22.29   7:11.22 (2:48.93)   8:20.58 (1:09.36)                    
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn M          55 BAM                 13:00.00   13:06.78   11  
                  34.79     1:13.51 (38.72)     1:52.66 (39.15)     2:31.97 (39.31)
        3:11.61 (39.64)     3:51.06 (39.45)     4:31.02 (39.96)     5:10.85 (39.83)
        5:50.55 (39.70)     6:30.41 (39.86)     7:10.51 (40.10)     7:50.31 (39.80)
        8:30.08 (39.77)     9:10.05 (39.97)     9:49.91 (39.86)    10:29.74 (39.83)
       11:09.53 (39.79)    11:49.64 (40.11)    12:28.90 (39.26)    13:06.78 (37.88)
  2 Fouts, Susan              56 DU                  13:42.00   13:37.82    9  
                  37.27     1:17.12 (39.85)     1:57.76 (40.64)     2:39.22 (41.46)
        3:20.46 (41.24)     4:01.47 (41.01)     4:42.89 (41.42)     5:24.40 (41.51)
        6:05.86 (41.46)     6:47.02 (41.16)     7:28.46 (41.44)     8:09.82 (41.36)
        8:51.54 (41.72)     9:33.15 (41.61)    10:14.37 (41.22)    10:55.21 (40.84)
       11:36.48 (41.27)    12:17.38 (40.90)    12:58.74 (41.36)    13:37.82 (39.08)
  3 Nelson, MaryAnne          56 Durango             16:45.00   16:00.27    8  
                  42.15     1:28.71 (46.56)     2:15.43 (46.72)     3:04.01 (48.58)
        3:52.37 (48.36)     4:40.11 (47.74)     5:27.87 (47.76)     6:16.45 (48.58)
        7:04.60 (48.15)     7:52.87 (48.27)     8:40.95 (48.08)     9:28.92 (47.97)
       10:17.29 (48.37)    11:05.98 (48.69)    11:54.04 (48.06)    12:42.57 (48.53)
       13:32.28 (49.71)    14:23.11 (50.83)    15:13.39 (50.28)    16:00.27 (46.88)
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn M          55 BAM                 22:00.00   21:34.14   11  
                  35.14     1:12.82 (37.68)     1:51.84 (39.02)     2:31.50 (39.66)
        3:10.80 (39.30)     3:49.70 (38.90)     4:29.06 (39.36)     5:08.38 (39.32)
        5:47.31 (38.93)     6:26.82 (39.51)     7:06.52 (39.70)     7:45.82 (39.30)
        8:25.95 (40.13)     9:05.56 (39.61)     9:45.58 (40.02)    10:25.05 (39.47)
       11:04.63 (39.58)    11:44.82 (40.19)    12:24.51 (39.69)    13:04.12 (39.61)
       13:43.58 (39.46)    14:23.25 (39.67)    15:02.40 (39.15)    15:41.61 (39.21)
       16:20.70 (39.09)    17:00.09 (39.39)    17:39.65 (39.56)    18:19.49 (39.84)
       18:59.10 (39.61)    19:38.57 (39.47)    20:17.93 (39.36)    20:56.76 (38.83)
       21:34.14 (37.38)
  2 O'Brien, Trudy            57 Durango             28:00.00   26:23.01    9  
                  45.47     1:33.02 (47.55)     2:22.53 (49.51)     3:11.48 (48.95)
        4:01.12 (49.64)     4:50.53 (49.41)     5:39.27 (48.74)     6:27.72 (48.45)
        7:15.50 (47.78)     8:02.76 (47.26)     8:51.14 (48.38)     9:38.66 (47.52)
       10:26.79 (48.13)    11:15.25 (48.46)    12:03.32 (48.07)    12:51.08 (47.76)
       13:39.17 (48.09)    14:27.71 (48.54)    15:15.27 (47.56)    16:02.51 (47.24)
       16:50.40 (47.89)    17:38.38 (47.98)    18:26.36 (47.98)    19:14.91 (48.55)
       20:02.54 (47.63)    20:50.42 (47.88)    21:38.36 (47.94)    22:26.51 (48.15)
       23:14.52 (48.01)    24:01.74 (47.22)    24:49.22 (47.48)    25:36.80 (47.58)
       26:23.01 (46.21)
  3 Prall, Winifred           59 DU                  27:30.00   26:57.06    8  
                  42.94     1:30.98 (48.04)     2:20.26 (49.28)     3:07.94 (47.68)
        3:55.85 (47.91)     4:43.73 (47.88)     5:31.99 (48.26)     6:19.88 (47.89)
        7:09.64 (49.76)     7:58.72 (49.08)     8:48.60 (49.88)     9:37.41 (48.81)
       10:27.06 (49.65)    11:15.07 (48.01)    12:05.18 (50.11)    12:54.30 (49.12)
       13:43.71 (49.41)    14:32.54 (48.83)    15:22.93 (50.39)    16:11.42 (48.49)
       17:02.12 (50.70)    17:52.11 (49.99)    18:41.57 (49.46)    19:32.01 (50.44)
       20:21.24 (49.23)    21:11.63 (50.39)    22:01.79 (50.16)    22:51.23 (49.44)
       23:40.69 (49.46)    24:31.01 (50.32)    25:20.83 (49.82)    26:10.23 (49.40)
       26:57.06 (46.83)
  4 Wilson, Debbie            55 Denver Athletic     29:00.00   28:44.22    7  
                  44.41     1:34.55 (50.14)     2:25.61 (51.06)     3:17.26 (51.65)
        4:09.16 (51.90)     5:01.17 (52.01)     5:53.15 (51.98)     6:45.66 (52.51)
        7:38.39 (52.73)     8:31.75 (53.36)     9:24.33 (52.58)    10:16.83 (52.50)
       11:09.29 (52.46)    12:01.90 (52.61)    12:53.83 (51.93)    13:45.72 (51.89)
       14:38.67 (52.95)    15:32.09 (53.42)    16:24.94 (52.85)    17:17.65 (52.71)
       18:10.58 (52.93)    19:03.18 (52.60)    19:56.11 (52.93)    20:49.68 (53.57)
       21:42.55 (52.87)    22:36.01 (53.46)    23:29.59 (53.58)    24:22.64 (53.05)
       25:15.97 (53.33)    26:09.21 (53.24)    27:01.51 (52.30)    27:53.09 (51.58)
       28:44.22 (51.13)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          56 Durango                42.00      40.51   11  
  2 Hashimoto, Christine      59 Inverness              42.00      41.86    9  
  3 Prall, Winifred           59 DU                     47.81      51.80    8  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hashimoto, Christine      59 Inverness            1:33.00    1:30.21   11  
                  44.84     1:30.21 (45.37)                                        
  2 Prall, Winifred           59 DU                   1:44.59    1:43.18    9  
                  51.61     1:43.18 (51.57)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hashimoto, Christine      59 Inverness            3:20.00    3:26.06   11  
                  50.25     1:43.54 (53.29)     2:36.50 (52.96)     3:26.06 (49.56)
  2 Young, Lydia              58 Foothills            3:23.00    3:27.62    9  
                  49.36     1:41.89 (52.53)     2:35.49 (53.60)     3:27.62 (52.13)
  3 Wilson, Debbie            55 Denver Athletic      3:36.00    3:30.26    8  
                  51.17     1:43.52 (52.35)     2:37.65 (54.13)     3:30.26 (52.61)
  4 Prall, Winifred           59 DU                   3:34.63    3:36.81    7  
                  52.29     1:47.73 (55.44)     2:45.12 (57.39)     3:36.81 (51.69)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn M          55 BAM                    39.00      39.40   11  
  2 Nelson, MaryAnne          56 Durango                41.00      41.43    9  
  3 O'Brien, Trudy            57 Durango                41.00      41.52    8  
  4 Dunning, Melissa          57 DU                     44.33      44.18    7  
  5 Fouts, Susan              56 DU                     45.00      44.79    6  
  6 Hashimoto, Christine      59 Inverness              46.00      47.85    5  
  7 Prall, Winifred           59 DU                     52.12      48.78    4  
  8 England, Nancy            57 Thornton               53.00      52.94    3  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          56 Durango              1:31.00    1:31.65   11  
                  43.43     1:31.65 (48.22)                                        
  2 O'Brien, Trudy            57 Durango              1:34.00    1:35.98    9  
                  46.31     1:35.98 (49.67)                                        
  3 Dunning, Melissa          57 DU                   1:40.00    1:37.44    8  
                  47.24     1:37.44 (50.20)                                        
  4 England, Nancy            57 Thornton             1:52.00    1:59.60    7  
                  54.92   1:59.60 (1:04.68)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          56 Durango              3:24.00    3:22.81   11  
                  45.57     1:37.14 (51.57)     2:30.88 (53.74)     3:22.81 (51.93)
  2 Dunning, Melissa          57 DU                   4:00.00    3:40.70    9  
                  48.02     1:44.51 (56.49)     2:41.65 (57.14)     3:40.70 (59.05)
  3 Young, Lydia              58 Foothills            3:40.00    3:45.10    8  
                  50.81     1:47.85 (57.04)     2:46.17 (58.32)     3:45.10 (58.93)
  4 Moler, Linda              55 South Suburban       4:40.00    4:02.91    7  
                  51.78     1:51.51 (59.73)   2:55.67 (1:04.16)   4:02.91 (1:07.24)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn M          55 BAM                    34.00      33.89   11  
  2 Nelson, MaryAnne          56 Durango                40.30      43.29    9  
  3 Prall, Winifred           59 DU                     50.04      45.18    8  
  4 Hashimoto, Christine      59 Inverness              44.00      45.47    7  
  5 Hakala, Laurie            55 DAWGS                1:20.00      46.29    6  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Carolyn M          55 BAM                  1:18.00    1:15.36   11  
                  34.99     1:15.36 (40.37)                                        
  2 Young, Lydia              58 Foothills            1:48.00    1:39.00    9  
                  47.22     1:39.00 (51.78)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              58 Foothills            3:45.00    3:49.78   11  
                  51.70     1:49.49 (57.79)   2:50.73 (1:01.24)     3:49.78 (59.05)
  2 Prall, Winifred           59 DU                   4:21.86    4:06.51    9  
                  50.09   1:55.16 (1:05.07)   3:07.85 (1:12.69)     4:06.51 (58.66)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, MaryAnne          56 Durango              1:29.00    1:26.89   11  
                  41.12     1:26.89 (45.77)                                        
  2 Fouts, Susan              56 DU                   1:45.00    1:27.08    9  
                  43.79     1:27.08 (43.29)                                        
  3 Prall, Winifred           59 DU                   1:41.22    1:34.98    8  
                  46.50     1:34.98 (48.48)                                        
  4 Hashimoto, Christine      59 Inverness            1:32.00    1:35.60    7  
                  45.26     1:35.60 (50.34)                                        
  5 England, Nancy            57 Thornton             1:48.00    1:52.03    6  
                  53.76     1:52.03 (58.27)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              58 Foothills            3:20.00    3:25.05   11  
                  46.22     1:38.97 (52.75)     2:36.00 (57.03)     3:25.05 (49.05)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Lydia              58 Foothills            7:25.00    7:20.09   11  
                  44.59     1:29.99 (45.40)     2:14.13 (44.14)     2:57.88 (43.75)
      4:41.05 (1:43.17)     5:23.21 (42.16)     6:04.41 (41.20)   7:20.09 (1:15.68)
  2 Prall, Winifred           59 DU                   7:25.65    7:29.79    9  
                  43.09   1:45.64 (1:02.55)   3:25.30 (1:39.66)   4:31.18 (1:05.88)
      5:59.83 (1:28.65)   7:15.38 (1:15.55)   9:11.24 (1:55.86)         7:29.79 ( )
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              64 DAWGS                  35.00      36.31   11  
  2 Anziano, Marcia           62 DU                     36.15      36.88    9  
  3 McKim, Penny A            62 Total Fitness          48.20      42.40    8  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              64 DAWGS                1:25.00    1:25.22   11  
                  40.53     1:25.22 (44.69)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           62 DU                   2:54.93    2:58.03   11  
                  40.81     1:24.92 (44.11)     2:10.38 (45.46)     2:58.03 (47.65)
  2 Wise, Louise              64 DAWGS                3:10.00    3:09.40    9  
                  43.03     1:30.97 (47.94)     2:20.94 (49.97)     3:09.40 (48.46)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           62 DU                   7:32.07    7:37.57   11  
                  42.08     1:26.83 (44.75)     2:12.19 (45.36)     2:58.11 (45.92)
        3:44.08 (45.97)     4:30.31 (46.23)     5:18.25 (47.94)     6:06.33 (48.08)
        6:52.69 (46.36)     7:37.57 (44.88)                                        
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           62 DU                  25:56.73   25:46.03   11  
                  42.07     1:27.74 (45.67)     2:13.68 (45.94)     3:00.08 (46.40)
        3:46.41 (46.33)     4:33.00 (46.59)     5:19.89 (46.89)     6:06.25 (46.36)
        6:52.68 (46.43)     7:38.72 (46.04)     8:25.09 (46.37)     9:11.40 (46.31)
        9:57.86 (46.46)    10:44.01 (46.15)    11:30.52 (46.51)    12:16.94 (46.42)
       13:03.09 (46.15)    13:49.48 (46.39)    14:36.45 (46.97)    15:24.46 (48.01)
       16:12.78 (48.32)    17:01.75 (48.97)    17:50.38 (48.63)    18:39.56 (49.18)
       19:29.49 (49.93)    20:16.61 (47.12)    21:05.63 (49.02)    21:53.29 (47.66)
       22:41.02 (47.73)    23:28.06 (47.04)    24:16.50 (48.44)    25:01.57 (45.07)
       25:46.03 (44.46)
  2 Lebsack, Linda M          60 DU                  27:30.00   27:41.02    9  
                  45.85     1:34.90 (49.05)     2:24.68 (49.78)     3:14.59 (49.91)
        4:05.36 (50.77)     4:57.25 (51.89)     5:47.63 (50.38)     6:38.93 (51.30)
        7:30.74 (51.81)     8:21.02 (50.28)     9:12.77 (51.75)    10:02.86 (50.09)
       10:54.79 (51.93)    11:45.71 (50.92)    12:37.04 (51.33)    13:27.47 (50.43)
       14:19.16 (51.69)    15:09.60 (50.44)    16:00.08 (50.48)    16:50.20 (50.12)
       17:41.07 (50.87)    18:32.14 (51.07)    19:21.88 (49.74)    20:12.07 (50.19)
       21:02.59 (50.52)    21:53.51 (50.92)    22:43.99 (50.48)    23:34.23 (50.24)
       24:25.52 (51.29)    25:15.21 (49.69)    26:04.50 (49.29)    26:53.36 (48.86)
       27:41.02 (47.66)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           62 DU                     55.25      49.94   11  
  2 Wise, Louise              64 DAWGS                  50.00      51.54    9  
  3 McKim, Penny A            62 Total Fitness          57.07      55.50    8  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatz, Pam                 60 DU                   1:19.00    1:17.63   11  
                  37.98     1:17.63 (39.65)                                        
  2 Lebsack, Linda M          60 DU                   1:55.00    1:43.34    9  
                  51.70     1:43.34 (51.64)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatz, Pam                 60 DU                   3:00.00    2:51.39   11  
                  41.10     1:23.57 (42.47)     2:07.27 (43.70)     2:51.39 (44.12)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              64 DAWGS                  47.00      47.75   11  
  2 McKim, Penny A            62 Total Fitness          50.46      49.98    9  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatz, Pam                 60 DU                   1:30.00    1:28.29   11  
                  42.28     1:28.29 (46.01)                                        
  2 Wise, Louise              64 DAWGS                1:44.00    1:46.05    9  
                  52.04     1:46.05 (54.01)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatz, Pam                 60 DU                   3:20.00    3:15.43   11  
                  43.60     1:32.96 (49.36)     2:24.79 (51.83)     3:15.43 (50.64)
  2 Lebsack, Linda M          60 DU                   4:05.00    4:02.70    9  
                  57.31   2:00.23 (1:02.92)   3:02.75 (1:02.52)     4:02.70 (59.95)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, Louise              64 DAWGS                  45.00      44.66   11  
  2 Lebsack, Linda M          60 DU                     47.00      46.52    9  
  3 Anziano, Marcia           62 DU                     51.40      49.16    8  
  4 McKim, Penny A            62 Total Fitness        1:05.00      54.32    7  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          60 DU                   1:40.00    1:44.08   11  
                  47.00     1:44.08 (57.08)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          60 DU                   3:45.00    3:55.09   11  
                  53.04     1:52.11 (59.07)   2:55.27 (1:03.16)     3:55.09 (59.82)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatz, Pam                 60 DU                   1:15.00    1:18.78   11  
                  36.93     1:18.78 (41.85)                                        
  2 Wise, Louise              64 DAWGS                1:38.00    1:35.97    9  
                  47.51     1:35.97 (48.46)                                        
  3 Anziano, Marcia           62 DU                   1:46.50    1:45.93    8  
                  52.90     1:45.93 (53.03)                                        
  4 McKim, Penny A            62 Total Fitness        2:06.73    1:49.86    7  
                  56.63     1:49.86 (53.23)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatz, Pam                 60 DU                   2:50.00    2:52.36   11  
                  37.45     1:22.30 (44.85)     2:11.80 (49.50)     2:52.36 (40.56)
  2 Lebsack, Linda M          60 DU                   3:36.00    3:37.62    9  
                  50.62     1:47.91 (57.29)   2:50.31 (1:02.40)     3:37.62 (47.31)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lebsack, Linda M          60 DU                   7:35.00    7:40.60   11  
                  32.16       56.93 (24.77)     1:38.96 (42.03)     2:21.36 (42.40)
        3:04.44 (43.08)     3:47.20 (42.76)     4:29.78 (42.58)   7:40.60 (3:10.82)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               65 Snow Mountain          45.00      40.46   11  
  2 Croissant, Eileen M       67 Bee Gees               43.27      42.62    9  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croissant, Eileen M       67 Bee Gees             1:40.50    1:39.82   11  
                  47.56     1:39.82 (52.26)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic      2:50.00    3:08.87   11  
                  41.74     1:28.29 (46.55)     2:18.48 (50.19)     3:08.87 (50.39)
  2 Croissant, Eileen M       67 Bee Gees             3:44.88    3:41.38    9  
                  47.28     1:44.92 (57.64)     2:42.99 (58.07)     3:41.38 (58.39)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic      8:15.00    8:17.95   11  
                6:41.85   8:17.95 (1:36.10)                                        
  2 Croissant, Eileen M       67 Bee Gees            10:01.00   10:06.82    9  
                6:47.51  10:06.82 (3:19.31)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               65 Snow Mountain       17:30.00   17:15.21   11  
                  46.73     1:37.32 (50.59)     2:27.29 (49.97)     3:19.08 (51.79)
        4:10.88 (51.80)     5:02.77 (51.89)     5:55.41 (52.64)     6:48.53 (53.12)
        7:39.74 (51.21)     8:32.89 (53.15)     9:26.92 (54.03)    10:17.66 (50.74)
       11:11.68 (54.02)    12:03.85 (52.17)    12:56.52 (52.67)    13:49.11 (52.59)
       14:42.71 (53.60)    15:34.00 (51.29)    16:25.85 (51.85)    17:15.21 (49.36)
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic     30:00.00   28:13.22   11  
                  44.86     1:33.86 (49.00)     2:23.72 (49.86)     3:14.18 (50.46)
        4:04.81 (50.63)     4:55.91 (51.10)     5:47.42 (51.51)     6:38.94 (51.52)
        7:30.55 (51.61)     8:21.85 (51.30)     9:13.56 (51.71)    10:05.04 (51.48)
       10:55.86 (50.82)    11:47.91 (52.05)    12:39.95 (52.04)    13:31.96 (52.01)
       14:24.27 (52.31)    15:15.88 (51.61)    16:08.09 (52.21)    17:00.01 (51.92)
       17:52.25 (52.24)    18:44.05 (51.80)    19:36.18 (52.13)    20:28.10 (51.92)
       21:20.14 (52.04)    22:11.95 (51.81)    23:03.62 (51.67)    23:55.63 (52.01)
       24:48.13 (52.50)    25:39.97 (51.84)    26:31.56 (51.59)    27:23.37 (51.81)
       28:13.22 (49.85)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic        44.00      47.14   11  
  2 Dyck, Grace               65 Snow Mountain          55.00      49.04    9  
  3 Croissant, Eileen M       67 Bee Gees             1:04.62    1:04.61    8  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic      1:36.00    1:39.28   11  
                  47.52     1:39.28 (51.76)                                        
  2 Dyck, Grace               65 Snow Mountain        1:55.00    1:46.59    9  
                  53.40     1:46.59 (53.19)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic      3:40.00    3:36.18   11  
                  52.13     1:47.29 (55.16)     2:42.32 (55.03)     3:36.18 (53.86)
  2 Dyck, Grace               65 Snow Mountain        3:45.00    3:37.28    9  
                  52.29     1:47.70 (55.41)     2:43.36 (55.66)     3:37.28 (53.92)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               65 Snow Mountain          58.00      47.42   11  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               65 Snow Mountain        1:50.00    1:45.48   11  
                  50.91     1:45.48 (54.57)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               65 Snow Mountain        3:54.00    3:57.45   11  
                  52.45   1:53.42 (1:00.97)   2:55.94 (1:02.52)   3:57.45 (1:01.51)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic        45.00      45.41   11  
  2 Dyck, Grace               65 Snow Mountain          55.00      50.77    9  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic      1:45.00    1:49.26   11  
                  50.94     1:49.26 (58.32)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic      1:45.00    1:40.90   11  
                  47.57     1:40.90 (53.33)                                        
  2 Dyck, Grace               65 Snow Mountain        1:50.00    1:41.36    9  
                  51.85     1:41.36 (49.51)                                        
  3 Croissant, Eileen M       67 Bee Gees             2:11.83    2:10.97    8  
                2:11.27         2:10.97 ( )                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberg, Jane               69 Denver Athletic      3:45.00    3:37.12   11  
                  50.02     1:48.34 (58.32)     2:46.06 (57.72)     3:37.12 (51.06)
  2 Dyck, Grace               65 Snow Mountain        4:00.00    3:40.99    9  
                  59.15     1:54.41 (55.26)     2:53.23 (58.82)     3:40.99 (47.76)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           74 CMS                    58.00      56.03   11  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      71 CMS                  1:33.10    1:31.82   11  
                  42.31     1:31.82 (49.51)                                        
  2 Hertzberg, Ruth           74 CMS                  1:50.00    1:55.87    9  
                  56.96     1:55.87 (58.91)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          74 Snow Mountain        4:02.04    3:51.72   11  
                  52.58     1:50.75 (58.17)   2:51.92 (1:01.17)     3:51.72 (59.80)
  2 Hertzberg, Ruth           74 CMS                  5:00.10    4:06.62    9  
                  55.40   1:57.91 (1:02.51)   3:02.88 (1:04.97)   4:06.62 (1:03.74)
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          74 Snow Mountain       22:57.05   20:51.22   11  
                  54.82   1:54.84 (1:00.02)   2:57.50 (1:02.66)   4:02.08 (1:04.58)
      5:04.29 (1:02.21)   6:07.27 (1:02.98)   7:11.44 (1:04.17)   8:14.19 (1:02.75)
      9:17.87 (1:03.68)  10:22.37 (1:04.50)  11:25.09 (1:02.72)  12:28.79 (1:03.70)
     13:32.91 (1:04.12)  14:35.67 (1:02.76)  15:39.79 (1:04.12)  16:42.65 (1:02.86)
     17:46.83 (1:04.18)  18:48.78 (1:01.95)  19:51.00 (1:02.22)  20:51.22 (1:00.22)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      71 CMS                    57.07      49.02   11  
  2 Buchannan, Peggy          74 Snow Mountain        1:06.21    1:00.67    9  
  3 Hertzberg, Ruth           74 CMS                  1:05.00    1:04.62    8  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           74 CMS                  2:15.00    1:20.58   11  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      71 CMS                  2:10.09    2:02.62   11  
                  57.30   2:02.62 (1:05.32)                                        
  2 Buchannan, Peggy          74 Snow Mountain        2:07.42    2:09.99    9  
                1:00.93   2:09.99 (1:09.06)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          74 Snow Mountain        4:12.33    4:29.21   11  
                1:01.85   2:10.82 (1:08.97)   3:20.37 (1:09.55)   4:29.21 (1:08.84)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      71 CMS                  1:01.35      59.57   11  
  2 Hertzberg, Ruth           74 CMS                  1:20.00    1:20.62    9  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzberg, Ruth           74 CMS                  2:30.00    3:07.48   11  
                1:24.09   3:07.48 (1:43.39)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harkreader, Patricia      71 CMS                  1:59.09    1:35.92   11  
  2 Buchannan, Peggy          74 Snow Mountain        2:04.21    2:00.85    9  
                  58.66   2:00.85 (1:02.19)                                        
 -- Hertzberg, Ruth           74 CMS                  2:05.00         DQ  
                1:14.55        DQ (1:19.91)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchannan, Peggy          74 Snow Mountain        4:12.32    4:22.75   11  
                1:02.32   2:13.78 (1:11.46)   3:22.80 (1:09.02)     4:22.75 (59.95)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           79 Jeffco               1:05.00    1:15.32   11  
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           79 Jeffco               5:50.00    6:47.88   11  
                1:24.09   3:13.90 (1:49.81)   5:04.96 (1:51.06)   6:47.88 (1:42.92)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Frances           79 Jeffco               1:44.00    2:10.76   11  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copsey, Shane             24 Unattached             28.15      21.77   11  
  2 Lanners, Bret             24 Inverness              23.46      23.17    9  
  3 Lang, Matthew             24 DAWGS                  23.30      23.49    8  
  4 Baker, Jeff               21 Aspen Speedos          23.98      23.74    7  
  5 Ko, Scott Y               24 Bee Gees               23.30      23.77    6  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copsey, Shane             24 Unattached             50.07      48.32   11  
                  23.35       48.32 (24.97)                                        
  2 Lanners, Bret             24 Inverness              52.22      50.19    9  
                  24.05       50.19 (26.14)                                        
  3 Lang, Matthew             24 DAWGS                  53.30      51.98    8  
                  25.02       51.98 (26.96)                                        
  4 Ko, Scott Y               24 Bee Gees               51.00      52.77    7  
                  24.53       52.77 (28.24)                                        
  5 Baker, Jeff               21 Aspen Speedos          51.51      53.17    6  
                  24.80       53.17 (28.37)                                        
  6 Shanks, Andrew            23 Unattached           1:07.72    1:06.68    5  
                  31.67     1:06.68 (35.01)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Jeff               21 Aspen Speedos        1:53.50    2:02.89   11  
                  26.10       55.44 (29.34)     1:27.68 (32.24)     2:02.89 (35.21)
  2 Spackman, Nicholas        20 Cheyene Masters      2:08.17    2:06.91    9  
                  28.70     1:01.01 (32.31)     1:34.09 (33.08)     2:06.91 (32.82)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        20 Cheyene Masters      5:35.85    5:43.50   11  
                  29.54     1:03.05 (33.51)     1:37.35 (34.30)     2:12.80 (35.45)
        2:47.77 (34.97)     3:23.36 (35.59)     3:58.74 (35.38)     4:35.03 (36.29)
        5:10.19 (35.16)     5:43.50 (33.31)                                        
  2 Ko, Scott Y               24 Bee Gees            10:00.00    6:48.59    9  
                  36.67     1:17.72 (41.05)     2:00.26 (42.54)     2:42.93 (42.67)
        3:25.29 (42.36)     4:08.40 (43.11)     4:47.78 (39.38)     5:29.28 (41.50)
        6:11.23 (41.95)     6:48.59 (37.36)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        20 Cheyene Masters     12:00.00   11:57.07   11  
                  30.35     1:04.77 (34.42)     1:40.43 (35.66)     2:16.28 (35.85)
        2:52.35 (36.07)     3:28.54 (36.19)     4:04.70 (36.16)     4:41.16 (36.46)
        5:17.86 (36.70)     5:54.40 (36.54)     6:30.73 (36.33)     7:08.03 (37.30)
        7:45.10 (37.07)     8:21.99 (36.89)     8:58.47 (36.48)     9:35.11 (36.64)
       10:11.98 (36.87)    10:48.87 (36.89)    11:23.65 (34.78)    11:57.07 (33.42)
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ko, Scott Y               24 Bee Gees            30:00.00   23:56.54   11  
                  41.39     1:25.73 (44.34)     2:11.27 (45.54)     2:58.03 (46.76)
        3:45.26 (47.23)     4:30.32 (45.06)     5:15.46 (45.14)     6:00.77 (45.31)
        6:47.24 (46.47)     7:31.45 (44.21)     8:16.49 (45.04)     9:00.37 (43.88)
        9:44.59 (44.22)    10:25.73 (41.14)    11:07.11 (41.38)    11:52.15 (45.04)
       12:37.25 (45.10)    13:17.04 (39.79)    13:53.11 (36.07)    14:39.22 (46.11)
       15:24.44 (45.22)    16:07.65 (43.21)    16:52.37 (44.72)    17:36.79 (44.42)
       18:21.13 (44.34)    19:04.21 (43.08)    19:47.95 (43.74)    20:32.13 (44.18)
       21:13.61 (41.48)    21:58.01 (44.40)    22:38.48 (40.47)    23:18.54 (40.06)
       23:56.54 (38.00)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Jeff               21 Aspen Speedos          27.57      27.58   11  
  2 Ko, Scott Y               24 Bee Gees               27.00      27.99    9  
  3 Lang, Matthew             24 DAWGS                  32.00      28.25    8  
  4 Lanners, Bret             24 Inverness              26.67      29.06    7  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Jeff               21 Aspen Speedos          57.68      59.74   11  
                  28.19       59.74 (31.55)                                        
  2 Lang, Matthew             24 DAWGS                1:02.00    1:00.99    9  
                  29.68     1:00.99 (31.31)                                        
  3 Ko, Scott Y               24 Bee Gees             1:00.00    1:01.16    8  
                  29.52     1:01.16 (31.64)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ko, Scott Y               24 Bee Gees             4:00.00    2:42.24   11  
                  36.28     1:17.76 (41.48)     2:01.23 (43.47)     2:42.24 (41.01)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copsey, Shane             24 Unattached             28.15      26.94   11  
  2 Lanners, Bret             24 Inverness              30.10      29.07    9  
  3 Lang, Matthew             24 DAWGS                  29.00      29.10    8  
  4 Ko, Scott Y               24 Bee Gees               40.00      40.30    7  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             24 Inverness            1:02.89    1:03.82   11  
                  29.60     1:03.82 (34.22)                                        
  2 Lang, Matthew             24 DAWGS                1:06.00    1:04.34    9  
                  29.90     1:04.34 (34.44)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copsey, Shane             24 Unattached           2:15.00    2:15.31   11  
                  30.10     1:04.36 (34.26)     1:39.93 (35.57)     2:15.31 (35.38)
  2 Lanners, Bret             24 Inverness            2:19.84    2:23.93    9  
                  32.07     1:08.37 (36.30)     1:45.80 (37.43)     2:23.93 (38.13)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             24 Inverness              25.46      25.47   11  
  2 Ko, Scott Y               24 Bee Gees               25.00      25.57    9  
  3 Lang, Matthew             24 DAWGS                  32.00      27.35    8  
  4 Shanks, Andrew            23 Unattached             31.52      31.65    7  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             24 Inverness              58.83      57.51   11  
                  26.60       57.51 (30.91)                                        
  2 Ko, Scott Y               24 Bee Gees               57.00      58.80    9  
                  26.50       58.80 (32.30)                                        
  3 Spackman, Nicholas        20 Cheyene Masters      1:05.01    1:00.58    8  
                  27.94     1:00.58 (32.64)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        20 Cheyene Masters      2:20.40    2:20.03   11  
                  28.50     1:03.20 (34.70)     1:41.26 (38.06)     2:20.03 (38.77)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             24 Inverness            1:01.83      58.34   11  
                  27.37       58.34 (30.97)                                        
  2 Lang, Matthew             24 DAWGS                1:05.00      58.68    9  
                  28.00       58.68 (30.68)                                        
  3 Ko, Scott Y               24 Bee Gees             2:00.00    1:16.67    8  
                  34.46     1:16.67 (42.21)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanners, Bret             24 Inverness            2:16.13    2:09.75   11  
                  26.85     1:03.26 (36.41)     1:40.93 (37.67)     2:09.75 (28.82)
  2 Spackman, Nicholas        20 Cheyene Masters      2:22.97    2:19.82    9  
                  28.67     1:05.31 (36.64)     1:47.33 (42.02)     2:19.82 (32.49)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spackman, Nicholas        20 Cheyene Masters      5:30.55    4:58.27   11  
                  28.25     1:02.64 (34.39)     1:42.15 (39.51)     2:21.25 (39.10)
        3:04.24 (42.99)     3:47.82 (43.58)     4:23.14 (35.32)     4:58.27 (35.13)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silleck, Haydn            28 Unattached             22.00      21.36   11  
  2 Caswell, Ian              28 Bee Gees               23.89      22.57    9  
  3 Runyan, Scott             27 Unattached             25.50      23.75    8  
  4 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness              24.00      23.91    7  
  5 Juliano, Kevin            27 Thornton               23.75      24.86    6  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees               48.99      49.79   11  
                  23.82       49.79 (25.97)                                        
  2 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness              51.00      51.53    9  
                  25.18       51.53 (26.35)                                        
  3 Juliano, Kevin            27 Thornton               54.80      54.23    8  
                  25.53       54.23 (28.70)                                        
  4 Johnson, Brett            27 DU                     56.00      56.19    7  
                  26.81       56.19 (29.38)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness            1:50.00    1:49.60   11  
                  26.56       54.91 (28.35)     1:22.67 (27.76)     1:49.60 (26.93)
  2 Stanchak, Michael         25 DU                   1:55.30    1:59.96    9  
                  27.51       57.68 (30.17)     1:28.83 (31.15)     1:59.96 (31.13)
  3 Johnson, Brett            27 DU                   2:09.00    2:09.89    8  
                  28.43     1:01.45 (33.02)     1:35.41 (33.96)     2:09.89 (34.48)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Nicholas          25 Inverness            5:34.63    5:43.29   11  
                  30.54     1:03.24 (32.70)     1:37.32 (34.08)     2:11.93 (34.61)
        2:46.66 (34.73)     3:22.29 (35.63)     3:57.56 (35.27)     4:33.21 (35.65)
        5:09.34 (36.13)     5:43.29 (33.95)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees            11:00.00   11:19.52   11  
                  28.81       59.69 (30.88)     1:31.65 (31.96)     2:03.65 (32.00)
        2:36.16 (32.51)     3:09.45 (33.29)     3:42.93 (33.48)     4:16.68 (33.75)
        4:50.53 (33.85)     5:25.23 (34.70)     6:00.14 (34.91)     6:35.73 (35.59)
        7:11.17 (35.44)     7:46.97 (35.80)     8:22.79 (35.82)     8:59.01 (36.22)
        9:35.24 (36.23)    10:11.83 (36.59)    10:46.95 (35.12)    11:19.52 (32.57)
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartzkoph, Jess J      28 Aurora              20:00.00   20:24.54   11  
                  31.91     1:07.56 (35.65)     1:43.79 (36.23)     2:20.65 (36.86)
        2:57.83 (37.18)     3:35.21 (37.38)     4:13.14 (37.93)     4:50.46 (37.32)
        5:28.06 (37.60)     6:04.84 (36.78)     6:41.42 (36.58)     7:18.40 (36.98)
        7:56.19 (37.79)     8:33.76 (37.57)     9:11.37 (37.61)     9:49.51 (38.14)
       10:27.17 (37.66)    11:04.32 (37.15)    11:41.98 (37.66)    12:19.65 (37.67)
       12:57.38 (37.73)    13:34.95 (37.57)    14:12.73 (37.78)    14:50.96 (38.23)
       15:28.20 (37.24)    16:06.13 (37.93)    16:43.27 (37.14)    17:20.55 (37.28)
       17:58.67 (38.12)    18:36.33 (37.66)    19:14.03 (37.70)    19:52.17 (38.14)
       20:24.54 (32.37)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees               26.00      24.90   11  
  2 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness              27.00      27.67    9  
  3 Runyan, Scott             27 Unattached             27.30      27.83    8  
  4 Juliano, Kevin            27 Thornton               29.11      28.69    7  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees               55.99      53.63   11  
                  25.97       53.63 (27.66)                                        
  2 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness              58.50      57.43    9  
                  28.48       57.43 (28.95)                                        
  3 Runyan, Scott             27 Unattached           1:02.00    1:01.27    8  
                  29.54     1:01.27 (31.73)                                        
  4 Juliano, Kevin            27 Thornton             1:01.01    1:04.42    7  
                  31.32     1:04.42 (33.10)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees             2:01.99    2:04.14   11  
                  29.32     1:00.70 (31.38)     1:33.00 (32.30)     2:04.14 (31.14)
  2 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness            2:05.00    2:05.06    9  
                  30.81     1:02.80 (31.99)     1:34.28 (31.48)     2:05.06 (30.78)
  3 Juliano, Kevin            27 Thornton             2:09.75    2:39.53    8  
                  35.80     1:16.41 (40.61)     1:57.82 (41.41)     2:39.53 (41.71)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Runyan, Scott             27 Unattached             29.00      28.38   11  
  2 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness              33.00      31.13    9  
  3 Schwartzkoph, Jess J      28 Aurora                 30.00      31.71    8  
  4 Juliano, Kevin            27 Thornton               33.91      32.00    7  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Runyan, Scott             27 Unattached           1:03.05    1:04.42   11  
                  31.25     1:04.42 (33.17)                                        
  2 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness            1:10.00    1:07.72    9  
                  32.23     1:07.72 (35.49)                                        
  3 Juliano, Kevin            27 Thornton             1:09.10    1:11.42    8  
                  34.06     1:11.42 (37.36)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanchak, Michael         25 DU                   2:28.30    2:29.09   11  
                  32.99     1:10.61 (37.62)     1:49.49 (38.88)     2:29.09 (39.60)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees               25.79      24.71   11  
  2 Schwartzkoph, Jess J      28 Aurora                 25.80      25.02    9  
  3 Juliano, Kevin            27 Thornton               24.68      25.24    8  
  4 Runyan, Scott             27 Unattached             28.50      25.25    7  
  5 Levine, Nicholas          25 Inverness              27.98      28.49    6  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees               55.00      53.60   11  
                  25.35       53.60 (28.25)                                        
  2 Schwartzkoph, Jess J      28 Aurora                 56.00      53.90    9  
                  25.11       53.90 (28.79)                                        
  3 Christianson, Jon         25 SQUID                  54.00      54.00    8  
                  25.23       54.00 (28.77)                                        
  4 Juliano, Kevin            27 Thornton               56.60      57.74    7  
                  26.75       57.74 (30.99)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christianson, Jon         25 SQUID                2:03.00    2:01.32   11  
                  27.01       57.39 (30.38)     1:28.79 (31.40)     2:01.32 (32.53)
  2 Schwartzkoph, Jess J      28 Aurora               2:08.00    2:02.56    9  
                  26.64       56.65 (30.01)     1:28.11 (31.46)     2:02.56 (34.45)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silleck, Haydn            28 Unattached             59.00      55.76   11  
                  26.56       55.76 (29.20)                                        
  2 Caswell, Ian              28 Bee Gees               58.00      55.82    9  
                  24.86       55.82 (30.96)                                        
  3 Runyan, Scott             27 Unattached           1:01.00      59.29    8  
                  28.25       59.29 (31.04)                                        
  4 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness              57.50      59.46    7  
                  27.89       59.46 (31.57)                                        
  5 Juliano, Kevin            27 Thornton               59.81    1:02.01    6  
                  28.40     1:02.01 (33.61)                                        
  6 Johnson, Brett            27 DU                   1:08.00    1:08.48    5  
                  30.86     1:08.48 (37.62)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christianson, Jon         25 SQUID                2:05.00    2:04.21   11  
                  25.63       57.87 (32.24)     1:34.43 (36.56)     2:04.21 (29.78)
  2 Sheremeta, Nicholas       29 Inverness            2:08.50    2:08.24    9  
                  28.54     1:00.87 (32.33)     1:38.71 (37.84)     2:08.24 (29.53)
  3 Caswell, Ian              28 Bee Gees             2:07.99    2:09.37    8  
                  26.83       58.69 (31.86)     1:40.25 (41.56)     2:09.37 (29.12)
  4 Johnson, Brett            27 DU                   2:32.00    2:28.35    7  
                  30.20     1:08.27 (38.07)     1:55.27 (47.00)     2:28.35 (33.08)
  5 Levine, Nicholas          25 Inverness            2:32.07    2:33.07    6  
                  30.29     1:11.16 (40.87)     1:57.20 (46.04)     2:33.07 (35.87)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caswell, Ian              28 Bee Gees             4:35.00    4:37.88   11  
                  28.24     1:00.77 (32.53)     1:34.10 (33.33)     2:07.92 (33.82)
        2:50.76 (42.84)     3:33.34 (42.58)     4:06.21 (32.87)     4:37.88 (31.67)
  2 Schwartzkoph, Jess J      28 Aurora               4:58.00    4:49.22    9  
                  26.23       56.27 (30.04)     1:35.74 (39.47)     2:14.42 (38.68)
        2:57.64 (43.22)     3:40.14 (42.50)     4:15.52 (35.38)     4:49.22 (33.70)
  3 Stanchak, Michael         25 DU                   4:52.30    4:54.41    8  
                  30.73     1:08.39 (37.66)     1:48.28 (39.89)     2:26.90 (38.62)
        3:05.09 (38.19)     3:44.22 (39.13)     4:20.26 (36.04)     4:54.41 (34.15)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           32 DU                     21.70      21.71   11  
  2 Fostvedt, Tracy           32 Aurora                 27.00      22.85    9  
  3 Medlock, Casey            31 Bee Gees               24.00      23.63    8  
  4 Foster, Jared             31 Thornton               23.50      23.83    7  
  5 Roberts, Ben              32 South Suburban         24.50      24.90    6  
  6 Conner, Brad              31 DU                     28.00      25.98    5  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           32 DU                     47.90      48.53   11  
                  23.47       48.53 (25.06)                                        
  2 Fostvedt, Tracy           32 Aurora                 58.00      50.12    9  
                  23.77       50.12 (26.35)                                        
  3 Medlock, Casey            31 Bee Gees               52.50      51.48    8  
                  24.26       51.48 (27.22)                                        
  4 Foster, Jared             31 Thornton               53.90      53.24    7  
                  25.06       53.24 (28.18)                                        
  5 Roberts, Ben              32 South Suburban         53.60      54.04    6  
                  26.10       54.04 (27.94)                                        
  6 Conner, Brad              31 DU                     55.00      55.83    5  
                  26.46       55.83 (29.37)                                        
  7 Ellefson, Carl A          32 DU                     57.00      55.94    4  
                  27.01       55.94 (28.93)                                        
  8 McFarland, Max            33 Bee Gees               58.00      57.85    3  
                  27.33       57.85 (30.52)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medlock, Casey            31 Bee Gees             1:54.00    1:54.56   11  
                  25.98       54.53 (28.55)     1:23.79 (29.26)     1:54.56 (30.77)
  2 Roberts, Ben              32 South Suburban       2:08.00    2:03.62    9  
                  28.64       59.82 (31.18)     1:32.02 (32.20)     2:03.62 (31.60)
  3 Conner, Brad              31 DU                   1:59.00    2:04.16    8  
                  28.07       58.32 (30.25)     1:30.23 (31.91)     2:04.16 (33.93)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Brad              31 DU                   6:15.00    5:38.01   11  
                  30.48     1:03.55 (33.07)     1:37.77 (34.22)     2:12.34 (34.57)
        2:46.51 (34.17)     3:21.32 (34.81)     3:56.15 (34.83)     4:30.96 (34.81)
        5:05.49 (34.53)     5:38.01 (32.52)                                        
  2 Ellefson, Carl A          32 DU                   6:00.00    5:39.60    9  
                  30.84     1:03.75 (32.91)     1:36.85 (33.10)     2:10.56 (33.71)
        2:44.81 (34.25)     3:19.67 (34.86)     3:54.61 (34.94)     4:29.79 (35.18)
        5:04.96 (35.17)     5:39.60 (34.64)                                        
  3 Wright, Caleb             31 Thornton             5:55.00    5:47.83    8  
                  29.56     1:02.54 (32.98)     1:37.38 (34.84)     2:12.89 (35.51)
        2:48.40 (35.51)     3:24.32 (35.92)     3:59.92 (35.60)     4:35.62 (35.70)
        5:11.07 (35.45)     5:47.83 (36.76)                                        
  4 McFarland, Max            33 Bee Gees             5:59.00    6:05.78    7  
                  30.13     1:04.74 (34.61)     1:41.01 (36.27)     2:17.52 (36.51)
        2:54.86 (37.34)     3:33.37 (38.51)     4:11.77 (38.40)     4:50.51 (38.74)
        5:29.01 (38.50)     6:05.78 (36.77)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Brad              31 DU                  12:30.00   12:30.12   11  
                  32.21     1:05.70 (33.49)     1:40.27 (34.57)     2:15.81 (35.54)
        2:52.32 (36.51)     3:28.67 (36.35)     4:04.68 (36.01)     4:41.23 (36.55)
        5:17.95 (36.72)     5:55.88 (37.93)     6:34.16 (38.28)     7:11.92 (37.76)
        7:50.07 (38.15)     8:28.66 (38.59)     9:06.69 (38.03)     9:44.61 (37.92)
       10:23.11 (38.50)    11:01.79 (38.68)    11:40.58 (38.79)    12:30.12 (49.54)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Kevin J          33 SQUID               17:30.00   18:16.15   11  
                  33.21     1:07.14 (33.93)     1:41.23 (34.09)     2:15.45 (34.22)
        2:49.53 (34.08)     3:23.73 (34.20)     3:58.03 (34.30)     4:31.96 (33.93)
        5:05.62 (33.66)     5:39.15 (33.53)     6:12.30 (33.15)     6:45.22 (32.92)
        7:18.19 (32.97)     7:51.10 (32.91)     8:24.36 (33.26)     8:57.43 (33.07)
        9:30.75 (33.32)    10:03.76 (33.01)    10:37.04 (33.28)    11:09.99 (32.95)
       11:43.00 (33.01)    12:15.72 (32.72)    12:48.35 (32.63)    13:20.90 (32.55)
       13:53.41 (32.51)    14:26.28 (32.87)    14:59.33 (33.05)    15:32.62 (33.29)
       16:05.96 (33.34)    16:39.21 (33.25)    17:11.63 (32.42)    17:43.83 (32.20)
       18:16.15 (32.32)
  2 Johnson, Andrew           30 Highlands Ranch     20:00.00   21:07.72    9  
                  34.60     1:11.42 (36.82)     1:49.56 (38.14)     2:28.28 (38.72)
        3:07.22 (38.94)     3:45.41 (38.19)     4:23.85 (38.44)     5:02.76 (38.91)
        5:41.76 (39.00)     6:20.65 (38.89)     7:00.42 (39.77)     7:39.45 (39.03)
        8:18.23 (38.78)     8:57.15 (38.92)     9:36.40 (39.25)    10:15.94 (39.54)
       10:54.79 (38.85)    11:33.76 (38.97)    12:13.03 (39.27)    12:51.89 (38.86)
       13:31.29 (39.40)    14:10.25 (38.96)    14:49.09 (38.84)    15:27.24 (38.15)
       16:05.11 (37.87)    16:43.86 (38.75)    17:21.71 (37.85)    17:59.73 (38.02)
       18:37.75 (38.02)    19:15.62 (37.87)    19:53.74 (38.12)    20:31.62 (37.88)
       21:07.72 (36.10)
  3 McFarland, Max            33 Bee Gees            21:50.00   21:41.66    8  
                  31.92     1:08.11 (36.19)     1:44.82 (36.71)     2:22.63 (37.81)
        3:02.17 (39.54)     3:40.65 (38.48)     4:19.66 (39.01)     4:59.09 (39.43)
        5:38.34 (39.25)     6:18.25 (39.91)     6:57.40 (39.15)     7:37.86 (40.46)
        8:17.43 (39.57)     8:57.51 (40.08)     9:36.92 (39.41)    10:16.63 (39.71)
       10:56.77 (40.14)    11:36.69 (39.92)    12:16.49 (39.80)    12:56.52 (40.03)
       13:36.25 (39.73)    14:16.75 (40.50)    14:56.46 (39.71)    15:36.02 (39.56)
       16:16.32 (40.30)    16:57.62 (41.30)    17:38.09 (40.47)    18:18.79 (40.70)
       18:58.63 (39.84)    19:38.82 (40.19)    20:20.87 (42.05)    21:02.69 (41.82)
       21:41.66 (38.97)
  4 Camping, William          34 Thornton            28:31.00   28:29.70    7  
                  41.80     1:28.14 (46.34)                                        
                                                                        6:32.05 ( )
                                8:16.43 ( )     9:09.21 (52.78)    10:03.14 (53.93)
       10:56.70 (53.56)    11:49.40 (52.70)    12:42.62 (53.22)    13:35.26 (52.64)
       14:27.22 (51.96)    15:19.50 (52.28)  17:04.18 (1:44.68)                    
           17:57.17 ( )    18:50.71 (53.54)                            20:36.99 ( )
       21:30.69 (53.70)    22:23.87 (53.18)    23:16.85 (52.98)    24:10.52 (53.67)
       25:03.82 (53.30)    25:57.90 (54.08)    26:50.12 (52.22)  28:29.70 (1:39.58)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           32 DU                     26.90      26.47   11  
  2 Fostvedt, Tracy           32 Aurora                 32.00      28.27    9  
  3 Jones, Ryan               30 Aurora                 28.50      28.98    8  
  4 Foster, Jared             31 Thornton               29.66      30.28    7  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Jared             31 Thornton             1:05.36    1:07.92   11  
                  33.42     1:07.92 (34.50)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           32 DU                     28.70      27.67   11  
  2 Fostvedt, Tracy           32 Aurora                 35.00      29.97    9  
  3 Jones, Ryan               30 Aurora                 35.50      34.56    8  
  4 Foster, Jared             31 Thornton               33.00      36.20    7  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           32 DU                     23.70      23.80   11  
  2 Hughes, David             32 CMS                    24.42      24.30    9  
  3 Fostvedt, Tracy           32 Aurora                 32.00      26.04    8  
  4 Medlock, Casey            31 Bee Gees             1:02.00      26.62    7  
  5 Wright, Caleb             31 Thornton               27.00      27.41    6  
  6 Jones, Ryan               30 Aurora                 29.40      28.07    5  
  7 Roberts, Ben              32 South Suburban         28.80      28.35    4  
  8 Conner, Brad              31 DU                     30.00      29.87    3  
  9 Foster, Jared             31 Thornton               29.00      29.95    2  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Caleb             31 Thornton             1:01.50    1:02.02   11  
                  28.48     1:02.02 (33.54)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Caleb             31 Thornton             2:25.00    2:25.88   11  
                  30.07     1:06.15 (36.08)     1:45.64 (39.49)     2:25.88 (40.24)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matt           32 DU                     55.00      54.85   11  
                  25.29       54.85 (29.56)                                        
  2 Fostvedt, Tracy           32 Aurora               1:10.00      59.27    9  
                  28.09       59.27 (31.18)                                        
  3 Jones, Ryan               30 Aurora               1:05.29    1:03.29    8  
                  29.00     1:03.29 (34.29)                                        
  4 Roberts, Ben              32 South Suburban       1:06.00    1:05.54    7  
                  31.73     1:05.54 (33.81)                                        
  5 Wright, Caleb             31 Thornton             1:04.00    1:05.57    6  
                  29.67     1:05.57 (35.90)                                        
  6 Foster, Jared             31 Thornton             1:05.00    1:07.00    5  
                  30.14     1:07.00 (36.86)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Caleb             31 Thornton             5:20.00    5:15.15   11  
                  28.98     1:04.59 (35.61)     1:45.35 (40.76)     2:26.13 (40.78)
        3:12.19 (46.06)     4:00.02 (47.83)     4:38.00 (37.98)     5:15.15 (37.15)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Schuyler           38 DU                     23.00      22.23   11  
  2 Rosinski, Tom             37 DU                     23.00      23.26    9  
  3 Shannon, Brian            39 Thornton               25.70      25.28    8  
  4 Allison, Mark             39 Aurora                 24.50      25.31    7  
  5 Pazmino, Jorge            37 Aurora                 26.70      26.00    6  
  6 Martin, Troy              38 CMS                    27.80      26.55    5  
  7 Meiser, Thomas            37 DAWGS                  35.00      26.58    4  
  8 Pryor, Keith              36 SQUID                  26.50      26.91    3  
  9 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic        27.80      27.38    2  
 10 Harsh, Shad               36 Inverness              26.50      27.93    1  
 11 Amos, Will                39 Bee Gees               29.00      30.14  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Schuyler           38 DU                     51.00      49.26   11  
                  24.08       49.26 (25.18)                                        
  2 Rosinski, Tom             37 DU                     50.50      50.15    9  
                  24.27       50.15 (25.88)                                        
  3 Shaver, Jon               39 South Suburban         51.80      53.23    8  
                  25.68       53.23 (27.55)                                        
  4 Pazmino, Jorge            37 Aurora                 57.09      55.87    7  
                  26.40       55.87 (29.47)                                        
  5 Shannon, Brian            39 Thornton               58.00      56.36    6  
                  27.06       56.36 (29.30)                                        
  6 Meiser, Thomas            37 DAWGS                1:20.00      57.96    5  
                  28.54       57.96 (29.42)                                        
  7 Weist, Jeff               38 Foothills              59.00      58.54    4  
                  28.45       58.54 (30.09)                                        
  8 Harsh, Shad               36 Inverness              58.50      59.35    3  
                  28.63       59.35 (30.72)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosinski, Tom             37 DU                   1:52.00    1:53.54   11  
                  26.01       54.78 (28.77)     1:24.36 (29.58)     1:53.54 (29.18)
  2 Pazmino, Jorge            37 Aurora               2:04.00    2:01.85    9  
                  28.38       58.09 (29.71)     1:28.91 (30.82)     2:01.85 (32.94)
  3 Weist, Jeff               38 Foothills            2:10.00    2:07.91    8  
                  30.26     1:02.28 (32.02)     1:34.68 (32.40)     2:07.91 (33.23)
  4 Meiser, Thomas            37 DAWGS                2:45.00    2:09.64    7  
                  30.15     1:03.05 (32.90)     1:37.16 (34.11)     2:09.64 (32.48)
  5 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic      2:08.00    2:10.91    6  
                  30.10     1:03.31 (33.21)     1:37.14 (33.83)     2:10.91 (33.77)
  6 Harsh, Shad               36 Inverness            2:10.00    2:12.20    5  
                  30.16     1:02.93 (32.77)     1:37.14 (34.21)     2:12.20 (35.06)
  7 Graham, Stephan           38 SQUID                3:05.00    2:39.05    4  
                  34.42     1:14.07 (39.65)     1:56.02 (41.95)     2:39.05 (43.03)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pazmino, Jorge            37 Aurora               6:05.00    5:43.03   11  
                  32.14     1:06.27 (34.13)     1:39.88 (33.61)     2:13.56 (33.68)
        2:47.51 (33.95)     3:21.27 (33.76)     3:55.32 (34.05)     4:30.49 (35.17)
        5:06.91 (36.42)     5:43.03 (36.12)                                        
  2 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic      5:58.00    5:51.44    9  
                  32.07     1:07.38 (35.31)     1:42.24 (34.86)     2:16.98 (34.74)
        2:51.52 (34.54)     3:26.66 (35.14)     4:02.62 (35.96)     4:39.59 (36.97)
        5:16.18 (36.59)     5:51.44 (35.26)                                        
  3 Weist, Jeff               38 Foothills            6:10.00    5:51.60    8  
                  31.96     1:06.12 (34.16)     1:41.46 (35.34)     2:16.84 (35.38)
        2:52.26 (35.42)     3:28.40 (36.14)     4:04.14 (35.74)     4:40.12 (35.98)
        5:16.65 (36.53)     5:51.60 (34.95)                                        
  4 Harsh, Shad               36 Inverness            5:55.00    6:06.36    7  
                  31.83     1:06.15 (34.32)     1:42.05 (35.90)     2:18.75 (36.70)
        2:56.15 (37.40)     3:34.16 (38.01)     4:12.01 (37.85)     4:50.40 (38.39)
        5:29.13 (38.73)     6:06.36 (37.23)                                        
  5 Meiser, Thomas            37 DAWGS                7:30.00    6:08.34    6  
                  32.64     1:08.56 (35.92)     1:45.85 (37.29)     2:23.40 (37.55)
        3:01.83 (38.43)     3:39.90 (38.07)     4:18.22 (38.32)     4:56.14 (37.92)
        5:33.06 (36.92)     6:08.34 (35.28)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic     12:00.00   12:32.63   11  
                  34.45     1:11.13 (36.68)     1:48.57 (37.44)     2:26.11 (37.54)
        3:03.78 (37.67)     3:42.02 (38.24)     4:19.94 (37.92)     4:57.06 (37.12)
        5:34.83 (37.77)     6:13.97 (39.14)     6:51.79 (37.82)     7:29.81 (38.02)
        8:07.69 (37.88)     8:46.22 (38.53)     9:25.16 (38.94)    10:02.71 (37.55)
       10:39.93 (37.22)    11:17.97 (38.04)    11:55.72 (37.75)    12:32.63 (36.91)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Sean             36 DAWGS               18:42.00   19:58.43   11  
                  30.61     1:03.03 (32.42)     1:36.99 (33.96)     2:11.74 (34.75)
        2:47.16 (35.42)     3:23.04 (35.88)     3:59.52 (36.48)     4:35.54 (36.02)
        5:11.98 (36.44)     5:49.29 (37.31)     6:26.86 (37.57)     7:04.34 (37.48)
        7:41.44 (37.10)     8:18.21 (36.77)     8:55.36 (37.15)     9:32.28 (36.92)
       10:09.31 (37.03)    10:45.92 (36.61)    11:22.90 (36.98)    11:59.75 (36.85)
       12:36.60 (36.85)    13:12.76 (36.16)    13:49.30 (36.54)    14:26.22 (36.92)
       15:03.44 (37.22)    15:40.66 (37.22)    16:17.80 (37.14)    16:54.75 (36.95)
       17:31.62 (36.87)    18:08.47 (36.85)    18:45.14 (36.67)    19:22.08 (36.94)
       19:58.43 (36.35)
  2 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic     20:15.00   20:16.93    9  
                  32.37     1:08.39 (36.02)     1:44.60 (36.21)     2:21.51 (36.91)
        2:58.38 (36.87)     3:35.48 (37.10)     4:12.75 (37.27)     4:50.02 (37.27)
        5:27.62 (37.60)     6:04.73 (37.11)     6:41.63 (36.90)     7:17.31 (35.68)
        7:53.11 (35.80)     8:29.69 (36.58)     9:06.29 (36.60)     9:42.60 (36.31)
       10:19.40 (36.80)    10:56.30 (36.90)    11:33.58 (37.28)    12:10.19 (36.61)
       12:46.22 (36.03)    13:22.85 (36.63)    14:00.42 (37.57)    14:38.07 (37.65)
       15:15.29 (37.22)    15:53.01 (37.72)    16:31.16 (38.15)    17:08.13 (36.97)
       17:46.61 (38.48)    18:23.68 (37.07)    19:02.28 (38.60)    19:39.63 (37.35)
       20:16.93 (37.30)
  3 Meiser, Thomas            37 DAWGS               25:00.00   21:24.03    8  
                  34.57     1:11.99 (37.42)     1:50.28 (38.29)     2:29.53 (39.25)
        3:09.01 (39.48)     3:48.75 (39.74)     4:28.01 (39.26)     5:07.25 (39.24)
        5:46.61 (39.36)     6:26.47 (39.86)     7:05.70 (39.23)     7:45.75 (40.05)
        8:25.79 (40.04)     9:05.81 (40.02)     9:45.11 (39.30)    10:24.60 (39.49)
       11:04.18 (39.58)    11:43.91 (39.73)    12:23.39 (39.48)    13:03.17 (39.78)
       13:43.03 (39.86)    14:22.64 (39.61)    15:02.09 (39.45)    15:41.28 (39.19)
       16:19.94 (38.66)    16:58.66 (38.72)    17:37.65 (38.99)    18:16.48 (38.83)
       18:55.01 (38.53)    19:32.89 (37.88)    20:10.70 (37.81)    20:48.64 (37.94)
       21:24.03 (35.39)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosinski, Tom             37 DU                     35.00      30.86   11  
  2 Pazmino, Jorge            37 Aurora                 31.35      30.96    9  
  3 Allison, Mark             39 Aurora                 30.00      31.34    8  
  4 Shannon, Brian            39 Thornton               32.80      32.93    7  
  5 Harsh, Shad               36 Inverness              33.00      34.91    6  
  6 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic        39.00      38.58    5  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pazmino, Jorge            37 Aurora               1:08.23    1:06.39   11  
                  32.23     1:06.39 (34.16)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amos, Will                39 Bee Gees                  NT    3:05.14   11  
                  43.90     1:32.53 (48.63)     2:21.40 (48.87)     3:05.14 (43.74)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison, Mark             39 Aurora                 30.00      29.76   11  
  2 Rosinski, Tom             37 DU                     33.00      31.55    9  
  3 Amos, Will                39 Bee Gees               34.70      33.40    8  
  4 Harsh, Shad               36 Inverness              36.00      36.41    7  
  5 Hayden, John W            35 SQUID                  40.00      37.55    6  
  6 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic        38.00      39.73    5  
 -- Shannon, Brian            39 Thornton               32.75         DQ  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison, Mark             39 Aurora               1:05.00    1:05.53   11  
                  30.40     1:05.53 (35.13)                                        
  2 Shaver, Jon               39 South Suburban       1:07.00    1:07.89    9  
                  31.61     1:07.89 (36.28)                                        
  3 Shannon, Brian            39 Thornton             1:13.00    1:09.70    8  
                  33.33     1:09.70 (36.37)                                        
  4 Weist, Jeff               38 Foothills            1:11.00    1:10.26    7  
                  33.49     1:10.26 (36.77)                                        
  5 Amos, Will                39 Bee Gees             1:15.90    1:19.32    6  
                  37.79     1:19.32 (41.53)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison, Mark             39 Aurora               2:23.00    2:24.15   11  
                  32.51     1:09.59 (37.08)     1:46.75 (37.16)     2:24.15 (37.40)
  2 Pryor, Keith              36 SQUID                2:30.90    2:49.62    9  
                  38.53     1:21.97 (43.44)     2:05.69 (43.72)     2:49.62 (43.93)
  3 Hayden, John W            35 SQUID                3:50.00    3:07.90    8  
                  42.06     1:30.69 (48.63)     2:19.82 (49.13)     3:07.90 (48.08)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Schuyler           38 DU                     27.30      26.06   11  
  2 Rosinski, Tom             37 DU                     25.50      26.78    9  
  3 Allison, Mark             39 Aurora                 27.50      27.38    8  
  4 Shannon, Brian            39 Thornton               30.44      29.65    7  
  5 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic        29.50      29.95    6  
  6 Meiser, Thomas            37 DAWGS                  38.00      30.85    5  
  7 Harsh, Shad               36 Inverness              29.00      31.07    4  
  8 Amos, Will                39 Bee Gees                  NT      33.92    3  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic      1:07.50    1:08.19   11  
                  31.98     1:08.19 (36.21)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Schuyler           38 DU                   1:06.00    1:00.09   11  
                  29.43     1:00.09 (30.66)                                        
  2 Allison, Mark             39 Aurora               1:01.00    1:00.84    9  
                  28.19     1:00.84 (32.65)                                        
  3 Rosinski, Tom             37 DU                   1:02.00    1:02.36    8  
                  28.64     1:02.36 (33.72)                                        
  4 Shannon, Brian            39 Thornton             1:06.60    1:05.03    7  
                  31.71     1:05.03 (33.32)                                        
  5 Weist, Jeff               38 Foothills            1:10.00    1:06.49    6  
                  32.07     1:06.49 (34.42)                                        
  6 Pazmino, Jorge            37 Aurora               1:08.38    1:07.93    5  
                  31.51     1:07.93 (36.42)                                        
  7 Harsh, Shad               36 Inverness            1:09.00    1:10.67    4  
                  33.46     1:10.67 (37.21)                                        
  8 Meiser, Thomas            37 DAWGS                1:30.00    1:11.32    3  
                  33.67     1:11.32 (37.65)                                        
  9 Pryor, Keith              36 SQUID                1:10.00    1:11.95    2  
                  33.78     1:11.95 (38.17)                                        
 10 Amos, Will                39 Bee Gees             1:12.00    1:16.00    1  
                  35.89     1:16.00 (40.11)                                        
 11 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic      1:12.00    1:16.72  
                  37.02     1:16.72 (39.70)                                        
 12 Hayden, John W            35 SQUID                1:45.00    1:19.05  
                  38.69     1:19.05 (40.36)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoftiezer, Scott          36 Denver Athletic      2:35.00    2:41.03   11  
                  31.57     1:17.93 (46.36)     2:05.44 (47.51)     2:41.03 (35.59)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pryor, Keith              36 SQUID                5:36.80    5:20.48   11  
                  33.51     1:13.57 (40.06)     1:55.97 (42.40)     2:37.49 (41.52)
        3:22.84 (45.35)     4:07.61 (44.77)     4:44.98 (37.37)     5:20.48 (35.50)
  2 Hayden, John W            35 SQUID                8:00.00    6:06.89    9  
                  39.38     1:24.45 (45.07)     2:15.52 (51.07)     3:03.28 (47.76)
        3:54.82 (51.54)     4:44.42 (49.60)     5:27.43 (43.01)     6:06.89 (39.46)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kahl, Steven`             44 Inverness              23.70      23.51   10  
  1 Freeman, Andy             42 BAM                    23.50      23.51   10  
  3 Chaiyaroj, Pattanachai    43 SQUID                  24.01      23.66    8  
  4 Cox, Randy                44 BAM                    23.20      23.83    7  
  5 LeVasseur, Andrew         43 SQUID                  26.99      24.12    6  
  6 Phelps, Brian             42 Aurora                 24.50      24.61    5  
  7 Davis, Steve              44 DAWGS                  25.00      24.73    4  
  8 Gress, Karl               44 Highlands Ranch        24.70      24.95    3  
  9 Hoyt, Brian               40 Thornton               26.00      26.05    2  
 10 Reifel, Richard           41 Inverness              28.00      27.66    1  
 11 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs       27.30      28.16  
 12 Hanson, Jim               44 Colorado Springs       32.50      28.34  
 13 Pins, Michael             41 BAM                    28.31      28.57  
 14 Schoo, Dallas             40 Bee Gees               35.70      36.04  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Andy             42 BAM                    53.50      50.64   11  
                  24.78       50.64 (25.86)                                        
  2 Kahl, Steven`             44 Inverness              53.80      51.04    9  
                  24.55       51.04 (26.49)                                        
  3 Chaiyaroj, Pattanachai    43 SQUID                  51.82      51.67    8  
                  24.66       51.67 (27.01)                                        
  4 Cox, Randy                44 BAM                    52.80      52.54    7  
                  25.23       52.54 (27.31)                                        
  5 Davis, Steve              44 DAWGS                  57.00      54.32    6  
                  25.86       54.32 (28.46)                                        
  6 Phelps, Brian             42 Aurora                 56.00      55.21    5  
                  26.21       55.21 (29.00)                                        
  7 Galan, Henry              43 South Suburban         58.80      57.66    4  
                  28.10       57.66 (29.56)                                        
  8 Kimbel, Michael           41 DU                     58.00      58.41    3  
                  28.16       58.41 (30.25)                                        
  9 Hoyt, Brian               40 Thornton               57.00      59.10    2  
                  27.89       59.10 (31.21)                                        
 10 Fouque, Guillaume         40 Bee Gees             1:00.00    1:00.76    1  
                  28.66     1:00.76 (32.10)                                        
 11 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs       58.70    1:01.20  
                  29.11     1:01.20 (32.09)                                        
 12 Pins, Michael             41 BAM                  1:03.27    1:02.81  
                  29.88     1:02.81 (32.93)                                        
 13 Schoo, Dallas             40 Bee Gees             1:25.31    1:21.01  
                  39.95     1:21.01 (41.06)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuchiya, Brian           42 BAM                  1:50.00    1:49.52   11  
                  25.78       53.41 (27.63)     1:21.44 (28.03)     1:49.52 (28.08)
  2 Wise, James               42 DU                   1:57.00    1:55.64    9  
                  27.53       56.68 (29.15)     1:26.28 (29.60)     1:55.64 (29.36)
  3 Kahl, Steven`             44 Inverness            2:00.70    1:55.79    8  
                  26.52       55.25 (28.73)     1:25.20 (29.95)     1:55.79 (30.59)
  4 Melanson, Edward          44 DU                   1:58.68    1:57.86    7  
                  28.49       58.72 (30.23)     1:28.80 (30.08)     1:57.86 (29.06)
  5 Freeman, Andy             42 BAM                  1:53.00    1:58.02    6  
                  27.85       57.33 (29.48)     1:27.43 (30.10)     1:58.02 (30.59)
  6 Evans, Tom                41 Denver Athletic      2:10.00    2:02.71    5  
                  28.59       59.67 (31.08)     1:31.23 (31.56)     2:02.71 (31.48)
  7 Adams, Scott              42 Unattached           2:04.24    2:05.41    4  
                  29.00     1:00.00 (31.00)     1:32.48 (32.48)     2:05.41 (32.93)
  8 Shriner, Kent             44 Cheyene Masters      2:44.00    2:23.32    3  
                  31.24     1:06.85 (35.61)     1:45.40 (38.55)     2:23.32 (37.92)
  9 Pins, Michael             41 BAM                  2:19.43    2:25.28    2  
                  30.75     1:05.85 (35.10)     1:42.33 (36.48)     2:25.28 (42.95)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, James               42 DU                   5:25.00    5:18.39   11  
                  29.47     1:01.40 (31.93)     1:32.82 (31.42)     2:04.79 (31.97)
        2:36.68 (31.89)     3:08.98 (32.30)     3:41.36 (32.38)     4:13.83 (32.47)
        4:46.29 (32.46)     5:18.39 (32.10)                                        
  2 Joyner, Thomas            42 Durango              5:35.06    5:31.08    9  
                  30.37     1:03.13 (32.76)     1:36.08 (32.95)     2:10.14 (34.06)
        2:43.71 (33.57)     3:17.39 (33.68)     3:51.32 (33.93)     4:25.32 (34.00)
        4:59.19 (33.87)     5:31.08 (31.89)                                        
  3 Evans, Tom                41 Denver Athletic      5:50.00    5:34.22    8  
                  29.85     1:02.55 (32.70)     1:34.87 (32.32)     2:08.33 (33.46)
        2:41.63 (33.30)     3:15.33 (33.70)     3:49.65 (34.32)     4:24.31 (34.66)
        5:00.25 (35.94)     5:34.22 (33.97)                                        
  4 Nash, Kevin               43 Bee Gees             5:45.00    5:39.62    7  
                  29.91     1:03.11 (33.20)     1:37.37 (34.26)     2:11.95 (34.58)
        2:46.62 (34.67)     3:21.48 (34.86)     3:56.39 (34.91)     4:31.33 (34.94)
        5:06.17 (34.84)     5:39.62 (33.45)                                        
  5 Kimbel, Michael           41 DU                   6:00.00    5:58.88    6  
                  31.84     1:06.68 (34.84)     1:42.45 (35.77)     2:18.58 (36.13)
        2:55.56 (36.98)     3:32.41 (36.85)     4:09.24 (36.83)     4:45.90 (36.66)
        5:23.10 (37.20)     5:58.88 (35.78)                                        
  6 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs     5:59.00    6:07.84    5  
                  32.65     1:07.33 (34.68)     1:43.94 (36.61)     2:20.77 (36.83)
        2:57.73 (36.96)     3:35.11 (37.38)     4:13.65 (38.54)     4:52.30 (38.65)
        5:31.45 (39.15)     6:07.84 (36.39)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wise, James               42 DU                  11:20.00   11:00.82   11  
                  29.79     1:01.92 (32.13)     1:34.52 (32.60)     2:07.52 (33.00)
        2:40.14 (32.62)     3:12.94 (32.80)     3:45.83 (32.89)     4:18.84 (33.01)
        4:52.14 (33.30)     5:25.70 (33.56)     5:59.43 (33.73)     6:32.65 (33.22)
        7:06.24 (33.59)     7:39.66 (33.42)     8:13.36 (33.70)     8:47.13 (33.77)
        9:21.28 (34.15)     9:55.33 (34.05)    10:29.47 (34.14)    11:00.82 (31.35)
  2 Nash, Kevin               43 Bee Gees            12:10.00   12:01.18    9  
                  31.97     1:07.14 (35.17)     1:43.19 (36.05)     2:19.11 (35.92)
        2:55.21 (36.10)     3:31.01 (35.80)     4:06.38 (35.37)     4:41.59 (35.21)
        5:16.66 (35.07)     5:51.47 (34.81)     6:26.41 (34.94)     7:02.04 (35.63)
        7:38.13 (36.09)     8:15.13 (37.00)     8:51.80 (36.67)     9:28.99 (37.19)
       10:06.47 (37.48)    10:44.35 (37.88)    11:23.26 (38.91)    12:01.18 (37.92)
  3 Kimbel, Michael           41 DU                  12:30.00   12:40.83    8  
                  33.13     1:10.15 (37.02)     1:48.24 (38.09)     2:26.81 (38.57)
        3:05.45 (38.64)     3:43.65 (38.20)     4:22.14 (38.49)     5:01.42 (39.28)
        5:40.54 (39.12)     6:19.36 (38.82)     6:58.83 (39.47)     7:37.04 (38.21)
        8:15.27 (38.23)     8:53.71 (38.44)     9:31.94 (38.23)    10:10.28 (38.34)
       10:48.38 (38.10)    11:26.19 (37.81)    12:04.39 (38.20)    12:40.83 (36.44)
  4 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs    12:55.00   12:54.90    7  
                  34.67     1:13.92 (39.25)     1:53.63 (39.71)     2:31.57 (37.94)
        3:10.65 (39.08)     3:49.00 (38.35)     4:27.39 (38.39)     5:09.11 (41.72)
        5:47.54 (38.43)     6:26.09 (38.55)     7:03.99 (37.90)     7:43.07 (39.08)
        8:21.56 (38.49)     9:00.43 (38.87)     9:39.76 (39.33)    10:18.31 (38.55)
       10:57.82 (39.51)    11:37.32 (39.50)    12:16.90 (39.58)    12:54.90 (38.00)
  5 Hanson, Jim               44 Colorado Springs    14:15.00   13:47.94    6  
                1:14.74     1:56.31 (41.57)                             2:37.93 ( )
        3:20.07 (42.14)     4:02.28 (42.21)     4:45.18 (42.90)     5:27.51 (42.33)
        6:10.04 (42.53)     6:52.25 (42.21)     7:34.66 (42.41)     8:17.53 (42.87)
        8:59.54 (42.01)     9:41.55 (42.01)    10:23.17 (41.62)    11:04.83 (41.66)
       11:46.51 (41.68)    12:29.28 (42.77)    13:10.52 (41.24)    13:47.94 (37.42)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melanson, Edward          44 DU                  18:29.59   17:47.88   11  
                  30.23     1:02.69 (32.46)     1:34.92 (32.23)     2:07.46 (32.54)
        2:39.95 (32.49)     3:12.35 (32.40)     3:44.70 (32.35)     4:17.24 (32.54)
        4:49.62 (32.38)     5:21.85 (32.23)     5:54.09 (32.24)     6:26.35 (32.26)
        6:58.71 (32.36)     7:31.01 (32.30)     8:03.64 (32.63)     8:36.26 (32.62)
        9:08.53 (32.27)     9:41.22 (32.69)    10:13.68 (32.46)    10:46.19 (32.51)
       11:18.42 (32.23)    11:50.98 (32.56)    12:23.21 (32.23)    12:55.96 (32.75)
       13:28.67 (32.71)    14:01.13 (32.46)    14:33.94 (32.81)    15:06.34 (32.40)
       15:39.07 (32.73)    16:11.58 (32.51)    16:44.35 (32.77)    17:16.80 (32.45)
       17:47.88 (31.08)
  2 Joyner, Thomas            42 Durango             19:23.54   19:09.95    9  
                  30.94     1:04.58 (33.64)     1:38.76 (34.18)     2:13.25 (34.49)
        2:47.73 (34.48)     3:22.03 (34.30)     3:56.35 (34.32)     4:30.56 (34.21)
        5:04.51 (33.95)     5:38.73 (34.22)     6:12.97 (34.24)     6:47.42 (34.45)
        7:21.57 (34.15)     7:56.13 (34.56)     8:30.46 (34.33)     9:05.00 (34.54)
        9:40.14 (35.14)    10:15.20 (35.06)    10:50.23 (35.03)    11:25.29 (35.06)
       12:00.61 (35.32)    12:35.87 (35.26)    13:11.35 (35.48)    13:47.14 (35.79)
       14:22.93 (35.79)    14:58.90 (35.97)    15:34.93 (36.03)    16:10.68 (35.75)
       16:46.88 (36.20)    17:23.24 (36.36)    17:59.47 (36.23)    18:35.13 (35.66)
       19:09.95 (34.82)
  3 Evans, Tom                41 Denver Athletic     21:00.00   19:42.06    8  
                  31.37     1:06.31 (34.94)     1:40.74 (34.43)     2:15.67 (34.93)
        2:50.03 (34.36)     3:24.39 (34.36)     3:59.35 (34.96)     4:34.83 (35.48)
        5:10.09 (35.26)     5:45.75 (35.66)     6:21.39 (35.64)     6:57.13 (35.74)
        7:33.27 (36.14)     8:09.32 (36.05)     8:45.35 (36.03)     9:21.93 (36.58)
        9:58.26 (36.33)    10:34.47 (36.21)    11:11.02 (36.55)    11:47.52 (36.50)
       12:24.40 (36.88)    13:01.01 (36.61)    13:38.18 (37.17)    14:15.37 (37.19)
       14:52.04 (36.67)    15:28.73 (36.69)    16:05.58 (36.85)    16:42.21 (36.63)
       17:18.63 (36.42)    17:55.07 (36.44)    18:31.73 (36.66)    19:07.76 (36.03)
       19:42.06 (34.30)
  4 Kimbel, Michael           41 DU                  21:00.00   20:54.54    7  
                  32.65     1:09.12 (36.47)     1:46.49 (37.37)     2:24.03 (37.54)
      3:38.64 (1:14.61)     4:16.00 (37.36)     4:53.61 (37.61)                    
            6:09.01 ( )                                                 7:24.83 ( )
        8:02.90 (38.07)                                                            
                                                   11:52.05 ( )                    
           15:05.24 ( )                                                            
                               17:01.61 ( )                                        
                               18:59.11 ( )                            20:17.05 ( )
       20:54.54 (37.49)
  5 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs    21:55.00   22:00.99    6  
                  35.11     1:13.23 (38.12)     1:52.10 (38.87)     2:31.02 (38.92)
        3:12.01 (40.99)     3:51.37 (39.36)     4:31.59 (40.22)     5:12.18 (40.59)
        5:52.60 (40.42)     6:33.05 (40.45)     7:12.82 (39.77)     7:52.95 (40.13)
        8:33.43 (40.48)     9:13.11 (39.68)     9:53.87 (40.76)    10:33.72 (39.85)
       11:13.20 (39.48)    11:54.20 (41.00)    12:33.95 (39.75)    13:14.29 (40.34)
       13:55.51 (41.22)    14:36.76 (41.25)    15:16.25 (39.49)    15:56.28 (40.03)
       16:37.73 (41.45)    17:16.31 (38.58)    17:56.77 (40.46)    18:35.94 (39.17)
       19:15.99 (40.05)    19:55.78 (39.79)    20:35.71 (39.93)    21:19.02 (43.31)
       22:00.99 (41.97)
  6 Shriner, Kent             44 Cheyene Masters     26:00.00   22:33.14    5  
                  34.05     1:12.86 (38.81)     1:52.65 (39.79)     2:33.03 (40.38)
        3:13.06 (40.03)     3:52.95 (39.89)     4:32.88 (39.93)     5:12.90 (40.02)
        5:53.04 (40.14)     6:34.09 (41.05)     7:15.10 (41.01)     7:56.20 (41.10)
        8:37.00 (40.80)     9:17.58 (40.58)     9:59.03 (41.45)    10:41.85 (42.82)
       11:24.22 (42.37)    12:05.56 (41.34)    12:46.96 (41.40)    13:28.80 (41.84)
       14:10.85 (42.05)    14:52.91 (42.06)    15:34.92 (42.01)    16:17.71 (42.79)
       16:59.90 (42.19)    17:42.37 (42.47)    18:24.43 (42.06)    19:07.51 (43.08)
       19:49.75 (42.24)    20:31.25 (41.50)    21:13.20 (41.95)    21:55.20 (42.00)
       22:33.14 (37.94)
  7 Jensen, Rod               42 Cheyene Masters     21:30.00   22:53.59    4  
                  32.20     1:07.46 (35.26)     1:44.41 (36.95)     2:22.09 (37.68)
        3:00.58 (38.49)     3:39.39 (38.81)     4:18.86 (39.47)     4:59.17 (40.31)
        5:40.15 (40.98)     6:20.96 (40.81)     7:02.63 (41.67)     7:43.91 (41.28)
        8:24.99 (41.08)     9:07.31 (42.32)     9:49.91 (42.60)    10:32.73 (42.82)
       11:15.82 (43.09)    11:59.35 (43.53)    12:42.88 (43.53)    13:26.51 (43.63)
       14:09.58 (43.07)    14:53.05 (43.47)    15:36.81 (43.76)    16:20.19 (43.38)
       17:03.15 (42.96)    17:46.88 (43.73)    18:30.43 (43.55)    19:14.19 (43.76)
       19:58.37 (44.18)    20:42.68 (44.31)    21:25.76 (43.08)    22:09.70 (43.94)
       22:53.59 (43.89)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               43 Bee Gees               27.00      27.07   11  
  2 Cox, Randy                44 BAM                    27.60      27.63    9  
  3 Chaiyaroj, Pattanachai    43 SQUID                  27.82      28.15    8  
  4 Phelps, Brian             42 Aurora                 29.00      28.94    7  
  5 Kahl, Steven`             44 Inverness              31.00      29.31    6  
  6 Gress, Karl               44 Highlands Ranch        29.70      29.61    5  
  7 Joyner, Thomas            42 Durango                29.60      29.72    4  
  8 Evans, Tom                41 Denver Athletic        35.00      30.36    3  
  9 Hoyt, Brian               40 Thornton               30.00      30.70    2  
 10 LeVasseur, Andrew         43 SQUID                  30.27      31.00    1  
 11 Fouque, Guillaume         40 Bee Gees               40.00      36.82  
 12 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs       39.00      38.54  
 13 Schoo, Dallas             40 Bee Gees               48.22      45.74  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               43 Bee Gees               59.00      58.12   11  
                  28.14       58.12 (29.98)                                        
  2 Melanson, Edward          44 DU                   1:03.74    1:03.16    9  
                  30.96     1:03.16 (32.20)                                        
  3 Chaiyaroj, Pattanachai    43 SQUID                1:01.93    1:03.20    8  
                  30.80     1:03.20 (32.40)                                        
  4 Joyner, Thomas            42 Durango              1:03.51    1:04.04    7  
                  31.75     1:04.04 (32.29)                                        
  5 Phelps, Brian             42 Aurora               1:05.00    1:04.57    6  
                  30.69     1:04.57 (33.88)                                        
  6 Evans, Tom                41 Denver Athletic      1:15.00    1:04.80    5  
                  31.96     1:04.80 (32.84)                                        
  7 Hoyt, Brian               40 Thornton             1:02.00    1:07.35    4  
                  32.37     1:07.35 (34.98)                                        
  8 Shriner, Kent             44 Cheyene Masters      1:30.00    1:13.19    3  
                  35.84     1:13.19 (37.35)                                        
 -- Bennett, Dean             40 South Suburban       1:50.00         DQ  
                  48.61          DQ (52.41)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               43 Bee Gees             2:10.00    2:09.58   11  
                  31.24     1:03.85 (32.61)     1:36.66 (32.81)     2:09.58 (32.92)
  2 Evans, Tom                41 Denver Athletic      2:40.00    2:21.73    9  
                  34.23     1:10.89 (36.66)     1:47.32 (36.43)     2:21.73 (34.41)
  3 Joyner, Thomas            42 Durango              2:24.39    2:24.27    8  
                  34.74     1:11.35 (36.61)     1:48.96 (37.61)     2:24.27 (35.31)
  4 Shehan, Joseph            44 DAWGS                2:30.00    2:29.92    7  
                  34.89     1:10.90 (36.01)     1:49.15 (38.25)     2:29.92 (40.77)
  5 Hoyt, Brian               40 Thornton             2:10.00    2:36.86    6  
                  36.40     1:15.30 (38.90)     1:56.13 (40.83)     2:36.86 (40.73)
  6 Shriner, Kent             44 Cheyene Masters      3:20.00    2:45.13    5  
                  38.81     1:20.52 (41.71)     2:04.23 (43.71)     2:45.13 (40.90)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                44 BAM                    29.50      29.48   11  
  2 Miller, George            41 Inverness              31.00      30.88    9  
  3 Chaiyaroj, Pattanachai    43 SQUID                  32.01      31.68    8  
  4 Gress, Karl               44 Highlands Ranch        31.90      31.81    7  
  5 Phelps, Brian             42 Aurora                 33.00      32.28    6  
  6 Blum, Juri                40 South Suburban         33.50      32.70    5  
  7 Kahl, Steven`             44 Inverness              34.00      32.77    4  
  8 Reese, Gary               40 Thornton               32.97      32.82    3  
  9 Brostuen, David           42 Unattached             32.70      33.16    2  
 10 LeVasseur, Andrew         43 SQUID                  35.62      35.96    1  
 11 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs       38.00      38.49  
 12 Hoyt, Brian               40 Thornton               36.00      40.13  
 13 Schoo, Dallas             40 Bee Gees               49.09      45.05  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                44 BAM                  1:05.10    1:05.96   11  
                  31.06     1:05.96 (34.90)                                        
  2 Miller, George            41 Inverness            1:08.00    1:09.21    9  
                  32.65     1:09.21 (36.56)                                        
  3 Blum, Juri                40 South Suburban       1:11.30    1:12.35    8  
                  34.21     1:12.35 (38.14)                                        
  4 Phelps, Brian             42 Aurora               1:15.00    1:12.63    7  
                  33.38     1:12.63 (39.25)                                        
  5 Reese, Gary               40 Thornton             1:15.00    1:15.21    6  
                  35.31     1:15.21 (39.90)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuchiya, Brian           42 BAM                  2:15.00    2:14.95   11  
                  31.50     1:05.96 (34.46)     1:40.30 (34.34)     2:14.95 (34.65)
  2 Miller, George            41 Inverness            2:34.00    2:36.51    9  
                  35.04     1:15.05 (40.01)     1:56.04 (40.99)     2:36.51 (40.47)
  3 Adams, Scott              42 Unattached           2:39.93    2:37.45    8  
                  35.39     1:15.54 (40.15)     1:57.02 (41.48)     2:37.45 (40.43)
  4 Brostuen, David           42 Unattached           2:43.00    2:41.18    7  
                  35.14     1:14.61 (39.47)     1:57.51 (42.90)     2:41.18 (43.67)
  5 Blum, Juri                40 South Suburban       2:38.70    2:41.43    6  
                  37.83     1:19.06 (41.23)     2:00.76 (41.70)     2:41.43 (40.67)
  6 Reese, Gary               40 Thornton             3:03.00    2:54.61    5  
                  37.75     1:21.73 (43.98)     2:07.99 (46.26)     2:54.61 (46.62)
  7 Bennett, Dean             40 South Suburban       3:35.00    3:35.38    4  
                  52.02     1:44.58 (52.56)     2:39.90 (55.32)     3:35.38 (55.48)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               43 Bee Gees               26.50      25.45   11  
  2 Kahl, Steven`             44 Inverness              26.20      25.85    9  
  3 LeVasseur, Andrew         43 SQUID                  27.16      26.00    8  
  4 Cox, Randy                44 BAM                    26.30      26.04    7  
  5 Phelps, Brian             42 Aurora                 26.50      26.61    6  
  6 Davis, Steve              44 DAWGS                  30.00      26.92    5  
  7 Chaiyaroj, Pattanachai    43 SQUID                  27.98      27.23    4  
  8 Jensen, Rod               42 Cheyene Masters        27.98      28.03    3  
  9 Pins, Michael             41 BAM                    28.14      28.43    2  
 10 Galan, Henry              43 South Suburban         29.10      28.53    1  
 11 Hoyt, Brian               40 Thornton               28.00      28.77  
 12 Kimbel, Michael           41 DU                     30.00      30.47  
 13 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs       33.10      32.73  
 14 Hanson, Jim               44 Colorado Springs       40.90      33.46  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Kevin               43 Bee Gees               57.50      57.11   11  
                  26.58       57.11 (30.53)                                        
  2 Cox, Randy                44 BAM                    58.80      58.90    9  
                  27.44       58.90 (31.46)                                        
  3 Melanson, Edward          44 DU                     58.77      59.47    8  
                  28.04       59.47 (31.43)                                        
  4 Jensen, Rod               42 Cheyene Masters      1:01.60    1:02.13    7  
                  29.38     1:02.13 (32.75)                                        
  5 Evans, Tom                41 Denver Athletic      1:10.00    1:03.31    6  
                  29.55     1:03.31 (33.76)                                        
  6 Adams, Scott              42 Unattached           1:04.40    1:04.67    5  
                  30.46     1:04.67 (34.21)                                        
  7 Pins, Michael             41 BAM                  1:05.03    1:06.75    4  
                  31.21     1:06.75 (35.54)                                        
  8 Reifel, Richard           41 Inverness            1:30.00    1:10.13    3  
                  31.71     1:10.13 (38.42)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyner, Thomas            42 Durango              2:26.66    2:26.71   11  
                  32.83     1:08.44 (35.61)     1:46.73 (38.29)     2:26.71 (39.98)
  2 Jensen, Rod               42 Cheyene Masters      2:50.00    2:40.08    9  
                  33.14     1:10.82 (37.68)     1:50.64 (39.82)     2:40.08 (49.44)
  3 Pins, Michael             41 BAM                  2:36.51    2:48.23    8  
                  32.44     1:11.04 (38.60)     1:54.44 (43.40)     2:48.23 (53.79)
  4 Shriner, Kent             44 Cheyene Masters      3:45.00    3:04.44    7  
                  37.68     1:23.60 (45.92)     2:15.99 (52.39)     3:04.44 (48.45)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                44 BAM                    59.25      59.02   11  
                  27.67       59.02 (31.35)                                        
  2 Nash, Kevin               43 Bee Gees               59.00      59.62    9  
                  27.01       59.62 (32.61)                                        
  3 Chaiyaroj, Pattanachai    43 SQUID                1:01.42    1:00.08    8  
                  28.11     1:00.08 (31.97)                                        
  4 Kahl, Steven`             44 Inverness            1:03.20    1:02.18    7  
                  28.91     1:02.18 (33.27)                                        
  5 Evans, Tom                41 Denver Athletic      1:05.00    1:03.38    6  
                  29.44     1:03.38 (33.94)                                        
  6 Phelps, Brian             42 Aurora               1:05.00    1:03.45    5  
                  28.74     1:03.45 (34.71)                                        
  7 Gress, Karl               44 Highlands Ranch      1:03.90    1:03.57    4  
                  28.93     1:03.57 (34.64)                                        
  8 Miller, George            41 Inverness            1:05.00    1:04.10    3  
                  31.40     1:04.10 (32.70)                                        
  9 Jensen, Rod               42 Cheyene Masters      1:06.20    1:05.25    2  
                  31.45     1:05.25 (33.80)                                        
 10 LeVasseur, Andrew         43 SQUID                1:20.04    1:05.53    1  
                  29.34     1:05.53 (36.19)                                        
 11 Davis, Steve              44 DAWGS                1:10.00    1:05.65  
                  31.52     1:05.65 (34.13)                                        
 12 Blum, Juri                40 South Suburban       1:07.00    1:06.46  
                  31.81     1:06.46 (34.65)                                        
 13 Hoyt, Brian               40 Thornton             1:06.00    1:11.77  
                  30.56     1:11.77 (41.21)                                        
 14 Arnold, Daniel            43 Colorado Springs     1:16.10    1:14.63  
                  34.44     1:14.63 (40.19)                                        
 15 Schoo, Dallas             40 Bee Gees             1:43.00    1:39.22  
                  49.02     1:39.22 (50.20)                                        
 -- Reifel, Richard           41 Inverness            1:30.00         DQ  
                  31.45          DQ (42.82)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Randy                44 BAM                  2:09.50    2:10.73   11  
                  28.32     1:02.27 (33.95)     1:39.73 (37.46)     2:10.73 (31.00)
  2 Evans, Tom                41 Denver Athletic      2:30.00    2:20.13    9  
                  31.20     1:07.40 (36.20)     1:49.18 (41.78)     2:20.13 (30.95)
  3 Jensen, Rod               42 Cheyene Masters      2:21.60    2:23.77    8  
                  29.63     1:08.39 (38.76)     1:49.63 (41.24)     2:23.77 (34.14)
  4 Blum, Juri                40 South Suburban       2:26.00    2:25.90    7  
                  32.06     1:10.25 (38.19)     1:51.61 (41.36)     2:25.90 (34.29)
  5 Shehan, Joseph            44 DAWGS                2:30.00    2:31.66    6  
                  32.85     1:11.63 (38.78)     1:56.74 (45.11)     2:31.66 (34.92)
  6 Shriner, Kent             44 Cheyene Masters      3:10.00    2:45.94    5  
                  34.17     1:15.45 (41.28)     2:08.40 (52.95)     2:45.94 (37.54)
  7 Fouque, Guillaume         40 Bee Gees             3:00.00    3:03.05    4  
                  39.92     1:26.14 (46.22)     2:21.75 (55.61)     3:03.05 (41.30)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuchiya, Brian           42 BAM                  4:30.00    4:25.52   11  
                  26.94       58.25 (31.31)     1:31.67 (33.42)     2:05.79 (34.12)
        2:43.20 (37.41)     3:21.37 (38.17)     3:53.48 (32.11)     4:25.52 (32.04)
  2 Cox, Randy                44 BAM                  4:40.00    4:48.55    9  
                  29.11     1:02.21 (33.10)     1:39.18 (36.97)     2:15.68 (36.50)
        2:56.57 (40.89)     3:39.54 (42.97)     4:14.82 (35.28)     4:48.55 (33.73)
  3 Melanson, Edward          44 DU                   4:45.18    4:51.32    8  
                  29.55     1:03.55 (34.00)     1:40.84 (37.29)     2:18.82 (37.98)
        3:01.20 (42.38)     3:45.60 (44.40)     4:19.01 (33.41)     4:51.32 (32.31)
  4 Nash, Kevin               43 Bee Gees             5:00.00    4:51.63    7  
                  28.60     1:02.80 (34.20)     1:39.69 (36.89)     2:15.94 (36.25)
        2:58.95 (43.01)     3:41.73 (42.78)     4:17.10 (35.37)     4:51.63 (34.53)
  5 Joyner, Thomas            42 Durango              5:35.00    5:13.43    6  
                  31.08     1:05.12 (34.04)     1:44.39 (39.27)     2:23.18 (38.79)
        3:12.57 (49.39)     4:01.84 (49.27)     4:38.48 (36.64)     5:13.43 (34.95)
  6 Jensen, Rod               42 Cheyene Masters      5:23.00    5:22.96    5  
                  32.27     1:08.24 (35.97)                             2:34.76 ( )
        3:18.91 (44.15)     4:04.90 (45.99)     4:44.66 (39.76)     5:22.96 (38.30)
  7 Shriner, Kent             44 Cheyene Masters      7:15.00    6:05.71    4  
                  37.23     1:21.91 (44.68)     2:07.19 (45.28)     2:55.18 (47.99)
        3:52.46 (57.28)     4:48.45 (55.99)     5:28.27 (39.82)     6:05.71 (37.44)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            46 Inverness              24.50      24.10   11  
  2 McCarty, Dave             48 Grand Junction         24.90      24.73    9  
  3 O'Brien, Mike             45 Durango                26.30      25.49    8  
  4 Furnier, Michael          48 Aurora                 25.93      25.69    7  
  5 Wright, Thomas            48 Denver Athletic        27.00      27.78    6  
  6 O'Keeffe, John P          45 Bee Gees               29.00      28.63    5  
  7 Ramirez, Alfonso          45 Bee Gees               28.01      28.92    4  
  8 Magourik, Jeffrey         45 Bee Gees               31.10      29.42    3  
  9 Powell, Andrew            49 Foothills              33.00      29.51    2  
 10 Caseria, Robb             46 Foothills              32.00      30.47    1  
 11 Barber, Jeffrey G         45 Inverness              32.00      30.53  
 12 Lenhart, Ed               47 Grand Valley Wav       29.00      31.12  
 13 McHugh, Jerry             49 Denver Athletic        29.00      31.22  
 14 Kelly, John F             45 Bee Gees               31.00      31.93  
 15 Cattles, Steve            47 Bee Gees               38.00      39.92  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          49 DU                     53.00      52.69   11  
                  25.52       52.69 (27.17)                                        
  2 Johnston, Mark            46 Inverness              54.50      53.15    9  
                  25.14       53.15 (28.01)                                        
  3 Nelson, Kurt D            47 Highlands Ranch        53.20      53.64    8  
                  25.53       53.64 (28.11)                                        
  4 O'Brien, Mike             45 Durango                59.20      56.42    7  
                  27.83       56.42 (28.59)                                        
  5 Spackman, Lowell          49 Cheyene Masters        58.57      56.88    6  
                  27.28       56.88 (29.60)                                        
  6 Bunevich, Steven          46 Foothills              59.10      57.73    5  
                  27.79       57.73 (29.94)                                        
  7 O'Keeffe, John P          45 Bee Gees             1:04.00    1:01.59    4  
                  29.75     1:01.59 (31.84)                                        
  8 Magourik, Jeffrey         45 Bee Gees             1:11.50    1:04.73    3  
                  30.20     1:04.73 (34.53)                                        
  9 Lenhart, Ed               47 Grand Valley Wav     1:05.00    1:07.80    2  
                  32.44     1:07.80 (35.36)                                        
 10 Powell, Andrew            49 Foothills            1:07.00    1:07.93    1  
                  32.57     1:07.93 (35.36)                                        
 11 Caseria, Robb             46 Foothills            1:10.00    1:09.65  
                  32.60     1:09.65 (37.05)                                        
 12 Kelly, John F             45 Bee Gees             1:17.00    1:13.74  
                  34.86     1:13.74 (38.88)                                        
 13 Cattles, Steve            47 Bee Gees             1:36.75    1:26.42  
                  40.69     1:26.42 (45.73)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            46 Inverness            2:03.00    1:58.15   11  
                  27.05       56.10 (29.05)     1:26.18 (30.08)     1:58.15 (31.97)
  2 Young, David P            49 DAWGS                2:08.00    2:07.50    9  
                  29.62     1:01.58 (31.96)     1:34.29 (32.71)     2:07.50 (33.21)
  3 Spackman, Lowell          49 Cheyene Masters      2:12.50    2:08.44    8  
                  29.83     1:01.82 (31.99)     1:34.89 (33.07)     2:08.44 (33.55)
  4 Newcomb, Scott            46 DAWGS                2:10.00    2:11.66    7  
                  30.15     1:03.13 (32.98)     1:37.28 (34.15)     2:11.66 (34.38)
  5 Magourik, Jeffrey         45 Bee Gees             2:45.00    2:20.82    6  
                  31.14     1:06.12 (34.98)     1:43.18 (37.06)     2:20.82 (37.64)
  6 McHugh, Jerry             49 Denver Athletic      2:24.00    2:27.02    5  
                  34.13     1:11.43 (37.30)     1:49.41 (37.98)     2:27.02 (37.61)
  7 Lenhart, Ed               47 Grand Valley Wav     2:20.00    2:31.78    4  
                  33.04     1:10.89 (37.85)     1:51.11 (40.22)     2:31.78 (40.67)
  8 Cattles, Steve            47 Bee Gees             3:31.00    3:30.30    3  
                  46.14     1:36.97 (50.83)     2:32.28 (55.31)     3:30.30 (58.02)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittrich, Wolfgang        45 BAM                  5:15.00    5:11.61   11  
                  29.27     1:00.83 (31.56)     1:32.57 (31.74)     2:04.36 (31.79)
        2:35.46 (31.10)     3:06.61 (31.15)     3:37.85 (31.24)     4:09.37 (31.52)
        4:41.09 (31.72)     5:11.61 (30.52)                                        
  2 Nelson, Kurt D            47 Highlands Ranch      5:34.20    5:29.16    9  
                  30.02     1:02.48 (32.46)     1:35.48 (33.00)     2:08.92 (33.44)
        2:42.41 (33.49)     3:16.26 (33.85)     3:50.08 (33.82)     4:23.93 (33.85)
        4:57.02 (33.09)     5:29.16 (32.14)                                        
  3 Johnston, Mark            46 Inverness            5:54.00    5:38.87    8  
                  30.03     1:04.03 (34.00)     1:38.74 (34.71)     2:13.96 (35.22)
        2:49.35 (35.39)     3:24.23 (34.88)     3:59.52 (35.29)     4:34.54 (35.02)
        5:07.87 (33.33)     5:38.87 (31.00)                                        
  4 Young, David P            49 DAWGS                5:50.00    5:51.35    7  
                  31.28     1:05.02 (33.74)     1:39.19 (34.17)     2:13.69 (34.50)
        2:49.24 (35.55)     3:24.79 (35.55)     4:00.52 (35.73)     4:37.36 (36.84)
        5:14.17 (36.81)     5:51.35 (37.18)                                        
  5 Spackman, Lowell          49 Cheyene Masters      5:55.07    5:54.61    6  
                  32.02     1:07.17 (35.15)     1:43.25 (36.08)     2:19.61 (36.36)
        2:56.33 (36.72)     3:32.48 (36.15)     4:08.22 (35.74)     4:44.22 (36.00)
        5:19.80 (35.58)     5:54.61 (34.81)                                        
  6 Newcomb, Scott            46 DAWGS                6:10.00    6:02.19    5  
                  33.74     1:10.03 (36.29)     1:46.55 (36.52)     2:23.39 (36.84)
        3:00.49 (37.10)     3:37.02 (36.53)     4:12.93 (35.91)     4:49.45 (36.52)
        5:26.14 (36.69)     6:02.19 (36.05)                                        
  7 Magourik, Jeffrey         45 Bee Gees             7:30.00    6:24.75    4  
                  34.08     1:10.56 (36.48)     1:48.87 (38.31)     2:26.92 (38.05)
        3:05.88 (38.96)     3:45.60 (39.72)     4:25.79 (40.19)     5:05.95 (40.16)
        5:45.21 (39.26)     6:24.75 (39.54)                                        
 -- Cattles, Steve            47 Bee Gees             9:26.00         DQ  
                  52.06     1:51.11 (59.05)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moe, Stephen A            46 BAM                 12:00.00   11:33.99   11  
                  32.32     1:07.36 (35.04)     1:42.90 (35.54)     2:18.17 (35.27)
        2:53.71 (35.54)     3:28.77 (35.06)     4:03.40 (34.63)     4:38.29 (34.89)
        5:13.14 (34.85)     5:48.26 (35.12)     6:23.04 (34.78)     6:57.55 (34.51)
        7:32.28 (34.73)     8:06.76 (34.48)     8:41.33 (34.57)     9:16.07 (34.74)
        9:50.68 (34.61)    10:25.59 (34.91)    11:00.23 (34.64)    11:33.99 (33.76)
  2 Spackman, Lowell          49 Cheyene Masters     12:45.00   12:05.92    9  
                  32.27     1:07.57 (35.30)     1:44.06 (36.49)     2:21.03 (36.97)
        2:57.94 (36.91)     3:34.95 (37.01)     4:12.11 (37.16)     4:49.03 (36.92)
        5:25.68 (36.65)     6:02.42 (36.74)     6:39.25 (36.83)     7:15.96 (36.71)
        7:52.73 (36.77)     8:29.45 (36.72)     9:06.10 (36.65)     9:42.90 (36.80)
       10:19.30 (36.40)    10:55.64 (36.34)    11:31.76 (36.12)    12:05.92 (34.16)
  3 Johnston, Mark            46 Inverness           12:30.00   12:25.74    8  
                  33.04     1:10.36 (37.32)     1:48.95 (38.59)     2:26.72 (37.77)
        3:04.86 (38.14)     3:42.51 (37.65)     4:20.08 (37.57)     4:57.02 (36.94)
        5:34.07 (37.05)     6:11.31 (37.24)     6:48.13 (36.82)     7:25.40 (37.27)
        8:02.77 (37.37)     8:40.23 (37.46)     9:18.06 (37.83)     9:56.01 (37.95)
       10:34.29 (38.28)    11:12.59 (38.30)    11:50.53 (37.94)    12:25.74 (35.21)
  4 Ramirez, Alfonso          45 Bee Gees            14:20.57   14:16.81    7  
                  36.63     1:17.39 (40.76)     1:59.02 (41.63)     2:41.15 (42.13)
        3:24.07 (42.92)     4:07.15 (43.08)     4:50.12 (42.97)     5:33.52 (43.40)
        6:17.16 (43.64)     7:00.10 (42.94)     7:43.58 (43.48)     8:26.98 (43.40)
        9:10.61 (43.63)     9:54.23 (43.62)    10:38.28 (44.05)    11:22.48 (44.20)
       12:06.52 (44.04)    12:50.79 (44.27)    13:34.46 (43.67)    14:16.81 (42.35)
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moe, Stephen A            46 BAM                 20:00.00   19:15.58   11  
                  32.62     1:08.10 (35.48)     1:43.99 (35.89)     2:19.65 (35.66)
        2:55.85 (36.20)     3:31.28 (35.43)     4:06.66 (35.38)     4:42.08 (35.42)
        5:17.48 (35.40)     5:52.86 (35.38)     6:27.93 (35.07)     7:02.74 (34.81)
        7:37.37 (34.63)     8:12.05 (34.68)     8:47.03 (34.98)     9:21.96 (34.93)
        9:56.82 (34.86)    10:31.45 (34.63)    11:06.35 (34.90)    11:41.51 (35.16)
       12:16.23 (34.72)    12:50.88 (34.65)    13:25.93 (35.05)    14:00.92 (34.99)
       14:36.05 (35.13)    15:11.12 (35.07)    15:46.38 (35.26)    16:21.57 (35.19)
       16:56.66 (35.09)    17:31.40 (34.74)    18:06.02 (34.62)    18:40.99 (34.97)
       19:15.58 (34.59)
  2 Johnston, Mark            46 Inverness           22:00.00   21:45.71    9  
                  33.91     1:11.71 (37.80)     1:50.30 (38.59)     2:29.20 (38.90)
        3:07.89 (38.69)     3:46.19 (38.30)     4:24.65 (38.46)     5:03.26 (38.61)
        5:41.85 (38.59)     6:19.97 (38.12)     6:58.04 (38.07)     7:36.72 (38.68)
        8:15.71 (38.99)     8:55.09 (39.38)     9:34.11 (39.02)    10:13.30 (39.19)
       10:53.18 (39.88)    11:33.43 (40.25)    12:14.00 (40.57)    12:54.28 (40.28)
       13:34.65 (40.37)    14:14.98 (40.33)    14:54.92 (39.94)    15:36.70 (41.78)
       16:18.15 (41.45)    16:59.62 (41.47)    17:40.86 (41.24)    18:21.92 (41.06)
       19:02.86 (40.94)    19:43.55 (40.69)    20:24.35 (40.80)    21:05.07 (40.72)
       21:45.71 (40.64)
  3 Magourik, Jeffrey         45 Bee Gees            28:00.00   22:41.57    8  
                  33.70     1:10.96 (37.26)     1:49.46 (38.50)     2:28.03 (38.57)
        3:06.99 (38.96)     3:46.31 (39.32)     4:25.40 (39.09)     5:05.50 (40.10)
        5:44.83 (39.33)     6:24.29 (39.46)     7:04.07 (39.78)   8:25.62 (1:21.55)
        9:06.62 (41.00)     9:47.18 (40.56)    10:27.90 (40.72)    11:09.00 (41.10)
       11:49.24 (40.24)    12:30.38 (41.14)    13:11.75 (41.37)    13:52.21 (40.46)
       14:32.96 (40.75)    15:13.52 (40.56)    15:54.67 (41.15)    16:35.93 (41.26)
       17:16.65 (40.72)    17:57.79 (41.14)    18:38.87 (41.08)    19:19.81 (40.94)
       20:01.81 (42.00)    20:42.51 (40.70)    21:23.21 (40.70)    22:04.17 (40.96)
       22:41.57 (37.40)
  4 McLaughlin, Neal          47 Inverness           24:00.00   23:25.91    7  
                  37.15     1:18.11 (40.96)     2:01.05 (42.94)     2:44.13 (43.08)
        3:27.59 (43.46)     4:11.45 (43.86)     4:55.69 (44.24)     5:39.66 (43.97)
        6:23.62 (43.96)     7:07.47 (43.85)     7:51.40 (43.93)     8:35.66 (44.26)
        9:20.05 (44.39)    10:04.28 (44.23)    10:48.38 (44.10)    11:33.09 (44.71)
       12:17.47 (44.38)    13:01.80 (44.33)    13:46.47 (44.67)    14:30.87 (44.40)
       15:15.68 (44.81)    16:01.42 (45.74)    16:46.61 (45.19)    17:31.18 (44.57)
       18:15.99 (44.81)    19:01.03 (45.04)    19:45.16 (44.13)    20:29.72 (44.56)
       21:15.11 (45.39)    21:59.71 (44.60)    22:44.67 (44.96)    23:26.23 (41.56)
           23:25.91 ( )
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          49 DU                     27.00      27.36   11  
  2 Johnston, Mark            46 Inverness              29.70      28.88    9  
  3 O'Brien, Mike             45 Durango                32.50      32.27    8  
  4 Ramirez, Alfonso          45 Bee Gees               36.43      38.04    7  
  5 Haldeman, David           49 Bee Gees               40.00      38.81    6  
  6 Kelly, John F             45 Bee Gees               41.00      38.88    5  
  7 Powell, Andrew            49 Foothills              40.00      45.84    4  
  8 Wright, Thomas            48 Denver Athletic        38.00      49.68    3  
  9 Cattles, Steve            47 Bee Gees             1:12.00    1:09.61    2  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          49 DU                     58.00      56.99   11  
                  27.82       56.99 (29.17)                                        
  2 O'Brien, Mike             45 Durango              1:15.00    1:12.23    9  
                  36.88     1:12.23 (35.35)                                        
  3 Kelly, John F             45 Bee Gees             1:25.00    1:23.49    8  
                  40.73     1:23.49 (42.76)                                        
  4 Ramirez, Alfonso          45 Bee Gees             1:21.77    1:24.94    7  
                  41.00     1:24.94 (43.94)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          49 DU                   2:07.00    2:06.96   11  
                  29.72     1:01.67 (31.95)     1:34.41 (32.74)     2:06.96 (32.55)
  2 Kelly, John F             45 Bee Gees             3:00.00    3:06.78    9  
                1:30.11     2:19.22 (49.11)     3:06.98 (47.76)         3:06.78 ( )
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Jeffrey G         45 Inverness              34.90      31.20   11  
  2 Johnston, Mark            46 Inverness              31.90      31.30    9  
  3 O'Brien, Mike             45 Durango                33.00      32.99    8  
  4 O'Keeffe, John P          45 Bee Gees               35.60      34.29    7  
  5 Caseria, Robb             46 Foothills              41.00      36.13    6  
  6 Henderson, Jamie          49 SQUID                  41.00      37.55    5  
  7 Ramirez, Alfonso          45 Bee Gees               39.44      37.89    4  
  8 Wright, Thomas            48 Denver Athletic        40.00      39.10    3  
  9 Powell, Andrew            49 Foothills              40.00      39.55    2  
 10 Lenhart, Ed               47 Grand Valley Wav       42.00      40.27    1  
 11 Haldeman, David           49 Bee Gees               40.00      41.20  
 12 Kelly, John F             45 Bee Gees               42.00      41.21  
 13 Cattles, Steve            47 Bee Gees             1:22.00    1:40.72  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            46 Inverness            1:12.00    1:10.44   11  
                  32.84     1:10.44 (37.60)                                        
  2 Barber, Jeffrey G         45 Inverness            1:10.00    1:10.70    9  
                  33.15     1:10.70 (37.55)                                        
  3 McCarty, Dave             48 Grand Junction       1:10.80    1:10.93    8  
                  33.12     1:10.93 (37.81)                                        
  4 Young, David P            49 DAWGS                1:10.00    1:11.34    7  
                  34.56     1:11.34 (36.78)                                        
  5 O'Brien, Mike             45 Durango              1:15.00    1:14.52    6  
                  35.63     1:14.52 (38.89)                                        
  6 O'Keeffe, John P          45 Bee Gees             1:21.70    1:16.51    5  
                  35.15     1:16.51 (41.36)                                        
  7 Caseria, Robb             46 Foothills            1:28.00    1:22.02    4  
                  38.32     1:22.02 (43.70)                                        
  8 Lenhart, Ed               47 Grand Valley Wav     1:20.00    1:27.96    3  
                  40.96     1:27.96 (47.00)                                        
  9 Ramirez, Alfonso          45 Bee Gees             1:27.33    1:28.49    2  
                  41.28     1:28.49 (47.21)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, David P            49 DAWGS                2:32.00    2:34.23   11  
                  34.36     1:12.73 (38.37)     1:52.74 (40.01)     2:34.23 (41.49)
  2 Barber, Jeffrey G         45 Inverness            2:37.00    2:43.95    9  
                  37.83     1:21.00 (43.17)     2:02.10 (41.10)     2:43.95 (41.85)
  3 O'Keeffe, John P          45 Bee Gees             3:11.00    3:02.88    8  
                  38.98     1:26.42 (47.44)     2:14.68 (48.26)     3:02.88 (48.20)
  4 Ramirez, Alfonso          45 Bee Gees             3:19.08    3:23.11    7  
                  42.42     1:33.79 (51.37)     2:29.65 (55.86)     3:23.11 (53.46)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            46 Inverness              26.50      26.15   11  
  2 Brackett, Bill A          49 DU                     30.00      27.22    9  
  3 Bunevich, Steven          46 Foothills              28.50      28.12    8  
  4 Furnier, Michael          48 Aurora                 28.63      28.25    7  
  5 O'Brien, Mike             45 Durango                29.20      28.60    6  
  6 Haldeman, David           49 Bee Gees               31.50      31.43    5  
  7 Lenhart, Ed               47 Grand Valley Wav       32.00      34.61    4  
  8 Powell, Andrew            49 Foothills              38.00      36.67    3  
  9 Cattles, Steve            47 Bee Gees             1:08.00    1:01.57    2  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            46 Inverness            1:01.50      58.07   11  
                  27.67       58.07 (30.40)                                        
  2 Lee, Marshall             48 Rsport               1:15.20    1:02.80    9  
                  30.78     1:02.80 (32.02)                                        
  3 Newcomb, Scott            46 DAWGS                1:05.00    1:08.07    8  
                  31.95     1:08.07 (36.12)                                        
  4 Haldeman, David           49 Bee Gees             1:20.10    1:12.90    7  
                  34.33     1:12.90 (38.57)                                        
  5 Henderson, Jamie          49 SQUID                1:22.00    1:18.25    6  
                  35.02     1:18.25 (43.23)                                        
  6 Kelly, John F             45 Bee Gees             1:30.00    1:36.39    5  
                  43.40     1:36.39 (52.99)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Mark            46 Inverness            1:01.50    1:00.77   11  
                  28.24     1:00.77 (32.53)                                        
  2 Lee, Marshall             48 Rsport               1:11.20    1:03.18    9  
                  29.94     1:03.18 (33.24)                                        
  3 McCarty, Dave             48 Grand Junction       1:03.90    1:03.22    8  
                  29.79     1:03.22 (33.43)                                        
  4 O'Brien, Mike             45 Durango              1:05.30    1:04.71    7  
                  30.59     1:04.71 (34.12)                                        
  5 Spackman, Lowell          49 Cheyene Masters      1:11.12    1:09.27    6  
                  32.61     1:09.27 (36.66)                                        
  6 Newcomb, Scott            46 DAWGS                1:12.00    1:09.65    5  
                  33.34     1:09.65 (36.31)                                        
  7 Haldeman, David           49 Bee Gees             1:15.00    1:14.60    4  
                  35.15     1:14.60 (39.45)                                        
  8 Wright, Thomas            48 Denver Athletic      1:15.00    1:17.48    3  
                  35.75     1:17.48 (41.73)                                        
  9 Henderson, Jamie          49 SQUID                1:20.00    1:18.33    2  
                  36.98     1:18.33 (41.35)                                        
 10 Powell, Andrew            49 Foothills            1:25.00    1:23.06    1  
                  40.21     1:23.06 (42.85)                                        
 11 McHugh, Jerry             49 Denver Athletic      1:26.00    1:23.78  
                  41.44     1:23.78 (42.34)                                        
 12 Kelly, John F             45 Bee Gees             1:25.00    1:25.28  
                  40.86     1:25.28 (44.42)                                        
 13 Cattles, Steve            47 Bee Gees             2:14.00    2:28.99  
                1:06.29   2:28.99 (1:22.70)                                        
 -- Caseria, Robb             46 Foothills            1:20.00         DQ  
                  40.21          DQ (41.28)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brackett, Bill A          49 DU                   2:20.00    2:15.11   11  
                  29.62     1:02.58 (32.96)     1:45.44 (42.86)     2:15.11 (29.67)
  2 McCarty, Dave             48 Grand Junction       2:24.50    2:19.27    9  
                  29.03     1:05.72 (36.69)     1:46.93 (41.21)     2:19.27 (32.34)
  3 Young, David P            49 DAWGS                2:35.00    2:26.48    8  
                  30.72     1:08.11 (37.39)     1:50.02 (41.91)     2:26.48 (36.46)
  4 Haldeman, David           49 Bee Gees             2:50.00    2:44.15    7  
                  33.27     1:16.91 (43.64)     2:06.34 (49.43)     2:44.15 (37.81)
  5 Lenhart, Ed               47 Grand Valley Wav     2:55.00    3:06.98    6  
                  39.43     1:31.79 (52.36)     2:24.12 (52.33)     3:06.98 (42.86)
  6 Kelly, John F             45 Bee Gees             3:00.00    3:11.75    5  
                  41.17                             2:26.98 ( )     3:11.75 (44.77)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittrich, Wolfgang        45 BAM                  4:40.00    4:35.08   11  
                  28.93     1:01.31 (32.38)     1:36.93 (35.62)     2:13.24 (36.31)
        2:50.92 (37.68)     3:29.73 (38.81)     4:03.24 (33.51)     4:35.08 (31.84)
  2 McCarty, Dave             48 Grand Junction       5:23.50    5:15.64    9  
                  31.35     1:07.88 (36.53)     1:49.23 (41.35)     2:31.51 (42.28)
        3:15.96 (44.45)     4:03.03 (47.07)     4:39.83 (36.80)     5:15.64 (35.81)
  3 Spackman, Lowell          49 Cheyene Masters      6:05.20    5:38.55    8  
                  36.68     1:21.36 (44.68)     2:05.87 (44.51)     2:50.45 (44.58)
        3:38.67 (48.22)     4:25.22 (46.55)     5:02.83 (37.61)     5:38.55 (35.72)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard W           52 Bee Gees               23.61      24.85   11  
  2 Stehlin, Ed               51 Grand Junction         25.50      24.91    9  
  3 Holiday, Steve            52 Inverness              25.02      26.19    8  
  4 Curry, Kevin              54 Durango                29.00      27.96    7  
  5 McElhinney, Tom           53 Bee Gees               27.00      28.54    6  
  6 De Seguin, Michael        53 DU                     29.00      29.08    5  
  7 Benson, Stan              53 BAM                    28.50      29.61    4  
  8 Lee, Wayne A              53 SQUID                  31.00      31.08    3  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             52 DU                     52.00      50.62   11  
                  24.17       50.62 (26.45)                                        
  2 Hess, Richard W           52 Bee Gees               50.99      53.68    9  
                  26.19       53.68 (27.49)                                        
  3 Nolte, Christopher C      50 Inverness              55.40      54.48    8  
                  26.61       54.48 (27.87)                                        
  4 Stehlin, Ed               51 Grand Junction         57.00      55.84    7  
                  26.59       55.84 (29.25)                                        
  5 Holiday, Steve            52 Inverness              57.92      58.28    6  
                  27.18       58.28 (31.10)                                        
  6 Benson, Stan              53 BAM                  1:08.00    1:01.70    5  
                  29.85     1:01.70 (31.85)                                        
  7 McElhinney, Tom           53 Bee Gees             1:03.00    1:05.20    4  
                  30.41     1:05.20 (34.79)                                        
  8 Lee, Wayne A              53 SQUID                1:15.00    1:12.03    3  
                  33.18     1:12.03 (38.85)                                        
  9 Heins, Don A              52 Bee Gees             1:18.36    1:15.51    2  
                  35.20     1:15.51 (40.31)                                        
 10 Ellefsen, Karl            51 DAWGS                1:23.00    1:15.88    1  
                  36.69     1:15.88 (39.19)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Christopher C      50 Inverness            2:04.00    2:01.47   11  
                  28.30       59.27 (30.97)     1:30.62 (31.35)     2:01.47 (30.85)
  2 Stehlin, Ed               51 Grand Junction       2:07.00    2:05.02    9  
                  28.46       59.72 (31.26)     1:31.59 (31.87)     2:05.02 (33.43)
  3 Curry, Kevin              54 Durango              2:55.00    2:24.07    8  
                  32.03     1:07.90 (35.87)     1:46.25 (38.35)     2:24.07 (37.82)
  4 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               2:43.18    2:40.22    7  
                  36.14     1:17.52 (41.38)     2:00.12 (42.60)     2:40.22 (40.10)
  5 Heins, Don A              52 Bee Gees             3:01.02    2:55.35    6  
                  37.80     1:24.57 (46.77)     2:12.80 (48.23)     2:55.35 (42.55)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             52 DU                   5:20.00    5:20.14   11  
                  30.13     1:01.90 (31.77)     1:34.10 (32.20)     2:06.37 (32.27)
        2:38.91 (32.54)     3:11.20 (32.29)     3:43.49 (32.29)     4:15.79 (32.30)
        4:48.00 (32.21)     5:20.14 (32.14)                                        
  2 Nolte, Christopher C      50 Inverness            5:36.00    5:32.63    9  
                  30.40     1:03.43 (33.03)     1:36.78 (33.35)     2:10.51 (33.73)
        2:44.69 (34.18)     3:18.68 (33.99)     3:52.79 (34.11)     4:26.79 (34.00)
        5:00.50 (33.71)     5:32.63 (32.13)                                        
  3 Culp, Michael             51 South Suburban       6:11.00    6:05.39    8  
                  33.23     1:10.92 (37.69)     1:48.80 (37.88)     2:26.20 (37.40)
        3:02.98 (36.78)     3:39.96 (36.98)     4:16.09 (36.13)     4:52.20 (36.11)
        5:28.48 (36.28)     6:05.39 (36.91)                                        
  4 Strack, Edward            54 Unattached           6:40.00    6:28.72    7  
                  34.80     1:13.28 (38.48)     1:52.28 (39.00)     2:31.77 (39.49)
        3:12.26 (40.49)     3:51.83 (39.57)     4:31.67 (39.84)     5:11.23 (39.56)
        5:50.45 (39.22)     6:28.72 (38.27)                                        
  5 Curry, Kevin              54 Durango              7:00.00    6:46.19    6  
                  36.26     1:15.87 (39.61)     1:57.13 (41.26)     2:39.62 (42.49)
        3:22.02 (42.40)     4:04.76 (42.74)     4:46.93 (42.17)     5:28.64 (41.71)
        6:10.14 (41.50)     6:46.19 (36.05)                                        
  6 De Seguin, Michael        53 DU                   7:05.00    7:08.33    5  
                  36.87     1:16.35 (39.48)     1:57.72 (41.37)     2:41.80 (44.08)
        3:25.63 (43.83)     4:10.11 (44.48)     4:56.14 (46.03)     5:41.73 (45.59)
        6:26.83 (45.10)     7:08.33 (41.50)                                        
  7 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               7:28.56    7:34.11    4  
                  40.40     1:27.07 (46.67)     2:14.47 (47.40)     3:00.92 (46.45)
        3:47.56 (46.64)     4:32.97 (45.41)     5:19.93 (46.96)     6:06.65 (46.72)
        6:52.29 (45.64)     7:34.11 (41.82)                                        
  8 Baugh, Thomas             54 SQUID               10:00.00    8:55.59    3  
                  44.01     1:33.85 (49.84)     2:25.64 (51.79)     3:19.48 (53.84)
        4:14.00 (54.52)     5:09.80 (55.80)     6:06.02 (56.22)     7:02.83 (56.81)
        7:59.42 (56.59)     8:55.59 (56.17)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Howard               51 Glenwood Springs    11:15.00   11:00.67   11  
                  30.04     1:02.05 (32.01)     1:34.77 (32.72)     2:08.06 (33.29)
        2:41.77 (33.71)     3:15.39 (33.62)     3:49.29 (33.90)     4:23.19 (33.90)
        4:57.13 (33.94)     5:30.91 (33.78)     6:04.16 (33.25)     6:37.46 (33.30)
        7:10.56 (33.10)     7:43.71 (33.15)     8:17.06 (33.35)     8:50.54 (33.48)
        9:24.06 (33.52)     9:57.47 (33.41)    10:29.97 (32.50)    11:00.67 (30.70)
  2 Tveitmoe, Robert N        54 Jeffco              13:19.60   12:33.68    9  
                  33.99     1:11.82 (37.83)     1:50.31 (38.49)     2:28.70 (38.39)
        3:06.92 (38.22)     3:45.48 (38.56)     4:24.12 (38.64)     5:02.63 (38.51)
        5:41.36 (38.73)     6:19.79 (38.43)     6:58.10 (38.31)     7:35.64 (37.54)
        8:13.30 (37.66)     8:50.87 (37.57)     9:28.76 (37.89)    10:06.21 (37.45)
       10:43.84 (37.63)    11:21.31 (37.47)    11:57.99 (36.68)    12:33.68 (35.69)
  3 Lehman, Ron A             52 Thornton            12:15.00   13:08.03    8  
                  32.53     1:09.42 (36.89)     1:47.61 (38.19)     2:26.05 (38.44)
        3:04.99 (38.94)     3:43.74 (38.75)     4:22.41 (38.67)     5:01.43 (39.02)
        5:40.96 (39.53)     6:21.33 (40.37)     7:01.66 (40.33)     7:42.10 (40.44)
        8:23.25 (41.15)     9:03.98 (40.73)     9:45.60 (41.62)    10:26.84 (41.24)
       11:07.16 (40.32)    11:49.17 (42.01)    12:30.29 (41.12)    13:08.03 (37.74)
  4 McElhinney, Tom           53 Bee Gees            14:00.00   15:18.92    7  
                  37.50     1:20.33 (42.83)     2:04.43 (44.10)   3:35.48 (1:31.05)
        4:21.83 (46.35)     5:10.29 (48.46)     5:58.61 (48.32)     6:46.02 (47.41)
        7:33.50 (47.48)     8:19.73 (46.23)     9:06.99 (47.26)     9:53.97 (46.98)
       10:40.47 (46.50)    11:26.83 (46.36)                                        
           13:00.70 ( )    13:48.67 (47.97)    14:33.91 (45.24)    15:18.92 (45.01)
  5 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo              15:35.29   15:26.29    6  
                  43.14     1:31.59 (48.45)     2:20.57 (48.98)     3:09.97 (49.40)
        3:56.93 (46.96)     4:44.22 (47.29)     5:31.39 (47.17)     6:18.88 (47.49)
        7:06.30 (47.42)     7:53.80 (47.50)     8:40.23 (46.43)     9:26.11 (45.88)
       10:12.30 (46.19)    10:57.81 (45.51)    11:44.10 (46.29)    12:30.25 (46.15)
       13:15.88 (45.63)    14:01.14 (45.26)    14:45.03 (43.89)    15:26.29 (41.26)
  6 Heins, Don A              52 Bee Gees            17:19.80   16:49.15    5  
                  40.84     1:28.40 (47.56)     2:17.48 (49.08)     3:07.01 (49.53)
        3:58.45 (51.44)     4:48.86 (50.41)     5:40.15 (51.29)     6:32.42 (52.27)
        7:25.11 (52.69)     8:17.08 (51.97)     9:06.95 (49.87)     9:58.74 (51.79)
       10:49.42 (50.68)    11:42.71 (53.29)    12:35.06 (52.35)    13:28.77 (53.71)
       14:20.60 (51.83)    15:10.43 (49.83)    16:02.47 (52.04)    16:49.15 (46.68)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Howard               51 Glenwood Springs    19:00.00   18:18.25   11  
                  29.46     1:00.83 (31.37)     1:32.61 (31.78)     2:04.89 (32.28)
        2:37.14 (32.25)     3:09.67 (32.53)     3:42.62 (32.95)     4:15.85 (33.23)
        4:49.02 (33.17)     5:22.23 (33.21)     5:55.72 (33.49)     6:28.83 (33.11)
        7:02.39 (33.56)     7:36.04 (33.65)     8:09.58 (33.54)     8:43.14 (33.56)
        9:17.00 (33.86)     9:51.07 (34.07)    10:24.77 (33.70)    10:58.49 (33.72)
       11:32.45 (33.96)    12:06.09 (33.64)    12:39.73 (33.64)    13:13.37 (33.64)
       13:47.37 (34.00)    14:21.32 (33.95)    14:55.24 (33.92)    15:29.17 (33.93)
       16:03.30 (34.13)    16:37.27 (33.97)    17:11.26 (33.99)    17:45.07 (33.81)
       18:18.25 (33.18)
  2 Tveitmoe, Robert N        54 Jeffco              20:50.94   20:35.63    9  
                  32.68     1:09.90 (37.22)     1:47.83 (37.93)     2:25.90 (38.07)
        3:03.76 (37.86)     3:41.33 (37.57)     4:19.69 (38.36)     4:57.81 (38.12)
        5:35.69 (37.88)     6:13.47 (37.78)     6:51.72 (38.25)     7:29.47 (37.75)
        8:07.29 (37.82)     8:44.89 (37.60)     9:22.33 (37.44)    10:00.30 (37.97)
       10:37.81 (37.51)    11:14.98 (37.17)    11:52.72 (37.74)    12:30.46 (37.74)
       13:07.84 (37.38)    13:44.72 (36.88)    14:21.75 (37.03)    14:59.13 (37.38)
       15:37.56 (38.43)    16:14.87 (37.31)    16:52.40 (37.53)    17:30.21 (37.81)
       18:08.57 (38.36)    18:45.94 (37.37)    19:23.91 (37.97)    20:00.78 (36.87)
       20:35.63 (34.85)
  3 Hess, Richard W           52 Bee Gees            20:10.50   21:05.94    8  
                  32.79     1:09.68 (36.89)     1:46.25 (36.57)     2:22.06 (35.81)
        2:58.31 (36.25)     3:34.81 (36.50)     4:11.39 (36.58)     4:47.97 (36.58)
        5:24.50 (36.53)     6:00.93 (36.43)     6:37.91 (36.98)     7:15.02 (37.11)
        7:51.85 (36.83)     8:28.88 (37.03)     9:06.64 (37.76)     9:45.42 (38.78)
       10:24.91 (39.49)    11:04.22 (39.31)    11:44.00 (39.78)    12:23.29 (39.29)
       13:03.35 (40.06)    13:43.13 (39.78)    14:23.60 (40.47)    15:03.71 (40.11)
       15:43.43 (39.72)    16:24.09 (40.66)    17:05.28 (41.19)    17:45.58 (40.30)
       18:25.87 (40.29)    19:06.10 (40.23)    19:46.06 (39.96)    20:26.34 (40.28)
       21:05.94 (39.60)
  4 Culp, Michael             51 South Suburban      22:03.00   21:15.73    7  
                  34.94     1:13.31 (38.37)     1:52.49 (39.18)     2:31.69 (39.20)
        3:10.84 (39.15)     3:49.99 (39.15)     4:28.60 (38.61)     5:07.12 (38.52)
        5:45.66 (38.54)     6:24.06 (38.40)     7:02.28 (38.22)     7:40.68 (38.40)
        8:19.25 (38.57)     8:58.04 (38.79)     9:36.92 (38.88)    10:15.46 (38.54)
       10:54.71 (39.25)    11:33.45 (38.74)    12:12.12 (38.67)    12:50.53 (38.41)
       13:28.93 (38.40)    14:07.54 (38.61)    14:46.66 (39.12)    15:25.33 (38.67)
       16:04.26 (38.93)    16:43.58 (39.32)    17:23.35 (39.77)    18:02.26 (38.91)
       18:41.90 (39.64)    19:20.86 (38.96)    20:00.29 (39.43)    20:38.39 (38.10)
       21:15.73 (37.34)
  5 De Seguin, Michael        53 DU                  25:15.00   25:45.41    6  
                  40.04     1:21.85 (41.81)     2:05.88 (44.03)     2:50.74 (44.86)
        3:36.54 (45.80)     4:22.70 (46.16)     5:09.65 (46.95)     5:56.97 (47.32)
        6:42.85 (45.88)     7:29.87 (47.02)     8:17.43 (47.56)     9:05.26 (47.83)
        9:51.88 (46.62)    10:40.24 (48.36)    11:27.38 (47.14)    12:14.92 (47.54)
       13:03.01 (48.09)    13:50.43 (47.42)    14:38.10 (47.67)    15:25.67 (47.57)
       16:14.59 (48.92)    17:02.61 (48.02)    17:51.04 (48.43)    18:39.67 (48.63)
       19:28.58 (48.91)    20:16.33 (47.75)    21:04.73 (48.40)    21:53.62 (48.89)
       22:42.79 (49.17)    23:29.29 (46.50)    24:16.96 (47.67)    25:03.07 (46.11)
       25:45.41 (42.34)
  6 McElhinney, Tom           53 Bee Gees            25:00.00   25:51.49    5  
                  35.55     1:18.10 (42.55)     2:01.23 (43.13)     2:46.49 (45.26)
        3:32.56 (46.07)     4:19.03 (46.47)     5:05.88 (46.85)     5:52.72 (46.84)
        6:39.83 (47.11)     7:26.32 (46.49)     8:13.41 (47.09)     9:00.37 (46.96)
        9:48.29 (47.92)    10:35.26 (46.97)  12:09.84 (1:34.58)                    
           12:58.17 ( )    13:46.58 (48.41)    14:35.08 (48.50)    15:22.88 (47.80)
     17:00.47 (1:37.59)                            17:50.03 ( )    18:39.12 (49.09)
       19:28.10 (48.98)    20:17.90 (49.80)    21:06.72 (48.82)    21:55.28 (48.56)
       22:44.49 (49.21)    23:32.34 (47.85)    24:20.54 (48.20)    25:07.40 (46.86)
       25:51.49 (44.09)
  7 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo              25:55.36   25:53.78    4  
                  41.01     1:28.63 (47.62)     2:16.79 (48.16)     3:05.17 (48.38)
        3:53.25 (48.08)     4:40.80 (47.55)     5:28.18 (47.38)     6:15.88 (47.70)
        7:03.67 (47.79)     7:49.83 (46.16)     8:37.43 (47.60)     9:24.75 (47.32)
       10:11.71 (46.96)    10:58.51 (46.80)    11:45.80 (47.29)    12:33.09 (47.29)
       13:20.17 (47.08)    14:07.91 (47.74)    14:56.03 (48.12)    15:43.71 (47.68)
       16:32.20 (48.49)    17:19.79 (47.59)    18:08.25 (48.46)    18:55.17 (46.92)
       19:42.68 (47.51)    20:29.68 (47.00)    21:16.93 (47.25)    22:04.31 (47.38)
       22:51.70 (47.39)    23:38.72 (47.02)    24:26.09 (47.37)    25:12.58 (46.49)
       25:53.78 (41.20)
  8 Heins, Don A              52 Bee Gees            28:36.07   27:24.94    3  
                  40.26     1:27.65 (47.39)     2:17.25 (49.60)     3:07.39 (50.14)
        3:57.33 (49.94)     4:46.44 (49.11)     5:36.47 (50.03)     6:26.74 (50.27)
        7:16.47 (49.73)     8:05.76 (49.29)     8:56.42 (50.66)     9:45.78 (49.36)
       10:35.79 (50.01)    11:26.37 (50.58)    12:15.85 (49.48)    13:07.09 (51.24)
       13:57.51 (50.42)    14:48.38 (50.87)    15:39.54 (51.16)    16:32.42 (52.88)
       17:23.55 (51.13)    18:15.15 (51.60)    19:06.05 (50.90)    19:56.92 (50.87)
       20:47.88 (50.96)    21:39.26 (51.38)    22:30.18 (50.92)    23:21.62 (51.44)
       24:11.81 (50.19)    25:03.76 (51.95)    25:54.40 (50.64)    26:42.06 (47.66)
       27:24.94 (42.88)
  9 Thorn, Kevin              50 SQUID               33:00.00   30:45.76    2  
                  45.00     1:34.15 (49.15)     2:25.87 (51.72)     3:19.03 (53.16)
        4:12.56 (53.53)   6:00.48 (1:47.92)     6:54.32 (53.84)     7:48.61 (54.29)
        8:43.28 (54.67)     9:40.33 (57.05)    10:36.02 (55.69)    11:32.47 (56.45)
       12:27.86 (55.39)    13:23.95 (56.09)  15:16.07 (1:52.12)    16:12.03 (55.96)
       17:08.22 (56.19)    18:04.25 (56.03)    19:00.29 (56.04)                    
           19:56.08 ( )    20:50.48 (54.40)    21:44.47 (53.99)    22:39.91 (55.44)
       23:35.74 (55.83)    24:31.22 (55.48)    25:26.78 (55.56)    26:21.35 (54.57)
       27:15.15 (53.80)    28:09.52 (54.37)    29:03.93 (54.41)    29:56.81 (52.88)
       30:45.76 (48.95)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanback, John            53 Vortex                 29.00      29.04   11  
  2 Nolte, Christopher C      50 Inverness              30.50      30.71    9  
  3 Stehlin, Ed               51 Grand Junction         32.00      30.90    8  
  4 Holiday, Steve            52 Inverness              27.02      30.96    7  
  5 Benson, Stan              53 BAM                    31.54      31.50    6  
  6 Lee, Wayne A              53 SQUID                  38.00      38.82    5  
  7 Ellefsen, Karl            51 DAWGS                  43.00      41.10    4  
  8 Heins, Don A              52 Bee Gees               50.00      42.13    3  
  9 Baugh, Thomas             54 SQUID                  50.00      46.77    2  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanback, John            53 Vortex               1:02.90    1:02.68   11  
                  30.26     1:02.68 (32.42)                                        
  2 Benson, Stan              53 BAM                  1:10.00    1:08.22    9  
                  32.62     1:08.22 (35.60)                                        
  3 Holiday, Steve            52 Inverness            1:04.02    1:10.14    8  
                  33.61     1:10.14 (36.53)                                        
  4 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               1:22.73    1:21.19    7  
                  39.46     1:21.19 (41.73)                                        
  5 Lee, Wayne A              53 SQUID                1:40.00    1:29.66    6  
                  41.85     1:29.66 (47.81)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanback, John            53 Vortex               2:16.00    2:16.40   11  
                  31.98     1:06.40 (34.42)     1:41.35 (34.95)     2:16.40 (35.05)
  2 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               3:07.40    3:00.13    9  
                  41.30     1:26.40 (45.10)     2:14.76 (48.36)     3:00.13 (45.37)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Louie, Jamie              50 Colorado Springs       31.90      31.95   11  
  2 Brown, Robert E           51 Colorado Springs       34.80      33.82    9  
  3 Benson, Stan              53 BAM                    35.00      35.24    8  
  4 Lee, Wayne A              53 SQUID                  40.00      41.13    7  
  5 Heins, Don A              52 Bee Gees               50.00      43.14    6  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             52 DU                   1:08.00    1:06.62   11  
                  31.70     1:06.62 (34.92)                                        
  2 Louie, Jamie              50 Colorado Springs     1:09.50    1:09.11    9  
                  32.42     1:09.11 (36.69)                                        
  3 Brown, Robert E           51 Colorado Springs     1:14.70    1:13.25    8  
                  34.04     1:13.25 (39.21)                                        
  4 Benson, Stan              53 BAM                  1:18.50    1:19.32    7  
                  38.66     1:19.32 (40.66)                                        
  5 Curry, Kevin              54 Durango              1:25.00    1:23.18    6  
                  39.16     1:23.18 (44.02)                                        
  6 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               1:24.49    1:26.11    5  
                  41.14     1:26.11 (44.97)                                        
  7 Strack, Edward            54 Unattached           1:30.00    1:27.65    4  
                  42.51     1:27.65 (45.14)                                        
  8 Ellefsen, Karl            51 DAWGS                1:35.00    1:33.30    3  
                  44.31     1:33.30 (48.99)                                        
  9 Baugh, Thomas             54 SQUID                2:30.00    1:45.34    2  
                  50.16     1:45.34 (55.18)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Louie, Jamie              50 Colorado Springs     2:34.30    2:32.82   11  
                  33.81     1:12.03 (38.22)     1:51.05 (39.02)     2:32.82 (41.77)
  2 Brown, Robert E           51 Colorado Springs     3:15.20    2:49.80    9  
                  36.89     1:19.21 (42.32)     2:04.07 (44.86)     2:49.80 (45.73)
  3 Curry, Kevin              54 Durango              3:00.00    3:05.34    8  
                  41.24     1:28.62 (47.38)     2:17.62 (49.00)     3:05.34 (47.72)
  4 McElhinney, Tom           53 Bee Gees             3:00.00    3:15.30    7  
                  39.37     1:26.57 (47.20)     2:20.10 (53.53)     3:15.30 (55.20)
  5 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               3:10.41    3:19.39    6  
                  44.40     1:36.27 (51.87)     2:29.10 (52.83)     3:19.39 (50.29)
  6 Heins, Don A              52 Bee Gees             3:31.91    3:31.06    5  
                  45.91     1:39.73 (53.82)     2:36.47 (56.74)     3:31.06 (54.59)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard W           52 Bee Gees               25.33      25.39   11  
  2 Mann, Michael             52 DU                     28.00      26.86    9  
  3 Stehlin, Ed               51 Grand Junction         28.50      27.26    8  
  4 Nolte, Christopher C      50 Inverness              28.50      27.53    7  
  5 McElhinney, Tom           53 Bee Gees               30.00      33.32    6  
  6 Benson, Stan              53 BAM                    36.00      34.83    5  
  7 Heins, Don A              52 Bee Gees               37.32      37.98    4  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard W           52 Bee Gees               57.36      57.81   11  
                  27.67       57.81 (30.14)                                        
  2 Stehlin, Ed               51 Grand Junction       1:05.00    1:03.58    9  
                  28.85     1:03.58 (34.73)                                        
  3 Nolte, Christopher C      50 Inverness            1:04.50    1:04.64    8  
                  29.70     1:04.64 (34.94)                                        
  4 Heins, Don A              52 Bee Gees             1:31.81    1:32.31    7  
                  43.09     1:32.31 (49.22)                                        
  5 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               1:33.48    1:36.70    6  
                  44.64     1:36.70 (52.06)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard W           52 Bee Gees             2:16.00    2:27.43   11  
                  30.24     1:05.77 (35.53)     1:44.31 (38.54)     2:27.43 (43.12)
  2 Strack, Edward            54 Unattached           2:55.00    2:47.98    9  
                  36.03     1:18.62 (42.59)     2:03.86 (45.24)     2:47.98 (44.12)
  3 Heins, Don A              52 Bee Gees             3:30.80    3:27.44    8  
                  45.01     1:40.07 (55.06)     2:36.21 (56.14)     3:27.44 (51.23)
  4 McElhinney, Tom           53 Bee Gees             3:00.00    3:30.99    7  
                  39.06     1:30.77 (51.71)     2:29.82 (59.05)   3:30.99 (1:01.17)
  5 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               3:38.71    3:39.99    6  
                  47.43     1:45.98 (58.55)     2:44.53 (58.55)     3:39.99 (55.46)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Richard W           52 Bee Gees               59.96    1:00.37   11  
                  27.99     1:00.37 (32.38)                                        
  2 Nolte, Christopher C      50 Inverness            1:03.50    1:04.72    9  
                  29.43     1:04.72 (35.29)                                        
  3 Stanback, John            53 Vortex               1:05.70    1:05.38    8  
                  29.73     1:05.38 (35.65)                                        
  4 Benson, Stan              53 BAM                  1:11.80    1:09.45    7  
                  32.08     1:09.45 (37.37)                                        
  5 Holiday, Steve            52 Inverness            1:06.02    1:10.23    6  
                  30.92     1:10.23 (39.31)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael             52 DU                   2:12.00    2:09.05   11  
                  27.56     1:01.33 (33.77)     1:39.95 (38.62)     2:09.05 (29.10)
  2 Louie, Jamie              50 Colorado Springs     2:20.30    2:20.82    9  
                  29.98     1:06.22 (36.24)     1:46.78 (40.56)     2:20.82 (34.04)
  3 Stanback, John            53 Vortex               2:20.00    2:22.11    8  
                  31.65     1:06.78 (35.13)     1:49.59 (42.81)     2:22.11 (32.52)
  4 Stehlin, Ed               51 Grand Junction       2:30.00    2:24.39    7  
                  29.76     1:08.69 (38.93)     1:51.76 (43.07)     2:24.39 (32.63)
  5 McElhinney, Tom           53 Bee Gees             3:00.00    3:00.91    6  
                  35.56                             2:19.14 ( )     3:00.91 (41.77)
  6 De Seguin, Michael        53 DU                   3:00.00    3:02.68    5  
                  39.70     1:31.80 (52.10)     2:23.47 (51.67)     3:02.68 (39.21)
  7 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               3:08.55    3:07.67    4  
                  45.62     1:33.53 (47.91)     2:26.49 (52.96)     3:07.67 (41.18)
  8 Heins, Don A              52 Bee Gees             3:23.07    3:20.82    3  
                  45.67     1:41.07 (55.40)     2:37.40 (56.33)     3:20.82 (43.42)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Howard               51 Glenwood Springs     5:15.00    5:02.27   11  
                  31.39     1:05.01 (33.62)     1:44.50 (39.49)     2:24.38 (39.88)
        3:08.99 (44.61)     3:54.39 (45.40)     4:29.70 (35.31)     5:02.27 (32.57)
  2 Stanback, John            53 Vortex               5:01.00    5:03.87    9  
                  32.79     1:09.53 (36.74)     1:47.34 (37.81)     2:23.82 (36.48)
        3:08.72 (44.90)     3:53.93 (45.21)     4:29.37 (35.44)     5:03.87 (34.50)
  3 Louie, Jamie              50 Colorado Springs     5:07.50    5:05.64    8  
                  31.11     1:08.55 (37.44)     1:46.44 (37.89)     2:25.31 (38.87)
        3:06.62 (41.31)     3:50.57 (43.95)     4:27.95 (37.38)     5:05.64 (37.69)
  4 Nolte, Christopher C      50 Inverness            5:10.00    5:12.14    7  
                  30.26     1:06.20 (35.94)     1:46.31 (40.11)     2:27.01 (40.70)
        3:14.38 (47.37)     4:02.47 (48.09)     4:38.07 (35.60)     5:12.14 (34.07)
  5 Hess, Richard W           52 Bee Gees             4:45.00    5:17.34    6  
                  29.62     1:03.78 (34.16)     1:45.01 (41.23)     2:25.48 (40.47)
        3:11.47 (45.99)     3:59.02 (47.55)     4:38.24 (39.22)     5:17.34 (39.10)
  6 McElhinney, Tom           53 Bee Gees             6:00.00    6:43.51    5  
                  37.96     1:25.21 (47.25)     2:21.45 (56.24)     3:17.33 (55.88)
        4:13.96 (56.63)     5:11.79 (57.83)     5:59.06 (47.27)     6:43.51 (44.45)
  7 Gimlin, Dennis R          51 Pueblo               6:45.41    6:44.75    4  
                  47.32     1:44.84 (57.52)     2:33.90 (49.06)     3:24.60 (50.70)
        4:20.52 (55.92)     5:17.55 (57.03)     6:02.76 (45.21)     6:44.75 (41.99)
  8 Heins, Don A              52 Bee Gees             7:19.59    7:11.45    3  
                  44.85     1:42.08 (57.23)     2:39.62 (57.54)     3:37.58 (57.96)
        4:34.61 (57.03)     5:32.71 (58.10)     6:26.85 (54.14)     7:11.45 (44.60)
  9 Thorn, Kevin              50 SQUID                8:50.00    7:15.15    2  
                  46.44     1:41.08 (54.64)   2:44.20 (1:03.12)   3:46.27 (1:02.07)
        4:43.85 (57.58)     5:39.89 (56.04)     6:28.85 (48.96)     7:15.15 (46.30)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Lee            55 Vortex                 24.90      25.68   11  
  2 Fischer, Chuck            55 DU                     26.50      25.73    9  
  3 Blodgett, Bob             56 Inverness              28.20      28.83    8  
  4 Carney, Kent              59 Evergreen              29.08      29.90    7  
  5 Varner, Tim               56 BAM                    29.50      29.99    6  
  6 Netting, Rob              57 DU                     35.00      34.12    5  
  7 Mead, William             56 SQUID                  34.06      34.82    4  
  8 Arrison, Tom              56 SQUID                  39.00      37.14    3  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Lee            55 Vortex                 54.90      56.14   11  
                  27.05       56.14 (29.09)                                        
  2 Townsend, Cecil           59 Pueblo               1:02.20    1:03.03    9  
                  30.82     1:03.03 (32.21)                                        
  3 Carney, Kent              59 Evergreen            1:03.91    1:04.61    8  
                  30.22     1:04.61 (34.39)                                        
  4 Blodgett, Bob             56 Inverness            1:03.80    1:08.72    7  
                  32.94     1:08.72 (35.78)                                        
  5 Netting, Rob              57 DU                   1:15.00    1:15.83    6  
                  36.28     1:15.83 (39.55)                                        
  6 Mead, William             56 SQUID                1:23.19    1:21.72    5  
                  38.74     1:21.72 (42.98)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               57 Durango              2:10.00    2:06.28   11  
                  29.63     1:01.78 (32.15)     1:34.19 (32.41)     2:06.28 (32.09)
  2 Netting, Rob              57 DU                   2:30.00    2:55.84    9  
                  38.85     1:22.48 (43.63)     2:10.57 (48.09)     2:55.84 (45.27)
  3 Arrison, Tom              56 SQUID                3:20.00    3:08.67    8  
                  42.86     1:30.39 (47.53)     2:20.80 (50.41)     3:08.67 (47.87)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               57 Durango              6:10.00    5:54.00   11  
                  31.53     1:07.08 (35.55)     1:43.70 (36.62)     2:20.24 (36.54)
        2:56.59 (36.35)     3:33.69 (37.10)     4:10.05 (36.36)     4:45.90 (35.85)
        5:20.73 (34.83)     5:54.00 (33.27)                                        
  2 Townsend, Cecil           59 Pueblo               6:25.80    6:18.67    9  
                  34.97     1:12.80 (37.83)     1:50.87 (38.07)     2:29.16 (38.29)
        3:07.82 (38.66)     3:46.41 (38.59)     4:24.89 (38.48)     5:03.84 (38.95)
        5:42.10 (38.26)     6:18.67 (36.57)                                        
  3 Steward, Donald           56 SQUID                9:15.00    7:46.22    8  
                  40.46     1:26.12 (45.66)     2:13.86 (47.74)     3:00.99 (47.13)
        3:49.27 (48.28)     4:36.96 (47.69)     5:26.04 (49.08)     6:14.94 (48.90)
        7:02.67 (47.73)     7:46.22 (43.55)                                        
  4 Netting, Rob              57 DU                   9:00.00    7:59.91    7  
                1:26.44   3:04.03 (1:37.59)                                        
                                4:43.72 ( )                             6:22.54 ( )
        7:13.08 (50.54)     7:59.91 (46.83)                                        
  5 Arrison, Tom              56 SQUID                9:30.00    8:38.64    6  
                  47.37     1:39.25 (51.88)     2:31.95 (52.70)     3:26.36 (54.41)
        4:20.53 (54.17)     5:14.20 (53.67)     6:06.56 (52.36)     6:59.04 (52.48)
        7:49.88 (50.84)     8:38.64 (48.76)                                        
  6 Mead, William             56 SQUID               10:05.45    9:39.84    5  
                  43.62     1:35.24 (51.62)     2:31.90 (56.66)     3:26.82 (54.92)
        4:24.00 (57.18)   5:25.78 (1:01.78)   6:31.22 (1:05.44)   7:36.06 (1:04.84)
      8:40.10 (1:04.04)     9:39.84 (59.74)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           59 Pueblo              13:25.00   13:37.43   11  
                  37.29     1:19.06 (41.77)     2:01.37 (42.31)     2:43.47 (42.10)
        3:26.09 (42.62)     4:08.92 (42.83)     4:51.49 (42.57)     5:33.66 (42.17)
        6:15.68 (42.02)     6:56.98 (41.30)     7:38.11 (41.13)     8:19.09 (40.98)
        8:59.72 (40.63)     9:40.45 (40.73)    10:20.49 (40.04)    11:00.37 (39.88)
       11:40.71 (40.34)    12:20.88 (40.17)    13:00.83 (39.95)    13:37.43 (36.60)
  2 Netting, Rob              57 DU                  19:00.00   17:18.78    9  
                  42.77     1:31.17 (48.40)     2:19.94 (48.77)     3:10.50 (50.56)
        4:00.98 (50.48)     4:51.40 (50.42)     5:41.50 (50.10)     6:32.28 (50.78)
        7:22.98 (50.70)     8:13.50 (50.52)     9:03.47 (49.97)  10:44.85 (1:41.38)
       11:35.06 (50.21)    12:25.23 (50.17)    13:15.32 (50.09)    14:05.54 (50.22)
       14:55.62 (50.08)    15:45.59 (49.97)    16:35.04 (49.45)    17:18.78 (43.74)
  3 Creese, Dennis            58 BAM                 19:00.00   18:41.97    8  
                  51.04     1:45.77 (54.73)     2:41.45 (55.68)     3:36.89 (55.44)
        4:33.36 (56.47)     5:29.68 (56.32)     6:26.15 (56.47)     7:23.86 (57.71)
        8:20.00 (56.14)     9:16.71 (56.71)    10:13.69 (56.98)    11:10.13 (56.44)
       12:07.14 (57.01)    13:03.91 (56.77)    14:00.06 (56.15)    14:57.30 (57.24)
       15:54.02 (56.72)    16:50.18 (56.16)    17:46.58 (56.40)    18:41.97 (55.39)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Cecil           59 Pueblo              22:35.10   22:23.05   11  
                  37.02     1:17.89 (40.87)     1:59.62 (41.73)     2:41.34 (41.72)
        3:23.44 (42.10)     4:05.75 (42.31)     4:47.92 (42.17)     5:30.27 (42.35)
        6:12.18 (41.91)     6:53.63 (41.45)     7:35.10 (41.47)     8:16.21 (41.11)
        8:57.58 (41.37)     9:38.73 (41.15)    10:19.84 (41.11)    11:00.91 (41.07)
       11:41.76 (40.85)    12:22.34 (40.58)    13:02.78 (40.44)    13:43.31 (40.53)
       14:23.82 (40.51)    15:04.34 (40.52)    15:44.87 (40.53)    16:24.72 (39.85)
       17:05.08 (40.36)    17:45.71 (40.63)    18:25.63 (39.92)    19:05.67 (40.04)
       19:46.10 (40.43)    20:25.92 (39.82)    21:06.13 (40.21)    21:45.79 (39.66)
       22:23.05 (37.26)
  2 Orendorff, Michael        55 Pueblo              23:19.00   23:03.33    9  
                  37.56     1:18.72 (41.16)     2:00.53 (41.81)     2:43.19 (42.66)
        3:26.18 (42.99)     4:08.49 (42.31)     4:50.67 (42.18)     5:33.21 (42.54)
        6:15.66 (42.45)     6:58.56 (42.90)     7:40.80 (42.24)     8:22.35 (41.55)
        9:04.25 (41.90)     9:45.80 (41.55)    10:27.37 (41.57)    11:09.84 (42.47)
       11:52.08 (42.24)    12:34.27 (42.19)    13:17.17 (42.90)    14:00.40 (43.23)
       14:42.16 (41.76)    15:25.14 (42.98)    16:07.11 (41.97)    16:49.52 (42.41)
       17:31.36 (41.84)    18:13.04 (41.68)    18:54.35 (41.31)    19:36.38 (42.03)
       20:19.34 (42.96)    21:00.98 (41.64)    21:43.05 (42.07)    22:24.05 (41.00)
       23:03.33 (39.28)
  3 Ratigan, Richard          57 DAWGS               30:00.00   26:04.11    8  
                  46.02     1:32.93 (46.91)     2:21.61 (48.68)     3:09.58 (47.97)
        3:56.96 (47.38)     4:45.34 (48.38)     5:33.18 (47.84)     6:21.82 (48.64)
        7:10.37 (48.55)     7:58.80 (48.43)     8:46.51 (47.71)     9:34.17 (47.66)
       10:21.89 (47.72)    11:09.90 (48.01)    11:57.67 (47.77)    12:46.10 (48.43)
       13:34.10 (48.00)    14:23.11 (49.01)    15:09.71 (46.60)    15:57.07 (47.36)
       16:44.71 (47.64)    17:31.91 (47.20)    18:19.29 (47.38)    19:06.43 (47.14)
       19:53.50 (47.07)    20:40.34 (46.84)    21:26.99 (46.65)    22:13.63 (46.64)
       23:00.83 (47.20)    23:47.31 (46.48)    24:34.01 (46.70)    25:20.22 (46.21)
       26:04.11 (43.89)
  4 Goodman, Larry            59 BAM                 26:00.00   26:21.84    7  
                  39.67     1:24.82 (45.15)     2:11.50 (46.68)     2:57.88 (46.38)
        3:44.34 (46.46)     4:33.13 (48.79)     5:21.00 (47.87)     6:08.78 (47.78)
        6:58.74 (49.96)     7:45.84 (47.10)     8:34.31 (48.47)     9:22.40 (48.09)
       10:10.88 (48.48)    10:58.98 (48.10)    11:48.49 (49.51)    12:36.81 (48.32)
       13:25.83 (49.02)    14:14.62 (48.79)    15:03.92 (49.30)    15:53.43 (49.51)
       16:41.21 (47.78)    17:30.44 (49.23)    18:19.10 (48.66)    19:07.94 (48.84)
       19:57.42 (49.48)    20:45.95 (48.53)    21:34.95 (49.00)    22:22.12 (47.17)
       23:11.53 (49.41)    24:00.59 (49.06)    24:49.13 (48.54)    25:35.64 (46.51)
       26:21.84 (46.20)
  5 Steward, Donald           56 SQUID               26:00.00   27:19.51    6  
                  40.62     1:27.68 (47.06)     2:14.71 (47.03)     3:03.02 (48.31)
        3:51.33 (48.31)     4:39.38 (48.05)     5:28.93 (49.55)     6:18.43 (49.50)
        7:08.93 (50.50)     7:58.39 (49.46)     8:48.91 (50.52)     9:38.70 (49.79)
       10:30.80 (52.10)    11:21.21 (50.41)    12:11.07 (49.86)    13:01.45 (50.38)
       13:53.46 (52.01)    14:43.04 (49.58)    15:33.91 (50.87)    16:24.83 (50.92)
       17:15.74 (50.91)    18:06.88 (51.14)    18:58.31 (51.43)    19:48.28 (49.97)
       20:40.75 (52.47)    21:34.06 (53.31)    22:26.15 (52.09)    23:16.29 (50.14)
       24:07.13 (50.84)    24:59.12 (51.99)    25:46.61 (47.49)  27:19.51 (1:32.90)
  6 Creese, Dennis            58 BAM                 32:00.00   31:05.58    5  
                  51.98     1:46.15 (54.17)     2:41.86 (55.71)     3:38.66 (56.80)
        4:35.27 (56.61)     5:31.20 (55.93)     6:28.23 (57.03)     7:24.57 (56.34)
        8:21.07 (56.50)     9:17.91 (56.84)    10:14.61 (56.70)    11:11.98 (57.37)
       12:08.82 (56.84)    13:06.64 (57.82)    14:04.03 (57.39)    15:01.81 (57.78)
       15:58.61 (56.80)    16:55.37 (56.76)    17:53.92 (58.55)    18:50.46 (56.54)
       19:47.45 (56.99)    20:44.30 (56.85)    21:41.49 (57.19)    22:38.27 (56.78)
       23:34.95 (56.68)    24:31.77 (56.82)    25:28.47 (56.70)    26:24.78 (56.31)
       27:21.08 (56.30)    28:18.09 (57.01)    29:14.73 (56.64)    30:10.87 (56.14)
       31:05.58 (54.71)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Chuck              55 Unattached             28.90      28.33   11  
  2 Fischer, Chuck            55 DU                     32.00      30.10    9  
  3 Netting, Rob              57 DU                     40.00      43.69    8  
  4 Pflum, Glenn D            57 SQUID                  44.49      43.76    7  
  5 Mead, William             56 SQUID                  45.25      45.57    6  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Chuck              55 Unattached           1:02.50    1:02.46   11  
                  30.97     1:02.46 (31.49)                                        
  2 Fischer, Chuck            55 DU                   1:15.00    1:05.62    9  
                  32.87     1:05.62 (32.75)                                        
  3 Carney, Kent              59 Evergreen            1:10.25    1:13.01    8  
                  35.67     1:13.01 (37.34)                                        
  4 Mead, William             56 SQUID                1:40.08    1:40.97    7  
                  48.41     1:40.97 (52.56)                                        
  5 Pflum, Glenn D            57 SQUID                1:42.38    1:43.74    6  
                  49.85     1:43.74 (53.89)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Chuck            55 DU                   2:34.00    2:24.12   11  
                  34.90     1:11.54 (36.64)     1:48.66 (37.12)     2:24.12 (35.46)
  2 Townsend, Cecil           59 Pueblo               2:45.10    2:45.06    9  
                  39.57     1:21.38 (41.81)     2:03.62 (42.24)     2:45.06 (41.44)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Chuck              55 Unattached             32.10      31.05   11  
  2 MacDonald, Lee            55 Vortex                 31.70      31.90    9  
  3 Jester, Mal               57 Durango                32.00      32.17    8  
  4 Fischer, Chuck            55 DU                     34.00      32.61    7  
  5 Parkinson, Bruce          56 Vortex                 35.50      34.93    6  
  6 Blodgett, Bob             56 Inverness              36.80      38.30    5  
  7 Netting, Rob              57 DU                     50.00      47.75    4  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               57 Durango              1:11.00    1:10.76   11  
                  33.44     1:10.76 (37.32)                                        
  2 Fischer, Chuck            55 DU                   1:17.00    1:12.15    9  
                  33.74     1:12.15 (38.41)                                        
  3 Parkinson, Bruce          56 Vortex               1:17.60    1:15.55    8  
                  35.93     1:15.55 (39.62)                                        
  4 Carney, Kent              59 Evergreen            1:16.85    1:20.53    7  
                  39.01     1:20.53 (41.52)                                        
  5 Blodgett, Bob             56 Inverness            1:24.50    1:28.18    6  
                  41.60     1:28.18 (46.58)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Lee            55 Vortex               2:33.50    2:32.20   11  
                  36.05     1:15.00 (38.95)     1:53.90 (38.90)     2:32.20 (38.30)
  2 Jester, Mal               57 Durango              2:36.00    2:37.19    9  
                  35.38     1:15.69 (40.31)     1:56.94 (41.25)     2:37.19 (40.25)
  3 Fischer, Chuck            55 DU                   2:50.00    2:42.58    8  
                  37.00     1:18.44 (41.44)     2:00.97 (42.53)     2:42.58 (41.61)
  4 Parkinson, Bruce          56 Vortex               2:45.20    2:44.10    7  
                  37.03     1:17.97 (40.94)     2:00.24 (42.27)     2:44.10 (43.86)
  5 Blodgett, Bob             56 Inverness            3:12.00    3:18.59    6  
                  42.52     1:32.97 (50.45)     2:26.79 (53.82)     3:18.59 (51.80)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Chuck            55 DU                     32.00      29.83   11  
  2 Varner, Tim               56 BAM                    35.00      33.00    9  
  3 Carney, Kent              59 Evergreen              33.15      33.32    8  
  4 Townsend, Cecil           59 Pueblo                 36.01      33.86    7  
  5 Netting, Rob              57 DU                     50.00      40.47    6  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varner, Tim               56 BAM                  1:20.00    1:22.60   11  
                  39.22     1:22.60 (43.38)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Lee            55 Vortex               2:29.00    2:21.67   11  
                  31.47     1:06.77 (35.30)     1:42.77 (36.00)     2:21.67 (38.90)
  2 Townsend, Cecil           59 Pueblo               3:10.50    3:13.50    9  
                  42.95     1:32.60 (49.65)     2:23.16 (50.56)     3:13.50 (50.34)
  3 Ratigan, Richard          57 DAWGS                4:00.00    3:30.58    8  
                  44.95     1:35.21 (50.26)     2:30.90 (55.69)     3:30.58 (59.68)
  4 Steward, Donald           56 SQUID                4:00.00    4:30.61    7  
                  49.16   1:53.97 (1:04.81)   4:30.61 (2:36.64)                    
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Chuck              55 Unattached           1:02.50    1:03.04   11  
                  29.14     1:03.04 (33.90)                                        
  2 Fischer, Chuck            55 DU                   1:10.00    1:04.40    9  
                  30.72     1:04.40 (33.68)                                        
  3 Carney, Kent              59 Evergreen            1:10.70    1:14.18    8  
                  33.92     1:14.18 (40.26)                                        
  4 Varner, Tim               56 BAM                  1:18.50    1:18.93    7  
                  36.37     1:18.93 (42.56)                                        
  5 Netting, Rob              57 DU                   1:30.00    1:36.81    6  
                  44.09     1:36.81 (52.72)                                        
  6 Pflum, Glenn D            57 SQUID                1:41.33    1:39.52    5  
                  45.60     1:39.52 (53.92)                                        
  7 Mead, William             56 SQUID                1:40.97    1:41.23    4  
                  48.44     1:41.23 (52.79)                                        
 -- Arrison, Tom              56 SQUID                2:00.00         DQ  
                  59.20          DQ (53.91)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jester, Mal               57 Durango              2:22.00    2:22.84   11  
                  31.15     1:11.09 (39.94)     1:51.23 (40.14)     2:22.84 (31.61)
  2 Fischer, Chuck            55 DU                   2:30.00    2:32.35    9  
                  31.65     1:10.83 (39.18)     1:56.26 (45.43)     2:32.35 (36.09)
  3 Varner, Tim               56 BAM                  2:55.00    2:48.59    8  
                  35.99     1:20.01 (44.02)     2:11.17 (51.16)     2:48.59 (37.42)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Lee            55 Vortex               4:59.00    5:01.97   11  
                  31.98     1:07.85 (35.87)     1:48.47 (40.62)     2:28.38 (39.91)
        3:09.55 (41.17)     3:52.81 (43.26)     4:27.79 (34.98)     5:01.97 (34.18)
  2 Townsend, Cecil           59 Pueblo               6:03.80    6:00.68    9  
                  42.52     1:32.39 (49.87)     2:18.32 (45.93)     3:02.68 (44.36)
        3:52.51 (49.83)     4:44.04 (51.53)     5:23.94 (39.90)     6:00.68 (36.74)
  3 Varner, Tim               56 BAM                  6:35.00    6:14.13    8  
                  41.12     1:31.23 (50.11)     2:20.90 (49.67)     3:09.07 (48.17)
        4:02.44 (53.37)     4:55.37 (52.93)     5:36.13 (40.76)     6:14.13 (38.00)
  4 Steward, Donald           56 SQUID                7:00.00    7:38.46    7  
                  48.14   1:52.80 (1:04.66)   2:58.24 (1:05.44)     3:57.42 (59.18)
      4:59.83 (1:02.41)   6:02.20 (1:02.37)     6:52.64 (50.44)     7:38.46 (45.82)
 -- Ratigan, Richard          57 DAWGS                8:00.00         DQ  
                  42.88     1:32.15 (49.27)     2:24.83 (52.68)     3:18.47 (53.64)
        4:12.38 (53.91)     5:11.46 (59.08)     6:00.32 (48.86)          DQ (48.75)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       62 Aurora                 23.00      23.20   11  
  2 Edwards, Morgan           62 Inverness              28.90      27.60    9  
  3 Dodge, David              60 Durango                30.00      27.76    8  
  4 Davidson, Bertram         60 South Suburban         29.40      31.78    7  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       62 Aurora                 51.50      51.03   11  
                  24.36       51.03 (26.67)                                        
  2 Selles, Carl              60 DU                     57.00      55.37    9  
                  26.56       55.37 (28.81)                                        
  3 Abbott, William           60 Aurora                 58.00      56.71    8  
                  27.02       56.71 (29.69)                                        
  4 Burson, William           62 South Suburban       1:03.00    1:00.57    7  
                  29.42     1:00.57 (31.15)                                        
  5 Edwards, Morgan           62 Inverness            1:07.50    1:04.71    6  
                  30.79     1:04.71 (33.92)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selles, Carl              60 DU                   2:10.00    2:04.75   11  
                  28.81       59.66 (30.85)     1:32.25 (32.59)     2:04.75 (32.50)
  2 Abrahams, Richard T       62 Aurora               2:02.00    2:06.39    9  
                  27.07       57.88 (30.81)     1:31.88 (34.00)     2:06.39 (34.51)
  3 Burson, William           62 South Suburban       2:15.00    2:10.21    8  
                  30.56     1:03.12 (32.56)     1:36.87 (33.75)     2:10.21 (33.34)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, William           62 South Suburban       6:15.00    6:08.19   11  
                  32.53     1:08.16 (35.63)     1:44.74 (36.58)     2:22.06 (37.32)
        2:59.77 (37.71)     3:38.15 (38.38)     4:16.38 (38.23)     4:54.48 (38.10)
        5:32.73 (38.25)     6:08.19 (35.46)                                        
  2 Edwards, Morgan           62 Inverness            7:48.70    7:37.75    9  
                  39.89     1:23.82 (43.93)     2:10.85 (47.03)     2:58.08 (47.23)
        3:45.35 (47.27)     4:32.38 (47.03)     5:18.68 (46.30)     6:05.60 (46.92)
        6:52.46 (46.86)     7:37.75 (45.29)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Morgan           62 Inverness           16:45.20   16:08.06   11  
                  41.17     1:29.45 (48.28)     2:18.67 (49.22)     3:08.66 (49.99)
        3:58.56 (49.90)     4:47.62 (49.06)     5:37.59 (49.97)     6:27.24 (49.65)
        7:16.62 (49.38)     8:05.15 (48.53)     8:54.09 (48.94)     9:43.57 (49.48)
       10:31.95 (48.38)    11:21.32 (49.37)    12:10.96 (49.64)    13:00.33 (49.37)
       13:48.95 (48.62)    14:37.76 (48.81)    15:23.83 (46.07)    16:08.06 (44.23)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selles, Carl              60 DU                  21:30.00   20:23.98   11  
                  31.68     1:05.42 (33.74)     1:40.44 (35.02)     2:15.94 (35.50)
        2:51.64 (35.70)     3:27.88 (36.24)     4:04.81 (36.93)     4:41.57 (36.76)
        5:18.13 (36.56)     5:55.18 (37.05)     6:31.80 (36.62)     7:08.45 (36.65)
        7:45.69 (37.24)     8:22.78 (37.09)     8:59.69 (36.91)     9:36.30 (36.61)
       10:12.86 (36.56)    10:49.95 (37.09)    11:26.52 (36.57)    12:03.59 (37.07)
       12:41.05 (37.46)    13:18.31 (37.26)    13:55.61 (37.30)    14:33.61 (38.00)
       15:10.97 (37.36)    15:48.75 (37.78)    16:26.30 (37.55)    17:03.61 (37.31)
       17:40.92 (37.31)    18:18.20 (37.28)    18:54.97 (36.77)    19:31.11 (36.14)
       20:23.98 (52.87)
  2 Burson, William           62 South Suburban      21:50.00   21:32.05    9  
                  32.94     1:08.67 (35.73)     1:45.67 (37.00)     2:23.38 (37.71)
        3:01.97 (38.59)     3:40.58 (38.61)     4:18.93 (38.35)     4:57.41 (38.48)
        5:36.23 (38.82)     6:15.04 (38.81)     6:53.59 (38.55)     7:32.96 (39.37)
        8:12.02 (39.06)     8:51.16 (39.14)     9:31.28 (40.12)    10:10.70 (39.42)
       10:50.33 (39.63)    11:29.71 (39.38)    12:09.64 (39.93)    12:49.60 (39.96)
       13:30.08 (40.48)    14:10.84 (40.76)    14:51.15 (40.31)    15:31.87 (40.72)
       16:12.49 (40.62)    16:53.81 (41.32)    17:34.97 (41.16)    18:15.96 (40.99)
       18:56.57 (40.61)    19:37.29 (40.72)    20:16.67 (39.38)    20:54.73 (38.06)
       21:32.05 (37.32)
  3 Davidson, Bertram         60 South Suburban      33:30.00   22:46.48    8  
                  39.16     1:21.03 (41.87)     2:03.11 (42.08)     2:45.43 (42.32)
        3:27.00 (41.57)     4:08.76 (41.76)     4:50.56 (41.80)     5:32.97 (42.41)
        6:14.87 (41.90)     6:57.40 (42.53)     7:38.90 (41.50)     8:20.92 (42.02)
        9:02.87 (41.95)     9:44.57 (41.70)    10:26.43 (41.86)    11:08.69 (42.26)
       11:50.92 (42.23)    12:32.70 (41.78)    13:14.62 (41.92)    13:56.08 (41.46)
       14:37.82 (41.74)    15:19.37 (41.55)    16:00.63 (41.26)    16:41.48 (40.85)
       17:22.99 (41.51)    18:04.11 (41.12)    18:45.81 (41.70)    19:27.10 (41.29)
       20:07.89 (40.79)    20:48.54 (40.65)    21:28.80 (40.26)    22:08.51 (39.71)
       22:46.48 (37.97)
  4 Edwards, Morgan           62 Inverness           27:45.80   27:13.63    7  
                  43.18   1:44.69 (1:01.51)     2:31.98 (47.29)     3:21.14 (49.16)
        4:10.84 (49.70)     5:00.52 (49.68)     5:50.72 (50.20)     6:40.66 (49.94)
        7:29.81 (49.15)     8:18.88 (49.07)     9:08.00 (49.12)     9:58.82 (50.82)
       10:47.81 (48.99)    11:37.22 (49.41)    12:26.82 (49.60)    13:16.86 (50.04)
       14:05.87 (49.01)    14:54.71 (48.84)    15:43.74 (49.03)    16:32.49 (48.75)
       17:21.31 (48.82)    18:10.54 (49.23)    19:01.82 (51.28)    19:50.22 (48.40)
       20:39.65 (49.43)    21:29.27 (49.62)    22:19.19 (49.92)    23:08.31 (49.12)
       23:58.64 (50.33)    24:48.41 (49.77)    25:37.61 (49.20)    26:26.44 (48.83)
       27:13.63 (47.19)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuls, Allen              63 Snow Mountain          33.70      33.76   11  
  2 Dodge, David              60 Durango                35.00      34.20    9  
  3 Edwards, Morgan           62 Inverness              44.40      49.67    8  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuls, Allen              63 Snow Mountain        1:12.70    1:12.26   11  
                  35.24     1:12.26 (37.02)                                        
  2 Dodge, David              60 Durango              1:15.00    1:13.76    9  
                  36.06     1:13.76 (37.70)                                        
  3 Tobin, John               64 Evergreen            1:28.00    1:28.55    8  
                  42.33     1:28.55 (46.22)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuls, Allen              63 Snow Mountain        2:40.00    2:38.38   11  
                  36.63     1:16.45 (39.82)     1:57.29 (40.84)     2:38.38 (41.09)
  2 Tobin, John               64 Evergreen            3:14.00    3:23.67    9  
                  43.99     1:32.62 (48.63)     2:26.53 (53.91)     3:23.67 (57.14)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abbott, William           60 Aurora                 33.50      33.83   11  
  2 Burgess, Thom             64 Snow Mountain          39.00      36.02    9  
  3 Edwards, Morgan           62 Inverness              38.70      36.90    8  
  4 Davidson, Bertram         60 South Suburban         38.60      37.76    7  
  5 Foseid, Mark              60 Aurora                 48.00      44.80    6  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Morgan           62 Inverness            1:28.20    1:24.88   11  
                  40.18     1:24.88 (44.70)                                        
  2 Burgess, Thom             64 Snow Mountain        1:32.00    1:25.57    9  
                  40.25     1:25.57 (45.32)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Thom             64 Snow Mountain        3:20.00    3:33.92   11  
                  45.87     1:40.67 (54.80)     2:37.48 (56.81)     3:33.92 (56.44)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       62 Aurora                 25.50      25.81   11  
  2 Abbott, William           60 Aurora                 28.80      28.42    9  
  3 Dodge, David              60 Durango                32.00      30.00    8  
  4 Tobin, John               64 Evergreen              35.00      35.91    7  
  5 Edwards, Morgan           62 Inverness              38.10      36.87    6  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       62 Aurora                 58.00      58.32   11  
                  26.73       58.32 (31.59)                                        
  2 Selles, Carl              60 DU                   1:08.00    1:03.28    9  
                  29.61     1:03.28 (33.67)                                        
  3 Abbott, William           60 Aurora               1:05.00    1:04.77    8  
                  29.52     1:04.77 (35.25)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selles, Carl              60 DU                   3:00.00    2:26.68   11  
                  32.51     1:08.54 (36.03)     1:47.12 (38.58)     2:26.68 (39.56)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abbott, William           60 Aurora               1:06.20    1:05.65   11  
                  31.12     1:05.65 (34.53)                                        
  2 Dodge, David              60 Durango              1:13.00    1:08.84    9  
                  32.62     1:08.84 (36.22)                                        
  3 Neuls, Allen              63 Snow Mountain        1:13.30    1:12.63    8  
                  32.96     1:12.63 (39.67)                                        
  4 Edwards, Morgan           62 Inverness            1:23.60    1:23.40    7  
                  43.51     1:23.40 (39.89)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodge, David              60 Durango              2:45.00    2:34.78   11  
                  31.06     1:12.12 (41.06)     1:58.41 (46.29)     2:34.78 (36.37)
  2 Neuls, Allen              63 Snow Mountain        2:48.00    2:40.81    9  
                  35.03     1:14.75 (39.72)     2:02.68 (47.93)     2:40.81 (38.13)
  3 Manchester, David         60 Denver Athletic      4:15.00    3:29.05    8  
                  49.65     1:43.36 (53.71)     2:41.08 (57.72)     3:29.05 (47.97)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Burson, William           62 South Suburban       5:55.00         DQ  
                  39.42     1:32.52 (53.10)     2:18.97 (46.45)     3:04.72 (45.75)
        3:58.39 (53.67)     4:48.04 (49.65)     5:26.27 (38.23)          DQ (35.42)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, William             67 DAWGS                     NT      34.44   11  
  2 Reynolds, Bing            66 BAM                    43.87      42.70    9  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           69 BAM                  1:14.00    1:07.00   11  
                  32.35     1:07.00 (34.65)                                        
  2 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain        1:10.00    1:09.85    9  
                1:10.01         1:09.85 ( )                                        
  3 King, William             67 DAWGS                     NT    1:19.49    8  
                  38.61     1:19.49 (40.88)                                        
  4 Reynolds, Bing            66 BAM                  1:34.00    1:38.73    7  
                  46.17     1:38.73 (52.56)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain        2:30.00    2:25.97   11  
                  32.93     1:10.00 (37.07)     1:48.25 (38.25)     2:25.97 (37.72)
  2 McCray, Richard           69 BAM                  2:47.00    2:42.04    9  
                  34.27     1:14.51 (40.24)     1:58.81 (44.30)     2:42.04 (43.23)
  3 Chessnoe, Michael         65 DU                   2:49.00    2:49.26    8  
                  42.71     1:26.62 (43.91)     2:09.65 (43.03)     2:49.26 (39.61)
  4 Reynolds, Bing            66 BAM                  3:50.00    3:48.32    7  
                  49.00   1:49.31 (1:00.31)   2:52.68 (1:03.37)     3:48.32 (55.64)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain        6:45.00    6:47.57   11  
                  35.48     1:14.91 (39.43)     1:57.88 (42.97)     2:40.19 (42.31)
        3:22.32 (42.13)     4:03.92 (41.60)     4:45.76 (41.84)     5:27.19 (41.43)
        6:08.12 (40.93)     6:47.57 (39.45)                                        
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain       23:30.00   22:56.91   11  
                  37.26     1:17.05 (39.79)     1:58.48 (41.43)     2:39.58 (41.10)
        3:20.92 (41.34)     4:02.83 (41.91)     4:44.62 (41.79)     5:26.81 (42.19)
        6:09.18 (42.37)     6:51.53 (42.35)     7:32.53 (41.00)     8:14.11 (41.58)
        8:55.93 (41.82)     9:36.93 (41.00)    10:19.07 (42.14)    11:01.71 (42.64)
       11:43.47 (41.76)    12:25.68 (42.21)    13:08.62 (42.94)    13:51.78 (43.16)
       14:34.80 (43.02)    15:18.65 (43.85)    16:01.45 (42.80)    16:44.45 (43.00)
       17:26.89 (42.44)    18:08.15 (41.26)    18:48.53 (40.38)    19:30.60 (42.07)
       20:12.44 (41.84)    20:54.12 (41.68)    21:35.83 (41.71)    22:16.99 (41.16)
       22:56.91 (39.92)
  2 Chessnoe, Michael         65 DU                  25:29.00   25:46.29    9  
                  44.86     1:32.86 (48.00)     2:21.31 (48.45)     3:09.25 (47.94)
        3:57.49 (48.24)     4:45.43 (47.94)     5:33.02 (47.59)     6:20.46 (47.44)
        7:08.05 (47.59)     7:55.82 (47.77)     8:42.73 (46.91)     9:29.20 (46.47)
       10:15.79 (46.59)    11:03.43 (47.64)    11:50.23 (46.80)    12:37.52 (47.29)
       13:24.81 (47.29)    14:11.70 (46.89)    14:59.16 (47.46)    15:45.84 (46.68)
       16:32.79 (46.95)    17:19.81 (47.02)    18:06.81 (47.00)    18:53.17 (46.36)
       19:39.72 (46.55)    20:26.69 (46.97)    21:13.44 (46.75)    22:00.32 (46.88)
       22:46.56 (46.24)    23:32.69 (46.13)    24:18.79 (46.10)    25:03.32 (44.53)
       25:46.29 (42.97)
  3 Reynolds, Bing            66 BAM                 34:00.00   32:36.94    8  
                  51.55   1:51.82 (1:00.27)   2:52.61 (1:00.79)   3:53.34 (1:00.73)
      4:53.35 (1:00.01)   5:53.42 (1:00.07)     6:52.70 (59.28)     7:51.82 (59.12)
      8:51.82 (1:00.00)     9:51.68 (59.86)    10:51.29 (59.61)    11:51.10 (59.81)
       12:49.61 (58.51)    13:49.35 (59.74)  14:50.31 (1:00.96)    15:50.08 (59.77)
       16:50.01 (59.93)    17:49.30 (59.29)  18:51.00 (1:01.70)  19:51.76 (1:00.76)
       20:49.42 (57.66)  21:50.49 (1:01.07)    22:50.30 (59.81)  23:50.69 (1:00.39)
     24:51.29 (1:00.60)  25:52.85 (1:01.56)    26:51.51 (58.66)    27:50.68 (59.17)
     28:51.42 (1:00.74)    29:50.24 (58.82)    30:45.36 (55.12)    31:43.34 (57.98)
       32:36.94 (53.60)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Bing            66 BAM                    47.00      49.67   11  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chessnoe, Michael         65 DU                   1:45.00    1:45.08   11  
                  52.02     1:45.08 (53.06)                                        
  2 Reynolds, Bing            66 BAM                  1:53.00    1:47.81    9  
                  51.43     1:47.81 (56.38)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain        4:30.00    3:28.37   11  
                  48.41     1:41.19 (52.78)     2:36.50 (55.31)     3:28.37 (51.87)
  2 Reynolds, Bing            66 BAM                  3:58.00    3:53.59    9  
                  54.76   1:55.59 (1:00.83)   2:58.32 (1:02.73)     3:53.59 (55.27)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain          36.00      34.69   11  
  2 Downs, George             68 Thornton               34.00      35.79    9  
  3 King, William             67 DAWGS                     NT      39.65    8  
  4 Yost, Robert              65 Inverness              55.32      48.58    7  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain        1:22.00    1:18.85   11  
                  37.96     1:18.85 (40.89)                                        
  2 King, William             67 DAWGS                     NT    1:29.54    9  
                  42.05     1:29.54 (47.49)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain        3:00.00    2:58.07   11  
                  39.66     1:26.00 (46.34)     2:13.10 (47.10)     2:58.07 (44.97)
  2 Downs, George             68 Thornton             3:15.00    3:13.95    9  
                  42.19     1:30.50 (48.31)     2:21.97 (51.47)     3:13.95 (51.98)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           69 BAM                    35.00      34.59   11  
  2 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain          35.00      35.84    9  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           69 BAM                  1:30.00    1:29.43   11  
                  37.63     1:29.43 (51.80)                                        
  2 Dyck, Mel                 65 Snow Mountain        1:45.00    1:32.18    9  
                  41.77     1:32.18 (50.41)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           69 BAM                  1:26.40    1:20.50   11  
                  35.89     1:20.50 (44.61)                                        
  2 King, William             67 DAWGS                     NT    1:31.82    9  
                  45.89     1:31.82 (45.93)                                        
  3 Chessnoe, Michael         65 DU                   1:39.00    1:39.05    8  
                  48.56     1:39.05 (50.49)                                        
 -- Reynolds, Bing            66 BAM                  2:24.00         DQ  
                1:04.91        DQ (1:16.87)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCray, Richard           69 BAM                  3:15.00    3:11.46   11  
                  38.49     1:29.83 (51.34)     2:27.33 (57.50)     3:11.46 (44.13)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             70 Inverness              33.71      35.35   11  
  2 Michie, Jim               74 Miramont               36.20      35.56    9  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             70 Colorado Springs     1:20.00    1:08.68   11  
                  32.79     1:08.68 (35.89)                                        
  2 Plummer, Mark             70 Inverness            1:14.14    1:16.49    9  
                  36.22     1:16.49 (40.27)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         71 Durango              2:35.00    2:27.94   11  
                  34.10     1:11.95 (37.85)     1:50.86 (38.91)     2:27.94 (37.08)
  2 Murray, Bruce             70 Colorado Springs     3:00.00    2:34.61    9  
                  35.45     1:14.61 (39.16)     1:55.27 (40.66)     2:34.61 (39.34)
  3 Plummer, Mark             70 Inverness            2:45.05    2:50.05    8  
                  38.10     1:20.23 (42.13)     2:05.75 (45.52)     2:50.05 (44.30)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             70 Colorado Springs     7:45.00    6:57.39   11  
                  36.38     1:16.45 (40.07)     1:58.34 (41.89)     2:41.50 (43.16)
        3:24.29 (42.79)     4:07.04 (42.75)     4:50.14 (43.10)     5:33.67 (43.53)
        6:16.65 (42.98)     6:57.39 (40.74)                                        
  2 Plummer, Mark             70 Inverness            8:15.15    8:00.71    9  
                  40.64     1:25.30 (44.66)     2:13.68 (48.38)     3:02.12 (48.44)
        3:51.57 (49.45)     4:41.88 (50.31)     5:32.69 (50.81)     6:23.53 (50.84)
        7:14.07 (50.54)     8:00.71 (46.64)                                        
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Alister           74 CMS                 36:00.00   35:11.91   11  
                  55.58   1:55.72 (1:00.14)   2:59.56 (1:03.84)   4:03.94 (1:04.38)
      5:07.58 (1:03.64)   6:12.98 (1:05.40)   7:17.12 (1:04.14)   8:20.67 (1:03.55)
      9:24.18 (1:03.51)  10:29.14 (1:04.96)  11:33.60 (1:04.46)  12:37.87 (1:04.27)
     13:40.85 (1:02.98)  14:45.36 (1:04.51)  15:50.92 (1:05.56)  16:55.44 (1:04.52)
     18:00.08 (1:04.64)  19:03.79 (1:03.71)  20:07.67 (1:03.88)  21:13.24 (1:05.57)
     22:17.04 (1:03.80)  23:22.13 (1:05.09)  24:27.32 (1:05.19)  25:31.18 (1:03.86)
     26:37.14 (1:05.96)  27:41.33 (1:04.19)  28:45.58 (1:04.25)  29:50.05 (1:04.47)
     30:54.89 (1:04.84)  31:59.45 (1:04.56)  33:05.63 (1:06.18)  34:09.83 (1:04.20)
     35:11.91 (1:02.08)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Alister           74 CMS                  1:00.00      49.39   11  
  2 Plummer, Mark             70 Inverness              51.95      49.73    9  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             70 Colorado Springs     1:35.00    1:22.68   11  
                  40.41     1:22.68 (42.27)                                        
  2 Murray, Alister           74 CMS                  2:20.00    1:46.14    9  
                  52.78     1:46.14 (53.36)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bruce             70 Colorado Springs     3:15.00    2:58.78   11  
                  42.71     1:28.30 (45.59)     2:14.89 (46.59)     2:58.78 (43.89)
  2 Murray, Alister           74 CMS                  5:00.00    4:01.99    9  
                  57.65   2:01.07 (1:03.42)   3:03.18 (1:02.11)     4:01.99 (58.81)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         71 Durango                37.00      37.86   11  
  2 Patten, Bob               72 Denver Athletic        40.50      39.99    9  
  3 Plummer, Mark             70 Inverness              46.85      50.24    8  
  4 Murray, Alister           74 CMS                  1:00.00      52.72    7  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patten, Bob               72 Denver Athletic      1:28.00    1:29.83   11  
                  43.99     1:29.83 (45.84)                                        
  2 Plummer, Mark             70 Inverness            1:40.71    1:49.03    9  
                  50.35     1:49.03 (58.68)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patten, Bob               72 Denver Athletic      3:10.00    3:09.87   11  
                  44.37     1:31.70 (47.33)     2:20.25 (48.55)     3:09.87 (49.62)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         71 Durango                30.90      31.67   11  
  2 Plummer, Mark             70 Inverness              45.37      50.00    9  
  3 Murray, Alister           74 CMS                  1:00.00    1:00.59    8  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         71 Durango              1:11.00    1:13.19   11  
                  34.10     1:13.19 (39.09)                                        
  2 Plummer, Mark             70 Inverness            1:48.96    1:53.67    9  
                  51.18   1:53.67 (1:02.49)                                        
  3 Murray, Alister           74 CMS                  2:40.00    2:28.02    8  
                1:13.37   2:28.02 (1:14.65)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         71 Durango              2:58.00    3:05.93   11  
                  41.03     1:30.10 (49.07)     2:22.30 (52.20)     3:05.93 (43.63)
  2 Murray, Alister           74 CMS                  6:00.00    5:28.96    9  
                1:14.67   2:36.41 (1:21.74)   4:03.00 (1:26.59)   5:28.96 (1:25.96)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plummer, Mark             70 Inverness            1:34.30    1:38.55   11  
                  47.91     1:38.55 (50.64)                                        
  2 Murray, Alister           74 CMS                  2:10.00    1:54.98    9  
                  57.65     1:54.98 (57.33)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         71 Durango              2:45.00    2:51.90   11  
                  33.74     1:20.92 (47.18)     2:12.32 (51.40)     2:51.90 (39.58)
  2 Murray, Alister           74 CMS                  4:40.00    4:25.63    9  
                1:09.78   2:12.72 (1:02.94)   3:23.16 (1:10.44)   4:25.63 (1:02.47)
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis A         71 Durango              6:00.00    6:14.49   11  
                  40.58     1:29.34 (48.76)     2:18.47 (49.13)     3:08.61 (50.14)
        3:59.54 (50.93)     4:52.33 (52.79)     5:34.26 (41.93)     6:14.49 (40.23)
  2 Murray, Alister           74 CMS                 10:00.00    9:06.95    9  
                1:06.38   2:26.20 (1:19.82)   3:34.31 (1:08.11)   4:40.48 (1:06.17)
      5:48.72 (1:08.24)   6:59.90 (1:11.18)   8:06.34 (1:06.44)   9:06.95 (1:00.61)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Stephen           75 Unattached             35.00      33.54   11  
  2 Hart, James               78 Unattached             39.00      37.71    9  
  3 Quirke, Terence T         77 DAWGS                  57.00      45.60    8  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Stephen           75 Unattached           1:20.50    1:16.83   11  
                  36.16     1:16.83 (40.67)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Stephen           75 Unattached           3:10.00    3:05.22   11  
                  42.92     1:29.73 (46.81)     2:17.83 (48.10)     3:05.22 (47.39)
  2 Clegern, Wayne            77 Vortex               3:00.00    3:11.21    9  
                  40.06     1:28.04 (47.98)     2:19.23 (51.19)     3:11.21 (51.98)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Stephen           75 Unattached           8:20.00    8:01.94   11  
                  41.91     1:29.60 (47.69)     2:19.04 (49.44)     3:08.69 (49.65)
        3:58.05 (49.36)     4:47.70 (49.65)     5:36.85 (49.15)     6:25.46 (48.61)
        7:14.43 (48.97)     8:01.94 (47.51)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Stephen           75 Unattached             37.50      36.37   11  
  2 Hart, James               78 Unattached             48.00      48.05    9  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Stephen           75 Unattached           1:26.50    1:21.11   11  
                  39.06     1:21.11 (42.05)                                        
  2 Clegern, Wayne            77 Vortex               1:50.00    1:42.26    9  
                  49.47     1:42.26 (52.79)                                        
  3 Hart, James               78 Unattached           1:47.00    1:48.30    8  
                  51.97     1:48.30 (56.33)                                        
  4 Quirke, Terence T         77 DAWGS                2:25.00    2:06.77    7  
                1:00.36   2:06.77 (1:06.41)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Stephen           75 Unattached           3:12.50    3:03.61   11  
                  43.14     1:29.30 (46.16)     2:15.83 (46.53)     3:03.61 (47.78)
  2 Hart, James               78 Unattached           4:00.00    3:57.91    9  
                  57.23   1:59.31 (1:02.08)   3:00.31 (1:01.00)     3:57.91 (57.60)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, James               78 Unattached             56.00      49.37   11  
  2 Quirke, Terence T         77 DAWGS                1:06.00      54.58    9  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               82 DU                     38.00      40.14   11  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               82 DU                   3:40.00    3:45.23   11  
                  50.18     1:48.52 (58.34)     2:47.99 (59.47)     3:45.23 (57.24)
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               82 DU                     45.00      50.91   11  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               82 DU                   1:45.00    1:48.94   11  
                  52.09     1:48.94 (56.85)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truby, Jack               82 DU                   4:05.00    3:55.45   11  
                  53.61   1:55.34 (1:01.73)   2:57.16 (1:01.82)     3:55.45 (58.29)
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Richard             85 Aurora                 55.00      57.54   11  
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                  4:12.00    4:23.60   11  
                1:00.45   2:08.60 (1:08.15)   3:18.97 (1:10.37)   4:23.60 (1:04.63)
  2 Wood, Richard             85 Aurora               4:20.00    5:10.55    9  
                1:01.96   2:20.99 (1:19.03)   3:43.05 (1:22.06)   5:10.55 (1:27.50)
 
Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                 10:26.00   11:33.58   11  
                3:20.62                                                            
                                6:55.35 ( )  11:33.58 (4:38.23)                    
 
Men 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                 23:28.00   24:45.82   11  
                1:01.66   2:12.19 (1:10.53)   3:26.82 (1:14.63)                    
            5:55.81 ( )   7:12.19 (1:16.38)   8:26.98 (1:14.79)                    
           11:00.35 ( )  12:15.87 (1:15.52)  13:31.41 (1:15.54)  14:47.46 (1:16.05)
     16:05.44 (1:17.98)  17:20.42 (1:14.98)  18:36.74 (1:16.32)  19:51.05 (1:14.31)
     21:07.21 (1:16.16)  22:22.16 (1:14.95)  23:36.65 (1:14.49)  24:45.82 (1:09.17)
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                    55.00    1:04.74   11  
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Richard             85 Aurora               2:10.00    2:16.99   11  
                1:05.38   2:16.99 (1:11.61)                                        
  2 Wrenn, John H             86 BAM                  1:59.50    2:20.80    9  
                1:07.37   2:20.80 (1:13.43)                                        
 
Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                  4:30.15    5:15.12   11  
                1:11.77   2:26.66 (1:14.89)   3:55.03 (1:28.37)   5:15.12 (1:20.09)
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                  1:30.00    1:14.72   11  
 -- Wood, Richard             85 Aurora               1:17.00         DQ  
 
Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                  2:23.00    2:53.37   11  
                1:22.36   2:53.37 (1:31.01)                                        
 
Men 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                  5:12.00    6:29.42   11  
                1:30.61   3:11.03 (1:40.42)   4:49.77 (1:38.74)   6:29.42 (1:39.65)
 
Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wrenn, John H             86 BAM                  2:30.00    2:33.13   11  
                1:22.12   2:33.13 (1:11.01)                                        
 -- Wood, Richard             85 Aurora               2:50.00         DQ  
                1:18.26        DQ (1:31.51)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         1:48.00    1:48.37   22  
     1) Parkinson, Lily W19             2) Luellen, Katie W33             
     3) MacMullan, Alyson W32           4) Zeman, Meredith W26            
                  26.83       54.46 (27.63)     1:22.25 (27.79)     1:48.37 (26.12)
  2 Bee Gees  'B'                                     1:51.50    1:51.52   18  
     1) Von Der Lippe, Susan W41        2) Jacobson, Felissa D W24        
     3) Craft, Brenda W49               4) Schneider, Jenn W26            
                  24.62       52.24 (27.62)     1:21.15 (28.91)     1:51.52 (30.37)
  3 Bee Gees  'A'                                     2:10.00    2:05.63   16  
     1) Hastings, Jennifer W24          2) Sands, Amy W36                 
     3) Dodrill, Donna W37              4) McKinsey, Judy W42             
                  28.40     1:04.56 (36.16)     1:34.34 (29.78)     2:05.63 (31.29)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bee Gees  'A'                                     2:02.00    2:06.91   22  
     1) Hastings, Jennifer W24          2) Von Der Lippe, Susan W41       
     3) Craft, Brenda W49               4) McKinsey, Judy W42             
                  34.87     1:04.98 (30.11)     1:35.60 (30.62)     2:06.91 (31.31)
  2 Bee Gees  'B'                                     2:16.00    2:16.48   18  
     1) Dodrill, Donna W37              2) Jacobson, Felissa D W24        
     3) Schneider, Jenn W26             4) Sortwell, Andrea W47           
                  35.60     1:09.18 (33.58)     1:41.19 (32.01)     2:16.48 (35.29)
  3 University of Denver  'D'                              NT    2:23.33   16  
     1) Friedlander, Rebecca L W40      2) Laney, Judy W54                
     3) Parkinson, Lily W19             4) Menzie, Kristin R W29          
                  36.81     1:20.43 (43.62)     1:52.49 (32.06)     2:23.33 (30.84)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'B'                         2:04.00    2:01.17   22  
     1) Zarou, Kate W38                 2) Peck, Julie W30                
     3) Friedlander, Rebecca L W40      4) Derr, Kirsten L W42            
                  29.18     1:05.56 (36.38)     1:32.12 (26.56)     2:01.17 (29.05)
  2 Thornton  'C'                                     2:07.00    2:07.16   18  
     1) Barker, Heather W33             2) Miller, Hayley M W28           
     3) Marschner, Marie W28            4) Miller, Shelley W44            
                  33.43     1:05.28 (31.85)     1:37.83 (32.55)     2:07.16 (29.33)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'B'                              NT    1:59.69   22  
     1) MacMullan, Alyson W32           2) Fischer, Lissa W25             
     3) Luellen, Katie W33              4) Zeman, Meredith W26            
                  31.60     1:04.12 (32.52)     1:32.82 (28.70)     1:59.69 (26.87)
  2 Rally Sport  'A'                                       NT    2:00.17   18  
     1) Fleckinger, Amy W31             2) Lee, Sarah W40                 
     3) Einberger, Susan M W25          4) Crouch, Kim W45                
                  30.77     1:03.97 (33.20)     1:34.81 (30.84)     2:00.17 (25.36)
  3 Thornton  'A'                                     2:40.00    2:25.14   16  
     1) Barker, Heather W33             2) Miller, Hayley M W28           
     3) Marschner, Marie W28            4) Stokoe, Jeanne W45             
                  38.44     1:18.98 (40.54)     1:49.67 (30.69)     2:25.14 (35.47)
  4 Inverness  'A'                                    2:39.00    2:41.54   14  
     1) Riner, Betsy W40                2) Clapp, Christine W40           
     3) Dobler, Julie J W40             4) Blevins, Noell A W33           
                  41.13     1:25.53 (44.40)     2:04.32 (38.79)     2:41.54 (37.22)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'C'                         1:47.00    1:43.08   22  
     1) Moen, Teri W38                  2) Hart, Sheri L W36              
     3) Gadd-Siegel, Cecilia E W35      4) Hagadorn, Heather W42          
                  26.48       50.44 (23.96)     1:15.43 (24.99)     1:43.08 (27.65)
  2 Inverness  'A'                                    1:48.00    1:48.12   18  
     1) Campbell, Ellen W44             2) Steffe, Kathleen W44           
     3) Riner, Betsy W40                4) Garnier, Kathy W46             
                  27.51       56.00 (28.49)     1:22.72 (26.72)     1:48.12 (25.40)
  3 Bam  'A'                                          2:00.00    1:58.43   16  
     1) Roche, Carolyn M W55            2) Tobey, Stacey W38              
     3) Bates, Penny S W45              4) Wohl Haan, Mary W53            
                  31.75     1:00.41 (28.66)     1:31.15 (30.74)     1:58.43 (27.28)
  4 Thornton  'B'                                     1:59.00    2:00.77   14  
     1) Drozda, Cathy W48               2) White, LeighAnn W37            
     3) Larson, Stephanie W47           4) Sauls, Catherine W42           
                  26.95       59.66 (32.71)     1:30.48 (30.82)     2:00.77 (30.29)
  5 Inverness  'B'                                    2:05.00    2:13.47   12  
     1) Crino, Heide W40                2) Mayer, Olivia W43              
     3) Dobler, Julie J W40             4) Kennedy, Elizabeth W40         
                  31.65     1:10.94 (39.29)     1:43.93 (32.99)     2:13.47 (29.54)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                              NT    1:54.91   22  
     1) Hart, Sheri L W36               2) Gadd-Siegel, Cecilia E W35     
     3) Leetmae, Erika M W36            4) Moen, Teri W38                 
                  26.94     1:01.03 (34.09)     1:28.75 (27.72)     1:54.91 (26.16)
  2 Inverness  'A'                                    2:09.00    2:06.98   18  
     1) Ford, Michelle M W38            2) Campbell, Ellen W44            
     3) Crino, Heide W40                4) Garnier, Kathy W46             
                  34.01     1:08.15 (34.14)     1:41.98 (33.83)     2:06.98 (25.00)
  3 Green Mountain Dawgs  'A'                              NT    2:12.14   16  
     1) Horn, Kris W44                  2) Lee, Julie W41                 
     3) Iverson, Jana L W41             4) Davis, Lori W43                
                  32.97     1:10.65 (37.68)     1:43.15 (32.50)     2:12.14 (28.99)
  4 Thornton  'A'                                     2:15.00    2:13.46   14  
     1) Drozda, Cathy W48               2) Sauls, Catherine W42           
     3) White, LeighAnn W37             4) Penington, Pam W36             
                  33.65     1:12.13 (38.48)     1:43.67 (31.54)     2:13.46 (29.79)
  5 South Suburban  'A'                                    NT    2:24.83   12  
     1) Fotopulos, Leslie W40           2) Moler, Linda W55               
     3) Pyle, Rebecca W51               4) Dullea, Melanie W45            
                  36.09     1:24.81 (48.72)     1:57.34 (32.53)     2:24.83 (27.49)
  6 University of Denver  'E'                              NT    2:28.33   10  
     1) Bergen, Michelle W46            2) Lebsack, Linda M W60           
     3) Walker, Anne W36                4) Hagadorn, Heather W42          
                  37.53     1:29.73 (52.20)     2:00.27 (30.54)     2:28.33 (28.06)
  7 Green Mountain Dawgs  'B'                              NT    2:52.19    8  
     1) Conway, Catherine W52           2) Meeks, Patti W42               
     3) Hakala, Laurie W55              4) Wise, Louise W64               
                  47.26     1:35.22 (47.96)     2:26.59 (51.37)     2:52.19 (25.60)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                                   NT    2:12.46   22  
     1) Metz, Catherine W51             2) Simons, Bonnie W54             
     3) O'Brien, Trudy W57              4) Nelson, MaryAnne W56           
                  37.77     1:05.37 (27.60)     1:38.84 (33.47)     2:12.46 (33.62)
  2 Inverness  'A'                                    2:20.00    2:17.68   18  
     1) Nolte, Susan D W46              2) Fletcher, Lynn W46             
     3) Hashimoto, Christine W59        4) Kane, Julie K W53              
                  33.20     1:09.30 (36.10)     1:44.64 (35.34)     2:17.68 (33.04)
 -- Thornton  'A'                                     2:35.00         DQ  
     1) Stokoe, Jeanne W45              2) England, Nancy W57             
     3) Raymond, Susan W58              4) Sunie, Beverly W54             
                  35.26     1:17.24 (41.98)     2:02.27 (45.03)          DQ (16.18)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                                   NT    2:34.35   22  
     1) Simons, Bonnie W54              2) Nelson, MaryAnne W56           
     3) Metz, Catherine W51             4) O'Brien, Trudy W57             
                  49.44     1:29.77 (40.33)     2:00.43 (30.66)     2:34.35 (33.92)
  2 Inverness  'A'                                    2:36.00    2:36.53   18  
     1) Hashimoto, Christine W59        2) Nolte, Susan D W46             
     3) Fletcher, Lynn W46              4) Leonard, Adrienne W53          
                  41.58     1:23.54 (41.96)     2:00.06 (36.52)     2:36.53 (36.47)
  3 Thornton  'A'                                     3:10.00    2:56.75   16  
     1) Raymond, Susan W58              2) England, Nancy W57             
     3) Sunie, Beverly W54              4) Larson, Stephanie W47          
                  54.32     1:43.62 (49.30)     2:22.36 (38.74)     2:56.75 (34.39)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'D'                         2:30.00    2:25.26   22  
     1) Anziano, Marcia W62             2) Gatz, Pam W60                  
     3) Lebsack, Linda M W60            4) Prall, Winifred W59            
                  38.46     1:10.51 (32.05)     1:48.66 (38.15)     2:25.26 (36.60)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'C'                              NT    2:46.72   22  
     1) Gatz, Pam W60                   2) Fouts, Susan W56               
     3) Prall, Winifred W59             4) Anziano, Marcia W62            
                  37.86     1:24.86 (47.00)     2:08.74 (43.88)     2:46.72 (37.98)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                    1:38.00    1:36.41   22  
     1) Lanners, Bret M24               2) Levine, Nicholas M25           
     3) Sheremeta, Nicholas M29         4) Kahl, Steven` M44              
                  23.50       47.17 (23.67)     1:13.34 (26.17)     1:36.41 (23.07)
  2 Green Mountain Dawgs  'A'                              NT    1:41.00   18  
     1) Lang, Matthew M24               2) Meiser, Thomas M37             
     3) Davis, Steve M44                4) Young, David P M49             
                  24.16       51.15 (26.99)     1:17.31 (26.16)     1:41.00 (23.69)
  3 Bee Gees  'A'                                     2:20.00    2:09.13   16  
     1) Schoo, Dallas M40               2) Ko, Scott Y M24                
     3) Heins, Don A M52                4) Cattles, Steve M47             
                  35.92     1:13.93 (38.01)     1:45.82 (31.89)     2:09.13 (23.31)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                    1:48.00    1:45.53   22  
     1) Sheremeta, Nicholas M29         2) Miller, George M41             
     3) Lanners, Bret M24               4) Kahl, Steven` M44              
                  27.66       58.17 (30.51)     1:22.88 (24.71)     1:45.53 (22.65)
  2 Cheyene Masters  'A'                                   NT    2:00.99   18  
     1) Shriner, Kent M44               2) Jensen, Rod M42                
     3) Spackman, Nicholas M20          4) Spackman, Lowell M49           
                  33.75     1:07.96 (34.21)     1:35.27 (27.31)     2:00.99 (25.72)
  3 Bee Gees  'A'                                     2:00.00    2:14.41   16  
     1) Ko, Scott Y M24                 2) O'Keeffe, John P M45           
     3) Heins, Don A M52                4) McElhinney, Tom M53            
                  30.74     1:04.76 (34.02)     1:44.78 (40.02)     2:14.41 (29.63)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         1:32.00    1:31.35   22  
     1) Rosinski, Tom M37               2) Smith, Schuyler M38            
     3) Johnson, Brett M27              4) Eisenhuth, Matt M32            
                  22.10       44.08 (21.98)     1:09.36 (25.28)     1:31.35 (21.99)
  2 Bee Gees  'B'                                     1:32.00    1:31.73   18  
     1) Caswell, Ian M28                2) Medlock, Casey M31             
     3) Hess, Richard W M52             4) Nash, Kevin M43                
                  23.34       46.55 (23.21)     1:09.64 (23.09)     1:31.73 (22.09)
  3 Aurora  'A'                                       1:35.00    1:32.36   16  
     1) Abrahams, Richard T M62         2) Phelps, Brian M42              
     3) Schwartzkoph, Jess J M28        4) Fostvedt, Tracy M32            
                  22.82       46.14 (23.32)     1:09.82 (23.68)     1:32.36 (22.54)
  4 Thornton  'A'                                     1:36.00    1:37.99   14  
     1) Juliano, Kevin M27              2) Foster, Jared M31              
     3) Shannon, Brian M39              4) Wright, Caleb M31              
                  24.67       49.65 (24.98)     1:14.81 (25.16)     1:37.99 (23.18)
  5 University of Denver  'B'                         1:41.00    1:40.00   12  
     1) Melanson, Edward M44            2) Mann, Michael M52              
     3) Ellefson, Carl A M32            4) Conner, Brad M31               
                  23.74       49.40 (25.66)     1:14.44 (25.04)     1:40.00 (25.56)
  6 Squid  'A'                                        1:59.99    1:41.39   10  
     1) Chaiyaroj, Pattanachai M43      2) Lee, Wayne A M53               
     3) LeVasseur, Andrew M43           4) Christianson, Jon M25          
                  24.12       54.32 (30.20)     1:18.57 (24.25)     1:41.39 (22.82)
  7 Aurora  'B'                                            NT    1:41.81    8  
     1) Pazmino, Jorge M37              2) Furnier, Michael M48           
     3) Allison, Mark M39               4) Jones, Ryan M30                
                  25.39       50.68 (25.29)     1:16.76 (26.08)     1:41.81 (25.05)
  8 South Suburban  'A'                                    NT    1:42.99    6  
     1) Roberts, Ben M32                2) Blum, Juri M40                 
     3) Burson, William M62             4) Shaver, Jon M39                
                  24.02       50.60 (26.58)     1:18.92 (28.32)     1:42.99 (24.07)
  9 Bee Gees  'D'                                     1:57.00    1:54.39    4  
     1) Amos, Will M39                  2) Fouque, Guillaume M40          
     3) McFarland, Max M33              4) Kelly, John F M45              
                  29.21       56.40 (27.19)     1:22.37 (25.97)     1:54.39 (32.02)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurora  'A'                                       1:47.00    1:45.40   22  
     1) Jones, Ryan M30                 2) Allison, Mark M39              
     3) Schwartzkoph, Jess J M28        4) Fostvedt, Tracy M32            
                  28.77       57.99 (29.22)     1:22.78 (24.79)     1:45.40 (22.62)
  2 Thornton  'B'                                     1:53.50    1:49.24   18  
     1) Hoyt, Brian M40                 2) Shannon, Brian M39             
     3) Juliano, Kevin M27              4) Foster, Jared M31              
                  30.84     1:01.20 (30.36)     1:25.99 (24.79)     1:49.24 (23.25)
  3 University of Denver  'A'                              NT    1:55.53   16  
     1) Eisenhuth, Matt M32             2) Conner, Brad M31               
     3) Johnson, Brett M27              4) Stanchak, Michael M25          
                  26.32     1:00.25 (33.93)     1:29.33 (29.08)     1:55.53 (26.20)
  4 Bee Gees  'B'                                     1:55.00    2:00.24   14  
     1) Caswell, Ian M28                2) Ramirez, Alfonso M45           
     3) Medlock, Casey M31              4) Kelly, John F M45              
                  24.95     1:02.99 (38.04)     1:28.85 (25.86)     2:00.24 (31.39)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'C'                         2:02.00    1:48.63   22  
     1) Brackett, Bill A M49            2) Fischer, Chuck M55             
     3) Netting, Rob M57                4) Kimbel, Michael M41            
                  24.32       49.51 (25.19)     1:21.87 (32.36)     1:48.63 (26.76)
  2 Bam  'A'                                          1:55.00    1:49.86   18  
     1) Cox, Randy M44                  2) Tsuchiya, Brian M42            
     3) Dittrich, Wolfgang M45          4) Freeman, Andy M42              
                  28.03       57.88 (29.85)     1:26.05 (28.17)     1:49.86 (23.81)
  3 Foothills  'A'                                         NT    1:53.96   16  
     1) Bunevich, Steven M46            2) Powell, Andrew M49             
     3) Caseria, Robb M46               4) Weist, Jeff M38                
                  27.59       57.19 (29.60)     1:27.71 (30.52)     1:53.96 (26.25)
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Green Mountain Dawgs  'A'                              NT   X3:57.07  
     1) Young, David P M49              2) Meiser, Thomas M37             
     3) Davis, Steve M44                4) Newcomb, Scott M46             
                  28.52       59.08 (59.08)     1:27.88 (28.80)   1:59.37 (1:00.29)
        2:29.79 (30.42)   3:01.97 (1:02.60)     3:27.96 (25.99)     3:57.07 (55.10)
 -- South Suburban  'A'                                    NT   X4:02.49  
     1) Shaver, Jon M39                 2) Davidson, Bertram M60          
     3) Burson, William M62             4) Blum, Juri M40                 
                  25.35       52.80 (52.80)     1:21.81 (29.01)   1:53.06 (1:00.26)
        2:26.20 (33.14)   3:01.71 (1:08.65)     3:31.03 (29.32)   4:02.49 (1:00.78)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'C'                              NT    1:48.30   22  
     1) Wise, James M42                 2) Melanson, Edward M44           
     3) Rosinski, Tom M37               4) Smith, Schuyler M38            
                  28.73       59.48 (30.75)     1:26.61 (27.13)     1:48.30 (21.69)
  2 Bam  'A'                                          1:55.00    1:48.53   18  
     1) Tsuchiya, Brian M42             2) Dittrich, Wolfgang M45         
     3) Cox, Randy M44                  4) Freeman, Andy M42              
                  27.62       57.18 (29.56)     1:25.37 (28.19)     1:48.53 (23.16)
  3 Bee Gees  'C'                                     1:53.00    1:55.00   16  
     1) Nash, Kevin M43                 2) Amos, Will M39                 
     3) Haldeman, David M49             4) Hess, Richard W M52            
                  27.19     1:00.45 (33.26)     1:31.37 (30.92)     1:55.00 (23.63)
  4 Squid  'A'                                        1:55.00    1:59.16   14  
     1) Chaiyaroj, Pattanachai M43      2) Hayden, John W M35             
     3) LeVasseur, Andrew M43           4) Pryor, Keith M36               
                  29.52     1:06.48 (36.96)     1:32.63 (26.15)     1:59.16 (26.53)
  5 Squid  'B'                                        2:09.00    2:28.78   12  
     1) Graham, Stephan M38             2) Henderson, Jamie M49           
     3) Steward, Donald M56             4)                                
                  39.42     1:17.40 (37.98)     1:52.89 (35.49)     2:28.78 (35.89)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                                   NT    1:20.59   22  
     1) Jester, Mal M57                 2) Dodge, David M60               
     3) Curry, Kevin M54                4) O'Brien, Mike M45              
                  28.51       45.40 (16.89)     1:04.19 (18.79)     1:20.59 (16.40)
  2 Inverness  'A'                                    1:43.00    1:42.52   18  
     1) Holiday, Steve M52              2) Blodgett, Bob M56              
     3) Johnston, Mark M46              4) Nolte, Christopher C M50       
                  25.50       50.62 (25.12)     1:18.71 (28.09)     1:42.52 (23.81)
  3 Bee Gees  'C'                                     1:53.00    1:54.07   16  
     1) Ramirez, Alfonso M45            2) O'Keeffe, John P M45           
     3) Haldeman, David M49             4) McElhinney, Tom M53            
                  29.00       57.37 (28.37)     1:26.22 (28.85)     1:54.07 (27.85)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                    1:48.00    1:52.31   22  
     1) Holiday, Steve M52              2) Barber, Jeffrey G M45          
     3) Johnston, Mark M46              4) Nolte, Christopher C M50       
                  30.98     1:02.00 (31.02)     1:27.28 (25.28)     1:52.31 (25.03)
  2 Durango Masters  'A'                                   NT    2:01.87   18  
     1) Dodge, David M60                2) Jester, Mal M57                
     3) O'Brien, Mike M45               4) Curry, Kevin M54               
                  33.77     1:06.55 (32.78)     1:34.50 (27.95)     2:01.87 (27.37)
  3 University of Denver  'B'                              NT    2:17.19   16  
     1) Brackett, Bill A M49            2) Fischer, Chuck M55             
     3) Netting, Rob M57                4) Mann, Michael M52              
                  27.84       59.58 (31.74)     1:39.66 (40.08)     2:17.19 (37.53)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                    2:39.00    2:50.35   22  
     1) Plummer, Mark M70               2) Yost, Robert M65               
     3) Edwards, Morgan M62             4) Blodgett, Bob M56              
                  49.53     1:48.64 (59.11)     2:20.75 (32.11)     2:50.35 (29.60)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                    1:45.00    1:46.08   22  
     1) Lanners, Bret M24               2) Sheremeta, Nicholas M29        
     3) Ford, Michelle M W38            4) Dobler, Julie J W40            
  2 Bee Gees  'A'                                     1:55.00    1:49.14   18  
     1) Jacobson, Felissa D W24         2) Haldeman, David M49            
     3) Hastings, Jennifer W24          4) Ko, Scott Y M24                
  3 University of Denver  'A'                              NT    1:57.08   16  
     1) Parkinson, Lily W19             2) Johnson, Brett M27             
     3) Netting, Rob M57                4) Bergen, Michelle W46           
                  28.60     1:02.30 (33.70)     1:32.04 (29.74)     1:57.08 (25.04)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                    1:57.00    1:54.97   22  
     1) Sheremeta, Nicholas M29         2) Campbell, Ellen W44            
     3) Lanners, Bret M24               4) Riner, Betsy W40               
                  27.77     1:02.10 (34.33)     1:26.58 (24.48)     1:54.97 (28.39)
  2 Bee Gees  'C'                                     1:59.00    2:00.71   18  
     1) Hastings, Jennifer W24          2) Jacobson, Felissa D W24        
     3) Ko, Scott Y M24                 4) McFarland, Max M33             
                  34.59     1:08.24 (33.65)     1:34.69 (26.45)     2:00.71 (26.02)
  3 University of Denver  'B'                         2:25.00    2:23.80   16  
     1) Netting, Rob M57                2) Dunning, Melissa W57           
     3) Parkinson, Lily W19             4) Conner, Brad M31               
                  44.00     1:26.54 (42.54)     1:57.78 (31.24)     2:23.80 (26.02)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                                   NT    1:44.95   22  
     1) Metz, Catherine W51             2) Deery, Kelsey W26              
     3) Joyner, Thomas M42              4) O'Brien, Mike M45              
  2 Bee Gees  'B'                                     1:48.00    1:46.36   18  
     1) Medlock, Casey M31              2) Schneider, Jenn W26            
     3) Dodrill, Donna W37              4) Caswell, Ian M28               
  3 Aurora  'A'                                       1:42.00    1:46.49   16  
     1) Abrahams, Richard T M62         2) McNaught, Amber R W29          
     3) Fostvedt, Alishia W30           4) Pazmino, Jorge M37             
  4 University of Denver  'B'                              NT    1:47.11   14  
     1) Stanchak, Michael M25           2) Conner, Brad M31               
     3) Hagadorn, Heather W42           4) Taflinger, Brooke N W25        
                  26.70       54.82 (28.12)     1:20.92 (26.10)     1:47.11 (26.19)
  5 Thornton  'A'                                     1:47.00    1:47.95   12  
     1) Marschner, Marie W28            2) Penington, Pam W36             
     3) Juliano, Kevin M27              4) Foster, Jared M31              
  6 University of Denver  'C'                              NT    1:48.57   10  
     1) Fischer, Lissa W25              2) Fischer, Chuck M55             
     3) Melanson, Edward M44            4) Friedlander, Rebecca L W40     
                  26.84       53.80 (26.96)     1:19.50 (25.70)     1:48.57 (29.07)
  7 Thornton  'B'                                     2:00.00    1:56.30    8  
     1) Miller, Shelley W44             2) Sauls, Catherine W42           
     3) Reese, Gary M40                 4) Wright, Caleb M31              
  8 South Suburban  'A'                                    NT    1:59.44    6  
     1) Blum, Juri M40                  2) Bennett, Dean M40              
     3) Fotopulos, Leslie W40           4) Dullea, Melanie W45            
                  27.46     1:03.05 (35.59)     1:31.52 (28.47)     1:59.44 (27.92)
  9 Inverness  'B'                                    1:55.00    2:02.51    4  
     1) Harsh, Shad M36                 2) Reifel, Richard M41            
     3) Riner, Betsy W40                4) Blevins, Noell A W33           
 10 Inverness  'A'                                    2:01.00    2:10.91    2  
     1) Holiday, Steve M52              2) Barber, Jeffrey G M45          
     3) Nolte, Susan D W46              4) Leonard, Adrienne W53          
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'D'                         1:55.00    1:50.85   22  
     1) Luellen, Katie W33              2) Taflinger, Brooke N W25        
     3) Eisenhuth, Matt M32             4) Ellefson, Carl A M32           
                  29.52     1:01.59 (32.07)     1:25.15 (23.56)     1:50.85 (25.70)
  2 Bee Gees  'B'                                     1:59.50    1:55.77   18  
     1) Caswell, Ian M28                2) Schneider, Jenn W26            
     3) Medlock, Casey M31              4) Dodrill, Donna W37             
                  24.58     1:00.87 (36.29)     1:26.47 (25.60)     1:55.77 (29.30)
  3 University of Denver  'E'                         2:06.00    2:00.80   16  
     1) Brackett, Bill A M49            2) Johnson, Brett M27             
     3) MacMullan, Alyson W32           4) Walker, Anne W36               
                  27.54     1:04.74 (37.20)     1:33.02 (28.28)     2:00.80 (27.78)
  4 Aurora  'A'                                            NT    2:01.17   14  
     1) Jones, Ryan M30                 2) Fostvedt, Alishia W30          
     3) Greenleaf, Kristin W28          4) Pazmino, Jorge M37             
                  29.20     1:03.62 (34.42)     1:35.93 (32.31)     2:01.17 (25.24)
  5 Thornton  'C'                                          NT    2:02.28   12  
     1) Foster, Jared M31               2) Marschner, Marie W28           
     3) Juliano, Kevin M27              4) Miller, Hayley M W28           
                  30.29     1:07.27 (36.98)     1:32.28 (25.01)     2:02.28 (30.00)
  6 Durango Masters  'A'                                   NT    2:05.32   10  
     1) Metz, Catherine W51             2) Deery, Kelsey W26              
     3) Joyner, Thomas M42              4) O'Brien, Mike M45              
                  33.69     1:08.08 (34.39)     1:36.06 (27.98)     2:05.32 (29.26)
  7 Thornton  'B'                                     2:10.00    2:09.79    8  
     1) Barker, Heather W33             2) Reese, Gary M40                
     3) Wright, Caleb M31               4) Sauls, Catherine W42           
                  38.96     1:11.27 (32.31)     1:38.64 (27.37)     2:09.79 (31.15)
  8 Inverness  'A'                                    2:12.00    2:17.68    6  
     1) Harsh, Shad M36                 2) Crino, Heide W40               
     3) Levine, Nicholas M25            4) Mayer, Olivia W43              
                  33.60     1:09.18 (35.58)     1:43.40 (34.22)     2:17.68 (34.28)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'D'                              NT    1:38.79   22  
     1) Leetmae, Erika M W36            2) Smith, Schuyler M38            
     3) Rosinski, Tom M37               4) Gadd-Siegel, Cecilia E W35     
                  27.32       50.57 (23.25)     1:13.49 (22.92)     1:38.79 (25.30)
  2 Bee Gees  'C'                                     1:30.00    1:39.56   18  
     1) Hess, Richard W M52             2) Nash, Kevin M43                
     3) Craft, Brenda W49               4) Von Der Lippe, Susan W41       
  3 Inverness  'B'                                    1:47.00    1:45.43   16  
     1) Kahl, Steven` M44               2) Miller, George M41             
     3) Campbell, Ellen W44             4) Crino, Heide W40               
  4 Thornton  'A'                                     1:51.00    1:47.31   14  
     1) Drozda, Cathy W48               2) White, LeighAnn W37            
     3) Hoyt, Brian M40                 4) Shannon, Brian M39             
  5 Foothills  'A'                                         NT    2:00.14   12  
     1) Caseria, Robb M46               2) Young, Lydia W58               
     3) Potter, Kathryn W41             4) Weist, Jeff M38                
                  36.82     1:06.34 (29.52)     1:32.77 (26.43)     2:00.14 (27.37)
  6 Bee Gees  'E'                                     2:12.00    2:15.36   10  
     1) O'Keeffe, John P M45            2) Cattles, Steve M47             
     3) Sands, Amy W36                  4) McKinsey, Judy W42             
  7 Inverness  'A'                                    2:27.00    2:27.13    8  
     1) Kennedy, Elizabeth W40          2) Clapp, Christine W40           
     3) Yost, Robert M65                4) Plummer, Mark M70              
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bee Gees  'A'                                     1:52.00    1:50.24   22  
     1) Nash, Kevin M43                 2) Von Der Lippe, Susan W41       
     3) Craft, Brenda W49               4) Hess, Richard W M52            
                  27.04       56.62 (29.58)     1:27.45 (30.83)     1:50.24 (22.79)
  2 University of Denver  'C'                         2:05.00    1:57.00   18  
     1) Wise, James M42                 2) Gadd-Siegel, Cecilia E W35     
     3) Rosinski, Tom M37               4) Zarou, Kate W38                
                  28.16     1:02.10 (33.94)     1:27.64 (25.54)     1:57.00 (29.36)
  3 Inverness  'A'                                    1:59.00    1:57.03   16  
     1) Ford, Michelle M W38            2) Miller, George M41             
     3) Kahl, Steven` M44               4) Steffe, Kathleen W44           
                  34.17     1:04.27 (30.10)     1:34.17 (29.90)     1:57.03 (22.86)
  4 Thornton  'A'                                     2:00.00    1:59.85   14  
     1) Hoyt, Brian M40                 2) Shannon, Brian M39             
     3) White, LeighAnn W37             4) Drozda, Cathy W48              
                  30.59     1:01.11 (30.52)     1:33.22 (32.11)     1:59.85 (26.63)
  5 Bam  'A'                                          1:55.00    2:01.92   12  
     1) Tsuchiya, Brian M42             2) Cox, Randy M44                 
     3) Bates, Penny S W45              4) Tobey, Stacey W38              
                  35.25     1:05.67 (30.42)     1:34.32 (28.65)     2:01.92 (27.60)
  6 Green Mountain Dawgs  'A'                              NT    2:08.06   10  
     1) Davis, Steve M44                2) Lee, Julie W41                 
     3) Iverson, Jana L W41             4) Meiser, Thomas M37             
                  34.16     1:09.97 (35.81)     1:42.40 (32.43)     2:08.06 (25.66)
  7 University of Denver  'F'                         2:30.00    2:18.25    8  
     1) Derr, Kirsten L W42             2) Laney, Judy W54                
     3) Smith, Schuyler M38             4) Kimbel, Michael M41            
                  42.75     1:25.55 (42.80)     1:50.93 (25.38)     2:18.25 (27.32)
  8 Bee Gees  'D'                                     2:21.00    2:19.55    6  
     1) McKinsey, Judy W42              2) Amos, Will M39                 
     3) Sands, Amy W36                  4) Fouque, Guillaume M40          
                  38.82     1:13.64 (34.82)     1:51.44 (37.80)     2:19.55 (28.11)
  9 Foothills  'A'                                         NT    2:19.66    4  
     1) Young, Lydia W58                2) Bunevich, Stephanie W40        
     3) Bunevich, Steven M46            4) Weist, Jeff M38                
                  44.15     1:24.72 (40.57)     1:52.57 (27.85)     2:19.66 (27.09)
 -- Inverness  'B'                                    2:38.00         DQ  
     1) Plummer, Mark M70               2) Clapp, Christine W40           
     3) Reifel, Richard M41             4) Dobler, Julie J W40            
                  51.30     1:41.99 (50.69)     2:20.86 (38.87)                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inverness  'A'                                    1:46.00    1:46.47   22  
     1) Johnston, Mark M46              2) Nolte, Christopher C M50       
     3) Garnier, Kathy W46              4) Fletcher, Lynn W46             
  2 Bam  'A'                                          2:00.00    1:56.85   18  
     1) Roche, Carolyn M W55            2) Bates, Penny S W45             
     3) Benson, Stan M53                4) McCormick, Paul M60            
  3 Thornton  'A'                                     2:46.00    2:11.19   16  
     1) Raymond, Susan W58              2) Sunie, Beverly W54             
     3) Downs, George M68               4) Lehman, Ron A M52              
  4 South Suburban  'A'                                    NT    2:13.51   14  
     1) Pyle, Rebecca W51               2) Davidson, Bertram M60          
     3) Moler, Linda W55                4) Burson, William M62            
  5 Bee Gees  'D'                                     2:10.00    2:25.31   12  
     1) Kelly, John F M45               2) Ramirez, Alfonso M45           
     3) Sortwell, Andrea W47            4) Croissant, Eileen M W67        
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Denver  'A'                         2:03.00    2:03.10   22  
     1) Najjar, Ellie S W45             2) Mann, Michael M52              
     3) Fischer, Chuck M55              4) Bergen, Michelle W46           
                  36.64     1:08.49 (31.85)     1:34.96 (26.47)     2:03.10 (28.14)
  2 Inverness  'C'                                    2:04.00    2:04.19   18  
     1) Nolte, Christopher C M50        2) Johnston, Mark M46             
     3) Fletcher, Lynn W46              4) Garnier, Kathy W46             
                  30.02     1:01.65 (31.63)     1:37.92 (36.27)     2:04.19 (26.27)
  3 Inverness  'B'                                    2:16.00    2:18.40   16  
     1) Holiday, Steve M52              2) Barber, Jeffrey G M45          
     3) Nolte, Susan D W46              4) Leonard, Adrienne W53          
                  32.53     1:05.03 (32.50)     1:42.79 (37.76)     2:18.40 (35.61)
  4 South Suburban  'A'                                    NT    2:26.80   14  
     1) Culp, Michael M51               2) Moler, Linda W55               
     3) Pyle, Rebecca W51               4) Burson, William M62            
                  33.87     1:24.02 (50.15)     1:58.27 (34.25)     2:26.80 (28.53)
  5 Bam  'A'                                          2:40.00    2:27.46   12  
     1) Benson, Stan M53                2) Roche, Carolyn M W55           
     3) Wohl Haan, Mary W53             4) Reynolds, Bing M66             
                  31.30     1:12.06 (40.76)     1:45.32 (33.26)     2:27.46 (42.14)
  6 Bee Gees  'E'                                     2:30.00    2:39.58   10  
     1) Ramirez, Alfonso M45            2) Sortwell, Andrea W47           
     3) Haldeman, David M49             4) Croissant, Eileen M W67        
                  38.87     1:25.24 (46.37)     1:56.18 (30.94)     2:39.58 (43.40)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                                   NT    1:36.60   22  
     1) Jester, Mal M57                 2) Nelson, MaryAnne W56           
     3) O'Brien, Trudy W57              4) Dodge, David M60               
                  28.36       44.14 (15.78)     1:02.45 (18.31)     1:36.60 (34.15)
  2 Inverness  'A'                                    2:15.00    2:16.56   18  
     1) Blodgett, Bob M56               2) Edwards, Morgan M62            
     3) Hashimoto, Christine W59        4) Ryman, Donna W70               
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durango Masters  'A'                                   NT    2:20.95   22  
     1) Dodge, David M60                2) Nelson, MaryAnne W56           
     3) Jester, Mal M57                 4) O'Brien, Trudy W57             
                  34.94     1:16.17 (41.23)     1:46.64 (30.47)     2:20.95 (34.31)
  2 Inverness  'A'                                    2:33.00    2:45.61   18  
     1) Hashimoto, Christine W59        2) Ryman, Donna W70               
     3) Edwards, Morgan M62             4) Blodgett, Bob M56              
                  42.26     1:23.06 (40.80)     2:02.75 (39.69)     2:45.61 (42.86)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 48                    
 
  1. University of Denver               2543   2. Inverness                          1679
  3. Bee Gees                           1440   4. Bam                                 884
  5. Durango Masters                   805.5   6. Thornton                          790.5
  7. Aurora                              699   8. Green Mountain Dawgs                634
  9. Denver Athletic Club                427  10. Unattached                          418
 11. Snow Mountain                       390  12. Colorado Springs                  371.5
 13. South Suburban                      340  13. Squid                               340
 15. Highlands Ranch                     280  16. Rally Sport                         239
 17. Colorado Masters                    236  18. Fort Collins Club                   229
 19. Foothills                           214  20. Cheyene Masters                     201
 21. Team Vortex                         161  22. Grand Junction                      157
 23. Pueblo Masters                      151  24. Jefferson County Aquatic             72
 25. Evergreen                            70  26. Total Fitness                        62
 27. Montrose Marlins                   46.5  28. Aspen Speedos                        46
 29. Glenwood Springs                     33  30. Grand Valley Wave                    20
 31. Hrca Masters                         16  32. Miramont                              9
 33. Walnut Creek Masters                  8                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 48                    
 
  1. University of Denver               1453   2. Inverness                           582
  3. Bee Gees                            464   4. Thornton                          397.5
  5. Durango Masters                   349.5   6. Green Mountain Dawgs                302
  7. Bam                                 242   8. Highlands Ranch                     235
  9. Denver Athletic Club                234  10. Fort Collins Club                   229
 11. Rally Sport                         221  12. Colorado Springs                  220.5
 13. Snow Mountain                       207  14. Aurora                              165
 15. South Suburban                      144  16. Colorado Masters                    123
 17. Foothills                           112  18. Unattached                           66
 19. Total Fitness                        62  20. Grand Junction                       57
 21. Jefferson County Aquatic             54  22. Montrose Marlins                   46.5
 23. Hrca Masters                         16  24. Walnut Creek Masters                  8
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 48                     
 
  1. University of Denver                926   2. Inverness                           909
  3. Bee Gees                            826   4. Bam                                 600
  5. Aurora                              504   6. Durango Masters                     380
  7. Unattached                          352   8. Squid                               340
  9. Green Mountain Dawgs                322  10. Thornton                            309
 11. Cheyene Masters                     201  12. Denver Athletic Club                193
 13. Snow Mountain                       183  14. South Suburban                      162
 15. Team Vortex                         161  16. Colorado Springs                    151
 16. Pueblo Masters                      151  18. Colorado Masters                    113
 19. Grand Junction                      100  20. Foothills                            86
 21. Evergreen                            70  22. Aspen Speedos                        46
 23. Highlands Ranch                      45  24. Glenwood Springs                     33
 25. Grand Valley Wave                    20  26. Rally Sport                          18
 26. Jefferson County Aquatic             18  28. Miramont                              9